MENÜ

Birleşmiş Milletler (Bm)

Birleşmiş Milletler (Bm) ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Birleşmiş Milletler (Bm) haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 10.530 Birleşmiş Milletler (Bm) haberi bulunmuştur.

Birleşmiş Milletler (Bm) Haberleri

Dünya Kız Çocukları Günü için İstanbula gelecek Iraklı Dr. Nesrin El-Haşimi: Başarılı bilim kadınları var ama onları kimse tanımıyor

Dünya Kız Çocukları Günü için İstanbul'a gelecek Iraklı Dr. Nesrin El-Haşimi: Başarılı bilim kadınları var ama onları kimse tanımıyor

11 Ekim, Dünya Kız Çocukları Günü. Türkiye’de, 2005-2015 yılları arasında 482 bin 908 kız çocuğu evlendirildi. Dünya genelinde ise 700 milyon çocuk gelin var. Aydın Doğan Vakfı, bu yıl üçüncü kez Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı düzenliyor. Konferansın teması, ‘Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar: 21’inci Yüzyılda Sosyal Değişimin Aktörleri Olarak Kız Çocukları’. Açılış konuşmacısı, tek gen bozukluğunu tanımak için geliştirdiği teknik, dünyada 100’den fazla merkezde kullanılan Iraklı doktor, prenses Nesrin El-Haşimi. El-Haşimi, hanedan üyesi olmasına rağmen cinsiyeti dolayısıyla pek çok zorlukla karşılaşmış bir bilimkadını.

30.09.2017Hürriyet Pazar
Eğitim-Sen tepkisi: 15 gram akıl olsa bunu yapmaz

Eğitim-Sen tepkisi: 15 gram akıl olsa bunu yapmaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler (BM) konuşmasını, “BM’de boş koltuklara konuşması, dünyada saygınlığının kalmadığı anlamına gelir” diye değerlendirdi.

21.09.2016Gündem
Assange açıkladı: Teslim olabilirim

Assange açıkladı: Teslim olabilirim

Assange, İngiltere ve İsveç'i 2014 yılında şikayet ettiği BM'nin yarın vereceği karar öncesinde açıklamada bulundu. Assange, yarın BM çalışma grubunun vereceği kararın aleyhinde olması halinde İngiliz polisine teslim olacağını, lehinde bir karar çıkması halinde ise pasaportunun iadesini istediğini söyledi.

4.02.2016Dünya
Shakira bu kez Aylan Kurdi için söyledi

Shakira bu kez Aylan Kurdi için söyledi

Birleşmiş Milletler'in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ni kabul etmesi, ünlü şarkıcı Shakira'nın katılımıyla kutlandı. UNICEF iyi niyet elçisi Shakira, Suriyeli Aylan Kurdi ve kardeşi Galip Kurdi için John Lennon'un 'Imagine' şarkısını seslendirdi.

26.09.2015Keyif
BMde bayrak sırası Filistinde

BM'de bayrak sırası Filistin'de

Birleşmiş Milletler'in (BM) New York'taki Genel Merkez binası önüne Vatikan bayrağı asıldı. Filistin bayrağı da 30 Eylül'de Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katılacağı törenle BM'de göndere çekilecek.

25.09.2015Dünya
BMde bayrak sırası Filistinde

BM'de bayrak sırası Filistin'de

Birleşmiş Milletler'in (BM) New York'taki Genel Merkez binası önüne Vatikan bayrağı asıldı. Filistin bayrağı da 30 Eylül'de Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katılacağı törenle BM'de göndere çekilecek.

25.09.2015Dünya
Shakiradan dünya liderlerine Aylan Kurdi çağrısı

Shakira'dan dünya liderlerine 'Aylan Kurdi' çağrısı

UNICEF iyi niyet elçisi ve ünlü şarkıcı Shakira, dünya liderlerinin, Ege Denizi'nde hayatını kaybeden ve cesedi kıyıya vuran Suriyeli Aylan Kurdi ve kardeşi Galip Kurdi adına, sığınmacı sorununa çözüm bulacaklarına inandığını belirterek, "Niye bütün dünyayı paylaşamıyoruz? Bizi ne alıkoyuyor?" diye sordu.

22.09.2015Dünya
Time için Güleni yazan isim konuştu

Time için Gülen'i yazan isim konuştu

Time dergisindeki “En Etkili 100 Kişi” listesinde yer alan Fethullah Gülen profilini yazan New York Times eski Türkiye muhabiri Stephen Kinzer, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, “Yazım eminim bazılarını kızdırmıştır. ‘Öcalan var, Gülen var, Erdoğan neden listede yok’ diye kızanlar var. Erdoğan’ın Kürt açılımında siyasi motivasyonu var. Yeni anayasa görüşmelerinde şiddetle Kürtlerin desteğine ihtiyacı var. Başarılı olursa seneye Gülen listeden iner Erdoğan yeniden çıkar” dedi.

20.04.2013Gündem
İsrail saldırısında BM çalışanı bir öğretmen hayatını kaybetti

İsrail saldırısında BM çalışanı bir öğretmen hayatını kaybetti

Birleşmiş Milletler, BM'nin Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na (UNRWA) bağlı bir okulda Arapça öğretmenliği yapan Mervan Ebu el-Kumsan'ın İsrail'in hava saldırısında hayatını kaybettiğini duyurdu.

15.11.2012Gündem
Kılıçdaroğlu Esada yüklendi

Kılıçdaroğlu Esad'a yüklendi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.

26.06.2012Gündem
Yaşı 11 hedefi 13 milyon dolar

Yaşı 11 hedefi 13 milyon dolar

Afrika'nın doğusunda yaşanan kuraklık sebebiyle uluslararası yardım örgütlerinin düzenlediği bağış kampanyalarından etkilenen 11 yaşındaki Ganalı Andrew Adansi-Bonnah, okulunun tatil olmasını fırsat bilerek 13 milyon dolar toplamak için kolları sıvadı.

12.08.2011Gündem
ABD: Kaddafi güçlerine cinsel gücü artırıcı ilaç verildi

ABD: Kaddafi güçlerine cinsel gücü artırıcı ilaç verildi

ABD'li BM temsilcilerinin, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı askerlerin giderek daha fazla ölçüde cinsel şiddet olaylarına karıştığı ve kadınlara tecavüz eden askerlere cinsel gücü artırıcı ilaç dağıtıldığı uyarısında bulundukları bildirildi.

29.04.2011Gündem
Gırtlak kesip öldürdüler

Gırtlak kesip öldürdüler

ABD’nin Florida eyaletinde uzun süredir ‘yakacak-yakmayacak’ tartışmalarına yol açan ‘meczup’ rahip Terry Jones’un 20 Mart’ta Kuran yakması Afganistan ve Pakistan’da Taliban yanlıları ile aşırı dincilerinin vahşetine bahane oldu.

3.04.2011Gündem
BM Fildişine takviye barış gücü gönderiyor

BM Fildişi'ne takviye barış gücü gönderiyor

BM Güvenlik Konseyi, Fildişi Kıyısı'nda görev yapan BM Barış Gücü'ne (UNOCI) 2 bine yakın takviye personel göndermeye karar verdi.

19.01.2011Gündem
BMden kutup ayılarına kötü haber

BM'den kutup ayılarına kötü haber

Kutup ayılarının avlanmasını yasaklayan BM tasarısı, BM'de yapılan oylamada reddedildi.

18.03.2010Dünya
İnsan hakları bildirisinin 60. yıldönümü

İnsan hakları bildirisinin 60. yıldönümü

İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'nin 60. Yıl dönümü nedeniyle Paris'te 3-5 Eylül tarihleri arasında BM ve BM'ye akredite sivil toplum örgütleri tarafından insan hakları konferansı düzenlenecek.

22.08.2008Dünya
Kadın parlamenterler Sofyada toplandı

Kadın parlamenterler Sofya'da toplandı

Dünyanın 59 ülkesinden toplam 174 kadın parlamenter, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da bir araya geldi.

19.06.2006Gündem
‘Annan kadın haklarının geliştirilmesinde başarısız’

‘Annan kadın haklarının geliştirilmesinde başarısız’

Toplam 50 ülkeden 240'dan fazla kadın, yayınladıkları açık mektupla BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ı kadın haklarının geliştirilmesinde başarısız kalmakla suçladı.

7.03.2006Gündem
Srebrenitsa anneleri  Meclis’te

Srebrenitsa anneleri Meclis’te

ÇOCUKLARI soykırımda katledilen Srebrenitsa anneleri, Diyarbakır annelerinin HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde başlattığı oturma eylemi ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de yürüttüğü Barış Pınarı harekatına desteklerini bildirmek için dün TBMM’yi ziyaret etti.

19.10.2019Gündem
Son dakika... Bakan Çavuşoğlundan Barış Pınarı Harekatı açıklaması

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan Barış Pınarı Harekatı açıklaması

TBMM Genel Kurulu'nda Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin sunum yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bir avuç terörist demografik mühendislik yaptı. PYD/YPG terör örgütü insanlığa karşı suç tanımında ne varsa hepsini hayata geçirdi. PKK ve türevlerini çok iyi tanıyoruz. Batı'nın ikircikli tavrını da çok iyi biliyoruz." dedi.

16.10.2019Dünya
Kızlara: Hayal et ve üret

Kızlara: Hayal et ve üret

MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda kız çocuklarına seslenerek “Hayal et ve üret, hepimiz için elinden gelenin en iyisini yap” dedi.

12.10.2019Eğitim
Son dakika... Dışişlerinden Barış Pınarı Harekatı açıklaması

Son dakika... Dışişleri'nden Barış Pınarı Harekatı açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, uluslararası arenada Barış Pınarı Harekatı'nı hedef alan yorumlar için, "AB ve NATO tarafından terör örgütü kabul edilen PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG unsurları hedef alınmaktadır. Harekat, uluslararası hukuk temelinde, Birleşmiş Milletler Şartının 51. maddesinden kaynaklanan meşru müdafaa hakkımız ve BM Güvenlik Konseyinin terörizmle mücadeleye ilişkin kararları uyarınca yürütülmektedir." açıklamasında bulundu. Dışişleri Bakanlığı, BM yetkilisinin Suriye'de oluşturulacak güvenli bölge ile Srebrenitsa soykırımı arasında ilişki kuran ifadelerini de şiddetle kınadı.

11.10.2019Dünya
Barış Pınarını Erdoğan duyurdu: Amacımız bölgeye barışı getirmek

'Barış Pınarı'nı Erdoğan duyurdu: Amacımız bölgeye barışı getirmek

Fırat’ın doğusuna operasyon dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla başladı. Erdoğan harekâtı, “Türk Silahlı Kuvvetlerimiz Suriye Milli Ordusu’yla birlikte Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı harekâtını başlatmıştır. Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmektir” mesajıyla duyurdu.

10.10.2019Gündem
Irak ve Suriyeye tezkeresi kararı Resmi Gazetede yayımlandı

Irak ve Suriye'ye tezkeresi kararı Resmi Gazete'de yayımlandı

Birleşmiş Milletler'in (BM) Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde icra ettiği harekat ve misyonlara katılımına ilişkin verilen yetki ile Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda Cumhurbaşkanı'na verilen iznin 1 yıl uzatılmasına ilişkin tezkereler Resmi Gazete'de yayımlandı.

9.10.2019 Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan net mesaj: Kürtlerle sorunumuz yok, sorunumuz terörle

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan net mesaj: Kürtlerle sorunumuz yok, sorunumuz terörle

Türkiye’nin harekâtla demografik yapıyı değiştireceği iddialarını reddeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz kimseyi istemediği yere zorla göndermeyiz. Bizim Kürtlerle herhangi bir sorunumuz yok” dedi.

9.10.2019Gündem
Son dakika Irak ve Suriye tezkeresi 1 yıl daha uzatıldı

Son dakika! Irak ve Suriye tezkeresi 1 yıl daha uzatıldı

Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda Cumhurbaşkanına verilen iznin bir yıl uzatılmasına ilişkin tezkere, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

8.10.2019Gündem
Afrikanın kapıları Türkiyeye ardına kadar açılacak

"Afrika'nın kapıları Türkiye'ye ardına kadar açılacak"

"Turizmin Davos'u" olarak önceki yıllarda İstanbul'da düzenlenen Dünya Turizm Forumu'nun 2020 Küresel Toplantısı, en az 5 bin kişinin katılımı ve minimum 5 milyar dolarlık iş hacmi hedefiyle 4-6 Mart'ta Etiyopya'da düzenlenecek.

8.10.2019Ekonomi
İlk hedef 120 kmlik hat... Fırat’ın doğusunda ‘müteakip’ harekât

İlk hedef 120 km'lik hat... Fırat’ın doğusunda ‘müteakip’ harekât

ABD’nin çekilmeye başlamasıyla gözler Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yapacağı harekâta çevrildi. TSK’nın ilk hamleyi Tel Abyad ile Resulayn arasında, sınıra paralel 120 km’lik hatta yapması bekleniyor.

8.10.2019Gündem
İsrail Körfez ülkeleriyle saldırmazlık anlaşması imzalamayı planlıyor iddiası

İsrail Körfez ülkeleriyle saldırmazlık anlaşması imzalamayı planlıyor iddiası

İsrail'in saldırmazlık anlaşması imzalamak amacıyla bazı Körfez ülkeleriyle müzakere yürüttüğü iddia edildi.

6.10.2019Dünya
Çok konuşulacak iddia İrandan ABDye ret

Çok konuşulacak iddia! İran'dan ABD'ye ret

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurul toplantıları sırasında, ABD Başkanı Donald Trump ile olası bir telefon görüşmesini reddettiği öne sürüldü.

1.10.2019Dünya
Terör örgütü YPG/PKK Hol Kampında bir kadını öldürdü

Terör örgütü YPG/PKK Hol Kampı'nda bir kadını öldürdü

Terör örgütü YPG/PKK, Haseke'de işgal ettiği Hol Kampı'ndaki şartları protesto eden kadınlardan birini öldürdü.

1.10.2019Dünya
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Guterresten müzakerelerle ilgili inisiyatif mesajını aldık

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Guterres'ten müzakerelerle ilgili inisiyatif mesajını aldık

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, "BM Genel Sekreteri Guterres'ten ekim, kasım aylarında üçlü ya da beşli bir araya gelişlerle ilgili inisiyatif alacağı mesajını aldık." dedi.

30.09.2019Dünya
Husiler yüzlerce mahkumu serbest bıraktı

Husiler yüzlerce mahkumu serbest bıraktı

Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Yemen'de Husiler tarafından alıkonulan 290 tutuklunun tek taraflı olarak serbest bırakıldığını açıkladı.

30.09.2019Dünya
Rumlar Maraş için BMGK’ya başvuracak

Rumlar Maraş için BMGK’ya başvuracak

BM Genel Kurulu’nun 74’üncü açılış törenleri dolayısıyla New York’ta temaslarda bulunan Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, KKTC’nin açmaya hazırlandığı 1974’ten bu yana kapalı tutulan Maraş kentiyle ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) başvuracaklarına açıkladı.

30.09.2019Dünya
Suriye’de çözüm için kritik dönemeç

Suriye’de çözüm için kritik dönemeç

Suriye’de 2011’den beri süren içsavaşı sonlandırmak için BM gözetiminde oluşturulan Suriye Anayasa Komitesi’nin 29 veya 30 Ekim’de Cenevre’de toplanacağı açıklandı. 150 delegeden oluşan komite ile ilgili son gelişmeleri BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen anlattı.

30.09.2019Dünya

Yazar Sonuçları

İlişki zehirlenmesi

Ve Türkiye, Barış Pınarı harekâtı ile istediğini alıyor. Kuzeydoğu Suriye’ye ilişkin Türkiye-ABD ortak açıklaması da bunu doğruluyor.

19.10.2019

Doğanın önünde hiçbir güç duramayacak

‘Önce sivil toplumcu sonra oyuncuyum’ diyen Mert Fırat, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ‘İyi Niyet Elçisi’ sıfatıyla da küresel amaçlar kapsamında çalışmalarını sürdürüyor. Benden sonrası tufan anlayışının terk edilmesi ve insanların konfor alanından çıkması gerektiğine dikkat çeken Fırat, “İhtiyacımız olan oksijeni vermek için, doğa yine üzerine düşeni mutlaka yapacak. Hiçbir güç, hiçbir kuvvet bunun önünde duramayacak” diyor.

18.10.2019

‘Nutuk’un kıymetini bilmek

Atatürk’ün 15 Ekim 1927’de, yani 92 yıl önce dün, CHP’nin 2. büyük kongresinde 6 günde 36.5 saat süren konuşmasında okuduğu Nutuk’un kitaplaştırılması iki yıl içinde tamamlanır. İlk olarak Türk Tayyare Cemiyeti tarafından 2 cilt halinde basılır. 1. cilt metni, 2. cilt ise belgeleri içerir. O dönem henüz Harf Devrimi gerçekleştirilmediği için basım Arap harfleriyle yapılır.

17.10.2019

Suriye’de askeri harekat (1)

Türkiye’nin Doğu Suriye’de sınırımızda Tel Abyad-Resulayn bölgesinde bir terör örgütüne karşı başlatmak zorunda kaldığı askeri harekat Türkiye’de ve Dünya’da bütün dikkatlerin bir kez daha Suriye konusuna çevrilmesine sebep oldu. Suriye sorunu bütün yönleriyle tartışmaya başlanıldı.

15.10.2019

Erdoğan’ın BM’de adalet çağrısından Türkiye’de adaletin durumuna

‘Adalet’ ve ‘hakkaniyet’ kavramları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Eylül tarihinde New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na hitaben yaptığı konuşmada en kuvvetli şekilde vurguladığı temalardı. Küresel sistemin yapısı ve işleyişine ilişkin eleştirilerini ve ayrıca önemli uluslararası sorunların çözümüne dönük bakışını her seferinde bu kavramlar üzerinden ortaya koydu.

5.10.2019

New York'ta diplomasi

Birleşmiş Milletler Genel Kurul’unun New York’ta yapılan açılış oturumları ve ülkeler adına yapılan konuşmalar Eylül ayı sonunda bitti. Bundan sonra Genel Kurul (6 ana komitesiyle birlikte) 2019 yılı olağan görüşme sürecine başlayacak, gündeminde olan bütün konuları görüşecek ve çok sayıda karar tasarısı oylanacak, böylece BM’nin çok çeşitli konulardaki görüşleri ortaya çıkmış olacak.

1.10.2019

BM ne işe yarar?

74 yıldır dünyanın gündeminde sözde etkin olan BM’nin gerçekte kuruluş amacı şudur: “Uluslararası barış ve güvenliği korumak ve bu amaçla barışın uğrayacağı tehditleri önlemek ve bunları boşa çıkarmak, saldırı ya da barışın başka yollarla bozulması eylemlerini bastırmak üzere etkin ortak önlemler almak ve barışın bozulmasına yol açabilecek nitelikteki uluslararası uyuşmazlık veya durumların düzeltilmesini ya da çözümlenmesini barışçı yollarla, adalet ve uluslararası hukuk ilkelerine uygun olarak gerçekleştirmek.”

30.09.2019

İklim için 6 milyon sokakta

20 ile 27 Eylül arasında tüm dünyaya yayılan İklim Grevi haftasında ‘iklim adaleti’ ve fosil yakıtlara son verilmesini isteyen 6 milyon kişi sokaklara dökülmüş.

30.09.2019

Depremin duası olur mu, olmaz mı?

Deprem için toplanma alanları tam ve mükemmelse...

28.09.2019