MENÜ

Beyanname

Beyanname ile ilgili tüm haberleri, son dakika Beyanname haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Beyanname haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 3.742 Beyanname haberi bulunmuştur.

Beyanname Haberleri

Turizm payı elektronik ortamda beyan edilecek

Turizm payı elektronik ortamda beyan edilecek

Gelir İdaresi Başkanlığınca, turizm işletmelerinden ilk defa 'turizm payı' alınmasına ilişkin esaslar belirlenirken, paya ilişkin beyannamelerin aylık ya da üçer aylık dönemler halinde elektronik ortamda verilmesi zorunlu olacak.

12.10.2019Ekonomi
Pişman olana ceza indirimi

Pişman olana ceza indirimi

SON günlerde özellikle işyerlerini değiştiren çalışanlara kesilen cezalarla gündeme gelen pişmanlık uygulaması ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı bir broşür hazırladı.

9.10.2019Ekonomi
Trump, yeni göçmen beyannamesini imzaladı

Trump, yeni göçmen beyannamesini imzaladı

ABD Başkanı Donald Trump, yeni göçmen beyannamesini imzaladığını açıkladı. Beyannameye göre, 30 gün içinde sağlık sigortası yaptırmayan veya sağlık masraflarını karşılayacak kaynakları olmayan göçmenlerin ülkeye girişleri yasaklanacak.

5.10.2019Dünya
Çalışan herkesi ilgilendiriyor Maliye sizi de çağırabilir

Çalışan herkesi ilgilendiriyor! Maliye sizi de çağırabilir

İş değiştiren veya birden fazla işverene bağlı çalışanlara son dönemde vergi borcuyla ilgili birçok tebliğ geliyor. Yasalarda olan ancak bugüne kadar uygulamasına sık rastlanmayan bu durum karşısında birçok kişi şaşkın.

28.09.2019Ekonomi
İstanbul depremi sonrası önemli karar Süre uzatıldı…

İstanbul depremi sonrası önemli karar! Süre uzatıldı…

İstanbul'da meydana gelen deprem nedeniyle, muhtasar beyannameler, damga vergisi beyannameleri ve katma değer vergisi beyannamelerinin verilme sürelerinin 30 Eylül'e kadar uzatılması kararlaştırıldı    

27.09.2019Ekonomi
2019’un ilk 9 ayında 1 milyon 601 bin 187 ürün denetlendi

2019’un ilk 9 ayında 1 milyon 601 bin 187 ürün denetlendi

TİCARET Bakanlığı Piyasa Gözetim ve Denetim Daire Başkanı Meral Karaaslan, "2019’un ilk 9 ayında 1 milyon 601 bin 187 ürün denetlendi. Bunun 19 bin 849’unu güvensiz olarak tespit ettik. Tekstil sektörüne neredeyse sıfıra yakın güvensizlik var" dedi.

24.09.2019Ekonomi
Asgari Geçim İndirimi (AGİ) nedir, 2019 AGİ miktarı ne kadar

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) nedir, 2019 AGİ miktarı ne kadar

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) nedir sorusu çalışanlar tarafından detayları ile araştırılıyor. Özellikle 2019 yılına ait AGİ ödemelerinin miktarı internette en çok aranan konular arasında yer alıyor. Asgari geçim indirimi nedir sorusu çalışanlar tarafından merakla cevap arayan konular arasında yer alıyor. İş hayatında AGİ olarak olarak bilinen asgari geçim indirimi konusunda kimlerin bu haktan faydalanabileceği ve şartların ne olduğu merak ediliyor. İşte AGİ hakkında tüm detaylar

12.09.2019Gündem
Ankara Üniversitesi 51 akademisyen alacak Başvuru şartları neler

Ankara Üniversitesi 51 akademisyen alacak! Başvuru şartları neler?

Ankara Üniversitesi Resmi Gazete'de verdiği ilana göre akademisyen alımı yapılacağını duyurdu. Üniversite bünyesinde Doçent ve Doktor Öğretim Üyesi olmak üzere toplam 51 akademisyen görev yapacak. Başvurular 15 gün geçerli olacak ve başvurular posta yolu ile kabul edilmeyecek. Peki, Ankara Üniversitesi öğretim görevlisi alımı başvuru şartları neler? İşte, ilanla ilgili detaylar.

11.09.2019Gündem
Nikah için gerekli olan belgeler nelerdir Resmi nikah işlemleri nasıl yapılır

Nikah için gerekli olan belgeler nelerdir? Resmi nikah işlemleri nasıl yapılır?

Nikah işlemlerini gerçekleştirmek isteyen çiftler gerekli evrakları ve istenen belgeleri internette araştırıyorlar. Prosedür sürecini sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için nikah başvuru belgelerinin eksiksiz olması gerekiyor. Peki nikah başvurusu için gerekli evraklar hangileri? Nikah başvurusu nereye yapılır?

10.09.2019Gündem
Maliye’den ‘dilim’ cezası

Maliye’den ‘dilim’ cezası

Maliye Bakanlığı, yapılan bir çalışma ile ücret geliri elde edenlerin aynı yıl işyeri değiştirdikten sonra girdiği gelir vergisi diliminde yüksek dilimden devam etmesi gerekirken bir alt dilimden kadrosunun başlatıldığını tespit etti. Bu durumu kıskaca alan Maliye şimdi dilimi yüzde 27 olması gerekirken işyeri değiştirerek yüzde 15’ten başlatanları tek tek vergi dairesine çağırıyor.

8.09.2019Ekonomi
Kongrenin 100’üncü yılında Sivas’ta 5 çağrı

Kongrenin 100’üncü yılında Sivas’ta 5 çağrı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sivas Kongresi’nin 100’üncü yılında iktidara çağrı yaparak, “Beş temel beklentimiz var: Cumhurbaşkanı tarafsız olmalı, güçler ayrılığı ilkesine uyulmalı, devlet yönetimi şeffaf olmalı, Ekonomik Sosyal Konsey toplanmalı ve devlet ihalelerinde döviz garantileri kaldırılmalı. Yaptıkları takdirde önce biz alkışlayacağız” dedi.

5.09.2019Gündem
Ağustos ayının ihracat lideri otomotiv endüstrisi oldu

Ağustos ayının ihracat lideri otomotiv endüstrisi oldu

Otomotiv endüstrisi, geçen ay 1 milyar 742 milyon 356 bin dolarla en fazla ihracat gerçekleştirilen sektör oldu.

4.09.2019Ekonomi
Cumhuriyet’e giden yol Sivas Kongresi

Cumhuriyet’e giden yol Sivas Kongresi

Bugün Sivas Kongresi’nin 100’üncü yıldönümü. Sivas Kongresi’nin düzenlendiği tarihlerde Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul dahil olmak üzere çok sayıda yerleşim bölgesi düşman birliklerinin işgali altındaydı. Amasya Genelgesi’ni açıklayan Mustafa Kemal Atatürk bir süre sonra Sivas Kongresi’nin toplanması çağrısını yaptı. Sivas Kongresi’nde, Kurtuluş Savaşı’nın çerçevesini belirleyen geleceğe yönelik kararların temeli atıldı ve önemli kararlar alındı. Sivas Kongresi’nin önemini 100’üncü yıldönümünde tarihçiler anlattı.

4.09.2019Gündem
Gaziantep Üniversitesi öğretim üyesi alacak Başvuru şartları neler

Gaziantep Üniversitesi öğretim üyesi alacak! Başvuru şartları neler?

Gaziantep Üniversitesi yayımladığı ilana göre 50 öğretim üyesi alacağını açıkladı. 4 Temmuz tarihinde verilen ilan kapsamında profesör, doçenç ve doktor öğretim üyesi istihdam sağlayacak. Akademisyenlik için başvuru yapmaya hazırlanan adaylar için başvuru şartları belli oldu. Peki, Gaziantep Üniversitesi öğretim üyesi başvuru şartları neler? İşte, o konuya dair detaylar.

5.07.2019Gündem
Mirasçılara İnternet Vergi Dairesi kolaylığı

Mirasçılara "İnternet Vergi Dairesi" kolaylığı

Mirasçılar, ölen yakınlarından intikal eden mal varlığı için veraset ve intikal vergisi beyannamesini İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden gönderebilecek.

5.07.2019Teknoloji
Ücret beyannamesi elektronik ortamda

Ücret beyannamesi elektronik ortamda

Hazine ve Maliye Bakanlığı ücretlerin yer aldığı beyannamenin elektronik ortamda ayrı olarak gönderilmesine karar verdi.

11.06.2019Ekonomi
TESKten stopaj kaldırılsın önerisi

TESK'ten "stopaj kaldırılsın" önerisi

TESK Başkanı Bendevi Palandöken "Verginin vergisi olan stopaj uygulaması kaldırılmalı ya da yüzde 20'den 5'e düşürülmeli" dedi.

9.06.2019Ekonomi
Gaziantep Üniversitesi akademik personel alımı yapıyor Başvuru şartları neler

Gaziantep Üniversitesi akademik personel alımı yapıyor! Başvuru şartları neler?

Gaziantep Üniversitesi, bünyesindeki fakülte ve meslek yüksekokullarına 71 öğretim üyesi alacak. Başvuru için son tarih 24 Haziran olarak belirlendi. İlanın yayımlanmasıyla birlikte, başvuruların nasıl yapılacağı ve hangi alanlarda alım yapılacağı merak konusu oldu. İşte, Gaziantep Üniversitesi akademik personel alımının detayları...

4.06.2019Gündem
TÜRMOBdan geri kazanım katılım payı uyarısı

TÜRMOB'dan geri kazanım katılım payı uyarısı

TÜRMOB Başkanı Masis Yontan, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan yönetmelik taslağıyla birçok ambalaj malzemesi için katılım payı alınması planlanıyor ve bu malzemeler için bildirimle beyanname isteniyor. Bu malzemelerden bildirim ve beyanname istenmesi, uygulamanın neredeyse imkansız olması soncunu doğuracaktır" açıklamasında bulundu.

28.05.2019Ekonomi
İhracat işlemlerinde yeni dönem

İhracat işlemlerinde yeni dönem

İhracat işlemlerindeki süreçlerin elektronik ortama taşınmasına ilişkin düzenlemeler Resmi Gazete'de yayımlandı. İhracata ilişkin gümrük beyannameleri ihracatçıyla elektronik ortamda paylaşılacak ve gümrük idaresi tarafından elektronik ortamda saklanacak.

24.05.2019Ekonomi
Veraset ve intikal vergisi broşürü

Veraset ve intikal vergisi broşürü

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı veraset ve intikal vergisine ilişkin bir broşür hazırladı.

22.05.2019Ekonomi
Bazı ithal ürünler için beyanname şartı

Bazı ithal ürünler için beyanname şartı

Veteriner kontrolüne tabi hayvansal ve bitkisel ürünlerin ülkeye girişinde ürün beyannamesinin bulunması da gerekecek.

8.05.2019Ekonomi
Yeni dönem yarın başlıyor Tüm süreçler elektronik ortamda izlenebilecek

Yeni dönem yarın başlıyor! Tüm süreçler elektronik ortamda izlenebilecek

Ticaret Bakanlığının dijital ihracatın kapısını araladığı "Kağıtsız Gümrük Projesi" yarın itibarıyla tüm gümrüklerde uygulanacak. Uygulamayla ihracatta kağıt belge ibrazı bitecek, arşivleme yükü ortadan kalkacak, zaman ve maliyet kaybı sona erecek.

29.04.2019Ekonomi
Poşet beyannamesi için süre uzatıldı mı Son gün ne zaman

Poşet beyannamesi için süre uzatıldı mı? Son gün ne zaman?

Çevre Koruma Kanunu kapsamında 2019 yılının başlangıcı itibariyle yürürlüğe giren poşet beyannamesi için ocak, şubat ve mart ayı beyannameleri Resmi Gazete kararı ile 24 Nisan tarihine kadar ertelenmişti. Beyanlar, ilgililerin Gelir veya Kurumlar Vergisi yönünden bağlı olduğu Vergi Dairesine ya da internet üzerinden yapılabilecek. Peki, poşet beyannamesi için süre uzatılacak mı? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

24.04.2019Ekonomi
Poşet beyannamesi süresi yarın sona eriyor

Poşet beyannamesi süresi yarın sona eriyor

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken "Yüz binlerce esnafımızın poşet cezasına çarptırılmaması için beyanname verme süresinin acilen uzatılması gerek" dedi.

23.04.2019Ekonomi
Tapu harçlarında buna dikkat Cezası büyük

Tapu harçlarında buna dikkat! Cezası büyük

Ev alım satımlarında tapu harcı ödenmeden devir yapılmıyor. Tapu harçları yıl sonuna kadar binde 15 olarak uygulanacak. Tapu harcını yanlış beyanla eksik ödemenin cezası var. Ceza yememek için tapuda gerçek bedeli beyan edin.

22.04.2019Ekonomi
Son dakika... Bakan Albayrak ekonominin yeni yol haritasını açıkladı

Son dakika... Bakan Albayrak ekonominin yeni yol haritasını açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında ortaya konulan hedefler doğrultusunda "Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019"u duyurdu. Bakan Albayrak, ekonomi ve yargıda reformların yapılacağını söyledi.

10.04.2019Ekonomi
Gelir vergi beyannamesi için son gün ne zaman Vergi ödemesi nasıl yapılır

Gelir vergi beyannamesi için son gün ne zaman? Vergi ödemesi nasıl yapılır?

Geçen yıla ait,  ev ve işyerlerinde kira geliri elde edenler için, daha önce 25 Mart olarak belirlenen gelir vergi beyannamelerinde tanınan süre 1 Nisan'a kadar uzatılmıştı. Bununla birlikte, milyonlarca vatandaş, gelir vergisi beyannamelerinin hangi tarihte son bulacağını merak etmeye başladı. Peki, gelir vergi beyannamesi için son gün ne zaman? Vergi ödemesi nasıl yapılır? İşte bazı bilgiler...

31.03.2019Ekonomi
Dikkat: Yarın son gün

Dikkat: Yarın son gün

Gerçek usulde vergilendirilen 1 milyon 920 bin gelir vergisi mükellefi ile evini veya iş yerini kiralayan yaklaşık 1 milyon kişinin geçen yıla ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamelerini yarın gün sonuna kadar vermesi gerekiyor.

31.03.2019Ekonomi
Beyanname sürelerinin uzatılması mali müşavirlere can suyu olacak

"Beyanname sürelerinin uzatılması mali müşavirlere can suyu olacak"

BMMG Başkanı Turgay Kanarya, “Vergi beyannamesi sürelerinin uzatılmasının sektörümüze büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Beyanname sürelerinin uzatılması sektörümüze can suyu olacak” açıklamasında bulundu.

30.03.2019Ekonomi
1 Nisanda sona eriyordu Dikkat: O süre uzatıldı

1 Nisan'da sona eriyordu! Dikkat: O süre uzatıldı

Gelir İdaresi Başkanlığınca, 1 Nisan 2019'dan itibaren verilmesi gereken bazı vergi beyannamelerinin verilme sürelerinin son günü ödeme süresinin sonuna kadar uzatıldı.

29.03.2019Ekonomi
Bakan büyük dönüşümü duyurdu... Tüm işlemler elektronik yapılacak

Bakan büyük dönüşümü duyurdu... Tüm işlemler elektronik yapılacak

Bakan Pekcan, "İhracatta çok büyük bir dönüşümü gerçekleştiriyoruz, tüm işlemlerin elektronik yapıldığı kağıtsız ihracat uygulamasına geçiyoruz. Kağıtsız gümrük uygulamasına geçiş kapsamında 154 belgeyi elektronik ortama taşıdık. Sistem 30 Nisan itibarıyla tüm gümrüklerde uygulanacak" açıklamasında bulundu.

27.03.2019Ekonomi
Kira beyannamesi nasıl yapılır Kira beyanında son gün ne zaman

Kira beyannamesi nasıl yapılır? Kira beyanında son gün ne zaman?

Vatandaşların sahip oldukları iş yeri ve mülkler için elde ettikleri kira gelir beyannamesi internette son zamanlarda merak edilmeye başladı. Peki konutlar için yıllık 4 bin 400, işyerleri için ise yıllık 34 bin lirayı aşanların vereceği kira gelir beyannamesi nasıl yapılır ve son gün ne zaman? İşte vatandaşların araştırdığı kira beyannamesi ile ilgili bazı bilgiler...

25.03.2019Ekonomi
Plastik poşet beyanname sürelerinde düzenleme

Plastik poşet beyanname sürelerinde düzenleme

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, satış noktaları tarafından satılan plastik poşetlere ilişkin beyanların verilmesi ve tahakkuk eden miktarların ödenmesi süreleri yeniden düzenlendi.

23.03.2019Ekonomi
Damga ve yıllık gelir vergisi beyanname verme süreleri uzatıldı

Damga ve yıllık gelir vergisi beyanname verme süreleri uzatıldı

Muhtasar, damga vergisi, katma değer vergisi ve yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme süreleri uzatıldı.

23.03.2019Ekonomi
İOKBS bursluluk sınavı ne zaman Sınav giriş belgeleri ne zaman yayımlanacak

İOKBS bursluluk sınavı ne zaman? Sınav giriş belgeleri ne zaman yayımlanacak?

Bursluluk sınavı olarak da bilinen İOKBS için başvurular 22 Mart tarihinde sona erdi. 2 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek olan bursluluk sınavının sınav giriş belgesi ise mayıs ayında erişime açılacak. Peki adaylar, İOKBS bursluluk sınavı kapsamında hangi sorularla karşılaşacak? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

22.03.2019Eğitim
Kira gelir beyanname ödemesi nasıl yapılır Kira gelir beyannamesi için son gün ne zaman

Kira gelir beyanname ödemesi nasıl yapılır? Kira gelir beyannamesi için son gün ne zaman?

Geçen yıl işyeri ve meskeninden kira geliri elde edenler için beyan dönemi 1 Mart itibariyle başladı. Kira gelirlerinden kişiye tahakkuk eden vergiler mart ve temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenebilecek. Peki, kira gelir beyannamesi için son gün ne zaman?

22.03.2019Ekonomi
Vergi indirimi için eksik ödemeleri olanlara kolaylık

Vergi indirimi için eksik ödemeleri olanlara kolaylık

Vergi indiriminden faydalanılıp faydalanılamayacağının tespitinde 2018'e ilişkin olup 2019 yılında ve sonraki dönemlere ilişkin verilecek gelir ve kurumlar vergisi beyannamelerinde 250 liraya kadar yapılan eksik ödemeler, tahakkuk eden vergilerin kanuni süresi içinde ödenmiş olması şartının ihlali anlamına gelmeyecek.

15.03.2019Ekonomi
Gelir Vergisinde önemli değişiklik

Gelir Vergisi'nde önemli değişiklik

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın Gelir Vergisi Genel Tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Pilotlar, kabin memurları, iş yeri açmaksızın internet üzerinden satış yapan ve tazminatlara ilişkin bazı istisnalar ve değişiklikler getirildi.

15.03.2019Ekonomi

Yazar Sonuçları

Öğrencilerin okul, servis, yemek masrafları vergiyi azaltır mı?

Bu hafta gündem okul... Sosyal medyada, haber sitelerinde, ünlülerin çocukları için okullara ödedikleri yüksek tutarlar konuşuluyor... Diğer yandan milyonlarca öğrenci velisi de, çocuğunun eğitim masraflarını imkânlarını zorlayarak da olsa karşılamaya çabalıyor... Okurlarımızın bugünlerde bize ilettiği sorular da eğitim masraflarına yönelik... “Okul servisine, okul kıyafetine ödediğim masraflar vergiden düşülüyor mu?” deniliyor. “Özel okula yaptığım ödemelerin vergi avantajı var mı?” diye soruluyor.

12.09.2019

İki yıl yeterliyken, 30 yıl nasıl yeterli görülmedi?

DİLE kolay, 30 yıldan fazla bir süre geçmiş... Vatandaş, bir anonim şirkette uzun yıllardır ortak olarak kalmış. Gün gelmiş ve 1986 yılında kurulmuş şirketteki ortaklık paylarını satmak istemiş... Belli ki iyi bir fiyata müşterisi de çıkmış...

5.09.2019

Hangi varlıkların mirasçıya geçiş garantisi yok?

ASLINDA konu çok net: Ölüm hak, miras helal.

21.08.2019

Çalışanların vergi ile imtihanı

Birinci imtihan konusu: Maaşı brütten hesaplanan çalışanların, yıl içinde aydan aya net maaşlarının azalması. Brüt ücreti 5 bin lira olan bir ücretli mesela... Ocak ayı sonunda net 3 bin 766 lirayı banka hesabında görmüştü. Bugün-yarın temmuz maaşı da banka hesabında görülecektir ancak bu kez 3 bin 554 lirayı ancak (212 lira daha düşük) hesabında görebilecek.

31.07.2019

Binaların dış cephe reklamına vergi var mı?

Geçenlerde okumuştum bu haberi... Zincirlikuyu’daki yüksek bir binanın-gökdelenin dış cephesi kiralanmış... Kiracı ünlü bir GSM firması...

17.07.2019

Kızılay ve Yeşilay’a yapılan bağışlarda vergi avantajı

Birçok vatandaş için de, birçok işletme için de, ramazan ayı aynı zamanda yardımlaşmak için bir fırsat olarak görülür. Ramazan vesilesiyle; yardım bekleyen kişilerin yaralarına merhem olunur, onlarla temas kurulur.  Devlet de bu konuda yardımseverlere katkı veriyor.

8.05.2019

Kimlere beyan zorunluluğu gelecek?

Yeni Ekonomi Programı (YEP) yapısal dönüşüm adımları açıklanınca iki konu özellikle dikkat çekmişti: Birincisi; “dolaylı vergilerin azaltılıp, dolaysız vergilerin artırılması’ hedefi. Önceki yazımızda hangi vergilerin dolaylı (KDV, ÖTV gibi...) hangi vergilerin dolaysız vergi (Kurumlar vergisi ve gelir vergisi gibi...) olduğunu ve toplam vergi gelirleri içindeki paylarını ele almıştık.

24.04.2019

Hangi vergiler artacak hangileri azalacak?

“DOLAYLI vergi hangisi, dolaysız vergi hangisi? Birisi azalacak, diğeri artacakmış...” Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçen hafta Yeni Ekonomi Programı (YEP) yapısal dönüşüm adımlarını açıkladıktan sonra en çok bu soruluyor.

17.04.2019

Nafakaya hangi şartlarda vergi yok?

Ömür boyu nafakaya sınır geliyor. Hazırlanan yasa teklifiyle; nafaka ödeme süresi 5 yılla sınırlanıyor.

3.04.2019

Yurtiçi faiz gelirlerinin beyanı gerekmiyor

BAKKAL, kasap, manav olsun, avukat, doktor, mimar olsun 2018’de elde ettikleri gelirleri için beyanname verecekler. Son günler artık, haftaya pazartesiye (25 Mart) kadar gelir vergisi beyannamesinin vergi dairesine iletilmesi gerekiyor. 2018’de mülkü üzerinden kira geliri elde edenler de, mülkünü satıp kazanç elde edenler de aynı şekilde... Belirlenen kriterler çerçevesinde kazançlarını beyan edecekler.  

20.03.2019