MENÜ

Beslenme Problemi

Beslenme Problemi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Beslenme Problemi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.721 Beslenme Problemi haberi bulunmuştur.

Beslenme Problemi Haberleri

12 milyon çocuğa eğitim desteği

12 milyon çocuğa eğitim desteği

UNICEF’in 2018 yılı geliri, yaklaşık 7 milyar dolara yaklaşırken, harcamalar 5 milyar 394 milyon TL’yi buldu. Türkiye’nin de yaklaşık 4 milyon TL destek sağladığı organizasyon, 12 milyon çocuğa eğitim, 60 binin üzerinde okula da sağlık şartlarının geliştirilmesi için destek verdi.

3.07.2019Eğitim
Menenjit nedir Menenjit bulaşıcı mıdır

Menenjit nedir? Menenjit bulaşıcı mıdır?

Genellikle küçük yaştaki çocuklarda görülen menenjit, tedavi edilmezse duyma kaybı ve beyin hasarı gibi sonuçlar doğurabiliyor.Menenjit şüphesi taşıyan hastaların hemen bir uzmana gitmesi gerekiyor. Peki ciddi boyutlara ulaştığında ölümlere varan sonuçlar doğuran menenjit hastalığı nedir, türleri neler, bulaşıcı mı? İşte detaylar!

5.04.2018Gündem
Taylan Kümeliden Diyet Listesi

Taylan Kümeli'den Diyet Listesi

İşte size Taylan Kümeli'den örnek diyet listesi! Bakalım uygulayabilecek misiniz?

12.01.2016Diyet Rehberi
Bayraktar: Çiftçinin kıymeti iyi bilinsin

Bayraktar: Çiftçinin kıymeti iyi bilinsin

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çiftçilerin zor tabiat koşullarına rağmen, gecesini gündüzüne katarak üretimini sürdürdüğünü belirterek, "En hayati ihtiyaç olan gıdanın sofralara ulaşmasını sağlayan çiftçimizin kıymetinin iyi bilinmesi gerekir" ifadesini kullandı.

13.05.2015Tarım
Saatler bile önemli

Saatler bile önemli

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Çocuk Sağlığı ve Yenidoğan Uzmanı Prof. Dr. İpek Akman, menenjit tedavisine başlamada saatlerin dahi çok önemli olduğunu belirterek, menenjitli hastaların, içinde bulun­dukları tehlikeli durumdan ötürü tam teşekküllü hastanelerde tedavi altına alınması gerektiğini bildirdi.

12.03.2014Gündem
Delikanlı kızlardan “Yap Bakalım”

Delikanlı kızlardan “Yap Bakalım”

Star TV’nin yeni yarışma programı “Yap Bakalım”, ekranların güzel yüzleri Hande Katipoğlu ve Melike Emiroğlu’nu bir araya getirdi. İkili, yakında başlayacak programda yarışmacıları sokaktan bulacak, onlara 5 bin TL kazanma fırsatı sunacak.

23.06.2013Kelebek
Örnek diyet listesi

Örnek diyet listesi

İşte size Taylan Kümeli'den örnek diyet listesi! Bakalım uygulayabilecek misiniz?

Futbolcularımız bol bol karbonhidrat alıyor

Futbolcularımız bol bol karbonhidrat alıyor

(A) Milli Futbol Takımı, 2002 Dünya Kupası Finalleri hazırlıklarını Güney Kore'de sürdürüyor.Milli takım doktoru Cengiz Dinç, futbola has sipesifik bir beslenme tarzı olduğunu, milli takımın da beslenmesinde hiçbir problem yaşanmadığını belirterek, şunları söyledi:

Takım doktoru Dinç: Uyum sorunu kalmadı

Takım doktoru Dinç: Uyum sorunu kalmadı

(A) Milli Futbol Takımı, 2002 Dünya Kupası Finalleri hazırlıklarını Güney Kore'de sürdürüyor. Milli takım doktoru Cengiz Dinç, yaptığı açıklamada, futbola has sipesifik bir beslenme tarzı olduğunu, milli takımın da beslenmesinde hiçbir problem yaşanmadığını belirtti.

27.05.2002Gündem
Sedimantasyon nedir Sedimantasyon yüksekliği ne anlama gelir

Sedimantasyon nedir? Sedimantasyon yüksekliği ne anlama gelir?

Kırmızı kan hücreleri olarak bilinen eritrositler, kanda en fazla sayıda bulunan hücre türüdür. Peki Sedimantasyon nedir? Sedimantasyon yüksekliği ne anlama gelir?

5.11.2019Sağlık
FAO’dan yerli üreticiyi destekleme mesajı

FAO’dan yerli üreticiyi destekleme mesajı

FAO Türkiye Temsilcisi ve Orta Asya Alt Bölge Ofisi Koordinatörü Viorel Gutu, “Dünya vatandaşları olarak doğru seçimleri yapacak bilince ulaşmamız gerekiyor. Doğru gıdanın nereden geldiği ve üretildiği konusundaki farkındalık giderek artıyor. Toplum olarak yerel üreticileri destekleyebiliriz” açıklamasında bulundu.

17.10.2019Ekonomi
Dünya Gıda Günü sosyal medya gündeminde - Dünya Gıda Günü nedir, ne zaman ortaya çıktı

Dünya Gıda Günü sosyal medya gündeminde - Dünya Gıda Günü nedir, ne zaman ortaya çıktı?

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından belirlenen Dünya Gıda Günü, bu yıl ‘Eylemlerimiz geleceğimizdir. Sağlıklı beslenmeyle açlığa son verilmiş bir dünya’ sloganıyla hatırlatılıyor. Dünya Gıda Günü için sosyal medyada da paylaşımlar yapılıyor. Peki, Dünya Gıda Günü nedir, ne zaman ortaya çıktı?

16.10.2019Hayat
Diyet Yapanların Korkulu Rüyası: Son 5 Kilo Nasıl Verilir

Diyet Yapanların Korkulu Rüyası: Son 5 Kilo Nasıl Verilir?

Diyet yaparken en önemli an sona yaklaşılan aşamadır. Son 5 kilo, genellikle en zor verilen kilolardır. Peki o son 5 kilo nasıl verilir?

8.10.2019Diyet Rehberi
Cinsel Gücü Korumak İçin 9 Öneri

Cinsel Gücü Korumak İçin 9 Öneri

Sonbaharın erkek vücudu için en önemli mevsim geçişi olduğunu söyleyen Üro-Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat, cinsel gücü korumak için 9 öneride bulundu.

4.10.2019Cinsellik
Karbonhidrat Tüketimi Ne Kadar Olmalı

Karbonhidrat Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Muzaffer Değertekin, araştırmalar sonucu uzun yıllar düşük karbonhidrat tüketiminin kalp hastalığı riskini yüzde 20 oranında artırdığını belirtti, "25 bin kişi 10 yıl boyunca takip edildi. Çalışmaya göre kalp hastalıklarından korunmak için günlük karbonhidrat tüketiminin 200 gramın altına düşmemesi gerekiyor” dedi.

Obezitenin Vücudumuza ve Sağlığımıza Etkileri

Obezitenin Vücudumuza ve Sağlığımıza Etkileri

Vücutta aşırı miktarda yağ birikmesi olarak tanımlanan obezite, sadece fazla kiloya sahip olmak anlamına gelmiyor. Sağlığı pek çok yönden olumsuz etkileyen obezite hakkında Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Yalım Uçtum önemli bilgiler verdi.

25.09.2019İyi Yaşam
Ani Acıklamaların Gizli Sebebi

Ani Acıklamaların 'Gizli' Sebebi

Birçok kişi sürekli acıkmasını iştahına, yataktan bir türlü kalkamamayı yorgunluğuna, sinirli olmasını ise gün içinde yaşadığı strese bağlar. Ancak tüm bu durumların ortaya çıkmasının çok daha farklı bir sebebi olabilir. Tıpkı pre-diyabet ya da bilinen adıyla gizli şeker gibi… Avrasya Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Sedat Işık, gizli şeker hakkında bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

23.09.2019İyi Yaşam
Bir Kasesi 350 Kalori: 3 Dilim Ekmek ve 1 Porsiyon Meyveye Eş Değer

Bir Kasesi 350 Kalori: 3 Dilim Ekmek ve 1 Porsiyon Meyveye Eş Değer

Bir kase aşurenin yaklaşık olarak 3 dilim ekmek ve 1 porsiyon meyve ile eş değer olduğunu belirten Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Diyetisyen Maria Tanoğlu, “Yani bir kase aşure ortalama olarak 270-350 kalori civarındadır. Enerji ve vitamin yönünden zengin bu tatlıyı kilo almaya çalışanlar, büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar, sporcular, emziren anneler rahatlıkla tüketebilir. Yüksek kalori içerdiği için kilo problemi, kronik hastalığı olanlar aşureyi doktor ve diyetisyenlerin önerdiği ölçüde tüketmelidir” tavsiyesinde bulundu.

17.09.2019Diyet Rehberi
Zor konular sofrada çözülür

"Zor konular sofrada çözülür"

UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na kabul edilen Gaziantep, bu yıl GastroAntep Festivali’nin ikincisini 11-14 Eylül tarihleri arasında düzenleyecek. Geçen yıl bir milyon turisti ağırlayan şehrin nüfusu iki milyon, bunun dörtte birini Suriyeliler oluşturuyor. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, son zamanlarda şiddet olaylarıyla gündeme gelen kentte ‘Suriyeliler üzerinden negatif bir algı yürütüldüğünü’ söyledi ve festivalle birlikte şehirde yeni bir dil oluştuğunu, bunun da barış dili olduğunu belirtti. “Hâlâ Suriye sınırından dolayı bizi ikinci derecede, yani kırmızı noktada gösteriyorlar. Bu gelmek isteyen Asya turistini, Japon turistini korkutuyor. Çözüm önerilerimiz var” diyen Fatma Şahin’e göre gastrodiplomasi barış için çok önemli bir adım.

2.09.2019Gündem
Alkali beslenme nedir Alkali beslenme şekli nasıl uygulanır

Alkali beslenme nedir? Alkali beslenme şekli nasıl uygulanır?

Kilo problemi yaşayan ve zayıflamak isteyen kişilerin başvurduğu alkali besin beslenme, birçok kişi tarafından tercih ediliyor. 3 ya da 4 hafta süren alkali beslenmede, önemli olan nokta zayıflatırken, vücutta da sağlık açısından dengeyi yakalabilmektir. Peki, alkali beslenme nedir? Alkali beklenme şekli nasıl uygulanır? İşte, o konu hakkında bilgiler.

28.08.2019Sağlık
Kadınlarda Görülen Hormon Bozukluğunun Nedenleri

Kadınlarda Görülen Hormon Bozukluğunun Nedenleri

Yaşadığınız adet düzensizliğinin, bir türlü veremediğiniz kiloların, sürekli artan iştahınızın nedeninin hormonlar olduğunu düşündünüz mü?Günlük hayatta karşılaşılan birçok sorunun arkasında hormonlarda yaşanan dengesizlikler olabilir. Bu, kimi zaman iştah sorunları olarak yansır kimi zamansa depresyon. Ancak önlem alınmadığında çok daha ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Nurcan Dalan, kadınlarda görülen hormon bozukluklarının nedenlerini anlattı.

Yazar Sonuçları

Kuyruğunu yiyen yılan

Dünya nüfusunun gittikçe artmasıyla gıda ve su ihtiyacının olağanüstü boyuta varabileceğinden, küresel ısınmayla birlikte dünyanın birçok yerinde iklim değişikliklerinin yaşandığından, şehirlerde artan sıcaklıkların büyük sorunlara yol açabileceğinden söz etmiştik geçen yazımızda...

18.09.2019

Lisa Şener ve olasılıklar dünyası

İşkadını Lisa Şener uçağına binmeden önce Ayvalık’taki ablası ona acı haberi söylemek istemiyor.

14.08.2012

Ne kadan mikemmel bir annesin!

Abiye Kuzu gibi söylemek istiyorum bu cümleyi bazı annelere, “Seeen ne kadan mikemmel bir annesin” demek istiyorum bugün ama içimden de şöyle diyorum: “Biliyor musun iyi ki senin gibi değilim...”

21.05.2010

Zayıflık da önemli bir sorundur

Kilo sorunu deyince aklınıza yalnızca kilo almak ya da şişmanlamak gelmesin.

28.12.2009

Şimdiki kızlar anemik!

İç hastalıkları ve hematoloji uzmanı arkadaşlarımın ortak bir görüşü var: Onlara göre anemi (kansızlık) sorunu özellikle genç kızlar arasında hızla yayılıyor.

24.11.2009

Çocukları için çalışan ALS hastası bir oyuncu

“Bez Bebek”te Makbule-Makbuş karakterini canlandıran Sevinç Aktansel, bir süredir ALS hastalığıyla boğuşuyormuş.

2.10.2009

Beslenme problemi mi besleyememe problemi mi

Bu hafta bir öğle yemeğinde buluştuğum arkadaşım, çocuğundan söz ederken "Yemek yediremiyorum" deyip ağlamaya başladı.

21.03.2008

İştah kaybını hafife almayın

Yeme bozukluğu özellikle gençler arasında hızla yayılıyor. Birçok aile sorunu sadece geçici bir iştah kaybı sanıp gereken önemi vermiyor.

31.08.2007

Kırmızı telefonlar hasta ediyor!

Yüksek stres altında yapılan mesleklerde çalışanlar psikosomatik hastalıklara daha kolay yakalanıyor. Bu insanlarda reflü özafajiti, mide ülseri, mutsuz bağırsak hastalığı veya kalp-ritim bozukluğu gibi sağlık sorunları çok sık görülüyor.

19.05.2007

Yaşamı uzatan 5 besin

Gölge çizgisine ulaşan ve orta yaş yolculuğuna hazırlanan biriyseniz besin seçimleriniz daha da önemlidir.

26.02.2006

İnat ederseniz yemez

Güzin Abla’nın 15 aylık torununun yaşadığı ciddi beslenme problemi meğer çoğunluğun da problemiymiş. O günden sonra hem bana, hem Güzin Abla’ya onlarca mail geldi. Ben de sorularınızı Profesör Hilal Mocan’a ilettim, yapılan yanlışları öğrendim.

2.12.2005

50 milyar dolarınız olsaydı insanlık yararına nasıl kullanırdınız

Takımın adı ekonomistlerin ‘Real Madrid’i. Aralarında Robert Fogel, Douglass North ve Vernon Smith gibi Nobel ekonomi ödülü almış profesörler var.

23.10.2004

Bende de reflü olabilir mi?

Size dört soru soracağım. Bu sorulardan üçüne “evet” diyorsanız, sizde de reflü sorunu olabilir, dikkatli olun.

22.11.2019

Kanınızda ne kadar IGF-1 var?

IGF-1, bir tür büyüme hormonu. Gelişme çağında kanda direkt artan IGF-1 seviyeleri, yetişkinlik çağında sabitleşmeye, yaşlılık döneminde ise düşmeye başlıyor.

8.11.2019

Uykusuzluk tehdit ediyor

CİDDİ bir “uyku meselemiz” var. Problem en az “beslenme yanlışlarımız”, en az “aktivitesizlik hatamız”, en az “huzurdan uzak hayatımız” kadar önemli. Bu “üçlü çete” ne yapıyorsa “uyku sorunları” da aynı şeyleri yapıyor ve bilelim ki problemi ciddiye almazsak, canımız ciddi ölçüde yanacak. Sadece beden ve ruh dengemiz bozulmakla kalmayacak, toplumsal ilişkilerimiz ve sosyal hayatımızda da ciddi travmalar yaşanacak. Gelin, şu uyku meselesinin nelere yol açtığı çok kısa bir ufuk turu ile gözden geçirelim ve olup bitenin ne kadar önemli olduğunu yeniden fark edelim. Hazırsanız buyurun...

9.09.2019

Sorun Bakalım Cildiniz Aç mı, Susuz mu?

Cilt insan sağlığını aynasıdır. Cildinizi doğru beslemek için onu anlamalısınız. Peki bugüne kadar hiç cildinize sordunuz mu? Aç mısın, susuz musun, hasta mısın diye..?

4.09.2019

Zor konular sofrada çözülür

UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı’na kabul edilen Gaziantep, bu yıl GastroAntep Festivali’nin ikincisini 11-14 Eylül tarihleri arasında düzenleyecek. Geçen yıl bir milyon turisti ağırlayan şehrin nüfusu iki milyon, bunun dörtte birini Suriyeliler oluşturuyor. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, son zamanlarda şiddet olaylarıyla gündeme gelen kentte ‘Suriyeliler üzerinden negatif bir algı yürütüldüğünü’ söyledi ve festivalle birlikte şehirde yeni bir dil oluştuğunu, bunun da barış dili olduğunu belirtti. “Hâlâ Suriye sınırından dolayı bizi ikinci derecede, yani kırmızı noktada gösteriyorlar. Bu gelmek isteyen Asya turistini, Japon turistini korkutuyor. Çözüm önerilerimiz var” diyen Fatma Şahin’e göre gastrodiplomasi barış için çok önemli bir adım.

2.09.2019