MENÜ

Besin Alerjisi

Besin Alerjisi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Besin Alerjisi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Besin Alerjisi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 239 Besin Alerjisi haberi bulunmuştur.

Besin Alerjisi Haberleri

Besin Alerjileri İçin Beslenme Günlüğü Tutun

Besin Alerjileri İçin Beslenme Günlüğü Tutun

Besin alerjisi, bağışıklık sisteminin günlük tüketilen besinlere anormal tepki vermesi olarak tanımlanıyor. Bu tepki kimi zaman ciltte kızarıklık, döküntü gibi küçük reaksiyonlarla kendini gösterirken, kimi zaman hayati risklere yol açabiliyor. İlk belirtiler ise genellikle besin intoleransıyla karıştırılarak önemsenmiyor. Bu durum da ciddi alerjik şoklarda uzmana danışmayı geciktiriyor. İç Hastalıkları Bölümü Uz. Dr. Mahmut Demirci, besin alerjileri hakkında bilgi verdi.

Besin Alerjisi Neden Olur Nasıl Anlaşılır

Besin Alerjisi Neden Olur? Nasıl Anlaşılır?

Söz konusu yiyecekler olduğunda taviz vermek, uzaklaşmak ve yasaklı listesine koymak her zaman zor olur. Ancak bazı durumlarda vücudunuz çok sevdiğiniz besinlere karşı bir savunma mekanizması geliştirebilir. Bu bazen her gün tükettiğiniz süt veya ekmek bile olabilir. Besin alerjisi olarak adlandırılan bu durumu Dahiliye Uzmanı Dr. Sedat Işık anlattı. Besin alerjisi neden olur? Belirtileri nelerdir? Besin alerjisi nasıl anlaşılır?

Polen Alerjisine İyi Gelen Öneriler

Polen Alerjisine İyi Gelen Öneriler

Bahar alerjisini iyileştirmek için kulaktan dolma burun açma yöntemlerine sıkça başvurulduğuna dikkat çeken Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Denizhan Dizdar, "Buruna sirkeli su çekmek doğru değildir. Aksine sirkeli su, asidik olduğu için burun mukozasına zarar verir. Burnu yıkamak için 1 bardak suya 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı yemeklik karbonat koyarak karıştırıp bu karışımı burnunuza çekebilirsiniz" dedi.

Egzamanız Varsa Hafife Almayın

Egzamanız Varsa Hafife Almayın

"Egzamada deri bütünlüğünün bozulması, alerjenlerin deri yoluyla vücuda girmesine neden olur. Bu da vücutta alerjik yanıtı artıran hücreleri çoğaltarak, diğer alerjik hastalıkları başlatır. Egzama ile başlayan bu durum; besin alerjisi, astım ve alerjik rinit gelişmesine neden olabilir” diyen Çocuk Alerjisi ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Şule Çağlayan Sözmen, açıkladı!

Uykusuzluğunuzun Nedeni Bu Olabilir

Uykusuzluğunuzun Nedeni Bu Olabilir!

Hemen hemen hepimiz, hayatımızın bir döneminde uykusuzluk çekmişizdir. Peki, kaçımız bunun nedenini merak etti? Oysa Diyetisyen Emre Uzun hazımsızlık ile uyku arasındaki gizli ilişkiyi anlattı.

Alerji testi nedir, nasıl yapılır

Alerji testi nedir, nasıl yapılır?

Alerji, birtakım yiyeceklere, toz, koku, tüy gibi nesnelere, kimi ilaçlara vb. karşı gösterdikleri hastalık derecesindeki tepkiye verilen isimdir. Alerji sıklığı günümüzde gelişmiş ülkelerde, çevre kirliliği gibi faktörlerin artması ile giderek artmaktadır. Alerjiler hayatın herhangi bir anında ortaya çıkabilmekle beraber, daha çok çocukluk ve genç erişkin dönemde bulgu verir. Peki, alerji testi nedir, nasıl yapılır?

25.09.2018Gündem
Veganlık, anaakım mı oluyor

Veganlık, anaakım mı oluyor?

Vegan yaşam tarzı, Türkiye’de ve dünyada giderek daha fazla sayıda insanın seçtiği bir yol. İnternet arama motoru google’a “Vegan nedir” diye sorduğunuzda size 4 milyor 340 bin Türkçe içerik sunuyor. Karşınıza bilimsel makalelerden vegan tariflere kadar ucu bucağı olmayan bir derya çıkıyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde vegan ürünleri bulmak artık çok daha kolay. Vegan restoranların sayısı çoğaldı, köfteciler bile mönülerinde vegan lezzetlere yer vermeye başladı. Veganlığa geçenlerin motivasyonu farklı farklı. Kimi daha uzun ve sağlıklı bir yaşam için, kimi hayvan haklarını önemsediğinden, kimiyse iklim ve çevre duyarlılığından dolayı hayvansal ürün tüketimini bırakıyor. Çünkü hayvancılık ve yan ürünlerinden kaynaklanan karbondioksit salınımı, dünyadaki tüm sera gazı emisyonunun yüzde 51’ini oluşturuyor. Alternatif bir yaşam biçimi olarak anılan veganizm, anaakım olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Türkiye’nin ilk vegan şehri olan Didim’de her yıl yüzbinlerce insan vegan festivalinde bir araya geliyor. Uluslararası İstanbul Vegfest, 8-9 Eylül’de Life Park’ta düzenlenecek. Bir haber de Bodrum’da vegan restoran açan sanatçı Zeynep Casalini’den geldi. Verdiği bir röportajda “Vegan beslenerek sağlığıma kavuştum” diyordu. Dünden bugüne vegan yaşam tarzını masaya yatırdık, son eğilimleri araştırdık, olan biteni doktor, diyetisyen ve aramızdan veganlarla konuştuk...

Gözdeki alerjiyi gözden kaçırmayın... Göz alerjisi belirtileri neler

Gözdeki alerjiyi gözden kaçırmayın... Göz alerjisi belirtileri neler?

Özellikle sıcak havalarla özdeşleşen göz alerjisi, büyük- küçük pek çok kişinin yakındığı sağlık sorunlarından biri. Gözlerde kaşıntı, sulanma ve kızarıklık oluşturan bu durum, kimi zaman yanma hissine de neden olur. Peki, göz alerjisinin diğer belirtileri nelerdir? Göz alerjisi nasıl geçer? Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yard. Doç. Dr. İsmail Özgür Şanlı, göz alerjisiyle ilgili merak edilenleri yanıtladı.

9.07.2018Gündem
Alerjik Çocuklara Sağlıklı Yemekler Yarışması

Alerjik Çocuklara Sağlıklı Yemekler Yarışması

Alerji ile Yaşam Derneği 13-19 Mayıs Besin Alerjisi Farkındalık Haftası kapsamında bir bilinçlendirme kampanyası başlatıyor. Besin alerjisi konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan kampanya kapsamında, besin alerjisine uygun yemek tarifleri yarışmasından halk bilgilendirme seminerine kadar birçok proje gerçekleştirilecek. Aynı zamanda sosyal medya mecralarında konuya dikkat çekmeyi amaçlayan farkındalık videosu da çekilecek.

10.05.2018İyi Yaşam
Bazı yiyeceklere alerjiniz olduğuna dair 5 işaret

Bazı yiyeceklere alerjiniz olduğuna dair 5 işaret

Bazı besinler, bazı insanlarda olumsuz etkilere neden olabilir. Fakat her türlü olumsuz belirtiyi alerji olarak adlandırmak yanlıştır. Alerjinin ne olduğunu, belirtilerini, önlemlerini bilmekte fayda vardır. İşte her yönüyle besin kaynaklı alerjiler…

8.01.2018Sağlık
Alerjik çocuklarda kalp ve tansiyona dikkat

Alerjik çocuklarda kalp ve tansiyona dikkat!

Araştırmalara göre alerjik problemleri olan çocuklarda kalp ve tansiyon hastalıklarına daha sık rastlanıyor bu yüzden erken teşhis önem taşıyor.

25.02.2016Sağlık
Kilo veremeyenler besin intoleransına dikkat

Kilo veremeyenler besin intoleransına dikkat!

Sevdiğiniz, sağlıklı olduğunu düşündüğünüz, besinler size kilo aldırıyor olabilir. Kilo vermenize yardımcı olduğunu düşündüğünüz besinleri tekrar gözden geçirin. Çünkü aslında bu besinlere vücudunuzun gösterdiği tölerans az olabilir. Buna besin intöleransı deniliyor. Sağlıklı bile olsa kilo alımına neden oluyor.

16.11.2015Sağlık
Türkiye rüzgarı

Türkiye rüzgarı

7 bin civarında yayıneviyle 100’den fazla ülkenin temsil edildiği 67’nci Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı, son gün etkinlikleriyle tamamlandı.

19.10.2015Avrupa
Ne koruyucu ne yarışçı aile olun, çocuğunuza destek verin yeter

Ne koruyucu ne yarışçı aile olun, çocuğunuza destek verin yeter

Prof. Dr. Erford, arışı koruyucu T. Erford ya da yarışçı ailelere seslenerek, “Her şeyden önce aile, destekleyici olmalı. Çocuklarıyla konuşmayı bilmeli” diyor.

27.04.2015Eğitim
Alerjik anneler teknolojiyle çare arıyor

Alerjik anneler teknolojiyle çare arıyor

Alerji ile Yaşam Platformu ve Çölyakla Yaşam Derneği, Türkiye’de ilk kez hastalara yönelik bir webinar yani internet üzerinden yayınlanacak bir seminere imza atıyor.

17.04.2015Ekonomi
Hazır gıdalar çocuklarda alerjiyi artırıyor

Hazır gıdalar çocuklarda alerjiyi artırıyor

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Cevit, günümüzde çocuklarda alerji çeşitliliğinin arttığını belirterek, bunun en önemli nedenlerinden birinin hazır gıdalarla beslenme olduğunu söyledi.

21.12.2014Sağlık
Çölyak diyetle tedavi edilebiliyor

Çölyak diyetle tedavi edilebiliyor

Çölyak ve non-çölyak glüten hassasiyeti son yılların en sık duyulan hastalıklarından.

11.08.2014Sağlık
Balayı Alerjisi Kabusunuz Olmasın

Balayı Alerjisi Kabusunuz Olmasın

Balayı alerjisi, kadınların sağlıklarını ciddi şekilde etkilemesi yanında, cinsel yaşamı bozabilir ve çiftlerin çocuk sahibi olmalarına engel yaratabilir.

Yüzde 95i hastalığını bilmiyor

Yüzde 95'i hastalığını bilmiyor

Ömür boyu devam eden besin alerjisi olarak tanımlanan çölyak hastalığını taşıyanların yüzde 95'ine henüz tanı konulmadığı bildirildi.

16.11.2012Sağlık
Sağlık her şeyden önce gelmez

Sağlık her şeyden önce gelmez!

Sağlık her şeyden önce gelmez. Evet doğru okudunuz, sağlık her şeyden önce gelmez çünkü Sağlık her şeydir.

Besin intoleransınızdan kurtulun

Besin intoleransınızdan kurtulun!

Besin intoleransı nedir? Nasıl geçer? İşte detaylar...

Dikkat edilmezse öldürebilir

Dikkat edilmezse öldürebilir

İlkbahar yaz ayları alerjik hastaların şikayetlerinin arttığı dönemlerdir. Basit rahatsızlıklar gibi görünen alerjiler aslında kontrol edilmezse ani ölümlere sebep olacak kadar ciddi boyutlara ulaşabilir. Her geçen gün toplumda daha da yaygınlaşan alerjiler şehir yaşantısıyla yakından ilişkilidir. Bebeklikten başlayan alerjik reaksiyonlar yaşam boyu hayatı kabusa çevirebileceği gibi tedavisi yapılıp, kontrol edilirse kişiye hiç sorun da çıkartmayabilir. Alerji hakkında yanlış bilinenler, alerjisi olanların yapması gerekenler ile ilgili Avrupa Alerji ve İmmünoloji Akademisi Kongresi Komitesi Sekreteri Doç. Dr. Adile Berna Dursun soruları yanıtladı.

22.05.2011Kelebek
En büyük sebebi belli oldu

En büyük sebebi belli oldu

İlkbahar yaz ayları alerjik hastaların şikayetlerinin arttığı dönemlerdir. Basit rahatsızlıklar gibi görünen alerjiler aslında kontrol edilmezse ani ölümlere sebep olacak kadar ciddi boyutlara ulaşabilir. Her geçen gün toplumda daha da yaygınlaşan alerjiler şehir yaşantısıyla yakından ilişkilidir. Bebeklikten başlayan alerjik reaksiyonlar yaşam boyu hayatı kabusa çevirebileceği gibi tedavisi yapılıp, kontrol edilirse kişiye hiç sorun da çıkartmayabilir. Alerji hakkında yanlış bilinenler, alerjisi olanların yapması gerekenler ile ilgili Avrupa Alerji ve İmmünoloji Akademisi Kongresi Komitesi Sekreteri Doç. Dr. Adile Berna Dursun soruları yanıtladı.

21.05.2011Kelebek
Çin mucizesi ve besin duyarlılığı modası

Çin mucizesi ve besin duyarlılığı modası

Varlıklı kesimdekiler şimdilerde süt içmiyor. Yağ, yoğurt, peynir gibi sütlü ürünleri yemiyor. Kırmızı et yasak. Kafaları iyice karışanlar tavuk eti, hatta balık eti de yemiyor...

Çocuk egzamasında astım riski

Çocuk egzamasında astım riski

Halk arasında çocuk egzaması olarak bilinen “atopik dermatit” deri hastalığı, iyi tedavi edilmediğinde astıma neden olabiliyor.

12.07.2010Kelebek
Ek gıda çocukta alerji yapıyor

Ek gıda çocukta alerji yapıyor

Çocukluk dönemi besin alerjisi ek gıdaya başlayınca ortaya çıkıyor. Bu alerji, doğru tedavi edilirse yüzde 90 iyileşiyor.

3.06.2010Kelebek
Hamilelikte stres ağlatıyor

Hamilelikte stres ağlatıyor

Bebeğiniz hiç durmadan çığlık çığlığa sürekli ağlıyorsa sebebi hamilelikte yaşadığınız stres olabilir.

21.01.2010Kelebek
Obezite riski artıyor

Obezite riski artıyor

Bebeklerde tamamlayıcı ek gıdalara önerilenden erken başlanması sonucunda, ek besinlerin henüz gelişimini tamamlamamış böbreğe yük bindirebileceği ve obezite (şişmanlık) ile besin alerjisi riskini artırabileceği belirtildi.

12.01.2010Kelebek
Süt ve yumurtaya dikkat

Süt ve yumurtaya dikkat!

Uzmanlar dünyada her 100 çocuktan altısının besin alerjisi olduğunu belirtiyor ve anne-babaları uyarıyorlar.

22.12.2009Gündem
Alerji deyip geçmeyin

Alerji deyip geçmeyin

Dünya nüfusunun yüzde 20-35'ini etkileyen alerjik hastalıkların Türkiye'de yüzde 20'ye ulaşan sıklıkta görüldüğü bildirildi.

8.12.2009Kelebek

Yazar Sonuçları

Tam Anlamıyla Veganlık Nedir?

Son birkaç yıl içinde trendi bu kadar hızlı artan başka bir konu olmamıştı. Evet, vegan beslenme, orada burada markette çarşıda pazarda her yerde karşımıza ne çok çıkıyor?

10.01.2020

Alerjik reaksiyonlar öldürücü olabilir

Alerji, bağışıklık sisteminden vücuda giren veya temas eden maddelere karşı aşırı duyarlı tepkidir. Alerjik reaksiyona neden olan bir maddeye ise alerjen denir.

16.06.2019

Tanı ve tedavide yapay zeka dönemi

Kan hastalıkları bilim dalının diğer bir ismi ‘hematoloji’dir. En sık rastlanan hematolojik hastalıklar; kansızlık, lösemi (kan kanseri), kanama ve pıhtılaşma bozuklukları, kemik iliği yetersizlikleri, lenfoma ve plazma hücre bozukluklarıdır.

7.04.2019

Bu okul sadece alerjili çocuklar için

Türkiye’nin ilk alerjik çocuklar anaokulu Kartal Yakacık’ta ‘Mevhibe İnönü Çocuk Gelişim Merkezi’ adıyla hizmete açıldı. Peki, bu okul nasıl hizmet veriyor, kimleri kapsıyor? Okulun danışmanlığını üstlenen Alerji ile Yaşam Derneği Başkanı Özlem Ceylan ile konuştuk.

13.07.2018

İlk iki yıl süt, büyüyünce kuruyemiş

Besin alerjisi, çocukların gelecekte birçok sağlık sorunuyla karşılaşmasına sebep olabilen önemli bir rahatsızlık. Üstelik Türkiye’de besinlere alerjisi olan çocukların sayısı hızla artıyor. Bu konuda farkındalık yaratmak için 15-21 Mayıs tarihleri, Besin Alerjisi Farkındalık Haftası olarak kabul edildi. Çocuk Alerji ve Astım Akademisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Nihat Sapan ile konuştuk.

12.05.2017

Alerjik olanlar tatilde dikkat!

Soru: Yurtdışı seyahatlerimde farklı tatlar denemek istiyorum. Ancak çok alerjik bir yapım var. Sorun yaşayabilir miyim?

30.05.2015

Çocuğum Yemek Yemiyor Çıldırmak Üzereyim!

Sosyal medyada, özellikle Twitter’da anne arkadaşlarımla paylaştıklarımız genelde çocuklarımızla ilgili şeyler. Dün, sevgili Merve’ nin tweeti gözüme takıldı “Artık yetti bu iştahsızlık yarın doktora gidiliyor” diyordu.

2.04.2013

Su alerjisi en çok kadınları etkiliyor

OKULLARIN kapanması ile birlikte sünnet dönemi de başladı. Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Nadir Tosyalı, sünnetin çocuklarda hem psikolojik, hem de fiziksel travmayı en alt düzeye indirmek için genel anestezi altında yapılması gerektiğini belirtiyor.

25.06.2012

Alerji mevsimi başlıyor

Çiçek polenlerinin de etkisiyle ilkbaharın alerjik sorunların en çok görüldüğü mevsim olması, alerjisi olanlar için ciddi bir şanssızlık. Keyifli bahar günlerini öksürük, aksırık, göz sulanmaları ya da nefes darlıklarıyla geçirmeyi, olur olmaz kaşıntılar ve cilt döküntüleriyle uğraşmayı istemiyorsanız bu yazıyı okumanızda fayda var

25.02.2012

En yeni doğum kontrol yöntemleri

Her yıl 219 milyon kadın ‘sürpriz’ gebelik yaşıyor. 120 milyonu kürtajı seçiyor. Hazırlıksız, zamansız çocuk sahibi olanlarsa eğitim, kariyer ve daha pek çok planlarından fedakarlık etmek zorunda kalıyor.

17.06.2011

Ekmek şişmanlatır mı şişmanlatmaz mı?

Bizim temel gıdalarımızdan biri ekmektir. Sofrada ekmek olmazsa aç kalmaktan bile korkarız! Genel olarak beyaz undan üretilen ekmeği severiz. Ciddi bir ekmek kültürümüzün olduğunu söylemek ise zordur.

5.05.2010