MENÜ

Berlin Duvarı

Berlin Duvarı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Berlin Duvarı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Berlin Duvarı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.287 Berlin Duvarı haberi bulunmuştur.

Berlin Duvarı Haberleri

Kâmil Abimizi kaybettik

Kâmil Abimizi kaybettik

Bochum Ruhr Üniversitesi’nde Komünikasyon Bilimleri, Politik Bilimler ve Genel Dil Bilimleri bölümlerini 1980 yılı haziran ayında bitirdikten sonra, Avrupa merkezleri Frankfurt’ta olan Hürriyet ve Tercüman gazetelerine özgeçmişimi gönderip, yazılı olarak başvuruda bulundum. Yanıt beklemeden yaz tatilimi geçirmek için Türkiye’nin yolunu tuttum.

20.11.2019Avrupa
Duvarın en sanat hali

Duvarın en sanat hali

Berlin, dile kolay, tam 28 yıl boyunca ortasından geçen 46 kilometre uzunluğunda bir duvarla ikiye ayrılmış olarak yaşadı. Yıllarca ‘Utanç Duvarı’ diye anılan yapının 1989’da yıkılışı Sovyetler Birliği’nin çöküşünün ve Soğuk Savaş’ın sonunun başlangıcı oldu. 9 Kasım, duvarın yıkılışının 30. yıldönümüydü. Şehir, birleşmenin 30. yıldönümünü geçen hafta sanat enstalasyonları, konserler, sergilerle kutladı.

17.11.2019Seyahat
Şampiyon vegan boksör Yumruk yerim, et yemem

Şampiyon vegan boksör! Yumruk yerim, et yemem

Dünya şampiyonu boksör Ünsal Arık, geçen hafta da Beyaz Rus rakibi Siarhej Huliakevich’i mağlup ederek WBC Asya Şampiyonu oldu. Berlin’de yaşayan, Almanya doğumlu sporcuyu emsallerinden ayıran tek konu başarıları değil. Kendisini hayvan hakları mücadelesine adayarak beş yıl önce vejetaryen oldu, iki sene önce de vegan.

NATOdan dikkat çeken Soğuk savaş çıkışı

NATO'dan dikkat çeken Soğuk savaş çıkışı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Washington'da düzenlenen NATO Endüstri Forumunda, "Avrupa'da tek bir ateş açılmadan Soğuk Savaş'ın sona ermesini mümkün kılan koşulları yarattık. Balkanlarda kan dökülmesine izin vermedik. Afganistan'dan Irak'a kadar terörizmle savaştık. Bugün 1 milyara yakın insanı korumaya devam ediyoruz" dedi.

14.11.2019Dünya
O geceyi nasıl yaşadım

O geceyi nasıl yaşadım

9 Kasım 1989 akşamı. Saat 07.00’ye yaklaşıyor. Herkes, Doğu Almanya’da iktidar partisi Sosyalist Birlik (SED) sözcüsü Günther Schabowski’nin basın toplantısına kilitlenmiş. Televizyonlar, radyolar, Schabowski’nin basın toplantısını canlı vermek için bekliyor.

11.11.2019Avrupa
Yeni duvarları yıkalım

Yeni duvarları yıkalım

Dönemin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Ronald Reagan, 1987 yılı haziran ayında Batı Almanya olarak bilinen Almanya Federal Cumhuriyeti’ne resmî bir ziyarette bulundu. Tabii o zamanki başkent Bonn’dan bölünmüş Berlin’e de geçti.

11.11.2019Avrupa
‘Utanç Duvarı’nın yıkılışının 30’uncu yılı kutlandı

‘Utanç Duvarı’nın yıkılışının 30’uncu yılı kutlandı

Almanya’yı ikiye bölen Berlin Duvarı’nın yıkılışı anısına Bernauer Caddesi üzerindeki duvarın kalıntısı ve Duvar Anıt Müzesi önünde bir tören düzenlendi.

10.11.2019Avrupa
Berlin Duvarı’nın yıkılışının 30’uncu yılı

Berlin Duvarı’nın yıkılışının 30’uncu yılı

Almanyayı Doğu ve Batı olarak ikiye bölen Berlin Duvarı’nın yıkılışının 30’uncu yılı törenlerle anıldı.

10.11.2019Dünya
Berlin Duvarının yıkılışının 30. yılı dönümü etkinlikleri başladı

Berlin Duvarı'nın yıkılışının 30. yılı dönümü etkinlikleri başladı

Almanya'da Berlin Duvarı'nın yıkılışının 30. yıl dönümü için düzenlenen etkinlikler başladı.

9.11.2019Dünya
Duvarsız 30 yıl

Duvarsız 30 yıl

İnsan bazen zamanın su gibi akıp gittiğini düşünüyor. Gerçekten öyle olan zamanlar da var. Ama bunun hiç de öyle olmadığı zamanlar da var. Örneğin; kapalı kapılar ardında olmasa da insanların kendilerini özgürlüğün olmadığı ülkelerinde ‘hapisteymiş’ gibi hissetkileri için bir türlü geçmeyen zamanlar.

9.11.2019Avrupa
Pompeo: NATOnun değişmesi gerekiyor

Pompeo: NATO'nun değişmesi gerekiyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Almanya'da Berlin Duvarı yıkılışının 30'uncu yıl dönümünde yaptığı konuşmada, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'nün (NATO) etkisiz bir birlik haline dönüşmesi riskine karşılık gelişmesi ve değişmesi gerektiği uyarısını yaptı.

8.11.2019Dünya
‘Cinayete anlayış gösteren suça ortak olur. Nokta’

‘Cinayete anlayış gösteren suça ortak olur. Nokta!’

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Almanya’da demokrasinin geleceği üzerine endişeli olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Steinmeier, Kassel Valisi’nin ırkçı saldırıya kurban gitmesine gizlice sevinenler olduğuna dikkat çekti.

8.11.2019Avrupa
‘Özgürlüğe kaçarken bedeller ödendi’

‘Özgürlüğe kaçarken bedeller ödendi’

13 Ağustos 1961’de örülmeye başlanan Berlin Duvarı’nın uzunluğu, bittiğinde 46 kilometreyi buldu. Doğu Almanya hükümeti 9 Kasım 1989’da Batı Berlin’e geçişleri serbest bırakınca, duvar da yıkıldı ve tarihe ‘Utanç Duvarı’ olarak geçti. O dönemden geriye özgürlüğe kaçmak için kazılan tüneller kaldı.

7.11.2019Avrupa
Berlin Duvarı’nın 6 katı duvar örüldü

Berlin Duvarı’nın 6 katı duvar örüldü

Berlin Duvarı’nın yıkılışının 30’uncu yılı Almanya'da coşkuyla kutlanırken, AB üyesi ülkelerin mültecileri engellemek için ördüğü duvarlar ve tel örgüler, kıtada özgürlük yerine kısıtlamaların ve bölünmüşlüğün galip geldiğini ortaya koyuyor. Farklı Avrupa ülkelerinde 20’ye yakın tel örgü ve duvar bulunuyor. Duvar ve tel örgülerde 2015’te patlak veren sığınmacı krizinin ardından ciddi bir artış olduğu görülüyor.

7.11.2019Avrupa
Maas için önerge: ‘Almanya’nın itibarını zedeledi’

Maas için önerge: ‘Almanya’nın itibarını zedeledi’

Almanya’da muhalefet partisi FDP, Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın ekim ayı sonundaki Ankara ziyaretinde yaptığı açıklamalardan dolayı parlamento tarafından uyarılmasını istedi.

6.11.2019Avrupa
‘Göçmen olarak buralara gelmek kolay olmadı’

‘Göçmen olarak buralara gelmek kolay olmadı’

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Bellevue’de düzenlediği ‘Bölünmüş Öyküler / Doğu Batı Başarı Reçeteleri’ adlı toplantılar kapsamında bu yıl, Michelin yıldızlı iki aşçıyı davet etti. Türkiye kökenli Ali Güngörmüş ile Doğu Alman Maria Gross.

6.11.2019Avrupa
30 yıl için 30 bin mesaj asıldı

30 yıl için 30 bin mesaj asıldı

Berlin Duvarı’nın yıkılışının 30’uncu yıl dönümü ekinlikleri çerçevesinde tarihi Brandenburg Kapısı önüne 30 bin mesaj asıldı.

6.11.2019Avrupa
Bu ödülü çoktan hak etmişti

Bu ödülü çoktan hak etmişti

Hafta başında Alman Dergi Yayımcıları Birliği’nin (VDZ) geleneksel ‘Altın Victoria’ (Goldene Victoria) ödül töreni vardı. Tören, eski Doğu Almanya olarak bilinen Demokratik Almanya Cumhuriyeti’nin (DDR) ‘tarihe gömülmesinin’ başlangıcı olan Doğu Berlin’deki dev protesto gösterisinin yapıldığı Alexander Meydanı’na birkaç yüz mesafede düzenlendi.

6.11.2019Avrupa
NATOdan Rusyayı kızdıracak hamle... Yardımcı olacağız

NATO'dan Rusya'yı kızdıracak hamle... Yardımcı olacağız

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna'nın NATO'ya üye olabileceğini belirterek, "Müttefiklerin hepsi Ukrayna’nın NATO'ya üye olmasına karar verdi. Ukrayna’nın NATO’ya katılması için gerekli reformları gerçekleştirmesi konusunda yardımcı olacağız." dedi.

5.11.2019Dünya
30 yıl oldu ama...

30 yıl oldu ama...

Yıl 1961. 12 Ağustos’u 13 Ağustos’a bağlayan gece. Saat 01.00. Almanya’yı, başkent Berlin’i, ‘Doğu’ ve ‘Batı’, dünyayı ise ‘özgür’ ve ‘Demir Perde’ diye ikiye bölen ‘Utanç Duvarı’ inşaatı başladı. ‘Berlin Duvarı’, 28 yıl sonra 9 Kasım 1989’da yıkılana kadar ikisi Türk çocuğu 250 insana mezar oldu.

2.11.2019Avrupa
Ich hab noch einen Koffer in Berlin

"Ich hab' noch einen Koffer in Berlin"

Erdal İnci ve Oddviz kolektifinin eserlerinden oluşan "Ich hab' noch einen Koffer in Berlin" (Berlin'de Hala Bir Bavulum Var) adlı sergi, Goethe Enstitüsü'nün İstanbul'daki merkezinde sanatseverlerle buluştu. Berlin Duvarı'nın yıkılışının 30. yıl dönümüne özel hazırlanan sergi, 7 Ocak'a kadar sürecek.

8.10.2019Keyif
30 yıldır biriz

30 yıldır biriz

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya ikiye ayrıldı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Birleşik Krallık (İngiltere) ve Fransa’nın işgal bölgesinde 23 Mayıs 1949 tarihinde Alman Anayasası’nın kabulüyle Batı Almanya olarak bilinen Almanya Federal Cumhuriyeti kuruldu.

14.09.2019Avrupa
Berlin’de çöp toplama turizmi

Berlin’de çöp toplama turizmi

Almanya’nın başkenti Berlin’de ilginç bir proje deniyor. Ellerinde eldiven ve mavi çöp torbası, sırtında sarı yelekle parklarda sigara izmaritinden pet şişeye, kâğıttan yiyecek artıklarına varıncaya kadar çöp toplayan turistler görürseniz şaşırmayın.

27.08.2019Avrupa
Demokrasi sevdalıları umutlandırdı

Demokrasi sevdalıları umutlandırdı

Eski Doğu Almanya olarak bilinen Alman Demokratik Cumhuriyeti’nin (DDR) ‘kansız devrim’ yoluyla tarihe karışmasında, Leipzig ve Dresden başta olmak üzere birçok kentte düzenlenen ‘Pazartesi Gösterileri’ etkin rol oynadı.

26.08.2019Avrupa
Utanç Duvarı’nın yıkılışının 30. yılına özel konser

Utanç Duvarı’nın yıkılışının 30. yılına özel konser

Berlin Duvarı’nın yıkılışının 30. yılı nedeniyle Berlin Filarmoni Orkestrası tarihi Brandenburg Kapısı’nda özel bir konser verdi. Berlin Filarmoni’sinin yeni Şefi Kirill Petrenko’nun yönetimindeki orkestra Ludwig van Beethoven’ın 9. Senfonisini çaldı.

25.08.2019Avrupa
30 yıl önce orada dünya tarihi yazıldı

30 yıl önce orada dünya tarihi yazıldı

Bundan tam 30 yıl önce, 19 Ağustos 1989 tarihinde Macaristan’ın Avusturya sınırındaki Sopron kentinde binlerce kişinin katıldığı ‘Pan-Avrupa Pikniği’ düzenlendi.

21.08.2019Avrupa
Merkel’den Macaristan’a Demir Perde teşekkürü

Merkel’den Macaristan’a Demir Perde teşekkürü

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Soğuk Savaş’ın son döneminde Doğu Bloku’nun Batı’ya açılmasında önemli bir dönüm noktası kabul edilen ‘Pan-Avrupa Pikniği’nin 30’uncu yıldönümünde Macaristan’ın Sopron kentinde, bu ülkenin başbakanı Victor Orban ile görüştü.

20.08.2019Dünya
‘Utanç Duvarı’na 58’inci yıl anması

‘Utanç Duvarı’na 58’inci yıl anması

Yapımına 13 Ağustos’ta başlanan, dünya edebiyatına ve tarihe ‘Utanç Duvarı’ olarak giren, aileleri, evleri, kenti, yolları hatta rüyaları bölen Berlin Duvarı, 58'inci yılında anıldı. Hükümetin Doğu Eyaletleri Sözcüsü Christian Hirt, Berlin Duvarı için “Alman tarihinin kara günü” dedi.

13.08.2019Avrupa
Willy Brandt iyi ki görmedi

Willy Brandt iyi ki görmedi

Willy Brandt. 23 Mayıs 1949 tarihinde anayasanın kabulüyle resmen kurulan Almanya Federal Cumhuriyeti’nin Sosyal Demokrat Partili (SPD) ilk başbakanı (1969-1974). 28 Eylül 1969’da yapılan genel seçim öncesi ‘Mehr Demokratie wagen!’ (Daha fazla demokrasi cüreti) sloganıyla yoğun bir kampanya sürdürdü. SPD, toplam oyların yüzde 46.1’iyle seçimlerden en güçlü parti olarak çıktı.

10.08.2019Avrupa
Brahms’ın izinde yaşamı kutsayan bir başyapıt

Brahms’ın izinde yaşamı kutsayan bir başyapıt

Sasha Waltz, Avrupa’nın günümüzde en çok tanınan koreograflarından. Eserleriyle çığır açan, dans ve performans dünyasını kasıp kavuran bu sıradışı kadının yanında her daim eşi ve sanatsal partneri Jochen Sandig var. Sandig, 47. İstanbul Müzik Festivali kapsamında Zorlu PSM’de izleyiciyle buluşacak ‘Human Requiem’i sahneye koyarken ilk kez eşiyle rolleri değiştirmiş; bu kez Waltz arka planda. Tüm dünyada övgüler toplayan eserle ilgili Sandig, “Requiem’in müziği bizim ölümle başa çıkmamıza yardımcı oluyor” diyor.

20.06.2019Kitap Sanat
Huawei: Kısıtlamalar teknolojiye ve ticarete zarar veriyor

Huawei: Kısıtlamalar teknolojiye ve ticarete zarar veriyor

Huawei CEO’su Ken Hu, Almanya’da gerçekleştirilen Ulusal Siber Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada gündemle ilgili açıklamalarda bulundu. Son günlerde yaşanan ticari kısıtlamaların soğuk savaş dönemiyle benzerlik gösterdiğini ifade eden Ken Hu, sektörün bu dönemde Huawei’ye destek olması gerektiğini söyledi.

29.05.2019Teknoloji
Doğu niçin öfkeli

Doğu niçin öfkeli

Münih’teki öğrencilik yıllarımda, Berlin seyahatlerimden hep içimde bir buruk acıyla döndüm. Henüz Berlin Duvarı yıkılmamıştı. Berlin’e gitmek için Doğu Almanya’yı boydan boya geçerken, o kasvetli, gri hava beni hep melankolik yapardı.

18.05.2019Avrupa
Büyülü ormanların sessiz dili: Schorfheide

Büyülü ormanların sessiz dili: Schorfheide

Berlin’in 67 km kuzeyindeki Schorfheide bölgesi... Bir zamanlar Almanya’nın büyülü ormanları. Şimdi lanetli bölge gibi. Schorfheide, prenslerden Prusya krallarına, Alman imparatorlarından nazi diktatörlerine ve Doğu Almanya devlet başkanlarına kadar hükümdarların av bölgesi. Birinci Dünya Savaşı, nazi terörü, Berlin Duvarı... Hepsi burada av sırasında veya kamp ateşi başında planlanmış.

27.04.2019Avrupa
Kraliçe II. Elizabeth 93 yaşında

Kraliçe II. Elizabeth 93 yaşında

Bugün 93 yaşına giren Kraliçe II. Elizabeth, tahtta olduğu süre içinde 13'ü İngiltere'de olmak üzere kendisini hükümdar kabul eden ülkelerde 150'den fazla başbakanla çalıştı.

21.04.2019Dünya
Süper güç Çin-Almanya

Süper güç Çin-Almanya

Ekonomiden sorumlu eski devlet bakanlarından Işın Çelebi’nin ‘Dünyanın Şu Haline Bak’ adlı kitabı bundan 30 yıl önce yıkılan Berlin Duvarı’nın yerine dünyada yeni duvarların örüldüğü bir döneme girildiğini işaret ediyor. Çelebi, “Globalleşme zenginleşmeyi sağlamadı. Önümüzdeki dönemde Çin ve Almanya yakınlaşması daha da artacak. Çin-Almanya yakınlaşması yeni bir merkez yaratacak” dedi.

13.04.2019Ekonomi
30. Ankara Uluslararası Film Festivali başlıyor

30. Ankara Uluslararası Film Festivali başlıyor

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen 30. Ankara Uluslararası Film Festivali, 18-28 Nisan 2019 tarihleri arasında düzenlenecek. Festival biletleri 6 Nisan’da satışa çıkıyor.

8.04.2019Kampüs
Perşembe Sinemasına bahar geldi

Perşembe Sineması'na bahar geldi

Perşembe Sineması ilkbahar gösterimleri SALT Beyoğlu’nda başladı. SALT’ın Garanti Mortgage desteğiyle hazırladığı Perşembe Sineması’nın 2019 programı, 1990’lardaki toplumsal değişimlerin izini süren bir şehir hikâyeleri seçkisinden oluşuyor.

29.03.2019Kitap Sanat
AK Parti Sözcüsü Çelik: Vahşet çağındayız artık

AK Parti Sözcüsü Çelik: Vahşet çağındayız artık

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yeni Zelanda'da iki camiye yönelik terör saldırısına ilişkin, "Tek başına vahşet olarak yeterince şok edici ve hepimizin içi yandı. Vahşet çağındayız artık. İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan liberal konsensüs ortaya çıkan bazı gelişmelerle sona eriyor." dedi.

16.03.2019Gündem
62 yıl sonra yazarının kasasından çıkan bir baş yapıt

62 yıl sonra yazarının kasasından çıkan bir baş yapıt

Siegfried Lenz’in 2. Dünya Savaşı’nda ‘Saf Değiştiren’ bir Alman askerinin hikâyesini anlattığı romanı, dönemin ‘Soğuk Savaş’ atmosferinde yayımlanamadı ve 62 yıl yazarının kasasında bulunmayı bekledi.

6.03.2019Kitap Sanat
Küs kardeşler arasındaki ‘umut durağı’

Küs kardeşler arasındaki ‘umut durağı’

Güney ve Kuzey Kore, ellerinde olmayan sebeplerle tartışmış, yanlış anlaşılmalar yüzünden birbirine küsmüş, uzun zaman sonra neredeyse kavganın sebebini bile unuttuğu halde barışmayı beceremeyen iki kardeşi anımsatıyor. Ama artık hava değişiyor. Ateşkes anlaşmaları imzalanıyor, ülke liderleri barış için bir araya geliyor. Bütün bu olanları uzaktan anlamak zor olsa da öyle bir yer var ki iki ülke arasında yaşanan hiçbir şeyi bilmeseniz dahi geçmişin acısını, bugünün umudunu iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Acıyla ve umutla tarihi yazılan ve bugün bambaşka bir anlam kazanan iki ülke arasındaki DMZ (Demilitarized Zone) adı verilen silahsızlandırılmış bölge…

4.03.2019Seyahat
Juventusun müthiş transfer başarısı

Juventus'un müthiş transfer başarısı!

İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) takımlarından Juventus, son yıllarda bonservis ödemeden renklerine bağladığı yıldız futbolcularla dikkat çekiyor.

14.02.2019Avrupa
Berlin’e kırmızı kuşatma

Berlin’e kırmızı kuşatma

Dünyanın en prestijli film festivallerinden Berlin Film Festivali, Berliner Palast’ta düzenlenen gala akşamıyla 69’uncu kez kapılarını açtı. Binlerce sinema hayranı yıldızları kırmızı halıda canlı izlemek için Berliner Palast’ı kuşattı.

8.02.2019Avrupa

Yazar Sonuçları

Kurmaca bir dünya

Yeni dünya, yeni bir düzene mi geçiyor?

18.11.2019

Kim kazandı?

Geçen hafta Berlin’i Soğuk Savaş döneminde ikiye ayıran duvarın yıkılmasının yıldönümü Almanya’da törenlerle anıldı. Duvarı atlayarak Doğu’dan Batı’ya kaçmak isterken hayatını kaybeden binlerce kişi için dualar edildi, mumlar yakıldı.

14.11.2019

Küfürlü duvarlar

‘Dünya sığmıyor insana Havel’ diyen şaire inat, savaşmaya devam ediyor insanoğlu...

6.11.2019

Killa Hakan rap müziğe ayar çekti

Bir insan televizyon canlı yayına kamuflaj kıyafeti, hücum yeleği, güneş gözlükleri, elinde eldivenler ve güneş gözlükleriyle gelir mi?

18.09.2019

Murat Belge’nin gölde hayatını kaybeden dostu bana kimleri hatırlattı

MURAT Belge geçen pazar günü T24’te Agnes Heller adlı bir arkadaşının hikâyesini yazdı.

22.08.2019

Tehlikeli ilişkiler...

‘Sarayın Gözdesi’, üç ana kadın karakter odağında iktidar ilişkileri, yükselme hırsı ve bitmeyen entrikalar üzerine Makyavelist tatlar taşıyan bir öykü anlatıyor. Yorgos Lanthimos’un komik ve hınzırca bir bakış açısına sahip filminin bir başka özelliği de Alfonso Cuaron’un ‘Roma’sıyla birlikte başta ‘En İyi Film’ ve ‘En İyi Yönetmen’ kategorileri olmak üzere 10 dalda Oscar’a aday olması...

9.02.2019

Küreselleşme kime yaradı?

Dünya Ekonomik Forumu’nun yıllık Davos Zirvesi dün başladı.

23.01.2019