MENÜ

Bedri Rahmi Eyüboğlu

Bedri Rahmi Eyüboğlu ile ilgili tüm haberleri, son dakika Bedri Rahmi Eyüboğlu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Bedri Rahmi Eyüboğlu haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 802 Bedri Rahmi Eyüboğlu haberi bulunmuştur.

Bedri Rahmi Eyüboğlu (d. 1911, Görele, Giresun - (ö. 21 Eylül 1975, İstanbul), Türk ressam ve şairdir.

 

Bedri Rahmi Eyüboğlu Haberleri

Müzelik  müzayede

Müzelik müzayede

Bir müze koleksiyonunu oluşturabilecek zenginlikte eserler Antik A.Ş. tarafından müzayedeye çıkarılıyor. Müzayedeyi yönetecek Olgaç Artam sanatseverleri galerilerine beklediklerini söylüyor.

6.11.2019Gündem
İç dünyanız derin değilse, duygu yanınız zayıfsa, paranın pulun hiçbir anlamı yok

İç dünyanız derin değilse, duygu yanınız zayıfsa, paranın pulun hiçbir anlamı yok

Küçük bir Anadolu şehrinde; bahçeli, iki katlı, badem çiçeklerinin pencereden içeri girdiği bir evde büyüdü. İkinci Dünya Savaşı nedeniyle Türkiye’ye geri çağrılan öğretmenler tarafından yetiştirildi. Resme gönül verdi. İlk sergisini bir lise öğrencisiyken açtı. Yeteneği onu Akademi’ye taşıdı. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun öğrencisi oldu. 60 yıl durup dinlenmeden üretti. Türkiye’nin önde gelen sanatçılarından Devrim Erbil’le, onun resimlerinden ilhamla kaleme alınan metinlerden oluşan kitap vesilesiyle buluştuk.

14.07.2019Hürriyet Pazar

Erol Akyavaş'ın ailesine hırsızlık şoku... Bu resimleri sakın almayın

Ünlü ressam Erol Akyavaş’ın ailesinin İstanbul Kadıköy’deki evine giren hırsızlar sanatçıya ait üç tabloyu çaldılar. Tabloların yaklaşık 90 bin dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

20.06.2019Dünya
İstanbul Modern havalimanında

İstanbul Modern havalimanında

TÜRKİYE’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi İstanbul Modern’in koleksiyonundan özel bir seçki İstanbul Havalimanı Türk Hava Yolları Business Lounge’da sergilenmeye başlandı.

3.05.2019Kitap Sanat
1880’den 1980’e ustalar müzayedesi

1880’den 1980’e ustalar müzayedesi

ARTAM Antik AŞ yarın gerçekleştireceği müzayedede önde gelen Türk sanatçılarının eserlerini satışa sunuyor. İki bölümden oluşan müzayedenin birinci bölümünde usta Türk ressamlarının eserleri ve değerli antikalar yer alıyor. Şevket Dağ’ın ‘Rüstem Paşa Camii’ konulu yağlıboya çalışması ile İbrahim Çallı’nın ünlü ‘Ada’da Sohbet’ tabloları bu bölümde satışa sunulacak. Hoca Ali Rıza’nın ‘Peyzaj’ konulu çalışmaları ile Hikmet Onat, Ruhi Arel, Feyhaman Duran, Naci Kalmıkoğlu, Mihri Müşfik imzalı eserler de ilk kez müzayedede olacak.

3.05.2019Kitap Sanat
İstanbul Modern koleksiyonu, İstanbul Havalimanında

İstanbul Modern koleksiyonu, İstanbul Havalimanı'nda

Türk Hava Yolları yolcuları İstanbul Havalimanı’nda Modern Sanat ile buluşuyor. İstanbul Modern Koleksiyonu’ndan bir seçki, Türk Hava Yolları Özel Yolcu Salonu’nda...

2.05.2019Ekonomi
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Bunu çok anlatmayın, kötü örnek oluyorsunuz.’ diyenler var

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: "Bunu çok anlatmayın, kötü örnek oluyorsunuz.’ diyenler var"

CNN TÜRK ekranlarında Buket Aydın'ın sunduğu "40", Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'u ağırladı. Bakan Selçuk, "Hayatınız minibüs şoförlüğünden, profesörlüğe ve bakanlığa nasıl uzandı?" sorusuna samimi bir cevap verdi.

17.04.2019Gündem
Bedri Rahmiyi anlatacak

Bedri Rahmi'yi anlatacak

İstanbul Modern’in tekstilin yaşamın farklı yönleriyle ne kadar ilişkili olduğunu gösteren 'İplikten Çözülenler' sergisinin ilk etkinliğine sanat tarihçisi Ömer Faruk Şerifoğlu konuk olacak. Şerifoğlu, 18 Nisan Perşembe günü saat 18.00’deki söyleşide kaybolmaya yüz tutmuş yazmacılığı 'güzel ve faydalı' düşüncesiyle ele alan Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun sanat pratiğini izleyicilerle paylaşacak.

16.04.2019Kitap Sanat
Türkiyede mavi yolculuğun saklı cennetleri Şimdiden planlarınızı yapın...

Türkiye'de mavi yolculuğun saklı cennetleri! Şimdiden planlarınızı yapın...

Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun dizelerine ‘Mavi gezi bir masaldır, söylenmemiş, yazılmamış, çizilmemiş...’ diye dökülen mavi yolculukla kendi masalınızı yaşamanın tam zamanı. Ne şanslıyız ki bu ülke, gezegenimizin en güzel kıyılarına, koylarına ev sahipliği yapıyor. Ve yine ne şanslıyız ki bu konuda artık eşsiz bir rehberimiz var: Ali Boratav’ın yazımı ve yapımı üç yıl süren kitabı ‘Mavi Yolculuk Rehberi’, Gökova’dan Kekova’ya Türkiye’nin kıyılarını ve 12 Adalar’ı geçmişle kıyaslayarak adım adım anlatıyor.

25.03.2019Seyahat
Uygun fiyata Avrupa turu fırsatı

Uygun fiyata Avrupa turu fırsatı

Hürriyet Seyahat editörleri sizler için kaçırılmaması gereken seyahat fırsatlarını derledi. İster uygun fiyata Avrupa turu yapın isterseniz de Londra'da sanat dolu bir hafta sonu geçirin. İşte detaylar...

17.03.2019Seyahat
‘Pazaryeri’ ilk kez müzayedeye çıkıyor

‘Pazaryeri’ ilk kez müzayedeye çıkıyor

ARTAM Antik A.Ş.’nin 17 Mart Pazar günü Antik Palace’da gerçekleştireceği 303’üncü müzayedesinde çağdaş Türk resminin usta isimlerine ait eserler satışa sunuluyor.

13.03.2019Kitap Sanat
Uluç’un ‘Nü’sü satışta

Uluç’un ‘Nü’sü satışta

BEYAZ Müzayede tarafından düzenlenen 54. Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi’nde 82 sanatçının 159 eseri satışa sunulacak. 10 Mart Pazar günü saat 14.00’te SwissOtel’de gerçekleştirilecek müzayedenin öne çıkan eserleri, Ömer Uluç’un ‘Nü’ eseri ve Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun ‘Kilimli Soyut Adam’ı.

4.03.2019Kitap Sanat
Tarih boyunca medeniyetlerin gerçek yüzü

Tarih boyunca medeniyetlerin gerçek yüzü

İstanbul Modern’deki ‘İplikten Çözülenler-Tekstilde Küresel Anlatılar’, bizi kumaş ve dokuma üstüne hiç akla gelmedik fikirler ve bu malzemelerle üretilebilecek eşsiz sanat işleriyle tanıştırması bakımından hakikaten özel bir fırsat sunuyor. Alman sanat kurumu Ifa’nın uluslararası seçkisine Türkiye’den incelikle dahil edilen sanatçılar ve eserleri serginin en güçlü yanını oluşturuyor.

27.02.2019Kitap Sanat
İplikten sanata

İplikten sanata

İSTANBUL Modern’in ‘İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar’ adlı yeni sergisi dün ziyarete açıldı. Sergi tekstil malzemelerini yapıtlarında sanatsal ifade aracı olarak kullanan 25 uluslararası sanatçının nesne, resim, yerleştirme, arşiv malzemesi ve videolardan oluşan çalışmalarını bir araya getiriyor. Almanya’nın köklü sanat kurumu Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (ifa, Institut für Auslandsbeziehungen) işbirliğiyle, Goethe-Institut İstanbul’un katkılarıyla gerçekleşen ‘İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar’ 2019’un ilk sergisi olarak izleyiciyle buluşuyor.

22.02.2019Kitap Sanat
Ustalara saygı

Ustalara saygı

Türk resim sanatının ustalarına saygı niteliğindeki sergi Galeri İdil'de devam ediyor.

30.01.2019Keyif
Şiir der ki ‘İstanbul’a ateş etmeyiniz’

Şiir der ki ‘İstanbul’a ateş etmeyiniz’

Bugünün İstanbul’u, bir şikâyet öznesi. Başımıza gelen pek çok şeyden yarı yarıya da o suçlu sanki... Oysa önemli şairlerimizin İstanbullu şiirleri, ‘şehre biraz insaflı olun’ der gibi... İş Sanat’ın 14 Ocak’taki ücretsiz şiir dinletisinde başrolde İstanbul var.

9.01.2019Kitap Sanat
Yayıncılar için  Sabahattin Ali vakti

Yayıncılar için Sabahattin Ali vakti

70 yıl önce öldürülen büyük yazar Sabahattin Ali’nin kitaplarındaki telif hakkı bu yıl kalktı. Pek çok yayınevi Ali’nin kitaplarını yepyeni tasarımlarla yayımlanmaya başladı bile. İşte ‘Sabahattin Ali yılı’ olarak anabileceğimiz 2019’da yayıncılık dünyasında yaşanacaklar...

3.01.2019Kitap Sanat
Ustalar müzayedesi

Ustalar müzayedesi

ARTAM Antik A.Ş. 23 Aralık Pazar günü gerçekleştireceği 302’nci müzayedesinde önemli Türk sanatçıların başyapıt niteliğindeki eserlerini satışa sunacak.

18.12.2018Kitap Sanat
Ünlü ressamların eserleri online müzayedede

Ünlü ressamların eserleri online müzayedede

Artam Antik A.Ş. müzayede evi 9 Aralık Pazar günü bitecek online müzayedesinde Abidin Dino, Nuri İyem, Fikret Mualla gibi sanatçılara ait eserleri satışa sunuyor.

30.11.2018Kitap Sanat
Fatma Tülin: Evrenin teni

Fatma Tülin: Evrenin teni

Fatma Tülin’in MSGSÜ Tophane-i Amire’de açtığı retrospektif sergi ‘Evrenin Teni’, ilk natürmortlarından heykelsi ‘nü’lerine, sebzeleri tuval yüzeyinde anıtsallaştırdığı resimlerinden yan yollar olarak düşündüğü yüzlere usta ressamın tüm dönemlerini kapsıyor.

28.11.2018Kitap Sanat
Ustalar müzayedede

Ustalar müzayedede

Artam Antik A.Ş. 17 Kasım Cumartesi günü ‘Çağdaş Sanat Eserleri Müzayedesi’ gerçekleştirecek. Türkiye’nin önde gelen sanatçılarının yer aldığı müzayedede Fahrelnissa Zeid, Erol Akyavaş, Cihat Burak, Burhan Doğançay, Nejad Melih Devrim, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Orhan Peker ve Ferruh Başağa gibi usta sanatçıların tabloları yer alıyor.

8.11.2018Kitap Sanat
Ünlü ressam Yusuf Katipoğlu yaşamını yitirdi

Ünlü ressam Yusuf Katipoğlu yaşamını yitirdi

Trabzon Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin kurucusu ünlü ressam Yusuf Katioğlu bugün yaşama veda etti.

4.11.2018Keyif
Tatilde müzayede

Tatilde müzayede

ARTAM Antik A.Ş. gerçekleştirdiği online müzayede ile tatilde de sanat eseri satın alma imkanı sunuyor.

22.08.2018Kitap Sanat
Fahri Ayvalıklı Misciagna’dan çılgın İspanyol dansları

Fahri Ayvalıklı Misciagna’dan çılgın İspanyol dansları

Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi’nin (AIMA) beşinci müzik festivali bu akşam başlıyor. İlçe merkezindeki Taksiyarhis Anıt Müzesi’nde pazartesi akşamına kadar dört konser gerçekleştirilecek. Açılışta şef Aleksandr Rudin yönetimindeki AIMA Festival Orkestrası’nın solistlerinden İtalyan viyolacı Marco Misciagna’ya, Ayvalık Belediyesi akademiye katkılarından dolayı fahri hemşerilik unvanı verecek. Misciagna konserde L. Brann’ın ‘Marais’in Folies d’Espagne Teması Üzerine Varyasyonlar’ını kendi uyarlamasıyla seslendirecek.

26.07.2018Kitap Sanat
Genç koleksiyonerlerin tercihi online müzayede

Genç koleksiyonerlerin tercihi online müzayede

ARTAM Antik AŞ’nin online olarak düzenlediği müzayedelere4 bine yakın sanatsever katılıyor. Alıcıların çoğunluğunu ise 18-35 yaş grubu genç koleksiyoner adayları oluşturuyor.

3.07.2018Kitap Sanat
Çağdaş sanat müzayedesi

Çağdaş sanat müzayedesi

BEYAZ Müzayede tarafından 3 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek müzayedede çağdaş sanatın yerli ve yabancı ustalarının 248 adet eseri satışa sunulacak. Müzayedenin öne çıkan eserleri arasında Ömer Uluç’un 1988 tarihli ‘Bukalemun ve Karga’sı, Burhan Doğançay’ın ikisi tuval toplam 12 eseri, Fikret Mualla’nın farklı boyutlarda 17 eseri bulunuyor. Soyut çağdaş sanatın bir diğer ustası Erol Akyavaş’ın 1985 tarihli ‘Mavi Kale’si 180-280 bin, 1995 tarihli ‘Kaligrafik Soyut’u 200-300 bin TL tahmini fiyat aralığı ile satışa çıkacak.

28.05.2018Kitap Sanat
Ustalar ve çağdaşlar aynı müzayedede

Ustalar ve çağdaşlar aynı müzayedede

Türkiye’nin önde gelen müzayede evlerinden Artam Antik AŞ, 12 Mayıs Cumartesi günü 300’üncü müzayedesini gerçekleştirecek. Türk resminin büyük ustalarıyla çağdaş isimleri bir araya getiren müzayedede İbrahim Çallı’nın ünlü ‘Adada Gezinti’ tablosu 700 bin lira açılış fiyatıyla ilk kez satışa sunulacak.

1.05.2018Kitap Sanat
SALT Beyoğlu kaldığı yerden...

SALT Beyoğlu kaldığı yerden...

Bir süredir kapalı olan SALT Beyoğlu, Türkiye’de 1990’lı yıllarda gelişmeye başlayan güncel sanat ortamının etkin isimlerinden Aydan Murtezaoğlu ve Bülent Şangar’ın bugüne kadarki en kapsamlı sergisi ‘Devamlılık Hatası’yla yeniden kapılarını açıyor. Yenilenen mekândaki değişimi, SALT’ın sanatsal direktörü Meriç Öner’den dinledik...

12.04.2018Kitap Sanat
İstanbul Modernde taşınma başladı

İstanbul Modern'de taşınma başladı

Türkiye'nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi İstanbul Modern, geçici olarak faaliyet göstereceği Beyoğlu'ndaki eski Union Francaise binasına taşınmaya başladı.

28.03.2018Keyif
Misi’de Edebiyat Müzesi

Misi’de Edebiyat Müzesi

Nilüfer Belediyesi Edebiyat Müzesi’ni Misi’de halka açtı. Nazım Hikmet’ten, Yaşar Kemal’e, Orhan Pamuk’tan Fazıl Hüsnü Dağlarca’ya kadar çok sayıda değerli yazarın el yazmaları ve kişisel eşyalarının bulunduğu müze, Türk Edebiyatı’nın hafızası ve belgeliği niteliğinde.

22.03.2018Kitap Sanat
‘Abla ve Kardeşleri’ müzayedeye çıkıyor

‘Abla ve Kardeşleri’ müzayedeye çıkıyor

BEYAZ Müzayede’nin 25 Mart Pazar günü gerçekleştireceği müzayedesinde 125 sanatçının 239 eseri satışa sunulacak. Toplam 120 adet tuval eseri olduğu bilinen çağdaş figür resminin önde gelen ustalarından Neşet Günal’ın meşhur ‘Abla ve Kardeşleri’ adlı eseri 550-850 bin TL tahmini fiyat aralığında müzayedede olacak. Son dönem müzayedelerin öne çıkan ismi Fahrelnissa Zeid’in de 4 adet portre eseri satışa sunulacak. 1960’lı yıllarda Paris’te dönemin en önemli sanatçılarının yanı sıra Zeid’e de sergiler açmış ve sonradan müze kurmuş Dina Vierny’yi resmettiği ‘Dina’ isimli portre yapıtı 450-650 bin, Ürdün dönemine ait ‘Çerkes Gelin’ 500-800 bin, sanat eleştirmeni Meg Abu Hamdan’ı resmettiği ‘Lady in Red’ 400-600 bin ve ‘Zainab’ tablosu 250-350 bin TL tahmini fiyat aralıkları ile koleksiyonerlerin beğenisine sunuluyor.

21.03.2018Kitap Sanat
Ankara’da düşünmeye davet

Ankara’da düşünmeye davet

Müze Evliyagil, küratörlüğünü Beral Madra’nın üstlendiği ve 23 büyük ismin eserlerini metinlerle buluşturduğu sergisi ‘Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler’i bugün açıyor.

Sait Faik’in adımlarıyla bir İstanbul serüveni

Sait Faik’in adımlarıyla bir İstanbul serüveni

Yazmaktan başka hiçbir tutkusu olmayan bir insan hayata nasıl tutunur? Gösterişten uzak hayatında sevginin ve güven duygusunun izini süren bir yazar, itham edildiği haksız suçlamalara, ihanetlere, sevilmemeye nasıl direnir? Özlem Esmergül, ‘Yalnız Hatta Yapayalnız’ isimli biyografik romanında bu soruların cevaplarını Türkçe edebiyatın en nahif ismi Sait Faik Abasıyanık’ın hayat hikâyesi üzerinden yanıtlıyor.

15.03.2018Kitap Sanat
Türkiyenin en önemli 100 sanat eseri

Türkiye'nin en önemli 100 sanat eseri

Hürriyet Pazar’ın, her biri ses getiren ‘En İyiler’ soruşturmasında sıra geldi ‘En İyi 100 Sanat Eseri’ne... Filmleri, albümleri, romanları, mimari eserleri seçmiştik. Bu kez ülkenin kültürel hafızasına işlenmiş sanat yapıtları göz önünde bulunduruldu ve eleştirmenlerden, sanatçılardan, küratörlerden, koleksiyonerlerden, galeri yöneticilerinden, akademisyenlerden ve resim öğretmenlerinden oluşan, son derece titiz ve saygın bir jüri sayfalarımızda bulacağınız sıralamayı belirledi. Tıpkı önceki soruşturmalarımızda olduğu gibi bu kez de ülkemizin kültürel hayatına ışık tutacak, eğilimleri yansıtacak bir sonuca ulaştığımıza inanıyoruz. Umarız beğenerek okursunuz…

Yazar Sonuçları

Kaldırım işgalleri yeniden gündemde

Vedat Milor’un bir kavgaya karıştığını, sesini yükselttiğini, bağırıp çağırdığını rüyamda görsem inanmam.

31.07.2019

İstanbul Yeni Havalimanı sektörü coşturacak

Türkiye’de malumunuz üzere son dönemde havacılık çok daha fazla önem kazandı.Nedeni belli: İstanbul Yeni Havalimanı. THY’nin dünyanın en iyi havayolu şirketlerinden biri olarak kabul edilmesi, Yeni İstanbul Havalimanı’nın daha fazla işlerlik kazanması, gözlerin de yeniden havacılık sektörünü çevrilmesini sağladı doğal olarak.

12.04.2019

2. Gastro Ekonomi Zirvesi, sürdürülebilir kalkınma ve gastronomi ilişkisini ele alıyor

TURYİD (Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği) bu yıl İstanbul’da Gastro Ekonomi Zirvesi’nin ikincisini düzenliyor.

24.02.2019

Şiirler bestelenince

İlhan Helvacı, iyi Türk şairlerinin iyi, sevilen, bilinen şiirlerini bestelemiş. CD’sinin adı:

9.12.2018

Anadolu’nun solmayan rengi

CerModern, sadece Ankara’nın değil, birçok etkinliğe ev sahipliği yapması nedeniyle Türkiye’nin önemli bir sanat merkezidir.

22.10.2018

Bedri Rahmi Eyüboğlu Müzesi açılabilir mi

ZAMAN zaman yazar, sanatçı evleri konusuna değiniyorum.

30.07.2018

Sesler ve izler

Biri açılmış, diğeri açılacak iki ayrı sergiyi tanıtmak istiyorum bu hafta sizlere. İsterseniz açılmış sergiden başlayalım.

1.04.2018

Demet Orbay’dan desen şöleni

Demet Orbay, Egeli bir sanatçı. Aydın’da doğup büyüyen, Aydın Yüksel Yalova Güzel Sanatlar Lisesi’nin resim bölümünü tamamladıktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Tasarımı mezunu olan Orbay, ilk kez Ankaralı sanatseverle buluştu.

4.02.2018

Türkiye’nin en büyük gazetecisi Uğur Mumcu’yu sevgiyle anıyoruz...

Bir gazetecinin düşünceleri yüzünden hayatının tehlikede olması sadece Türkiye’ye özgü değil. Maalesef insan denilen varlık gücü eline geçirdi mi, bir daha bırakmak istemiyor. Bu gücü elinde tutmak isterken hak yiyebiliyor, yolsuzluklara karışabiliyor, başkalarına bilerek ve isteyerek zarar verebiliyor.

23.01.2018