MENÜ

Basra

Basra ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Basra haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.768 Basra haberi bulunmuştur.

Basra Haberleri

SSCByi yıkıma sürükleyen direnişin üzerinden 30 yıl geçti

SSCB'yi yıkıma sürükleyen direnişin üzerinden 30 yıl geçti

Dönemi itibarıyla Batı'nın en büyük endişe kaynağı olan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB), 24 Aralık 1979'da Afganistan'ı işgal etmesinin ardından 10 yıl süren direniş sonucunda büyük bir hezimetle ülkeden çekilmesinin üzerinden 30 yıl geçti.

14.02.2019Dünya
İran devrimin 40ıncı yılına yaptırımların gölgesinde giriyor

İran devrimin 40'ıncı yılına yaptırımların gölgesinde giriyor

İran yönetimi, Ayetullah Ruhullah Humeyni liderliğinde gerçekleşen ve 11 Şubat 1979'da Muhammed Rıza Şah Pehlevi iktidarının devrilmesiyle sonuçlanan devrimin 40'ıncı yılına ABD yaptırımlarının gölgesinde giriyor.

11.02.2019Dünya
Son dakika... İranda 5.2 büyüklüğünde deprem

Son dakika... İran'da 5.2 büyüklüğünde deprem

İran'ın güneyinde Basra Körfezi'ndeki Keşm Adası'nda 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, Birleşik Arap Emirlikleri'nden de hissedildi.

10.02.2019Dünya
TMBden inşaat sektörü analizi

TMB'den inşaat sektörü analizi

Türkiye Müteahhitler Birliği: "Uluslararası müteahhitlik pazarı büyüklüğünün 2030'larda 700 milyar dolar seviyelerine çıkması öngörülüyor. Türk firmalarının pazardan aldığı payın yüzde 7'lere, diğer bir ifadeyle yılda 50 milyar dolar seviyesine yükseltilmesi amaçlanıyor" açıklamasında bulundu.

5.02.2019Ekonomi
Petrol zengini Suudi Arabistan 2 nükleer santral kuruyor

Petrol zengini Suudi Arabistan 2 nükleer santral kuruyor

Suudi Arabistan, nükleer reaktör inşa etmek için 5 ülkeden teklif aldı.

4.02.2019Ekonomi
Pegasus Genel Müdürü Naneden 1000 kişilik istihdam müjdesi

Pegasus Genel Müdürü Nane'den 1000 kişilik istihdam müjdesi

Pegasus Havayolları'nın Genel Müdürü Mehmet Nane, filoya yeni uçakların katılacağını ve buna paralel olarak istihdamda artış yaşanacağını söyledi.

1.02.2019Ekonomi
Avrasya pazarına Türk müteahhit damgası

Avrasya pazarına Türk müteahhit damgası

Yurt dışında geçen yıl 19,4 milyar dolarlık proje üstlenen Türk müteahhitleri bu projelerin yüzde 46'sını Avrasya bölgesinde gerçekleştirdi.

20.01.2019Ekonomi
Bölgesel FinTech ekosistemi 2019’da nasıl şekillenecek

Bölgesel FinTech ekosistemi 2019’da nasıl şekillenecek?

Finans dünyası yeni yılda da teknoloji ekseninde dönüşümünü sürdürüyor. Gelişmekte olan pazarlar için tasarlanan kullanıcı dostu çözümlerin ivme kazandığı 2018 yılının ardından, bölgesel finansal teknolojiler (FinTech) pazarını hareketli bir 2019 bekliyor. MenaPay Genel Müdürü Tolga Odoğlu, yasal düzenlemelerde yapılacak değişikliklerden, blockchain teknolojisinin yeni kullanım alanlarına kadar 2019'a damgasını vuracak 5 FinTech trendini sıraladı.

18.01.2019Teknoloji
Son dakika... Dışişleri Bakanlığından kritik mesajlar

Son dakika... Dışişleri Bakanlığı'ndan kritik mesajlar

Dışişleri Bakanı Sözcüsü Hami Aksoy gündemdeki konular hakkında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

18.01.2019Dünya
İranın ilk operasyonel uydusu günlük bilgi aktaracak

"İran'ın ilk operasyonel uydusu günlük bilgi aktaracak"

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, birkaç gün içinde uzaya fırlatacakları İran'ın ilk operasyonel uydusu Peyam'ın günlük bilgi aktaracağını söyledi.

14.01.2019Dünya
İrana karşı paralı askerleri harekete geçirme planı devreye sokuldu

"İran'a karşı paralı askerleri harekete geçirme planı devreye sokuldu"

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Bakıri, "İran düşmanlarının, askeri bir adımın çok maliyetli olduğu sonucuna vararak ülkede iç karışıklık çıkarma ve paralı askerleri harekete geçirme planını devreye koyduğunu" ileri sürdü.

14.01.2019Dünya
Iraktaki krizin temel nedeni: Su yönetimindeki hata

Irak'taki krizin temel nedeni: Su yönetimindeki hata

Irak, son 39 yıldır sahne olduğu savaş döngüsü nedeniyle zarar gören altyapısı, nüfus artışı gibi etkenlerin yanı sıra su yönetimindeki hatalardan dolayı halihazırda ciddi anlamda su sıkıntısı çekiyor.

5.01.2019Dünya
Son Dakika... İran Atlas Okyanusuna savaş gemisi gönderecek

Son Dakika... İran Atlas Okyanusu'na savaş gemisi gönderecek

İran Deniz Kuvvetleri Komutan Vekili Tuğamiral Turec Hasani Mukaddem, İran donanmasının mart ayından itibaren 5 ay süreyle Atlas Okyanusu'nda bulunacağını söyledi.

4.01.2019Dünya
Son dakika... Gaziantepte yol çöktü, araçlar çukura düştü

Son dakika... Gaziantep'te yol çöktü, araçlar çukura düştü

Gaziantep'te dün başlayan ve etkisini arttıran sağanak nedeniyle asfalt yol çöktü. Çökme nedeniyle oluşan çukura, yoldan geçen işçi servisi ile hafif ticari araç düştü. İki araçta bulunan toplam 10 kişi hafif yaralandı.

4.01.2019Gündem
Farsçada gökyüzü anlamına gelen isim nedir

Farsça'da gökyüzü anlamına gelen isim nedir?

Farsça İran, Afganistan, Tacikistan, Özbekistan ve Basra Körfezi ülkelerinde konuşulan Hint-Avrupa dil ailesine mensup dildir. Türkçe’de de kullanılan bazı isimler Farsça’dan gelmektedir. Peki, Farsçada gökyüzü anlamına gelen isim hangisidir?

2.01.2019Gündem
‘ABD’yi bölgeye davet edenler sorumlu olur’

‘ABD’yi bölgeye davet edenler sorumlu olur’

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, ABD’nin Basra Körfezi’nde uçak gemisi bulundurmasını eleştirerek, meydana gelecek gelişmelerden ABD’yi bölgeye davet eden bazı Körfez ülkelerinin sorumlu olacağını belirtti.

2.01.2019Dünya
Jackie Chanin seks sahnesi sebebiyle işinden oldu

Jackie Chan'in seks sahnesi sebebiyle işinden oldu

İran Devlet Televizyonu IRIB'in bir bölge müdürü, bir Jackie Chan filmindeki seks sahnesi yanlışlıkla gösterilince işten atıldı.

31.12.2018Dünya
Arap Baharının yıl dönümünde 8 ülke gösterilere sahne oluyor

Arap Baharı'nın yıl dönümünde 8 ülke gösterilere sahne oluyor

Arap ülkelerinin daha önce "demokrasi ve özgürlük" sloganlarıyla çınlayan sokakları, bu kez "ekonomik durum ve yaşam şartları" protestolarına sahne oluyor.

30.12.2018Dünya
Maskeli Kadınların peşinde ilginç macera Hayal ettiğim belgeselin içinde gibiydim...

'Maskeli Kadınlar'ın peşinde ilginç macera! "Hayal ettiğim belgeselin içinde gibiydim..."

Keşm Adası, İran'ın Hormozgan Bölgesi'ne bağlı, Basra Körfezi'nde bulunan bir ada... Aynı zamanda İran'ın en büyük adası... Burada Keşm’e komşu dört ada daha var. Larak, Hengam, Hormuz ve Nas... İran Körfezi’nin sıcak ve balık zengini suları bu bölgede yer alıyor. Özellikle yöresel kadın kıyafetleri ve kadınların yüzüne örttüğü maskeler çok ilginç... Hatta bu kadınları fotoğraflamak neredeyse imkânsız… Fotoğraf uğruna yola düştüm ve ilginç şeyler yaşadım. İşte size Keşm Adası maceram…

26.12.2018Seyahat
İrandan ABDye gözdağı

İran'dan ABD'ye gözdağı

İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Habibullah Seyari, ABD uçak gemisinin kara sularına yaklaşmasına izin vermeyeceklerini, ülkelerini savunmaya hazır olduklarını ifade etti

24.12.2018Dünya
İran Basra Körfezinde tatbikata başladı

İran Basra Körfezi'nde tatbikata başladı

İran Devrim Muhafızları Ordusu, Basra Körfezi'nde saldırı ve lojistik helikopterleriyle birlikte insansız hava araçları ve komando birliklerinin de katıldığı askeri tatbikata başladı.

22.12.2018Dünya
Bir masal ülkesi: Katar

Bir masal ülkesi: Katar

Arap Yarımadası’nın doğusunda bulunan bu körfez ülkesinin bir yanı Binbir Gece Masalları, diğer yanı Matrix’te bambaşka bir yer. Katar’ın en çok hissettirdiği duygu, yatırımlarının büyüklüğünden çok özgün alışkanlıkları ve kültür kodları. Sizin için Katar’da mutlaka görülmesi gereken 10 noktayı sıraladım. İşte detaylar…

21.12.2018Seyahat
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan İkinci 100 Günlük Eylem Planını açıkladı

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan İkinci 100 Günlük Eylem Planı'nı açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı"nda açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada; "İkinci 100 Günlük Eylem Planı'na göre, Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatları tamamlanarak işletmeye alınacak" dedi.

13.12.2018Ekonomi
Trumpa kötü haber... O ilişkiye mercek: Soruşturun

Trump'a kötü haber... O ilişkiye mercek: Soruşturun!

ABD'de Demokratların, ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman arasındaki ilişkiyi soruşturması gerektiği bildirildi. Öte yandan Selman'ın Kaşıkçı cinayetinden sorumlu tutulması ve saldırgan politikalarına son vermesi çağrısında bulunan bir karar için Senato oylaması istenilecek.

11.12.2018Dünya
Şehirler ve simgeleri

Şehirler ve simgeleri

Dünyanın pek çok kentinde mimari yapılar zamanla şehirlerin simgesi haline geliyor. İşte dini yapılardan heykellere, köprülerden gökdelenlere simgeleşmiş yapılarıyla bazı şehirler...

5.12.2018Seyahat
İrandan ABDye Basra Körfezi tehdidi

İran'dan ABD'ye Basra Körfezi tehdidi

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, "ABD bir gün İran petrolünün ihracatını durdurmak isterse Basra Körfezi'nden hiçbir şekilde petrol satılamayacağını da bilmelidir." dedi.

4.12.2018Dünya

Mehmetçik Kutlu Zafer 25. bölüm fragmanında Neccar'ın kritik sınavı

Mehmetçik Kutlu Zafer dizisi yayınlanan 25. bölüm fragmanıyla izleyicilerine heyecan dolu anlar yaşatacak. Dizinin yayınlanacak olan yeni bölümünde Üsküplü’yü evinin ambarında yakalayan Neccar, Fatma’nın teşkilatçılara yardım ettiğini öğrenir. İşte, Mehmetçik Kutlu Zafer dizisinin yeni bölüm fragmanı.

3.12.2018Televizyon
ABDden tehdit geldi: Askeri karşılık

ABD'den tehdit geldi: Askeri karşılık!

ABD'nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook, İran'ın ABD'nin bölgedeki çıkarlarına saldırması durumunda, askeri bir karşılık vermekte tereddüt etmeyeceklerini söyledi.

29.11.2018Dünya
Bakan Turhan: Türksat 6A’nın tasarım aşamasının sonuna yaklaşıldı

Bakan Turhan: Türksat 6A’nın tasarım aşamasının sonuna yaklaşıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “Türksat 6A’nın tasarım aşamasının sonuna yaklaşıldı ve tasarlanan uydunun yeterlilik test modellerinin üretimine başlandı. Ülkemizin haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasında yer almasını sağlayacak projenin 2020'de tamamlanmasını planlıyoruz” dedi.

29.11.2018Ekonomi
Mehmetçik Kutlu Zafer dizisinin son bölümünde neler yaşandı Yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı

Mehmetçik Kutlu Zafer dizisinin son bölümünde neler yaşandı? Yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı?

Mehmetçik Kutlu Zafer dizisi ekranlara gelen son bölümüyle izleyicilerine aksiyon dolu anlar yaşattı. Dizinin yayınlanan son bölümünde Üsküplü, Mehmet’i kurtarmak için yola koyuldu. Düşman elinde kalan tek bir nefer dahi olsa, topyekün mücadele elden bırakılmayacaktı. Son bölümün bitmesiyle birlikte dizinin yeni bölüm fragmanı araştırılmaya başladı. Peki, Mehmetçik Kutlu Zafer dizisinin yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı?

27.11.2018Televizyon
İrandan Basra Körfezinde gövde gösterisi

İran'dan Basra Körfezi'nde gövde gösterisi

İran, Basra Körfezi'ndeki Hürmüzgan eyaletine bağlı Kiş Adası'nda savaş uçaklarıyla gövde gösterisi yaptı.

27.11.2018Dünya
Irakta selden dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor

Irak'ta selden dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor

Irak Sağlık Bakanlığı, ülkede ekili olan şiddetli yağış sonucu meydana gelen sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısının 18'e yükseldiğini bildirdi.

25.11.2018Dünya
Türkiyeden Iraka taziye mesajı

Türkiye'den Irak'a taziye mesajı

Türkiye, sel felaketi sonucu hayatını kaybedenler için Irak'a taziye mesajı ileterek, Irak halkına her türlü yardıma hazır olduğunu bildirdi.

24.11.2018Dünya
Irakta sel 9 can aldı

Irak'ta sel 9 can aldı

Irak'ın kuzey bölgelerinde etkili olan şiddetli yağışların ardından meydana gelen selde hayatını kaybedenlerin sayısı 9'a yükseldi.

24.11.2018Dünya
Bu bildiğiniz tarih değil

Bu bildiğiniz tarih değil

William Collis Spackman’ın kaleme aldığı ‘Esir Bir İngiliz Doktorun Kûtülamare Anıları’, nesnel bir tarih kitabı değil. Yazarın yaşadığı dönemde gördükleri, hissettikleri, haklı veya haksız yorumları, kitabı ilgi çekici kılıyor.

21.11.2018Kitap Sanat
Mehmetçik Kutlu Zafer dizisinin yeni bölümü bu akşam neden yok Ne zaman yayınlanacak

Mehmetçik Kutlu Zafer dizisinin yeni bölümü bu akşam neden yok? Ne zaman yayınlanacak?

Mehmetçik Kutlu Zafer dizisi bu hafta neden yok sorusunun yanıtı diziseverler tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer alıyor. Salı akşamları izleyicilerine heyecan dolu dakikalar yaşatan dizi bu hafta kanal tarafından ileri bir saate çekildi. Peki, Mehmetçik Kutlu Zafer dizisi bu hafta neden yok? Yeni bölüm saat kaçta?

20.11.2018Televizyon
Son dakika... Bakan Çavuşoğlundan vize serbestisi açıklaması

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan vize serbestisi açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Dışişleri Bakanlığı'nın 2019 yılı bütçesinin görüşmelerinde konuştu. Çavuşoğlu, "Vize serbestisi için kalan altı kriter için çalışmalarımızı yeniden başlattık" dedi.

14.11.2018Dünya
Mehmetçik Kutlu Zafer 23. bölüm fragmanında Halil albay İngilizleri kıstırıyor.

Mehmetçik Kutlu Zafer 23. bölüm fragmanında Halil albay İngilizleri kıstırıyor.

Mehmetçik Kutlu Zafer dizisi yayınlanan 23. bölüm fragmanıyla izleyicilerine heyecan seviyesi yüksek dakikalar yaşatmaya devam edecek. Dizinin yayınlanacak olan yeni bölümünde Selman’ı Pak zaferini kazanıp, İngilizleri’i Kut şehrine hapseden Halil albay, yorgun düşen Türk neferini biçare bırakmayacaktır. İşte, Mehmetçik Kutlu Zafer dizisinin yeni bölüm fragmanı.

12.11.2018Televizyon
ABD, İrandan elektrik alımı için Iraka muafiyet verdi

ABD, İran'dan elektrik alımı için Irak'a muafiyet verdi

ABD Başkan Donald Trump'ın İran'a yönelik 'bugüne kadarki en ağırı' olduğunu söylediği yaptırımlarla ilgili bir muafiyetin de Irak'a sunulduğu ortaya çıktı.

8.11.2018Dünya
Katar suları Türk botlarına emanet

Katar suları Türk botlarına emanet

Basra Körfezi’nde radara yakalanmayacak kadar küçük ve hızlı botlar kullanan kaçakçılara karşı önlem almak isteyen Katar, Türkiye’den hücumbot almaya hazırlanıyor.

30.10.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Dubai Türk Ticaret Merkezi Mart ayında hizmete giriyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Ticaret Bakanlığı destekleri ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) koordinasyonunda yürütülen Türk Ticaret Merkezleri (TTM) projesinde paydaş olarak gıda sektöründe faaliyet gösteren firmalara Dubai’de Türk Ticaret Merkezi açma çalışmaları ile ilgili geçtiğimiz hafta 70’e yakın firmaya lansman yaptı.

7.02.2019

Katar’dan Suriye’ye önemli gelişmeler

Geçen hafta dış politika alanında meydana gelen önemli bir gelişme Suudi Arabistan’da yapılan Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) 39. Zirvesiydi. KİK, üye ülkeler arasında 1.5 seneye yakın bir zamandan beri devam eden anlaşmazlıklar yüzünden bölünmüş bir durumda.

18.12.2018