MENÜ

Basra

Basra ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Basra haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.725 Basra haberi bulunmuştur.

Basra Haberleri

Son dakika... Bakan Çavuşoğlundan vize serbestisi açıklaması

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan vize serbestisi açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Dışişleri Bakanlığı'nın 2019 yılı bütçesinin görüşmelerinde konuştu. Çavuşoğlu, "Vize serbestisi için kalan altı kriter için çalışmalarımızı yeniden başlattık" dedi.

14.11.2018Dünya
Mehmetçik Kutlu Zafer 23. bölüm fragmanında Halil albay İngilizleri kıstırıyor.

Mehmetçik Kutlu Zafer 23. bölüm fragmanında Halil albay İngilizleri kıstırıyor.

Mehmetçik Kutlu Zafer dizisi yayınlanan 23. bölüm fragmanıyla izleyicilerine heyecan seviyesi yüksek dakikalar yaşatmaya devam edecek. Dizinin yayınlanacak olan yeni bölümünde Selman’ı Pak zaferini kazanıp, İngilizleri’i Kut şehrine hapseden Halil albay, yorgun düşen Türk neferini biçare bırakmayacaktır. İşte, Mehmetçik Kutlu Zafer dizisinin yeni bölüm fragmanı.

12.11.2018Televizyon
ABD, İrandan elektrik alımı için Iraka muafiyet verdi

ABD, İran'dan elektrik alımı için Irak'a muafiyet verdi

ABD Başkan Donald Trump'ın İran'a yönelik 'bugüne kadarki en ağırı' olduğunu söylediği yaptırımlarla ilgili bir muafiyetin de Irak'a sunulduğu ortaya çıktı.

8.11.2018Dünya
Katar suları Türk botlarına emanet

Katar suları Türk botlarına emanet

Basra Körfezi’nde radara yakalanmayacak kadar küçük ve hızlı botlar kullanan kaçakçılara karşı önlem almak isteyen Katar, Türkiye’den hücumbot almaya hazırlanıyor.

30.10.2018Gündem
Doha hangi ülkenin başkentidir

Doha hangi ülkenin başkentidir?

Basra Körfezi'nde yer alan Doha şehri, Katar'ın başkentidir. Dikkat çeken özelliklere sahip olan Doha şehri, toplam 234 kilometre karelik bir alana yayılmıştır. Kentte yaşayan insan sayısı ise yaklaşık 1 milyondur. Doha şehri, birçok petrol ve doğalgaz şehrine ise merkezlik yapmaktadır. İşte, Doha hangi ülkenin Başkentidir sorusuna cevap arayan vatandaşlar için detaylı bilgiler

28.10.2018Gündem
FETÖ konusunda Latin Amerika, Afrika ve Güneydoğu Asyadan netice alacağız

'FETÖ konusunda Latin Amerika, Afrika ve Güneydoğu Asya'dan netice alacağız'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugüne kadar 30'dan fazla ülkenin FETÖ okullarını, kuruluş ve derneklerini kapattığını belirterek, "Önümüzdeki günlerde Latin Amerika, Afrika ve Güneydoğu Asya bölgesinden de bazı olumlu neticeler alacağız." açıklamasını yaptı.

24.10.2018Dünya
Çöldeki Davosun ilk gününde 50 milyar dolarlık anlaşma

"Çöldeki Davos"un ilk gününde 50 milyar dolarlık anlaşma

Suudi Arabistan, başkent Riyad'daki "Geleceğe Yatırım Girişimi (FII) Konferansı"nın ilk gününde 50 milyar dolarlık anlaşmalara imza atıldığını duyurdu.

24.10.2018Ekonomi
Dünya devleri boykot etmişti... Orada ortaya çıktı

Dünya devleri boykot etmişti... Orada ortaya çıktı

Suudi Arabistan, başkent Riyad'daki "Geleceğe Yatırım Girişimi (FII) Konferansı"nın ilk gününde 50 milyar dolarlık anlaşmalara imza atıldığını duyurdu. Veliaht Prens Selman, da foruma kısa süreliğine katıldı. Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrası bir çok dünya devi foruma katılmaktan vazgeçmişti.

23.10.2018Ekonomi
Basrada 114 bin kişi içme suyundan zehirlendi

Basra'da 114 bin kişi içme suyundan zehirlendi

Irak'ın güneyindeki petrol zengini Basra vilayetinde kirli içme suyundan zehirlenenlerin sayısı 114 bine yükseldi.

20.10.2018Dünya
Toz taşınımı nedir, neden olur

Toz taşınımı nedir, neden olur?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bazı iller için toz taşınımı uyarısında bulundu. Uyarılar ve gündemdeki haberlerin ardından toz taşınımına dair soru işaretleri doğdu. Peki, toz taşınımı nedir, neden olur?

16.10.2018Gündem
Son dakika: Bakan Çavuşoğlu Irakta

Son dakika: Bakan Çavuşoğlu Irak'ta

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Irak Cumhurbaşkanı ile görüştü. Bakan görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

11.10.2018Dünya
Son dakika.. Irak duyurdu: Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladı

Son dakika.. Irak duyurdu: Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladı

Irak Parlamento Başkanı: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Irak'a daha fazla su bırakılmasını kabul ettiğini duyurdu.

10.10.2018Dünya
İşte son görüntü... Suudilerden inceleme izni

İşte son görüntü... Suudilerden inceleme izni

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra bir daha kendisinden haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı için bir hafta sonra Suudilerden izin çıktı. Riyad yönetimi, Ankara’nın talebine yazılı bir nota ile olumlu yanıt verdi. Kaşıkçı’nın meslektaşları ve sivil toplum kuruluşlarının konsolosluk önündeki bekleyişleri ise sürüyor.

9.10.2018Gündem
Çin ticaret savaşından galip çıkmak için Türkiye’ye daha çok yatırım yapacak

Çin ticaret savaşından galip çıkmak için Türkiye’ye daha çok yatırım yapacak

ABD ile ticari savaş içinde olan Çin Halk Cumhuriyeti buÿsavaştan galip çıkmak için Bir Kuşak, Bir Yol adlı ulaşım ağı projesinin orta koridorunda yer alan Türkiye ile de ekonomik ve siyasi olarak iş birliğini daha da artıracak. Projenin geçtiği ülkelerle bağlarını daha da güçlendirmek için çalışmalar yapan Çin büyük önem verdiği proje kapsamında Türkiyeye daha çok yatırım yapacak.

2.10.2018Ekonomi
Kerkük havaalanı sivil faaliyete geçti

Kerkük havaalanı sivil faaliyete geçti

Irak’ın Kerkük kentinde bulunan ve 2003’ten bu yana askeri üs olarak kullanılan Kerkük havaalanı düzenlenen törenle açıldı.

30.09.2018Dünya
ABD’den Basra konsolosluğuna tahliye

ABD’den Basra konsolosluğuna tahliye

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Irak’ın Basra şehrinde bulunan ABD Konsolosluk binasından artık hizmet verilmeyeceğini duyurdu.

29.09.2018Dünya
İrandan ABD ve Suudi Arabistana tepki

İran'dan ABD ve Suudi Arabistan'a tepki

İran Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr'in Tahran yönetimi ile ilgili açıklamalarına tepki gösterdi.

29.09.2018Dünya

ABD Basra Konsolosluk binasında hizmetleri durdurdu

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Irak'ın Basra şehrinde bulunan ABD Konsolosluk binasından artık hizmet verilmeyeceğini duyurdu.

29.09.2018Dünya
İbadi Basra Operasyonlar Komutanını görevden aldı

İbadi Basra Operasyonlar Komutanını görevden aldı

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, kamu hizmeti yoksunluğu nedeniyle gösterilere sahne olan Basra Operasyonlar Komutanı Korgeneral Cemil Şammari'yi görevden aldı.

27.09.2018Dünya
İran’da terör: Askeri törende yaylım ateşi

İran’da terör: Askeri törende yaylım ateşi

- İran dün sabah tarihinin en kanlı terör eylemlerinden biriyle sarsıldı. Irak’a sınır Huzistan vilayetinin merkezi Ahvaz’da Kutsal Savunma Haftası çerçevesinde düzenlenen askeri geçit törenine yaylım ateşi açıldı. En az 29 kişi öldü. Saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlense de üst düzey İranlı askeri yetkililer ABD, İsrail ve Suudi Arabistan destekli bölgesel ayrılıkçıları sorumlu tuttu. İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ülkesinin yanıtının ezici olacağını söyledi.

22.09.2018Dünya
Irak, Türkiye sınırına asker yerleştirme kararı aldı

Irak, Türkiye sınırına asker yerleştirme kararı aldı

IRAK Başbakanı Haydar el-İbadi başkanlığında toplanan Irak Bakanlar Kurulu, Türkiye-Irak sınırının güvenliğinin sağlanması ve ihlallerin önüne geçilmesi amacıyla sınır boyunca askerlerinin yerleştirilmesi ve gerekli ihtiyaçların karşılanması kararı aldı.

17.09.2018Dünya
4 ay geçti, kaos sürüyor

4 ay geçti, kaos sürüyor

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, adaylıktan çekildiği mesajını verdi. Genel seçimlerden birincisi Sadr da başbakanlık için "teknokrat ve bağımsız" adaylar olmazsa muhalefette yer alacağını duyurdu.

13.09.2018Dünya
Basra gerilimi... Arkasında ABD var

Basra gerilimi... "Arkasında ABD var"

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Irak'ın Basra kentindeki İran Başkonsolosluğuna saldırı düzenleyenlerin ABD tarafından desteklendiğini söyledi. Sabah saatlerinde Basra'da, Başbakan Haydar el-İbadi'nin kente gerçekleştirdiği ziyaret de protesto edildi. Öte yandan İran-Kürdistan Demokrat Partisi (İKDP), Erbil'deki kampını hedef alan İran saldırısının ABD'ye mesaj niteliği taşıdığını belirtti.

12.09.2018Dünya
İbadi’den Basra’da şiddete dair uyarı

İbadi’den Basra’da şiddete dair uyarı

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Basra’daki olayların silahlı çatışmaya dönüşebileceği uyarısı yaptı

8.09.2018Dünya
Dışişleri Bakanlığından Irakın Basra bölgesine seyahat uyarısı

Dışişleri Bakanlığı'ndan Irak'ın Basra bölgesine seyahat uyarısı

Dışişleri Bakanlığı, Irak'ın Basra vilayetine seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının güvenlikleri için protesto gösterilerinin yapıldığı bölgelerden uzak durmalarını tavsiye etti.

8.09.2018Dünya
Basrada dünkü olayların bilançosu: 3 ölü, 50 yaralı

Basra'da dünkü olayların bilançosu: 3 ölü, 50 yaralı

Irak'ın güneyindeki petrol zengini Basra'da kamu hizmeti yoksunluğu, işsizlik ve yolsuzluklara karşı devam eden gösterilerde dün 3 kişinin öldüğü bildirildi.

8.09.2018Dünya
Basra Havalimanına füze saldırısı iddiası yalanlandı

Basra Havalimanı'na füze saldırısı iddiası yalanlandı

Irak'taki Basra Havalimanı yetkilileri, havalimanı yakınına füze saldırısı düzenlendiği yönündeki iddiayı yalanladı.

8.09.2018Dünya

İran, Irak büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı

İran, Irak'ın Basra kentindeki gösteriler sırasında başkonsolosluğunun ateşe verilmesi nedeniyle Irak'ın Tahran Büyükelçisi Racih Sabır Ubud el-Musevi'yi Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

8.09.2018Dünya
ABD Dışişleri Bakanlığından Basra açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığından 'Basra' açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, "Güvenlik güçleri ve protestocular da dahil olmak üzere tüm tarafları barışçıl protesto hakkını kullanmaya ve diplomatları ve tesislerini korumaya çağırıyoruz." dedi.

8.09.2018Dünya
İran, Irakla arasındaki sınır kapısını kapattı

İran, Irak'la arasındaki sınır kapısını kapattı

İran, göstericiler tarafından Basra’daki Başkonsolosluğunun yakılmasının ardından Irak'la arasındaki Şelamçe Sınır Kapısı'nı kapattı.

7.09.2018Dünya

Yazar Sonuçları

Merak ettim kim bu burkalı kadın

SUUDİ Arabistanlı gazetecinin canlı olarak kaçırıldığı ihtimali de henüz dışlanmadığına göre...

11.10.2018

Irak’ta ilginç gelişmeler

Geçen hafta Irak’ta siyasi süreç nihayet ilerlemeye başladı. Bahram Salih Irak Cumhurbaşkanı seçildi. Bahram Salih’in ilk yaptığı iş Adil Abdul-Mahdi’yi yeni Irak hükümetini kurmakla görevlendirmek oldu. Bir önceki hafta da Muhammed Halbusi Irak Parlamentosu tarafından Irak Meclis Başkanı olarak seçilmişti.

8.10.2018