MENÜ

Basmati Pirinci

Basmati Pirinci ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Basmati Pirinci haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 43 Basmati Pirinci haberi bulunmuştur.

Basmati Pirinci Haberleri

Lezzet Kasesi: Karides Poke Bowl

Lezzet Kasesi: Karides Poke Bowl

Hawaii’den bize uzanan, son zamanların popüler lezzeti poke bowl kaselerini mutfağınızda da yapabilirsiniz. İşte avokadolu karidesli poke bowl tarifi…

Oruç Tutmak Metabolizmayı Nasıl Etkiliyor

Oruç Tutmak Metabolizmayı Nasıl Etkiliyor?

Ramazan ayında oruç tutmak insanları manevi olarak arındırırken beslenme alışkanlıklarını da değiştiriyor. Uzun saatler aç kalmak sindirim sisteminin de dinlenmesini sağlıyor. Herhangi bir kronik hastalığı bulunmayan kişilerin oruç tutması, beslenme tarzını yenilemek için bir fırsat olabiliyor. Beslenme Danışmanı Dyt. Vildan Çelik, oruç tutmanın metabolizmaya etkileri hakkında bilgi verdi.

Uzaklardaki yalnız kardeş: Pakistan

Uzaklardaki yalnız kardeş: Pakistan

Pakistan İslam Cumhuriyeti, seyahat destinasyonu deyince akla gelen ilk yerlerden biri değil. Sahip olduğu onca doğal ve kültürel güzelliğe rağmen üstelik... Oysa Lahor ve Karaçi, kültür turizmiyle ilgilenen gezginleri memnun edecek hemen her şeye sahip. İslamabad’ın da bu iki şehirden aşağı kalır yanı yok. ‘Başkent sıkıcılığı’ndan çok uzak, vakit ayırıp gezeni etkileyici hikâyeleriyle şaşırtan, çok canlı, çok renkli, çok sürprizli bir durak İslamabad. Seyahatseverler tarafından bu kadar göz ardı edilmeyi kesinlikle hak etmiyor. Hele de görmek için en uygun mevsimi olan sonbaharda...

12.11.2018Seyahat
Sağlıklı yaşamın sırrı Ayurveda

Sağlıklı yaşamın sırrı Ayurveda

Beslenmenin kadim felsefesi Ayurveda ile beden tipine göre beslen, sağlıklı yaşa, genç kal… Türkiye’de yaşayan Alman yazar ve beslenme uzmanı Ulli Allmendinger’in yeni kitabı Ayurveda, 5000 yıllık kadim Hint yaşam bilgeliği olan Ayurveda'nın yaşam sırrını açıklıyor. Genç ve sağlıklı kalmanın, uzun yaşamın sırrı Ayurveda’da, 'hayat bilgisi' demek… İşte kitaptan ipuçları…

29.06.2017Sağlık
Yerel lezzetleri Nuh’un Ambarı kurtaracak

Yerel lezzetleri Nuh’un Ambarı kurtaracak

Tulum peyniri, sakız koyunu, kavılca bulguru, Kars gravyeri… Hepsi kendine has özel lezzetler fakat yok olma tehlikesiyle karşı karşıyalar. İşte bu yüzden, koruma altına alınmak üzere ‘Nuh’un Ambarı’ envanterine girmeye hazırlanıyorlar.

2.08.2013Kelebek
150 yıl yaşamak için...

150 yıl yaşamak için...

Genç yaşlardan itibaren alışkanlık haline getirilmesi gereken doğru ve düzenli beslenme ile uzun yaşamak mümkün.

Yaşlanmayı geciktirmek için bu besinleri tüketin

Yaşlanmayı geciktirmek için bu besinleri tüketin

Günlük diyette alınan besinlere dikkat edilerek yaşlanma yavaşlatılabilir, yaşlılığı yavaşlatmak için içeriğinde bol miktarda A, C ve E vitamini bulunan antioksidan gıdaları tüketmek gerekiyor.

İstanbulun orta yerinde mükemmel bir Hint mutfağı

İstanbul'un orta yerinde mükemmel bir Hint mutfağı

Hint mutfağı o kadar büyülü ve katmanlıdır ki restoranını açan mönüye ne koyacağını şaşırır. Hilton Harbiye’nin içindeki Dubb Indian Bosphorus bu işi kıvırmış gibi.

Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın

Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın

Tabii ki ‘iyi’ pilavdan dönenin… Neredeyse ‘milli’ yemeğimiz diyebileceğimiz pilavın üzerine titrememiz lazım. Ama nedense ‘iyi pilav nasıl yapılır’ hakkında çok kafa yorulmuyor. Gelin bugün pilavın olmazsa olmazlarına bakalım, sonra da biraz deney yapalım.

Risotto pirinci çıkardı, şarapsız tarif koydu

Risotto pirinci çıkardı, şarapsız tarif koydu

Sezon Pirinç, İtalyan mutfağının ünlü yemeklerinden olan, Türkiye’de ise eski İçişleri Bakanı Osman Güneş’e şaraplısından ikram eden eski Muğla Valisi Temel Koçaklar ile gündeme gelen Risotto için özel pirinç üretti.

8.11.2007Gündem
Doğal Pirinç Farkı

Doğal Pirinç Farkı

Lezzetli, bugünkü yaşam tarzı ve sağlıklı beslenme açısından kusursuz ve ekonomik bir besin maddesi; pirinç. Birçok yemekte kullanılan pirinç, tam bir sağlık deposu! Ama hangisini yiyeceğinizi bilirseniz.

Yazar Sonuçları

Kuru meyveli Fars pilavı

- 2 su bardağı basmati pirinç

10.05.2019

Azerbaycan çok yahşi

Anadolu’nun Asya kıtasındaki uzantısı gibi görüp “en uzak Anadolu” olarak nitelendirdiğim Azerbaycan’ın aynı zamanda ata-dede toprakları olduğunu da düşündüm hep.

17.02.2019

MAŞLI PİRİNÇ SALATASI

 Maş küçük mercimek görünümünde, koyu kahverengi bir bakliyattır. Güneydoğu Anadolu’da çok kullanılır ve çok lezzetlidir.

24.04.2017

Yeni yıla Umman’da girdim!

2017 hayallerim arasında fırsat buldukça seyahat etmek, yeni tecrübeler edinmek ve bol bol anı biriktirip sizlerle paylaşmak var. Bu yolda ilk adımımı, Umman’da attım!

31.12.2016

Hintlilerin içecekleri

Yemeklerin yanında ne içersiniz? Ya da biz Türklerin alkolsüz içecekleri nelerdir?

12.01.2014

Vişneli etli pilav ve kaşık salatası

Aslında kaşık salatası yapmaya hazırlanıyordum ama günlerdir perhizde olduğum için olacak, vişne ve kuzulu bir pilav da yapmaya karar verdim. Taze yeşilliklerle hazırladığım salatayı buz gibi soğutup bu sıcak pilavla servis ettim.

21.07.2012

Yufkalı pilav

Anadolu Pasajı’ndaki alt mutfağında yan yana dizili dev tencereleri ve kadınbudu köftesiyle hatırladığım eski Hacı Salih Lokantası’nın nefasetiyle ünlü bir de yufkalı pilavı varmış. Aslını yemedim, bu yüzden pilavımı biraz daha değiştirip azıcık baharat ve vazgeçemediğim basmati pirinçle pişirdim

19.05.2012

Buhara çilavı

İlk kez düşündüm ki, mutfaktaki o havuçlu Buhara pilavını bu kadar unutulmaz yapan, enerjisini turuncudan almasıydı.

15.01.2011

Buğdayın tamı lazım

Unun mutfaklarımızda ne kadar önemli bir yeri olduğunu bir düşünün.

30.11.2009

Biz neyiz, etçi mi?

İnsanın fizyolojik yapısı sebze yemeğe mi, et yemeğe mi daha uygundur?

12.12.2006

Beyoğlu tarihinin lezzet durağı

Hani bazı mekanlar vardır, bulundukları yerin simgesi haline gelmişlerdir.

15.08.2006

Hindistan'da da dana eti yenir

Hindistan Büyükelçisi Aloke Sen, arkadaşımız Yener Süsoy'a Hindistan'da da dana eti yendiğini söyledi.

15.07.2002

Şeker belleği de bozuyor

Kan şekerinin seviyesi ile bellek arasındaki ilişkide yaşanan sorunlar sadece diyabetle sınırlı değil. Kan şekerindeki hafif yükselmeler, insülin seviyelerindeki sınırlı artışlar bile (hiperinsülinemi/insülin direnci) bellek kapasitemizi olumsuz etkiliyor.

3.05.2019

Yoğurdu ayranı sağlık dostu yapan 5 neden

Biz yoğurt ve ayran sever bir milletiz. İyi ki öyleyiz. Çünkü ikisinin de beş parmağında en az beş farklı marifet var. İşte o marifetler...

14.06.2017

Hafif bir menü ve nefis bir tatlı!

Hiç değişmez bir kuralım var; eğer akşam yemeğinden sonra tatlı yiyeceksem, öncesini mümkün olduğunca hafif tutmaya çalışıyorum.

3.06.2017

Nereye kadar?

Geçen gün instagram’da çok anlamlı paylaşım ile karşılaştım. Türkiye'nin en gurur verici markalarından biri kuşkusuz Silk and Cashmere. Kurucusu Ayşen Zamanpur, çok saygı duyduğum, örnek aldığım ve de çok sevdiğim bir iş kadını.

9.12.2016

İstanbul’un orta yerinde mükemmel bir Hint Mutfağı

Hint mutfağı o kadar büyülü ve katmanlıdır ki restoranını açan mönüye ne koyacağını şaşırır. Hilton Harbiye’nin içindeki Dubb Indian Bosphorus bu işi kıvırmış gibi.

3.09.2016

Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın

Tabii ki ‘iyi’ pilavdan dönenin…

22.02.2015

İran pilavları

Eski yemek gezginleri yazdıkları eserlerde ve dilden dile dolaşan hikayelerinde, hakiki pilavın ancak ve ancak bol safranla ya da basmati pirinciyle yapılabileceğini vurgularlar.

11.08.2013

Tavuklu mercimek

Yıkayıp süzdüğünüz mercimeği, ortadan ikiye böldüğünüz soğanı, tuz ve karabiberi tencereye koyup yumuşayıncaya kadar haşlayın.

9.05.2013

Denizde yüzerken yanıma gelip tatlı tarifi isteyen bile çıkıyor

Babasından kaptığı yemek merakını yıllar içinde sayısız tarif bularak zenginleştiren ve Anadolu mutfağı üzerine uzmanlaşan Sahrap Soysal bugün de televizyon programları ve gazete yazılarıyla birikimini paylaşıyor.

11.08.2012

Pilavlarousse

Eskiden gelin adayları hamama götürülür, bir kusuru varsa orada görülürmüş. Ben de atölyeye yamak alırken pirinç pilavı yaptırma niyetindeyim. İnanın mutfağın hamam testi bu. Pirinci ele alma şekli, yıkarken tane ziyan edip etmediği, kavururken pirinçlere davranışı, karıştırdığı kaşık, su eklerkenki rahatlığı, tuzunu ayarlayabilmesi, pirinç çeşitlerini tanıması, tane taneliği ve son olarak da bir kaşıkta yarattığı tat...

29.04.2011

Hindistancevizi sütüyle harika lezzetler

Bana gelen eleştirilerden bazıları, tariflerimde evde her zaman bulunan malzemeleri kullanmadığım, hiç bilinmeyen malzemeleri önerdiğim yönünde oluyor.

17.01.2009

Bakliyatta ’rekabet’ arttı savaş farklı lezzetlere kaydı

FARKLI ülkelerin yanı sıra Anadolu’nun geleneksel tatları da büyük kentlerdeki market raflarına taşındı. Pişirildikten sonra kendi boyunun iki katı uzayabilen Basmati, Tayland’ın Jasmine pirinci, taze buğday başağı Frik’in yanı sıra Anadolu’nun dövme yarma buğdayı, kepekli bulguru gibi yöresel tatları da büyük kentlerdeki sofralara girmeye başladı.

26.01.2008

İran pilavları

Eski yemek gezginleri yazdıkları eserlerde ve dilden dile dolaşan hikayelerinde, hakiki pilavın ancak ve ancak bol safranla ya da basmati pirinciyle yapılabileceğini vurgularlar.

8.08.2007

İran pilavları

Eski yemek gezginleri yazdıkları eserlerde ve dilden dile dolaşan hikayelerinde, hakiki pilavın ancak ve ancak bol safranla ya da basmati pirinciyle yapılabileceğini vurgularlar.

18.08.2005