MENÜ

Başkentray

Başkentray ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Başkentray haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 133 Başkentray haberi bulunmuştur.

Başkentray Haberleri

Başkentray ne zaman açılacak Başkentray durakları ve güzergahı nereden geçiyor

Başkentray ne zaman açılacak? Başkentray durakları ve güzergahı nereden geçiyor?

Başkentray, bir süredir tadilatta olması nedeniyle ne zaman açılacağı merak edilen ulaşım hattı oldu. Hattın yenilenmesi ve durak sayısının arttırılması dolayısıyla bir süredir devam eden çalışmalarda sona gelindiği açıklandı. Peki, Başkentray ne zaman açıklanacak? İşte, Başkentray'ın durakları ve güzergahı hakkında son yapılan açıklamalar

15.3.2018Gündem
İlk test yapıldı Binlerce kişi kullanacak

İlk test yapıldı! Binlerce kişi kullanacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Başkentray’da günlük 520 bin kişiye hizmet edebilir hale geleceklerini belirtti. Arslan, yolcuların Ankarakart’ı Başkentray’da kullanabileceklerini vurgulayarak, “Nisan ayı ortası itibariyle Başkentray’ı Ankaralılara ve misafirlerine sunmuş olacağız” dedi.

9.3.2018Ekonomi
Başkentray sefere hazır

Başkentray sefere hazır

Ankaralıların merakla beklediği Başkentray, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın yaptığı test sürüşüyle raya indi. Nisan ayının ortasından itibaren Sincan-Kayaş arasında hizmet verecek Başkentray, 23 duraklık mesafeyi yaklaşık 48 dakikada katedecek.

9.3.2018Ankara
Yeni metro hatlarına ihtiyaç var

Yeni metro hatlarına ihtiyaç var

ATO Meclis Toplantısı'na katılan Başbakan Binali Yıldırım, Başkent’e ilişkin önemli açıklamalar bulundu. Başkent’in yeni metro hatlarına ihtiyaç duyduğunu belirten Yıldırım, Ankara-Kırıkkale Otoyolu ve Esenboğa’ya ikinci pist için çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

28.2.2018Ankara
Başbakan Binali Yıldırım, ATO Olağan Meclis Toplantısına katıldı (1)

Başbakan Binali Yıldırım, ATO Olağan Meclis Toplantısı'na katıldı (1)

Başbakan Binali Yıldırım, ATO Olağan Meclis Toplantısı'na katıldı (1)

27.2.2018Ankara
Havalimanı metrosunda çalışmalara başladık

'Havalimanı metrosunda çalışmalara başladık'

Bilkent Şehir Hastanesi’nin bir-iki aya kadar açılacağını hatırlatan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan havalimanı metrosu için, “Keçiören’den havalimanı ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne uzanan yeni bir hattın Ankara’ya kazandırılması için çalışmalara başladık” dedi.

19.2.2018Ankara
Başkentray’da gerilim uyarısı

Başkentray’da gerilim uyarısı

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü, Sincan-Ankara-Kayaş demiryolu hattı için yüksek gerilim uyarısı yaptı.

16.2.2018Ankara
Vatandaş istemedi duvarda söküm başladı

Vatandaş istemedi duvarda söküm başladı

TCDD’nin Sincan Atatürk Caddesi’nde Başkentray projesi kapsamında ses yalıtımı için tren hattıyla konutların arasına yaptığı beton ses duvarı, tepkiler üzerine sökülmeye başladı.

14.2.2018Ankara
Bir duvar da Sincana

Bir duvar da Sincan'a

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın(TCDD), Başkentray projesi kapsamında ses yalıtımı için yerleşim yerlerinin olduğu bölgelerde tren hattıyla konutların arasına yaptığı beton ses duvarı, Gazi Mahallesi’nin ardından Sincan’da da tepkilere neden oldu.

28.1.2018Ankara
Bakan Arslan: 4 bin kilometrede çalışıyoruz

Bakan Arslan: 4 bin kilometrede çalışıyoruz

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, demiryolu sektöründeki çalışmalara değinerek, 2018’de Başkentray’ı, Konya-Karaman hızlı tren hattını, Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattını bitirip test aşamasına getireceklerini, Samsun-Sivas hattını iyileştireceklerini ifade ederek, Gebze-Halkalı banliyo hattını da bitirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

1.1.2018Ekonomi
Başkentray bu yıl bitecek

Başkentray bu yıl bitecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara YHT Garı'nı ziyaret ederek 2017 yılının son YHT yolcularının yeni yılını kutladı.

1.1.2018Ankara
Yoğun talep vardı... Bakan Arslandan çok önemli Doğu Ekspresi açıklaması

Yoğun talep vardı... Bakan Arslan'dan çok önemli Doğu Ekspresi açıklaması!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan: "(Doğu Ekspresi'ne yönelik talep) Biz vagon ilave etmeye devam edeceğiz. Bu ilgi bizi de memnun ediyor, vatandaşımız da memnun. Ülkemizde 80 milyona sağlık afiyet içinde bir yıl diliyorum. Dünyada da umarım, dilerim, beklerim ki huzurlu bir yıl olur" açıklamasında bulundu.

1.1.2018Ekonomi
Köprü ve otoyola yüzde 10-25 zam

Köprü ve otoyola yüzde 10-25 zam

KÖPRÜ ve otoyol geçiş ücretlerine enflasyon ve kur farkı kaynaklı zam geliyor.

29.12.2017Ekonomi
Ulaştırma Bakanı Arslan: Otoyol ve köprülerimizdeki ücret düzenlemelerinde enflasyonu da dikkate alarak bir düzenleme yapılacak (2)

Ulaştırma Bakanı Arslan: Otoyol ve köprülerimizdeki ücret düzenlemelerinde enflasyonu da dikkate alarak bir düzenleme yapılacak (2) 

Ulaştırma Bakanı Arslan: Otoyol ve köprülerimizdeki ücret düzenlemelerinde enflasyonu da dikkate alarak bir düzenleme yapılacak (2) 

29.12.2017Ankara
Başkentray martta raya inecek

Başkentray martta raya inecek

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Başkentray’ın mart ayının ilk çeyreğinde raya ineceğini belirterek, “Sincan-Kayaş arasında her 5 dakikada bir banliyö işletilecek. Günlük 500 bin yolcuya hizmet edecek” dedi.

25.12.2017Ankara
Ankarakart protokolü

Ankarakart protokolü

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı EGO otobüsleri, metro ve özel toplu taşıma hizmeti veren beyaz midibüslerde kullanılan Ankarakart’lar yenileme çalışmaları son aşamaya gelen Başkentray’da da kullanılacak.

24.12.2017Ankara
Bakan, Kanal İstanbul ihalesi ile ilgili tarih verdi

Bakan, Kanal İstanbul ihalesi ile ilgili tarih verdi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nde, daha önceki projede orta katta bulunan raylı sistemin en alta alınmasının uygun görüldüğünü, üst ve orta katların ise otomobil gidiş-gelişi için kullanılacağını bildirdi. Kanal İstanbul ile ilgili de konuşan Bakan Arslan, "Hedefimiz, önümüzdeki yılın ilk yarısında çalışmaları bitirip, ihale sürecini başlatmak" dedi.

14.12.2017Ekonomi
Gece ulaşımı başlıyor

Gece ulaşımı başlıyor

Ankaralıların, kent içi toplu taşımada en büyük eksiklik olarak gösterdikleri gece ulaşımı, yarından itibaren başlıyor. 9 ilçeye ulaşımın 35 hatta 280 seferle 24 saat devam edeceğini açıklayan Başkan Mustafa Tuna, “Halkın yüzde 90’ının talebini gidermiş olacağız” dedi.

15.11.2017Ankara
Ankaralılara müjde.. 9 ilçeye 24 saat otobüs konuldu, metro saati de uzatıldı

Ankaralılara müjde!.. 9 ilçeye 24 saat otobüs konuldu, metro saati de uzatıldı

Ankaralılar'ın, kent içi toplu taşımada en büyük eksiklik olarak gösterdikleri gece ulaşımı, cuma günü itibarıyla başlıyor. 9 ilçeye ulaşımın 35 hatta 280 seferle 24 saat devam edeceğini açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Halkın yüzde 90’ının talebini gidermiş olacağız” dedi. Eski başkan Melih Gökçek, 2014’te gece ulaşımını uygulamaya koymuş, ancak “yeterli talep olmadığı” gerekçesiyle 22 gün sonra iptal etmişti.

15.11.2017Gündem
Bu alt geçit can yakar

Bu alt geçit can yakar!

Okurumuz A. Haluk Balaban, “Ankaray’ın Kurtuluş istasyonu, Dumlupınar Caddesi Geçim Sokak çıkışında her an kazaya sebep olacak bir durum var!” diye uyarıyor.

12.10.2017Ankara
Bakan Ahmet Arslan: Başkentray bu yıl açılacak

Bakan Ahmet Arslan: Başkentray bu yıl açılacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara'daki banliyö hattının bu yıl hizmete açılacağını bildirdi.

10.10.2017Ankara
Son dakika: İstanbuldaki banliyö hatları açılıyor mu Bakan açıkladı

Son dakika: İstanbul'daki banliyö hatları açılıyor mu? Bakan açıkladı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan: "2018 yılı sonunda İstanbul'un her iki yakasındaki Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı banliyö hatlarını metro standartlarına getirmiş olacağız. 2018 sonu itibarıyla insanlarımız, bu hattı kullanabiliyor olacak" açıklamasında bulundu.

10.10.2017Ekonomi
Mahalle ikiye bölündü

Mahalle ikiye bölündü

Mamak Demirlibahçe’de Başkentray projesi için yıkılan demiryolu köprüsünün yenilendikten sonra taşıt trafiğine kapanacak olması mahalle sakinlerinin tepkisini çekti. Mahalleli, köprü inşaatının da taahhüt edilen tarihte bitirilmediğini savundu.

3.8.2017Ankara
Başkentray Elmadağ’a uzatılsın

Başkentray Elmadağ’a uzatılsın

Sincan-Kayaş arasında ‘metro standartında hizmet vermesi’ amacıyla çalışmaları devam eden Başkentray projesiyle ilgili okurumuz Arif Aydos’un talebi/önerisi var.

16.7.2017Ankara
İstasyonlarda montaj başladı

İstasyonlarda montaj başladı

Ankara’da banliyö hizmetini metro standardına yükseltecek olan Başkentray Projesi’nde yeni istasyonların montajına başlandı. Yeni rayların da döşendiği Başkentray’da 5 dakikada bir seferlerle günde 200 bin yolcu taşınacak.

10.7.2017Ankara
Sincan banliyö hattı 2 ay yok

Sincan banliyö hattı 2 ay yok

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık A.Ş. tarafından yüksek hızlı tren (YHT) sefer saatleri yeniden düzenlendi.

28.6.2017Ankara
Kaldırımda taş kalmadı

Kaldırımda taş kalmadı

Talatpaşa Bulvarı’nda, beş ay arayla yapılan iki altyapı çalışması sonrası kaldırımlar yürünemez hale geldi. Vatandaş, kaldırımda çile çekiyor.

17.4.2017Ankara
Başkentray’a 2 yeni istasyon

Başkentray’a 2 yeni istasyon

Başkentray’ı, Yenikent’e kadar uzatacak 13.5 kilometrelik hattın istasyonları belli oldu. İstasyonlardan biri Yenikent’teki Sincan Belediyesi ek hizmet binası önüne, diğeri ise Melih Gökçek Bulvarı üzerindeki Sanayi kavşağına yapılacak.

3.4.2017Ankara
Yüz kızartan kent ayıpları

Yüz kızartan kent ayıpları

Hürriyet Ankara’nın, 2016 yılında yaşanan olaylardan derlediği yazı dizisinin 3’üncü gününde; kentteki çevre katliamları, tarihi yapılara verilen zararlar, su baskınları ve yürek burkan hikâyeler var.

2.1.2017Ankara
Her günü ayrı olay

Her günü ayrı olay

2016 yılında yaşanan ve sayfalarımıza taşıdığımız olaylardan derlediğimiz yazı dizimizin 2’nci gününde, kenti yakından ilgilendiren sorunlar ve çözümleri ile tartışmalar yer alıyor.

1.1.2017Ankara
500 milyon TL’lik OTONOMİ açıldı

500 milyon TL’lik OTONOMİ açıldı

Kent içendeki ikinci el oto galerini şehir dışına çıkarmak amacıyla Esenboğa Yolu üzerinde 400 dönümlük alana yapılan OTONOMİ, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve Başkan Gökçek’in katıldığı törenle açıldı. 500 milyon TL’ye mâl olan OTONOMİ için Erdoğan, “Eşine az rastlanan yatırımlardan bir tanesi” dedi.

2.12.2016Ankara
Cumhurbaşkanı Erdoğandan döviz mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan döviz mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da Esenboğa yolunda otomobil galerilerinin bulunduğu yeni otomotiv merkezi 'Otonomi'nin açılışında konuştu. Erdoğan, "Yastığının altında döviz olanlar gelsin parasını altına dönüştürsün, gelsin parasını TL'ye dönüştürsün. Türk lirası, altın değer kazansın. 2007-2008’de de yaptılar, o zaman ne dedim? Teğet geçecek, dedim. Aynı şeyi yine söylüyorum. Teğet geçecek" dedi. Erdoğan düşük faizle yatırımcının önünü açacaklarını da sözlerine ekledi.

2.12.2016Ekonomi
Kaldırım gitti yaya yola indi

Kaldırım gitti yaya yola indi

Dumlupınar Caddesi’ndeki Kurtuluş Köprüsü altında kalan kaldırımlar, Başkentray projesi çalışmaları sırasında yıkıldı. Yayalar, 4 aydır yoldan yürüyor.

7.11.2016Ankara
Ankara YHT Garı yarın açılıyor

Ankara YHT Garı yarın açılıyor

Türkiye ve Ankara'nın prestij eseri Ankara YHT Garı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yarın hizmete açılacak.

28.10.2016Ekonomi
Modern YHT Garı hizmete açılıyor

Modern YHT Garı hizmete açılıyor

Başkent’in prestij eseri Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı yarın hizmete giriyor. Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile inşa edilen gar, 19 yıl 7 ay süreyle Ankara Tren Garı İşletmesi tarafından işletilecek ve 2036'da TCDD’ye devredilecek.

28.10.2016Ankara
Ağaçlar ray kurbanı

Ağaçlar ray kurbanı

Celal Bayar Bulvarı’nda 6 ay arayla ikinci kez ağaç katliamı yapıldı. Mayıs ayında yeni YHT Garı için 50’nin üzerinde ağaç kökünden kesilmişti. Bu defa da Başkentray çalışması sırasında 30’a yakın yetişkin ağaç kurban edildi.

22.10.2016Ankara
Talatpaşa 25 gün kapalı

Talatpaşa 25 gün kapalı

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü ‘Başkentray Projesi’ kapsamında, yarın akşam saat 22.00’den itibaren Talatpaşa Bulvarı’nın bir bölümünün 25 gün trafiğe kapatılacağı belirtildi.

13.10.2016Ankara
TCDD Genel Müdürü: Milli yüksek hızlı treni raylara indireceğiz

TCDD Genel Müdürü: Milli yüksek hızlı treni raylara indireceğiz

TCDD Genel Müdürü: Milli yüksek hızlı treni raylara indireceğiz

13.10.2016Karabük
Hacettepe Köprüsü güzergah değiştirdi

Hacettepe Köprüsü güzergah değiştirdi

TCDD’nin sürdürdüğü Başkentray Projesi kapsamında, Adnan Saygun Caddesi’nin Celal Bayar Bulvarı ile Hacettepe Çocuk Acil giriş kapısı arasında kalan bölümünün Talatpaşa Bulvarı’na gidiş yönü 5 gün süreyle trafiğe kapalı kalacak.

7.10.2016Ankara
Hacettepe Köprüsü için güzergah değişikliği

Hacettepe Köprüsü için güzergah değişikliği

Hacettepe Köprüsü için güzergah değişikliği

7.10.2016Ankara
Yüzde 99.5’i tamamlandı

Yüzde 99.5’i tamamlandı

Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Garı'nın yüzde 99.5'i tamamlandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, inşası devam eden Ankara YHT Garı'nda incelemelerde bulunarak projenin son durumu hakkında TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı. 

15.8.2016Ankara
Ankara YHT Garında sona gelindi

Ankara YHT Garı'nda sona gelindi

Günümüz teknolojisi ve mimari anlayışının yanında hız ve dinamizmi simgeleyecek Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Garı'nın yüzde 99,5'i tamamlandı.

15.8.2016Ekonomi
İtfaiye aracına 2.5 metre engeli

İtfaiye aracına 2.5 metre engeli

Topkaya Tren Durağı’ndaki çalışmalar sırasında iş makinesinden çıkan kıvılcımlar, kuru otları tutuşturdu. İtfaiye aracı, 2.5 metre yüksekliğindeki tüneli geçemeyince, itfaiye erleri hortumları birleştirerek yangına müdahale edibildi.

27.7.2016Ankara
İkinci yıkım Saimekadın’da

İkinci yıkım Saimekadın’da

Başkentray projesi kapsamında planlı demiryolu köprüsü ve geçit yıkım çalışmaları Sıhhiye’nin ardından Mamak’a yöneldi. Yıkımına başlanılan ikinci köprü, Saimekadın Köprüsü oldu.

23.7.2016Ankara

Yazar Sonuçları

Cep terminalleri unutuldu mu a’cep?

Okurlardan en çok gelen soru(n)lardan biri de şu:“Cep terminalleri yapılacaktı. Vaz mı geçildi, yoksa unutuldu mu?”

4.2.2018

Vatandaştan Başkan Mustafa Tuna'ya ulaşım brifingi

Ankara’da bugün anket yapılsa... “Kentin en büyük sorunu nedir?” sorusunun yanıtı, açık ara ‘ulaşım’ çıkar. Şahsi ulaşım değil ama... Toplu ulaşım.

12.11.2017

Bu alt geçit can yakar!

Okurumuz A. Haluk Balaban, “Ankararay’ın Kurtuluş istasyonu, Dumlupınar Caddesi Geçim Sokak çıkışında her an kazaya sebep olacak bir durum var!” diye uyarıyor.

12.10.2017

Ankara drift konusunda Tokyo'dan bile ileride

Hürriyet Sosyal’den ‘kill bill’ rumuzlu okurumuz şöyle demiş:

20.7.2017

Başkentray Elmadağ’a uzatılsın

Sincan-Kayaş arasında ‘metro standartında hizmet vermesi’ amacıyla çalışmaları devam eden Başkentray projesiyle ilgili okurumuz Arif Aydos’un talebi/önerisi var.

16.7.2017

Beştepe’de gündem yol, stadyum, anıt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i kabulünün ardından... ‘Kenti yakından ilgilendiren bir konu var mı?’ sorusuna yanıt aradım. 

13.10.2016