MENÜ

Başika

Başika ile ilgili tüm haberleri, son dakika Başika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Başika haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 616 Başika haberi bulunmuştur.

Başika Haberleri

El Babdaki başarıyı Fıratın doğusuna da taşıyacağız

''El Bab'daki başarıyı Fırat'ın doğusuna da taşıyacağız''

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, "Münbiç'e geliyoruz ve oradan Fırat'ın doğusuna geçiyoruz. Hep birlikte yapacağız. El Bab'daki başarıyı Fırat'ın doğusuna da taşıyacağız." dedi.

16.11.2018Gündem
DEAŞ sonrası PKK temizliğini konuştular: Ankara’da general zirvesi

DEAŞ sonrası PKK temizliğini konuştular: Ankara’da general zirvesi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın evsahipliğinde dün Ankara’da Türkiye, ABD ve Irak arasında yapılan üst düzey askeri güvenlik toplantısında, Irak’ın ve bölgenin tüm terör örgütlerinden temizlenmesi konusu ele alındı. Irak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Osman Ganimi, ABD Avrupa Kuvvetler Komutanı General Curtip M. Scaparrotti ve ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph L. Votel’in katılımıyla Genelkurmay Karargâhı’nda yapılan toplantıda Irak’ta yenilgiye uğratılan terör örgütü DEAŞ sonrası oluşan yeni durum görüşüldü.

14.12.2017Gündem
Haritada renk değişecek mi Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu kritik soruyu yanıtladı

Haritada renk değişecek mi? Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu kritik soruyu yanıtladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 'Rus askerlerinin Suriye'yi terk etmesinden sonra Afrin'e ne olur' sorusunu ''Afrin'den Türkiye'ye yönelik tehditler ve saldırılar geliyor. Biz buraya istediğimiz zaman teknik planlamalar ne zaman yapılırsa müdahale ederiz ansızın da girebiliriz" diyerek yanıtladı. Çavuşoğlu Kudüs konusunda da "Yaptırıma karşıyız. Filistin'in tanınması için çağrıda bulunacak" dedi.

12.12.2017Gündem
Kalın: Bu özel konuda anlaşamıyoruz ama tartışmaya devam edeceğiz

Kalın: Bu özel konuda anlaşamıyoruz ama tartışmaya devam edeceğiz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Rusya ve İran tabii ki Esed’i destekledi. Tabii ki bir bu özel konuda anlaşamıyoruz ama tartışmaya devam edeceğiz. Bizim pozisyonunuz netti ve İranlılar ile Ruslar için Esed’i iktidarda daha fazla tutmanın Suriye’de kendi çıkarlarını korumak için bir yol olmadığına ya da tek yol olmadığına veya hatta en iyi yol olmadığına inanıyoruz.” açıklamasında bulundu. Kalın, NATO tatbikatında Atatürk ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resimlerinin kullanılması olayının soruşturulması gerektiğini söyledi.

20.11.2017Gündem
Hürriyet savaşın iki cephesinde: Erbilin pişmanlığı

Hürriyet savaşın iki cephesinde: Erbil'in pişmanlığı

Kerkük’ün Irak ordusunun eline geçmesiyle Erbil’de referandum heyecanı yerini pişmanlığa bıraktı. Referandumla Irak hükümetine koz verildiğini söyleyen halkın bir kısmı 'Keşke bu kozu vermeseydik' derken, bir kısmı da 'Irak ordusu zaten Kerkük’e saldıracaktı' görüşünde. Peşmergenin çekildiği Erbil-Kerkük arasındaki Şerava ise iki taraf arasındaki yeni sıfır noktası.

23.10.2017Dünya
Irak: Kerkük’te hedefe ulaştık

Irak: Kerkük’te hedefe ulaştık

Başta Kerkük olmak üzere DEAŞ’ın saldırılarını başlattığı Haziran 2014’ten sonra IKBY’nin Irak’ta ele geçirdiği bütün bölgeler dün itibarıyla Bağdat’ın denetimine girdi. Dün Musul Barajı da çatışmanın ardından Haşdi Şabi’nin eline geçti. Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı, 48 saat süren harekâtta hedefe ulaşıldığını açıkladı. Üst düzey bir Iraklı komutan, “Bugün itibarıyla saati 2014’e geri çevirdik” dedi. IKBY’de ise taraflar birbirini suçluyor.

18.10.2017Dünya
Kerkükte flaş iddia: Geri çekilecekler

Kerkük'te flaş iddia: Geri çekilecekler

KÜRDİSTAN Yurtseverler Birliği’nin (KYB) Kerkük Temsilcisi Aso Mamend, Iraklı güçlerin, Kerkük’e vali atanması için yarın il meclisini toplayacaklarını belirttiklerini ve Haşdi Şabi’nin yarın Kerkük’ten çekileceğini söyledi.

18.10.2017Dünya
Peşmergenin kaçışının ardından Haşdi Şabi tehlikesi

Peşmerge'nin kaçışının ardından Haşdi Şabi tehlikesi

Irak'ta ordunun Kerkük'e karşı askeri harekât başlatmasının ardından hızlı bir şekilde kaçan Peşmerge'nin yerini doldurması beklenen Irak ordusunun yanından İran destekli ve insan hakları ihlalleriyle bilinen aşırı Şii örgüt Haşdi Şabi bulunuyor. Şii örgüt, Türkiye ile Irak arasında yaşanan Başika krizinde 'Türkiye ile savaşırız' açıklamasında bulunmuştu.

18.10.2017Dünya
Peşmerge çekiliyor

Peşmerge çekiliyor

Kerkük’ün önceki gün Irak ordusu ve Şii ağırlıklı Haşdi Şabi milislerince IKBY’li peşmergeden alınması sonrasında dün de yeni topraklar merkezi hükümete katıldı. Peşmerge böylece 2014 sonrası DEAŞ’tan aldığı toprakların neredeyse tamamından çekilmiş oldu. IKBY, Kerkük’ü 12 Haziran 2014’te ele geçirmişti. Önemli petrol sahaları da merkezi Irak yönetimine geçti.

17.10.2017Dünya
Kerkükteki Türkmenler ne diyor

Kerkük'teki Türkmenler ne diyor?

Irak Ordusu ile Haşdi Şabi güçlerinin önceki gün ele geçirdiği Kerkük’te, Irak hükümeti tarafından vekaleten vali olarak atanan Rakan Said Ali Cuburi kentin güvenliği ile ilgili bir toplantı yaptı. Toplantıya katılan Irak Türkmen Cephesi (ITC) Sözcüsü ve Kerkük İl Meclis Üyesi Ali Mehdi, kentteki durumu Hürriyet’e değerlendirdi.

17.10.2017Dünya
Son dakika gelişmesi... Peşmerge Başikadan çekildi

Son dakika gelişmesi... Peşmerge Başika'dan çekildi

Peşmergenin Kerkük'te mevzileri terk ederek hızlı bir şekilde geri çekilmesinin ve ağır bir yenilgi almasının ardından bugün de Peşmerge güçlerinin Başika'dan da çekildiği ifade edildi. AA'nın aktardığına göre Başika bölgesi de Irak ordusunun eline geçti. Başika'da Türk ordusunun da askeri mevcudiyeti bulunuyor.

17.10.2017Dünya
Son dakika... Fatma Betül Sayan Kaya hakkındaki iddiaya hükümetten sert tepki

Son dakika... Fatma Betül Sayan Kaya hakkındaki iddiaya hükümetten sert tepki

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "Bakanlar Kurulumuz, OHAL'in üç ay daha uzatılmasını karara bağlamıştır ve alınan karar Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına gönderilmiştir" dedi. Bozdağ ayrıca, Bakan Fatma Betül Sayan Kaya'nın, eşinin telefonunda ByLock çıktığı için boşandığı iddiasını da sert sözlerle yalanladı.

16.10.2017Gündem
Flaş iddia İranlı komutan saldırıya teşvik ediyor

Flaş iddia! "İranlı komutan saldırıya teşvik ediyor"

ABD'nin eski Bağdat ve Kabil Büyükelçisi Zalmay Halilzad, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Kerkük'e saldırmak için Haşdi Şabi'yi teşvik ettiğini öne sürdü. Öte yandan, Reuters haber ajansı Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) Peşmerge güçlerinin, Erbil ve Duhok’u Musul’a bağlayan yolu, olası saldırılara karşı kapattı.

12.10.2017Dünya
Önce Başika sorununu çözelim

"Önce Başika sorununu çözelim"

IRAK Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) bağımsızlık referandumuna ortak tepki veren Irak ve Türkiye, yeni işbirliği alanları açmak için yol haritası hazırlıyor. Hem IKBY’ye ortak yaptırım uygulamaları hem de enerji ve ticaret işbirliğini artırmak isteyen Irak merkezi yönetimi, Başbakan Binali Yıldırım’ı Bağdat’a davet etti. Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi, “Sorunlu olan enerji alanını, kazan-kazan durumu yaratabileceğimiz olumlu bir atmosfer için kullanabiliriz” dedi. Ankara-Bağdat arasında tansiyonun artmasına neden olan Kuzey Irak petrollerinin Türkiye üzerinden satışı dahil, elektrik üretimi ve yenilenebilir enerji yatırımı gibi birçok alanda işbirliğini düzenleyecek iki taslak mutabakat metni hazırlandığını anlatan Alevi, Yıldırım’ın Bağdat ziyaretinde bu konunun görüşüleceğini söyledi.

6.10.2017Gündem
Başika adımı: Aramızda sorun olmaz

Başika adımı: Aramızda sorun olmaz

Türkiye ve Irak arasında bir dönem krize neden olan Başika kampı yine gündemde. Irak’ın Ankara Büyükelçisi’nin “Ortak askeri operasyon için önce Başika’nın çözülmesi gerekir” sözleri üzerine Başbakan Yıldırım “Başika’nın aramızda sorun olmayacağını düşünüyorum” dedi.

6.10.2017Gündem
Başbakandan son dakika açıklamaları

Başbakan'dan son dakika açıklamaları

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in istifa edeceği iddialarıyla ilgili, "Kim söylüyor. Dedikoduya göre amel edilir mi?" dedi.

6.10.2017Gündem
Irak büyükelçisinden flaş sözler: Gerekirse güç kullanacağız

Irak büyükelçisinden flaş sözler: Gerekirse güç kullanacağız

Irak Büyükelçisi: Sınır kapısının kontrolü için gerekirse güç kullanacağız. Türkiye ile tatbikat da buna hazırlık.

6.10.2017Gündem
Son dakika... Kuzey Irak referandumundan ilk sonuçlar

Son dakika... Kuzey Irak referandumundan ilk sonuçlar

Kuzey Irak referandum sonuçlarına ilişkin son dakika bilgileri gelmeye devam ediyor. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'ye yakın haber sitesinin iddiasına göre seçime katılım yüzde 78 oldu. 00.30 itibariyle 282 bin 017 seçmenin oyu sayıldı ve sandıktan yüzde 93.29 evet, yüzde 6.71 hayır çıktı. Oy sayımının sürdüğü öğrenildi. Öte yandan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Sözcüsü Sirvan Zirari, referanduma katılım oranının yüzde 72 olduğunu ileri sürerek, sonuçların 3 gün içinde açıklanacağını belirtti.

25.09.2017Dünya
MHP lideri Bahçeli: Korsan referandum yok hükmündedir

MHP lideri Bahçeli: Korsan referandum yok hükmündedir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kuzey Irak'taki referandumla ilgili ''Barzani ve Peşmergelerinin 25 Eylül 2017’de yaptıkları, hukuki ve siyasi meşruiyeti olmayan 'korsan referandum' yok hükmündedir, kağıt üzerinde kalmaya mahkumdur. Irak merkezi hükümetinin, bölge ülkelerinin ve uluslararası toplumun tüm uyarılarına kulak tıkayan Barzani’nin bağımsızlığa giden ilk adım olarak gördüğü sözde referandum, bölge için çok karanlık bir dönemin habercisidir. Barzani, çok ağır bir bedel ödeyeceği ve sonu hüsranla bitecek bir macera yolculuğunu başlatmıştır. Çocukluk hayalinin nasıl kabusa dönüşeceğini yaşayarak görecektir'' dedi.

25.09.2017Gündem
Başbakan Yıldırımdan ortak TV yayınında önemli açıklamalar

Başbakan Yıldırım'dan ortak TV yayınında önemli açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım dört TV kanalının ortak yayınında açıklamalarda bulundu. Yıldırım, Kuzey Irak referandumu sonrası alınan tedbirlere ilişkin olarak, "Vatandaşlarımız rahat olsun, savaşa falan girdiğimiz yok" dedi.

25.09.2017Gündem
DEAŞ’ın yıktığı Başika yaralarını sarıyor

DEAŞ’ın yıktığı Başika yaralarını sarıyor

Hürriyet, terör örgütü DEAŞ esaretinde iki yıl kaldıktan sonra 2016’da kurtarılan Başika’ya gitti. Savaş yaralarının halen taze olduğu Başika’da DEAŞ’ın yıktığı kiliseler ile Ezidi mabetleri yeniden onarılıyor. Başika çevresinde yeniden güvenliği sağladıklarını söyleyen peşmerge generali Bahram Yasin, üç yıllık çatışmayı anlattı.

23.09.2017Dünya
‘Telafer’deki DEAŞ’lıların ailelerinin yarısı Türk’

‘Telafer’deki DEAŞ’lıların ailelerinin yarısı Türk’

Irak Başbakanı İbadi, AP’ye verdiği röportajda Telafer’de teslim olan DEAŞ militanlarının eşlerinin ve çocuklarının yarısının Türk olduğunu açıkladı. Irak, toplam bin 333 kadın ve çocuğu kampta tutuyor. İbadi, Başika konusunda ise Türk askerinin çekilmesini beklediklerini söyledi.

17.09.2017Dünya
Son dakika haberi... Başika Kampı ile ilgili flaş açıklama

Son dakika haberi!... Başika Kampı ile ilgili flaş açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kritik Bağdat ziyaretinde Iraklı mevkidaşı Caferi ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Iraklı bir gazetecinin “Türkiye, Başika’dan ne zaman çekilecek?” sorusunu yanıtlarken, “Başbakanımız Binali Yıldırım’ın daha önceki Bağdat ziyaretinde açıklandığı gibi bu konuda özel temsilciler, teknik görüşmeleri sürdürüyor” dedi.

23.08.2017Dünya
Çavuşoğlu Irakta konuştu: Referandumun iptalini isteyeceğiz

Çavuşoğlu Irak'ta konuştu: Referandumun iptalini isteyeceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak Dışişleri Bakanı Caferi ile görüşmesinde "Biz de, IKBY'yi her zaman destekledik. DEAŞ'a karşı Peşmerge'ye destek verdik. Fakat Erbil'in attığı yanlış adımları da kendilerine söyledik. Kerkük'te resmi kurumlara bölgesel yönetim bayrağı çekilmesi yanlıştı. Aynı şekilde referandum kararının da yanlış olduğunu kendilerine bugüne kadar söyledik, bugün Erbil'de de bunu söyleyeceğiz." ifadelerini kullandı.

23.08.2017Dünya
Bakanlıktan Türkiyenin DEAŞ ile Mücadelesi kitabı

Bakanlıktan "Türkiye'nin DEAŞ ile Mücadelesi" kitabı

Terör örgütü DEAŞ'ın yabancı terörist savaşçıları ve "yalnız kurt" eylemi yapabilecek eleman kaynağı nedeniyle küresel tehdit olma konumunu koruduğu bildirildi.

10.07.2017Gündem
TSKdan Kuzey Irakta terörü bitirmek için yeni strateji

TSK'dan Kuzey Irak'ta terörü bitirmek için yeni strateji

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Kuzey Irak’ta terör örgütü PKK’ya yönelik hava operasyonlarını sistematik hale getirdi. Uygulanan stratejinin terör örgütü PKK’yı baskılayıp sınırlama, 25 Eylül’de yapılması planlanan Kuzey Irak bağımsızlık referandumu öncesi baskıyı artırma amacını taşıdığı öğrenildi.

4.07.2017Gündem

Komutan minberde

TSK komuta heyeti, bayramı yurtiçinde ve dışında Mehmetçikle birlikte geçiriyor. Genelkurmay Başkanı Siirt-Tillo’dayken, Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı ise Azez, Cerablus, Bab ve Başika’daydı. Aksakallı, Bab’daki camide Mehmetçiğe minberden seslendi.

27.06.2017Gündem
CHP lideri Kılıçdaroğlu: Kısır çekişme yapan gidip dedikodu partisi kursun

CHP lideri Kılıçdaroğlu: Kısır çekişme yapan gidip dedikodu partisi kursun

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, referandum sonrasında ilk kez canlı yayına çıktı. '2019'da aday olacak mısınız?' sorusuna 'Bir partinin genel başkanı cumhurbaşkanı olmamalı' yanıtını verdi. Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal ve Fikri Sağlar'ın çıkışları ilgili de açıklamalarda bulundu. "Kısır çekişmeler yapanın partide yeri yoktur." diyen Kılıçdaroğlu, "Kısır çekişme yapan gidip dedikodu partisi kursun." diye konuştu.

3.05.2017Gündem
Kalın: Bugün ne Sünnilere Şiilik adına zulüm yapılmalı, ne Şiilere Sünnilik adına zulüm yapılmalıdır

Kalın: Bugün ne Sünnilere Şiilik adına zulüm yapılmalı, ne Şiilere Sünnilik adına zulüm yapılmalıdır

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, "Bugün ne Sünnilere Şiilik adına zulüm yapılmalı, ne Şiilere Sünnilik adına zulüm yapılmalıdır. Bu perspektifi doğru bir şekilde oturtmamız gerekiyor. Özellikle İran'ın burada büyük bir sorumluluğu olduğu kanaatindeyim" dedi.

20.04.2017Gündem
Fırat Kalkanından sonra Dicle Kalkanı geliyor

Fırat Kalkanı'ndan sonra 'Dicle Kalkanı' geliyor

Kuzey Irak’ta PKK’nın ikinci Kandil yapmaya çalıştığı Sincar’a operasyon geliyor. Fırat Kalkanı’nda ilk etabın bitmesinin ardından Mehmetçik, ‘Dicle Kalkanı’ için uzun süredir yığınak yapılan Silopi’de harekât için hazır durumda.

6.04.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Irak’ta Mukteda El Sadr ile diyaloğa hazır mıyız

ABD’de dönemin başkanı George Bush’u “Demokrasi de getireceğiz” diyerek, Irak’ı işgale ikna eden Neocon ekip, günün birinde ABD’ye karşı savaşmış bir Şii din adamı ile komünistlerin kurduğu bir ittifakın sandıktan birinci çıkacağını bilseydi, sizce bu ülke için yine demokrasi talebinde bulunur muydu?

24.05.2018

Gerçeği keşfetmenin şehvetini hiçbir şeye değişmem

Yılın gazetecisi ödülü ondan başkasına gidemezdi: Gülden Aydın. Bu röportajda, gazetecilik üzerine anlattıkları, benim için çılgın bir âşığın kulağıma fısıldayacaklarından çok daha heyecan verici. “İşte bu ya!” diyorsun, “Gazetecilik bu...” Dilerim, nice genç insanı da heyecanlandırsın anlattıkları ve bu ülke, nice şahane gazeteci gençler kazansın. Ama Gülden Aydın gibisi zor gelir. Onun kadar delisini, onun kadar mesleğe tutkuyla bağlısını görmedim. Savaş alanlarında, dağlarda tepelerde, Suriye’de, Afganistan’da, Irak’ta, IŞİD tünellerinde, hep en tehlikeli haberlerde ve hep kadınların yanında Gülden Aydın vardı. Anlatıcı, aktarıcı oydu. Müthiş gazetecidir. Vicdanlı, merhametli, hakkaniyetli ve iyi kalpli. Hep muhaliftir, hep mağdurun tarafını tutar. Bütün dünyayı da içine alacak büyük bir kalbi vardır. Ama kendi için bir şey istemez, isteyemez. Birkaç ay önce bir hastalığa yakalandı. Çok şükür ki tedaviye çok iyi yanıt veriyor. Morali de çok iyi. O, en zorlu haberleri bulup çıkaran, her şart altında mücadele eden savaşçı gazeteci, bunu da aşacaktır. Yine Sebati’yle o haberden bu habere koşacaktır. Bir an evvel iyileşmesi dileğiyle...

20.01.2018

Barzani birleştirdi

Türkiye ve Irak dün terörle mücadele dâhil bütün alanlarda işbirliğini artırma kararlılıklarını açıkladılar.

25.10.2017

İşte Ortadoğu

ÖNCEKİ gün Irak’ın Şii Başbakanı İbadi, Amerika’nın tavsiyesiyle oluşturulan “Suudi Arabistan ve Irak Koordinasyon Kurulu” toplantısına katılmak için Suudi başkenti Riyad’a gitti, Kral Selman tarafından törenle karşılandı.

23.10.2017

Kerkük sonrası riskler

DIŞ politikada sıcak günler, haftalar yaşanıyor. Türkiye, ABD’nin orantısız bir yaptırımla vize işlemlerini durdurmasının şokunu yaşarken güney komşularımızın haritalarında da peş peşe kritik gelişmeler kaydedildi.

19.10.2017

Musul, Kerkük?

IRAK ve Suriye’deki gelişmeler Türkiye için gittikçe daha ‘ateşli’ bir sorun haline geliyor.

13.10.2017

Haberi yerinde izlemenin üstünlüğü

HÜRRİYET Dünyası, güçlü ekipleriyle haberi yerinde izleyerek geçtiğimiz hafta da yazılı, dijital ve görsel basında büyük fark yarattı.

24.09.2017

İran ile ortak operasyon mümkün mü?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli dün basın toplantısı yaparak, Irak’ta Kürt Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık referandumu düzenleme planını sert sözlerle eleştirdi ve “Bu referandum gerekirse savaş sebebi sayılmalıdır” dedi.

24.08.2017

Nerede kaldı İslam Ordusu!

BAHÇELİ, dünkü grup konuşmasında NATO’ya ağır serzenişlerde bulunuyordu.

30.05.2017

İlk vicdani isyan iktidar yazarından

CUMHURİYET gazetesi çalışanları ile ilgili iddianameyi okuduğumda yorgan döşek yatıyordum.

10.04.2017