MENÜ

Başbakan

Başbakan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Başbakan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 230.358 Başbakan haberi bulunmuştur.

Başbakan, bir ülkedeki yürütme organı kurulun (hükûmetin) başkanına verilen ad. Hukuksal olarak cumhurbaşkanı ve meclis başkanı'ndan sonra ülkedeki en yetkili kişidir. Her ülkede başbakan olmaz. Başbakanlar görevlerine seçimle gelir. Belçika, Danimarka, Japonya, Hollanda, Norveç, Malezya, İspanya, İsveç, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık gibi anayasal monarşi ile yönetilen ülkelerde olabileceği gibi Finlandiya, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, İrlanda, Portekiz, Karadağ, Hırvatistan, Bulgaristan, Romanya, Sırbistan, Türkiye gibi cumhuriyetlerde de olabilir.

Başbakan Haberleri

Son dakika... Belçika Başbakanından flaş istifa kararı

Son dakika... Belçika Başbakanı'ndan flaş istifa kararı

Belçika Başbakanı Charles Michel, güven oylamasını kaybetmesinin ardından istifa kararı aldığını açıkladı. Belçika Kralı Philippe ise Michel'in istifa dilekçesini "bekletme" kararı aldı

18.12.2018Dünya
Fransa’da internet devlerine vergi geliyor

Fransa’da internet devlerine vergi geliyor

Fransa, Google, Apple, Facebook, Amazon gibi dev internet şirketlerinin ülkede elde ettikleri gelir üzerinden gelecek yıl itibarıyla vergilendirmeye hazırlanıyor.

18.12.2018Avrupa
Unutulmuştu... Üniformasına kavuştu

Unutulmuştu... Üniformasına kavuştu

Astsubay Davut Yıldız, 6 yıl önce İzmir ‘Askeri Casusluk’ soruşturması kapsamında tutuklandı. En fazla 16 ay ceza alabilecekken, 20 ay hapis yattı; içeride unutulmuştu. 24 Ocak 2014’te tahliye edildikten 3 gün sonra TSK’dan atıldı. Kendisini tutuklayanlar ve TSK’dan ihraç edenler FETÖ’den cezaevine girdi. AYM, ihracın ‘hak ihlali’ olduğuna hükmedince 6 yıl önce gözaltına alınıp götürüldüğü birliğine üniformasıyla döndü.

18.12.2018Gündem
İngilterede muhalefetten May hakkında güvensizlik önergesi

İngiltere'de muhalefetten May hakkında güvensizlik önergesi

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi, Başbakan May hakkında güvensizlik önergesi verdi.

18.12.2018Dünya
Yıldırım Macaristanda Köver ve Orban ile görüştü

Yıldırım Macaristan'da Köver ve Orban ile görüştü

TBMM Başkanı Yıldırım, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Macaristan'da mevkidaşı Köver ve Başbakan Orban ile görüştü.

17.12.2018Dünya
Irakta Şii-Şii anlaşmazlığı kabine krizini derinleştiriyor

'Irak'ta Şii-Şii anlaşmazlığı kabine krizini derinleştiriyor'

Irak'ta Şii lider Mukteda Sadr ve Haşdi Şabi grupları arasında İçişleri ve diğer bazı bakanlıklar konusunda yaşanan anlaşmazlık ve uyuşmazlık, Başbakan Adil Abdulmehdi kabinesinin tamamlanamaması krizini derinleştiriyor.

17.12.2018Dünya
Son dakika... Malezya Goldman Sachsı dava etti

Son dakika... Malezya Goldman Sachs'ı dava etti

Malezya hükümeti, ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs'ı 2015'te patlak veren Malezya Stratejik Gelişim Şirketi 1MDB yolsuzluk skandalı sebebiyle dava ettiğini duyurdu.

17.12.2018Dünya
Avrupa kaynıyor

Avrupa kaynıyor

Hepimizin‘medeniyetler projesi’, ‘demokrasi projesi’, ‘özgürlük projesi’, ‘dayanışma projesi’ olarak bildiği Avrupa Birliği’nde (AB) özellikle son dönemlerde ciddi sancılar yaşanmaya başladı. Fransa’ya bakıyorum.

17.12.2018Avrupa
Sadece ‘başarılı insan’ olmak yetmez

Sadece ‘başarılı insan’ olmak yetmez

Güney Kore, 1953 yılında bir savaştan çıktı ve bugün dünyanın 11’inci büyük ekonomisi durumunda. Çin de Brezilya da büyük bir ekonomi ama Güney Kore’yi onlardan ayıran bir şeyler var. Sadece ekonomik olarak büyük ülke olmamışlar, eğitimi, teknolojiyi, üretimi, demokrasiyi, adaleti, bilimi, sanatı vb. birçok alanı belirli bir seviyeye getirmişler. Peki ne yapmışlar da bunu başarmışlar?

17.12.2018Eğitim
TBMM Başkanı Yıldırım Macaristana gitti

TBMM Başkanı Yıldırım Macaristan'a gitti

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Macaristan'a yapacağı ziyarete ilişkin, "TBMM'yi temsilen yapacağımız bu ziyaret ile ülkelerimiz ve halklarımız arasında tarihten gelen samimi ilişkilerimizi daha ileri taşımayı hedefliyoruz." dedi.

16.12.2018Gündem
Türkmenler IKBYde Başbakan Yardımcılığı görevine talip

Türkmenler IKBY'de Başbakan Yardımcılığı görevine talip

ITC Erbil Milletvekili Aydın Maruf, IKBY'de kurulacak yeni hükümette Türkmenler olarak Başbakan Yardımcılığı görevine talip olduklarını söyledi.

16.12.2018Dünya
Son dakika.. Brükselde göç karşıtı gruba polis müdahalesi

Son dakika.. Brüksel'de göç karşıtı gruba polis müdahalesi

Belçika'nın başkenti Brüksel'de Avrupa Birliği binalarının bulunduğu alanda polis aşırı sağcı ve göç karşıtı bine yakın göstericiye gaz bombası ve TOMA ile müdahalede bulundu.

16.12.2018Dünya
Theresa Mayden Tony Blaire Brexit tepkisi

Theresa May'den Tony Blair'e Brexit tepkisi

İngiltere Başbakanı Theresa May, eski Başbakan Tony Blair’i Brexit konsundaki girişimleriyle “bir zamanlar oturduğu makama hakaret etmekle” suçladı.

16.12.2018Dünya
Türkiye’de yazanlar, okuyanlardan fazla

Türkiye’de yazanlar, okuyanlardan fazla

“Sokakta karşılaştığım arkadaşlarıma ‘Ne yapıyorsun’ diye sorduğumda ‘Bir roman yazıyorum” sözünü duyuyorum…”  Sanat dünyasının otoritelerinden Hasan Bülent Kahraman, bir yazı kaleme aldı ve herkesin roman yazmasından nasıl mustarip olduğunu anlattı. Peki neden? Kahraman ile buluştuk, edebiyat dünyasının derdine düştük.

16.12.2018Hürriyet Pazar
Sarı yelekliler Brükselde sokaklara çıktı

Sarı yelekliler Brüksel'de sokaklara çıktı

Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir grup "sarı yelekli" gösterici hükümeti protesto etti.

15.12.2018Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Açtıkları çukurları onlara mezar edeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Açtıkları çukurları onlara mezar edeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Denizli'de toplu açılış töreninde konuştu. Erdoğan, Fırat'ın doğusuna planlanan operasyonla ilgili olarak 'Açtıkları çukura onlara mezar edeceğiz' dedi. Erdoğan, "Çıkmışlar sokağa davet ediyorlar. Bu ne terbiyesizliktir. Ahlaksıza bak. Zaten bunlara yargı gereken cevabı verecektir" diye konuştu.

15.12.2018Gündem
Bir 40 yıl daha beklemeyin, beklemeyelim

Bir 40 yıl daha beklemeyin, beklemeyelim

Almanya’ya yabancı iş gücü göçü 1955’te başladı. O zamanlar ‘Gastarbeiter’ olarak nitelenen ilk ‘misafir işçiler’ İtalya’dan geldi. 1960’da Yunanistan ve İspanya, 1961’de Türkiye, 1963’te Fas, 1964’de Portekiz, 1965’te Tunus ve 1968’de de eski Yugoslavya ile imzalanan anlaşmalar yoluyla yüz binlerce ‘misafir işçi’ Almanya’ya geldi.

15.12.2018Avrupa
Balkanlarda yüksek tansiyon... Karar dünyayı ikiye böldü

Balkanlar'da yüksek tansiyon... Karar dünyayı ikiye böldü!

Kosova Güvenlik Gücünün (FSK) orduya dönüştürülmesini öngören yasa tasarıları Kosova Meclisinde kabul edildi. Karara ABD desteğini yinelerken Rusya çatışma riski uyarısında bulundu. Arnavutluğun da desteklediği yasa Makedonları ise mutlu etmedi. En sert tepkiyi Sırbıstan'ın gösterdiği kararla ilgili AB ve NATO'dan peş peşe yorumlar geldi.

14.12.2018Dünya
Çin, Amerikan arabalarına ek vergiyi erteledi

Çin, Amerikan arabalarına ek vergiyi erteledi

Çin Maliye Bakanlığı, ABD menşeli araç ve yedek parçalara getirilen yüzde 25 ilave vergiyi 3 ay süreyle ertelediğini duyurdu.

14.12.2018Dünya
Alman işverenlerden uyarı: 90lı yılların gerisine düşeriz

Alman işverenlerden uyarı: 90'lı yılların gerisine düşeriz

Almanya İşverenler Birliği Başkanı İngo Kramer, işgücü göçüne kapalı olmaları durumunda ekonomik olarak 1990’lı yılların gerisine düşecekleri konusunda uyardı. Ülkede uyumun sanılandan çok daha iyi durumda olduğunda dikkati çeken Kramer, toplumu yabancılara kaşrı korkutan AfD’nin anlattıklarına AfD’lilerin bile inanmadığını söyledi.

14.12.2018Avrupa
İsveç’te 3 aydır hükümet kurulamıyor

İsveç’te 3 aydır hükümet kurulamıyor

İsveç Başbakanı ve Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Stefan Löfven liderliğinde hükümet kurma girişimi dördüncü denemede de başarısızlıkla sonuçlandı.

14.12.2018Avrupa
İrlandada kürtaja izin veren yasa tasarısı parlamentodan geçti

İrlanda'da kürtaja izin veren yasa tasarısı parlamentodan geçti

İrlanda parlamentosu, kürtaj yasağına ilişkin yıllar süren tartışmaların ardından, 12 haftaya kadar kürtaja izin veren yasa tasarısını Perşembe günü onayladı.

14.12.2018Dünya
Kosova Güvenlik Gücü orduya dönüşüyor

Kosova Güvenlik Gücü orduya dönüşüyor

Kosova Güvenlik Gücünün Kosova Silahlı Kuvvetlerine dönüştürülmesini öngören yasa tasarıları yarın mecliste milletvekillerinin onayına sunulacak.

13.12.2018Dünya
Masraflar hükümetten, müracat belediyeye

Masraflar hükümetten, müracat belediyeye

Almanya’nın Bavyera eyalet hükümeti ile Nürnberg belediyesinin birlikte düzenlediği Nürnberg Meslek Eğitim Fuarı, büyük ilgi gördü. Nürnberg Belediyesi Eğitim Uzmanı Celal Turan, Başbakan Markus Söder’e fuarda yapılanları anlattı.

13.12.2018Avrupa
Başbakan ‘köle yasası’nı savundu: Çalışanların yararına

Başbakan ‘köle yasası’nı savundu: Çalışanların yararına

250 saat olan yıllık fazla mesai süresini 400 saate çıkardığı için Macaristan’da muhalefetin ve sendikaların ‘köle yasası’ diyerek karşı çıktığı tasarı, meclisten geçti. Fazla mesai yapmak isteyenlerin önündeki engelleri kaldırdıklarını savunan Başbakan Viktor Orban “Çalışanların çıkarına oldu” dedi.

13.12.2018Avrupa
BrexIt İngiltere siyasetini karıştırdı

BrexIt İngiltere siyasetini karıştırdı

İngiltere’nin AB’den ayrılma (Brexit) süreci Başbakan May’in koltuğunu da salladı. May’in AB ile yapılan Brexit anlaşmasıyla ilgili Avam Kamarası’ndaki oylamayı iptal etmesinin ardından kendi partilileri May hakkında güvenoyu istedi. May kritik eşiği aşmayı başardı.

13.12.2018Dünya
Dinçkök son yolculuğuna uğurlandı

Dinçkök son yolculuğuna uğurlandı

KİMYA, enerji, tekstil ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteren Akkök Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Raif Dinçkök dün İstanbul’da toprağa verildi.

13.12.2018Ekonomi
Mayden güvenoyu sonrası birlik mesajı

May'den güvenoyu sonrası "birlik mesajı"

İngiltere Başbakanı Theresa May, partisinin güvenoyunu almasının ardından, “Yeni bir görevim var; halkın oy verdiği Brexit’i hayata geçirmek ve ülkeyi yeniden bir araya getirerek herkesin yararına çalışmasını sağlamak." dedi.

12.12.2018Dünya
Merkel: Toplumsal çeşitlilik bir güç olarak algılanmalı

Merkel: Toplumsal çeşitlilik bir güç olarak algılanmalı

Almanya Başbakanı Merkel, uyumun 40’ıncı yılında ilginç bir itirafta bulundu. Partisinin Almanya’nın bir göç ülkesi olduğu gerçeğini kabul etmesinin çok uzun zaman aldığını belirten Merkel, toplumsal çeşitliliğin güç olarak algılanmasında halen zorlanıldığını söyledi.

12.12.2018Avrupa
Merkel: DİTİB kararı siyasi değil

Merkel: DİTİB kararı siyasi değil

Almanya Başbakanı Merkel, milletvekillerinin sorularını cevaplandırdı. Kendisinin istihbarat tarafından izlenmesi girişimlerine karşı çıkan aşırı sağcı AfD, istihbaratın DİTİB’i izlemekten neden vazgeçtiğini sordu. Merkel ise bu soruya, “Bu siyasi bir karar değil” diyerek cevap verdi.

12.12.2018Avrupa
İspanya hükümetinden asgari ücrete rekor artış

İspanya hükümetinden asgari ücrete rekor artış

Başbakan Pedro Sanchez, asgari ücretin yüzde 22 artışla 900 avroya çıkarılmasını 21 Aralık'taki Bakanlar Kurulu'nda kabul edeceklerini açıkladı.

12.12.2018Ekonomi
Altmaier: ‘Merkel, ihtiyacı olan otoriteye sahip. 2021’e kadar başbakan’

Altmaier: ‘Merkel, ihtiyacı olan otoriteye sahip. 2021’e kadar başbakan’

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, Başbakan Angela Merkel 2021’e kadar görevinin başında kalacağını söyledi. Altmaier, “Merkel, ihtiyacı olan otoriteye sahip” dedi.

12.12.2018Avrupa
Aybaba: F.Bahçe ve Koç’un başarısız...

Aybaba: 'F.Bahçe ve Koç’un başarısız...'

Bursaspor Teknik Direktörü Samet Aybaba, takımın 3 sene içerisinde veya sonrasında şampiyonluk potasına gireceğini düşündüklerini, Fenerbahçe ve Ali Koç’un başarısız olmasını istemeyeceğini söyledi.

12.12.2018Futbol
Son dakika... Başbakan Theresa May için güven oylaması

Son dakika... Başbakan Theresa May için güven oylaması

İngiltere'de Muhafazakar Parti, Başbakan Theresa May'in liderliği için güven oylamasına gitme kararı aldı. Başbakan May'den güven oylaması ile ilgili ilk açıklama geldi.

12.12.2018Dünya
AB’den Brexit ayarı: Yeniden müzakere yok

AB’den Brexit ayarı: Yeniden müzakere yok

İngiltere’nin AB’den ayrılmasına (Brexit) ilişkin anlaşmanın parlamentoda onaylanmasını son dakikada erteleyen Başbakan Theresa May, ‘yasal bağlayıcılığı olan garantiler’ elde etmek amacıyla mini Avrupa turuna çıktı.

12.12.2018Dünya
AK Parti MKYK sonrası önemli açıklamalar... Erdoğan - Bahçeli görüşme tarihi beli oldu

AK Parti MKYK sonrası önemli açıklamalar... Erdoğan - Bahçeli görüşme tarihi beli oldu

AK Parti MKYK sonrası AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi'nin şehit olduğu saldırıyla ilgili başsağlığı dileyerek açıklamalarda bulundu. Çelik "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Bahçeli yarın saat 16.00'da bir araya gelecek" dedi.

11.12.2018Gündem

Yazar Sonuçları

İzmir’den İngiliz elçi geçti

GEÇEN hafta, dünyanın gözlerini oylamanın yapılacağı İngiliz parlamentosuna çevirdiği 11 Aralık Salı günü, Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott İzmir’deydi.

18.12.2018

Erivan izlenimleri (4) - Ter-Petrosyan’la 28 yıl sonra yeniden karşılaşınca...

Geçen pazar günü Erivan’da eski cumhurbaşkanlarından Levon Ter-Petrosyan’ın liderliğini yaptığı Ermeni Ulusal Kongresi adlı partinin bir hayli mütevazı merkezinde, partinin başkan yardımcısı Levon Zurabyan ile görüşürken birden odanın kapısı açıldı ve içeri resmi giyimli, görmüş geçirmiş biri olduğu her halinden anlaşılan bir şahıs girdi. Odada bir hareketlenme oldu. Şahsın yüzü bana pek yabancı gelmedi.

15.12.2018

Avrupa nereye gidiyor

Avrupa’nın geleceği açısından kritik bir haftadayız.

14.12.2018

Erivan izlenimleri (3) İlişkilerde normalleşme uzak bir bahara kaldı

“Biz önkoşullar olmaksızın ilişkileri normalleştirmeye hazırız. Ama göründüğü kadarıyla tangoyu tek başına yapmak durumunda kalan da biziz” diye söze giriyor, sorumuzu yanıtlarken Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan.

14.12.2018

İki önemli konferans

ABD Başkanı Trump katıldığı her toplantıda dikkatleri üzerine topluyor. Katıldığı her uluslararası toplantıda basın-yayın organlarının dikkatleri Başkan Trump’ın üzerinde oluyor. Trump attığı “twitler”, toplantılardaki çoğu zaman geleneklere uymayan davranışları ile odak noktası haline geliyor.

13.12.2018

Erivan izlenimleri (1) - Araştırmacı gazeteciden başbakan olur mu?

Şöhretini daha 20’li yaşlarının başında genç bir gazeteci olarak ortaya çıkardığı yolsuzluk haberleriyle kazandı 43 yaşındaki Nikol Paşinyan. Ermenistan’ın yeni zenginleri oligarkların, onlarla içlidışlı siyasetçilerin ve bürokratların üzerine gözü kara bir şekilde gitmesiyle ün yaptı.

12.12.2018