MENÜ

Barış Için Akademisyenler İnisiyatifi

Barış Için Akademisyenler İnisiyatifi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Barış Için Akademisyenler İnisiyatifi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Barış Için Akademisyenler İnisiyatifi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 118 Barış Için Akademisyenler İnisiyatifi haberi bulunmuştur.

Barış Için Akademisyenler İnisiyatifi Haberleri

Üniversitelerden AYMnin hak ihlali kararına tepki

Üniversitelerden AYM'nin "hak ihlali" kararına tepki

Erzurum Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü, Anayasa Mahkemesinin (AYM) "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" metnine imza atan 10 akademisyenle ilgili "hak ihlali" kararına tepki gösterdi. Düzce Üniversitesi yönetiminden de Anayasa Mahkemesi’nin ‘hak ihlali’ kararıyla ilgili yapılan açıklamada, “Akademik bağımsızlıktan, bilimsellikten ve ifade özgürlüğünden uzak, bu tür barış istismarlarına her zaman karşı olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz” denildi.

2.08.2019Gündem
Anayasa Mahkemesi’nden tartışmalı bildiri kararı ile ilgili açıklama

Anayasa Mahkemesi’nden tartışmalı bildiri kararı ile ilgili açıklama

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunun, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" olarak adlandırılan metne imza atan bazı akademisyenlerin, "terör örgütü propagandası yapma suçundan cezalandırıldıkları" gerekçesiyle yaptıkları bireysel başvuruda verdiği hak ihlali kararının gerekçesi yazıldı.

30.07.2019Gündem
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinden tepki: Kabul edilemez

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nden tepki: Kabul edilemez

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi tarafından, Anayasa Mahkemesi'nin "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" adıyla hazırlanan metne imza atan akademisyenlerin, terör örgütü propagandası yapma suçundan cezalandırıldıkları gerekçesiyle yaptıkları bireysel başvuruda verdiği "hak ihlali" kararı, kabul edilemez olarak nitelendirildi.

30.07.2019Gündem
HKÜden AYMnin kararına tepki

HKÜ'den AYM'nin kararına tepki

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Senatosu tarafından, Anayasa Mahkemesinin (AYM) "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" adıyla hazırlanan metne imza atan akademisyenlerin, terör örgütü propagandası yapma suçundan cezalandırıldıkları gerekçesiyle yaptıkları bireysel başvuruda verdiği "hak ihlali" kararına ilişkin, "AYM Genel Kurulu, AİHM ve kendi içtihadının da dışına çıkarak, kabulü mümkün olamayacak tartışmalı bir karar almıştır." değerlendirmesinde bulunuldu.

30.07.2019Gündem
İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden AYMnin ‘hak ihlali’ kararına tepki

İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden AYM'nin ‘hak ihlali’ kararına tepki

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Anayasa Mahkemesinin "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" adıyla hazırlanan metne imza atan akademisyenlerin, terör örgütü propagandası yapma suçundan cezalandırıldıkları gerekçesiyle yaptıkları bireysel başvuruda verdiği "hak ihlali" kararına tepki gösterdi.

30.07.2019Gündem
1071 akademisyenden, Anayasa Mahkemesi kararına karşı ortak bildiri

1071 akademisyenden, Anayasa Mahkemesi kararına karşı ortak bildiri

Anayasa Mahkemesinin (AYM), "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" metnine imza atan 10 akademisyenin "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan cezalandırıldıkları gerekçesiyle yaptıkları bireysel başvuruda "hak ihlali" kararı vermesine ilişkin 1071 akademisyen karşı bildiri imzaladı.

29.07.2019Gündem
Anayasa Mahkemesinin akademisyenler için hak ihlali kararına  tepki

Anayasa Mahkemesinin akademisyenler için "hak ihlali" kararına tepki

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Başkanı Gazi Lokman Aylar, Anayasa Mahkemesinin (AYM), "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" metnine imza atan 10 akademisyenin, terör örgütü propagandası yapma suçundan cezalandırıldıkları gerekçesiyle yaptıkları bireysel başvuruda hak ihlali kararını vermesini kınadı.

28.07.2019Gündem
Anayasa Mahkemesi’nden tartışılan karar

Anayasa Mahkemesi’nden tartışılan karar

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildiriyi imzaladıkları gerekçesiyle, ‘Silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan cezalandırılan 10 akademisyenin ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi. Oylama 8’e 8 çıkınca AYM Başkanı’nın oyu belirleyici oldu.

27.07.2019Gündem
Anayasa Mahkemesinden tartışmalı karar

Anayasa Mahkemesi'nden tartışmalı karar

Anayasa Mahkemesi, "barış bildirisi" olarak adlandırılan metne imza atan akademisyenlerin yaptığı bireysel başvuruda hak ihlali kararı verdi. Türkiye Adalet Araştırmaları Merkezi Başkanı Av. Dr. Mehmet Sarı, Anayasa Mahkemesi'nin kararıyla ilgili CNN TÜRK'te yaptığı açıklamada "Meselenin problemli yanları var. Bu bildiriye soruşturma açılması tabii. Karara katılmak mümkün değil." diye konuştu.

26.07.2019Gündem
Anahtar PM kapısını açmadı

'Anahtar' PM kapısını açmadı

Kemal Kılıçdaroğlu’nun yeniden genel başkan seçildiği CHP kurultayında kıran kırana Parti Meclisi seçimi yaşandı. Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer alan bazı isimler PM’ye giremezken, dışarıdan 7 kişi listeyi deldi. Resmi olmayan sonuçlara göre Parti Meclisi'ne 29 yeni isim taşındı.

5.02.2018Gündem
Son dakika... CHPde Parti Meclisine giren ilk isimler belli oldu

Son dakika... CHP'de Parti Meclisi'ne giren ilk isimler belli oldu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından 12 adayın gösterildiği Bilim Yönetim ve Kültür Platformu'nun (BYKP) seçim sonuçları açıklandı. BKYP için gösterilen 8 isim Parti Meclisi'ne doğrudan girecek.

4.02.2018Gündem
Yönetim için sandığa

Yönetim için sandığa

CHP’nin 36. Olağan Büyük Kurultayı’nda 52 kişilik Parti Meclisi (PM), 15 kişilik Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) ve 8 kişilik Bilim Yüksek Kültür Platformu (BYKP) için seçime gidildi. 686 Sayılı KHK’yla ‘Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nde yer aldığı için görevden uzaklaştırılan Marmara Üniversitesi Siyaset Tarihi Ana Bilim Dalı eski Başkanı Prof. Dr. Yüksel Taşkın’a BYKP listesinde yer verildi. Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde sürpriz, emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz oldu.

4.02.2018Gündem
Duruşmaya zorla gidecek

Duruşmaya zorla gidecek

GÜNEYDOĞU Anadolu Bölgesi’ndeki sokağa çıkma yasakları ve insan hakları ihlalleri iddialarına karşı ‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisi yayınlayan Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi üyelerini tehditten 11 yıla kadar hapis cezası istenen Sedat Peker’in yargılanmasına Anadolu Adliye Sarayı 20’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde dün devam edildi.

13.10.2017Gündem
Dokuz Eylül Üniversitesinden 12 akademisyen açığa alındı

Dokuz Eylül Üniversitesi'nden 12 akademisyen açığa alındı

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörlüğünce, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayımladığı bildiride imzası bulunduğu gerekçesiyle haklarında soruşturma başlatılan 12 akademisyen açığa alındı.

28.06.2017Gündem
Avukat tepki gösterdi: Sedat Pekerin teşrifini bekliyoruz

Avukat tepki gösterdi: 'Sedat Peker'in teşrifini bekliyoruz'

Sedat Peker'in, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" üyelerini tehdit ettiği gerekçesiyle 11 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya, tutuksuz sanık Peker ile avukatları katılmadı. Müşteki avukatı Eyüboğlu, "Belgelenmemiş mazeretlerle iki celsedir gelip gidiyoruz, Sedat Peker'in teşrifini bekliyoruz. Mahkeme zorla getirme ya da yakalama kararı vermedi" dedi.

9.06.2017Gündem
Son dakika: KHK ile 4 bin 464 kişi ihraç edildi... 330 akademisyen de listede

Son dakika: KHK ile 4 bin 464 kişi ihraç edildi... 330 akademisyen de listede

OHAL kapsamındaki 686 Sayılı KHK ile toplam 4 bin 464 kişi kamu görevinden çıkarıldı, 17 kişi ise göreve iade edildi. KHK ile Milli Eğitim Bakanlığından 2 bin 585, İçişleri Bakanlığından 49, Emniyet Genel Müdürlüğünden 417, Jandarma Genel Komutanlığından 893 kişi kamu görevinden çıkarıldı. KHK ile 330 akademisyen de ihraç edildi. İhraç edilenler arasında Marmara Üniversitesi’nde görevli Profesör İbrahim Kaboğlu ve öğrencilerinin ‘efsane’ olarak nitelendirdiği 82 yaşındaki Prof. Öget Öktem Tanör de var. Kaboğlu, Marmara Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürütüyordu.

8.02.2017Gündem
Üniversitelerde taşlar yerinden oynadı

Üniversitelerde taşlar yerinden oynadı

Eğitim gündeminin üniversite ayağı da daha yılın ilk günlerinden beri hareketliydi. Akademisyenlere açılan soruşturmalar, kapatılan üniversiteler, rektör seçimlerinin kaldırılması yılın önemli olayları arasında.

27.12.2016Eğitim
2016 eğitim dünyası için zorlu geçti

2016 eğitim dünyası için zorlu geçti

2016 eğitim gündemi için zor bir yıl oldu. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kapatılan okullar, öğrenci nakilleri, bakan değişikliği, sözleşmeli öğretmenlik en çok konuşulan konulardı. Ayrıca ihraçlar, rotasyonlar ve atamalar öğretmenleri zorladı. Dünyada ise TIMSS ve PISA sonuçları, eğitim hakkından yararlanamayan çocuk ve gençler gibi konular tartışıldı.

27.12.2016Eğitim
15 Temmuz şehitlerinin çocuklarına askerlik yok

15 Temmuz şehitlerinin çocuklarına askerlik yok

15 Temmuz’da düzenlenen darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) kapsamında iki yeni kanun hükmünde kararname (KHK) daha Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 11 ve 12’nci KHK’larla birçok alanda değişikliğe gidildi. 15 bin 728 kişinin meslekten ihraç edildiği yeni KHK’ların getirdiği değişiklikler özetle şöyle:

22.11.2016Gündem
İmzacı akademisyenlerin ihlal tablosu

İmzacı akademisyenlerin 'ihlal' tablosu

BARIŞ İçin Akademisyenler İnisiyatifi, web sayfalarında, bildiriye imza attıktan sonra işten çıkarılan, tutuklanan, görevden uzaklaştırılan, istifa eden akademisyenlere ilişkin ‘hak ihlali’ tablosu yayınladı.

16.09.2016Gündem
Atılan memurların hakları ne olacak

Atılan memurların hakları ne olacak

SON çıkan kararnamelerle kamuyla ilişiği kesilen çalışan sayısı 50 bini aştı.

3.09.2016Ekonomi
Barış bildirisine imza atan akademisyenlere şok

Barış bildirisine imza atan akademisyenlere şok

Anadolu Üniversitesi'nde "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin bildirisini imzalayan 21 akademisyen görevinden uzaklaştırıldı.

10.08.2016Gündem
Akademisyene çıkış yok

Akademisyene çıkış yok

Darbe soruşturmasının üniversitelerdeki yankıları sürüyor. 4 üniversitenin rektörü açığa alındı... Tüm dekanlar görevlerinden ayrıldı... Akademisyenlerin yurtdışı görevleri iptal edildi...

20.07.2016Eğitim
Akademisyen soruşturmalarına Danıştay freni

Akademisyen soruşturmalarına Danıştay freni

DANIŞTAY 8’inci Dairesi, haklarında disiplin soruşturması açılan akademisyenlere ilişkin önemli bir karar aldı. 8. Daire, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) başlattığı disiplin soruşturmalarında, YÖK Disiplin Yönetmeliği hükümlerinin uygulanmasını öngören YÖK Genel Kurulu kararının yürütmesini durdurdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz, “12 Kasım 2015 tarihi itibariyle açılmış olan disiplin soruşturmaları ve verilen cezalar veya ceza teklifleri de yok hükmündedir” dedi.

7.07.2016Eğitim
İlk celsede beraat

İlk celsede beraat

‘BARIŞ İçin Akademisyenler İnisiyatifi’ üyelerine destek amacıyla geldiği Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda üzerinden çıkan broşürler nedeniyle terör örgütü propagandası yaptığı iddiasıyla hakkında 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan İngiliz akademisyen Christopher Stephenson, dün ilk kez hâkim karşısına çıktı.

23.06.2016Gündem
Sınır dışı edilen İngiliz akademisyen beraat etti

Sınır dışı edilen İngiliz akademisyen beraat etti

'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi' üyelerine destek amacıyla geldiği İstanbul Adalet Sarayı'nda terör örgütü propagandası yaptığı iddiasıyla hakkında 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan İngiliz akademisyen Christopher Stephenson, ilk duruşmada beraat etti.

23.06.2016Gündem
İmzacı doçent kovuldu

İmzacı doçent kovuldu

‘Barış için Akademisyenler İnisiyatifi’nin ‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisine imza atan akademisyenlere yönelik soruşturmaların yankıları sürerken, Doğuş Üniversitesi bildiriye imza atan iki akademisyen hakkında açtığı soruşturma sonucunda Yrd. Doç. Dr. Aslı Vatansever’in sözleşmesini feshetti.

2.05.2016Gündem
Christopher Stephehsona 5 yıl hapis istemi

Christopher Stephehson'a 5 yıl hapis istemi

Gözaltına alınan akademisyenlere destek amacıyla geldiği İstanbul Adalet Sarayı'nda, terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan özel bir üniversitenin öğretim görevlisi İngiliz uyruklu Christopher Stephehson hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı

29.04.2016Gündem
ABD: Tutuklanan akademisyenlerin bugünkü ilk duruşmasını yakından izliyoruz

ABD: Tutuklanan akademisyenlerin bugünkü ilk duruşmasını yakından izliyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi'nin bildirisine imza attıkları için tutuklanan akademisyenlerin bugün hâkim karşısına çıkacağı ilk duruşmayı yakından izleyeceklerini söyledi.

22.04.2016Dünya
Türkan Elçi ilk kez gittiği eşinin vurulduğu sokakta gözyaşı döktü

Türkan Elçi ilk kez gittiği eşinin vurulduğu sokakta gözyaşı döktü

DİYARBAKIR Barosu tarafından Tahir Elçi’nin vurulduğu Yıkıkkaya Sokak içerisinde düzenlenen anma etkinliğine katılıp, eşinin vurulduğu olay yerine ilk kez giden Türkan Elçi, sokağa karanfil bırakacağı sırada gözyaşlarına boğuldu. Uzun süre ağlayan Türkan Elçi, elindeki karanfilleri yere bırakamadan sokaktan ayrıldı.

5.04.2016Gündem
ABD: Suriyede özerk bölgeleri tanımıyoruz

ABD: Suriye'de özerk bölgeleri tanımıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Suriye'deki siyasal durumla ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Bakanlık açıklamasında ABD'nin Suriye'deki herhangi bir özerk bir bölgeyi tanımıyoruz ifadelerini kullandı.

16.03.2016Dünya
3 akademisyen için tutuklama talebi

3 akademisyen için tutuklama talebi

'Bu suça ortak olmayacağız' başlıklı bildiriyi imzalayan akademisyenler Esra Mungan, Muzaffer Kaya ve Kıvanç Ersoy, "terör örgütü propagandası yapmak" ve TCK 301. maddesinde yer alan, "Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve organlarını aşağılamak" suçundan tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi.

15.03.2016Gündem
Bakanlık: Akademik soruşturmayı İstanbul yapsın

Bakanlık: Akademik soruşturmayı İstanbul yapsın

ADALET Bakanlığı, ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ bildirisine imza atan akademisyenler hakkındaki soruşturmaların, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılması yönünde görüş bildirdi.

10.03.2016Gündem
Savcılık, Bakanlıktan soruşturma izni istedi

Savcılık, Bakanlıktan soruşturma izni istedi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atana akademisyenler hakkında TCK’nın 301. maddesinden soruşturma yapabilmek, Adalet Bakanlığı’ndan izin talebinde bulundu. Bakanlığa yapılan başvuruda, söz konusu bildirinin ülkenin, milli güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliğinin ‘açık ve mevcut tehlike’ altında olduğu bir zaman diliminde olduğu savunuldu.

3.03.2016Gündem
Gürsel Tekin hakkında Cumhurbaşkanına hakaret fezlekesi

Gürsel Tekin hakkında "Cumhurbaşkanı'na hakaret" fezlekesi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" bildirisinin imzacılarının gözaltına alınmasına karşı CHP Parti Meclisi'nce hazırlanan bildiriyi okuyan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin hakkında "Cumhurbaşkanı'na hakaret" ettiği gerekçesiyle fezleke düzenledi.

1.03.2016Gündem
Başkan Saraç’tan YÖK taslağı açıklaması

Başkan Saraç’tan YÖK taslağı açıklaması

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK tarafından hazırlanmış bir taslak olmadığını, bazı önerilerinin olduğunu belirtti. Ayrıca YÖK’ün kaldırılması konusunun da anayasal bir durum olduğuna işaret ederek “orada öyle titiz davranılması lazım ki 1 YÖK yerine 185 YÖK olup, sonra burada 'üniversitelerde şöyle bir uygulama var niye böyle yapılıyor ey YÖK başkanı, düzeltin' gibi şikayet merci de bulamama durumunuz da olabilir” diye konuştu.  

12.02.2016Eğitim
Nişantaşı Üniversitesi 6 akademisyenin görevine son verdi

Nişantaşı Üniversitesi 6 akademisyenin görevine son verdi

Nişantaşı Üniversitesi’nden 6 akademisyen gönderildi

9.02.2016Gündem
70 akademisyene 657’den soruşturma

70 akademisyene 657’den soruşturma

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, ‘Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ bildirisine imza atan öğretim üyeleri hakkında disiplin soruşturması başlattı.

3.02.2016Gündem