MENÜ

Balık Yeme Rehberi

Balık Yeme Rehberi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Balık Yeme Rehberi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 48 Balık Yeme Rehberi haberi bulunmuştur.

Balık Yeme Rehberi Haberleri

Hangi balık nasıl pişirilir

Hangi balık nasıl pişirilir?

Balık hem çok sağlıklı bir protein kaynağı olması hem de lezzetiyle sofralarımızın olmazsa olmazlarından. Özellikle kış aylarında bollaşan ve ucuzlayan derya kuzuları, balık sevenlerin rüyalarına giriyor. Balığın lezzeti ve besleyiciliği açısından tazeliği kadar hangi teknikle pişirildiğinin de önemi var çünkü her balık her şekilde pişmez. Bunları bilmeden balık pişirmeye kalkıştığınızda, yanlış teknik uygularsanız tatsız tuzsuz ve sağlıksız bir balık yemeği elde edebilirsiniz. Peki hangi balık nasıl pişirilmeli? İşte denizlerimizde ve balıkçı tezgahlarında en sık karşılaştığımız türler için pişirme önerileri…

Tuzda balık nasıl yapılır İşte tarifi ve hazırlanışı

Tuzda balık nasıl yapılır? İşte tarifi ve hazırlanışı

Tuzda balık nasıl yapılır sorusunun yanıtı sofrasında farklı lezzetler arayan vatandaşlar tarafından araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Sofraların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan balığın farklı bir teknikle yapılma biçimi olan tuzda balık için tarif merak ediliyor. Peki, tuzda balık nasıl yapılır? İşte tarifi ve hazırlanışı

Artık zamanı geldi: Aylara göre balık yeme rehberi

Artık zamanı geldi: Aylara göre balık yeme rehberi

Protein ve omega 3 bakımından zengin, sindirimi en kolay besinlerden biri olan balığın mevsimine göre lezzeti de farklılık gösteriyor. İşte ay ay balık yeme rehberi...

Aylara göre balık yeme rehberi

Aylara göre balık yeme rehberi

Martta barbunya, eylülde istavrit... Mevsime göre balıkların lezzeti de, boyutu da değişiyor. İşte ay ay taze balık yeme rehberi...

2018’in en iyileri Onlarla zenginleştik, güzelleştik, eğlendik

2018’in en iyileri! Onlarla zenginleştik, güzelleştik, eğlendik

Koskoca bir yılı daha geride bırakıyoruz. Yaşam koşturmacası içinde bazen zor ve yorucu zamanların üstesinden dizilerle, filmlerle, kitaplarla, sergilerle, şarkılarla ve yeni açılan mekânlarla geldik. Yıl boyu, bu alanlardaki yenilikleri sizlerle paylaşmıştık. 2018’i uğurlamaya hazırlanırken sıra geldi, en iyileri seçmeye...

23.12.2018Hürriyet Pazar
İncili Gastronomi Rehberi Ödülleri sahiplerini buldu

İncili Gastronomi Rehberi Ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye’nin ilk ve tek özgün gastronomi derecelendirme sistemiyle hazırlanan ‘İncili Gastronomi Rehberi’ 2018-2019 yayınlandı. Bir yılı aşkın bir süredir titizlik ve şeffaflıkla yapılan değerlendirmeler sonucu İnci kazanan restoranlar Swissotel’de yapılan ödül töreniyle sahiplerini buldu.

19.12.2018Ekonomi
İncili Gastronomi Rehberi Ödülleri Sahiplerini Buldu

İncili Gastronomi Rehberi Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türkiye’nin ilk ve tek özgün gastronomi derecelendirme sistemiyle hazırlanan ‘İncili Gastronomi Rehberi’ 2018-2019 yayınlandı. Bir yılı aşkın bir süredir titizlik ve şeffaflıkla yapılan değerlendirmeler sonucu İnci kazanan restoranlar Swissotel’de yapılan ödül töreniyle sahiplerini buldu.

19.12.2018İyi Yaşam
İncili restoranlar 17 Aralık’ta açıklanıyor

İncili restoranlar 17 Aralık’ta açıklanıyor

Geçen yıl Karaca ve Hürriyet gazetesi işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘İncili Gastronomi Rehberi’, konusunda bir ilkti ve büyük ilgi gördü. Bir yıllık bir çalışmanın ardından ikincisi de raflara çıkmaya hazır. Rehbere giren restoranlar ve aldıkları inciler 17 Aralık’ta açıklanıyor. Sonuçlar açıklanmadan önce rehberi hazırlayan Müge Akgün’le bir yılın nasıl geçtiğini, bu yıl ne gibi yenilikler olduğunu konuştuk.

Fiyatları 50 kuruştan başlıyor, 5.5 TLye kadar çıkıyor Türkiyenin böcek çiftliği

Fiyatları 50 kuruştan başlıyor, 5.5 TL'ye kadar çıkıyor! Türkiye'nin böcek çiftliği

Antalya’nın sakin bir bölgesinde kendi halinde bir çiftlik... Bu çiftlikte ne büyükbaş ne de küçükbaş hayvan var. Binlerce çekirge, hamam böceği, un kurdu, Arjantin hamam böceği ve nicesi... Yılda 960 bin böcek satan çiftliğin arkasındaki kişi Selami Gökgöl. Böceklerin fiyatı tanesi 50 kuruştan başlıyor, 5.5 TL’ye kadar ulaşıyor. Yurt dışında bu iş “para basan” olarak anılıyor. Hayvan yemi olarak alan da var, protein takviyesi niyetine yiyen de... Hatta ilaç yapan da... İşte Antalya'daki o çiftlik...

20.05.2018Ekonomi
Şeflerin Seçimi: Yılmaz Öztürk nerede yiyor

Şeflerin Seçimi: Yılmaz Öztürk nerede yiyor?

Karaköy, İstanbul'un son dönemde yükselen yıldızlarından. Çok sayıda yeni mekânla gece hayatının en önemli merkezlerinden biri haline gelen Karaköy'de dikkat çeken adreslerden biri de Alaçatı’daki Mancar ve L’Escargot restoranlarından tanıdığımız Yılmaz Öztürk'ün imzasını taşıyan Mürver Restaurant.

Gurmeler, akademisyenler, yemek yazarları, şefler ve işletmecilerden oluşan 100 kişilik dev gastronomi heyeti seçti: Türkiyenin en lezzetli 100 yemeği

Gurmeler, akademisyenler, yemek yazarları, şefler ve işletmecilerden oluşan 100 kişilik dev gastronomi heyeti seçti: Türkiye'nin en lezzetli 100 yemeği

Yüzlerce yıllık birikim, devasa bir külliyat, kuşaktan kuşağa aktarılan pratikler... Türkiye’nin lezzet hazinesi, kimilerine göre yeryüzünün en zengin birkaç mutfağından biri, pek çoğumuza göre de en güzeli. Peki bütün bu güzeller içinde en güzel 100 hangileri? Artık tereddüde gerek yok: Gastronomi düzeyi tartışılmayacak büyük bir heyet bunları sizin için belirledi.

20.01.2018Hürriyet Pazar
Yeme-içme tutkunlarının rehberi

Yeme-içme tutkunlarının rehberi

Karaca Grup CEO'su Fatih Karaca ve Hürriyet İcra Kurulu Üyesi Zeynep Tandoğan İncili Gastronomi Rehberi'ni anlatıyor...

Ömür uzatan mutfak

Ömür uzatan mutfak

Avrupa Kardiyoloji Kongresi’nde ‘dengeli yağlı beslenme’ sloganıyla sunulan ve Türkiye’yi de kapsayan araştırma, ‘Akdeniz tipi beslenme’nin sağlık için önemini ortaya koydu. Günde 3-4 porsiyon meyve, sebze ve baklagil yiyenler daha uzun ömürlü oluyor.

7.09.2017Gündem
Mangalın en iyi 10 adresi

Mangalın en iyi 10 adresi

Baharın gelmesiyle milli sporumuz mangal da start aldı. Kabul, tesis az ama otoban kenarlarına da mahkûm değiliz. Ailece midenizin bayram edeceği bir gün geçirmeniz için bütün Türkiye’deki en güzel yerleri seçtik.

Yerlisinden Çeşme 2013 rehberi

Yerlisinden Çeşme 2013 rehberi

Taş sokakları, eski Rum evleri, butik otelleri, kumsalları ve restoranlarıyla Çeşme sizi bekliyor.

31.05.2013Seyahat
Ekimin bereketli güneşinde yazla vedalaşma fırsatı

Ekimin bereketli güneşinde yazla vedalaşma fırsatı

Sonbaharın en güzel günlerini yaşıyoruz. Hava hâlâ yazı aratmayacak kadar sıcak. Uzun bir bayram tatili kapıda. Sizlere Türkiye ve yurtdışından beşer rota öneriyorum. Gözünüz kadar gönlünüz de doyacak, damağınız şenlenecek. Yazla vedalaşacaksınız ve kışa girerken enerji toplayacaksınız.

7.10.2012Seyahat
Eylül güneşinde Ege kıyıları

Eylül güneşinde Ege kıyıları

Bayram telaşı bitti, çoğunluk tatilini tamamlayıp evine döndü. Yollardaki ve sahillerdeki kalabalıklar azaldı, gürültü yerini tatlı bir sessizliğe bıraktı. İşte tatile çıkmak için yaz başından beri beklediğim an gelip çattı. Geçen yıl eylül başında güneydeki ıslak koyları dolaşmıştım. Bol bol kitap okumuş, eylülün insaflı yazının tadını çıkartmıştım. Bu gezide gördüklerimi, yediklerimi ve okuduklarımı sizinle paylaşacağım.

4.09.2011Seyahat
Şımarık değil deli desinler

Şımarık değil deli desinler

<1>Foto <1>galeri Tuba Ünsal, insanlar rahat bırakmadığı için yolda gözlüksüz ve şapkasız yürüyemediğini belirtti.

5.06.2007Kelebek
Geldiler, İstanbul’un yemek kültürünü keşfettiler seyahati

Geldiler, İstanbul’un yemek kültürünü keşfettiler seyahati

Geçen hafta, Amerikalı ve Fransız yemek meraklıları, iki ayrı koldan İstanbul’a bir çıkarma yaptı. İlk grup, sekiz Fransız gurme ve üç televizyoncudan oluşuyordu ve Akdeniz Mutfakları Konservatuvarı’nın Türkiye temsilciliğiyle Fransız Travel- Food Seyahat Acentesi’nin birlikte düzenlediği bir yemek kültürü keşif gezisi için buradaydılar.

1.04.2007Kelebek

Yazar Sonuçları

Bursa Gastronomi Haritası

Bir turist şehre geldiğinde o şehri temsil eden, şehrin kültürüne, dokusuna uygun yeme içme adreslerini bulabileceği, basılı bir materyal veya digital olarak görebileceği haritaya o şehrin Gastronomi Haritası diyoruz. Peru’dan tutun da Atina’ya, Roma’dan Tokya’ya kadar pek çok şehrin bir Gastronomi Haritası vardır.

2.09.2019

Mekanlarımın yemekleriyle anılmasını istiyorum

Bir süre önce, adını daha çok eğlencenin ön planda olduğu mekanlarıyla duyduğum Umut Evirgen’le La Boom’da buluştuk. Yeme-içme ve eğlence dünyasına dahil oluşunu, yeni planlarını, hedeflerini anlattı.

26.01.2019

İncili Gastronomi Rehberi'nin ikincisi raflarda

2016 Aralık... Hürriyet ve Karaca işbirliğiyle büyük bir eksiklik olduğunu düşündüğümüz bir restoran rehberi çıkarmaya karar verdik. Hedefimiz her geçen gün gelişen ve sayıları artan restoranlarımızın en iyilerinin, en çok emek verenlerinin, kalitesini sürdürenlerinin fark edilmesini sağlamaktı.

26.12.2018

Kabak tadı bir yazı

İZMİR CHP Büyükşehir Belediye Başkan aday adayları kentimizin ana muhabbet mevzuu.

24.12.2018

Mini Kaş Yeme – İçme Rehberi

Resmi olarak yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde tatil planları yapılmaya başlandı… Ha okullar kapansın, ha bayram tatili derken sosyal medyadan en sık aldığım mesaj “x yere gideceğiz, orada ne yesek ne içsek…”

7.06.2018

Bir Anadolu panoraması: Türk Lezzet Müzesi

Perşembe günü Türkiye gastronomisinin en önemli isimlerinden Mehmet Yaşin ve karma yaşam merkezi Maslak 42 projesinin sahibi Erol Özmandıracı ile kısa bir süre önce açılan Türk Lezzet Müzesi’nde buluştuk.

16.03.2018

Şef dediğin diktatör olmaz

Tepebaşı’ndaki Mikla’yla 2015’te Dünyanın En İyi 100 Restoranı listesine 96’ncı sıradan giren Mehmet Gürs, 2017’de Mikla’yı dünyanın en iyi 51’inci restoranı yapmakla kalmadı, Türkiye’de de İncili Gastronomi Rehberi’nin 4 incili tek restoranı oldu. En yakışıklı şef olarak görülen Mehmet Gürs’le sadece mutfağı değil, her şeyi konuştuk...

9.12.2017

Madrid'i sevmeniz için 8 neden

Hareketliği, enerjisi ve lezzetleriyle hemen sizi kendine bağlayan bir şehir Madrid. Beni Madrid'de en çok etkileyen şey tarihi yapıları oldu. Adım başı tarih kokan bu şehri sevmeniz için daha birçok başka neden de var: yeşil alanları, parkları, meydanları ve lezzetleri gibi. İşte size Madrid gezi rehberi...

25.09.2017

Fiyat-kalite dengesinde sınıfta kalıyoruz

Hürriyet’in Karaca ortaklığıyla hazırladığı İncili Gastronomi Rehberi projesinde sona yaklaşılıyor. Geçtiğimiz günlerde şef Mehmet Gürs’ün restoranı Mikla’da bir lansman yemeği yapıldı.

26.07.2017

Yerlisinden Çeşme 2013 rehberi

Taş sokakları, eski Rum evleri, butik otelleri, kumsalları ve restoranlarıyla Çeşme sizi bekliyor.

31.05.2013

Dev adamın incelme hikâyesi

Murat Yurdakul (47) 1 metre 96 santimetre boyunda, 175 kiloluk dev gibi bir adamdı. Diyabet, hipertansiyon, karaciğer, reflü, uyku-apne sorunları had safhadaydı. Sadece diyet ve sporla dokuz ayda tam 75 kilo verdi, öyle ki yeni halini arkadaşları bile tanıyamıyor.

6.07.2012

Çamlı Köyü’nde Karia Holliday Villas

Hala yeni kitabımla savaş halindeyim. Bu kez roman. Ciddi iki yıldır uğraşıyorum. O nedenle de fazla roman okumamaya çalışıyorum. Etki altında kalmamak için.

15.07.2011

Roma’da yediğim Zagat kazığı

Eğer benim geçen haftaki yazımı okumuş biriyseniz, bu hafta üstüne tuz biber serpip sanki İtalya’yı hiç sevmeyen biriymişim izlenimi yaratacağımı biliyorum.

5.09.2009

Baş ağrısı rehberiniz

Baş ağrısı doktorların en sık karşılaştığı yakınmalardan biridir. Baş ağrısı çekenlerin üçte ikisi ayda bir kezden daha fazla ağrı yakınması ile karşı karşıya gelmektedir.

29.07.2008

191 Michelin yıldızlı şehir Tokyo

Hürriyet Cuma geçen hafta güzel bir şey yapıp dünyanın en iyi on restoranını tanıttı.

12.01.2008

Reflü kanser yapar mı

Reflü problemi son dönemde sık görülen bir sindirim sistemi sorunudur. Reflü hastalığının sebebi mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasıdır.

25.07.2007

Stres bir arz talep dengesi bozukluğudur

Stres günümüzün en önemli sağlık sabotajcısı. Büyükşehir yaşamı ve hızlanmış hayatın doğal sonucu olarak, yoğun bir stres bombardımanıyla karşı karşıyayız.

3.03.2007

New York’un en iyi restoranı Le Bernardin

New York’un son yirmi yıl içinde dünya gastronomisinin en gözde merkezi haline geldiğinden söz etmiştim.

25.09.2004

Okullar şişmanlatıyor

Okul kantinlerinde fast-food besinler ve yüksek kalorili, şekerli içeceklerin yer alması çocukların beslenme alışkanlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir. Anne babalar obez çocuğunuz için yapmanız gerekenleri mutlaka öğrenin!

22.03.2004