MENÜ

Bal Üretimi

Bal Üretimi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Bal Üretimi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Bal Üretimi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.046 Bal Üretimi haberi bulunmuştur.

Bal Üretimi Haberleri

Yerlerini değiştirdim, her defasında...

'Yerlerini değiştirdim, her defasında...'

Trabzon'un Sürmene ilçesinde arıcılıkla uğraşan Ziraat Mühendisi İbrahim Sedef'in tesisine dadanıp başına dert olan ayıları, kovanlarından uzaklaştırmak için verdiği mücadele, aksiyon filmlerini aratmıyor. Kovanlarını korumak için açık alana bal, ekmek ve meyve bırakan, kovanları konteyner üzerine taşıyıp çelik kafesle önlem alan Sedef, ağaçlardan tırmanarak ulaştıkları peteklere de musallat olan ayıları, teste tabii tuttu. Sedef, elinde bulunan 4 çeşit balı, kalitesini ayılara ölçtürmek için açık alanda masanın üzerine yerleştirdi, olan biteni de foto kapan kameralarınca kayda aldı. Görüntüleri inceleyen Sedef, ayıların ilk tercihinin kilosu bin lira olan dünyaca ünlü Anzer balı olduğunu tespit etti. Balların yerleri değişse de her seferinde Anzer balından yemeye başlayan ayıların, ballar arasındaki vişne reçeline hiç dokunmadığını belirten Sedef, "Kocaoğlan gerçekten ağzının tadını biliyor. Her seferine Anzer balından başlıyor, reçele ise hiç bakmıyor" dedi.

20.08.2019Gündem
Tamamen organik bir lezzet... Ağaçların tepelerinden topluyor talebe yetişemiyorlar

Tamamen organik bir lezzet... Ağaçların tepelerinden topluyor talebe yetişemiyorlar

Rize'de insan eli değmeden ve katkı maddesi kullanılmadan imal edilen karakovan bal üretimi geleneği sürdürülüyor.

Kilosu 600 lira... Resmen yok satıyor

Kilosu 600 lira... Resmen yok satıyor

RİZE’de insan eli değmeden ve katkı maddesi kullanılmadan imal edilen karakovan bal üretimi geleneği sürdürülüyor. Ağaç dallarındaki kovanlardan sağılan organik kestane ve çiçek balları, kilosu 600 TL’den satışa sunuluyor. Ballar büyük talep görüyor.

7.08.2019Ekonomi
12 soruda bal hakkında her şey İyisini  nasıl anlarız

12 soruda bal hakkında her şey! İyisini nasıl anlarız?

Bal, gündemden düşmeyen besin maddelerinden biri. Üstelik sahtesi yapılabiliyor ve ayırt etmesi neredeyse imkânsız. Bu yüzden güvenilir Anzer balının fiyatı 1000 lirayı buldu. İyi balın izini nasıl sürebiliriz, uzmanlara sorduk...

28.07.2019Hürriyet Pazar
Bal üretimi bu sene yüzde 150 artacak

Bal üretimi bu sene yüzde 150 artacak

Elazığ'da yağışlarla çiçek yoğunluğu ve çeşitliliği arttı arıcıların yüzü güldü. Geçen yıl 300 ton bal üretilen Elazığ'da bu sene rekoltenin, 750 ton olması bekleniyor.

11.07.2019Ekonomi
Manisada feci ölüm... Arıların saldırısına uğrayan kadın hayatını kaybetti

Manisa'da feci ölüm... Arıların saldırısına uğrayan kadın hayatını kaybetti

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde farklı bölgelerde bir gün arayla gerçekleşen arı saldırılarında bir kişi hayatını kaybetti, bir kişinin ise hastanedeki tedavisi sürüyor.

6.07.2019Gündem
Ödüllü balın üretim yöntemini torunlarına öğretiyor

Ödüllü balın üretim yöntemini torunlarına öğretiyor

Mersin'de, Toros Dağları'ndaki yaylada arıcılık yapan ve ürünleriyle bugüne kadar birçok ödülün de sahibi olan 71 yaşındaki Şahbaz Çay, dedelerinden miras kalan bal üretim yöntemini torunlarına aktarıyor.

30.06.2019Ekonomi
Edirne lavanta kokuyor

Edirne lavanta kokuyor

Edirne Valiliği himayelerinde Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün, Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği iş birliğinde ikincisinin düzenlediği festivalin açılışı lavanta tarlasında düzenlendi.

11.06.2019Seyahat
Hobi diye başladı, şimdi ihracat yapıyor

Hobi diye başladı, şimdi ihracat yapıyor

MANİSA’nın Yunusemre ilçesinde yaşayan Mehmet Çınar (55), hobi olarak başladığı arıcılığı meslek edindi. 5 yıldır ana arı ve bal üretimi yapan Çınar, ürününü Çekya, Ukrayna ve Çerkezistan’a göndermeye başladı.

11.06.2019Ekonomi
Hem bal hem zehir üretiyorlar

Hem bal hem zehir üretiyorlar

Manisa’da arıcılık üretimine merak saran iki esnaf arkadaş bir çok hastalığın tedavisinde ve kozmetik ürünlerinde hammadde olarak kullanılan arı zehrini kendi imkanlarıyla üretmeyi başardı. Bal üretimi aksamadan elde edilen arı zehrinin gramının 400 liradan alıcı bulduğunu söyleyen Murat Almışlar, kilogram bazında da arı zehrinin 400 bin lirayı bulduğunu belirtti.

24.04.2019Ekonomi
Gramı 400 lira, kilosu 400 bin lira... Zehir üreterek para kazanıyor

Gramı 400 lira, kilosu 400 bin lira... Zehir üreterek para kazanıyor

Arı üreticisi Murat Almışlar, "Arı zehrinin gram fiyatı 400 lira civarında geziyor. Yüksek sayıda kovanı olan bir arıcı kilogram bazında da üretimini yapabilir. Kilograma gelince de 400 bin liraya geliyor" açıklamasında bulundu.

24.04.2019Ekonomi
Startup istasyonu

Startup istasyonu

Fransa’da dünyanın en büyük startup kampüsünü ziyaret ettik. Paris’teki eski bir tren garının restore edilerek girişimci merkezine dönüştürüldüğü Station F’de dünya devleri startuplara destek vermek için bir araya geliyor.

Arı yetiştiricilerinden mazot desteği talebi

Arı yetiştiricilerinden "mazot desteği" talebi

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Başkanı Ziya Şahin, kovan başına verilen desteğin 10 liradan 15 liraya çıkarılmasının üreticileri memnun ettiğini belirterek, "Gezginci arıcılarımıza da mazot desteği verilmesini talep ediyoruz." dedi.

20.02.2019Ekonomi
Türkiye’ye Avrupa’dan geldi 2 milyon kovanı yok etti…

Türkiye’ye Avrupa’dan geldi! 2 milyon kovanı yok etti…

Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Kaplan, arı biti ve "varroa" nedeniyle Samsun’daki arı ölümlerinin yüzde 40’a çıktığını, Türkiye’de ise 8 milyon kovandan 2 milyonunun yok olduğunu iddia etti.

8.02.2019Gündem
Hayvansal üretim istatistikleri açıklandı

Hayvansal üretim istatistikleri açıklandı

Büyükbaş hayvan sayısı, 2018'de bir önceki yıla göre yüzde 6,9 artışla 17,2 milyon, küçükbaş hayvan sayısı da yüzde 4,1 yükselerek 46,1 milyon oldu. Bal üretimi ise aynı dönemde yüzde 5,7 azalarak 107 bin 920 ton olarak kayıtlara geçti.

7.02.2019Ekonomi
Ordu bal ihracat atağında

Ordu bal ihracat atağında

Ordu Valiliği himayesinde, Ordu Arıcılık Enstitüsü tarafından yürütülen ‘Arım, Balım Peteğim’ projesi kapsamında yapılan bal paketleme tesisinin önemi, düzenlenen panel ile Ordulu arıcılara anlatıldı.

4.02.2019Ekonomi
Suudi Arabistan tarıma ağırlık verecek

Suudi Arabistan tarıma ağırlık verecek

Suudi Arabistan Kralı Selman 'Sürdürülebilir Kırsal Tarım Programı'nı başlattı.

4.02.2019Ekonomi
Türkiyenin yıllık bal üretimi 110 bin ton

Türkiye'nin yıllık bal üretimi 110 bin ton

Dünyanın önde gelen arıcılık ve bal etkinliklerinden olan, bal ve arıcılığa dair üreticilerin, imalatçıların, yetiştiricilerin, tüketicilerin ve sanayicilerin buluştuğu 8. İstanbul Arıcılık ve Arı Ürünleri Festivali başladı.

25.01.2019Ekonomi
KAEÜsi projesi ile Arı Ölümleri azalacak

KAEÜ'si projesi ile 'Arı Ölümleri' azalacak

Arı hastalıklarını araştıran ve arılarda ölüme yol açan nedenlere çözüm üreten Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü, geliştirdiği proje ile Türkiye'de bir projeye ortak oldu.

7.01.2019Ekonomi
Bakanlık kararı bal verimini artıracak

Bakanlık kararı bal verimini artıracak

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından arı ölümlerine sebep olan tarım ilaçlarının kullanımın yasaklanması arı üreticilerini sevindirdi

25.12.2018Ekonomi
Arı kolonilerini kurtaran karar, bal verimini de artıracak

Arı kolonilerini kurtaran karar, bal verimini de artıracak

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından arı ölümlerine sebep olan "neonicotinoid" grubu pestisitlerin (kimyasal madde) yasaklanması Trakya'daki arı üreticilerini sevindirdi.

25.12.2018Ekonomi
Yerel Pamuk Tohumları Mardin’de Arılar İçin Hayat Buluyor

Yerel Pamuk Tohumları Mardin’de Arılar İçin Hayat Buluyor

Mardin’de Şef Ebru Baybara Demir’in kurucusu olduğu Şükraan Derneği tarafından Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nün desteğiyle hayata geçirilen Arıcılık ve Bal Üretimi Projesi’nde 15’i Suriyeli olmak üzere 40 kadına arı kovanları teslim edildi.

29.11.2018Ekonomi
Devlet desteğiyle yılda 60 ton bal üretiyor

Devlet desteğiyle yılda 60 ton bal üretiyor

Muş'ta yaşayan arıcı Abdullah Uyanık, "Genç Çiftçi" projesi kapsamında aldığı hibe desteğiyle 650 kovandan yılda 60 ton bal üretiyor.

27.11.2018Ekonomi
Arılar çoğaldı, ‘organik sefaret balı’ arttı Berlin Büyükelçiliği’nde kovan sayısı 10’a çıktı

Arılar çoğaldı, ‘organik sefaret balı’ arttı! Berlin Büyükelçiliği’nde kovan sayısı 10’a çıktı

Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği çatı katında 6 yıl önceki Büyükelçi Hüseyin Avni Karslıoğlu tarafından 3 kovanla başlatılan organik bal üretiminda kovan sayısı 10’a yükseldi. Ballar, küçük kavanozlarla ziyaretçilere hediye ediliyor.

18.11.2018Avrupa
Orduda 689 genç çiftçiye 21 milyon lira hibe

Ordu'da 689 genç çiftçiye 21 milyon lira hibe

Ordu Valisi Seddar Yavuz, Genç Çiftçi Projesi'ni, kırsalda yaşayan veya kırsalda tekrar iş kurmak isteyen gençlerin önünü açacak bir proje olarak gördüklerini belirterek, "Bugüne kadar 689 çiftçimize, Ordu ilimizde 21 milyon lira civarında bir kaynak aktarılmış ve hibe edilmiştir." dedi.

12.11.2018Ekonomi
Arıcıları çam balı kurtardı

Arıcıları çam balı kurtardı

İlkbaharda, yağışların İç Anadolu ve Doğu Anadolu'da fazla olması nedeniyle çiçek balında yaşanan yüzde 40 düşüşe rağmen çam balı rekoltesinin yüksek olması, üreticiyi sevindirdi.

6.11.2018Ekonomi
Hizanın karakovan balı Avrupa pazarında

Hizan'ın karakovan balı Avrupa pazarında

Bitlis'in Hizan ilçesindeki yüksek dağ ve yaylalarda üretilen, tadı, aroması ve kalitesiyle benzerlerinden ayrılan karakovan balının hasadına başlandı.

13.10.2018Ekonomi
İşçi olarak gittiği İsviçre’de ihracatçı oldu

İşçi olarak gittiği İsviçre’de ihracatçı oldu

İşçi olarak İsviçre’ye giden Çorumlu oyma taş ustası, Türkiye’ye kesin dönüş yaptıktan sonra arıcılığa atılarak kendi işinin patronu oldu.

31.08.2018Ekonomi
Muş balında rekolte beklentisi 3 bin 600 ton -

Muş balında rekolte beklentisi 3 bin 600 ton -

Zengin bitki örtüsü ve coğrafi yapısı dolayısıyla bal üreticilerinin tercih ettiği Muş yaylalarında bu yıl bal rekoltesinin yüksek olması bekleniyor.

21.08.2018Ekonomi
Bayburt balında rekolte beklentisi yüksek

Bayburt balında rekolte beklentisi yüksek

Yüksek rakımı, bitki çeşitliliği ve zengin polen kaynaklarıyla bal üretimi için en elverişli bölgeler arasında yer alan Bayburt'ta, bu yıl bal üretiminin 2 bin tonun üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor.

20.08.2018Ekonomi
Yüzler gülüyor: Kovanlar dolmaya başladı

Yüzler gülüyor: Kovanlar dolmaya başladı

Bal üretiminde Çin’in ardından dünya ikincisi olan Türkiye, geçen sezon 7 milyon 991 bin 71 kovandan 114 bin 471 ton bal üretimi gerçekleştirdi. Bu yıl ise bal hasadına az bir süre kala arıcılık sektörünün ilk yarı yılını değerlendiren Etabal Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağran Aksoy, verimli geçen mevsimlerin şimdiden kovanları doldurmaya başladığını söyledi.

12.07.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

‘Yerel seçimleri kadınlar kazandırır’

'Kuralsız arenada sıkıntılar başladı, CHP yine geç kaldı’ başlıklı, 7 Aralık 2018 tarihli yazınıza bir konuda açıklık getirmemiz zorunlu hale gelmiştir.

12.12.2018

“Adana’nın önemli değeri Anavarza…”

95 yılından bu yana ciddi yol kat eden bir marka olarak, AR-GE’nin önemini, sahte bal piyasasını, markalaşmanın önemi gibi konuları konuştuk. Ayrıca Can Sezen’in sektöre dair önemli çalışmaları, tespitleri ve Türkiye’nin arı yetiştiriciliği konusunda önemli talepleri var…

26.06.2018