MENÜ

Bal Arısı

Bal Arısı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Bal Arısı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Bal Arısı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 214 Bal Arısı haberi bulunmuştur.

Bal Arısı Haberleri

Arı ölümleri mercek altına alınacak

Arı ölümleri mercek altına alınacak

TAB Başkanı Ziya Şahin, "Dünya Arı Günü'nde bütün sorunlarımızı bir kenara bırakıp, arı ölümleri ve arının yaşatılması konusuna odaklanacağız. Yürüttüğümüz projelerle 3 yıl içinde 500 sertifikalı işletme kurmayı ve Türkiye'nin ihtiyacı olan propolis, arı sütü ve poleni üretir duruma gelmeyi hedefliyoruz" açıklamasında bulundu.

18.05.2019Ekonomi
Melisa çayı nasıl demlenir, faydaları neler

Melisa çayı nasıl demlenir, faydaları neler?

Sakinleştirici etkisiyle bilinen melisa çayının birçok kullanım alanı mevcut. Dünya mutfaklarında ödüllü şefler, melisa, nane gibi otları aroma, tat lezzeti için kullanıyor. Doğal şifa kaynağı olan melisa, gripten böcek ısırıklarına karşı birçok alanda tedavi edici özelliğe sahiptir. Peki, melisa çayı nasıl demlenir, faydaları neler?

2.05.2019Sağlık
Bal arısı efe tescillendi

Bal arısı "efe" tescillendi

İzmir'de 10 yıl süren ıslah çalışmalarının ardından Tarım ve Orman Bakanlığınca "efe" adıyla tescillenen arının çam balı üretimini artırması hedefleniyor.

28.02.2019Ekonomi
Bal arısı efe tescillendi

Bal arısı "efe" tescillendi

İzmir'de 10 yıl süren ıslah çalışmalarının ardından Tarım ve Orman Bakanlığınca "efe" adıyla tescillenen arının çam balı üretimini artırması hedefleniyor.

28.02.2019Ekonomi
Arıcılar: Tarım ilaçları yasaklansın... Yılda 150 bin kovan ölüyor

Arıcılar: Tarım ilaçları yasaklansın... Yılda 150 bin kovan ölüyor

Adana, Aydın ve Bursa’daki toplu arı ölümleri endişeye yol açtı. Yaklaşık 8 milyon kovana sahip Türkiye’de yılda ortalama 150 bin kovan arı öldü. Ölümlerin ilk sıradaki şüphelisi bazı pestisitler yani tarım ilaçları. Arıcılar ise isyan etti: “Pestisitler AB’de olduğu gibi yasaklansın.”

27.10.2018Gündem
Bağcılarda arı istilası... Binlerce arı görenleri şaşkına çevirdi

Bağcılar'da arı istilası... Binlerce arı görenleri şaşkına çevirdi

İstanbul Bağcılar’da arılar cadde üzerinde bulunan bir mağazanın kolonuna sığındı. Binlerce arı, vatandaşlara korkulu anlar yaşattı.

9.06.2018Gündem
Oğulotu nedir Oğulotunun faydaları neler

Oğulotu nedir? Oğulotunun faydaları neler?

Doğada mucizevi özelliklere sahip olan binlerce bitkiden bir tanesi de Oğulotu. Özellikle son zamanlarda vatandaşlar tarafından merak edilip araştırılan Oğulotu, vatandaşlar tarafından daha çok 'melisa' olarak biliniyor. Nanegiller familyasına mensup bir bitki olan Oğulotu hakkında meraklarını gidermek isteyen vatandaşlar, oğul otunu faydalarını araştırıyor. Peki Oğulotu nedir? Oğulotunun faydaları neler?

23.02.2018Gündem
Türkiye dünya ikincisi oldu 106 bin ton bal üretti

Türkiye dünya ikincisi oldu! 106 bin ton bal üretti

45.'inci Apimondia Uluslararası Arıcılık Konrgesi'ne katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye'nin 106 Bin tonluk bal üretimiyle dünyada Çin'den sonra ikinci sırada olduğunu söyledi.

30.09.2017 Ekonomi
Erdoğan, ziyareti öncesinde Hint televizyonuna konuştu

Erdoğan, ziyareti öncesinde Hint televizyonuna konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 Nisan'daki referandum hakkında, "Şu anda dünyanın hiçbir yerinde yüzde 85, yüzde 86, hatta yüzde 86'yı aşkın bir şekilde sandığa katılımla seçimin yapıldığı ülkeler yok gibidir. Avrupa'da öyle ülkeler var ki yüzde 35, yüzde 40 katılımla seçim yapıyorlar. Biz de ise düşünün şimdi son referandum yüzde 85'in üzerinde. Böyle bir seçim var mı? Türkiye bunu başardı." dedi.

29.04.2017Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlar ile ilgili yeni kararı açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlar ile ilgili yeni kararı açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de 37'nci muhtarlar toplantısında konuştu. Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun 'örtülü darbe' ifadelerine çok sert tepki gösterdi: "Şu ifadeye bak, 'Örtülü bir darbedir 15 Temmuz' diyor. Sen şehitlerimize bu hakaret yetkisini nereden buldun? Örtülü darbe ise zerre kadar haysiyetin varsa, zerre kadar şahsiyetin varsa çık, dosyalarını ortaya koy. Biz de gereğini yapalım. Siyasi hayatımda ne aldanan oldum, ne aldatan oldum. Bundan sonra da ne aldanan olacağız, ne de aldatan olacağız". Muhtarlarla ilgili alınan yeni kararı açıklayan Erdoğan, "Biz kademeli bir artışla muhtar maaşlarını asgari ücretle eşitledik. Muhtarlarımız 1406 lira maaş alıyor. Ama bu yetmez dedik. Bir de bunların sosyal güvenlik kurumu primleri var, onların da karşılanması lazım dedik" diye konuştu, muhtarların 613 TL sigorta primlerini devletin karşılayacağını söyledi. Erdoğan güvenlik korucularının da sigortalı hale geleceğini, sigorta primlerini İçişleri'nin ödeyeceğini, korucuların tıpkı diğer sigortalılar gibi istedikleri yerden sağlık hizmeti alabileceklerini söyledi.

5.04.2017Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Misak-ı Milli mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Misak-ı Milli' mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhtarlar toplantısında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bundan sonra sorunların kapımızı çalmasını beklemeyeceğiz, bundan sonra bıçak kemiğe dayanana kadar sabretmeyeceğiz, gırtlağımıza kadar bataklığa gömülmeye rıza göstermeyeceğiz. Artık sorunların üzerine biz gideceğiz. Terör sorunumuz mu var? Terör örgütlerinin gelip bize saldırmasını beklemeyeceğiz. Bu örgütler, nerede faaliyet gösteriyorsa, nerede yuvalanıyorsa gidip orada tepelerine tepelerine bineceğiz" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Misak-ı Milli, Musul ve FETÖ'yle ilgili de açıklamalar geldi.

19.10.2016Gündem
İstiklal Caddesinde arı operasyonu

İstiklal Caddesi'nde arı operasyonu

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde örneğine az rastlanır bir olay gerçekleşti. Bir kovan bal arısı aydınlatma lambasına kondu. Görenler şaşkınlığını gizleyemedi. Bal arısı operasyonla kutuya alındı.

14.05.2016Gündem
Bakan Çelik: Kırmızı ette ithalat yok

Bakan Çelik: Kırmızı ette ithalat yok

 İZMİR’de tarım ve hayvancılık fuarı olan Agro Expo Eurasıa’yı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik açtı. Çelik, Altın Çan Yarışması’nda endamına, doğurganlığına, süt verimliliğine, meme başı uzunluğuna bakılarak yapılan puanlamada en yüksek oyu alan inek Damla’ya çan taktı. Bakan Çelik, kırmızı et fiyatlarını düşürmek için ithalat yoluna gidilmeyeceğini de bir kez daha vurguladı ve "İthal ederek et fiyatlarını aşağı çekebiliriz ama bu bizim üretimimiz ve hayvan varlığımız açısından doğru bir politika değil. Aslolan üreticinin girdilerini düşürmek ve et fiyatlarını da düşmesini sağlamaktır" dedi.

11.02.2016Ege
Sigara parasıyla iş kurdu

Sigara parasıyla iş kurdu

MANİSA’nın Sarıgöl İlçesi’nde yaşayan Mehmet Cesur 4 yıl önce sigarayı bırakarak biriktirdiği parayla 30 kovan aldı ve bal üretimine başladı. Cesur, yetiştiricilik kursundan aldığı sertifika ile profesyonel olarak bal üretimini gerçekleştirdiğini söyledi.

15.09.2015Ege
Her öğrenciye arı kolonisi

Her öğrenciye arı kolonisi

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü her öğrenciye bir arı kolonisi vererek, arıcılığı uygulamalı öğretiyor.

11.08.2015Eğitim
Kanser ve romatizmaya karşı arı zehiri tedavisi

Kanser ve romatizmaya karşı arı zehiri tedavisi

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye 20 kilometre uzaklıktaki Tuna-İpoly Milli Parkı’nda beslenen arılarla kanser ve romatizma tedavisi yapılıyor.

29.05.2015Avrupa
Milyonlarca bal arısı telef oldu, nedeni ise...

Milyonlarca bal arısı telef oldu, nedeni ise...

MANİSA Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Ali Turgut, tarım arazilerinde bilinçsiz yapılan ilaçlamaların milyonlarca bal arısını telef ettiğini söyledi. 2014'e göre bu yılın rekoltesinin yarı yarıya düşeceğini tahmin eden Turgut, yetkililerden önlem alınmasını istedi.

14.05.2015Ege
“Saf” diye tanıttılar 400 bin cezayı aldılar

“Saf” diye tanıttılar 400 bin cezayı aldılar

GÜMRÜK ve Ticaret Bakanlığı tüketicilerin ağız tadını bozan sahte bala ceza yağdırdı. Mevzuata uygun üretilen tüm balların, doğal, saf ve katkısız olması gerektiğini açıklayan bakanlık, “antibiyotiğin ikamesi” olarak satılarak tüketicinin aldatıldığı gerekçesiyle bir firmaya 400 bin lira ceza verdi.

13.01.2015Ekonomi

Yazar Sonuçları

Akıllı insan, muhatapları ile geçinebilendir.

Günaydın haftanın son gününden hepinize merhaba. Öyle böyle derken bir haftanın daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu aralar biraz işler sizi zorluyor gibi görünse de nerden nasıl bir başarının önünüze gelebileceğini de bilmediğiniz bir dönemdesiniz. Bu yüzden agresif ve sert çıkışlar yapmamak oldukça önemlidir.

30.11.2018

Arılar ölüyor mu öldürülüyor mu?

Einstein, “bal arıları ölüp yok olunca dünyada yaşam kalmaz, insanlar da ölür” demiş. Demiş ya da dememiş, gerçek budur.

5.04.2018

Değişim dediğin şey nasıl olur

Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı’nın (TÜSEV), Türkiye’de bağışçılık kültürünü teşvik etmek ve stratejik bağışçılığın gelişebil-mesini kolaylaştıran bir altyapı geliştirmek adına başlattığı “Değişim İçin Bağış Projesi” kapsamında “İlham Veren Bağışçı Öyküleri”nde ben de kendi hikayemi anlattım. Çünkü...

16.11.2017

Arı sevgisi adına şimdi Adana

Türkiye’de ilk, dünyada da benzer modeli olmayan, “arı sevgisi”ni anlatmayı amaçlayan bir proje başlattım bundan 3 sene önce.

2.11.2017

1 Hayat kurtarmak...

Arkadaşım karşımda sedirde oturuyordu.

18.08.2015