MENÜ

Bahar Yorgunluğu

Bahar Yorgunluğu ile ilgili tüm haberleri, son dakika Bahar Yorgunluğu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Bahar Yorgunluğu haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 252 Bahar Yorgunluğu haberi bulunmuştur.

Bahar Yorgunluğu Haberleri

Bahar Depresyonundan Kaçmanın Yolları

Bahar Depresyonundan Kaçmanın Yolları

Mevsim geçişlerinde ortaya çıkan hava değişimi insanların psikolojisini olumsuz etkileyebiliyor. Bahar yorgunluğu sanılan durum ise depresyonun belirtileri olabiliyor. Basit önlemlerle durum kontrol altına alınabiliyor ancak belirtiler ortaya çıktığı anda mutlaka bir uzmandan destek alınması öneriliyor.

24.09.2019İyi Yaşam
Bahar yorgunluğuna birebir

Bahar yorgunluğuna birebir

Soğuk havalar geride kaldı ve hızla ısınmaya başlıyor. Hava değişiminin yaşandığı bu aylarda en çok şikâyet edilen konulardan biri bahar yorgunluğu.

7.04.2019Ekonomi
Bahar Yorgunluğu İle Baş Etme Yöntemleri

Bahar Yorgunluğu İle Baş Etme Yöntemleri

Kış aylarında yavaşlayan metabolizma, mevsim değişikliği ve havaların ısınması ile kimi zaman adaptasyon sorunu görülebilir. Bu da bireylerde uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi sorunlara neden olur. Bu durum hem özel yaşantımızı hem de iş hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilir. İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Aslı Çurgunlu bahar yorgunluğunu ve baş etme yöntemlerini anlattı.

Bahar Aylarında Nasıl Beslenmeli

Bahar Aylarında Nasıl Beslenmeli?

İnsan bedeni her mevsim geçişinde adaptasyon süreci yaşıyor. Uyku hali, ağrılar, halsizlik ve depresif bir ruhla gelen bahar, vücudu yorgun düşürüyor. Güneşsiz ve soğuk kış aylarından sonra kapıyı çalan yeni mevsimi dinç karşılamak için sağlıklı ve dengeli beslenmek gerekiyor. Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Emine Yüzbaşıoğlu, bahar aylarında sağlıklı beslenme konusunda bilgi verdi.

Sınav adayları dikkat, bahar çarpmasın

Sınav adayları dikkat, bahar çarpmasın!

Kasvetli kış mevsiminin ardından baharın gelişiyle ortalık canlandı. Ağaçlar çiçek açmaya, çevremiz yavaş yavaş renklenmeye başladı, bahar geldi. Fakat bahar mevsimi, bazen insanlar üzerinde olumsuz etkiler de yaratabiliyor. ‘Bahar sendromu’ olarak adlandırılan durum özellikle sınava hazırlanan öğrencilerin performansını düşürebiliyor. Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak’ın bu durumdaki öğrencilere, ailelere ve öğretmenlere önerileri var.

15.04.2018Eğitim
Baharda Nasıl Beslenmek Gerekiyor

Baharda Nasıl Beslenmek Gerekiyor?

Bahar aylarının herkes için farklı bir anlamı var. Kimi yaz aylarına geçiş olarak değerlendiriyor kimi de kışı geride bırakan aylar... Bahar, gerçekte bir uyanış mevsimidir. Doğa ile birlikte yenilenme mevsimidir. Bir de elbette alerji mevsimi! Peki, bahar aylarında nasıl beslenmemiz ve beslenirken alerjiden nasıl uzak durmamız gerekiyor? Diyetisyen Emre Uzun bahar aylarında tüketilmesi gereken taze ürünleri listeledi…

Üniversite ve lise sınavları haziranda... Adaylar kalan süreyi nasıl değerlendirmeli

Üniversite ve lise sınavları haziranda... Adaylar kalan süreyi nasıl değerlendirmeli?

İkinci dönemin başlamasıyla birlikte haziran ayında düzenlenecek liseye ve üniversiteye giriş sınavları için geri sayım da başladı. Eğitim uzmanları, ders çalışma motivasyonu düşen adaylar için kalan süreyi değerlendirme yollarını anlattı.

5.02.2018Eğitim
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunu yaparsak devran farklı dönecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bunu yaparsak devran farklı dönecek

AK Parti’nin kuruluşunun 16. yılı için yapılan kutlama etkinliklerinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi 11 milyon üyemize Sincan’dan Ankara’dan sesleniyorum. 2019’un Mart’ında 2019’un Kasım’ında bunu ikiyle çarpmaya hazır mıyız? Bunu ikiyle çarptığımız zaman bilesiniz ki devran farklı dönecektir. İnşallah Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Kasım 2019’da farklı dönecektir. Mart 2019’da farklı elhamdülillah gelişecektir." dedi.

14.08.2017Gündem
LYSde başarı için son ay tüyoları

LYS'de başarı için son ay tüyoları

LYS’ye bir aydan az kaldı. İyi bir üniversiteye girmek için uğraşan adayların heyecanı dorukta. Bu yıl açık uçlu soruları da çözecekler. Biz de son haftaları iyi değerlendirmek isteyenler için alanında uzman kişilerden tüyolar aldık.

21.05.2017Eğitim
Dengeli beslenme için baharda tüketebileceğiniz süper besinler

Dengeli beslenme için baharda tüketebileceğiniz süper besinler

Mevsimsel değişimlerin beslenme düzeni üzerine etkisi vardır. Her mevsim tüketilmesi gereken besin ve gıdalar farklılık gösterebilir. Baharla birlikte gelen bahar yorgunluğu kişiyi olumsuz etkiler. Bahar ayları için farklı bir beslenme düzeni uygulayarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Peki bahar aylarında dengeli beslenmek için hangi gıdaların tüketilmesi gerekir?

18.04.2017Sağlık
Canan Karatay uyardı: Bana kızmasınlar ama...

Canan Karatay uyardı: Bana kızmasınlar ama...

PROFESÖR Canan Karatay, "Tabi ekmekte çok kimyasal madde var. Katkı maddesi var. Katkı maddeleri içinde bromür var. Bromürün kanserojen bir madde olduğu tüm çalışmalarda gösterilmiştir. Bromür ağır bir metaldir, klorür gibi. Klorür insanı öldürüyor. Suriye’de o gazı kullanarak insanlar öldü. Ekmek üretenler bana kızmasınlar ama 2006’da Dünya Sağlık Organizasyonu’nun raporuna göre konuşuyorum" dedi.

6.04.2017Gündem
Bahar döneminde içimizi sızlatan 7 durum

Bahar döneminde içimizi sızlatan 7 durum!

Bahar yorgunluğu yetmiyor sanki bünyelerimize! Geldikçe geliyor dertler… Tabii dert dedikse, öyle atla deve değil. Bir takım acıklı rastlantılar işte!

6.04.2017Kampüs
Bahar yorgunluğuna yakalandığınızı nasıl anlarsınız

Bahar yorgunluğuna yakalandığınızı nasıl anlarsınız?

Havaların giderek ısınmaya başlaması ile birlikte birçok kişinin ortak problemi olan fiziksel ve ruhsal değişiklikler daha çok yaşanabiliyor. Peki bahar yorgunluğunun belirtleri nelerdir, nasıl önlenebilir?

27.02.2017Sağlık
Bahara zinde bir başlangıç için bu besinleri not edin

Bahara zinde bir başlangıç için bu besinleri not edin

Kıştan bahara geçişte yaşanan bahar yorgunluğu için önleminizi erken alın! İşte sizi zinde tutacak beslenme önerileri...

9.02.2017Sağlık
Bahar yorgunluğu ders çalışmaya engel olmasın

Bahar yorgunluğu ders çalışmaya engel olmasın

Baharın gelmesi ve havaların ısınmasıyla kendini oyuna kaptıran, parklara akın eden çocukları ders masasına oturtmak zor olabiliyor. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeynep Kızıltepe’nin, çocuğunuzu nasıl ders çalışmaya ikna edebileceğinize dair bazı önerileri var.

9.05.2016Eğitim
Bahar yorgunluğu ders çalışmaya engel olmasın

Bahar yorgunluğu ders çalışmaya engel olmasın

Baharın gelmesi ve havaların ısınmasıyla kendini oyuna kaptıran, parklara akın eden çocukları ders masasına oturtmak zor olabiliyor. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeynep Kızıltepe’nin, çocuğunuzu nasıl ders çalışmaya ikna edebileceğinize dair bazı önerileri var.

8.05.2016Eğitim
Rehberlik uzmanlarından TEOG önerileri

Rehberlik uzmanlarından TEOG önerileri

TEOG’a bir gün kaldı. Sınava akademik olduğu kadar psikolojik hazırlığın da önemli olduğuna vurgu yapan uzmanlar, öğrencilere “Olumlu düşünün ve kendinize güvenin” önerisinde bulunuyor. Ailelere ise şöyle sesleniyorlar: “Önce kendi kaygınızı azaltın.”

26.04.2016Eğitim
Türkçe ve matematik için başarı tüyoları

Türkçe ve matematik için başarı tüyoları

Eğitimcilere göre TEOG sınavlarında Türkçe’de önce paragrafı sonra soru kökünü okumak, matematikte akıldan işlem yapmak ve sorulara ön yargılı yaklaşmak öğrencilerin en çok yaptığı hatalar olarak karşımıza çıkıyor.

23.04.2016Eğitim
Bu besinler yorgunluğa karşı birebir

Bu besinler yorgunluğa karşı birebir!

Baharla birlikte havaların ısınmaya başlaması nedeniyle metabolizmamız ile hormonlarımızda değişim görülür. Bu değişimin faturası da genellikle; halsizlik, yorgunluk, kas krampları, mutsuzluk ve uyuma isteği oluyor. Dolayısıyla baharı enerjik geçirmek için öncelikle bazı besinleri soframızdan eksik etmemek ve yeterli miktarda tüketmek gerekir. Acıbadem Ataşehir Cerrahi Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Oya Yüksek, baharı zinde geçirmeniz için düzenli olarak tüketmeniz gereken 10 besini anlattı.

5.04.2016Sağlık
Bahar yorgunluğu için ne yapmalı

Bahar yorgunluğu için ne yapmalı ?

Mevsim geçişleri nedeniyle yaşanan değişken hava şartları bahar yorgunluğunu beraberinde getiriyor. Birçok kişide halsizlik, yorgunluk, stres, asabiyet, dikkatsizlik ve uyku düzensizlikleri sıkça görülüyor. Uzmanlar günde 2,5 litre su içerek ve düzenli spor yaparak bahar yorgunluğunun etkilerinin ortadan kaldırılacağını belirtiyor.

26.03.2016Ege
Ebru Şallı’dan ceviz önerisi

Ebru Şallı’dan ceviz önerisi!

Pilates, sağlıklı beslenme, cilt güzelliği konusundaki bilgi ve birikimlerini yıllardır hanımlarla paylaşan manken Ebru Şallı’dan yine çok konuşulacak bir haber geldi. Fit vücudu ve sağlıklı yaşam tarzıyla kadınların hayran olduğu Şallı’dan bol bol ceviz yiyin önerisi geldi. Detaylar haberimizde…

22.03.2016Sağlık
Hastalıklardan korunmada soğan kabuğu yöntemi

Hastalıklardan korunmada 'soğan kabuğu' yöntemi

İnönü Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Kızılay, hava sıcaklıklarının ani düşüş ve yükselme gösterdiği mevsim geçişlerinde "soğan kabuğu" tarzında kat kat giyinilerek hastalıklardan korunabileceğini bildirdi.

12.03.2016Sağlık
LYS öncesi bir de bahar sendromu

LYS öncesi bir de bahar sendromu!

Bir yanda üniversite sınavına hazırlık, bir yanda yüzünü gösteren güneş... Arada kalmadan bahar sendromuyla başa çıkmanın yollarını, rehberlik koordinatörü Cihan Yeşilyurt, kendi deneyimlerinden yola çıkarak anlattı.

10.04.2015Eğitim
Bağışıklığınızı Baharın Etkilerinden Koruyun

Bağışıklığınızı Baharın Etkilerinden Koruyun!

Baharın gelişiyle birlikte kendini daha halsiz ve yorgun hissedenler dikkat. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ülkü Duraksoy, bağışıklık sisteminizi baharın etkilerinden korumanız ile ilgili önemli uyarılarda bulundu...

Baharı ‘Zinde’ Geçirmenin 10 Yolu

Baharı ‘Zinde’ Geçirmenin 10 Yolu

Her bahar havaların ısınmasıyla insan metabolizmasında oluşan değişiklikler; yorgunluk, eklem ağrıları, bitkinlik, güçsüzlük ve uyuma isteğini de beraberinde getiriyor. İşte baharı daha canlı ve zinde geçirmek isteyenler için ipuçları...

Yazar Sonuçları

Hakem kararıyla gitti 2 puan

Rizespor’un iki puanını hakem Hüseyin Göçek gasp etmiştir. 10. dakikada Mahmut’un kale sahası üstünde Saadane’yi belinden çekip indirmesine seyirci kalan Göçek, 90+6’da her maçta onlarca defa yaşanan bir pozisyondan penaltı çıkarmayı başarabilmiştir.

22.04.2019

Bu Bahar Başka Bahar!

Hemen hemen herkes yazı kıştan çok daha fazla seviyor ve bir an önce gelsin diye sabırsızlıkla bekliyor. Çok çetin olmamakla birlikte soğuk ve uzun geçen bir kışı geride bırakıyoruz.

28.02.2019

Bahar yorgunluğunun çözümü var mı?

Bahar bizi gerçekten yorar mı? Yoksa “bahar yorgunluğu” dediğimiz şey yani nisanla birlikte kapımızı çalan “halsizlik, yorgunluk, isteksizlik halleri” yorgun bir kışı geride bırakıp yeni bir mevsime yelken açmak mı?

25.04.2018

Tıpta yenilikler

Sevgili Hürriyet Ankara okurları. Dünya’da hızla gelişen/değişen teknoloji, insanların günlük yaşamında önemli kolaylıklar sağlıyor. Ve tabii, teknolojik gelişmeler...

23.04.2018

Metal yorgunluğu mu, bahar yorgunluğu mu?

“Sayın Cumhurbaşkanımız” diye söze başladı Başbakan Binali Yıldırım 14 Ağustos’taki konuşmasının son bölümüne. AK Parti’nin 16’ıncı kuruluş yıldönümünde, kendisinden birkaç dakika sonra kürsüye çıkacak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hitap ediyordu.

15.08.2017

İlkbahar da biraz şov bence!

İlkbahar da ilkbahar, bahar geldi böyle oldu, şöyle oldu. Bahar matah bir mevsim değil ki! Evet, bugün bir tabuyu yıkacağım! Bitti artık bu algı operasyonu. İlkbaharın ipliğini pazara çıkarıyorum. Herkes sussun, gerçekler konuşsun!

29.04.2017

Bahar zamanı baharat zamanı

Geçtiğimiz haftaki yazıyı okuyanlar hatırlayacaklardır. En önemli sağlıklı beslenme ve kilo verme sırrım olan meşhur Evde Ne Varsa çorbamın tarifini paylaşmıştım. (Eğer okumadıysanız YAZARIN DİĞER YAZILARI kutusunun en tepesindeki başlığı ziyaret edebilirsiniz.)

13.03.2017

Bahar yorgunluğu: En güzel bahane

BAHAR kimine hızlı, kimine yavaş, kimine gümbür gümbür, kimine usulca geliyor.

1.04.2016

Bahara yenik düşmeyin

Bu dönemde sabahları yataktan kalkmaya gücünüzün olmadığını fark edebilirsiniz.

16.05.2015

Bahar yorgunluğu ve diriliş

TRABZONSPOR’un, Bursaspor ile yapacağı maçı haftalardır merakla bekliyordum.

13.05.2015

Bahar yorgunluğu nasıl azaltılır?

Bahar geldi, her yer yeşeriyor, çiçekler rengârenk, ne var ki siz bu değişime ayak uyduramıyorsunuz, hiç enerjiniz yok! Sabah yeterince dinlenmemiş olarak kalkıyor, yorgunluğu bütün gün bir gölge gibi peşinizde sürüklüyorsunuz.

17.04.2015

Bahar yorgunluğuna karşı koymanın 10 yolu

Kıştan da kasvetten de bıktınız. İlkbaharın ılık, güneşli ve uzayan günlerinin tadını çıkarmak istiyorsunuz.

3.04.2015

Romantik Yorgunluk Cinsel İsteksizlik Yapabilir!

Yorgunluk, bedensel ve ruhsal enerjinin kaybına yol açan, rahatsız edici ve insanın içini karartan bir duygudur.

12.09.2014