MENÜ

Bağ-Kur

Bağ-Kur ile ilgili tüm haberleri, son dakika Bağ-Kur haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Bağ-Kur haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 6.163 Bağ-Kur haberi bulunmuştur.

Bağ-Kur Haberleri

Temmuz ayında memur ve emekli zammı ne kadar olacak

Temmuz ayında memur ve emekli zammı ne kadar olacak?

Enflasyon rakamlarına göre, milyonlarca emekli ve memur maaşlarına temmuz ayında yapılacak olan zam oranları gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Emekli ikramiyelerini önümüzdeki ay alacak olanlar, 'Temmuz ayında memur ve emekli zammı ne kadar olacak?' sorusunun cevabını arıyor. İşte, merakla araştırılan temmuz ayı emekli zam oranları ile ilgili bazı bilgiler.

22.06.2019Ekonomi
Memur ve emeklilerin temmuz zammı ne kadar olacak Zam miktarı ne zaman belli olacak

Memur ve emeklilerin temmuz zammı ne kadar olacak? Zam miktarı ne zaman belli olacak?

Kamuda görevli milyonlarca memur ve emeklinin gözü, temmuz ayında yapılacak zam miktarında. Kamu, SGK ve Bağ-Kur'dan emekli 13 milyon vatandaş ve sayıları 2.5 milyonu bulan görevdeki memurlar, temmuz ayında maaşlarına yansıyacak zammın ne zaman belli olacağını ve miktarını öğrenmek istiyor. Peki, memur ve emeklilerin temmuz zammı ne kadar olacak? Zam miktarı ne zaman belli olacak?

21.06.2019Gündem
2019 Temmuz memur ve emekli maaş zammı ne kadar olacak

2019 Temmuz memur ve emekli maaş zammı ne kadar olacak?

Enflasyonla oranları ile beraber memur ve emekli maaşları Temmuz ayı itibari ile değişiklik gösterecek. Zam oranlarının geçtiğimiz günlerde belli olması ile milyonlarca emekli de temmuz emekli maaşı oranlarını araştırmaya başladı. Emekli maaşları hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler konu ile ilgili detaylı bilgileri sorguluyor. Peki, 2019 yılı Temmuz memur ve emekli maaş zammı ne kadar olacak? İşte, o konu hakkında Noyan Doğan'ın yazısından detaylı bilgiler

19.06.2019Ekonomi
Emeklilik yaşı nasıl hesaplanır 2019 emeklilik yaşı sorgulama ekranı

Emeklilik yaşı nasıl hesaplanır? 2019 emeklilik yaşı sorgulama ekranı

Çalışma hayatını tamamlamak üzere olan ya da aktif çalışma yaşamını sürdüren özel sektör ve kamu personelleri, internet üzerinden sık sık 'emeklilik yaşı nasıl hesaplanır? sorusuna yanıt arıyor. Emekliliğe ayrılacakları gün sayılarını merak edenler, konuya dair bilgileri, E-Devlet sistemi üzerinden TC No ve şifre ile öğrenebiliyor. Peki, emeklilik yaşı nasıl hesaplanır? İşte, 2019 emeklilik yaşı sorgulama ekranı.

17.06.2019Gündem
Ne zaman emekli olacağım Emeklilik yaşı hesaplama ekranı

Ne zaman emekli olacağım? Emeklilik yaşı hesaplama ekranı

Özel sektör ve kamuda çalışıp emeklilik için gün sayan vatandaşlar, emeklilik yaşı hesaplama işlemleri ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyor. Vatandaşlar, E-Devlet sistemi üzerinden, hangi yaşta ve hangi tarihte emekli olabileceklerini öğrenebiliyorlar. Emeklilik durumu SGK’lı (4-a), Bağ Kur’lu (4-b) ya da devlet memuru (4-c) olma durumlarına göre farklılık oluşturabiliyor. Peki, emeklilik yaşı nasıl hesaplanır? İşte, emeklilik yaşı hesaplama ekranı.

12.06.2019Gündem
Emekli bayram ikramiyeleri yattı mı Maaşlar ne zaman ödenecek

Emekli bayram ikramiyeleri yattı mı? Maaşlar ne zaman ödenecek?

İlk kez geçtiğimiz yıl verilen emekli bayram ikramiyeleri, bu yıl da merak bekleniyordu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ikramiye ödemelerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada Ramazan Bayramı ikramiyelerinin 31 Mayıs’ta yatacağını belirtmişti. Peki, emekli bayram ikramiyeleri yattı mı?

31.05.2019Ekonomi
Emekli bayram ikramiyeleri ne zaman, hangi gün yatırılacak İşte net tarih

Emekli bayram ikramiyeleri ne zaman, hangi gün yatırılacak? İşte net tarih!

Emekli bayram ikramiyeleri ne zaman yatırılacak sorusu, bayrama çok az bir süre kala araştırılmaya devam ediliyor. Bu yıl 12 milyon emekli, dul ve yetim için yatırılacak olan bayram ikramiyesi, bu yıl da biner lira olarak hesaplanacak. Dul ve yetimlerin alacağı ikramiye ise değişiklik gösterecek. İşte, emekliye bayram ikramiyesi hakkında bazı bilgiler

27.05.2019Gündem
Ne zaman emekli olurum Emeklilik yaşı nasıl hesaplanır

Ne zaman emekli olurum? Emeklilik yaşı nasıl hesaplanır?

Emekliliğe ayrılacak vatandaşlar, internet üzerinden emeklilik yaşı hesaplama ile ilgili araştırma yaparak, 'Ne zaman emekli olurum?' sorusuna yanıt arıyor. Vatandaşlar, E-Devlet sistemi üzerinden, hangi yaşta ve hangi tarihte emekli olabileceklerini öğrenebiliyorlar. Peki, emeklilik yaşı nasıl hesaplanır? İşte, emeklilik yaşı hesaplama ile ilgili bazı bilgiler.

18.05.2019Gündem
TESK Genel Başkanı Palandöken: Esnafımızın Bağ-Kur sorunu çözülmeli

TESK Genel Başkanı Palandöken: Esnafımızın Bağ-Kur sorunu çözülmeli

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Binlerce esnaf, vergi ve oda kaydı dikkate alınarak emekli olmanın yolunu açacak yeni yasal düzenlemeyi dört gözle bekliyor." dedi.

8.05.2019Ekonomi
Para için eşlerinden boşanmışlardı Yakalandılar

Para için eşlerinden boşanmışlardı! Yakalandılar

Trabzon’da son 5 yılda eşiyle anlaşmalı boşanarak SGK’dan haksız maaş alan 75 kişinin maaşları iptal edilerek ödenen sağlık giderleri de geri alındı.

1.05.2019Ekonomi
37.5 milyar TL’lik tahsilat

37.5 milyar TL’lik tahsilat

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından 2011 yılından bugüne kadar yapılan 5 yapılandırma ile toplam 37.5 milyar liralık tahsilat gerçekleşti. Kurumun raporuna göre son yapılandırmada ocak ayı itibariyle tahsil edilen tutar da 3.5 milyar TL oldu.

28.04.2019Ekonomi
GSS borçluları sağlık hizmetinden faydalanacak

GSS borçluları sağlık hizmetinden faydalanacak

Prim borçları nedeniyle sağlık hizmeti alamayan Bağ-Kur ile Genel Sağlık Sigortalılar, 31 Aralık 2019'a kadar Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler ile üniversite hastanelerinde ücretsiz sağlık hizmeti alabilecek.

29.03.2019Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğandan sert mesaj: Mum gibi olacaklar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sert mesaj: Mum gibi olacaklar

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün İstanbul'un 8 ilçesinde düzenlenen mitinglerde konuştu. Erdoğan, Sarıyer mitinginde "Kur oyunları ve terör örgütleri üzerinden Türkiye'nin bağımsızlığına kastedenler 31 Mart sonrası Milli İrade karşısında mum gibi olacaklar." ifadelerini kullandı.

29.03.2019Gündem
Çiftçiye özel ‘tarım kart’

Çiftçiye özel ‘tarım kart’

QNB Finansbank, Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın üçüncü büyük tarımsal mekanizasyon fuarı olan Konya Tarım Fuarı’na katılıyor. 19-23 Mart 2019 tarihlerinde Konya Ticaret Odası-TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenecek 17. Konya Tarım Fuarı’nda 773 Numaralı stantta yer alacak olan QNB Finansbank Tarım Bankacılığı Birimi, 6 ay faizsiz dönem avantajlı ve hasatta ödemeli CardFinans TarımKart’ını çiftçilerle buluşturacak.

19.03.2019Ekonomi
Kılıçdaroğlu: Sadece bir ayrıcalık istiyorum

Kılıçdaroğlu: Sadece bir ayrıcalık istiyorum

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Belediye başkanı arkadaşlarımdan isteğim, seçildikten sonra herkese eşit yaklaşıp, herkesi kucaklayacaksınız. Sadece bir ayrıcalık istiyorum. Eğer bir mahalle yoksulsa oraya pozitif ayrımcılık, biraz daha fazla hizmet götüreceksiniz. İsteğim bu” dedi. Kılıçdaroğlu dün Antalya’da seçim çalışmaları kapsamında yaptığı konuşmalarda şunları söyledi:

11.03.2019Gündem
Bakan Selçuktan kadın istihdamı hakkında açıklama

Bakan Selçuk'tan kadın istihdamı hakkında açıklama

İSTANBUL’da düzenlenen 5. Toplumsal Cinsiyet Adaleti Kongresi’nde konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2005’te 5 milyon 108 bin olan kadın istihdamını, 2018’de 9 milyona çıkardıklarını söyledi.

7.03.2019Ekonomi
Bayraktar: Günde 16-17 saat çalışan kadın çiftçilerimiz, tarımımızın bel kemiğidir

Bayraktar: Günde 16-17 saat çalışan kadın çiftçilerimiz, tarımımızın bel kemiğidir

TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çalışan kadınların 4’te 1’inin tarımda olduğunu söyleyerek "Günde 16-17 saat çalışan kadın çiftçilerimiz, tarımımızın bel kemiğidir. Tarımda çalışan 2,2 milyona yakın kadın, ev işlerinin yanı sıra tarımsal üretimin de merkezinde yer almaktadır" dedi.

7.03.2019Ekonomi
Annesi anlattı herkes dehşete düştü: Son sözü Baba oldu...

Annesi anlattı herkes dehşete düştü: Son sözü 'Baba' oldu...

Bursa’nın Orhangazi ilçesinde eşiyle tartıştıkları sırada araya giren 19 yaşındaki oğlunun boğazını keserek öldürdüğü iddiasıyla hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan baba Ruhi Türker'in (55) yargılanmasına başlandı. Ağlayarak ifade veren Ruhi Türker, "Eşimle tartışırken elimde bıçak vardı. Oğlum hamle yapıp aramıza girdi ve aniden düştü. Yere düşünce kan gördüm. Bıçaklandığını fark etmedim. Kazaen oldu" diyerek kendini savundu. Nagihan Türker (50) ise ''Eve alkollü geldi. Oğlumla yatak odasına girdik. Kapıyı açtığımızda bıçağı boğazına sapladı. Çocuğumun son sözü 'Baba' oldu" dedi.

27.02.2019Gündem
Bağ-Kur’lu İçİn BES alternatif

Bağ-Kur’lu İçİn BES alternatif

Emeklilik şirketleri ile bir araya gelen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, en az emekli maaşı alan kesimin Bağ-Kur’lu esnaf olduğunu belirterek, “Bireysel emeklilik, bizlerin geleceğini garanti altına almak için hem önemli bir sistem hem de fırsat. Üstelik devlet de destekliyor” dedi.

18.02.2019Ekonomi
Emekli olunca ne kadar maaş alırım Emeklilik maaşı hesaplama ekranı

Emekli olunca ne kadar maaş alırım? Emeklilik maaşı hesaplama ekranı

Emekli olunca ne kadar maaş alırım sorusunun yanıtı, çalışan milyonlarca vatandaşın sorguladığı konular arasında yer almaya devam ediyor. Çalışan vatandaşlar huzurlu bir yaşama geçiş döneminde, emekli olacakları zamanda ne kadar maaş alacaklarını, SGK tarafından sağlanan emeklilik maaşı sorgulama ekranıyla öğrenebiliyor. Peki, emekli olunca ne kadar maaş alırım?

11.02.2019Gündem
Milyonları ilgilendiriyor O ödemelerde son gün 28 Şubat

Milyonları ilgilendiriyor! O ödemelerde son gün 28 Şubat

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 7143 sayılı Kanuna göre yapılandırılmasına rağmen, süresi içinde ödenmemesi yahut eksik ödenmesi nedeniyle yapılandırması bozulanlar, bu tutarları ödemeleri gerektiği tarihten ödeme tarihine kadar geçen süre için hesaplanan geç ödeme zammı ile birlikte 28 Şubat.2019 tarihine kadar uzattı.

28.01.2019Ekonomi
Haftaya ödenecek Milyonlarca kişiye zamlı maaş...

Haftaya ödenecek! Milyonlarca kişiye zamlı maaş...

Milyonlarca emekli zamlı maaşlarını alıyor. SSK emeklilerinde zam 518 liraya kadar çıkıyor. Önümüzdeki hafta Bağ-Kur emeklileri zamlı maaşlarına kavuşacak

28.01.2019Ekonomi
Çalışan anneye 5 destek

Çalışan anneye 5 destek

Çalışan annelere, doğum izninden kısmi süreli çalışmaya, evde çocuk bakımı yardımından doğum borçlanmasına kadar çalışma hayatında birçok hak tanınıyor.

23.01.2019Ekonomi
2019 emekliye ocak ayı maaş farkları ne zaman yatacak Bakan tarih verdi

2019 emekliye ocak ayı maaş farkları ne zaman yatacak? Bakan tarih verdi!

Memur ve emeklilerin maaşlarına ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kere zam yapılıyor.  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, maaşlara yansıyacak zam farklarının ödeneceği tarih hakkında bilgi verdi. Peki, 2019 maaş farkları ne zaman ödenecek?

22.01.2019Gündem
Eczaneler saat kaçta açılıyor/kapanıyor Eczaneler hafta sonu açık mı

Eczaneler saat kaçta açılıyor/kapanıyor? Eczaneler hafta sonu açık mı?

Eczaneler saat kaçta açılıyor sorusunun yanıtı yüzlerce vatandaş tarafından sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Bu içeriğimizden çalışma günleri ve eczanelerin açılış kapanış saatleri hakkında bilgi alabileceğiniz gibi, öğle arası başlangıç/bitiş saatlerini de öğrenebilirsiniz. Peki, eczaneler saat kaçta açılıyor/kapanıyor? Eczaneler hafta sonu açık mı?

20.01.2019Gündem
2019 maaş farkları ne zaman yatacak

2019 maaş farkları ne zaman yatacak?

Zamlı emekli maaş farkları için araştırmalar devam ediyor. Memur ve emekliler maaşlarını ocak ve temmuz olmak üzere senede iki kere zamlı alıyor. Öte yandan geçmiş altı aya ait enflasyon farkı oluşursa bu fark da maaşlara yansıtılıyor. Peki, 2019 maaş farkları ne zaman yatacak?

19.01.2019Gündem
2019 emeklilerin maaş farkları ne zaman ödenecek İşte Bakan Selçukun verdiği tarih

2019 emeklilerin maaş farkları ne zaman ödenecek? İşte Bakan Selçuk'un verdiği tarih

2019 yılında emeklilerin alacakları zam oranlarının belli olmasının ardından en çok merak edilen konulardan biri de zam farklarının ne zaman ödeneceği olmuştu. Bu hususta beklenen açıklama Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı'ndan geldi. Peki, emeklilerin maaş farkları ne zaman ödenecek?

14.01.2019Gündem
Emeklilerin farkları Ocak ayı içerisinde ödenecek

Emeklilerin farkları Ocak ayı içerisinde ödenecek

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, emekli aylıklarında oluşan fark tutarlarının Ocak ayı içerisinde ödeneceğini açıkladı.

13.01.2019Ekonomi
Depremzede Samsatın konteynerde 3. yılı: Geçici konutların kalıcı göçebeleri

Depremzede Samsat'ın konteynerde 3. yılı: Geçici konutların kalıcı göçebeleri

Adıyaman’ın Samsat ilçesini önce 5.5 büyüklüğündeki 2 Mart 2017 depremi vurdu. Evlerin büyük bölümü hasar gördü. 24 Nisan 2018’de 5.1 büyüklüğündeki ikinci depremde ise bu büyüklükteki depremlere dayanması beklenen konutlar yerle bir oldu. Bu evleri, Atatürk Barajı sebebiyle 30 yıl evvel ilçenin taşınması sırasında devlet yapmıştı.22 Aralık 2018’de teslim edileceği söylenen deprem konutları ise bir türlü bitmedi. Samsat, yeni yıla konteynerde girdi. Okulu, esnafı, halkı, belediyesi hâlâ konteynerde. Samsatlıların soğuk ve nemli ‘evlerine’ konuk olduk, sorunlarını dinledik.

13.01.2019Gündem
Emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır Emekli olunca ne kadar maaş alırım

Emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır? Emekli olunca ne kadar maaş alırım?

2019'un gelmesiyle birlikte yoğun ve yorucu geçen bir çalışma yılını daha geride bırakan milyonlarca çalışan, emekli olma hayallerine bir adım daha yaklaştı. Emekli olmaya hak kazanarak SGK'dan aylık alacakları tarihi sabırsızlıkla bekleyen vatandaşlar, internet üzerinden yaptıkları araştırmalarla, emekli olacakları zaman alacakları maaş miktarını öğrenmek istiyor. Peki, emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır? Emekli olunca ne kadar maaş alırım?

11.01.2019Gündem
Memur emeklileri 2019da ne kadar maaş alacak 2019 emekli zammı

Memur emeklileri 2019'da ne kadar maaş alacak? 2019 emekli zammı

Ocak ayında zamlı tutarların maaşlara yansıtılmasıyla birlikte memur emeklilerinin de alacağı tutar değişiklik gösterecek. Peki, yüzde 10.73 zam alacak olan memur emeklilerinin yeni yılda alacağı maaşlar ne kadar olacak? İşte, 2019 memur emeklisi maaş zammı oranları...

11.01.2019Ekonomi
2019 memur emeklisi zamları ne kadar oldu İşte yeni yılın emekli maaşı zam miktarları

2019 memur emeklisi zamları ne kadar oldu? İşte yeni yılın emekli maaşı zam miktarları

Memur emeklilerine yapılan yüzde 10.73, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan yüzde 10.19’luk zam ile birlikte emeklilerin yeni yılda alacakları zamlı maaşlar belli oldu. Yapılan zam ile birlikte emeklilerin her ay maaşlarına yatan ek ikramiye tutarları da arttı. Peki, Zamlı emekli maaşları ne kadar oldu? En düşük emekli maaşı ne kadar?

8.01.2019Gündem
Eczaneler saat kaçta açılıyor ve kapanıyor İşte eczane açılış/kapanış saatleri

Eczaneler saat kaçta açılıyor ve kapanıyor? İşte eczane açılış/kapanış saatleri

Eczanelerin açılış ve kapanış saatleri yüz binlerce vatandaş tarafından sorgulanan ve araştıran konular arasında yer almaya başladı. Kişisel ihtiyaçlarını karşılaşmak için eczanelerin hafta sonu ve hafta içi mesai saatleri vatandaşlar tarafından internet üzerinden sorgulanıyor. Peki, eczaneler saat kaçta açılıyor ve kapanıyor? İşte eczane açılış/kapanış saatleri

6.01.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Dar gelirlinin gözü enflasyonda

YILIN ikinci yarısında maaş ve aylıklara yapılacak zam oranı, 3 Temmuz’da açıklanacak haziran ayına ilişkin enflasyon oranı ile netleşecek. Böylelikle zamda esas alınan 6 aylık enflasyon ortaya çıkacak. İlk beş ayda enflasyon yüzde 4.99 olarak gerçekleşti. Eğer haziran enflasyonu eksi çıkmazsa, dar ve sabit gelirli kitlenin aylıklarına yüzde 5-6 arası zam yapılması kuvvetle muhtemel.

21.06.2019

En az %6.5 zam!

Toplusözleşmeye göre memur emeklileri, 2019’un temmuz-aralık döneminde yüzde 5 zam alacak. Yılın ilk yarısına ait enflasyon yüzde 4’ü aşarsa da aradaki fark maaşlara yansıtılacak. Buna göre memur emeklileri için yüzde 5 zam cepte ve en az yüzde 1.5’lik enflasyon farkı oluşacak ve toplam zam oranı en az yüzde 6.5 olacak.

19.06.2019

Çalışmadan emekli olmanın formülü

Çalışmayan ve hiçbir sosyal güvencesi olmayanlar ya da çalışmaya ara verenler isteğe bağlı sigorta yaptırarak hem emekli olup maaş alabilirler hem de devletin sunduğu sağlık hizmetinden yararlanabilirler. En düşük aylık ödenecek sigorta primi ise 818.69 lira.

15.05.2019

Çift emekli maaşı mümkün

Yargıtay, önemli bir karara imza atarak anneden ve babadan ayrı ayrı yetim aylığı alınabilmesinin önünün açtı. Hem eşten hem de anne ve babadan ayrı ayrı maaş almak mümkün. Hatta kimi kişilere üç maaş birden bağlanabiliyor. Peki, kimler, hangi şartlarda çift emekli maaşı alabilir?

8.05.2019

Binaların ortak alanları vergi avantajını etkiliyor mu?

Hürriyet okurlarından özellikle apartman ve sitelerin ortak alanları konusunda çokça soru alıyoruz... Emekli, engelli, ev hanımı ve işsizlerin tek konutları için, 200 metrekarenin hesabı yapılırken, ortak alanların dikkate alınıp alınmayacağı merak ediliyor...

3.05.2019

Kimler tek konutu için vergi ödemeyecek?

Önce dünün kısa bir özetini verelim: Mülk sahiplerinin gayrimenkullerinin emlak vergi değeri (matrahı) geçen yıla göre, yüzde 11,865 oranında artırıldı. Konut olsun, işyeri olsun, ‘yeniden değerleme oranının yarısı’ kadar artırılan rayiç değerler üzerinden, 2019’un emlak vergisi ödenecek. Konut sahipleri, yeni emlak vergi değerinin binde 1’i (büyükşehirlerde binde 2’si) oranında vergi ödeyecekler. İşyeri sahipleri emlak vergi değerinin binde 2’si (büyükşehirlerde binde 4’ü) oranında emlak vergisi ödeyecekler. Bugün; hangi konut sahiplerinin emlak vergisi ödemeyeceklerini açıklıyoruz. Normalde vergi ödememe hakkına sahip mülk sahiplerinin; farklı özel durumlar oluştuğunda vergi avantajının devam edip etmediği konusundaki sorularını cevaplıyoruz.

2.05.2019

Evde bakıma 15 bin lira

65 yaşını doldurmuş geliri olmayandan engellilere, engelli yakını olanlardan evde bakıma kadar hem ihtiyacı hem de yeterli geliri olmayan birçok kişiye destek veriliyor. 2019’daki değişikliklerle birlikte yardımlar, kişi başına yıllık 15 bin liranın üzerine kadar çıkıyor. İşte merak edilen devlet yardımları ve bu desteklerden yararlanma şartları.

3.04.2019

Ne zaman emekli olacaksınız?

Okuyuculardan her gün emeklilikle ilgili onlarca soru alıyorum; yaşım şu, ilk işe giriş tarihim bu, şu kadar prim ödedim, ne zaman emekli olurum gibi. Konu sosyal güvenlik olunca belki de en çok merak edilen konuların başında emeklilik geliyor.

6.03.2019

Temizlikçi ve bakıcı primleri de yükseldi

Temizlikçi, bakıcı gibi ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primleri asgari ücretle birlikte yüzde 26 arttı. 2019 yılında ayda 9 gün çalışan için 15.35 lira, 12 gün çalışan için 304.42 lira prim ödenecek.

6.02.2019

Çalışan anneye 5 destek

Çalışan annelere, doğum izninden kısmi süreli çalışmaya, evde çocuk bakımı yardımından doğum borçlanmasına kadar çalışma hayatında birçok hak tanınıyor.

23.01.2019

Ombudsmana başvuru ücretsiz

Hak arama yolu olarak aklınıza sadece mahkeme mi geliyor? Artık kamunun eylem, işlem, tutum ve davranışlarına karşı mahkemeden önce başvurabileceğiniz bir şikâyet mekanizması var: Yedi yaşına giren Kamu Denetçiliği (Ombudsmanlık) Kurumu.

21.01.2019

Ev hanımlarına emeklilik imkanı

Ev hanımları isteğe bağlı sigorta yaptırarak hem sağlık hizmeti alabiliyor hem de emekliliğe hak kazanabiliyor. Evde el işi yaparak üreten ve bundan da belirli kazanç elde eden kadınlar içinse emeklilik çok daha kolay.

16.01.2019

Ocakta ölüm aylığı arttı

Açıklanan enflasyona göre ocak ayında SSK ve Bağ-Kur ölüm aylıkları da arttı. Yeni zamla birlikte en düşük hisseye göre ölüm aylığı 346 lira olurken, en yüksek aylık tutarı da 4 bin lirayı geçti.

10.01.2019

1000 lira ikramiye

Memur emeklilerine yapılan yüzde 10.73, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan yüzde 10.19’luk zam ile birlikte emeklilerin her ay maaşlarına yatan ek ikramiye tutarları da arttı. 2019 yılında da Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde emekliler 1000’er liralık ikramiye alacaklar.

8.01.2019

Memur emeklisine yüzde 10.73

Toplusözleşmeye göre yüzde 4’lük zammın üzerine enflasyondan kaynaklı yüzde 6.73’lük fark da eklendiğinde, memur emeklileri maaşlarını ocakta yüzde 10.73 zamlı alacak. Böylece en düşük memur emekli maaşı da 2 bin 379 lira olacak.

7.01.2019

SSK, Bağ-Kur emeklisine yüzde 10.19

Açıklanan 2018’in temmuz-aralık dönemi enflasyonuna göre SSK, Bağ-Kur ve tarım emeklileri yeni yılda maaşlarını yüzde 10.19 zamlı alacak. En düşük SSK emek-lisinin aylığı ek ödeme ile birlikte 1.964 liraya çıkacak.

6.01.2019