MENÜ

baden wurttemberg basbakani winfried kretschmann

baden wurttemberg basbakani winfried kretschmann ile ilgili tüm haberleri ve son dakika baden wurttemberg basbakani winfried kretschmann haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 43 baden wurttemberg basbakani winfried kretschmann haberi bulunmuştur.

baden wurttemberg basbakani winfried kretschmann Haberleri

Başbakanlar ‘otomobili yeniden icat etmek’ için buluştu

Başbakanlar ‘otomobili yeniden icat etmek’ için buluştu

VW'NİN merkezi Aşağı Saksonya, Daimler ve Porsche'nin merkezi Baden Württemberg ile BMW ve Audi'nin merkezi Bavyera Eyaleti'nin başbakanları daha fazla iş birliği kararıyla başkent Berlin'de basının önüne çıktı.

7.06.2019Avrupa
DTI’nin Alman anayasasının 70. yılı kutlamaları iftarla bitti

DTI’nin Alman anayasasının 70. yılı kutlamaları iftarla bitti

Türk-Alman İş ve Eğitim Enstitüsü (DTI), Alman Anayasası’nın kabul edilişinin 70. yılını Mannheim Kunsthalle’de düzenledikleri geniş çaplı etkinlikler serisiyle kutladı.

23.05.2019Avrupa
Almanya Gülen konusundaki taleplere soğuk bakıyor

Almanya Gülen konusundaki taleplere soğuk bakıyor

Türkiye’nin Gülen cemaatinin faaliyetlerinin izlenmesi için yaptığı talep Alman makamlarınca kabul görmedi. Eski savcılar Öz ve Kara’yla ilgili iade taleplerine de “Almanya’da olduklarına dair bilgi yok” yanıtı verildi.

17.08.2016Dünya
Almanya’ya ‘Yeşil başbakan’ mı

Almanya’ya ‘Yeşil başbakan’ mı?

Almanya Federal Cumhuriyeti’nin 70 yıllık tarihinde şimdiye kadar 8 başbakan görev yaptı. Konrad Adenauer (1949-1963), Ludwig Erhard (1963-1966), Kurt Georg Kiesinger (1966-1969), Willy Brandt (1969-1974), Helmut Schmidt (1974-1982), Helmut Kohl (1982-1998), Gerhard Schröder (1998-2005). Şu andaki Başbakan Angela Merkel de 2005 yılından beri bu görevi sürdürmektedir.

19.06.2019Avrupa

Şaraplı iftardan sonra yeni skandal! Davet edip iftara almadılar

Almanya’da 2016 yılında verdiği şaraplı iftar programı ve programda Türkiye’ye yaptığı eleştirilerle hafızalara kazınan Baden-Württemberg’in Yeşillerli Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann’ın geleneksel iftar davetine bu yıl da Türk diplomatlar katılmadı, davet edilen oruçlu Türk basın mensupları ise iftar salonundan dışarı çıkarıldı.

14.05.2019Avrupa
Yeşil ‘hırçın çocuklar’ geliyor

Yeşil ‘hırçın çocuklar’ geliyor

Federal Almanya Cumhuriyeti ile eski Doğu Almanya olarak bilinen Demokratik Almanya Cumhuriyeti’nin 3 Ekim 1990 tarihinde resmen birleşmesinden sonra ‘Bündnis 90/Die Grünen’ (Birlik 90/Yeşiller) adını alan Yeşiller Partisi’nin temeli, 1970’li yıllarda atıldı.

1.04.2019Avrupa
Yasal düzenleme şart

Yasal düzenleme şart

Almanya’da özellikle son dönemlerde başta politika olmak üzere, çeşitli alanlarda kadın-erkek eşitliği yeniden yoğun bir biçimde ülkenin gündemine oturdu.

18.02.2019Avrupa
Gerçekçi eş başkanların hedefi ‘Yeni Sol’

'Gerçekçi' eş başkanların hedefi ‘Yeni Sol’

Hannover’de yapılan olağan genel kurultayda Cem Özdemir eş başkanlığa veda ederken, Yeşiller, yeni iki eş başkanla yeni bir başlangıç yaptı. 48 yaşındaki Robert Habeck ve 37 yaşındaki Annalena Baerbock, Yeşiller’in yeni umudu oldu.

28.01.2018Dünya
Baden Württemberg’e başbakan mı oluyor

Baden Württemberg’e başbakan mı oluyor?

Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir’in adı koalisyon görüşmeleri sırasında Dışişleri Bakanlığı’na geçiyordu. Ama Jamaika koalisyonu kurulamadı. Yeşiller Eşbaşkanlığını bırakacak olan Cem Özdemir’in siyasi geleceği büyük merak konusu.

11.12.2017Dünya
Müslüman toplumu da Almanya’ya ait

Müslüman toplumu da Almanya’ya ait

Almanya’nın Baden Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann iftar verdi. Eyaletteki üniversitelerde İslam din eğitimi alan üniversite öğrencileri ve yetkililerinin davet edildiği iftara Baden Württemberg Eyalet Meclis Başkanı Muhterem Aras, Tübingen İslam Merkezi Müdürü Erdal Toprakyaran ve çok sayıda davetli katıldı.

20.06.2017Dünya
Yeşiller’i korku sardı

Yeşiller’i korku sardı

Almanya’da 24 Eylül 2017 tarihinde genel seçimler, yanı Federal Meclis olarak bilinen Alman Parlamentosu seçimleri yapılacak.

29.04.2017Dünya
Bambi’lerden biri de Bülent Ceylan’a

Bambi’lerden biri de Bülent Ceylan’a

Almanya’nın en prestijli medya ödülü Bambi, bu yıl 68’inci kez verildi. Türkiye kökenli komedyen Bülent Ceylan ile denizde 18 göçmeni boğulmaktan kurtaran yüzücü kardeşler Yusra ve Sarah da ödül alanların arasındaydı.

18.11.2016Magazin
Yeşillerli Kretschmann: Merkel’den daha iyi kimse yapamaz

Yeşillerli Kretschmann: Merkel’den daha iyi kimse yapamaz

Merkel’in yeniden başbakan adayı olmasına Yeşiller’den destek geldi. Yeşiller’in ağır toplarından Baden Württemberg Eyalet Başbakanı Kretschmann, “Bu işi ondan iyi yapacak birini daha tanımıyorum” dedi.

3.11.2016Dünya
Baden Württemberg’e Türkiye’den meclis başkanı

Baden Württemberg’e Türkiye’den meclis başkanı

İKİ dönemdir Almanya’nın Baden Württemberg Eyalet başkenti Stuttgart’ta seçimlerde Yeşiller’in oy kraliçesi olan Muhterem Aras bir ilke daha imza attı.

12.05.2016Dünya
Almanyada ilk Türk kökenli Parlamento Başkanı

Almanya'da ilk Türk kökenli Parlamento Başkanı

Almanya'nın Baden Württemberg Eyalet Meclisi tarihinde bir ilk. Eyalet Meclis Başkanlığına Türkiye kökenli Muhterem Aras seçildi. Yeşillerli Muhterem Aras, Baden Württemberg Eyalet Meclisi'nin aynı zamanda ilk kadın Meclis Başkanı.

12.05.2016Dünya
Kohl, bunu da mı görecekti

Kohl, bunu da mı görecekti

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in 2000 yılından beri genel başkanlığını yaptığı Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), yıllarca Baden-Württemberg Eyaleti’nde rakip tanımadı.

4.05.2016Avrupa
Baden Württemberg’te Yeşiller-CDU anlaştı

Baden Württemberg’te Yeşiller-CDU anlaştı

Almanya’da iki ay önce eyalet meclisi seçimlerinin yapıldığı Baden Württemberg’te Yeşiller ile CDU, koalisyon hükümeti kurmak için anlaştı. Partiler 5’er bakanlık alacak.

3.05.2016Avrupa
Türklerin hayat tarzını iyi bilirim

'Türklerin hayat tarzını iyi bilirim'

WINFRIED KRETSCHMANN... Biyoloji ve kimya öğrenimi yaptı. Öğretmen oldu. Ancak öğrencilik döneminde komünist gruplarda yer aldığı için devlet okullarında görev yapmasına izin verilmedi. Mahkeme yoluyla memur olarak öğretmenliğe atandı.

19.03.2016Avrupa
Jamaika’dan sonra Kenya

Jamaika’dan sonra Kenya

Almanya’nın Baden-Württemberg, Rheinland-Pfalz ve Saksonya Anhalt eyaletlerinde geçen pazar günü yapılan eyalet parlamentosu seçimlerinde sağ popülist Almanya için Alternatif’in (AfD) beklentilerin üzerinde oy alması, köklü partilerin tüm hesaplarını altüst etti.

16.03.2016Avrupa
Almanyanın siyasi koordinatları kaydı

'Almanya'nın siyasi koordinatları kaydı'

Alman gazetelerinin yorum sütunlarında yer alan konuların başında pazar günü üç eyalette yapılan parlamento seçimleri geliyor. Yorumlarda sağcı popülistlerin seçimlerdeki başarısı mercek altına alınıyor.

14.03.2016Avrupa
Merkel zorda

Merkel zorda

Mülteci akını sonrası Almanya’da ilk kez halk sandık başına gitti. Üç eyalette yapılan parlamento seçimlerinin ilk sonuçlarına göre mültecilere yönelik ‘açık kapı’ politikasında ısrar eden Başbakan Merkel’in partisi CDU kan kaybederken, göçmen karşıtı Almanya İçin Alternatif Partisi üç eyalette de meclise güçlü olarak girdi.

13.03.2016Dünya
Alman medya ödülü Ban Ki Moonun

Alman medya ödülü Ban Ki Moon'un

2015 Alman Medya ödülü Baden Baden kentinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon'a verildi.

8.03.2016Dünya
Kaleyi hangi parti alacak

Kaleyi hangi parti alacak

Hafta sonu Rheinland Pfalz’ı yazdık. Bugün sıra Baden Württemberg’te... Bu eyalette de gelecek pazar günü eyalet meclisi seçimleri yapılacak. Baden Württemberg'te 2011'den beri Yeşiller- SPD koalisyonu hükümette. Burası Yeşiller'in eyalet başbakanı çıkardığı ilk yer. Peki bu seçimde ne olur?

7.03.2016Avrupa
Uyuşturucu kullanan politikacıya parti yönetimi tavır aldı

Uyuşturucu kullanan politikacıya parti yönetimi tavır aldı

Uyuşturucu satıcısının evinden çıktığı sırada, polis tarafından durdurulan ve yapılan aramada üzerinde 0,6 gram sentetik uyuşturucu çıkan Almanya Federal Meclis milletvekiline partisi tavır aldı.

4.03.2016Dünya
Yeşiller: Geçici izinle kalanlara oturum verilsin

Yeşiller: Geçici izinle kalanlara oturum verilsin

Almanya'da Federal Bakanlar Kurulu’nun kabul ettiği Fas, Cezayir ve Tunus’un güvenli ülke ilan edilmesi kararı 26 Şubat 2016’da Eyalet Temsilciler Meclisi’nin (Bundesrat) gündemine gelecek. Değişikliğin uygulanması için Eyalet Temsilciler Meclisi’nin onayı gerekiyor.

17.02.2016Dünya
Almanyada AfD korkusu

Almanya'da AfD korkusu

Almanya'nın üç eyaletinde seçimler var. Mülteci krizi en çok yabancı karşıtı Almanya için Alternatif Parti'ye (AfD) yaramış görünüyor. AfD gibi bir partide Türk soyadlı ilçe Başkanı bile var.

23.01.2016Dünya
Almanya 2016 yılında seçime gidiyor

Almanya 2016 yılında seçime gidiyor

Yaklaşık 80 milyon nüfuslu Almanya'nın 16 eyaletinden üç eyaleti Baden Württemberg, Rheinland-Pfalz ve Sachsen- Anhalt eyaletleri 13 Mart 2016 tarihinde seçime gidiyor.

31.12.2015Dünya
Kretschmann yürüyor

Kretschmann yürüyor!

Almanya’nın ilk Yeşillerli Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann, sırtında çantası, yanında eşiyle gelecek yıl yapılacak seçimler için eyaleti dolaşıyor.

14.08.2015Avrupa
Almanya mülteciye yer bulamıyor

Almanya mülteciye yer bulamıyor

Almanya mültecileri nereye yerleştireceğini şaşırdı. Mültecilerle yerliler arasında hava geriliyor. Mültecilere hazırlanan yurtlara saldırılar artıyor. Ülke mülteci sorununda iflas tehlikesiyle baş başa.

27.07.2015Avrupa
Kretschmann: İslam Almanya’ ya ve Baden-Württemberg’e ait

Kretschmann: İslam Almanya’ ya ve Baden-Württemberg’e ait

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in “İslam Almanya’ya aittir” açıklamasına bir destek de Baden- Württemberg (BW) Eyaleti’nin Yeşiller Partili Başbakanı Winfried Kretschmann’dan geldi.

29.01.2015Avrupa
Neonazilerin katlettiği Ramazan Avcı, Hamburgda anıldı

Neonazilerin katlettiği Ramazan Avcı, Hamburg'da anıldı

HAMBURG’da 29 yıl önce neonaziler tarafından katledilen Ramazan Avcı, iki yıldan beri adını taşıyan cinayet mahallinde anıldı.

22.12.2014Avrupa
Yeşiller de akıllanmaya başladı

Yeşiller de akıllanmaya başladı

GEÇEN hafta Hamburg’da Yeşiller’in, yani Birlik 90/Yeşiller Partisi’nin kurultayı vardı.

26.11.2014Avrupa
Geçen seçimlerde yanlış yaptık

Geçen seçimlerde yanlış yaptık

Almanya’nın Thüringen Eyaleti’nde, eski Doğu Almanya’daki rejimin uzantısı olarak görülen Sol Parti yönetiminde SPD ve Yeşiller’den oluşan üçlü bir koalisyon yolda. Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Başbakan Angela Merkel ise duvarın yıkılmasından 25 yıl sonra bir eyalette Sol Parti başkanlığında hükümet kurulmasına karşı uyarılar yaptı.

7.11.2014Avrupa
Karikatür polemiği bitmek bilmiyor

Karikatür polemiği bitmek bilmiyor

CDU, Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili bir karikatürün ders kitabından kaldırılmasını isteyen iki milletvekiline kızdı.

6.11.2014Avrupa
Bu mu ‘hoşgeldin kültürü’

Bu mu ‘hoşgeldin kültürü?’

FEDERAL İstatistik Dairesi’nin resmi verilerine göre Almanya’da 7 milyon 600 bin yabancı yaşamaktadır.

22.10.2014Avrupa
Bozdağ: Yangını haber verip ilk müdahaleyi yapan bir Yunan

Bozdağ: Yangını haber verip ilk müdahaleyi yapan bir Yunan

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Almanya'da yedisi çocuk sekiz Türk'ün ölümüne neden olan yangını fark ederek, polise haber veren kişinin Yunan asıllı olduğunu söyledi. Binanın arka tarafındaki "Club Merlin" adlı gece kulübünün işletmecisi olan Christos Kiroglou, yangına müdahale ederek, anneanne ve iki çocuğu kurtardı.

11.03.2013Gündem
Bakan Çağlayan Alman yatırımcılarla buluşacak

Bakan Çağlayan Alman yatırımcılarla buluşacak

Yeni teşvik sistemini yatırımcılara anlatmak amacıyla yarın Almanya'ya gidecek olan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Baden Württemberg eyaletinde ciroları 1 milyar avroyu aşan şirketlerin üst yöneticileriyle görüşecek.

24.09.2012Ekonomi
Emniyet kemeri takmayan Papa hakkında suç duyurusu

Emniyet kemeri takmayan Papa hakkında suç duyurusu

Katoliklerin ruhani lideri Papa 16'ncı Benediktus hakkında Almanya'da, emniyet kemeri takmadığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

28.11.2011Gündem
PKK’ya: Silah bırakıp ailelerinizle buluşun

PKK’ya: Silah bırakıp ailelerinizle buluşun

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kamuoyunda “Eve Dönüş Yasası” olarak bilinen Topluma Kazandırma Yasası’nı hatırlatarak, terör örgütü üyelerine, “Silahlarını bıraksınlar, gelsinler, dönsünler ve aileleriyle buluşsunlar” çağrısında bulundu.

21.09.2011Gündem
Gül, işçi göçünün 50’nci yılında Almanya’da

Gül, işçi göçünün 50’nci yılında Almanya’da

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 4 günlük bir devlet ziyareti için yarın Almanya’ya gidiyor. Gül’ün, Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un daveti üzerine gerçekleştireceği bu ziyaretin, Türkiye’den Almanya’ya iş göçünü başlatan 1961 tarihli iş gücü anlaşmasının 50’nci yıldönümüne rastlaması dikkat çekti.

17.09.2011Ekonomi
Almanya’da ilk Yeşil başbakan

Almanya’da ilk Yeşil başbakan

Almanya’da ilk kez eyalet başbakanın Yeşiller’den olacağı koalisyon hükümeti için anlaşma sağlandı. Baden Württemberg Eyaleti’nde Yeşiller ve Sosyal Demokratlar (SPD) arasında haftalardır süren müzakerelerden sonra koalisyon sözleşmesi tamamlandı.

27.04.2011Gündem