MENÜ

B12 Vitamin Eksikliği

B12 Vitamin Eksikliği ile ilgili tüm haberleri, son dakika B12 Vitamin Eksikliği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün B12 Vitamin Eksikliği haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 314 B12 Vitamin Eksikliği haberi bulunmuştur.

B12 Vitamin Eksikliği Haberleri

Çocuk Sahibi Olmak İçin Egzeriz Yapın ve Aç Kalın

'Çocuk Sahibi Olmak İçin Egzeriz Yapın ve Aç Kalın'

Yaşam ve beslenme tarzı, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin en dikkat etmesi gereken konular. Embriyoloji Uzmanı Dr. Murat Başar, “Kısırlık tedavisi gören erkekler üzerinde yapılan araştırmalara göre haftada 3 kez crossfit yapmak üremeyi olumlu etkiliyor. Ayrıca belirli periyotlarla aç kalmak da çocuk sahibi olmayı kolaylaştırıyor” dedi.

24.07.2019Aşk
Hamilelikte B12 Takviyesine Dikkat Edin

Hamilelikte B12 Takviyesine Dikkat Edin

Hamilelik döneminde B12 takviyesi almanın önemine dikkat çeken Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Birol Baytan, bu dönemde günlük B12 vitamin ihtiyacının yaklaşık 3 mikrogram olması gerektiğinin altını çizdi, "Annede gebelikte B12 eksikliği varsa, bebek de eksik depoyla dünyaya gelir" dedi.

Minik Hiranur yutkunursa ölecek

Minik Hiranur yutkunursa ölecek

Gaziantep'te yaşayan 1,5 yaşındaki minik Hiranur, yaşadığı talihsizliklerin ardından zor günler geçiriyor. Yemek borusu olmaması nedeniyle karından beslenen minik Hiranur, yutkunması halinde nefessiz kalma tehdidi ile karşı karşıya bulunuyor.

19.09.2018Gündem
Vegan Beslenme Sağlığı Bozar mı

Vegan Beslenme Sağlığı Bozar mı?

Vejetaryenlik ve vegan diyetler sağlık, hayvanları koruma ve ekolojik nedenlerden dolayı ülkemizde de giderek daha popüler hale gelmeye başladı. Kısa dönemlik uygulanabilecek bir diyetten çok bir yaşam tarzını ve kültürünü ifade eder Vejetaryenlik. Peki, Vejetaryenliğin sağlığımız üzerindeki etkileri neler? Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Gizem Gök, konuyla ilgili merak edilenlere açıklık getiriyor.

Etin suyunu dökmeyin B12 vitamini kayboluyor

Etin suyunu dökmeyin B12 vitamini kayboluyor

Yorgunluktan ya da halsizlikten yakınıyorsanız, duygusal olarak çok bunaldıysanız, konsantrasyon güçlüğü yaşıyorsanız, baş dönmesi, dengesizlik gibi sorunlar yaşıyorsanız ve hatta depresyon tedavisi görecek kadar hayatla bağlarınız koptuysa bu tür can sıkıcı sorunların B 12 vitamin eksikliğinden kaynaklanabilir.

29.06.2016Sağlık
65 yaş üstünün yüzde 10u Alzheimer

65 yaş üstünün yüzde 10'u Alzheimer

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Emel Köseoğlu, özellikle yaşlılarda hafıza bozukluğu olarak ortaya çıkan ve hastanın günlük yaşam uyumunu bozan beyin hastalığı olarak bilinen alzheimerin 65 yaş üstü nüfusun yüzde 10’unda görüldüğünü söyledi.

16.03.2016Sağlık
Karıncalanma Hastalık Habercisi Olabilir

Karıncalanma Hastalık Habercisi Olabilir

İnsanların neredeyse tamamı el ve ayak karıncalanmaları yaşamışlardır. Ama basit olarak gördüğümüz bu karıncalanmalar bazı hastalıkların habercisi olabilir.

Üniversite Hastanesinde iddia

Üniversite Hastanesi'nde iddia

Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi'nde, solunum cihazına bağlı olarak tedavi gören 5 çocuğun kalbinin durduğu iddia edildi. Çocuklardan dördünün acil müdahale ile hayata döndürüldüğü, ancak 2 yaşındaki Türkan Akbay'ın kurtarılamadığı belirtildi.

6.01.2011Gündem
Kadınların bitmez derdi: B12 eksikliği

Kadınların bitmez derdi: B12 eksikliği

Eksikliğinde depresyon, unutkanlık, kansızlık, alzheimer ve sinir hasarı gibi ciddi sağlık problemlerine yol açan B12 vitamini, sadece hayvansal besinlerde bulunuyor.

ÇÖLYAK HASTALIĞI

ÇÖLYAK HASTALIĞI

Çölyak hastalığı bağırsaklarda besin maddelerinin sindiriminin ve emiliminin bozulmasına yol açan bir hastalıktır. Çölyak hastalığı olan insanlar; buğday, arpa, çavdar ve bir dereceye kadar da yulafta da bulunan bir protein olan 'gluten' e karşı hassasiyet gösterirler.

10.04.2008Sağlık
SORU VE CEVAPLAR 44. BÖLÜM

SORU VE CEVAPLAR 44. BÖLÜM

Sağlığınızla ilgili soru ve sorunlarınızı paylaşabilir ve yol gösterici yanıtlar alabilirsiniz. Ancak unutmayınız ki, sağlık sorunlarınıza çözüm bulmanın en doğru yolu, uzman bir hekime muayene olmaktır. Sorularınıza verilen cevaplar öneri niteliğinde ve bilgilendirme amaçlıdır. Her türlü tıbbi tedavi için mutlaka hekiminize danışınız.

6.08.2007Sağlık
Taciz skandalına soruşturma

Taciz skandalına soruşturma

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) Teftiş Kurulu, Bayan Çim Hokeyi Milli Takım Antrenörü Savaş Yılmaz hakkındaki taciz iddiaları için soruşturma başlattı. GSGM Teftiş Kurulu müfettişlerinden İsmail Sert, iddialarda bulunan Zonguldaklı 4 milli çim hokeycinin bugün ifadesini aldı.

18.08.2006Spor
Çime teşhir lekesi

Çime teşhir lekesi

9 sporcu, GSGM Teftiş Kurulu’na dilekçeyle başvurup, Milli Takım Antrenörü Savaş Yılmaz’ın kampta tüm oyuncuların önünde giysilerini değiştirdiğini, iç çamaşırlarıyla dolaşırken odasının kapısını açık tuttuğunu belirtti.

7.08.2006Spor
B12 vitamini eksikliği neden olur B12 eksikliği belirtileri nelerdir

B12 vitamini eksikliği neden olur? B12 eksikliği belirtileri nelerdir?

B12 vitamini eksikliğinin hafıza sorunları, unutkanlık, halsizlik, yorgunluk yapan çok önemli bir vitamin eksikliği olduğunu belirten uzmanlar, halsizlik ve yorgunluk varsa mutlaka kanda B12 vitamini düzeyi ölçtürülmesi gerektiğini söylüyor. Peki, B12 vitamini eksikliği neden olur? B12 eksikliği belirtileri nelerdir?

6.12.2019Sağlık
Magnezyum eksikliği nedir Magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir

Magnezyum eksikliği nedir? Magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir?

Magnezyum insan vücudu için zannedilenden çok daha fazla bir öneme sahip mineraldir. Magnezyum eksikliğinin ortaya çıkması halinde kişi vücudunda bazı belirtileri de hissetmeye başlar. Özellikle vücudumuzda meydana gelen bazı aksaklıkların nedeni bu eksiklikten kaynaklanmaktadır. Peki, magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir? İşte, magnezyum nelerde vardır sorusuna yönelik bazı bilgiler

4.12.2019Sağlık
Kafein Tüketerek Ders Çalışmak Verimi Azaltıyor

Kafein Tüketerek Ders Çalışmak Verimi Azaltıyor

Üniversite öğrencilerinde beslenme alışkanlıklarının öğrenme kapasitesi ve hafızaya etkileri hakkında açıklamada bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Yıldız Melek Aksoylu, “Geç saatlere kadar sürekli kafeinli içecekler tüketerek ders çalışmaya çalışmak etkili verim alamamanıza yol açabilir” dedi.

10.09.2019İyi Yaşam
B12 vitamini nelerde bulunur B12 eksikliği nasıl anlaşılır

B12 vitamini nelerde bulunur? B12 eksikliği nasıl anlaşılır?

Televizyonlarda ve gazetelerde konuşan uzmanlar, sık sık B12 vitaminin eksikliği durumunda yaşanacak sağlık sorunlarından bahsederek vatandaşları uyarıyor. Bu nedenle B12'nin bulunduğu besinleri sıklıkla tüketmek önemli. B12 vitaminin bulunduğu besinler aslında her evde bulunan gıdalar. Peki, B12 nelerde bulunur? B12 eksikliği nasıl anlaşılır?

5.09.2019Sağlık
Yorgunluk şikayetiyle doktora gitti... 10 yıldır abur cubur yemekten kör ve sağır oldu

Yorgunluk şikayetiyle doktora gitti... 10 yıldır abur cubur yemekten kör ve sağır oldu

İngiltere'de 17 yaşındaki bir genç erkek, yaklaşık son 10 yıldır 'abur cubur yemekten' kör ve sağır oldu.

3.09.2019Dünya
Demir Eksikliği Kadınları Aşktan Soğutuyor

Demir Eksikliği Kadınları Aşktan Soğutuyor

Psikiyatri Uzmanı Dr. Murat Altın, kadınlarda cinsel isteksizliğe psikolojik sebeplerin dışında demir eksikliği, B12 ve D vitamini yetersizliklerinin yol açabileceğini söyledi, “Demir eksikliği kadınları aşktan soğutuyor” ifadelerini kullandı.

20.08.2019Aşk
B12 Hangi Besinlerde Yer Alır

B12 Hangi Besinlerde Yer Alır?

Birçok insan sabah uyandığında bile kendini yorgun hissettiğinden, dikkatini toplayamamaktan ve sürekli vücudunda gelişen şikayetlerden yakınır. Bu durumu ortaya çıkaran bir sürü neden olabilir ancak çoğu zaman en temel sebeplerden biri olan B12 vitamini eksikliği atlanır.İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Çelik, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Bu Besinler Beyin Hücrelerini Yeniliyor

Bu Besinler Beyin Hücrelerini Yeniliyor

Unutkanlık, zihin yorgunluğu, odaklanmada güçlük yaşamak ve dikkat eksikliği günümüzde genç yaşlı fark etmeksizin 7’den 70’e tüm yaş gruplarında çağın problemi haline geldi. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilem İrkin Koçan hafızamızı güçlendirmek ve odaklanma problemi yaşamamak için soframızda düzenli olarak yer almaları gereken besinleri anlattı.

Yazar Sonuçları

Bunamadan ne kadar korkmalıyız

Bunamak söz konusu olduğunda elimiz ayağımız birbirine karışır. Diğer taraftan “unutmak” yani “yaşa bağlı doğal bellek zayıflaması” yaşlanan beynin doğal zaaflarından biridir. Ama bunun da dozunun kaçtığı, hastalıklarla birlikte olduğu, yaşamı zora soktuğu durumlar yaşanabiliyor.

22.06.2016

Babam artık evin yolunu bulamıyor

Babam 74 yaşında, emekli bir banka müdürü. Son 7-8 aydır zihinsel olarak çok kötüye gidiyor. Bunadığını düşündüren bazı belirtiler var ya da daha kötüsü Alzheimer mi oldu?

8.01.2014

Yorgunluk deyip geçmeyin

Yorgunluk sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri. Doktora müracaat eden her üç hastadan birinde yorgunluk yakınması da var. Hafif ya da ağır, kısa ya da uzun, ilerleyici ya da geçici olabilen yorgunluğun farklı nedenleri var.

10.12.2012

Zayıflık da önemli bir sorundur

Kilo sorunu deyince aklınıza yalnızca kilo almak ya da şişmanlamak gelmesin.

28.12.2009

Bahar yorgunluğu ile nasıl baş edeceksiniz

"Bahar yorgunluğu diye bir şey gerçekten var mı?" Bu sorunun yanıtı "evet" olmalıdır.

31.03.2008

Unutkanlık mı, dalgınlık mı

Koruyucu ve tedavi edici tıptaki gelişmeler eğitim, ekonomi, beslenme, sosyal iyileşmelerle birleşince yaşam süremiz bir hayli uzadı.

21.02.2008

Yaşlanmak yoruyor

Yaşınız ilerledikçe daha kolay yorulursunuz. 50 yaş virajını döndüğünüzde enerji kaybı ve yorgunluk neredeyse doğal yol arkadaşınız haline gelir.

20.02.2008

Kısa boy ve kansızlığa 'zengin ekmek' çözümü

TÜBİTAK’ın, geliştirdiği 'vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş ekmek' projesi, vatandaşın 'pratik zeka'ya kavuşmasını sağlamayı, 'kısa boylu, şişman' tipten uzaklaşmayı öngörüyor. 22 fırında devreye giren proje, 2005'te 15 bin fırına yayılacak. Bu ekmeklerle beslenen kansızlık çekmeyecek.

25.12.2004

Alzheimer hastalığı nedir? (3)

SİZLERE iki gündür Alzheimer hastalığını tanıtıyorum. Bunama tablosu gösteren hastalıklardan biri olan Alzheimer'ı düşündüren belirtileri ve hastalığın ilerlemesiyle ortaya çıkan durumları anlattım.

24.09.2002

4 depresyon sorusu

Depresyon yaygın görülen bir sorun mu? Bence hayır! Peki, neden dünyanın en çok depresyon hapı yutan milletlerinden biriyiz. Niçin yılda nerede ise 50 milyon kutuya yakın depresyon hapı tüketiyoruz? Yanıtı net ve açık: Depresyon konusunda bilgi fakiriyiz de ondan! Herkes birbirine bu hapları öneriyor da ondan. Psikiyatri uzmanları dışında her branştan hekim de bu hapları reçete ediyor da ondan! Özetle, “depresyon meselesi”nin birden çok boyutu var ama konuyu daha fazla dağıtmadan çok gündeme gelen ve doğru yanıtı pek bilinmeyen şu 4 soruya yanıt aramaya ne dersiniz?

1.01.2020

B12 iştah açmaz

Sadece B12 vitamini değil, prensip olarak hiçbir vitamin iştah açmaz. İstisnai durumlar olabilir mi? Olabilir!

12.12.2019

Homosisteinin fazlası neden zararlı?

Homosistein, beyin ve damarlar için toksik etkileri olduğu bilinen bir ara ürün. Aynı zamanda da metilasyon döngüsü olarak bilinen mühim bir metabolik sürecin ne durumda olduğunu gösteren önemli bir parametre.

4.12.2019

Kramp önleyen doğal destekler neler?

Kas krampları genç yaşlı dinlemez, herkesi korkutur. Zira kramplarla kasılmış bir kas ya da kas grubu dayanılmaz ağrıları da beraberinde getirir. Ayrıca tekrarlayan kramplar metabolik ve nörolojik bazı hastalıkların da ilk işaretleridir. Mesela diyabet, mesela Parkinson hastalığı kendini başlangıçta kramplarla belli edebilir. Ayrıca magnezyum, potasyum gibi minerallerin, tuz ve B12 vitamini eksikliğinin de krampları sıklaştırdığı iyi bilinir. Peki “geçici kramplar” da doğal çözümler nelerdir? İşte kısa bir liste...

31.10.2019

Bademden vazgeçmeyin

Badem en mühim, faydalı, zengin atıştırmalıklardan biri. Peki neden? Badem arginin, protein ve kalsiyum deposu da ondan. Detaylara gelince...

6.09.2019

Yeni sorun: yorgun beyin

“Beyin yorgunluğu” veya “sisli/puslu beyin” diye tanımlanabilecek yeni bir sağlık sorunuyla karşı karşıyayız. Bu soruna paçasını kaptıranların temel problemi, “odaklanma” güçlüğü.

29.08.2019

İçimizdeki doğayı da mahvettik

OKYANUSLARI plastik çöplüğü, nehirleri kimyasal deposu haline getirdik, hızımızı alamayıp buzulları bile erittik! Kısacası doğayı mahvettik.

5.08.2019

Şekerin doğalı zararsız mı?

Doğaldır, faydalıdır diye bala, pekmeze, taze sıkılmış meyve suyuna yüklenmek yanlıştır. Hele hele çocuklara kahvaltılık olarak sağlığa zararlı palmiye yağı yüklü, şeker bombası çikolatalı fındık ezmelerini yedirmek müthiş bir hatadır.

24.07.2019

Beyin Yorgunluğu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Beyin yorgunluğunda en çok karşılaştığımız şikayetler, unutkanlık, odaklanamama, konsantrasyon eksikliği, algılama eksikliği, öğrenme ve ezberleme zorlukları, beyinde ağırlık hissi, dikkatsizlik, tahammülsüzlük ve çabuk sinirlenme gibi belirtilerdir.

12.07.2019

Mesele Madonna ile bitmiyor

Anladığım kadarıyla Ertuğrul Özkök sayesinde bu yazın ana sağlık konularından biri yine yeni orta yaş kavramı olacak. Yani yaşlanma meselesi, sadece Madonna’nın meselesi değildir.

10.06.2019

B12 iştah açar mı?

Vitaminlerin kilo aldıracağı endişesi yeni değil, belki de 50 yıl öncesine dayanan çok eski bir şehir efsanesi. Hiçbir vitamin kilo aldırmaz. İştah konusuna gelince...

6.06.2019