MENÜ

B12 Eksikliği

B12 Eksikliği ile ilgili tüm haberleri, son dakika B12 Eksikliği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün B12 Eksikliği haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 594 B12 Eksikliği haberi bulunmuştur.

B12 Eksikliği Haberleri

Yorgunluğunuzun sorumlusu B12 eksikliği olabilir

Yorgunluğunuzun sorumlusu B12 eksikliği olabilir

Sürekli yorgunluk hali, sinirlilik, üşenme, unutkanlık, mutsuz hissetme, aşırı yeme isteği yaşıyorsanız sorumlusu B12 eksikliği olabilir. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, son yıllarda çevremizde çok duyulan B12 eksikliğine dikkat çekiyor.

13.01.2020Sağlık
B12 vitamini eksikliği neden olur B12 eksikliği belirtileri nelerdir

B12 vitamini eksikliği neden olur? B12 eksikliği belirtileri nelerdir?

B12 vitamini eksikliğinin hafıza sorunları, unutkanlık, halsizlik, yorgunluk yapan çok önemli bir vitamin eksikliği olduğunu belirten uzmanlar, halsizlik ve yorgunluk varsa mutlaka kanda B12 vitamini düzeyi ölçtürülmesi gerektiğini söylüyor. Peki, B12 vitamini eksikliği neden olur? B12 eksikliği belirtileri nelerdir?

6.12.2019Sağlık
Anemi nedir nasıl anlaşılır İşte kansızlık belirtileri ve tedavi yöntemleri

Anemi nedir nasıl anlaşılır? İşte kansızlık belirtileri ve tedavi yöntemleri

Genellikle çocuklarda yaygın olarak görülen anemi yani kansızlık, kişilerin günlük yaşam kalitesini düşüren sağlık problemleri arasında yer alıyor. Alınması gereken demirin eksik kaldığı durumlarda kırmızı kan hücrelerinde aksaklıklara neden olan kansızlık, kırmızı et tüketmeyen kişilerde de yaygın olarak görülüyor. Peki, anemi nedir nasıl anlaşılır? İşte kansızlık belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında detaylar.

10.10.2019Sağlık
B12 vitamini nelerde bulunur B12 eksikliği nasıl anlaşılır

B12 vitamini nelerde bulunur? B12 eksikliği nasıl anlaşılır?

Televizyonlarda ve gazetelerde konuşan uzmanlar, sık sık B12 vitaminin eksikliği durumunda yaşanacak sağlık sorunlarından bahsederek vatandaşları uyarıyor. Bu nedenle B12'nin bulunduğu besinleri sıklıkla tüketmek önemli. B12 vitaminin bulunduğu besinler aslında her evde bulunan gıdalar. Peki, B12 nelerde bulunur? B12 eksikliği nasıl anlaşılır?

5.09.2019Sağlık
B12 vitamini eksikliği nasıl anlaşılır B12 hangi besinlerde bulunur

B12 vitamini eksikliği nasıl anlaşılır? B12 hangi besinlerde bulunur?

İnsan sağlığı için önemli yer tutan vitaminler yetersiz kaldığı durumlarda, vücutta bazı tepkilerle kendisini belli ederek, istenmeyen sağlık problemlerine neden olabiliyor. Özellikle hücrelerin ihtiyacını karşılamada önemli yer tutan B12 vitamini uzmanların önerdiği şekilde takviye besinler ya da tedavi ile gideriliyor. Peki, B12 vitamini eksikliği nasıl anlaşılır? B12 hangi besinlerde bulunur? İşte, o konuya dair detaylar.

14.07.2019Sağlık
Kahvaltıyı geç yapın öğlen 10 dakika uyuyun tempolu yürüyün

Kahvaltıyı geç yapın öğlen 10 dakika uyuyun tempolu yürüyün

Dr. Mehmet Öz’den yeni ‘sağlıklı yaşam’ prensipleri... Bodrum’da mevsim normallerinde bir sabah... Karşımda dünyaca ünlü doktorlardan biri oturuyor: Dr. Mehmet Öz. Yazarımız ABD’de yaşıyor ancak sık sık Türkiye’ye geliyor. Bu kez 80 yaşındaki annesini görmek için gelmiş. Haberi duyunca soluğu yanında aldık. Birlikte yemek yedik, kano yaptık, kürek çektik, bisiklete bindik. Beslenme, uyku, egzersiz ve seks tavsiyeleri aldık.

Hamilelikte B12 Takviyesine Dikkat Edin

Hamilelikte B12 Takviyesine Dikkat Edin

Hamilelik döneminde B12 takviyesi almanın önemine dikkat çeken Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Birol Baytan, bu dönemde günlük B12 vitamin ihtiyacının yaklaşık 3 mikrogram olması gerektiğinin altını çizdi, "Annede gebelikte B12 eksikliği varsa, bebek de eksik depoyla dünyaya gelir" dedi.

B12 Hangi Besinlerde Yer Alır

B12 Hangi Besinlerde Yer Alır?

Birçok insan sabah uyandığında bile kendini yorgun hissettiğinden, dikkatini toplayamamaktan ve sürekli vücudunda gelişen şikayetlerden yakınır. Bu durumu ortaya çıkaran bir sürü neden olabilir ancak çoğu zaman en temel sebeplerden biri olan B12 vitamini eksikliği atlanır.İç Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Çelik, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Kansızlık (anemi) nedir Kansızlık nasıl önlenir

Kansızlık (anemi) nedir? Kansızlık nasıl önlenir?

Her yaş grubunda görülebilen kansızlık (anemi) sorunu, tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık problemlerine neden olabiliyor. Kansızlık, vücudumuzda bulunan kırmızı kan hücrelerinin kabul edilen miktarın azalması ile yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, çabuk yorulma, çalışma kapasitesinde azalma, sık hastalanma ile kendisini gösteriyor. Peki, kansızlık nedir? Kansızlık nasıl önlenir? İşte, anemi ile ilgili bilinmesi gerekenler.

2.05.2019Sağlık
B12 Eksikliğinin Belirtileri Neler

B12 Eksikliğinin Belirtileri Neler?

Son yıllarda herkesin sıklıkla şikayet ettiği sağlık problemlerinin başında B12 vitamini eksikliği geliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ergün Kasapoğlu, B12 vitamin eksikliğinin belirtilerini anlattı.

Cahil insanlar vegan olmazlar, olamazlar

Cahil insanlar vegan olmazlar, olamazlar!

Ailesinde istisnasız herkesin kalp rahatsızlığı vardı. Kendi kendine “Sen de bunu yaşayacaksın, boşuna uğraşma” diyordu. Ama tesadüfen denk geldiği bir makale hayatını değiştirdi. Bitkisel beslenmeyle kalp hastalığından korunabileceğini öğrendi, dört buçuk yıl önce vegan oldu. İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Murat Kınıkoğlu, bugün Türkiye’de veganlığın en sıkı savunucularından biri. Kınıkoğlu’yla kendi hayatını da kökünden değiştiren bu akımı konuştuk.

13.01.2019Hürriyet Pazar
Yorgunluğunuzun Sebebi B12 Eksikliği Olabilir

Yorgunluğunuzun Sebebi B12 Eksikliği Olabilir

B12 eksikliği bulunan kişilerde en sık görülen durum yorgunluk oluyor. Yorgunlukla beraber; kafa karışıklığı, hafıza kaybı ve bunamanın da B12 eksikliğinin belirtileri arasında yer aldığını ifade eden Dahiliye Uzmanı Dr. Güzin Oğuz Yıldırım, konuyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Cinsel İsteksizliğe Çözüm Olan Bitkiler

Cinsel İsteksizliğe Çözüm Olan Bitkiler

Cinsel isteksizlik nedenlerine örnek vermek gerekirse cinsel ve bölgesel travmalar, şeker hastalığı, stres ve eğer ilaç kullanıyorsanız, B12 eksikliği, antidepresanlar ve yetersiz beslenme gibi nedenler gösterilebilir. Ancak korkmanıza gerek yok. Çünkü bazı bitkiler cinsel isteksizliğe çözüm olabiliyor. İşte o bitkiler...

16.10.2018Cinsellik
B12 hangi besinlerde bulunur B12 eksikliği nasıl anlaşılır

B12 hangi besinlerde bulunur? B12 eksikliği nasıl anlaşılır?

B12 hangi besinlerde bulunur sorusu birçok vatandaş tarafından araştırılmaya ve sorgulanmaya devam eden konular arasında yer alıyor. Hayvansal gıdalarla vücutta eksiklikleri karşılanan B12'nin vücuda birçok faydası bulunuyor. Peki, B12 hangi besinlerde bulunur? B12 eksikliği nasıl anlaşılır?

10.07.2018Sağlık
B12 eksikliği nasıl anlaşılır B12 hangi besinlerde var

B12 eksikliği nasıl anlaşılır? B12 hangi besinlerde var?

B12 eksikliği nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı birçok kişi tarafından araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Hayvansal proteinlerle birlikte B12 eksikliği kolayca giderilebiliyor. Peki, B12 eksikliği nasıl anlaşılır? B12 hangi besinlerde var?

2.07.2018Gündem
B12 eksikliği nedir B12 vitamini hangi besinlerde bulunur

B12 eksikliği nedir? B12 vitamini hangi besinlerde bulunur?

B12 vitamini yetersizliği çeşitli sorunları da beraberinde getiriyor. Üşüme, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, baş dönmesi gibi sorunlar yaşıyorsanız nedeni B12 vitamini eksikliği olabilir. Peki, B12 vitamini hangi besinlerde bulunur?

17.06.2018Gündem
B12 eksikliği nasıl giderilir | B12 içeren besinler

B12 eksikliği nasıl giderilir | B12 içeren besinler

B12 vitamini eksikliği her yaşta ama en çok da çocukluk ve yaşlılıkta görülebilen bir sorun. Hücrelerin gelişip büyümeleri, çekirdeklerini olgunlaştırabilmeleri ve bölünüp çoğalabilmeleri için gerekli olan B12'nin eksikliği vücutta bir çok sağlık sorununa neden olabiliyor. Bu sorundan muzdarip vatandaşlar ise, B12 eksikliğinin nasıl giderildiğini ve B12 içeren besinlerin neler olduğunu sorguluyor. Peki, B12 eksikliği nasıl giderilir? B12 içeren besinler neler?

9.05.2018Sağlık
B12 nelerde bulunur B12 nelerde var İşte B12 vitamini eksiliğini giderecek besinler

B12 nelerde bulunur? B12 nelerde var? İşte B12 vitamini eksiliğini giderecek besinler

Özellikle hayvansal dokularda bulunan B12 vitaminin eksiliği beraberinde birçok sağlık sorununu getiriyor. B12 eksikliği kuvvetsizlik, yorgunluk, iştah kaybı, kabızlık, el ve ayaklarda uyuşma gibi semptomlara sebep olabilir ve teşhisi çok kolay olmayabilir. Peki, B12 nelerde bulunur, hangi besinlerde var? İşte B12 vitamini eksiliğini giderecek besinler...

17.04.2018Sağlık
Cildimizin 5 Önemli Sinyali

Cildimizin 5 Önemli Sinyali!

Ciltte kaşıntı, koyu kırmızı veya bordo lekeler, aftlar… Cildimizde bu tür sorunlar geliştiğinde altta yatan nedenin basit bir cilt hastalığı olduğu yanılgısına kapılıp hekime başvurmakta gecikebiliyoruz. Prof. Dr. İkbal Esen Aydıngöz sistemik, bir başka deyişle vücudun tümünü etkileyebilen hastalıkların habercisi olabilecek cilt sorunlarını anlattı, önemli bilgiler verdi.

30.01.2018Kişisel Bakım
Etin suyunu dökmeyin B12 vitamini kayboluyor

Etin suyunu dökmeyin B12 vitamini kayboluyor

Yorgunluktan ya da halsizlikten yakınıyorsanız, duygusal olarak çok bunaldıysanız, konsantrasyon güçlüğü yaşıyorsanız, baş dönmesi, dengesizlik gibi sorunlar yaşıyorsanız ve hatta depresyon tedavisi görecek kadar hayatla bağlarınız koptuysa bu tür can sıkıcı sorunların B 12 vitamin eksikliğinden kaynaklanabilir.

29.06.2016Sağlık
Saç dökülmesi kaç tip olur

Saç dökülmesi kaç tip olur?

Kış mevsimini arkamızda bıraktığımız bu günlerde mevsim değişikliğine bağlı olarak saç dökülmesi ile ilgili şikayetlerde artmaktadır. Saçlar insanların karakteristik özelliklerindendir. Saç kayıpları hem kadınlarda hem erkeklerde önemsenmektedir.

13.05.2016Sağlık
Yaşınıza göre vitamin takviyesi

Yaşınıza göre vitamin takviyesi

Yapılan bir araştırma kadınların yaş grubuyla alması gereken takviye vitaminin farklılık gösterdiğini açıkladı.

11.05.2016Sağlık
10 soruda romatizma

10 soruda romatizma

Romatizma eklemlerimizi, kaslarımızı veya bağlarımızı etkileyen her türlü ağrılı durumu aklımıza getirir. Aslında romatizma, sadece eklem, bağ dokusu ve kasların değil, birçok organ ve sistemi bünyesinde tutabilen hastalıkları içerir.

21.03.2016Sağlık

Yazar Sonuçları

Daha fazla B12 almanın doğal yolları

B12 vitamini yeterince değer görmeyen temel bir besin maddesi. Kırmızı kan hücresi üretimi, kemik yoğunluğu, göz sağlığı, ruh hali, nörolojik sistem ve kalp fonksiyonlarında önemli rolleri var. İşte eksikliğini hissetmemek için doğal çareler...

15.09.2019

Yeni Trend; Yemek Yeme Takıntıları...

Bu bir psikolog ve danışan yazısıdır. İsimler bizde saklı tutulmuştur. Okuyun çevrenizdeki kaç kişi aynı durumda? Yakın gelen örnekleri bizimle paylaşırsanız danışan cevabı ile birlikte size de geri dönüş yapabiliriz.

16.07.2019

B12 iştah açar mı?

Vitaminlerin kilo aldıracağı endişesi yeni değil, belki de 50 yıl öncesine dayanan çok eski bir şehir efsanesi. Hiçbir vitamin kilo aldırmaz. İştah konusuna gelince...

6.06.2019

B12 seviyemiz ne olmalı?

B12 ölçümleri yapan laboratuvarlar, alt sınır olarak 200 pg/ml değerini kabul ediyor. Bu değerleri dikkate alan hekimler de B12 rakamları 200-300 civarında olanlara “B12 takviyesi kullanmanız gerekmez” önerisinde bulunuyorlar.Peki doğrusu ne?

12.04.2019

Neden yorgunuz?

Yorgunluğun farklı nedenleri var. Bazen fiziksel sebeplerle ortaya çıkıyor. Yani fiziki bir problem yorgunluğu tetikliyor.

23.11.2018

B12’niz eksik mi?

B12 vitamini, vücudunuzun kırmızı kan hücreleri üretmesi ve sağlıklı bir sinir sistemi için gereken önemli bir besin maddesidir. B12 eksikliği; yaşlılar, veganlar, sık sık antiasit kullananlarla kilo verme ameliyatı geçirenlerde yaygındır. Aşağıdaki belirtiler sizde de varsa mutlaka doktorunuza başvurun.

6.10.2018

Saç dökülmesinin nedeni demir eksikliği olabilir

Demir eksikliği tüm nedenler arasında en sık gördüğümüz, en yaygın saç dökülme sebebi. Saçınız dökülüyorsa gidip mutlaka bir demir ölçümü yaptırın.

4.09.2018

Hipertansiyon için 3 mühim soru

Hipertansiyon yaygın bir sorun. Ellisini aşan pek çok yetişkin için mühim bir sağlık tehdidi. Sorun yaygın ve önemli olunca sorular da –doğal olarak- çoğalıyor. İşte onlardan üçü ve kısa yanıtları...

21.01.2018

Çocuğunuzu demirden mahrum bırakmayın

Çocuklar yeterli miktarda demir kazanamadıklarında pek çok sistem olumsuz yönde etkileniyor.

19.01.2018

Glutation desteği cildi gençleştirebilir mi

Japonya’da yapılan bir bilimsel araştırmada “ağız yoluyla glutation desteği alan kadınlarda cilt yaşlanmasının yavaşladığı, kırışıklığın azaldığı ve cilt renginin açıldığı” gösterildi.

21.11.2017

Kimlerin probiyotik desteğine ihtiyacı var?

Geleneksel beslenme modelini terk ettik. Deyimimi hoş görün “dandik” gıdalar yiyip içiyoruz. Buna bağlı olarak da probiyotik eksikliği problemi yaşıyoruz.

31.10.2017

Her gün 45 dakika şart mı?

Çoğu kişi egzersizden fayda sağlayabilmek için her gün ortalama 1-2 saat harcaması gerektiğini düşünüyor. Bu maalesef çok yaygın ama yanlış bir düşünce.

7.09.2017

Tatlı krizlerini önleyen ilk 10 tedbir

Tatlı krizleri neden olur? Bu krizleri neler tetikler? Çaresi var mıdır? İşte yanıtlar...

27.07.2017

Yürümek bizi neden gençleştirir

“Yürümenin ‘genç kalmak’ ve ‘zinde ve formda bir ömür sürmek’ ile ilişkisi ne hocam?” diyorsanız buyurun...

23.05.2017

Depresyonla gelen sorunlar

Depresyonu yalnızca bir çeşit “gönül yorgunluğu” durumu ile izah etmek akılcı bir bakış açısı değil. Çünkü D vitamini eksikliğinden omega-3 noksanlığına pek çok problem, depresyonla bağlantılı olabiliyor.

1.05.2017

Vitamin takviyeleri işe yarıyor mu?

Vitamin takviyelerinin güçlü bir sağlık kalkanı oluşturup hastalıklardan korudukları, bedene kuvvet ve direnç kazandırdıkları düşünülür. Ama bu herkes için her zaman, her vitamin için geçerli bir bilgi değildir.

20.03.2017

Neden kolay yağlanıyor zor kilo

Kolay kilo almak önemli ve sık rastlanan bir problem. Şaka gibi ama şanssız bazı kişiler “kuş kadar” yeseler de “fil gibi” olabiliyor.

3.02.2017

Bu eksiklik önemli

D vitamini ihtiyacımızın neredeyse yüzde 90’ından fazlasını güneşteki mor ötesi (UV) ışınlarının sayesinde cildimizde üretiyoruz. Gıdalarla kazanabileceğimiz miktar son derece sınırlı. Kısacası kesin çözüm için cildimizi güneşle buluşturmak zorundayız. Zira “Güneş-cilt buluşması” aksayınca üretim de kesinlikle aksıyor.

24.01.2017

B12 vitamini iğneleri faydalı mı, zararlı mı?

B12 vitamini eksikliği yaygın bir sorun. Eksik miktarın yerine konması ise tıbbi bir zorunluluk. Peki bunun için ağız yoluyla kullanılan takviyelerden mi yararlanılmalı yoksa B12 iğnelerinden mi yaptırmalı? Buyurun...

6.09.2016

Su içseniz yarıyor mu?

Kolay kilo alanların dörtte üçünde ya insülin fazlalığı ya da insülin direnci sorunu var. Sizde de bu sorun varsa, kuş kadar yiyip fil kadar kilo alıyor olabilirsiniz. Peki ne mi yapmalı? Buyurun...

14.08.2016

Tatlı krizleri nasıl önlenecek?

Tatlı krizlerinin üç sebebi var: Alışkanlık, duygusal patlamalar ve insülin patlamaları... İlk ikisi bence kolay yönetilebilecek sorunlar. Sorun üçüncüsünü, yani insülin patlamalarıyla ilişkili olanını yönetmekte.

12.07.2016

Ünlülerin diyeti size uymaz

Pek çok ünlü (!) maalesef sizden daha becerikli, daha akıllı, daha yetenekli ve daha çok imkana sahip oldukları için değil, kötü beslenme planlarını ve sağlıksız yeme davranışlarını ısrarla uyguladıkları adeta “açlık oruçları” yaptıkları için incecik kalırlar.

13.05.2016

Çiğ mi pişmiş mi

Çiğ gıdalar ile beslenmek yeni bir yönelim. O da tıpkı “glüteni sınırlı” beslenme gibi giderek daha yaygın bir beslenme seçimi olma yolunda. Bir kademe ilerisine giderek baklagilleri, tahılları ve diğer bazı bitkisel ürünleri “çimlendirerek” yeme eğiliminde olanlar da var. Peki, bütün bunlar doğru mu? İşe yarıyor mu? Çiğ mi beslenelim, pişmiş mi? Konuyu daha önce de yazdım ama tekrarda fayda var. Buyurun...

20.04.2016

B12 dosyasını açıyoruz!

Sinir sisteminin görevlerini hakkıyla yerine getirebilmesi, özellikle “bilgi aktarımı” ve “bilgi taşıma” fonksiyonlarını düzenli yürütebilmesi için B12’nin önemi atlanmamalı.

16.03.2016