MENÜ

Aym

Aym ile ilgili tüm haberleri, son dakika Aym haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Aym haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.734 Aym haberi bulunmuştur.

Aym Haberleri

İTÜ, geleceğin afet yöneticisini yetiştirecek

İTÜ, geleceğin afet yöneticisini yetiştirecek

Doğal afetlerin sıkça yaşandığı bir ülke olan Türkiye'de afet yönetimi konusunda önemli bir açık bulunuyor. İTÜ geçtiğimiz öğretim yılında başlattığı 'Afet Yönetim Master Programı' ile bu açığın kapanmasına katkıda bulunmayı hedefliyor. Bir yıllık tezsiz ikinci öğretim yüksek lisans programı ilk mezunlarını bu yıl verdi. Programa, 2003-2004 öğretim yılı için 22 Ağustos'a kadar başvurulabiliyor.

15.08.2003Gündem
Hayat kurtaran yönetim

Hayat kurtaran yönetim

Yaşanan son depremler, terör saldırıları ve sel felaketleri, ‘afet yönetimi’nin önemini tekrar ortaya koydu. Felaketlerden yavaş yavaş ders almaya başlayan Türkiye'de artık 'enkaz altından nasıl insan kurtarırız’ yerine, ‘enkaz altında nasıl insan kalmaz' anlayışı modern afet yönetimi olarak kendisini gösteriyor. Türkiye afet yönetiminde ne durumda? Deprem başta olmak üzere diğer afetleri yönetmeye hazır mı?, Modern afet yönetimi nasıl uygulanıyor? sorularını mercek altına aldık.

9.01.2004Gündem
Sel Risk Yönetimi

Sel Risk Yönetimi

“Selci geldi hanım” ya da “Sel uzmanı geldi abi” diye arada bir bağıran çıkıyor mu bilemem.

19.10.2009Gündem
Baykaldan Başkanlık seçimi açıklaması

Baykal'dan Başkanlık seçimi açıklaması

CHP Lideri Deniz Baykal bir TV kanalında konuştu. Anayasa Değişikliği ve Başkanlık seçimiyle ilgili açıklamalar yapan Baykal, "Başbakan kendini kurtarmaya çalışıyor" dedi. İşte Baykal'ın konuşmasından satır başları:

19.04.2010Gündem
Sendika, yargı, asker operasyonu

Sendika, yargı, asker operasyonu

Meclis, uzun ve gerilimli bir maraton ile 1982 Anayasası’nda kadınları, özürlüleri, yüksek yargıyı, askerler ile darbecileri, işçiler ile işverenleri ilgilendiren 17’nci operasyonu yaptı.

7.05.2010Gündem
Kentsel dönüşüm teklifi TBMMde kabul edildi

Kentsel dönüşüm teklifi TBMM'de kabul edildi

Büyükşehir Belediye Başkanları'na "süper yetkiler" verilmesi tartışmasıyla gündeme oturan Büyükşehir belediyelerinin kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri uygulayacağı alanları genişleten kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Milletvekillerinin, uzayan görüşmeler sırasında bulmaca çözmeleri dikkat çekti.

17.06.2010Gündem
Sadece çıkarılan ifadeler referanduma gitmeyecek

Sadece çıkarılan ifadeler referanduma gitmeyecek

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, referandum paketinden düşenlerin Anayasa Mahkemesi ve HYSK’nın yapısıyla ilgili maddelerin tamamı değil, sadece çıkarılan sözcükler olduğunu savundu. Ergin, “Referandum önemini yine korumaktadır” dedi.

7.07.2010Gündem
YARSAVdan sert değerlendirme

YARSAV'dan sert değerlendirme

YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, Anayasa Mahkemesi'nin Anayasa Değişikliği Paketi’nin iptali ve yürürlüğünün durdurulmasına ilişkin davada verdiği kararın beklentilerini karşılamadığını ifade etti. Tarhan, “Henüz süreç devam ediyor. Daha önümüzde referandum süreci var. YARSAV olarak bizim mücadelemiz sürecek” dedi.

8.07.2010Gündem
Referandum güvenoyu değil

Referandum güvenoyu değil

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, referandumun seçim olmadığını belirtti.

8.07.2010Gündem
AYM önündeki kayayı görmezden geldi

AYM önündeki kayayı görmezden geldi

YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, sorular üzerine, Anayasa Mahkemesi’ni (AYM) de şöyle eleştirdi:

12.07.2010Gündem
4 turda Dursun’u seçtiler

4 turda Dursun’u seçtiler

Anayasa Mahkemesi üyeliği için Sayıştay’ın önerdiği iki adaya 2. turda 1’er oy çıkınca, kimin son tura kalacağını belirlemek için fazladan bir oylama daha yapıldı. 3. turda AK Partililerin verdiği 256 oyla Hicabi Dursun seçildi. MHP’li Meclis Başkanvekili Meral Akşener, Divan’ı, CHP’liler de Genel Kurul’u terk etti.

6.10.2010Gündem
Bireysel başvuru 150 TL

Bireysel başvuru 150 TL

Meclis’e sunulan uyum yasası tasarısına göre Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvurular 23 Ağustos 2012 tarihinden sonra başlayacak.

12.01.2011Gündem
Yargıtay: Anayasaya açıkça aykırıdır

Yargıtay: Anayasa'ya açıkça aykırıdır

Yargıtay, Süper Temyiz Yetkisi tartışmasıyla ilgili "Tasarı Anayasaya açıkça aykırıdır. Mensuplarımız haksız ve dayanaksız ithamlara uğradı." açıklamasında bulundu.

21.01.2011Gündem
CHPli Hamzaçebi: Tasarı çekilmezse AYMye gideriz

CHP'li Hamzaçebi: Tasarı çekilmezse AYM'ye gideriz

CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, Yüksek yargı paketiyle ilgili konuştu. "Tasarı çekilmezse Anayasa Mahkemesi'ne gideriz." dedi.

31.01.2011Gündem
AYM’nin ‘ön mesele’ yetkisi gitti

AYM’nin ‘ön mesele’ yetkisi gitti

TBMM Anayasa Alt Komisyonu, yüksek mahkemenin “ön mesele” yetkisini kaldıran düzenlemeyi kabul etti.

9.02.2011Gündem

İmzalarken bir kez daha düşünün

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, Yargıtay ve Danıştay’ın yapısını yeniden düzenleyen yasayla ilgili olarak “İmzalarken mutlaka bir kez daha düşünmenizi istiyoruz” sözleriyle seslendi.

10.02.2011Gündem
AYM’ye 40 TL başvurusu

AYM’ye 40 TL başvurusu

Balyoz davasında verdiği tahliye kararları ile dikkat çeken daha sonra Eskişehir Çocuk Mahkemesi’ne hâkim olarak atanan Oktay Kuban, Yargıtay Ceza Dairelerine yapılacak başvurularda alınan 40 TL’nin kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.

2.05.2011Gündem
CHP AYM’ye gidebilir

CHP AYM’ye gidebilir

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, görev süresiyle ilgili tartışmaları değerlendirerek, “Anayasa’ya aykırılığı iddia ediliyorsa, herhalde anamuhalefet partisi Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gidecektir” dedi.

20.01.2012Gündem
AİHM kararı diğer işçiler için emsal olabilir

'AİHM kararı diğer işçiler için emsal olabilir'

Aralarında TEKEL işçilerinin de bulunduğu 44 bin 4/C’li sözleşmeli personelin sorunu AİHM’e taşındı. Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (HAKSEN), 4/C statüsünü Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) götürdü.

6.02.2012Ekonomi
Polis Akademisi Başkanı, AYM’de

Polis Akademisi Başkanı, AYM’de

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine, Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Zühtü Arslan’ı atadı.

16.04.2012Gündem
4+4+4’e AYM vizesi

4+4+4’e AYM vizesi

Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran 4+4+4 yeni kademeli eğitim modeli, Anayasa vizesi aldı ve bu yılki uygulama devam edecek.

20.09.2012Gündem
İlk gün 12 kişiden bireysel başvuru

İlk gün 12 kişiden bireysel başvuru

Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) dün ilk bireysel başvuru “Adil yargılama hakkının ihlali” iddiasıyla cinayet davasından yapılırken, 23 Eylül’den sonra kesinleşen işlem ve kararlara karşı başvuru yapılabileceği için ilk gün başvuruları süreden reddi gündeme geldi.

24.09.2012Gündem
Sezaryeni 15 erkek karar verecek

Sezaryeni 15 erkek karar verecek

İKİ kadın üyesi bulunan Anayasa Mahkemesi bu sabah sezaryen sınırlamasının iptali için yapılan başvuruyu görüşecek. Kadın örgütlerinin gündeme taşıdığı kadınları ilgilendiren bu yasa konusunda da son sözü erkekler söyleyecek. Yüksek Mahkemenin iki kadına karşılık tam 15 erkek üyesi var.

27.09.2012Sağlık

Yazar Sonuçları

Politik sağduyu hukuki temkin

"The Independent" gazetesinin birkaç gün önce Türkiye hakkındaki teşhisi yanlış değildi: "Doğu ile Batı, din ile milliyetçilik ve otokrasi ile demokrasi arasında Türkiye kadar gerginlik yaşayan bir başka ülke bulmak zordur."

1.08.2008

Umut ve AKP

FELÁKET tacirlerinin şu an yaşamakta olduğu ruhi krizi elimle koymuş gibi biliyorum.

1.08.2008

AYM tuzu

"ET kokarsa tuzlarsın, tuz kokarsa neylersin" sözü vardır ya, Anayasa Mahkemesi’nin üniversitelerdeki başörtüsü yasağına ilişkin "gerekçeli kararı" da işte bunu hatırlatıyor.

24.10.2008

Haksızlığa yanıt

KESİNLEŞMİŞ yargı kararını eleştirmek herkesin hakkıdır. O nedenle Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hem "türban" konulu hem de Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile ilgili kararı üzerinde yapılan yorumları mümkün olduğunca yakından izliyoruz.

27.10.2008

Sel Risk Yönetimi 101: Afete karşı önlemler

“Selci geldi hanım” ya da “Sel uzmanı geldi abi” diye arada bir bağıran çıkıyor mu bilemem.

18.10.2009

HSYK’da hükümetin tasarımı tam tutmadı

ANAYASA Mahkemesi’nin (AYM) TBMM’den geçen Anayasa değişikliği paketi üzerinde geçen çarşamba günü yaptığı iki ana düzeltmeden biri, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu (HSYK) konu alıyordu.

9.07.2010

Demokrasi mi otokrasi mi?

HALKIMIZ AKP ve yandaşlarının söyledikleri masallara inanmasın.

11.07.2010

Hükümet de yüzde 10 barajını savunamıyor

Türkiye’de sürmekte olan seçim barajı tartışmasıyla ilgili son dönemdeki en ilginç çıkış, anayasa değişikliklerini Avrupa Parlamentosu’na (AP) anlatmak üzere Brüksel’e giden Adalet Bakanı Sadullah Ergin’den geldi.

16.07.2010

Anayasa konusundaki kaygılarım

ANAYASA değişikliği paketi içindeki maddelerin büyük çoğunluğunu benimsiyorum. Ancak özellikle ikisi ile ilgili ciddi çekincelerim var. Bunlar, Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yapısıyla ilgili değişiklikler.

9.09.2010

Türban yasağında nereye gidiyoruz? (2)

ORTALIĞI kaplayan kriz havasına ve kopan gürültüye konulacak gerçekçi bir teşhis, yapılan son manevraların ve hamlelerin türban sorununun çözümünü aslında daha da zorlaştırmış olduğudur.

21.10.2010

2011’de dikkat edilecek noktalar

YENİ yılın ülkemize mutluluk getirmesini dilerken, 2010’un en önemli olayının Anayasa değişikliği olduğuna şüphe yok.

2.01.2011

Bireysel başvuruda yetki dışına çıkılıyor

GEÇEN eylül ayındaki referandumda kabul edilen anayasa değişikliği paketinin en önemli unsurlarından biri, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) alanına giren konularda Türk vatandaşlarına Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkını tanımasıydı.

17.01.2011

Bireysel başvuru hakkına veda mı?

GEÇEN sonbahardaki referandumda kabul edilen anayasa değişikliği paketinin önemli unsurlarından biri olan Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuru hakkına ilişkin düzenlemede yolun sonuna gelindi.

29.03.2011

Çok temel, kritik bir cümle çıktı

MİLLİ Eğitim Bakanlığı’nın (M.E.B.) yeni hedefi artık belli:

16.09.2011

Demokrasi gelirken

EGEMEN Bağış’ın, “En büyük yatırımı demokrasiye yaptık” sözünü samimiyetle söylediğine hiç kuşku yok; ancak dönüp, “Bu yatırımın getirisi ne oldu” diye sormak da AB Bakanı olarak öncelikle kendisine düşer.

22.01.2012

AİHM’ye gitme hakkında gecikme haftaya başlıyor

DİKKAT dikkat... Önümüzdeki hafta başından itibaren Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan her vatandaşın temel hak ve özgürlükleriyle ilgili hak arama ve adalete ulaşma yollarını, imkânlarını hayati bir şekilde ilgilendiren yeni bir döneme giriyoruz.

18.09.2012

Almanlar Türkiye’de sempatik, içeride sert

SON yıllarda Alman yerel yönetimlerin Türkiye’ye ilgisi arttı. İki ülke arasındaki çok sayıdaki kardeş şehir ve kasabalara neredeyse her ay bir yenisi ekleniyor. Dün yazdık. Almanya’nın kaplıcalar kenti Wiesbaden ile İstanbul’un Fatih ilçesi kardeş oldu.

19.09.2012

Adalet için yeni bir kapı

İNSAN hakları ihlaline uğradığını düşünen bir vatandaş artık AİHM’den önce Anayasa Mahkemesi’ne başvuracak. Bu iyi mi oldu, kötü mü?

24.09.2012