MENÜ

Aym

Aym ile ilgili tüm haberleri, son dakika Aym haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Aym haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.773 Aym haberi bulunmuştur.

Aym Haberleri

HSYK yasası’nda taktik savaşı

HSYK yasası’nda taktik savaşı

CHP, HSYK yasasını AYM’ye götürüp hemen “yürürlüğü durdurma” kararı çıkarmak için Resmi Gazete’yi matbaada bekledi, ancak eli boş döndü. Çarşamba mükerrer sayıda yayınlanması beklenen yasa dün mesai saatinden sonraki mükerrerde yayınlandı.

27.02.2014Gündem
HSYK kanunu resmi gazetede yayınlandı

HSYK kanunu resmi gazetede yayınlandı

HSYK kanunu resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

28.02.2014Gündem
CHP, HSYK için AYMye başvurdu

CHP, HSYK için AYM'ye başvurdu

CHP, HSYK Yasası'nın iptali ve yürütmeyi durdurma kararı için Anayasaya Mahkemesi'ne başvurusunu yaptı. CHP'li Hamzaçebi, Cumhurbaşkanı'nın yasayı onayladıktan sonra Hükümetin Resmi Gazete'de yayınlanması için yasayı bekletmesiyle ilgili olarak ''Sanırım bu süre içinde Adalet Bakanlığı HSYK’da atanacak kişilerin planlamasını yaptı. Bu tahminimin ne kadar doğru olduğunu ya da olmadığını bugün izleyip göreceğiz'' dedi.

28.02.2014Gündem
HSYKya atamalar

HSYK'ya atamalar

CHP'li Hamzaçebi, ''Bakanlık, HSYK'ya yapacağı atamaları belirlemek için yasayı geç yayınladı Resmi Gazete'de'' dedi. Bu açıklamadan 2 saat sonra Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HSYK'ya atama yaptı.

28.02.2014Gündem
AYM olağanüstü toplandı

AYM olağanüstü toplandı

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin HSYK Kanunu'nun iptaline ilişkin başvurusunu değerlendirmek için bugün olağanüstü toplandı. Mahkeme, bugün saat 17:00'de toplanarak başvuruya ilişkin ilk incelemeyi yapacak. CHP, HSYK Kanunu'nun 23 maddesi için iptal başvurusunda bulunmuştu.

28.02.2014Gündem
AYM’den iade

AYM’den iade

HSYK düzenlemesi önceki gece Resmi Gazete’de yayımlanır yayımlanmaz CHP, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gitti. 46 maddelik yasanın 23 maddesiyle ilgili yürütmeyi durdurma ve iptal talebinde bulunan CHP’nin dosyasını AYM, “Usul hatası var” diyerek iade etti.

28.02.2014Gündem
Başbakan: Bunların inine gireceğiz

Başbakan: Bunların inine gireceğiz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, öğle saatlerinde helikopterle Kırklareli'ne geldi. Tayyip Erdoğan'ı Kırklareli'nde davullu zurnalı bir kalabalık karşıladı. Erdoğan miting alanına giderken otobüsten halka satranç takımı dağıttı. Erdoğan konuşmasında ''Biz şimdi bunların izini sürmeye başladık. Daha önce açıklamıştım ya; bunların inine gireceğiz, inine ve bunları çıkaracağız oralardan. Çıkaracağız'' dedi.

1.03.2014Gündem
Anayasa Mahkemesinden flaş HSYK kararı

Anayasa Mahkemesi'nden flaş HSYK kararı

Anayasa Mahkemesi, HSYK'nın yapısını değiştiren Kanun'un iptali istemiyle yapılan başvurunun ilk incelemesini tamamladı. Dava dilekçesinde tespit edilen noksanlıkların, tamamlanmak üzere ilgililere tebliğine karar verildi.

1.03.2014Gündem
Eksik başvuru yarın teslim

Eksik başvuru yarın teslim

CHP, Anayasa Mahkemesi’nce (AYM) 2 defa ilk incelemede reddedilen Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Kanunu değişikliğine ilişkin iptal başvurusu için eksik tamamlamak üzere ve 3’üncü kez AYM’ye gidiyor.

1.03.2014Gündem
İlker Başbuğ için karar günü

İlker Başbuğ için karar günü

ANAYASA Mahkemesi, Ergenekon davasında hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs ettiği gerekçesiyle müebbet hapis cezasına çarptırılan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tahliye talepli bireysel başvurusunu bugün görüşüyor.

6.03.2014Gündem
Dink ailesinden AYMye başvuru

Dink ailesinden AYM'ye başvuru

AGOS Gazetesi’nin önünde vurularak öldürülen Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in ailesi, Dink cinayetinde adı geçen dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile İstanbul Emniyeti'nde görevli bazı polisler ve Vali Yardımcısı Ergün Güngör’ün de arasında bulunduğu kamu görevlileri hakkında soruşturma izni verilmemesini Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

6.03.2014Gündem
Tam Gün Yasasının iptali için AYMye başvuru

'Tam Gün Yasası'nın iptali için AYM'ye başvuru

CHP, kamuoyunda 'Tam Gün Yasası' olarak bilinen 'Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 19 maddesini, Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne iptal davası açtı.

6.03.2014Ekonomi
Başbuğ kararı ne anlama geliyor

Başbuğ kararı ne anlama geliyor

Anayasa Mahkemesi, İlker Başbuğ'un yaptığı başvuruyu karara bağladı.

6.03.2014Gündem
AYM’den tahliye yolu

AYM’den tahliye yolu

ANAYASA Mahkemesi (AYM) Ergenekon sanığı CHP’li Mustafa Balbay, KCK davalarında tutuklu yargılanan 4 BDP’li ve 1 bağımsız vekilden sonra Ergenekon davasından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum olan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un bireysel başvurusunu da dün kabul etti ve çok önemli bir ‘ihlal’ kararı daha verdi.

6.03.2014Gündem
Bozdağ: Bugün bazı tahliyeler yapılabilir

Bozdağ: Bugün bazı tahliyeler yapılabilir

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, dün Anayasa Mahkemesi'nin İlker Başbuğ hakkında verdiği kararın ardından bugün flaş bir açıklama yaptı. Bozdağ, ''Kanun gereği bugün bazı tahliyeler yapılabilir'' dedi. 13. Ağır Ceza Mahkemesi 5 yıldır tutuklu bulunan sanıklara çağrı yaptı ve tahliye için dilekçe vermelerini istedi. Bu açıklamanın ardından eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un avukatı, nöbetçi İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi'ne "tahliye talepli" dilekçe sundu. Başbuğ'un nöbetçi mahkemeye verdiği dilekçeyi İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi değerlendirecek

7.03.2014Gündem
Bahçeli: Türk milleti TSKyı terörist gösteren hainlerin defterini dürecektir

Bahçeli: "Türk milleti TSK'yı terörist gösteren hainlerin defterini dürecektir"

Kütahya'da bulunan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Genelkurmay Eski Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında Anayasa Mahkemesi'nin vermiş olduğu kararla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

7.03.2014Gündem
BAŞBUĞUN AVUKATI AÇIKLAMA YAPTI

BAŞBUĞ'UN AVUKATI AÇIKLAMA YAPTI

Tahliye kararı verilen İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer, Çağlayan'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sezer, Başbuğ'un yaklaşık 3 saat sonra saat 20.30 civarında tahliye edileceğini söyledi. Sezer, "Biraz önce arkadaşlarım bana 'gözümüz aydın' diyorlar. Ben içerdeki son masum insan çıkana kadar tebrikleri kabul etmeyeceğim. 26 aydır süren bir hukuksuzluk dün AYM’nin kararıyla tespit edildi. Bugün de 20’nci Ağır Ceza’nın kararıyla şu an için ortadan kaldırıldı. Bu karar çok önemli. AYM kararı için de bunu söylemiştik. Maalesef 13’ncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin yarattığı hukuksuzluğu ancak bu şekilde ortadan kaldırabildik. İçeride çok daha ciddi sağlık sorunlarıyla mağdur olmuş, mağdur edilmiş, insanlar var. Ümit ediyorum tez zamanda onların dosyaları, önce özgürlükleri iade edilmek suretiyle, sonra da beraat kararıyla çözülür" dedi.

7.03.2014Haber
İlkay Sezer: Emsal karar olsun

İlkay Sezer: Emsal karar olsun

Tahliye kararı verilen İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer, Çağlayan'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sezer, Başbuğ'un yaklaşık 3 saat sonra saat 20.30 civarında tahliye edileceğini söyledi.

7.03.2014Gündem
Başbuğ’un çocukları: Asıl sevincimiz tüm tutsaklar serbest kalınca

Başbuğ’un çocukları: Asıl sevincimiz tüm tutsaklar serbest kalınca

ESKİ Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un çocukları Feride Başbuğ ve Murat Başbuğ şuan tahliyesine karar verilen babalarını Silivri Cezaevinden almak için yoldalar.

7.03.2014Gündem
O çığlığı duyduk

O çığlığı duyduk

Ergenekon sanıklarından gazeteci Tuncay Özkan, Sedat Peker ve emekli Albay Levent Göktaş’ın tahliyesine karar veren İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi hâkimlerinden Keskin Karakurt, yargı kaosunu Hürriyet’e değerlendirdi. “Adalet çığlığına kulak verdik” diyen Karakurt, özetle şunları söyledi:

11.03.2014Gündem
54 yıla 250 TL

54 yıla 250 TL

AYM üç kuşak süren davada tazminata hükmetti, köylüler AİHM’ye gidiyor.

14.03.2014Ekonomi
Pensilvanya yönetimindeki yeni Ergenekon...

'Pensilvanya yönetimindeki yeni Ergenekon...'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Adana'daki mitinginde yerel seçimlerden bahsederken ''30 Mart devlet içine sızmış çetelerin artık tamamen kaybedeceği bir tarih olacak. Ergenekon'un da Pensilvanya yönetimindeki yeni Ergenekon'un da umudunu tamamen yitireceği tarih olacaktır'' dedi.

15.03.2014Gündem
Hapis cezası alan profesör AİHMe başvurdu

Hapis cezası alan profesör AİHM'e başvurdu

Ege Üniversitesi'nde (EÜ) başörtülü bir öğrencinin, “okula girmesini engellediği” suçlamasıyla 2 yıl 1 ay hapis cezası kesinleşen Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvurdu.

19.03.2014Eğitim
Twitter yasağına yürütmeyi durdurma

Twitter yasağına yürütmeyi durdurma

Ankara 15. İdare Mahkemesi, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) Twitter'a erişimi engellemesine yürütmeyi durdurma kararı verdi. Peki bundan sonra ne olacak? Bazı hukukçular TİB'in hemen yasağı kaldırması gerektiğini belirtiyor. Ancak bir diğer görüşe de TİB kararı 30 gün içinde uygulayabilir.

26.03.2014Gündem
3 ay içinde hapse girecek

3 ay içinde hapse girecek

Geçtiğimiz akşam Edirne'de 15 bin kişiye konser veren Deniz Seki, sahnede hayranlarıyla dertleşti.

29.03.2014Gündem
Mansur Yavaş: Oyumuzu çaldırmayacağız

Mansur Yavaş: Oyumuzu çaldırmayacağız

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, düzenlediği basın toplantısında İlçe Seçim Kurulları'na itiraz ettiklerini, Ankaralıların da seçime şaibe karıştığını düşündüklerini belirterek, ''Biz seçimi bunlara rağmen kazandığımıza inanıyoruz. Kısacası oyumuzu çaldırmayacağız'' dedi. Yavaş, seçim gecesi için bir iddiada bulundu ve ''AA'nın başındaki şahsın, seçimler açıklandığı anda nerede olduğunun da araştırılması lazım. Ajans genel müdürlüğünden mi, başka yerden mi yönetti? Şimdilik bu kadarını söylemekle yetiniyorum'' diye sordu.

1.04.2014Gündem
YSK Toması

YSK Toması

Ankara’daki seçim gerginliği 3. gün de sürdü. YSK önünde toplanan seçmene polis TOMA’lardan tazyikli su ve ses bombasıyla müdahale etti.

1.04.2014Gündem
Anayasa Mahkemesinden twitter kararı

Anayasa Mahkemesi'nden twitter kararı

Anayasa Mahkemesi, Twitter'a erişimin engellenmesiyle ilgili yapılan başvuruları değerlendirerek, "Başvurucuların Anayasa'nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine" hükmetti.

2.04.2014Gündem
ABDden AYMnin Twitter kararına destek

ABD'den AYM'nin Twitter kararına destek

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, Anayasa Mahkemesi'nin, Twitter yasağını kaldırma kararının bir an önce uygulanması gerektiğini söyledi.

3.04.2014Dünya
Şentop: Seçim gecesi CHPye kimi çağırdılar

Şentop: 'Seçim gecesi CHP'ye kimi çağırdılar'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, CHP'nin kendi kurduğu seçim sisteminin 30 Mart gecesi çöktüğünü iddia ederek, ''CHP seçim akşamı kendi seçim sistemlerinde sorun yaşamışlar mıdır? Yaşadılarsa bir kurumun müdürünü çağırmışlar mıdır?'' diye sordu. Anayasa Mahkemesi'nin Twitter'ın yasaklanmasının hak ihlali olduğuna yönelik kararını da eleştiren Şentop, ''AYM'ye başvuru bireysel. Başvuran 3 kişi ise o 3 kişi için Twitter açılmalı diye karar vermeli'' dedi. Şentop'un iddiasına CHP'li Halıcı, "Seçim gecesi hiçbir şekilde CHP’nin sisteminde çökme olmamıştır" cevabını verdi.

3.04.2014Gündem
Başbuğ: Siz o kararı savunamazsınız

Başbuğ: Siz o kararı savunamazsınız

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Ergenekon'un açıklanan gerekçeli kararı için "Ben onlara acıyayım mı? Kelime bulamıyorum. Sayın mahkeme üyeleri 16 bin sayfa değil 116 bin sayfa da gerekçe yazsanız siz o kararı savunamazsınız dedi.

3.04.2014Gündem
Şentop: CHP seçim gecesi kimi çağırdı

Şentop: CHP seçim gecesi kimi çağırdı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, CNNTürk’te gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. CHP’nin kendi kurduğu seçim sisteminin 30 Mart gecesi çöktüğünü iddia eden Şentop, "CHP seçim akşamı kendi seçim sistemlerinde sorun yaşamışlar mıdır? Yaşadılarsa bir kurumun müdürünü çağırmışlar mıdır?" diye sordu.

3.04.2014Gündem
Anayasa Mahkemesi kararını verdi

Anayasa Mahkemesi kararını verdi

Anayasa Mahkemesi, Twitter'ın engellenmesiyle ilgili yapılan başvurularda başvurucuların haklarının ihlal edildiğine karar verdi. Yüksek Mahkeme, gereğinin derhal yapılması için kararı, TİB ve Ulaştırma Bakanlığına gönderdi.

3.04.2014Teknoloji
Ciddiye almayın

Ciddiye almayın

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Ergenekon davasının gerekçeli kararında ‘terör suçlusu’ olarak anılmasını, “Ben özel yetkili savcıların hazırladığı iddianameyi ciddiye almadım. Özel yetkili mahkemenin 5 Ağustos 2013 günü vermiş olduğu kararı ciddiye almadım, savunma da yapmadım. Bugün Türkiye’de bu özel yetkili mahkemelerde süregelen davaların kumpas olduğu ve bu kumpası yapanların seçilmiş polisler, savcılar, yargıçlar olduğunun söylenildiği bir ortamda bana lütfen kalkıp bu gerekçeli karar hakkında ne düşündüğümü sormayın. Ciddiye almıyorum. Size de tavsiyem zamanınızı fazla bununla harcamayın” dedi.

3.04.2014Gündem
YouTube yasağı devam ediyor VPN kullanmaya devam

YouTube yasağı devam ediyor VPN kullanmaya devam

ANAYASA Mahkemesi’nin (AYM) 2 Nisan tarihli ‘ihlal’ kararı 24 saatte Twitter’ı açtırırken, YouTube’la ilgili genel yasak kararını da kaldırttı. Türkiye Barolar Birliği’nin itirazını kabul eden Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi, AYM’nin Twitter kararının bağlayıcı olduğunu göz önüne alarak, YouTube’la ilgili “Tüm yayına erişim engellemesine” ilişkin kararını “İfade özgürlüğüne ağır müdahale” diyerek kaldırdı. Ancak Gölbaşı Cumhuriyet Savcılığı, suça konu içeriklerin kaldırılmadığı gerekçesiyle YouTube yasağını kaldıran karara itiraz etti.

4.04.2014Teknoloji
Twitter gibi başvururuz

Twitter gibi başvururuz

Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali gerekçesiyle Twitter’ın açılması yönünde verdiği karar, yargı kararına rağmen inşaatı devam eden Başbakanlık binasının inşaatının durdurulması için de örnek olabilir.

4.04.2014Gündem
Başbakan: AYM kararına uymak zorundayız ama saygı duymuyorum

Başbakan: AYM kararına uymak zorundayız ama saygı duymuyorum

Başbakan Erdoğan, Köşk seçimleri konusunda ''Cumhurbaşkanımızın 'bu konuyu aramızda müzakere ederek karara varırız' kanaatini paylaşıyorum'' dedi. Seçim gecesi AA'nın spekülatif haber yaptığı iddialarına Erdoğan'ın yanıtı ''Anadolu Ajansı’nın yayın politikasını hazmedemeyenler, kendi rekabet alanlarının daralmasından rahatsız olanlardır. Bu paralel yapının rahatsızlığıdır'' şeklinde oldu. Anayasa Mahkemesi'nin Twitter kararı için Başbakan, ''Karara uymak zorundayız ama saygı duymak zorunda değilim.Bu karara saygı duymuyorum. Bu hukuk değildir onu söyleyeyim'' diye konuştu.

4.04.2014Gündem
AYM kararına saygı duymuyorum

AYM kararına saygı duymuyorum

Başbakan Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Twitter yasağının kaldırılmasına ilişkin kararıyla ilgili “Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu karara uymak durumundayız. Ve onun için de uyduk. Ama bu karara saygı duymuyorum” dedi. Genel seçimlerin erken bir tarihe alınacağı iddiasını kesin bir dille reddeden Erdoğan, Azerbaycan ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamalarda özetle şunları söyledi:

4.04.2014Gündem
Hüküm verip gerekçe aradılar

Hüküm verip gerekçe aradılar

Ergenekon davasının gerekçeli kararının geç açıklandığını belirten Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, “Kararın bu kadar geç açıklanmasının arkasında, önce hüküm verilip daha sonra mahkûmiyetlere hangi gerekçeyi bulacağız diye düşünülmesi yatıyor” dedi. Avukatlar Günü nedeniyle Bursa Barosu’nun düzenlediği yürüyüşe katılan Feyzioğlu, şunları söyledi:

5.04.2014Gündem
Yasaksız ‘elma’

Yasaksız ‘elma’

TÜRKİYE’deki ilk mağazasını açan Apple, internet yasağını dinlemedi.

6.04.2014 Ekonomi
Gökçek’ten AYM’ye ziyaret

Gökçek’ten AYM’ye ziyaret

Ankara’da tartışmalı bir seçimin ardından mazbatasını alan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, rakibi Mansur Yavaş’ın, geçtiğimiz salı günü “Gerekirse seçimi Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz” demesinden bir gün sonra Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıç’ı ziyaret ettiği öğrenildi.

6.04.2014Gündem

Yazar Sonuçları

AYM ne yapar?

CUMHURBAŞKANI tarafından onaylanan HSYK Kanunu, Anayasa Mahkemesi’nden döner mi?

27.02.2014

Adli Tıp Kurumu’nun dibe vuran saygınlığı

ANAYASA Mahkemesi’nin (AYM) geçen hafta Ergenekon hükümlüsü Prof. Fatih Hilmioğlu için verdiği tahliye kararının anlamı kamuoyunda yeterli ölçüde fark edilmedi.

27.02.2014

Başbuğ kararı

ANAYASA Mahkemesi’nin İlker Başbuğ hakkındaki kararı, hukukçular için sürpriz değildir.

7.03.2014

Anayasa Mahkemesi’ne göre ‘hukuk güvenliği yok’

ANAYASA Mahkemesi (AYM), önceki gün eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ hakkında verdiği kararın gerekçesinin 72’nci paragrafında çok basit bir gerçeğe dikkat çekiyor:

8.03.2014

‘Sayın Başbuğ, sizi yalnız bırakanlar’

“TEHDİDİ bırak, hesap ver” ya da bir başka manşet, “Terör örgütü başı” ya da “Milli iradeye ihanet” ya da “Camiye bomba atacaklardı”.

8.03.2014

AKP’de kişi, CHP’de profil

YEREL seçimden önce, CHP Cumhurbaş-kanlığı için üç senaryo üzerinde çalışıyor:

4.04.2014

‘AYM ile iftihar ediyorum’

BUGÜNKÜ yazıma başlık yaptığım yukarıdaki ifade, Sayın Başbakan’a aittir. Başbakan’ın 25 Nisan 2013’teki bu sözleri aynen şöyle:

4.04.2014

YouTube yasağı hemen kalkmaz

Twitter yasağından perşembe günü itibariyle ülkece kurtulduk. Gerçi kurtulduk dediğime de bakmayın; zaten yasaktan hangimiz gerçekten etkilendik de Twitter'a giremedik ki? İletişimi bu zamanda kökten engellemek interneti kapatma formülü dışında mümkün mü ki?

5.04.2014

Yargıya saygı

ANAYASA Mahkemesi’nin Twitter yasağını kaldırması iktidar yanlısı çevrelerde büyük tepki çekti.

6.04.2014