MENÜ

Aym

Aym ile ilgili tüm haberleri, son dakika Aym haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Aym haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.736 Aym haberi bulunmuştur.

Aym Haberleri

AYM gösteri-yürüyüş hakkını genişletti

AYM gösteri-yürüyüş hakkını genişletti

Anayasa Mahkemesi, 20 dakika yol kapatan beş göstericiye verilen idari para cezasını ‘toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının ihlali’ saydı. Mahkeme ‘katlanılabilir’ bu tür eylemlere ceza verilmemesi gerektiğine hükmetti.

24.05.2018Gündem
Tahliye için AYMye başvuracak

Tahliye için AYM'ye başvuracak

ANKARA 20. Ağır Ceza Mahkemesi, HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın tahliye talebini reddeden 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararına yapılan itirazı reddetti.

24.05.2018Gündem
Demirtaş’ın tahliyesinin reddine yapılan itiraz da reddedildi

Demirtaş’ın tahliyesinin reddine yapılan itiraz da reddedildi

ANKARA 20’inci Ağır Ceza Mahkemesi, HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu yargılandığı 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin tahliye talebini reddeden kararına yapılan itirazın reddine karar verdi. Demirtaş’ın avukatı Muhsuni Karaman, yetiştirmeleri halinde yarın öncelikli ele alma ve tedbir talepli olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını söyledi.

24.05.2018Gündem
AYMden polis yargılamasına müsamaha uyarısı

AYM'den polis yargılamasına müsamaha uyarısı

Havaya ateş açan polisin tabancasından çıkan kurşunla felç olan C.E.’nin açtığı davada önemli bir karar çıktı. AYM, polislerin sanık olduğu davalarda yargının özenli davranmaması halinde toplumda ‘kolluk güçlerinin otorite boşluğu içinde hareket ettikleri’ düşüncesinin oluştuğunu vurguladı.

23.05.2018Gündem
AYM kararı: ‘Esra abla’ya dava olamaz

AYM kararı: ‘Esra abla’ya dava olamaz

Fatih A. adlı vatandaşın, kendisini aldattığı gerekçesiyle boşandığı eşi Eda A.’nın sevgilisi Recep Ö.’ye (telefona ‘Esra Abla’ diye kaydedilen kişi) yuvasını yıktığı gerekçesiyle açtığı tazminat davasının reddi, Anayasa Mahkemesi tarafından yerinde bulundu. AYM kararında “dayanaktan yoksun, kabul edilemez” denildi.

17.05.2018Gündem
Siyaset yapma hakkı elinden alınmasın

Siyaset yapma hakkı elinden alınmasın

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Maltepe Cezaevi’nde tutuklu bulunan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nu ziyaret etti, “Enis Berberoğlu’nun da meydanlara, alanlara inip birebir kampanyanın içerisinde olmasını bekliyoruz. Siyaset yapma hakkının en azından kampanya döneminde elinden alınmamasını bekliyoruz” dedi.

13.05.2018Gündem
TBMMnin yetkisi Bakanlar Kurulunda

TBMM'nin yetkisi Bakanlar Kurulu'nda

BAKANLAR Kurulu, yeni Anayasa’da düzenlenen Cumhurbaşkanlığı sisteminin kamudaki altyapısını 24 Haziran’dan önce KHK’larla tamamlamak amacıyla tüm yasaları kapsayan yetkiyi TBMM’den aldı.

11.05.2018Gündem
CHP, KHK çıkarma yetkisini AYM’ye götürüyor

CHP, KHK çıkarma yetkisini AYM’ye götürüyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Bakanlar Kuruluna Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarma yetkisi veren düzenlemeyi Pazartesi günü Anayasa Mahkemesine taşıyacaklarını açıkladı.

11.05.2018Gündem
Erdoğana Cerrahpaşa mektubu

Erdoğan'a Cerrahpaşa mektubu

TBMM’de kabul edilen yasayla İstanbul Üniversitesi’nden koparılarak yeni kurulacak İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa’ya bağlanan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin Akademik Kurulu bölünmeme kararı aldı.

10.05.2018Gündem
AYMden örnek karar: Temiz su insan hakkıdır

AYM'den örnek karar: Temiz su insan hakkıdır!

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Kars Porsuklu’da yaşayan üç köylünün bireysel başvurusunu kabul etti ve başta belediyeler olmak üzere kamu makamlarına uyarı niteliğinde bir karara imza attı. Kararın ayrıntıları şöyle:

4.05.2018Gündem
Bekir Bozdağ’dan çok sert Kılıçdaroğlu yorumu: O da bilmiyor...

Bekir Bozdağ’dan çok sert Kılıçdaroğlu yorumu: O da bilmiyor...

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ, "Siyasette ahlaksız bir pazarlık döndüğü ortada. CHP'nin adayını Kılıçdaroğlu da bilmiyor" dedi.

27.04.2018Gündem
AYM Başkanından ideal yargı formülü: 3A

AYM Başkanı'ndan ideal yargı formülü: 3A

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, kararlarının anayasaya göre yasama, yürütme ve yargı için bağlayıcı olduğunu vurguladı, ilk ihlal kararlarına rağmen gazetecileri tahliye etmeyen mahkemeleri de hedef alarak, “AYM kararlarının uygulanmaması sözkonusu olamaz” dedi.

25.04.2018Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan dünyaya adalet çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan dünyaya adalet çağrısı 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’nin milyonlarca sığınmacıya sunduğu hizmetlere destek vermeyenler terör örgütlerine milyarlarca doları cömertçe akıtıyorsa bu durum ağaçların değil, dikenlerin sulandığı anlamına gelir. Bu düzenin adı adalet değil, zulüm düzenidir” dedi.

25.04.2018Gündem
AYM 56.Kuruluş yıldönümü programı girişleri

AYM 56.Kuruluş yıldönümü programı girişleri

Anayasa Mahkemesi'nin 56'ncı kuruluş yıldönümü dolayısıyla AYM Yüce Divan Salonu'nda tören düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.

25.04.2018Haber
Bugün Ankarada AYM töreni…

Bugün Ankara'da AYM töreni…

Anayasa Mahkemesi'nin 56. kuruluş yıldönümü dolayısıyla AYM Yüce Divan Salonu'nda tören düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun da aralarında olduğu protokolün ön sırasında bulunanlarla tokalaştı.

25.04.2018Gündem
Eski AYM Genel Sekreteri için karar

Eski AYM Genel Sekreteri için karar

Eski Anayasa Mahkemesi Genel Sekreteri Mehmet Oğuz Kaya, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği iddiasıyla yargılandığı davada 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

17.04.2018Gündem
AYMden kritik hak ihlali kararı

AYM'den kritik 'hak ihlali' kararı

-ANAYASA Mahkemesi(AYM) Genel Kurulu, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından tutuklanan ve meslekten çıkarılan eski Anayasa Mahkemesi üyesi Erdal Tercan’ın bireysel başvurusunu karara bağladı. AYM, başvuruda uzun tutukluluk ve tutuklanmaya ilişkin şikayetleri kabul edilemez bulurken, Tercan hakkında yapılan tutukluluk incelemelerinin hakim karşısına çıkarılmadan dosya üzerinden yapılmasını ise oy çokluğuyla hak ihlali saydı.

12.04.2018Gündem
Yargıtay kararı: Boşanmış anne soyadını çocuğa verebilir

Yargıtay kararı: Boşanmış anne soyadını çocuğa verebilir

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) üç yıl önce verdiği ihlal kararına uydu ve “Boşanmış anne çocuğuna kendi soyadını verebilir” dedi.

11.04.2018Gündem
Erdoğana: Sağ olsun beni övmüş

Erdoğan'a: Sağ olsun beni övmüş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün partisinin Meclis grubunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı eleştirirken “Ben olmasam konu yok Türkiye’de. Sağ olsun bir de beni övmüş. ‘Ömründe devletten aldığı maaş dışında tek kuruş kazanmamış adam.’ Çok şükür” dedi. Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

10.04.2018Gündem
Kılıçdaroğlu: AYM üyelerine açık ve net çağrı yapıyorum

Kılıçdaroğlu: AYM üyelerine açık ve net çağrı yapıyorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Enis Berberoğlu'nun tutukluluk halini eleştiren Kılıçdaroğlu, "Hakim arkadaşlara soruyorum ne yapıyorsunuz siz? CHP grubundan AYM üyelerine açık ve net çağrı yapıyorum. Sizden bir an önce, nasıl olursa olsun bir karar bekliyoruz. Adaletsizliği yaratıyorsunuz, büyütüyorsunuz. Kardeşim Enis Berberoğlu hapiste kalsın diyorsanız verin kararınızı" dedi.

10.04.2018Haber
Dünyanın ilk kadın yargıtay üyesi bir Türk’tü

Dünyanın ilk kadın yargıtay üyesi bir Türk’tü

YARGITAY 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan, sosyal medyadan kadın meslektaşlarıyla ilgili önemli paylaşımlarda bulundu.

4.04.2018Gündem
AYM’den Defne Samyeli kararı

AYM’den Defne Samyeli kararı

Anayasa Mahkemesi, TÜİK tarafından gerçekleştirilen Hanehalkı Bütçe Anketi'ne geçerli bir mazeret olmaksızın katılmadığı gerekçesiyle hakkında idari para cezası uygulanan eski spiker ve Türkiye güzeli Defne Samyeli'nin yaptığı bireysel başvuruda hak ihlali olmadığına hükmetti.

23.03.2018Gündem
Festus Okey Davası AYM‘ye taşındı

Festus Okey Davası AYM‘ye taşındı

Nijeryalı Festus Okey’in 11 yıl önce gözaltına alınıp Beyoğlu Polis Merkezi’nde polis kurşunuyla can vermesine ilişkin Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuruldu.

22.03.2018Gündem
Kılıçdaroğlu: MHP liderine şaşırdım

Kılıçdaroğlu: MHP liderine şaşırdım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti-MHP arasındaki ittifaka değinerek, "İttifak yapacak mıyız yapmayacak mıyız? Benim şimdi kalkıp ittifak yapmayacağız demem doğru değil. Bakacağız neler getirecek, neler götürecek" dedi. Kılıçdaroğlu, MHP Lideri Devlet Bahçeli ile ilgili ise şunları söyledi: "Kızgın değilim ama MHP liderine şaşırdım. Geçmişte Erdoğan için benden çok daha sert söylemlerde bulundu. Ama bugün yüzde 10 seçim barajı yüzünden Erdoğan' yanaşmak zorunda kaldı"

21.03.2018Gündem
Hâkim-savcı tepkisi... ‘113’ünün yolu AK Parti’den geçmiş’

Hâkim-savcı tepkisi... ‘113’ünün yolu AK Parti’den geçmiş’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, “1236 hâkim ve savcı atandı. Tespit edebildiğimiz 113’ü AK Parti ile doğrudan temas halinde. Ya ilçe başkanı ya il başkanı ya kadın kollarında, gençlik kollarında” dedi. MYK’nın ardından açıklama yapan Tezcan özetle şunları söyledi:

21.03.2018Gündem

AİHM ihlal var dedi, AYM’ye destek çıktı

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), FETÖ davalarından yargılanan gazeteciler Mehmet Altan ile Şahin Alpay’ın Türkiye aleyhine yaptığı başvurular konusunda kararını açıkladı.

20.03.2018Dünya
Hukuka uysak da Strazburg’a gitmek zorunda kalmasak

Hukuka uysak da Strazburg’a gitmek zorunda kalmasak

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkında, aynı Anayasa Mahkemesi’nin geçtiğimiz hafta ikinci kez verdiği gibi, tutukluluklarının hak ihlali olduğu kararını verdi. Daha da önemlisi Ağır Ceza Mahkemeleri’nin, AYM’nin verdiği kararlara uymazlık edemeyeceğini belirtti. Anayasa Mahkemesi’nin kararları, 35 yıldır Anayasamızda da yazdığı gibi yasama, yürütme, yargı ve kişiler dâhil herkesi bağlar. Keşke hukuka uyulsa da, ta Strazburg’a, AİHM’ye gitmek zorunda kalınmasa…

20.03.2018Haber
AİHMden Alpay ve Altan kararı

AİHM'den Alpay ve Altan kararı!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Mehmet Altan ve Şahin Alpay kararını açıkladı. Kararda, "özgürlük, güvenlik ve ifade özgürlüğü hakları ihlal edildi" denildi.

20.03.2018Dünya
Erdoğandan yeni operasyon sinyali: Bir gece Sincar’a da gireriz

Erdoğan'dan yeni operasyon sinyali: Bir gece Sincar’a da gireriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Hâkim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreni’nde konuştu. Erdoğan, "Neresi o ikinci Kandil? Sincar. Eğer halledecekseniz siz halledin. Eğer halledemiyorsanız biz hemen bir gece ansızın Sincar’a da gireriz, oradaki PKK’lıları da temizleriz. Eğer dostsak, eğer kardeşsek bize gerekli kolaylığı sağlayacaksınız. Sizden önceki yönetimlere de bunları söyledik. Eğer bunları temizlemiyorsanız bize bırakın, PKK’yı da biz temizleyelim. Dediler ki 'Biz sıkıntıya düştüğümüzde durumu bildireceğiz.' O gün bugün hâlâ bildirecekler. Sayın Başbakanımız görüşüyor, biz görüşüyoruz. Ama çok daha bu iş uzarsa, yeni bir Zeytin Dalı da orada olur" dedi.

19.03.2018Gündem
30 partiye takipsizlik

30 partiye takipsizlik

ANAYASA Mahkemesi’nin, kesin hesap bilgilerine ilişkin belgeleri eksik gönderen siyasi parti yöneticilerine hapis cezası istemiyle dava açılması talebine ,Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı karşı çıktı. Savcılık, siyasi parti yöneticilerinin hapis cezası yerine para cezası ile cezalandırılmasına hükmetti. AYM’nin aralarında DSP, BBP’nin de bulunduğu 30 ayrı parti sorumlusu hakkında yaptığı suç duyurusuna, savcılık takipsizlik kararı verdi.

18.03.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Hukukçu?

KİMLERE ‘hukukçu’ denilebilir? Hukuk diploması olan herkese mi? Başka sosyal ve insani bilim dallarından mezun olup da hukukta otorite haline gelen, hukuku bilgiyle savunan kişilere hukukçu denilemez mi?

22.05.2018

Yargıtay içtihadı birleştirmeye gidiyor: ‘Sevgili tazminatı’ kalsın mı kalksın mı?

Yargıtay Başkanlığı; Yargıtay Genel Kurulu ve dairelerinden “sevgili tazminatı” konusunda farklı kararlar çıkınca, iki hafta önce içtihatları birleştirmek üzere gündem belirleyip Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nu toplantıya çağırdı ve gündemle birlikte üyelerine duyurdu.

20.05.2018

Anayasa Mahkemesi salonunda Turgut Özal'ı hatırlamak

FİLM, bir vatandaşın Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Ankara Ahlatlıbel’deki merkezinin kapısından içeri girmesiyle başlıyor.

25.04.2018

Vekillerin yüzde 60'ı değişecek

AKP’de üç dönemi doldurmamış çok sayıda milletvekilinin 24 Haziran seçimleri için aday gösterilmeyeceği yönünde kuvvetli duyumlar geliyor.

25.04.2018

Boşanmış anne çocuğuna soyadını nasıl verecek?

Boşanmış bir anneyseniz, çocuğunuza kendi soyadınızın verilmesini, ‘velayet hakkına’ dayanarak bulunduğunuz yerdeki aile mahkemesinde dava açıp isteyebilirsiniz.

22.04.2018

24 Haziran’da sandıkta önemli ilkler var

ANİ bir şekilde Türkiye’nin gündemini kaplayan erken seçim, geçen ay Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun’da yapılan değişikliklerinin ilk kez uygulanacak olması bakımından ayrı bir önem taşıyor.

19.04.2018

Erken seçim?

MHP Lideri Devlet Bahçeli niye erken seçim istedi? Önce, Anayasa hükmüne bakalım:

17.04.2018

Adalet Bakanı ne diyor?

ADALET Bakanı Abdulhamit Gül 12 Nisan’da Kopenhag’da önemli bir konuşma ve ardından basın açıklaması yaptı. ‘Teknik’ olduğu için kamuoyunda pek yankılanmadı.

16.04.2018

Zeybekci ne diyor?

EKONOMİ bir çalkantı döneminden geçiyor, dolar 4 lira. Ülkeyi yönetenler bunun geçici olduğunu söylüyorlar, inşallah geçicidir.

13.04.2018

AİHM’den ifade özgürlüğü ayarı

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) gazeteci-yazarlar Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkında verdiği hak ihlali kararları, gazeteci tutuklamaları meselesi açısından yepyeni bir durum yaratmış bulunuyor.

21.03.2018

Fevkalade üzüldüm

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Şahin Alpay ve Mehmet Altan hakkındaki kararını dün açıkladı.

20.03.2018