MENÜ

Aym

Aym ile ilgili tüm haberleri, son dakika Aym haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Aym haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.773 Aym haberi bulunmuştur.

Aym Haberleri

Anayasa Mahkemesinden flaş Mehmet Ağar kararı

Anayasa Mahkemesi'nden flaş Mehmet Ağar kararı

ANAYASA Mahkemesi (AYM) Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un denetimli serbestlikle salıverildikten sonra haklarında yeniden soruşturma veya dava açılanların tekrar cezaevine dönmesini öngören hükmü iptal etti.

27.12.2013Gündem
AYM, Danıştay’ı haksız buldu

AYM, Danıştay’ı haksız buldu

DANIŞTAY, “Kamu İhale Kurumu (KİK), ihalelerde sadece kendisine gelen şikayet konusunu inceleyebiliyor.

29.12.2013Ekonomi
Genelkurmay’da yüksek yargı zirvesi

Genelkurmay’da yüksek yargı zirvesi

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın, Genelkurmay Başkanı Org. Özel ve ekibine verdiği yemeğin ardından bu kez Genelkurmay Karargahı’nda yüksek yargı zirvesi düzenlendiği ortaya çıktı. Askerlerin yemekli toplantıda Ergenekon ve Balyoz davalarına ilişkin sıkıntılarını dile getirdiği öğrenildi.

1.01.2014Gündem
BDP’li iki vekile tahliye kararı

BDP’li iki vekile tahliye kararı

ANAYASA Mahkemesi (AYM), CHP’li Mustafa Balbay’dan sonra BDP’li tutuklu iki milletvekiline daha jet hızıyla tahliye kapısını açtı.

2.01.2014Gündem
Anayasa Mahkemesinden 2 BDPli vekile iyi haber

Anayasa Mahkemesi'nden 2 BDP'li vekile iyi haber

Anayasa Mahkemesi, KCK davası sanıklarından BDP milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan'ın, tutukluluklarının makul süreyi aştığı ve seçilme haklarının ihlali iddiasıyla yaptıkları başvuruyu haklı buldu. Yıldırım ve Ayhan'a 3'er bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verildi. Bireysel başvuruda bulunan diğer üç tutuklu milletvekilinin başvurularının henüz ulaşmadığı için ele alınmadığı öğrenildi.

2.01.2014Gündem

Cemil Çiçek'ten önemli açıklamalar

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 2014 vizyonuna ilişkin gazetecilerle TBMM’de bir araya geldi.

3.01.2014Gündem
BDP’li 2 vekil serbest

BDP’li 2 vekil serbest

ANAYASA Mahkemesi’nin (AYM), KCK davaları sanıklarından BDP milletvekilleri Gülser Yıldırım ve İbrahim Ayhan hakkındaki kararının ardından 2 vekil dün serbest bırakıldı.

3.01.2014Gündem
AYMnin 3 BDPli vekille ilgili kararı Resmi Gazetede

AYM'nin 3 BDP'li vekille ilgili kararı Resmi Gazete'de

Anayasa Mahkemesinin, KCK davası sanıklarından BDP Şırnak milletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız ile Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş hakkındaki ihlal kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

4.01.2014Gündem
Başbakana Gülen cemaatinden sulh mektubu

Başbakan'a Gülen cemaatinden sulh mektubu

Başbakan Erdoğan, Dolmabahçe'de gazeteci ve yazarlarla buluştu. Toplantının bir bölümü basına kapalıydı. Toplantıya katılanlar çıkışta görüşmeyle ilgili açıklama yaptı. Gazeteci Fikret Bila, "Başbakan isim vermedi ama Gülen ya da cemaatin üst düzey bir isminden kendisine yakın tarihli, ıslak imzalı, uzlaşı içeren bir mektup gelmiş'' dedi. Başbakan'ın açıkladığı bir diğer konu da Ergenekon ve Balyoz sanıklarına yeniden yargılama yolunun açılmasıyla ilgili olarak Adalet Bakanlığı'na talimat vermesiydi.

4.01.2014Gündem
Bir o kaldı

Bir o kaldı

AYM’nin kararının ardından avukatlar Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nden tahliyelerin hafta sonu yapılmasını istedi. Savcı dosyaları evinde inceledi. Bir kâtip dosyayı mahkeme başkanına getirdi. Evlerindeki 2 üyeye telefonla görüşleri soruldu. Tahliye kararı UYAP sistemi ile dijital ortamda imzalandı ve 2 BDP’li ile bir bağımsız vekil tahliye edildi. Hapiste sadece MHP Milletvekili Engin Alan kaldı.

5.01.2014Gündem
HSYK tweet’leri

HSYK tweet’leri

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, iktidarla muhalefeti karşı karşıya getiren HSYK tartışmasına, attığı ilginç tweet’lerle katıldı. Kuzu, “Kuvvetler ayrımında yasama doğru ya da yanlış kanun yapar ve buna mutlak yetkilidir.

11.01.2014Gündem
Görev Çiçek’te

Görev Çiçek’te

HSYK kriziyle ilgili görüşlerini dinlemek için hukukçularla toplantı yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yasalaşması durumunda teklifi Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) götüreceklerini, bunun temel görevleri olduğunu söyledi. “Cemaate yakınlaştıkları” eleştirilerini reddeden Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

14.01.2014Gündem
10 yıl “ÖYM’ler kalksın” başvurusu yapılamayacak

10 yıl “ÖYM’ler kalksın” başvurusu yapılamayacak

ANAYASA Mahkemesi (AYM) Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nun kaldırılması halinde yeniden yargılama yolunu açacağını belirttiği 3. Yargı Paketi’nin geçici 2. maddesinin iptaline ilişkin başvuruları esastan reddettiği için 10 yıl süreyle Ergenekon, Balyoz ve KCK Davalarına bakmayı sürdüren ÖYM’lere “kaldırılsınlar” diye yeniden iptal davası açılamayacak.

15.01.2014Gündem
Hilmioğlu için AYMye başvuru

Hilmioğlu için AYM'ye başvuru

5 yıldır Ergenekon’dan tutuklu bulunan yüksek şeker, karaciğer ve kanser hastası Prof. Fatih Hilmioğlu’nun avukatları tahliye için Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.

15.01.2014Gündem
Son dakika gelişmesi

Son dakika gelişmesi

5 yıldır Ergenekon’dan tutuklu bulunan yüksek şeker, karaciğer ve kanser hastası Prof. Fatih Hilmioğlu’nun avukatları tahliye için Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.

16.01.2014Gündem
AYM ivedilikle karar verecek

AYM 'ivedilikle' karar verecek

5 yıldır tutuklu olan kanser hastası Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, ‘uzun tutukluluk ve yaşam hakkının ihlali’ gerekçesiyle dün Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme dilekçeyi ivedilikle görüşecek.

16.01.2014Gündem
Yerelde ilk soyadı zaferi Pınar’ın

Yerelde ilk soyadı zaferi Pınar’ın

Avukat Pınar Akdemir (Köklü), evlendikten sonra aldığı ikinci soyadını, Anayasa Mahkemesi’nin kararını örnek göstererek yerel bir mahkemeye açtığı davayla sildirmeye hak kazandı.

18.01.2014Gündem
Bahçeliden önemli açıklamalar

Bahçeli'den önemli açıklamalar

MHP Lideri Devlet Bahçeli, partisinin İstanbul Küçükçekmece ilçesi aday tanıtım töreninde konuştu. Konuşmasında Başbakan Tayyip Erdoğan'a yönelik sert ifadeler kullanan Bahçeli "MHP, seni, nereye gidersen git; Yüce Divan'a çıkarmazsa namerttir" dedi. İşte Bahçeli'nin sık-sık sloganlarla kesilen konuşmasının satır başları:

19.01.2014Gündem
Bahçeli Başbakanı eleştirdi

Bahçeli Başbakan'ı eleştirdi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Küçükçekmece Seçim Koordinasyon Merkezi Açılışı’na katıldı. Törende konuşan Bahçeli, partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Rasim Acar ve Küçükçekmece Belediye Başkan Adayı Muharrem Yıldız’ı tanıttı. 30 Mart 2014 yapılacak yerel seçimleri hatırlatan Bahçeli, bazı köşe yazarları ve kamuoyu araştırma şirketlerini eleştirdi.

19.01.2014Gündem
AYM Boğazdaki alandan vazgeçti

AYM Boğaz'daki alandan vazgeçti

ANAYASA Mahkemesi’nde görev yapan hakimlerin ağırlanması, eğitim ve toplantıların düzenlenmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) tahsis edilen Beykoz Çubuklu sahilindeki eski itfaiye binasının bulunduğu alan, Anayasa Mahkemesi’nin talebi üzerine iptal edildi.

21.01.2014Gündem
AYM tahliye için yeni rapor istedi

AYM tahliye için yeni rapor istedi

Ergenekon davasından 5 yıldır tutuklu bulanan kanser hastası Fatih Hilmioğlu’nun tahliye umudu, eksik rapora takıldı.

21.01.2014Gündem
AYM’ye başvurdu

AYM’ye başvurdu

ERGENEKON davası kapsamında 2 yıldır tutuklu olan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un avukatı İlkay Sezer, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.

23.01.2014Gündem
AYMden AK Partiye denetim sürprizi

AYM'den AK Parti'ye denetim sürprizi

Anayasa Mahkemesi’nden Ak Parti’ye denetim sürprizi. Ak Parti’nin 2009 yılına ilişkin mali denetiminde Mahkeme, parti yöneticilerinin çocuklarının uçak biletlerini de, personelin kartvizit giderlerini de parti harcaması saymadı. “Bayram çikolatası için partiye alındı” denilen çikolataların ise bakan danışmanlarına gönderilmesi nedeniyle parti giderinden sayılmadı.

24.01.2014Gündem
Gözler yine AYM’ye çevrildi

Gözler yine AYM’ye çevrildi

ERGENEKON davasında 5 yıldır tutuklu bulanan kanser hastası Fatih Hilmioğlu’nun avukatları, müvekkilinin sağlık durumunun aciliyeti nedeniyle yeniden tahliye talebiyle ikinci kez Anayasa Mahkemesine başvurdu. Yeni başvuruda, daha önceki başvuruda yer verilmeyen iki rapor daha sunuldu. Anayasa Mahkemesi, kısa bir süre önce Hilmioğlu’nun tam teşekküllü bir devlet hastanesinden muayene edilerek son sağlık durumunu gösteren bir rapor alınması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı yazılmasına karar vermişti.

24.01.2014Gündem
AYM’ye 2’nci başvuru

AYM’ye 2’nci başvuru

ERGENEKON davasında 5 yıldır tutuklu bulunan, kanser hastası Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu’nun avukatları, müvekkilinin sağlık durumunun aciliyeti nedeniyle tahliye talebiyle 2’nci kez Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

24.01.2014Gündem
AYM’den İlker Başbuğ’un başvurusuna jet işlem

AYM’den İlker Başbuğ’un başvurusuna jet işlem

Anayasa Mahkemesi (AYM), Ergenekon davasında hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs ettiği gerekçesiyle müebbet hapis cezasına çarptırılan ve 2 yıldır tutuklu olan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un bireysel başvurusunu eksiklik görmeyerek işleme koydu.

27.01.2014Gündem
Gül: Yetkim olsa hemen kullanırım

Gül: Yetkim olsa hemen kullanırım

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İtalya’ya hareketinden önce basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Gül 5 yıldır Ergenekon’dan tutuklu bulunan yüksek şeker, karaciğer ve kanser hastası Prof. Fatih Hilmioğlu’nun affedilmesiyle ilgili soruya cevap verdi.

28.01.2014Gündem
Polislerin gözü kulağı AYMde

Polislerin gözü kulağı AYM'de

ANAYASA Mahkemesi (AYM) bugün Ankara 9. İş Mahkemesi'nin polislere sendika yolunu kapatan yasa hükmünün Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptali istemini esastan görüşüyor. Polislerin gözü kulağı AYM'ye çevrildi.

29.01.2014Gündem
AYM kararı Silivri’de

AYM kararı Silivri’de

ERGENEKON davası kapsamında 5 yıldır tutuklu bulunan kanser hastası Fatih Hilmioğlu için yeni rapor alınmasına ilişkin Anayasa Mahkemesi (AYM) kararı, Silivri Cezaevi’ne ulaştı.

29.01.2014Gündem
AYM, Başbuğ için 1 ay süre verdi

AYM, Başbuğ için 1 ay süre verdi

ANAYASA Mahkemesi (AYM) Ergenekon Davası’ndan müebbet hapis cezası alan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un ihlal iddiasıyla yaptığı bireysel başvurusundaki “tahliye talebi” için Adalet Bakanlığı’ndan görüş istedi ve bir ay süre verdi. AYM’nin yazısı, ocak ayı sonunda Bakanlığa ulaştı. Bakanlığın görüş vermek için şubat sonuna kadar bir ay süresi bulunuyor.

7.02.2014Gündem
AYM, Başbuğ için 1 ay süre verdi

AYM, Başbuğ için 1 ay süre verdi

ANAYASA Mahkemesi (AYM) Ergenekon davasından ömür boyu hapis cezası alan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un ihlal iddiasıyla yaptığı bireysel başvurusundaki ‘tahliye talebi’ için Adalet Bakanlığı’ndan görüş istedi ve 1 ay süre verdi.

7.02.2014Gündem
AYM’de ön inceleme

AYM’de ön inceleme

Anayasa Mahkemesi (AYM), Ergenekon davasında hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs ettiği gerekçesiyle müebbet hapis cezasına çarptırılan ve 2 yıldır tutuklu olan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un bireysel başvurusunu dün gündeminde olmamasına rağmen sürpriz şekilde ön incelemeye aldı.

13.02.2014Gündem
CHP AYM’ye Köşk’ü beklemeden gidecek

CHP AYM’ye Köşk’ü beklemeden gidecek

HSYK düzenlemesi, bugün yeniden gündeme alınıyor. AK Parti, Kurul’un iki kez toplanamamasını gerekçe göstererek rafa kaldırdığı HSYK düzenlemesini yeniden gündeme aldı.

13.02.2014Gündem
Yıldırım’dan 3 kritik talep

Yıldırım’dan 3 kritik talep

Fenerbahçe Başkanı’nın ihlal talebi kabul edilirse, yeniden yargılama gündeme gelecek.

14.02.2014Futbol
Öcalan: İmralıda beni ABD temsilcileri de karşıladı

Öcalan: İmralı'da beni ABD temsilcileri de karşıladı

İMRALI Adası’nda ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan, toplatıldığı için Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğu, ’Kürt Sorunu ve Demokratik Ulus Çözümü’ adlı kitabında, İmralı’ya getirilmesi sırasında kendisini dönemin ABD Başkanı Bill Clinton’un özel danışmanı bir general, AB’nin siyasi komiserliği adına bir kadın ve şimdi cezaevinde bulunan MHP Milletvekili Engin Alan’ın karşıladığını iddia etti.

17.02.2014Gündem
AYM karar verir

AYM karar verir

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tartışmalı internet ve HSYK düzenlemelerini onaylayıp, tartışılmasını Anayasa Mahkemesi’ne bırakacağı sinyali verdi.

17.02.2014Dünya
AYM karar verir

AYM karar verir

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tartışmalı internet ve HSYK düzenlemelerini onaylayıp, tartışılmasını Anayasa Mahkemesi’ne bırakacağı sinyali verdi.

18.02.2014Gündem
Hilmioğlunun sağlık raporu AYMde

Hilmioğlu'nun sağlık raporu AYM'de

Ergenekon davası kapsamında tutuklu bulunan İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'nun sağlık raporu Anayasa Mahkemesine ulaştı. Anayasa Mahkemesi İkinci Bölümü Hilmioğlu'nun bireysel başvurusunu yarın görüşecek.

19.02.2014Gündem
Bir saatlik iş

Bir saatlik iş

Ergenekon, Balyoz ve Şike davaları avukatı Ali Rıza Dizdar, Ergenekon’dan 5 yıldır cezaevinde bulunan kanser hastası İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof. Fatih Hilmioğlu’nun hükümetin 1 saatte çıkaracağı kanun hükmündeki kararnameyi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün imzalaması halinde 1 saat sonra cezaevinden çıkacağını savundu.

19.02.2014Gündem
AYM’ye HSYK başvurusu

AYM’ye HSYK başvurusu

CHP, Meclis’te kanlı kavgalı oturumlar sonrası kabul edilen ve onay için Cumhurbaşkanlığı’na gönderilen HSYK düzenlemesinin, “Yok hükmünde sayılması, iptali ve yürürlüğünün durdurulması” talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

19.02.2014Gündem
Fatih Hilmioğluna Anayasa Mahkemesinden tahliye

Fatih Hilmioğlu'na Anayasa Mahkemesi'nden tahliye

Anayasa Mahkemesi Fatih Hilmioğlu’nun tedbiren tahliyesine karar verdi.

20.02.2014Gündem
Hilmioğlu cezaevinden çıkacak ama...

Hilmioğlu cezaevinden çıkacak ama...

Anayasa Mahkemesi'nin 5 yıldır Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan İnönü Üniversitesi eski Rektörü Fatih Hilmioğlu’nun tahliyesine karar vermesi üzerine kardeşi ve aynı zamanda avukatı olan Hayati Hilmioğlu açıklama yaptı.

20.02.2014Gündem
Yetmez ama evet

Yetmez ama evet

Ergenekon davasında 5 yıldır tutuklu yargılanmasına ve kanser, şeker, siroz, böbrek ile karaciğer yetmezliği gibi hayati önemdeki hastalıklarına rağmen bir türlü bırakılmayan eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Fatih Hilmioğlu için Anayasa Mahkemesi’nden jet hızıyla tahliye kararı geldi. Hilmioğlu cezaevinden çıktıktan sonra Ankara'ya gitti, ilk durağı oğlunun mezarı oldu.

21.02.2014Gündem
Anayasa Mahkemesinden CHPye ret

Anayasa Mahkemesi'nden CHP'ye ret

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin HSYK Kanununda yapılan değişiklikle ilgili başvurusunu, Anayasa ve Anayasa Mahkemesi Kanununda öngörülen dava açma sürelerine uyulmadığı gerekçesiyle reddetti.

21.02.2014Gündem
Takdir Anayasa Mahkemesi’nin

Takdir Anayasa Mahkemesi’nin

Adalet Bakanlığı, Ergenekon davasında hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs ettiği gerekçesiyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı bireysel başvuru karşısında kendisinden istenen görüşü tamamladı.

25.02.2014Gündem
HSYK yasası Resmi Gazete’de yayımlanmadı

HSYK yasası Resmi Gazete’de yayımlanmadı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayladığı yeni Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Yasası’nda (HSYK) ilginç bir taktik mücadele başladı. CHP’nin Resmi Gazete’nin dünkü mükerrer sayısında yayımlanmasını beklediği yasa, bugünkü Resmi Gazete’de bile yayımlanmadı.

27.02.2014Gündem

Yazar Sonuçları

Hukuku savunmak

YASALARDA düzeltilmesi gereken hususlar, mahkeme kararlarındaki yanlışlar; bunların hepsini konuşmalıyız.

6.01.2014

Kadınların eksik soyadı zaferi

Üç yıl önceydi... Anayasa Mahkemesi (AYM) Medeni Kanun’un 187. maddesindeki, “Kadın, evlenmekle kocasının soyadını alır; ancak evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuruyla kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabilir” düzenlemesinin anayasaya aykırılık iddiasını görüştü.

28.01.2014

AYM’den dönerse

BAŞBAKAN Avrupalı muhataplarına rasyonel ve yumuşak konuşuyor, Brüksel ve Berlin gezilerinde AB kriterlerinden bahsetti. Gayet güzel.

6.02.2014

Yasaklama olunca iktidarla muhalefet anlaşıveriyor

DENİZ Baykal’ın özel hayatına ilişkin gizli kamerayla çekilmiş görüntüler internette yayınlandığında, gerçekten de birkaç saat içinde yasak kararı geldi.

19.02.2014