MENÜ

Aym

Aym ile ilgili tüm haberleri, son dakika Aym haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Aym haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.736 Aym haberi bulunmuştur.

Aym Haberleri

AYM: Protestoya ceza hak ihlali

AYM: Protestoya ceza hak ihlali

ANAYASA Mahkemesi (AYM) Adana’da lise ikinci sınıf öğrencisi üç çocuğun hükümeti protesto için yapılan gösteri yürüyüşüne katıldıkları için gözaltına alınıp, üç yıl süreyle denetimli serbestlik tedbiri uygulanmasını, “Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlali” olduğuna karar verdi.

20.07.2018Gündem
Grev erteleme zorlaşacak

Grev erteleme zorlaşacak!

2015 yılında 15 bin Metal-İşçisi grev kararı almış ancak Bakanlar Kurulu ‘milli güvenlik’ gerekçesiyle grevi ertelemişti. Birleşik Metal-İş Sendikası da Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, o işyerinde grevin milli güvenliği nasıl etkileyeceğinin açıklanması gerektiğini belirterek sendikaya 50 bin lira tazminat ödenmesine hükmetti.

20.07.2018Ekonomi
Anayasa Mahkemesinden üç siyasi parti için karar

Anayasa Mahkemesinden üç siyasi parti için karar

Anayasa Mahkemesi (AYM), Engelsiz Yaşam Partisi ve Yenilikçi Türkiye Partisi'ni dağılmış sayarak hukuki varlıklarının sona erdirilmesine hükmetti.

18.07.2018Gündem
İlk uçuşunu yapan pilot üsteğmen ıslatılınca... AYMden ilginç davada karar

İlk uçuşunu yapan pilot üsteğmen ıslatılınca... AYM'den ilginç davada karar!

Anayasa Mahkemesi (AYM), Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) emrinde kara pilot sınıfında ve üsteğmen rütbesinde görev yaparken, 2013 yılında ilk uçuş görevini gerçekleştirdikten sonra, arkadaşlarının kutlama amacıyla itfaiye aracından kendisine sıktığı su ile yere düşüp kolunu kıran pilot Hamdi Burak Şahin’in, 'harp ve vazife malulü' başvurusunu kabul etmedi.

16.07.2018Gündem
Yüksek yargıya KHK ayarı

Yüksek yargıya KHK ayarı

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne uyum kapsamında çıkarılan 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK), Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Danıştay’a yönelik bir dizi önemli değişiklik yapıldı.

10.07.2018Gündem
Kiralık araca ceza AYMden döndü

Kiralık araca ceza AYM'den döndü

ANAYASA Mahkemesi (AYM) kendisine ait otomobili şirkete kiralayan Taner K.’nın plakasına yazılan 1609 liralık idari para cezasının haksız ve masumiyet karinesinin ihlali olduğuna karar verdi.

6.07.2018Gündem
Protestoya hapis cezasına AYMden veto

Protestoya hapis cezasına AYM'den veto

Anayasa Mahkemesi’nden, Gezi Parkı eylemlerine ilişkin başvurularla ilgili iki ret, iki de ‘hak ihlali’ kararı geldi. Yüksek Mahkeme, Gezi eylemlerine katılan iki kişiye hapis cezası verilmesini ‘toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlali’ olarak değerlendirdi.

4.07.2018Gündem
11 OHAL KHK’sına  daha vize

11 OHAL KHK’sına daha vize

ANAYASA Mahkemesi (AYM) CHP’nin OHAL kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerin kabulüne ilişkin 11 yasanın daha ‘yok hükmünde’ sayılması aksi halde iptali talebiyle yaptığı başvuruları oybirliği ile reddetti.

30.06.2018Gündem
OHAL KHKları artık yasa

OHAL KHK'ları artık yasa

ANAYASA Mahkemesi (AYM), CHP’nin, Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerin (KHK) Meclis’e onay için gönderildiğini, ‘yasa’ olarak kabul edilemeyeceğini ve ‘yok sayılması gerektiğini’ savunarak yaptığı iki başvuruyu reddetti.

29.06.2018Gündem
OHAL kalkınca ne değişecek

OHAL kalkınca ne değişecek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “24 Haziran’dan sonra ilk işimiz OHAL’i kaldırmak olacak” açıklaması ışığında gözler olağanüstü hal kalktıktan sonra yaşanacak değişikliklere çevrildi. Hukukçular, gözaltı süresi gibi kanunlarla OHAL süresince uygulanacağı belirtilen geçici nitelikteki düzenlemelerin kendiliğinden ortadan kalkacağını ve mevcut yasal düzenlemelere geri dönüleceğini söylüyor.

27.06.2018Gündem
Yeni sisteme yeni AYM

Yeni sisteme yeni AYM

Anayasa Mahkemesi (AYM), Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamında 8 Temmuz sonrası yeniden şekillenecek. Yüksek mahkeme, Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin Anayasa’ya uygunluk denetimini de üstlenecek ve 15 üyeli hale gelecek. Yeni sistemde AYM’de askeri üye devri kapanıyor, üyelerin hepsi sivil olacak.

26.06.2018Gündem
Erdoğandan flaş Kandil açıklaması: Toplantı halindeki bunların lider takımını hallettik

Erdoğan'dan flaş Kandil açıklaması: Toplantı halindeki bunların lider takımını hallettik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Şanlıurfa’da yaptığı açıklamada Kandil operasyonuyla ilgili konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Kandil’e ilk operasyonumuzu 20 uçakla yaptık, 10 önemli noktayı vurduk. İkincisinde yine bir operasyon ve toplantı halindeki bunların lider takımını hallettik.' dedi.

20.06.2018Gündem
AYM’den izinsiz valizle döviz çıkarmaya ceza

AYM’den izinsiz valizle döviz çıkarmaya ceza

ANAYASA Mahkemesi (AYM), İstanbul’da bir şirketin yönetim kurulu başkanı O.G adlı vatandaşın yurtdışına, gümrüğe bildirimde bulunmadan, valizle, izinsiz 245 bin dolar çıkarması nedeniyle kesilen idari para cezasına vize verdi. AYM, cezasıya Anayasa’nın 35. maddesinde güvence altına alınan mülkiyet hakkının ihlal edilmediğine karar verdi. Karar örnek niteliği taşıyor.

19.06.2018Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bir dershaneyi yönetemeyen bu ülkeyi yönetebilir mi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bir dershaneyi yönetemeyen bu ülkeyi yönetebilir mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kandil'i bölücü terör örgütünün başına yıktık, yıkıyoruz, yıkmaya da devam edeceğiz." dedi. Muharrem İnce'yi de eleştiren Erdoğan, "Bay Muharrem dershane çalıştırmış. Öğretmenlerin sigortalarını ödememiş. Bir dershaneyi yönetemeyen bu ülkeyi yönetebilir mi?" diye konuştu.

19.06.2018Gündem
Adalet Bakanından çarpıcı sözler

Adalet Bakanı'ndan çarpıcı sözler

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Kanunlaştıracağımız ilk yasa hayvanları korumaya ilişkin bu düzenlemeler olacaktır" dedi.

19.06.2018Gündem
Erdoğan: Münbiç’te Amerika’da vardığımız anlaşmayı adım adım hayata geçiriyoruz

Erdoğan: Münbiç’te Amerika’da vardığımız anlaşmayı adım adım hayata geçiriyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ordu’da konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kahramanlarımız sınır ötesinde destan yazıyor. Şimdi de Münbiç’te Amerika’da vardığımız anlaşmayı adım adım hayata geçiriyoruz. Münbiç sınırındaki bölücü terör örgütü unsurları bulundukları yerleri terk ettiler. Askerlerimiz devriye gezmeye başladı. İnşallah aşama aşama bölgeyi teröristlerden tamamen temizleyeceğiz." dedi.

18.06.2018Gündem
Erdoğandan son dakika Menbiç açıklaması

Erdoğan'dan son dakika Menbiç açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Samsun’da konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anda Menbiç'te ne dedik? 'Terör örgütleri çıkacak' dedik. Başladı mı çıkmaya. Şu anda devriye gezme olayı dedik. O da başladı. İş bilenin kılıç kuşananın" dedi. Erdoğan, "Buradan Ordu’ya gidiyorum, akşam ilginç bir çekim yapacağım. İnşallah Çarşamba Perşembe iki önemli programımı var televizyonda. Savunma sanayi bu akşam. Ama dediğim gibi Çarşamba Perşembe bu çekimlerde anonsunu yapacağız. Buralarda yeni yönetim sistemini açıklayacağım" diye konuştu.

18.06.2018Gündem
AYMden 19 yıldır ne yaptınız kararı

AYM'den '19 yıldır ne yaptınız' kararı

Mehmet Zeki Yılmaz, 24 yıl önce Yüksekova’da faili meçhul cinayete kurban gitti. Olay yerindeki mermi kovanları aile tarafından toplanarak savcılığa teslim edildi. Ancak bu mermilerin 19 yıl sonra balistik incelemeye gönderildiği ortaya çıktı. Oksitlenen mermiler incelenemedi. Anayasa Mahkemesi, Yılmaz ailesine manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

16.06.2018Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan İnceye Beyaz Türk yanıtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İnce'ye 'Beyaz Türk' yanıtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Rize mitinginde halka seslendi. Cumhurbaşkanı, İnce'nin 'Erdoğan beyaz Türk. Ben zenci. Ben Türkiye'nin zencisiyim. Erdoğan saraylı, ben gariban' sözlerine Rize'den yanıt verdi. Erdoğan, 'Çıkmış diyor ki, ‘Ben zenci Türklerdenim Erdoğan beyaz Türk’ Yahu ne dersen de bunlar tutmaz. Ben bu ülkenin has evladıyım. Hiçbir zaman 'Beyaz Türk' olmakla övünmedim. Bu milletin hizmetkarı olarak övündüm' dedi.

13.06.2018Gündem
Hâkim misin kadın kolları başkanı mı

'Hâkim misin kadın kolları başkanı mı'

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından CHP cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce hakkında yorumda bulunan Danıştay üyesi Aysel Demirel’in istifa etmesi ya da Danıştay üyeliğinden atılması gerektiğini söyledi. Şişli Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi’nde dün işinsanlarıyla bir araya gelen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

12.06.2018Gündem
AYM’den faciaya yeniden yargılama

AYM’den faciaya yeniden yargılama

ANAYASA Mahkemesi (AYM) madenci yakınlarının bireysel başvurusu üzerine Zonguldak Kozlu’da, 7 Ocak 2013’te metan gazının açığa çıkması nedeniyle 8 işçinin hayatını kaybettiği maden faciası davasıyla ilgili ihlal ve yeniden yargılama kararı verdi.

12.06.2018Ekonomi
Polisin Ahmet Kaya dayağına tazminat

Polisin 'Ahmet Kaya' dayağına tazminat

ANAYASA Mahkemesi (AYM), polis şiddetine ilişkin örnek bir ihlal kararına imza attı.

12.06.2018Gündem
Kılıçdaroğlundan önemli açıklamalar

Kılıçdaroğlu'ndan önemli açıklamalar

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı Star TV Seçim Özel programında soruları cevapladı.

12.06.2018Gündem
Bozdağ: Temel Paşanın apoletlerini sökmeye kimsenin gücü yetmez

Bozdağ: 'Temel Paşa'nın apoletlerini sökmeye kimsenin gücü yetmez'

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, "İsmail Temel Paşa'nın apoletlerini sökmeye, sayın İnce’nin ve onunla beraber koşanların hiçbirinin gücü yetmez. Bu millet onlara sandıkta en büyük dersi verecektir. Teröristlere, FETÖ’cülere PKK’lılara dünyayı dar eden yiğitlerimize saldırmak sevindirse sevindirse PKK’lıları, FETÖ’cüleri ve bunlara destek veren yabancı güçleri sevindirir" dedi.

3.06.2018Gündem
AYM’den 24 Haziran vizesi

AYM’den 24 Haziran vizesi

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, CHP’nin, siyasi partilerin ittifak yapmalarına olanak tanıyan yeni seçim yasasının, aralarında seçmen taşımayı öngören ve mühürsüz oyları geçerli sayan hükümlerinin de olduğu bazı maddelerin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle yaptığı başvuruyu, dün oyçokluğuyla reddetti.

31.05.2018Gündem
CHPden AYMnin kararına ilk tepki

CHP'den AYM'nin kararına ilk tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Anayasa Mahkemesinin (AYM) seçim ittifakı yasasının bazı hükümlerinin iptali istemini reddetmesine ilişkin, "AYM, bu kararıyla hukuk ekseninde karar vermediğini, tam tersine siyasi baskı altında hareket ettiğini bir kere daha ne yazık ki göstermiştir." dedi.

31.05.2018Gündem
Son dakika... Anayasa Mahkemesi kararını verdi

Son dakika... Anayasa Mahkemesi kararını verdi

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, aynı binada oturanların farklı yerde oy kullanması, sandıkların taşınması, sandık kurulu başkanının belirlenme usulü, oy pusulalarının aynı zarfa konulması, mühürsüz oy ve zarfların geçerli sayılması gibi hükümlerin iptali istemini oy çokluğuyla reddetti. 17 üyeden ikisi karara katılmadı.

31.05.2018Gündem
Bakan Numan Kurtulmuştan CNN Türkte önemli açıklamalar

Bakan Numan Kurtulmuş'tan CNN Türk'te önemli açıklamalar

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş CNN Türk’te konuştu. Numan Kurtulmuş canlı yayın sırasında haberini aldığı AYM'nin seçim kararını değerlendirdi.

31.05.2018Gündem
Son dakika... Bekir Bozdağdan Muharrem İnceye eğitim sistemi cevabı

Son dakika... Bekir Bozdağ'dan Muharrem İnce'ye 'eğitim sistemi' cevabı

Bekir Bozdağ, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin eğitim sistemiyle ilgili sözlerine cevap verdi. Bekir Bozdağ, “Bunun anlamı imam hatiplerin ve meslek liselerinin orta kısmının kapatılması demektir” ifadelerini kullandı. katıldığı bir televizyon programında, "4+4+4 sistemi devam etmeyecek. 16 yılda 6 bakan, 5 sınav değişikliği yaşandı. Sınavda 9 ay kala bir değişiklik yapıldı. Eğitimde 1+8+4 sistemi olacak" demişti.

31.05.2018Gündem
AYMnin iptal kararı seçimi etkilemez

AYM'nin iptal kararı seçimi etkilemez

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) CHP’nin başvurusu üzerine bugün seçim güvenliğiyle ilgili alacağı herhangi bir kararın seçimin iptaline yol açmayacağını savundu. Şentop dün NTV’de soruları yanıtlarken şunları söyledi:

30.05.2018Gündem
Kılıçdaroğlu: İttifakın iptali söz konusu değil

Kılıçdaroğlu: İttifakın iptali söz konusu değil

CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan Anayasa Mahkemesi’ne yaptıkları başvuru ile ilgili açıklama geldi.. Kılıçdaroğlu, "Biz ittifakın iptali için AYM'ye gitmedik." dedi.

30.05.2018Gündem
AK Partili Şentop: AYM kararı seçimin iptali sonucunu doğurmaz

AK Partili Şentop: 'AYM kararı seçimin iptali sonucunu doğurmaz'

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, yarın siyasi partilerin seçim ittifakı yapmalarına olanak tanıyan yasanın bazı maddelerinin iptali talebini esastan görüşecek... Bu kritik karar öncesi TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop'tan çok önemli açıklamalar geldi. AK Partili Şentop, 'AYM kararı seçimin iptali sonucunu doğurmaz. Düzenlemelerle ilgili varsayalım ki AYM iptal kararı verdi, o zaman bunu YSK bugüne kadar ki teamülleriyle uygulayacaktır" dedi.

30.05.2018Haber
AK Partili Şentop: AYM kararı seçimin iptali sonucunu doğurmaz

AK Partili Şentop: 'AYM kararı seçimin iptali sonucunu doğurmaz'

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, yarın siyasi partilerin seçim ittifakı yapmalarına olanak tanıyan yasanın bazı maddelerinin iptali talebini esastan görüşecek... Bu kritik karar öncesi TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop'tan çok önemli açıklamalar geldi. AK Partili Şentop, 'AYM kararı seçimin iptali sonucunu doğurmaz. Düzenlemelerle ilgili varsayalım ki AYM iptal kararı verdi, o zaman bunu YSK bugüne kadar ki teamülleriyle uygulayacaktır" dedi.

30.05.2018Gündem
Tahliyesi için başvuru

Tahliyesi için başvuru

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın tahliyesine ilişkin talebin tutuklu yargılandığı mahkemede reddedilmesi üzerine avukatları, dün Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bu yönde bireysel başvuruda bulundu.

29.05.2018Gündem
Kritik gün

Kritik gün

AYM Genel Kurulu, yarın siyasi partilerin seçim ittifakı yapmalarına olanak tanıyan yasanın bazı maddelerinin iptali talebini esastan görüşerek karara bağlayacak. 24 Haziran’daki çifte seçim öncesi kritik önem taşıyan başvuruda iptali istenen maddeler arasında, mühürsüz oyların geçerli sayılması, seçmenin ihbarıyla sandık başına kolluk güçlerinin gelebilmesine imkân tanıyan düzenlemeler de bulunuyor.

29.05.2018Gündem
Demirtaş tahliye için Anayasa Mahkemesine başvurdu

Demirtaş tahliye için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin  Demirtaş’ın tahliyesine ilişkin talebin tutuklu yargılandığı mahkemede reddedilmesi üzerine avukatları bugün Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

29.05.2018Gündem
Kılıçdaroğlu: Bütün insanları kucaklayan anayasa yapacağız

Kılıçdaroğlu: Bütün insanları kucaklayan anayasa yapacağız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu NTV canlı yayınında soruları yanıtladı. CHP'deki liste tartışması iddialarıyla ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, "Milletvekili listesini tek başıma belirlemedim. Listeyi başkan yardımcılarıyla birlikte yaptık Muharrem Bey'le hiç sıkıntı yaşamadık." diye konuştu. Kılıçdaroğlu, “Muharrem Bey cumhurbaşkanı olduktan sonra daha güçlü bir demokratik parlamenter sistem inşa edilecektir. Hiçbir kesimi dışlamayan, bütün insanları kucaklayarak güzel yeni bir anayasa yapacağız” dedi.

28.05.2018Gündem
AYMden kamulaştırma kanununa iptal

AYM'den kamulaştırma kanununa iptal

İmar planı kapsamında kamulaştırılması öngörülen, üzerinde kısıtlama bulunan yerlerle ilgili işlemlere karşı dava açılması için gerekli 5 yıllık sürenin, bu düzenlemeyi içeren kanun hükmünün yürürlüğe girdiği tarihten itibaren başlamasını öngören düzenleme iptal edildi.

26.05.2018Ekonomi
HDPden AYMye çağrı: Demirtaşın başvurusunu öncelikli inceleyin

HDP'den AYM'ye çağrı: Demirtaş'ın başvurusunu öncelikli inceleyin

HDP, 24 Haziran'da yapılacak seçimin çalışmalarını dün partinin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın tutuklu bulunduğu Edirne Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi'nin önünden başlattı.

25.05.2018Gündem
AYM’den Kamulaştırma  Kanunu’na kritik iptal

AYM’den Kamulaştırma Kanunu’na kritik iptal

ANAYASA Mahkemesi (AYM), binlerce vatandaşı ilgilendiren Kamulaştırma Kanunu’ndaki, dava hakkını sınırlayan düzenlemeleri “mülkiyet hakkına aykırı” görerek kritik bir iptal kararı verdi.

25.05.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Yeni bir döneme adım atarken

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın dün TBMM’de yemin edip yeni ve güçlendirilmiş yetkileriyle göreve başlamasıyla birlikte, Türkiye Cumhuriyeti’nin yolculuğunda bir başka sayfa açılmış bulunuyor.

9.07.2018

Komşunun balkonundaki çamaşırlar

Balkona astığınız çamaşırlara işeyen-tüküren, gece saat 23.00’te battaniye silkeleyen üst katınızdaki komşularınıza karşı ne yapabilirsiniz? Yasaya göre “rahatsızlık” veren bu tip davranışlar yasak; TCK’ya göre de suç. Sulh hukuk mahkemesine başvurup tedbiren durdurabilirsiniz. TCK’ya göre “huzur ve sükununuzu bozduğu”, “malınıza zarar verdiği” iddiasıyla ayrıca savcılığa şikâyet edebilirsiniz.

8.07.2018

Adaleti unutmayalım

TÜRKİYE heyecanlı bir seçim geçirdi, şimdi devlet yeni sisteme uyarlanma sürecinde...

3.07.2018

Mahkeme ‘sahiplendi’

TCK’ya göre, “sahipsiz” sokak hayvanlarına işkence edip öldürmek “suç” değil. Ama Sakarya’daki nöbetçi mahkeme dün ezber bozdu. TCK 151/2’ye göre sadece “sahipli” hayvanlar için uygulanan maddeyi, dört patisi ve kuyruğu kesik o yavru köpek için uyguladı. Mahkeme, o “mal” değil “can” dedi. Kepçe operatörü İ.M., yavru köpeğin ölümüne neden olduğu iddiasıyla dün tutuklandı.

17.06.2018

Bağımsız yargı?

DANIŞTAY üyesi bir hâkimin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir politikacı gibi tweet atması küçük bir olay değildir; vahim bir göstergedir.

11.06.2018