MENÜ

Aym

Aym ile ilgili tüm haberleri, son dakika Aym haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Aym haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.772 Aym haberi bulunmuştur.

Aym Haberleri

Kupa 1’e katılma şansımız artar

'Kupa 1’e katılma şansımız artar'

Yeniden yargılamadan sonra Anayasa Mahkemesi’nin de “hak ihlali” kararı vermesi halinde Şampiyonlar Ligi’ne katılma yolunun açılacağını düşünen sarı lacivertliler, İsviçre Federal Mahkemesi’nin de bu kararı çok önemsediğini belirtiyor.

8.07.2014Avrupa
Fenerden AYMye 18 Temmuz dilekçesi

Fener'den AYM'ye 18 Temmuz dilekçesi

Anayasa Mahkemesi’ne yazıyla başvuran Fenerbahçe Hukuk Kurulu, Devler Ligi kura çekiminin 18 Temmuz’da yapılacağına dikkat çekerek, haklarındaki kararın bu tarihten önce açıklanmasını istedi.

8.07.2014Futbol
Ankaralı F.Bahçelilerden AYMye çağrı

Ankaralı F.Bahçeliler'den AYM'ye çağrı

Ankara Fenerbahçeliler Derneği yayınladığı bildiriyle, Anayasa Mahkemesi'nin sarı lacivertli takım hakkında vereceği kararı 18 Temmuz'dan önce açıklamasını istedi.

9.07.2014Futbol
MİT Yasasında flaş gelişme

MİT Yasası'nda flaş gelişme

Anayasa Mahkemesi CHP’nin yeni MİT Yasası’nın iptali için yaptığı başvuruyu değerlendirdi bir eksiklik görmeyerek, esastan görüşülmesine karar verdi.

10.07.2014Gündem
1907 Fenerbahçe Derneğinden AYMye çağrı

1907 Fenerbahçe Derneği'nden AYM'ye çağrı

1907 Fenerbahçe Derneği, yazılı yaptığı açıklamada, "Bir kez daha geç olmadan, bir gün bile kaybetmeden yeniden adil yargılanma hakkımızın Anayasa Mahkemesi'nce verilmesini ve kamuoyuna ilanını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

10.07.2014Futbol
MİT Yasası’nı AYM esastan görüşecek

MİT Yasası’nı AYM esastan görüşecek

Anayasa Mahkemesi (AYM) CHP’nin “Muhaberat devleti oluşturuluyor” diye eleştirdiği, TBMM’de büyük tartışma yaratan yeni MİT Yasası’nın iptali için yaptığı başvurunun esastan görüşülmesine karar verdi. AYM, MİT’i yeniden yapılandıran yasayla ilgili yürürlüğün durdurulması taleplerini ise esas inceleme aşamasında karara bağlayacak.

10.07.2014Gündem
Ekşioğlundan 13. Ağır Cezaya itiraz

Ekşioğlu'ndan 13. Ağır Ceza'ya itiraz

Fenerbahçe Spor Kulubü Asbaşkanı İlhan Ekşioğlu, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, "Futbolda Şike" davasında "örgüt" suçundan verilen "hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının yargılamanın yenilenmesine konu edilemeyeceği" kararına itiraz etti.

11.07.2014Futbol
Musul için AYM’ye başvuru

Musul için AYM’ye başvuru

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Musul Başkonsolosluğu’na baskın haberlerine konulan yayın yasağının kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.

11.07.2014Gündem
Suçsuz ama sabıkalı paşalar

Suçsuz ama sabıkalı paşalar

AYM’nin yeniden yargılanma kararıyla tahliye edilen Balyoz davası sanıkları hâlâ ‘sabıkalı’ gözüküyor. 5 komutan için İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe veren ve sabıka kayıtlarının kaldırılmasını isteyen Avukat Murat Ergün, “Tüm sanıklar Anayasa gereği tekrar suçsuz hale geldiler. Ama iş veya başka bir şey için gerektiğinde ‘Sabıkasız’ kaydı alamıyorlar” dedi.

11.07.2014Gündem
TRT müdürüne dava açacağız

TRT müdürüne dava açacağız

Selahattin Demirtaş, TRT’nin cumhurbaşkanı adaylarına ayırdığı sürelere tepki gösterdi, “Bu rezalete ya son vereceksiniz ya da şahsen genel müdüründen genel yayın yönetmenine kadar bütün daire başkanları hakkında suç duyurusunda bulunacağız, tazminat davası açacağız” dedi.

11.07.2014Gündem
Balyoz ikizleri

Balyoz ikizleri

ONLAR bizzat Başbakan’ın TSK’ya kumpas olduğunu söylediği 365 sanıklı Balyoz davasının emekli, ikiz amiralleri. Hasan ve Hüseyin Hoşgit kardeşler 96-97 numaralı sanıklar olarak yargılandılar, 18 yıla hüküm giydiler, 4 yıllık hapis hayatının ardından AYM’nin son kararı ile özgürlüklerine kavuştular.

12.07.2014Gündem
CHPli Tanal Başbakan için AYMye başvurdu

CHP'li Tanal Başbakan için AYM'ye başvurdu

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanı adaylığının Resmi Gazete'de yayımlanması itibariyle görevinden istifa etmiş sayılması için Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunduğunu bildirdi.

14.07.2014Gündem
Balyoz davası 3 Kasım’da

Balyoz davası 3 Kasım’da

ANAYASA Mahkemesi’nin (AYM) ‘hak ihlali’ kararının ardından yeniden görülmeye başlayacak Balyoz davası için ilk duruşma tarihini 3 Kasım 2014 olarak belirledi.

14.07.2014Gündem
Erdoğan’ın istifası için AYM’ye başvurdu

Erdoğan’ın istifası için AYM’ye başvurdu

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, cumhurbaşkanı adayı Başbakan Tayyip Erdoğan'ın görevinden istifa etmemesi nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu.

14.07.2014Gündem
Bin avukatla Uludere kararına itiraz

Bin avukatla Uludere kararına itiraz

34 kişinin hayatını kaybettiği Uludere olayına ilişkin sürdürülen soruşturma, verilen takipsizlik kararının kesinleşmesinin ardından ölen köylülerin avukatları, yarın Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunacak. Bin avukatın imza koyduğu dilekçede, etkin bir soruşturma yapılmadığı, olayın üstünün örtüldüğü iddia edildi.

17.07.2014Gündem
PKK VE KCK’DAN 4912 TUTUKLU VAR

PKK VE KCK’DAN 4912 TUTUKLU VAR

ADALET Bakanlığı, PKK ve KCK’dan Türkiye’deki cezaevlerinde 3 bin 961’i hükümlü olmak üzere toplam 4 bin 912 kişinin bulunduğunu açıkladı.

17.07.2014Gündem
Cezaevine sokmak suç değil

Cezaevine sokmak suç değil

TÜRK Ceza Kanunu’nun (TCK) cezaevlerine yasak eşya sokma suçunu düzenleyen 297/2’nci maddesi, 3 yıl önce Anayasa Mahkemesi’nce (AYM) iptal edilmesine rağmen hükümet yeni düzenleme yapmayınca yasal boşluk doğdu; cezaevlerine 10 santimin altında bıçak, telefon bataryası gibi eşyaları sokmak suç olmaktan çıktı.

17.07.2014Gündem
AYM’ye 1108 avukattan Uludere başvurusu

AYM’ye 1108 avukattan Uludere başvurusu

ULUDERE’de hayatını kaybeden 34 kişinin aileleri adına 1108 avukat, olaydan sonra yaralıların kurtarılması için çaba gösterilmediği ve etkili soruşturma yapılmadığı gerekçesiyle dün Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu.

18.07.2014Gündem
Anayasa Mahkemesinden Aziz Yıldırım kararı

Anayasa Mahkemesi'nden Aziz Yıldırım kararı

ANAYASA Mahkemesi (AYM) yeniden yargılanacak Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın Şike Davasıyla ilgili olarak yaptığı bireysel başvurusunu oybirliği ile reddetti. AYM, Yıldırım’ın “adil yargılanma hakkı” ve telefon dinlemeleri nedeniyle “özel hayatının gizliliğinin ihlal edildiği” iddialarını yeniden yargılaması başladığı ve olağan başvuru yolları tüketilmediği gerekçesiyle reddetti. AYM’nin ret kararı Yıldırım’ın yeniden yargılaması sürecini ve yeniden hak ihlali iddiasıyla bireysel başvuru yapmasını engellemiyor.

23.07.2014Futbol
AYMden CHPye Ankara reddi

AYM'den CHP'ye Ankara reddi

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş ile CHP'nin yerel seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı başvuruları reddetti.

23.07.2014Gündem
Mahkeme kararına Yavaştan ilk tepki

Mahkeme kararına Yavaş'tan ilk tepki

30 Mart seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Mansur Yavaş, Anayasa Mahkemesi’ne seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı bireysel başvurunun reddedilmesinin ardından açıklama yaptı.

23.07.2014Gündem
Anayasa Mahkemesinden Yıldırım karar

Anayasa Mahkemesi'nden Yıldırım karar

AYM, Aziz Yıldırım’ın şike davasıyla ilgili yaptığı yeniden yargılama başvurusunu reddetti. Ancak bu karar Yıldırım’ın yeniden yargılanma sürecini engellemiyor.

23.07.2014Futbol
AYM’den Yavaş’a ret

AYM’den Yavaş’a ret

ANAYASA Mahkemesi (AYM) dün 2 kritik bireysel başvuruyu karara bağladı.

23.07.2014Gündem
Kardeş kavgası

Kardeş kavgası

İstanbul’da 22 Temmuz’da başlayan ve 31 polisin tutuklanmasıyla sonuçlanan operasyon, 2 kardeşi karşı karşıya getirdi. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanı Hacı Yusuf Karababa, yasadışı telefon dinlemeleri kapsamında yürütülen operasyonun en tepesinde olan ve soruşturmayı koordine eden isimken, kardeşi Küçükçekmece Hâkimi Mehmet Karababa bu operasyonları Twitter’dan en çok eleştiren isimlerden biri oldu.

4.08.2014Gündem
Sivas davası için AYM’ye başvuru

Sivas davası için AYM’ye başvuru

SİVAS davasına ilişkin Yargıtay’ın verdiği “onama” kararının ardından katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

13.08.2014Gündem
Sivas davasını AYM’ye taşıdılar

Sivas davasını AYM’ye taşıdılar

SİVAS davasına ilişkin Yargıtay’ın verdiği ‘onama’ kararının ardından katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu.

13.08.2014Gündem
Süre doldu son umut AYM

Süre doldu son umut AYM

İnfaz ertelemesi dün dolan Arzu Ceylan Oral bebeğiyle bugün cezaevine girebilir. Oral “Anayasa Mahkemesi’nden (AYM) avukatımı arayıp ayın 18’ine kadar değerlendireceklerini söylemişler. Allah’tan bir mucize bekliyorum. Pazartesi her şey belli olacak” dedi.

19.08.2014Gündem
Yargıtay: Erdoğan kararını TBMM verir

Yargıtay: Erdoğan kararını TBMM verir

Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, kesin seçim sonucunun açıklandığı 15 Ağustos’tan itibaren milletvekilliği ve başbakanlığının düştüğü iddiasıyla CHP’nin yaptığı başvuruyu, YSK gibi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı da reddetti.

20.08.2014Gündem
YSK, Resmi Gazete için topu savcılığa attı

YSK, Resmi Gazete için topu savcılığa attı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçildiğine ilişkin kararının Resmi Gazete’de yayınlanmaması nedeniyle CHP ve MHP’nin yaptığı başvurular konusunda bir karar vermedi.

21.08.2014Gündem
MİT müdürüne beraat bozuldu

MİT müdürüne beraat bozuldu

Türkiye’ye sığınan iki muhalifin Esad rejimine teslim edilmesi davasında, MİT Antakya Müdürü M.A.A. hakkında görevi kötüye kullanma suçundan verilen beraat kararı Yargıtay’ca bozuldu. Bozma kararı M.A.A.’nın, ‘MİT Mütercimi Ö.S.’nin kaçırılan Yarbay Harmuş ile görülen son kişi olduğu bilgisini MİT Adana Bölge Başkanlığı’ndaki sıralı amirlerine bildirmediği’ gerekçesiyle verildi.

31.08.2014Gündem
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç: Çok ciddi yanlışlar yapılıyor

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç: Çok ciddi yanlışlar yapılıyor

CUMHURBAŞKANI ve hükümetin dün sabah katılmayarak boykot ettiği Adli Yıl Açılış Töreni'nin akşamında verilen kokteyle Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ katıldı. Sabahki törene katılamayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel de akşam Meclis’teki kokteyle katıldı. Cumhurbaşkanı ve hükümetin Yargıtay’da konuşturulmasına boykot gerekçesi yaptığı TBB Başkanı Metin Feyzioğlu da akşamki kokteyle geldi. Ancak kokteylde sabahki törene katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gecede yer almadı.

1.09.2014Gündem
Sonuna kadar incelenir

Sonuna kadar incelenir

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, 25 Aralık soruşturmasına takipsizlik kararı için “Varsa bir şey sonuna kadar incelenir” dedi. Önceki akşam TBMM’deki Adli Yıl açılış resepsiyonunda bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan Kılıç, şu değerlendirmeleri yaptı:

2.09.2014Gündem
Galaasaray’a ağ yapılmalıydı

Galaasaray’a ağ yapılmalıydı

Süper Kupa maçındaki olaylardan ötürü bir maç sahası kapatılan Galatasaray, Fenerbahçe taraftarına yapıldığı gibi Galatasaraylılar için de kale arkasında ağ olması gerektiğini savundu. Spor hukukçusu Emin Özkurt da bu şikayetin haklı olduğunu belirtip, “Koşullar eşit olmalıydı” dedi.

6.09.2014Futbol
AYMden Ali İsmail Korkmaz kararı

AYM'den Ali İsmail Korkmaz kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), Eskişehir’de Gezi Parkı protestoları sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın ailesinin, davanın, olayın olduğu yerden başka yere nakline ilişkin yaptığı itiraz başvurusunu karara bağladı. AYM, başvuru yollarının tüketilmemesi nedeni ile yapılan başvuruyu reddetti.

6.09.2014Gündem
TSK’daki hainler çok kısa sürede belli olacak

TSK’daki hainler çok kısa sürede belli olacak

VARDİYA Bizde Platformu’nun birçok kentte her cumartesi günü düzenlediği Sessiz Çığlık eylemi, dün 102’nci kez yapıldı.

6.09.2014Gündem
AB yolu ifade özgürlüğünden geçiyor

AB yolu ifade özgürlüğünden geçiyor

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Neelie Kroes, dinleme skandallarını ilginç bir benzetmeyle yorumladı: “Casusluk dünyadaki en eski ikinci meslek ve çoğu kez en eski birinci meslekle de (fahişelik konusunda yapılan espriye atıfta bulunuyor) bağlantılıdır. Ancak elbette hükümetler kendi vatandaşlarını koruyacak."

7.09.2014Dünya
Gülen için Obama’dan yardım istedik

Gülen için Obama’dan yardım istedik

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ‘ülkeye ihanet’le suçladığı Paralel yargı ve Fethullah Gülen Cemaati’yle mücadele için her türlü anayasal tedbiri alacaklarını söyledi.

9.09.2014Gündem
CHPden Anayasa Mahkemesine başvuru

CHP'den Anayasa Mahkemesi'ne başvuru

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi Torba yasanın bazı hükümlerinin iptali için AYM’ye başvurdu. Hamzaçebi, Torba yasada bulunan 4 maddenin iptali için AYM’ye başvurduklarını, yasada bulunan 7 maddeyi de 60 günün sonunu beklemeden AYM’ye getireceklerini belirterek, "Yeni Türkiye’nin bu yasasında kamu yönetiminde pervasızlık hakim kılınmaktadır. Pervasızlık yasa ile koruma altına alınmaktadır" dedi.

15.09.2014Gündem
Toplu dava açın AYM’ye gidin

Toplu dava açın AYM’ye gidin

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İnsan Hakları Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ‘Zorunlu din dersi kaldırılsın’ kararından sonra velilerin kararı emsal göstererek, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvurup çocuklarının din dersinden muaf tutulmasını talep edebileceklerini söyledi.

18.09.2014Gündem
Toplu dava açın AYM’ye gidin

Toplu dava açın AYM’ye gidin

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İnsan Hakları Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ‘Zorunlu din dersi kaldırılsın’ kararından sonra velilerin kararı emsal göstererek, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvurup çocuklarının din dersinden muaf tutulmasını talep edebileceklerini söyledi.

19.09.2014Eğitim

Yazar Sonuçları

AYM’nin Balyoz kararı (2): Mahkûmiyetin gerekçesi yeterli ve makul değil

ANAYASA Mahkemesi’nin (AYM) Balyoz davasında verdiği “adil yargılanma hakkı” ile ilgili “ihlal” kararını anlayabilmek için önce bu hükmün dayandığı hukuksal çerçeveye odaklanalım.

8.07.2014

Sistemi zorlamak

SORUNLAR zinciri, Anayasa Mahkemesi’nin “367 kararı” ile başladı. Genelkurmay’dan küçük sağ partilere telefon edilmesiyle ciddi bir krize dönüştü.

9.07.2014

AYM’nin Balyoz kararı (3): Darbeyi ‘önleyen’ komutanın tanıklığı gereksiz görülebilir mi?

komutanın tanıklığı gereksiz görülebilir mi?BALYOZ davasının birinci iddianamesi 2010 yılı temmuz ayında kabul edildiğinde, suçlamaların dayandığı en önemli tezlerden biri, 2003 yılında kalkışılan darbe girişiminin o tarihte Kara Kuvvetleri Komutanı makamında oturan Orgeneral Aytaç Yalman tarafından önlendiği görüşüydü.

9.07.2014

Askeri hâkimden Uludere konusunda ilginç bir çıkış

“KOVUŞTURMAYA Yer Olmadığı Kararının kamu vicdanını tatmin etmeyeceği, kısa vadede maslahata uygun ve kamu yararına uygun gözükse de uzun vadede mülkün temeli olan adalet duygusuna ve devlete zarar vereceği düşüncesi ile çoğunluk kararına karşı oy kullandım.”

15.07.2014

Türkiye bir telefon dinleme istasyonu gibi

ADALET Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek’in geçen cumartesi günü İstanbul’da telefon dinlemeleri konusunda yaptığı açıklamalar, bu başlıkta işin ucunun ne kadar kaçırılmış olduğu hususunda çok vahim bir tabloya işaret ediyor.

15.07.2014

Erdoğan’ın Çankaya hedefi: Toplumu dönüştürmek

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta açıkladığı “Yeni Türkiye Yolunda” başlıklı “Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Vizyon Belgesi”nin en önemli yönü, önümüzdeki ay yapılacak olan Cumhurbaşkanı seçimini, daha doğrusu -gerçekleşirse- kendisinin halkoyuyla Çankaya Köşkü’ne çıkması durumunu “tarihi bir olay” ve bir “devrim” olarak nitelendirmesidir.

17.07.2014

İngilizlere karşı gözümüzü 4 açmalıyız

MEY İçki’nin CEO’su Yorgancıoğlu’nun “Viskiyi ön plana alarak Türkiye ve dünyada rakıyı topluma unutturmayacağız” açıklaması İngilizlerin dünya ticaretindeki tarihsel kötü şöhretleri ile hiç de uyuşmuyor.

2.08.2014