MENÜ

Aym

Aym ile ilgili tüm haberleri, son dakika Aym haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Aym haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.736 Aym haberi bulunmuştur.

Aym Haberleri

AYM açıkladı: 70 bin 771 başvuru reddedildi

AYM açıkladı: 70 bin 771 başvuru reddedildi

ANAYASA Mahkemesi (AYM), Olağanüstü Hal KHK’larıyla (OHAL) ihraçlar ve idari işlemlere dönük 70 bin 771 bireysel başvuruyu Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu’na başvurulmadan yapıldığı için “Başvuru yollarının tüketilmemesi nedeniyle” kabul edilemez buldu. AYM’nin ret kararları başvuruculara tebliğ edildi.

4.08.2017Gündem
Atamalara liyakat şerhli kutlama

Atamalara liyakat şerhli kutlama

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, büyükelçi atamalarında liyakat uyarısı yaparken Yüksek Askeri Şûra kararları için de “Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na liyakatli atama yapıldıysa, atanan tüm komutanlara başarılar dileriz” dedi.

3.08.2017Gündem
Vali yetkisine AYM iptali

Vali yetkisine AYM iptali

ANAYASA Mahkemesi (AYM), Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun, vali ve kaymakamların görevlendireceği kolluk amirinin yazılı ya da acele hallerde sözlü emriyle üst ve eşya ile araçların dışarıdan bakıldığında görünmeyen bölümlerinin aranmasına ilişkin hükmünü iptal etti.

3.08.2017Gündem
408 bin memur emeklisine ‘değer’ müjdesi

408 bin memur emeklisine ‘değer’ müjdesi

Anayasa Mahkemesi 1988’de emekli olan Yeşiltepe’ye emekli ikramiyesi için enflasyon kaynaklı 10 bin 372 TL ‘değer kaybı’ tazminatı ödenmesine karar verdi. Aynı durumda 408 bin memur emeklisi bulunuyor.

3.08.2017Ekonomi
Anayasa Mahkemesi’nden Balkaner’e soğuk duş

Anayasa Mahkemesi’nden Balkaner’e soğuk duş

ANAYASA Mahkemesi (AYM), batık Yurtbank ile ilgili görülen bir dosyada kritik bir karar verdi. Yurtbank’ın eski sahiplerinden Ahmet Uğur Balkaner (61), TMSF’nin 37,2 milyon liralık icra takibinin iptali için yargı yoluna gitti. Ancak hem idare mahkemesi hem Danıştay, Balkaner’in talebini geri çevirdi. Balkaner son olarak AYM’ye gitti. Yüksek mahkeme, Balkaner’in mülkiyet hakkının ihlal edilmediğine karar vererek yapılan icra takibinin yerinde olduğuna işaret etti.

2.08.2017Ekonomi
AYMden 5 parti hakkında suç duyurusu

AYM'den 5 parti hakkında suç duyurusu

Anayasa Mahkemesi, 5 siyasi partinin sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırdı.

25.07.2017Gündem
TSKya dönüş yolu

TSK'ya dönüş yolu

Anayasa Mahkemesi (AYM), 2012’de ordudan atılan, ‘İstanbul Askeri Casusluk’ davasında yargılanıp beraat eden Yarbay Tamer Karslıoğlu’nun başvurusunu haklı buldu ve ‘masumiyet karinesinin ihlal edildiğine’ karar verdi. Böylece Yarbay Karslıoğlu için mesleğe geri dönüş yolu açıldı.

23.07.2017Gündem
Eğitim-Sen’e ceza AYM’den döndü

Eğitim-Sen’e ceza AYM’den döndü

ANAYASA Mahkemesi (AYM), 2013’teki iki günlük iş bırakma eylemi sürecinde Çanakkale’de yapılan basın açıklamasının ardından 114 binden fazla üyesi bulunan Eğitim-Sen’e, ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yasası’na muhalefet nedeniyle verilen 182 liralık idari para cezasının, sendika hakkının ihlali olduğuna hükmetti.

20.07.2017Gündem
AYMden sendika hakkı kararı

AYM'den sendika hakkı kararı

Anayasa Mahkemesi, KESK'in iş bırakma eylemine katılıp, bir okulun bahçesinde basın açıklaması yapan ve bu nedenle idari para cezasına çarptırılan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) temsilcilerinin sendika hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

20.07.2017Gündem
SEGBİSle Meclise bağlanmak istedi

SEGBİS'le Meclis'e bağlanmak istedi

HDP’nin tutuklu Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Edirne Cezaevi’nden partisinin grup toplantısında SEGBİS aracılığıyla konuşmak için dün TBMM Başkanlığı’na başvurdu.

18.07.2017Gündem
Kılıçdaroğluna AYMden 15 Temmuzlu yanıt

Kılıçdaroğlu'na AYM'den 15 Temmuz'lu yanıt

ANAYASA Mahkemesi (AYM), Adalet Mitingi’nde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yönelttiği “baskı altına alınma” iddiasına dün yayımladığı 15 Temmuz mesajında yanıt verdi.

14.07.2017Gündem
Son dakika... Kılıçdaroğlu Maltepe mitinginde konuştu: 10 maddelik listeyi açıkladı

Son dakika... Kılıçdaroğlu Maltepe mitinginde konuştu: 10 maddelik listeyi açıkladı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 25 gün süren Adalet Yürüyüşü'nü tamamladı. Kılıçdaroğlu yüz binlerce kişinin katıldığı Maltepe mitinginde yaklaşık 1 saat konuştu. Kılıçdaroğlu konuşmasının başında, "15 Haziran 2017’de sabah saatlerinde Ankara Güvenpark’ta başladığımız yürüyüşü Maltepe’de noktaladık ama kimse bu yürüyüşün bir son olduğunu düşünmesin. Bu yürüyüş bizim ilk adımımızdır" dedi. Kemal Kılıçdaroğlu ayrıca 10 maddelik bir liste açıkladı.

9.07.2017Gündem
AYMden referandum açıklaması

AYM'den referandum açıklaması

Anayasa Mahkemesi, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 16 Nisan'da yapılan anayasa değişikliğine ilişkin halk oylaması sırasında, sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulası ve zarfların dışarıdan getirilerek kullanıldığı kanıtlanmadıkça geçerli sayılmasına ilişkin kararına karşı yapılan bireysel başvurunun "yetkisizlik" nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verdi.

7.07.2017Gündem
Son dakika... 15 Temmuza bir hafta kala AK Partiden önemli açıklamalar

Son dakika... 15 Temmuz'a bir hafta kala AK Parti'den önemli açıklamalar

AK Parti sözcüsü Mahir Ünal, "15 Temmuz'un yıldönümünde bir anma, hatırlama sembolü olarak tabii ki demokrasi nöbeti tutacağız. Bu millet 29 gün demokrasi nöbeti tuttu. Bunu da Cumhurbaşkanımızın talimatıyla başlattı ve bitirdi. 15 temmuz gecesi Cumhurbaşkanımızın katılacağı demokrasi nöbetine katılacağız. O gece uyumayacağız. Dışarıda direnişin sembol mekanlarında olacağız. Biz sokakta demokrasi aramıyoruz " dedi.

4.07.2017Gündem
Genel başkanın sırra kadem bastığı parti kapatıldı

Genel başkanın sırra kadem bastığı parti kapatıldı

Anayasa Mahkemesi (AYM), Türkiye'nin 78. partisi Önce Vatan Partisi'nin dağılmış sayılarak, hukuki varlığının sona erdiğine karar verdi. Genel Başkan Hüseyin Demirel’in partiyi kurduktan kısa süre sonra milyonlarca lirayla kayıplara karıştığı iddia edilmişti.

4.07.2017Gündem
Kadın Partisi direkten döndü

Kadın Partisi direkten döndü

Anayasa Mahkemesi (AYM), Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, Kadın Partisinin kendiliğinden dağılma hali ve buna bağlı olarak hukuki varlığının sona erdiğinin tespitine karar verilmesi talebini reddetti.

29.06.2017Gündem
AYM’den tahliye taleplerine ret

AYM’den tahliye taleplerine ret

ANAYASA Mahkemesi (AYM), ihraç edildikleri görevlerine dönmek başladıkları ve cezaevinde de devam ettikleri açlık grevlerinin 113. gününe giren akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın tahliye taleplerini reddetti.

28.06.2017Gündem
Anayasa Mahkemesi, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutukluluğuna yapılan itirazı reddetti

Anayasa Mahkemesi, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutukluluğuna yapılan itirazı reddetti

Anayasa Mahkemesi akademisyen Nuriye Gülmen ile öğretmen Semih Özakça'nın tutukluğuna yapılan itirazı az önce reddetti.

28.06.2017Gündem
AİHM’deler

AİHM’deler

İşlerine iade için başlattıkları açlık grevlerinin 112’nci gününe giren eğitimciler Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’nın durumları AİHM’ye taşınarak tedbir başvurusu yapıldı.

27.06.2017Gündem
80 milyon için yürüyoruz

'80 milyon için yürüyoruz'

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Adalet Yürüyüşü’nde 9’uncu günü geride bıraktı. Kılıçdaroğlu, “Yaptığımız yürüyüş kutsal bir yürüyüştür. Bunun bir partiyle, bir kişiyle, bir sivil toplum örgütüyle ilgisi yoktur. 80 milyonun adalet talebi için yürüyoruz” dedi.

23.06.2017Gündem
Enis Berberoğlu cenaze için cezaevinden çıktı, ilk kez konuştu

Enis Berberoğlu cenaze için cezaevinden çıktı, ilk kez konuştu

Kayınpederinin cenazesine katılması için bir gün izin verilen CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, Maltepe Cezaevi'nden çıktı. Berberoğlu, 84 yaşında hayatını kaybeden kayınpederi Murat Aydın'ın cenazesine katıldı.

23.06.2017Gündem
Kazandığı tazminat iptal edildi

Kazandığı tazminat iptal edildi

CUMHURBAŞKANI Başdanışmanı Oktay Saral'ın, Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile kişilik haklarına hakarette bulunduğu gerekçesiyle HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a 9 bin lira manevi tazminat ödemesine yönelik mahkeme kararı, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi'nce kaldırıldı.

21.06.2017Gündem
İstifa resti

İstifa resti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Adalet Yürüyüşü’nün 6’ncı gününde haftalık Meclis grup toplantısını yolda yaptı. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “Senin, hükümetinin mahkemelere talimat verdiğini ispat edersem görevinden istifa edecek misin? Ben ispat edemezsem siyaseti bırakacağım” diye seslendi. Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

20.06.2017Gündem
AYM: ByLock tutuklama için kuvvetli şüphe

AYM: ByLock tutuklama için kuvvetli şüphe

ANAYASA Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, darbe girişimi sırasında, Gölbaşı’ndaki TÜRKSAT yerleşkesine giderek yayınları kesmeye çalıştığı gerekçesiyle tutuklu yargılanan mühendis Aydın Yavuz’un uzun tutuklamaya ilişkin bireysel başvurusunu dün reddetti.

20.06.2017Gündem
AYM, FETÖ sanığı için kararını verdi

AYM, FETÖ sanığı için kararını verdi

Anayasa Mahkemesi FETÖ’nün TÜRKSAT’a yönelik yapılanmasıyla ilgili davada yargılanan sanığın başvurusunu reddetti.

20.06.2017Gündem
Kılıçdaroğlu yürüyüşe ara verdi, parti grubuna seslendi: Anayasa Mahkemesi sınıfta kaldı

Kılıçdaroğlu yürüyüşe ara verdi, parti grubuna seslendi: 'Anayasa Mahkemesi sınıfta kaldı'

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara'dan başlattığı 'Adalet Yürüyüşü'nün 6. gününde partisinin grup toplantısını Çamlıdere Sapağı'nda yaptı. Kılıçdaroğlu, "Anayasa Mahkemesi sınıfta kalmıştır. AYM’nin saygıdeğer üyelerine seslenmek isterim. Neden karar vermiyorsunuz? Eski kararlarınıza neden sahip çıkmıyorsunuz? Eski kararlarınızın arkasında neden dik ve onurlu durmuyorsunuz?" dedi. Kılıçdaroğlu, kendisine Anayasa’nın 138’inci maddesini hatırlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a aynı madde üzerinden yanıt vererek, "Ben, buna uyuyorum. Zaten öyle bir yetkim de yok benim. Senin hükümetinin mahkemelere genelge gönderdiğini ispat edersem istifa edecek misin? Ben de şu sözü veriyorum. Ben ispat edemezsem siyaseti bırakacağım" dedi.

20.06.2017Gündem
Son dakika... AYMden flaş FETÖ kararı

Son dakika... AYM'den flaş FETÖ kararı

Terör örgütü FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin TÜRKSAT davasının sivil sanıklarından Aydın Yavuz'un, "kişi güvenliği ve hürriyet hakkının ihlal edildiği" gerekçesiyle yaptığı bireysel başvuru, Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu tarafından reddedildi. Bu karar AYM'nin FETÖ ile ilgili olarak verdiği ilk karar oldu.

20.06.2017Gündem
Yolda ‘Fuhuş için müşteri arıyorum’ dedi, güvenliği tehdit ettiği için cezayı yedi

Yolda ‘Fuhuş için müşteri arıyorum’ dedi, güvenliği tehdit ettiği için cezayı yedi

Anayasa Mahkemesi (AYM), Bursa’da 'Otostop yaparak fuhuş için müşteri arıyorum' diyen bir travestiye trafik güvenliğini tehlikeye düşürdüğü iddiasıyla idari para cezası verilmesini haklı buldu.

10.06.2017Gündem
Hızlandırılmış uyum paketi

Hızlandırılmış uyum paketi

Referandumda kabul edilen Anayasa değişikliğine uyum için 16 kanundaki 132 maddede düzenlemeye gidiliyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın imzasıyla dün Başbakanlığa gönderilen taslağın 22 Haziran’da tatile girecek olan TBMM kapanmadan yasalaşması bekleniyor.

8.06.2017Gündem
Anayasa Mahkemesinden CHPli vekillerin başvurusuna ret

Anayasa Mahkemesi'nden CHP'li vekillerin başvurusuna ret

Anayasa Mahkemesi, CHP'li bazı milletvekillerinin 6713 sayılı Kolluk Gözetim Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun'un bazı maddelerinin iptali ve yürürlüklerinin durdurulması istemiyle yaptığı başvuruyu reddetti.

25.05.2017Gündem
1472 noktaya yerli baz istasyonu

1472 noktaya yerli baz istasyonu

Türkiye'nin ürettiği ilk yerli baz istasyonu olan ULAK’ın ilk kez Rize’de kullanılmaya başlamasının ardından, yeni adresleri belli oldu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, GSM operatörlerinin nüfus azlığı nedeniyle tercih etmediği bin 472 noktaya ULAK yerleştirileceğini açıkladı.

22.05.2017Ekonomi

Yazar Sonuçları

İşyeri komşu derdi

KONUT olarak kullanmak üzere satın aldığınız binadaki daireler işyeri olarak kiralanmaya başladı. Bu da sizi rahatsız ediyor. Ne yapacaksınız?

30.07.2017

Popülizm sorunu

POLONYA ve Macaristan sandıktan otoriter yönetimlerin çıktığı iki Avrupa ülkesi.

24.07.2017

Berberoğlu dosyası

GAZETECİ ve milletvekili Enis Berberoğlu’nun 25 yıl ağır hapis cezasına çarptırılması yıllarca tartışılacak bir karardır.

15.06.2017

Özgürlük neye yarar?

DÜŞÜNCE özgürlüğünü yüksek felsefi değerlerle anlatmak yerine, bizim toplumda pratik faydalarıyla anlatmak gerekiyor.

28.05.2017

Türkiye nereli?

AVRUPALI mı, Ortadoğulu mu diye takılmadan Türkiye ile AB arasındaki ilişkilere hukuk, diplomasi ve ekonomi açılarından bakamaz mıyız?

25.05.2017

Adaletin böylesi

TÜRKİYE her zaman yargı sorunu yaşadı; her zaman siyaset hukuktan üstün oldu.

18.05.2017