MENÜ

Ayla Erduran

Ayla Erduran ile ilgili tüm haberleri, son dakika Ayla Erduran haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Ayla Erduran haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 205 Ayla Erduran haberi bulunmuştur.

Ayla Erduran Haberleri

Yuri Bashmet’e Yaşam Boyu Başarı Ödülü...

Yuri Bashmet’e Yaşam Boyu Başarı Ödülü...

47. İstanbul Müzik Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü viyola sanatçısı Yuri Bashmet’e verildi.

21.06.2019Kitap Sanat
Yarının kadın yıldızları aranıyor

Yarının kadın yıldızları aranıyor

İstanbul Müzik Festivali, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, uluslararası arenada yeni ufuklar açmayı hedefleyen genç kadın müzisyenlerin başvurularını bekliyor.

‘Klasik müziğe karşı önyargı var’

‘Klasik müziğe karşı önyargı var’

İş Sanat’ın yetenekli genç müzisyenlere destek olmak amacıyla Millî Reasürans’ta gerçekleştirdiği Parlayan Yıldızlar serisinin yeni sezondaki ilk konukları Hasan Gökçe Yorgun (keman) ve Gizem Sözeri (kontrbas) olacak. 27 Kasım’daki ücretsiz konser öncesi Yorgun ve Sözeri ile konuştuk.

23.11.2017Kitap Sanat
Filiz Ali: Merak kaybolursa her şey kaybolur

Filiz Ali: Merak kaybolursa her şey kaybolur

Yazar, müzisyen, eleştirmen, öğretmen, son zamanlarda çok satan listelerinden inmeyen Sabahattin Ali'nin kızı... Filiz Ali, bir rol-model. Bugün Ayvalık’ta dünyanın tanıdığı bir uluslararası müzik akademisi varsa onun uğraşları sayesinde var. CRR Konser Salonu, İstanbul’u dünyanın dört yanından müzisyenlerin uğrak yeri haline getirdiyse sebebi yine o... 80'inci yaşını kutlayan Filiz Ali’nin YKY’den çıkan anıları ‘Yok Bi’şey, Acımadı ki...’yi okuyunca hiçbir şeyin bir günde kazanılmadığını göreceksiniz. Türkiye’nin kültür-sanat hayatının önemli aktörlerinin resmi geçidine şahit olmak da cabası.

12.10.2017Kitap Sanat
Kemanın kutusunu ebediyen kapattım

'Kemanın kutusunu ebediyen kapattım'

Devlet Sanatçısı Suna Kan eklem rahatsızlığı nedeniyle keman çalmayı bıraktığını söyledi. Kan, “Eklem hastalığı nedeniyle bir buçuk senedir konser veremiyorum. Kemanın kutusunu şimdilik, bu dünyadan gidinceye kadar kapattım” dedi.

1.05.2017Kitap Sanat
Türkiyenin en iyi 100 albümü

Türkiye'nin en iyi 100 albümü

Aşkımız da kahrımız da onlarla... Neşemizde de izleri var, hüznümüzde de... Birleşen kalplerimizde, ayrılan ellerimizde, alnımızdan dökülen terde, çaldığımız ıslıkta, bebeğimize söylediğimiz ninnide... İsyan çığlığımız, öfkemiz, hasretimiz, mağlubiyetimiz, zaferlerimiz, aşklarımız, acılarımız onlar... Şarkılar... Bu şarkıları içeren nice güzel albüm yapıldı ülkemizde. Sizi bugün Türkiye’nin müzikli yoluna çıkarıyoruz. Müzisyenlerden, yorumculardan, eleştirmenlerden, prodüktörlerden oluşan 100 kişilik dev jürimiz Türkiye’nin en iyi 100 albümünü seçti. Sadece içerdikleri değil, mecburen dışarıda kalanlarla bile muazzam bir liste bu. Bu seçkiyi meydana getirmek için Hürriyet Pazar’ın tüm editör ve muhabirleri müthiş bir emek verdi. Listeye katkı sunan jüri üyelerine ve gönlümüzde taht kuran bu şarkıların sahiplerine teşekkürlerimizle; işte Türkiye’nin müzikal mirası...

22.04.2017Keyif
Mersin’den ustalara ödül

Mersin’den ustalara ödül

Bu sene 2-25 Mayıs tarihlerinde 16’ncısı düzenlenecek olan Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında, 3 ayrı dalda verilecek ödüllerin sahipleri belirlendi.

13.04.2017Kitap Sanat
Muğlada muhteşem gece

Muğla'da muhteşem gece

MUĞLA'nın Bodrum İlçesi'nde düzenlenen 13'üncü Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali'nde, Keman virtüözü Ayla Erduran ve ülkesinde "Klavyenin Kralı" olarak bilinen Fransız piyanist, besteci Stephane Blet sahne aldı. Dünyaca ünlü ikili, seslendirdiği eserlerle büyük beğeni kazandı.

30.07.2016Ege
Dostları Erman’ı Paris’te andı

Dostları Erman’ı Paris’te andı

Devlet Sanatçısı, dünyaca ünlü Türk piyanist Verda Erman için yakın dostları ve müzisyen arkadaşları Paris’teki Aydar Tiyatrosu’nda bir anma gecesi düzenlediler.

22.12.2015Avrupa
Dostları Erman’ı Paris’te andı

Dostları Erman’ı Paris’te andı

DEVLET Sanatçısı, dünyaca ünlü Türk piyanist Verda Erman için yakın dostları ve müzisyen arkadaşları Paris’teki Aydar Tiyatrosu’nda bir anma gecesi düzenlediler.

21.12.2015Gündem
D-Marin Müzik Festivali’nde Onur Ödülü Ayla Erduranın

D-Marin Müzik Festivali’nde Onur Ödülü Ayla Erduran'ın

11 yıldır gerçekleştirilen D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali 15 - 19 Ağustos tarihleri arasında ünlü şeflerin,orkestraların,solistlerin katılımıyla dinleyicilere ulaşıyor.

7.08.2015Keyif
Cumhuriyetin 91’inci yılında  91 sembol kadın

Cumhuriyetin 91’inci yılında 91 sembol kadın

Türkiye Cumhuriyeti bugün 91’inci yaşını kutluyor. Bu kutlu günde tarihte iz bırakan ‘Cumhuriyet kadınları’nı hatırlıyoruz. Sanatta, sporda, siyasette hep öncü oldular. Kimi bilimde çığır açtı, kimi söylediği şarkıyla gönlümüzde taht kurdu. Ülkemizi ileriye taşıdılar. İşte Cumhuriyet’in sembolü 91 kadın...

29.10.2014Hayat
Cumhuriyetin 91’inci yılında  91 sembol kadın

Cumhuriyetin 91’inci yılında 91 sembol kadın

Türkiye Cumhuriyeti bugün 91’inci yaşını kutluyor. Bu kutlu günde tarihte iz bırakan ‘Cumhuriyet kadınları’nı hatırlıyoruz. Sanatta, sporda, siyasette hep öncü oldular. Kimi bilimde çığır açtı, kimi söylediği şarkıyla gönlümüzde taht kurdu. Ülkemizi ileriye taşıdılar. İşte Cumhuriyet’in sembolü 91 kadın...

29.10.2014Hayat
Ayla Erduran ile sürüyor

Ayla Erduran ile sürüyor

“Klasik Müzik Akşamları”, 27 Ocak 2014 tarihinde ünlü keman virtüözü Ayla Erduran ve piyanist Birsen Ulucan’ın dinletisi ve söyleşisiyle “Şehir Klasikleri” dizisine Martı Istanbul Hotel'de devam ediyor.

22.01.2014Kelebek
Tagizade’nin anıları bu müzede yaşatılıyor

Tagizade’nin anıları bu müzede yaşatılıyor

Niyazi Tagizade, Sovyetler Birliği’nin önde gelen orkestra şeflerindendi. Birçok Türk bestecinin eseri Rusya ve Azerbaycan’da ilk kez onun yönetiminde seslendirildi. 1984’te vefat eden bestecinin Bakü’deki evi 1994’ten bu yana müze. Piyanist İdil Biret, geçen ay ziyaret etti, izlenimlerini yazdı.

11.08.2013Kelebek
Say için 1111 imza toplandı

Say için 1111 imza toplandı

Fazıl Say’a Twitter’daki ifadeleri nedeniyle “dini değerleri aşağılamak” suçundan verilen 10 aylık hapis cezası, ülke içinde ve dışında bir çok sanatçı ve bilim insanı tarafından tepkiyle karşılandı.

20.04.2013Gündem
İzmirli Audrey Hepburn

İzmirli Audrey Hepburn

Tarihçi Kitabevi’nden çıkan, Osman Öndeş’in günümüze kadar ulaşabilmiş İzmir ve İstanbullu levanten ailelere ait tarihi belgelere dayanarak kaleme aldığı Modalı Vitol Ailesi isimli kitapta, Audrey Hepburn’ün annesinin İzmir doğumlu bir Levanten olduğu bilgisinin yer aldığını biliyor musunuz?

27.02.2013Kelebek
Uluslararası Piyano Yarışması basına tanıtıldı

'Uluslararası Piyano Yarışması' basına tanıtıldı

Notre Dame de Sion (NDS) Fransız Lisesi, bugün düzenlenen basın toplantısında "İstanbul Uluslararası Piyano Yarışması Orchestra'Sion” projesini tanıttı.

20.12.2012Gündem

Yazar Sonuçları

Bodrum Müzik Festivali’nde Onur Ödülü Fazıl Say’ın

Doğuş Grubu’nun, “Doğuş’tan İyi Bir Gelecek Doğuş ile Gelecek” sosyal sorumluluk projesi kapsamı içinde gerçekleştirilen Bodrum Müzik Festivali, 15 yıldır yapılıyor.

16.08.2019

Verda Erman’ın anısına

İyi Türk piyanisti Verda Arman’ın (1944-2014) anısına iki CD’den oluşan bir albüm ve kitapçık yayımlandı.

17.03.2019

Müzisyenler Ayvalık’ta buluşuyor

İyi müzikçi, iyi piyanist Filiz Ali’nin kurduğu AIMA Ayvalık’ı gelen ustalar ve genç müzisyenlerle dünyaya tanıttı. 1998’de Filiz Ali, olanakları düşünmeden hayalini gerçekleştirdi.

25.11.2018

Önünden geçip gittiğimiz semtler

BAZI semtler vardır ki işimiz düşmediğinde yıllarca önünden geçip gitsek de sokaklarından içeriye adımımızı atmayız.

7.02.2018

Ece Ayhan’ı anarak

İYİ şair Ece Ayhan, Sahibinin Sesi plaklarından yayılan incecik melânkoliyi belleğimizdeki şiir antolojisine silinmezcesine yazdı.

26.08.2017

Tatile giderken nasıldınız, dönüşte nasılsınız

İKİNCİ parti tatil günleri başlarken tatile çıkacaklara kültürel hatırlatmalarda bulunmak istedim. Gene mi sen diyecekler çıkacaktır. Ama benim göre göre, okuya okuya insanın gelişeceğine inanan bir iyimser yanım var.

12.08.2017

Donizetti Ödülleri verildi

AYLIK müzik dergisi Andante’nin Serhan Bali, Şefik Kahramankaptan, Ayşe Öktem, Ece İdil, Zerhan Gökpınar, Ahu Ünalp, Feyzi Erçin, Egemen Berköz ve Yiğit Günsoy’dan oluşan seçici kurulu, bu yılın Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’ni kazananları belirledi.

17.05.2017

İyi bir konseri hatırlatıyorum

BUGÜN için bir program yapmadınızsa bu akşam saat 20.00’de Grand Pera Emek Sahnesi’nde dört yıl önce kurulan AIMA Festival Orkestrası’nın (Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi) konserine gitmenizi önereceğim.

6.05.2017

Müziğin ustalarını Filiz Ali’den okuyun

Piyanist, müzik eleştirmeni Filiz Ali’nin ‘Müzisyen Portreleri’ kitabı bize Türk ve yabancı ünlü müzikçileri tanıtıyor, onların eserleri, icraları üzerine bilgiler veriyor, yorumlar sunuyor.

5.02.2016

Yalçın Tura Altın Madalya’yı alıyor

İYİ besteci Yalçın Tura bu akşam (6 Aralık Pazar) saat 20.00’de Ankara’da MEB Şûra Salonu’nda yapılacak törenle Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nın “2015 Yılı Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası”nı alacak.

5.12.2015

Beş bin kişinin dinlediği konser

İSTANBUL dışındaki her festival, her etkinlik beni mutlu eder.

17.08.2015

Keşke zamanında müzik kadar aşka da vakit ayırabilseydim

Dünya müzik tarihine adını altın harflerle kazıyan, Türkiye’nin en seçkin ve gerçek sanatkarlarından biri Ayla Erduran...

15.08.2015

Sokağa taşan keman sesi

YAZIN Ayazpaşa’da Sarayarkası Sokağı’na girince sizi bir keman sesi karşılar. Bazen bu keman sesine başka enstrümanların da sesi katılır.

8.08.2015

Türkiye’de klasik müzik dergileri

TÜRKİYE’DE yayımlanan günlük gazeteler, haftalık dergiler, televizyon programları, Türkiye’den ve dünyadan klasik müzikle ilgili haberlere yer vermediğinden, bu müziği dinleyenlerin Türkiye’de çıkan klasik müzik dergilerini okuma zorunluluğu vardır.

8.09.2014

Sanki bir müzik ansiklopedisi

Evin İlyasoğlu, çalışkan bir müzik yazarıdır.

20.06.2014

Ayla Erduran’ın sırrı

Ayla Erduran, salı gecesi Süreyya Operası’nda Burçin Büke ve Sedef Erçetin ile muhteşem bir konser verdi.

26.02.2013