MENÜ

Ayak Sağlığı

Ayak Sağlığı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Ayak Sağlığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Ayak Sağlığı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.073 Ayak Sağlığı haberi bulunmuştur.

Ayak Sağlığı Haberleri

Yüksek Topuklu Ayakkabılar Nasıra Neden Olur mu

Yüksek Topuklu Ayakkabılar Nasıra Neden Olur mu?

El ve ayakta basma ve sürtünmeye bağlı deri bölgelerinde meydana gelen nasırlar derinin kendi kendini koruma mekanizmasıdır. El ve ayak gibi bölgelerde derinin sürekli sürtünerek zamanla kalınlaştığını ve ağrıya neden olduğunu belirten Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, nasır oluşumunda topuklu ayakkabının etkisinden bahsetti.

Ayak Ağrısı Tedavisinde İlk Tercih Doğru Ayakkabı

Ayak Ağrısı Tedavisinde İlk Tercih Doğru Ayakkabı

Ayak Sağlığı ve Cerrahisi Bölümü Ortopedi Uzmanı Prof. Dr. Bahtiyar Demiralp, ayak yanmalarından ve ağrılarından doğru teşhis ve uygun tedavi yönteminin bulunmasıyla kurtulmanın mümkün olabileceğini, tedavide ilk tercihin doğru ayakkabı seçimi olduğunu söyledi.

Yürüyüşte hangi botu giymeli

Yürüyüşte hangi botu giymeli?

Doğa yürüyüşleri için en uygun mevsime girmek üzereyiz. Doğa canlanmaya başladı ve hava koşulları kış veya yaz kadar zorlayıcı değil. Şehirden günübirlik kaçabilir veya daha uzun bir rota seçerek bedeninizi sınarken zihninizi dinginleştirebilirsiniz. Kondisyonunuza güveniyorsanız, dikkat etmeniz gereken en önemli şey malzeme seçimi. Özellikle botunuz, hayatınızı karartabilir de kurtarabilir de... Deneyimli isimlere, kendi seçimlerini sorduk.

24.02.2019Seyahat
Ayakkabıdan Dolayı Oluşan Yaraları Küçümsemeyin

Ayakkabıdan Dolayı Oluşan Yaraları Küçümsemeyin!

Günlük hayatta yeni alınan ve kalıbı sert olduğu için ayak dokusuna zarar veren ayakkabılar ciddi ayak sağlığı problemlerini de beraberinde getirebiliyor. Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun Acay, ayakkabıdan dolayı oluşan yaralara ve bu yaraların neden olabileceği sağlık sorunlarına dikkat çekti.

Kış Aylarında Ayakkabı Seçimi Doğru Yapılmalı

Kış Aylarında Ayakkabı Seçimi Doğru Yapılmalı

Kışın kapalı ayakkabılar içerisinde havasız kalarak kuruyan ayaklar, kötü kokulardan deri hastalıklarına kadar birçok rahatsızlığı beraberinde getiriyor. Özellikle kış aylarında gün boyu bot ve çizme içinde kalan ayakların, uzun vadede ayak sağlığına ciddi zararlar verebildiğini Dermatoloji Uzmanı Dr. Rukiye Kaymaz, sizler için anlattı...

Okul Ayakkabısı Seçerken Dikkat

Okul Ayakkabısı Seçerken Dikkat

Ayakkabı seçimi de tıpkı çanta seçimi kadar önemlidir. “Önümüzdeki yıl da giyer”mantığı ile çocuğunuzun ayak numarasından büyük ayakkabıları almayın. Aynı şekilde “Bu yıl da eskisini giysin, seneye alırız” diyerek çocuğunuza şekli bozulmuş ve dar ayakkabıları giydirmeyin.

Topuklu Ayakkabı Giymenin 15 Kuralı

Topuklu Ayakkabı Giymenin 15 Kuralı

Kadınların vazgeçilmezi sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabılar, hemen hemen her kadının gardırobunda yer alıyor. Şık görünse de bu tür ayakkabılar ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bilinçli ayakkabı seçimi ise yaşam süreci içinde oluşabilecek bazı sağlık problemlerini engelleyebiliyor. Ayak sağlığı için, öncelikle ayağın şekline uygun ayakkabılar seçmeye özen göstermek gerekiyor. Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın, yüksek topuklu ayakkabılardan vazgeçmeden nasıl sağlıklı kalınabileceğini anlattı.

27.08.2018Moda Trendleri
Harika bir cilt için dünyada gitmeniz gereken yerler

Harika bir cilt için dünyada gitmeniz gereken yerler

Tatil yaparken aynı zamanda cilt bakımı yaptırmak ya da inanılmaz ortamlarda kaplıcalara girmek mümkün. Dünyanın en değişik doğal güzelliklerini de barındıran listemizde şifa bulabileceğiniz ve kendinizi baştan aşağı yenileyebileceğiniz destinasyonları bulabilirsiniz; buralara gitmek için en uygun uçak bileti ise dünyanın seyahat arama motoru Skyscanner’da...

4.01.2018Seyahat
Ayak sağlığınız için 4 önemli tavsiye

Ayak sağlığınız için 4 önemli tavsiye

Ayaklarımız vücudumuzun en önemli uzuvlarından biri. Tüm gün vücudunuzun tüm ağırlığını taşıyan, yer geldiğinde sizi istediğiniz yere götürüp, yeri geldiğinde sizi korumak için tüm darbelere göğüs geren kahramanlar. Ancak biz çoğu zaman onlara vücudumuzun diğer parçaları gibi iyi davranmıyor hatta hor görüyoruz. Oysa sağlıklı bir yaşlılık ve uzun süre ayakta kalabilmek için onların değerini bilmeli ve gerekli bakımı aksatmadan yapmalıyız.

20.07.2017Sağlık
Sabah mı akşam mı Ayakkabı ne zaman alınmalı

Sabah mı akşam mı? Ayakkabı ne zaman alınmalı?

Yanlış zamanda yapacağınız ayakkabı alışverişi ayak sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Peki, ayakkabı alışverişi için en doğru zaman hangisi?

10.08.2016Stil
Saç ve güzellik bölümü öğrencilerine ikinci uzmanlık alanı

Saç ve güzellik bölümü öğrencilerine ikinci uzmanlık alanı

Bir meslek yüksekokulu, yaptığı işbirliği ile saç ve güzellik hizmetleri programı öğrencilerine ikinci bir uzmanlık alanı fırsatı sundu. Bir firma ile yapılan iş birliği kapsamında öğrenciler ayak sağlığı ve bakımı eğitimi de alacak.

2.05.2016Eğitim
İzmirde çok renkli fuar

İzmir'de çok renkli fuar

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından Fuar İzmir’de düzenlenen SHOEXPO, gelecek sezon modellerini vitrinlerden önce fuara taşıdı. Ayakkabı ve çanta sektöründeki yenilikleri bir arada görme imkanı sunan fuara, 132 firma katıldı.

10.03.2016Ege
Ayak mantarı nasıl bir rahatsızlıktır

Ayak mantarı nasıl bir rahatsızlıktır?

Ayak sağlığı söz konusu olduğunda belki de en sık karşılaşılan hastalık ayak mantarıdır. Ayak mantarını önlemek için neler yapmalıyız? Dermatoloji Uzmanı Dr. Sertaç Sever cevaplıyor.

15.12.2015Sağlık
Yeni ehliyette sağlık raporu tartışmasına bakanlık noktayı koydu

Yeni ehliyette sağlık raporu tartışmasına bakanlık noktayı koydu

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle birlikte 1 Ocak'tan itibaren yeni ehliyetler için sürücülerden istenecek olan sağlık raporuyla ilgili belirsizlik tartışma yaratmıştı. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, raporun ‘tek hekimden’ alınacağını söyledi.

11.12.2015Gündem
Kış sezonu ayakkabıda pahalı açıldı

Kış sezonu ayakkabıda pahalı açıldı

Havaların soğumasıyla kışlık ayakkabı satışları artarken Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, kadın botlarında fiyatlar bazı bölgelerde yüzde 60'a kadar yükseldi.

13.11.2015Ekonomi
Topuklu Ayakkabılar “Stres Kırıkları” Nedeni

Topuklu Ayakkabılar “Stres Kırıkları” Nedeni!

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Dikici ayak sağlığı için ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gereken 4 önemli kuralı anlattı...

Her 6 kadından 1i  ayakkabıyı hatalı seçiyor

Her 6 kadından 1'i ayakkabıyı hatalı seçiyor

Yüksek topuklu ayakkabılar 'stres kırıkları' nedeni! Her 3 kadından 1’i, ayak sağlığından şikayet ediyor. Risk altında olan bölüm ise ayakta çalışan kadınlar olarak gösteriliyor. Ayak hastalıklarının ortaya çıkmasında “hatalı ayakkabı seçimi” ise önemli bir yer tutuyor.

11.11.2015Sağlık
Estetikte Yeni Trend: Sindirella Ayağı

Estetikte Yeni Trend: Sindirella Ayağı

Estetik kaygılarla yapılan cerrahi uygulamalar arasında “Sindirella ayağı” olarak tabir edilen operasyon yer alıyor. Bu operasyon, ayak parmaklarının boyunun kısaltılması ya da uzatılması amacıyla kadınlar tarafından tercih ediliyor.

Sağlığımıza zarar veren 9 moda alışkanlığı

Sağlığımıza zarar veren 9 moda alışkanlığı

Daha güzel görünmek uğruna bedenimizde yarattığımız tehlikenin farkına varamıyoruz. Bir zararı olmayacağını düşündüğümüz için kullanmaktan çekinmediğimiz yanlış ve kalitesiz ürünler sağlığımızı tehdit edebiliyor. Taklit gözlüklerden hatalı çamaşırlara kadar birçok ürün vücudumuzda kalıcı hasarların oluşmasına neden olabiliyor.

28.10.2015Sağlık
Kadınlara pedikür uyarısı

Kadınlara "pedikür" uyarısı

Kuaför salonlarında "pedikür" adı altında verilen ayak bakım hizmetinin çeşitli hastalıklara neden olabileceği, pedikürün üniversite eğitimi gerektiren bir tıbbi müdahale olduğu belirtildi.

24.10.2015Avrupa
Geceleri çorapla uyumanın bilmediğiniz zararları

Geceleri çorapla uyumanın bilmediğiniz zararları

Kış aylarının gelmesiyle birlikte akşam çoraplarla uyumaya da başladık. Fakat ayağımızı sıcak tutarken sağlığımızdan da olabilir. İşte çorapla uyumanın tehlikeleri...

23.10.2015Kelebek
SPAda en yeni trendler neler

SPA'da en yeni trendler neler

Türk hamamının ünü dünyayı sarmışken dünyanın diğer ucundan bir trend de Türkiye'yi sardı. SPA hem sağlık hem güzellik ve rahatlama amacıyla yapılan masaj, maske gibi bakımların tümüne verilen isim. Peki SPA merkezlerinde son trendler neler?

17.10.2015Sağlık
Yeni moda SPA trendleri

Yeni moda SPA trendleri

Türk hamamının ünü dünyayı sarmışken dünyanın diğer ucundan bir trend de Türkiye'yi sardı. SPA hem sağlık hem güzellik ve rahatlama amacıyla yapılan masaj, maske gibi bakımların tümüne verilen isim. Peki SPA merkezlerinde son trendler neler?

16.10.2015Sağlık
Pedikür Tırnak Kaybına Neden Olabilir

Pedikür Tırnak Kaybına Neden Olabilir!

Tırnak batmaları, günlük hayatta en çok karşılaşılan ayak sorunlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Ayak Sağlığı Uzmanı Tülay Dağ konuyla ilgili bilgilendiriyor.

Almanyada 5 milyon kişinin işi tehlikede

Almanya'da 5 milyon kişinin işi tehlikede

Gelecek 10 ile 20 yıl içinde şoförsüz arabalar trafiğe çıkacak. 20 yıl içinde her iki işyerinden birini akıllı robotlar alacak. Hızlı dijitalleşmeyle milyoner olma şansı arttı. Gelecekte hangi meslekler tehlikede, hangi meslekler gözde olacak?

25.07.2015Avrupa
Parmak arası terlikteki büyük tehlike

Parmak arası terlikteki büyük tehlike

Üç yıl boyunca düzenli olarak topuklu ayakkabı giymenin ayak ve bacaklara kalıcı zarar verebileceğinin açıklanmasından sadece günler sonra uzmanlar “Parmak arası terliklerin ayak sağlığı açısından topuklu ayakkabılardan daha zararlı olabileceğini” iddia etti.

8.06.2015Dünya
Giymeden önce bir kez daha düşünün

Giymeden önce bir kez daha düşünün

Üç yıl boyunca düzenli olarak topuklu ayakkabı giymenin ayak ve bacaklara kalıcı zarar verebileceğinin açıklanmasından sadece günler sonra uzmanlar “Parmak arası terliklerin ayak sağlığı açısından topuklu ayakkabılardan daha zararlı olabileceğini” iddia etti.

8.06.2015Avrupa
Pedikür ile tedavi beklemeyin

Pedikür ile tedavi beklemeyin

Tırnak batması toplumda yaygın bir problemdir. Ayak yapısına uygun olmayan ayakkabılar, gebelik, ergenlikte hızlı büyüme evresinde tırnağın parmağa göre fazla gelişmesi, tırnak altındaki kemik yapıda gelişen bazı oluşumlar tırnak batmasının başlıca sebepleridir.

12.03.2015Sağlık
Ugglar Ayak Sağlığına Zarar Veriyor

Ugg'lar Ayak Sağlığına Zarar Veriyor!

Son aylarda oldukça popüler olan UGG marka botların, ayak sağlığı açısından risk taşıdığı ortaya çıktı...

Zehirli Ayakkabılardan Korumak İçin

Zehirli Ayakkabılardan Korumak İçin!

Son zamanlarda gündemden düşmeyen konu; içerisinde zehirli kimyasallar bulunan ayakkabıların ayaklarımızda kalıcı sağlık problemlerine yol açması oldu. Bu ayakkabılar ayak sağlığımızı ciddi anlamda tehdit ediyor.

Yazar Sonuçları

Ortopedist oldum çünkü hayat harekettir

Op.Dr.Esin Kayaoğlu Üstünova, en zor mesleklerin başında gelen hekimlikte yine zor kabul edildiği için kadınların nadir seçtiği ortopedi bölümünde uzmanlaşarak Türkiye’nin sayılı ortopedistlerinden biri oldu. Hayatın harekette olduğunu ve hastanın dinlenildiğini hissettiği anda iyileşmeye başladığını anlatan Op. Dr. Kayaoğlu Üstünova, hasta ve hekim için yeterli zaman ve mekan koşullarının tartışılmaz bir hak olduğunu savunuyor.

25.06.2018

Diz problemlerinde artık yaş sınırı yok!

Bu haftaki röportaj konuğumuz Özel Adana Ortadoğu Hastanesi’nden Op. Dr. Muhsin Dursun.Konumuz, dizler!

27.04.2015