MENÜ

Avrupa Parlamentosu

Avrupa Parlamentosu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Avrupa Parlamentosu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 13.362 Avrupa Parlamentosu haberi bulunmuştur.

Avrupa Parlamentosu Haberleri

APden Riyada silah ambargosu çağrısı

AP'den Riyad'a silah ambargosu çağrısı

Avrupa Parlamentosu (AP), üye ülkelerden, Suudi Arabistan başta olmak üzere Orta Doğu'daki çatışmalı bölgelere silah ambargosu uygulaması ve silah satışlarında sıkı kontrol uygulanması çağrısı yaptı.

15.11.2018Dünya
Piri’den müzakerelere ‘resmi askı’ çağrısı

Piri’den müzakerelere ‘resmi askı’ çağrısı

AVRUPA Parlamentosu raportörü Hollandalı parlamenter Kati Piri, taslak Türkiye raporunda Avrupa Birliği Komisyonu’na ve üye ülkelere Ankara ile üyelik müzakerelerinin resmen askıya alınması çağrısında bulundu. Bu talebe rağmen demokratik diyaloğa bağlı olunduğu mesajını veren Piri, aday ülkelere sağlanan katılım öncesi yardımların Türkiye için yeniden formüle edilmesini de istedi.

15.11.2018Dünya
ABD gelmeseydi Almanca konuşacaktınız

ABD gelmeseydi Almanca konuşacaktınız

Trump, ‘Avrupa ordusu’ kurulmasını isteyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a tepki göstererek dünya savaşlarını hatırlatarak “ABD gelmeden Almancaya başlamışlardı” dedi.

14.11.2018Dünya
Gerilime Almanya da katıldı... Trump bu kez küplere binecek

Gerilime Almanya da katıldı... Trump bu kez küplere binecek

Almanya Başbakanı Merkel, ABD Başkanı Trump ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron arasında tartışmaya neden olan Avrupa ordusu konusunda Macron’a destek vererek "gerçek bir Avrupa ordusu" oluşturulması çağrısı yaptı.

13.11.2018Dünya
Göbeklitepe ve Türk mutfağı Brükselde tanıtıldı

Göbeklitepe ve Türk mutfağı Brüksel'de tanıtıldı

Şanlıurfa'da bulunan ve "tarihin başlangıç noktası" olarak nitelendirilen Göbeklitepe ve eşsiz lezzetleriyle bilinen Anadolu mutfağı, Belçika'nın başkenti Brüksel'de "Göbeklitepe: Kültürlerin Buluştuğu Topraklar-Tarihten Gastronomiye" etkinliğinde tanıtıldı.

12.11.2018Lezizz Haberler
İmtiyazlı Ortaklık’tan Stratejik Ortaklık’a

İmtiyazlı Ortaklık’tan Stratejik Ortaklık’a

Avrupalıların haklı olarak ‘medeniyetler projesi’, ‘Avrupa’nın en büyük barış projesi’ olarak övündükleri bugünkü Avrupa Birliği’nin (AB) ‘anası’ konumundaki Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET), 25 Mart 1957 tarihinde Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İtalya ve Lüksemburg arasında imzalanan ‘Roma Sözleşmesi’ ile doğdu.

10.11.2018Avrupa
Avrupa Birliğinden YouTubeu üzecek karar

Avrupa Birliği'nden YouTube'u üzecek karar

AB’nin telif hakları ile ilgili planladığı yasa değişikliği, YouTube videolarının geleceğine ilişkin endişeye yol açtı. YouTube CEO'su Susan Wojcicki, yasa değişikliğini protesto eden bir mektup yazdı.

10.11.2018Teknoloji
AB Komisyonu’na Türkiye karşıtı aday

AB Komisyonu’na Türkiye karşıtı aday

HIRİSTİYAN Demokrat çizgiye sahip Avrupa Halk Partisi (EPP), gelecek yıl mayısta yapılacak seçimlerde Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’in koltuğuna aday olarak Alman parlamenter Manfred Weber’i (46) seçti.

8.11.2018Dünya
Göbeklitepe’nin Avrupa çıkarması

Göbeklitepe’nin Avrupa çıkarması

UNESCO, temmuz ayında dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi Göbeklitepe’yi geçici listeden asil listeye alarak ‘Dünya Kültür Mirası’ seçmiş, Avrupa Birliği de 2018’i ‘Avrupa Kültürel Miras Yılı’ ilan etmişti. Bu iki önemli gelişme ışığında hız kazanan tanıtım faaliyetlerinin en kapsamlılarından biri ise önceki gün Belçika’da başladı.

7.11.2018Kitap Sanat
ABden Suudi Arabistana Türkiye ile iş birliği yap çağrısı

AB'den Suudi Arabistan'a "Türkiye ile iş birliği yap" çağrısı

Avrupa Birliği (AB), İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin yapılan açıklama hakkında, "Suudi yetkililerden konuya ilişkin tüm bilgileri sağlaması ve sorumluları yargı önüne çıkarmasını bekliyoruz. Bunun Türk yetkililerle tam bir iş birliği içerisinde yapılması gerekiyor." çağrısında bulundu.

6.11.2018Dünya
Münih’te binlerce kişiden ışıklı AfD protestosu

Münih’te binlerce kişiden ışıklı AfD protestosu

Geçen ay Almanya’nın Bavyera Eyaletinde yapılan seçimlerde meclise giren aşırı sağcı AfD’ye karşı, binlerce kişinin katılımıyla Münih’te gösteri düzenlendi.

6.11.2018Avrupa
‘Gerçek bir Avrupa ordusu kurmazsak, Avrupalıları koruyamayız’

‘Gerçek bir Avrupa ordusu kurmazsak, Avrupalıları koruyamayız’

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, gerçek bir Avrupa ordusu kurulmadığı sürece Avrupalıların güvende olmayacağını söyledi.

6.11.2018Avrupa
Macrondan Gerçek Avrupa Ordusu çıkışı

Macron'dan "Gerçek Avrupa Ordusu" çıkışı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya tehlikesine dikkati çekerek, "Gerçek bir Avrupa ordusuna sahip olmadıkça Avrupalıları koruyamayacağız." dedi.

6.11.2018Dünya
APden Japonyayla ticaret anlaşmasına yeşil ışık

AP'den Japonya'yla ticaret anlaşmasına "yeşil ışık"

Avrupa Parlamentosu (AP) Ticaret Komitesi, Avrupa Birliği (AB) ve Japonya arasında imzalanan ticaret anlaşmasının onaylanmasını tavsiye etti.

6.11.2018Ekonomi
Kılıçdaroğlu: Ekonomik krizin faturasını yoksullar ödememeli

Kılıçdaroğlu: Ekonomik krizin faturasını yoksullar ödememeli

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Eczacılık Kongresi’nde Türkiye’de sorunların çözümü için demokrasinin gerekli olduğunu belirterek, “Demokrasiyi kendi ülkemize getirmeliyiz. Kriz var kimse korkusundan konuşamıyor. Ekonomik kriz var. Faturayı yoksulların ödememesi lazım, ülkeyi yönetenler ödemelidir. Türkiye’nin bu karabasandan çıkması gerekiyor” dedi.

1.11.2018Gündem
ABden Kaşıkçı için şeffaf soruşturma çağrısı

AB'den Kaşıkçı için şeffaf soruşturma çağrısı

AB, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin yapılan açıklamanın ardından konuya yönelik "şeffaf ve güvenilir soruşturma yürütülmesi" talebini yineledi.

1.11.2018Dünya
Manfred Weber: Böyle devam edemez

Manfred Weber: Böyle devam edemez

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ayrılık kararının ardından şimdi de İçişleri Bakanı Horst Seehofer’ın CSU liderliği tartışma konusu oldu.

31.10.2018Avrupa
Gabriel: Merkel’in başbakanlığı en geç mayısta biter

Gabriel: Merkel’in başbakanlığı en geç mayısta biter

Almanya eski Dışişleri Bakanı ve SPD eski Genel Başkanı Sigmar Gabriel, en geç 2019 yılı mayıs ayına kadar Angela Merkel’in başbakanlığının sona ereceği görüşünde olduğunu söyledi. Gabriel, büyük koalisyonun da dağılacağını tahmin ettiğini belirtti.

31.10.2018Avrupa
Vitrine değil  iklime bakma zamanı

Vitrine değil iklime bakma zamanı

Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) 10 gün önce yayımladığı raporla açıkladı: “Gezegenimizin ateşi 1.5 derece daha yükselirse geri dönüşü olmayan bir yıkımla yüz yüze kalacağız. Dönülmez yola girmeye 10 yılımız kaldı.” Peki Türkiye’de durum ne? ‘1.5°C Küresel Isınma Özel Raporu’nun başyazarlarından Prof. Dr. Murat Türkeş’le ahvalimizi konuştuk.

27.10.2018Hürriyet Pazar
AP Suudi Arabistan’a silah ambargosu istedi

AP Suudi Arabistan’a silah ambargosu istedi

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili uluslararası nitelikli ilk karar Avrupa Parlamentosu’ndan (AP) geldi.

25.10.2018Dünya
YÖKten Ortadoğu bilimsel mirasını korumak için adım

YÖK'ten Ortadoğu bilimsel mirasını korumak için adım

 Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) ‘Ortadoğu’da Akademik Mirası Koruma Projesi’ tanıtım toplantısı Ankara’da yapıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay toplantıda, “Uluslararası toplumu Ortadoğu’da kaybolmaya yüz tutan ortak bilimsel mirası korumak için iş birliğine davet ediyorum” diye konuştu.

25.10.2018Eğitim
APden Kaşıkçı hakkında uluslararası soruşturma kararı

AP'den Kaşıkçı hakkında uluslararası soruşturma kararı

Avrupa Parlamentosu, Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin uluslararası soruşturma yapılması ve sorumluluklarının tespit edilmesi durumunda Suudi yetkililere yaptırım uygulanması çağrısında bulunan karar tasarısını onayladı.

25.10.2018Dünya
Son dakika... Saharov Ödülü sahibini buldu

Son dakika... Saharov Ödülü sahibini buldu

Avrupa Parlamentosu'nun düşünce özgürlüğünü savunan kişi veya kurumlara verdiği Saharov Ödülü'nün bu yılki sahibi Kırım'ın Rusya tarafından yasa dışı ilhakına itiraz eden sinema yönetmeni Ukraynalı Oleg Sentsov oldu.

25.10.2018Dünya
Bir Suudi Arabistan uyarısı da Tusk’tan

Bir Suudi Arabistan uyarısı da Tusk’tan

SUUDİ gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ardından Avrupa Birliği, Suudi Arabistan ile ilişkilerini sorgulamaya devam ediyor.

24.10.2018Dünya
ABden tek kullanımlık plastik ürünlere sınırlama

AB'den tek kullanımlık plastik ürünlere sınırlama

Avrupa Parlamentosu, deniz kirliliğine neden olan tabak, çatal, bıçak ve pipet gibi tek kullanımlık plastik ürünlere sınırlandırmalar getirilmesini içeren yasal düzenlemeyi onayladı.

24.10.2018Dünya
ABden plastik yasağı hazırlığı

AB'den plastik yasağı hazırlığı

Avrupa Parlamentosu (AP), denizlerdeki atıklarla mücadele için en sık karşılaşılan tek kullanımlık plastik ürünlere yönelik yeni kurallar getirilmesini içeren yasal düzenlemeye onay verdi.

24.10.2018Ekonomi

Son dakika.. AB'den Kaşıkçı açıklaması

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, "Kaşıkçı'nın öldürülmesi korkunç bir suç. En ufak bir iki yüzlülük izi bile bize utanç getirir. Avrupa'nın tek çıkarı, arkasında kim olduğuna bakmaksızın tüm detayları ortaya çıkarmaktır" dedi.

24.10.2018Dünya
Basın toplantısında şok tepki Ayakkabısı ile ezdi…

Basın toplantısında şok tepki! Ayakkabısı ile ezdi…

Avrupa Birliği'nin (AB) İtalya'nın 2019 taslak bütçe planını reddetmesine sinirlenen İtalyan üye Angelo Ciocca, AB Komisyonunun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Komiseri Pierre Moscovici'nin toplantı notlarını ayakkabısıyla ezerek tepki gösterdi.

24.10.2018Dünya
AB’den Riyad’a uyarı

AB’den Riyad’a uyarı

AVRUPA Parlamentosu’nda (AP) Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili düzenlenen oturumda konuşan AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Suudi Arabistan’ın yaptığı açıklamaların çok sayıda şüphe ve soru işaretine neden olduğunu söyledi.

23.10.2018Dünya
ABde kriz büyüyor: Reddedildi

AB'de kriz büyüyor: Reddedildi

Strazburg'da devam eden Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu sırasında basın toplantısı düzenleyen AB Komisyonunun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Komiseri Pierre Moscovici, İtalyan Lig Partisi üyesi Ciocca'nın beklenmedik tepkisiyle karşılaştı. Ciocca, Moscovici'nin basın toplantısını düzenlediği masaya gelip notları alarak ayağından çıkardığı ayakkabı ile masanın üzerinde ezdi.

23.10.2018Haber
ABde kriz büyüyor: Reddedildi

AB'de kriz büyüyor: Reddedildi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, İtalya'nın 2019 taslak bütçe planını birliğin mali kurallarına ciddi uyumsuzluk içerdiği gerekçesiyle reddetti. İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, Komisyonunun kararı için, "Bir hükümete değil, bir halka saldırıyorlar. Bunlar, İtalyanları daha da rahatsız edecek şeyler." ifadelerini kullandı. İtalyan üye Angelo Ciocca, AB Komisyonunun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Komiseri Pierre Moscovici'nin toplantı notlarını ayakkabısıyla ezerek tepki gösterdi. AB'nin gösterge endeksi Stoxx Europe 600 gelişmeler üzerine yüzde 1,49 azalarak günü 354,39 puandan kapattı. 

23.10.2018Dünya
Cemal Kaşıkçının nişanlısı APye başvurdu

Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı AP'ye başvurdu

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani, öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısının AP'ye başvurduğunu belirterek, "Sadece suçluların değil, suçun emrini verenlerin de adalet önüne çıkarılacağı titiz ve bağımsız bir soruşturma çağrısında bulunuyoruz." ifadesini kullandı.

23.10.2018Dünya
Dünya, Suudi Arabistanın açıklamasını yetersiz buldu

Dünya, Suudi Arabistan'ın açıklamasını yetersiz buldu

Hükümetler ve liderler Suudi Arabistan'ın "Kaşıkçı arbede sonucu vefat etti" açıklamasını tatmin edici bulmadı.

22.10.2018Dünya
Salvini, AB kurallarını değiştirmek istiyor

Salvini, AB kurallarını değiştirmek istiyor

İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, Avrupa'daki kültürel bakış açısının değişmesi gerektiğini belirterek, "Kibar bir insan olarak yukarı çıkıp kuralları değiştirmem gerek gibi hissediyorum." dedi.

20.10.2018Dünya
Avrupa Parlamentosundan Cemal Kaşıkçı açıklaması

Avrupa Parlamentosu'ndan Cemal Kaşıkçı açıklaması

Avrupa Parlamentosu (AP), Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin "acilen" uluslararası bir soruşturma başlatılmasını istedi.

20.10.2018Dünya
NPD ve REP yok oldu gitti, ya AfD

NPD ve REP yok oldu gitti, ya AfD?

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra 23 Mayıs 1949’da Alman Anayasası’nın kabulüyle resmen kurulan Federal Almanya Cumhuriyeti’nde aşırı sağcı ve sağ popülist akımlar hep vardı. İlk kez 1964 yılında Nazilerin uzantısı konumundaki aşırı sağcı Almanya Milliyetçi Demokrat Parti (NPD) kuruldu. Ama yüzde 5 barajını aşamadığı için hiçbir zaman Federal Meclis’e giremedi

20.10.2018Avrupa
AB karşıtı isimden sürpriz çıkış

AB karşıtı isimden sürpriz çıkış

İtalya’daki aşırı sağcı Lig’in lideri ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, mayısta yapılacak Avrupa seçimlerinde milliyetçi grupların koalisyonunun zaferle ayrılması halinde AB Komisyonu Başkanlığı için aday olmayı değerlendireceğini söyledi.

18.10.2018Dünya
Almanların yüzde 81’i AB’den memnun

Almanların yüzde 81’i AB’den memnun

Avrupa Parlamentosu’nun anketine göre Almanların yüzde 81’i AB üyeliğinden memnun. İtalya ve Çekya’da ise AB’den çıkılmasından yana olanlar çoğunlukta.

17.10.2018Avrupa
AB ve Singapur, ticaret anlaşması imzalayacak

AB ve Singapur, ticaret anlaşması imzalayacak

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Singapur'la serbest ticaret ve yatırım anlaşmaları imzalanmasını onayladı.

15.10.2018Ekonomi
Türkiye ile müzakereleri kesme tehdidi

Türkiye ile müzakereleri kesme tehdidi

TÜRKİYE’nin Avrupa Birliği’nde yeri olmadığı vurgusunu en sık yapan siyasetçiler arasında yer alan Alman Manfred Weber, gelecek yıl mayısta yapılacak seçimlerde AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’in koltuğuna oturması halinde üyelik müzakerelerine son vereceğini söyledi.

13.10.2018Dünya
Macaristan bir adım bile geri atmayacak

Macaristan bir adım bile geri atmayacak

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Macaristan hükümetini eleştirip, Avrupa’daki radikallerin durdurulması gerektiği şeklinde açıklama yapan Fransa’nın AB Bakanı Nathalie Loiseau’ya tepki gösterdi.

9.10.2018Avrupa

Yazar Sonuçları

Dünyanın öteki ucundaki Türkiye tablosunu sevdim

G-20 Parlamento Forumu için TBMM Başkanı Binali Yıldırım’la Arjantin’deyiz.

2.11.2018

‘Kaşıkçı vakası’

CİNAYET, tarafları itibariyle ‘uluslararası suç tanımı’na giriyor.

30.10.2018