MENÜ

Avrupa Parlamentosu

Avrupa Parlamentosu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Avrupa Parlamentosu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 13.579 Avrupa Parlamentosu haberi bulunmuştur.

Avrupa Parlamentosu Haberleri

Fransada polis şiddetine 140 adli soruşturma

Fransa'da polis şiddetine 140 adli soruşturma

Fransa İçişleri'nden Sorumlu Devlet Bakanı Laurent Lunez, Ulusal Polis Soruşturma Birimi'nin (IGPN) polisin sarı yeleklilerin gösterilerinde şiddet uyguladığı şüphesiyle 140 adli soruşturma başlattığını söyledi.

18.02.2019Dünya
5 ülkenin aşırı sağcıları, siyahlar giyerek Nazi destekçisi genarali andı

5 ülkenin aşırı sağcıları, siyahlar giyerek Nazi destekçisi genarali andı

Almanya, Çekya, Macaristan ve Estonya’dan neonazi grupların da aralarında bulunduğu 2 bin aşırı sağcı, Sofya’da siyahlar giyerek Nazi destekçisi genaleri andı. İzinsiz yürüyüşte Yahudi, Türk ve İslam karşıtı sloganlar atıldı.

17.02.2019Avrupa
AP’de Türkiye karşıtı çıkış

AP’de Türkiye karşıtı çıkış

Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu (AFET) Hollandalı parlamenter Kati Piri tarafından hazırlanan Türkiye raporunu ele almaya hazırlanırken Avrupa Halk Partisi’nden (EPP), “Türkiye, Avrupa Birliği’ne üye yapılmamalı” mesajı geldi.

17.02.2019Dünya
ABDden Türkiyenin Uygur açıklamasına destek

ABD'den Türkiye'nin Uygur açıklamasına destek

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Türkiye Dışişleri Bakanlığının Uygur Türkleri'ne ilişkin açıklamasına destek verdi.

15.02.2019Dünya
AP biber gazını kınadı

AP biber gazını kınadı

Avrupa Parlamentosu’, polisin gösterilerde eylemcilere karşı sert müdahalesi, orantısız güç kullanımını ve biber gazı kullanımını güçlü bir biçimde kınayan karar tasarısını onayladı.

15.02.2019Avrupa
Venezuela sert çıktı: Her türlü saldırıya karşılık veririz

Venezuela sert çıktı: Her türlü saldırıya karşılık veririz

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, Venezuela'ya karşı her türlü saldırı ya da müdahaleye karşı orantılı bir şekilde cevap vereceklerini bildirdi.

14.02.2019Dünya
ABDnin Venezuelaya insani yardımı provokasyon

'ABD'nin Venezuela'ya insani yardımı provokasyon'

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD'nin Venezuela'ya yaptığı insani yardıma ilişkin, "ABD insani yardım adı altında ülkede istikrarsızlık yaratarak darbe düzenlemek derdindedir. Benzer senaryolar başka ülkelerde de yaşandı. Bu bir provokasyondur." dedi.

14.02.2019Dünya
Suudi Arabistan ABnin kararını esefle karşıladı

Suudi Arabistan AB'nin kararını esefle karşıladı

Suudi Arabistan, Avrupa Birliği'nin (AB) kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadele standartlarına uymadığı için kara listeye alması karşısında üzüntü duyduğunu belirtti.

14.02.2019Dünya
AB telif hakkı düzenlemesinde uzlaştı

AB telif hakkı düzenlemesinde uzlaştı

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Andrus Ansip "Telif hakları konusunda anlaşma sağlandı. Avrupalılar artık dijital döneme uygun modern telif hakkı kurallarına sahip olacak" dedi.

14.02.2019Ekonomi
ABD, Venezuela konusunda tüm seçenekleri değerlendiriyor

ABD, Venezuela konusunda tüm seçenekleri değerlendiriyor

Beyaz Saray'da Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque Marquez ile görüşen ABD Başkanı Donald Trump, Oval Ofis'te bir kez daha Venezuela hakkında değerlendirmelerde bulundu.

14.02.2019Dünya
AB telif hakkı düzenlemesinde uzlaştı

AB telif hakkı düzenlemesinde uzlaştı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Dijital İç Pazardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Andrus Ansip, Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi arasında telif hakları yasalarının güncellenmesi konusunda yapılan müzakerelerde uzlaşı sağlandığını bildirdi.

14.02.2019Dünya
Maduro: Guaido er yada geç mahkeme önünde hesap verecek

Maduro: Guaido er yada geç mahkeme önünde hesap verecek

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, kendisini geçici başkan ilan eden Juan Guaido'nun er ya da geç mahkemelerde hesap vereceğini söylerken, muhalif liderin aksine Filistin davasına desteğini de yineledi.

13.02.2019Dünya
Avrupa Parlamentosu’ndan özel okullara destek sözü

Avrupa Parlamentosu’ndan özel okullara destek sözü

Avrupa Birliği Ulusal Özel Okullar Birlikleri Derneği (ECNAIS), 5 Şubat’ta Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nda ‘Avrupa Eğitiminin Modernizasyonunda Bir Köşe Taşı’ toplantısına katıldı.

13.02.2019Eğitim
Son dakika... İspanyada bütçe teklifi reddedildi

Son dakika... İspanya'da bütçe teklifi reddedildi

İspanya'da 8 aydır iktidarda olan sosyalist azınlık hükümetinin meclise sunduğu 2019 yılı bütçesinin reddedilmesiyle Başbakan Pedro Sanchez'in erken seçime gitme kararı alması bekleniyor.

13.02.2019Dünya
İtalya Başbakanı Conteden Avrupa’ya eleştiri

İtalya Başbakanı Conte'den Avrupa’ya eleştiri

 İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Avrupa projesinin itici gücünü kaybettiğini ve kritik bir aşamada olduğunu belirtti.

12.02.2019Dünya
Madurodan ABD yönetimine Ku Klux Klan benzetmesi

Maduro'dan ABD yönetimine 'Ku Klux Klan' benzetmesi

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin, ülkesindeki krizin nedeni olduğunu belirterek, Trump'ın Beyaz Saray ekibini, ırkçı örgüt Ku Klux Klan'a benzetti. Maduro, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin, ülkesindeki krizin nedeni olduğunu belirterek, "Venezuela'yı ele geçirmek için savaş çığırtkanlığı yapıyorlar." dedi.

12.02.2019Dünya
Son dakika... Rusya ve ABD arasında Venezuela görüşmesi

Son dakika... Rusya ve ABD arasında Venezuela görüşmesi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile bugün telefonda görüşme yapacağını duyurdu.

12.02.2019Dünya
ABnin ABD politikalarının peşine düşmemesi gerekiyor

"AB'nin ABD politikalarının peşine düşmemesi gerekiyor"

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, ülkesindeki krizin çözümüne yönelik Avrupa Birliği'nin (AB) devlet başkanlığı seçimi çağrısı yapmasına tepki göstererek, "AB'nin ABD politikalarının peşine düşmemesi gerektiğini" söyledi.

12.02.2019Dünya
Venezuelada askeri müdahale tehditleri arasında tatbikat

Venezuela'da askeri müdahale tehditleri arasında tatbikat

Venezuela Ordusu, askeri müdahale tehditlerinin arttığı bir dönemde 5 gün sürecek tatbikata başlarken, Devlet Başkanı Nicolas Maduro da ABD liderine, "Donald Trump da dışarı, tehditleri de dışarı." dedi.

11.02.2019Dünya
Avrupa bölünüyor

Avrupa bölünüyor

Avrupa Birliği nereye gidiyor? Mayıs ayı sonlarında Avrupa Parlamentosu seçimleri var. Seçimler eşiğinde ortaklar arasında derin kavgalar yaşanıyor.

9.02.2019Avrupa
AB, Kuzey Akım 2de uzlaştı

AB, Kuzey Akım 2'de uzlaştı

Rus doğal gazını Almanya'ya taşıyacak Kuzey Akım 2 projesinin AB gözetimine tabi tutulmasını sağlayacak düzenlemede uzlaşı sağlandı.

8.02.2019Ekonomi
Fransadan İtalya Başbakan Yardımcısı Maioya uyarı

Fransa'dan İtalya Başbakan Yardımcısı Maio'ya uyarı

Fransa, Sarı Yelekliler hareketinin liderleriyle buluşan İtalyan Başbakan Yardımcısı Luigi Di Maio'ya ülkenin içişlerine karışmama uyarısında bulundu. Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bu yeni tahrik, AB'nin kalbinde ortak olan iki komşu ülke arasında kabul edilemez" denildi.

7.02.2019Dünya
Son dakika.. Venezuelada ABD silahları ele geçirildi

Son dakika.. Venezuela'da ABD silahları ele geçirildi

Venezuela Kamu Güvenliği Bakanlığı, Valencia kentindeki Arturo Michelena Uluslararası Havalimanı'ndaki bir depoda ABD'nin Miami kentinden gönderilen çok sayıda silah ve mühimmatın ele geçirildiğini duyurdu

6.02.2019Dünya
SPD yine karıştı

SPD yine karıştı

Hükümet ortağı SPD yine fena karıştı. 2013’te 150’inci kuruluş yıl dönümünü kutlayan parti, seçmen kitleleri nezdinde giderek eriyor. Bu düşüşten bir an evvel kurtulmak için çabalayan SPD, bir krizden ötekine yuvarlanıyor.

6.02.2019Avrupa
‘Avrupa hedeflerinden uzaklaştıkça güçsüzleşiyor’

‘Avrupa hedeflerinden uzaklaştıkça güçsüzleşiyor’

Almanya’nın ilk azınlık siyasi oluşumu Yenilik ve Adalet Partisi (BİG) Genel Başkanı Haluk Yıldız, Avrupa Parlamentosu seçimleri aday tanıtımı toplantısında konuştu. Yıldız, “Avrupa kendi ideallerinden uzaklaştıkça güçsüzleşiyor. Dünya politikasında öngörüldüğü gibi rol alamıyor” dedi.

5.02.2019Avrupa
UID’den göçmenlere merkez partilerde siyaset yapma çağrısı

UID’den göçmenlere merkez partilerde siyaset yapma çağrısı

Avrupa Parlamentosu seçimlerine kısa bir süre kala, Uluslararası Demokratlar Birliği’nden (UID) basın açıklaması geldi. Açıklamada, "Son yıllarda Almanya’da birçok küçük parti göçmen kökenlilerin öncülüğünde kuruldu. Bir parçalanma gözlemliyoruz” denilerek, göçmenlere kendilerine yakın buldukları merkez partilerde siyaset yapmaları istendi.

5.02.2019Avrupa
Mühlet doldu AB bölündü

Mühlet doldu AB bölündü

ABD’nin muhalif lideri Guiado’yu ‘geçici başkan’ olarak kabulünün ardından Venezuela’da erken seçime gidilmesi için Devlet Başkanı Maduro’ya 8 gün mühlet veren AB ülkeleri, sürenin dolmasıyla Washington ile aynı eksende karar aldı. Ancak İtalya’nın itirazı, AB’nin ortak duruş sergilemesini engelledi. Venezuela krizi AB’yi de ikiye böldü.

5.02.2019Dünya
ABde Venezuela çatlağı... Dikkat çeken veto

AB'de Venezuela çatlağı... Dikkat çeken veto

Avrupa Birliği (AB) üyesi 13 ülke, Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu "geçici devlet başkanı" olarak tanıdığını açıklarken, AB'nin birlik olarak hareket edememesi dikkati çekti.

4.02.2019Dünya
AP Türkiye raporuna 319 değişiklik önergesi

AP Türkiye raporuna 319 değişiklik önergesi

Ankara’nın sert şekilde eleştirdiği, Hollandalı parlamenter Kati Piri tarafından kaleme alınan Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye raporu bugün Dışişleri Komisyonu’nda ele alınacak.

4.02.2019Dünya
Gizli oy hakkımızı istiyoruz

Gizli oy hakkımızı istiyoruz

- Engelsiz Erişim Derneği, görme engellilerin sandık başında refakatçisiz oy verebilmeleri için Boğaziçi Üniversitesi’yle sınırlı sayıda özel şablon hazırladı. Geçen iki seçimde bu şablon kullanıldı. Yerel seçimler için YSK özel şablona izin verdi ancak ’Ben bastırmam’ dedi.

3.02.2019Gündem
AB ile kritik buluşma

AB ile kritik buluşma

En son 2015’te toplanan Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye Ortaklık Konseyi toplantısının 15 Mart’ta yapılmasına karar verildi. Brüksel-Ankara hattındaki ilişkiler açısından kritik nitelikte olan toplantı, içeriği kadar zamanlaması açısından da önemli mesajlar içeriyor.

3.02.2019Dünya
Son dakika Madurodan seçim hamlesi...

Son dakika! Maduro'dan seçim hamlesi...

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "Ulusal Kurucu Meclis, bu yıl içinde parlamento seçimleri düzenleyecek. Ben ülkenin yasama yetkisine güveniyorum. Halkın karar vereceği özgür ve garanti edilmiş parlamento seçimlerine gideceğiz." dedi.

2.02.2019Dünya
Ruhaniden Venezuelaya destek mesajı

Ruhani'den Venezuela'ya destek mesajı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'yi Venezuela'da hükümet ve halka karşı komplolar kurmakla suçladı.

2.02.2019Dünya
AfD’yi kurduğuna bin pişman

AfD’yi kurduğuna bin pişman

Almanya’da sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) her geçen gün daha da radikalleşerek gücünü artırırken, Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) da partinin peşine düştü.

2.02.2019Avrupa
Sarı yelekliler Avrupa Parlamentosu seçimlerine hazırlanıyor

Sarı yelekliler Avrupa Parlamentosu seçimlerine hazırlanıyor

Fransa'da sarı yeleklilerin Paris Koordinatörü Thierry Paul Valette, mayıs ayında düzenlenecek Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine hazırlandıklarını bildirdi.

2.02.2019Dünya
Maduro rejimine son verme zamanı geldi

"Maduro rejimine son verme zamanı geldi"

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Miami'de yaşayan Venezuelalılar'la buluştuğu etkinlikte, Maduro ''rejimine'' karşı harekete geçilmesinin vaktinin geldiğini belirtti.

2.02.2019Dünya
ABD Guaido Venezuelasına insani yardım yapacak

ABD Guaido Venezuela'sına 'insani yardım' yapacak

ABD yönetimi, Venezuela'nın geçici devlet başkanı olarak tanıdığı muhalif lider Juan Guaido'nun talebine karşılık ülkeye "insani yardım" göndereceğini açıkladı.

2.02.2019Dünya
‘AP’nin Venezuela kararı sorunu derinleştirir’

‘AP’nin Venezuela kararı sorunu derinleştirir’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Venezuela’da kendini ‘geçici devlet başkanı’ ilan eden muhalif lider Juan Guaido’yu tanımasını eleştirdi. Çavuşoğlu, “Bu şekilde dışardan müdahale sağlıklı değildir. Allah korusun, içerde bir içsavaşa bile ülke sürüklenebilir” dedi.

2.02.2019Dünya
Guaidodan Venezuelaya ilaç yardımı açıklaması

Guaido'dan Venezuela'ya ilaç yardımı açıklaması

Venezuela’da kendisini ülkenin geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido, diğer ülkelerin de desteğiyle Venezuela'ya ilaç yardımının yapılacağını söyledi.

1.02.2019Dünya
Çavuşoğlu, Avrupa Parlamentosunun  Venezuela kararını değerlendirdi

Çavuşoğlu, Avrupa Parlamentosu'nun Venezuela kararını değerlendirdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Parlamentosu'nun (AP), Venezuela'da kendini "geçici devlet başkanı" ilan eden muhalif lider Juan Guaido'yu tanımasına ilişkin Çavuşoğlu, "Bu şekilde dışardan müdahale sağlıklı değildir, çözüm getirmez. Sorunu daha da derinleştirir. Allah korusun, içerde bir iç savaşa bile ülke sürüklenebilir." dedi.

1.02.2019Haber
Çavuşoğlu AB Gayriresmi Dışişleri Bakanları Toplantısına katıldı

Çavuşoğlu AB Gayriresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Parlamentosu'nun (AP), Venezuela'da kendini "geçici devlet başkanı" ilan eden muhalif lider Juan Guaido'yu tanımasına ilişkin Çavuşoğlu, "Bu şekilde dışardan müdahale sağlıklı değildir, çözüm getirmez. Sorunu daha da derinleştirir. Allah korusun, içerde bir iç savaşa bile ülke sürüklenebilir." dedi.

1.02.2019Dünya
Son dakika... ABden Birleşik Krallık için vize kararı

Son dakika... AB'den Birleşik Krallık için vize kararı

AB üyesi ülkeler, Brexit sonrasında İngiliz vatandaşlarına vize muafiyeti uygulanmasını kabul etti.

1.02.2019Dünya
Guaidodan ailesinin polislerce soruşturulduğu iddiası

Guaido'dan ailesinin polislerce soruşturulduğu iddiası

Venezuela'da kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, özel hareket polis birimi FAES mensuplarının, evinin etrafında eşi ve ailesi hakkında bilgi topladığını öne sürdü.

1.02.2019Dünya
AP, Guaidoyu Venezuelanın geçici başkanı olarak tanıdı

AP, Guaido'yu Venezuela'nın "geçici başkanı" olarak tanıdı

Avrupa Parlamentosu (AP), Venezuela'da kendini "geçici devlet başkanı" ilan eden muhalif lider Juan Guaido'yu tanıma kararı aldı.

31.01.2019Dünya
Dilek öğretmen Avrupa Parlamentosu’nda konuştu

Dilek öğretmen Avrupa Parlamentosu’nda konuştu

Samsun’un Çarşamba ilçesi Kumköy İlkokulu’nda görev yaparken uluslararası bir vakıf tarafından 2014 yılında ‘Dünyanın en iyi 50 öğretmeni’ arasında gösterilen Dilek Livaneli, resmi konuşmacı olarak Avrupa Parlamentosu’na katıldı.

31.01.2019Eğitim
Semra Eren Nijhar’ın kitabı Lordlar Kamarası’nda tanıtıldı

Semra Eren Nijhar’ın kitabı Lordlar Kamarası’nda tanıtıldı

Birleşik Krallık Parlamentosu’nun üst kamarası Lordlar Kamerası’nda Lord Balfe’nin önderliğinde, Türk yazar Semra Eren Nijhar’ın, ‘Türkler Londra’da’ adlı kitabı tanıtıldı.

31.01.2019Avrupa
‘Anlaşmasız boşanma riski arttı’

‘Anlaşmasız boşanma riski arttı’

ÜLKESİNİN Avrupa Birliği’nden ayrılma (Brexit) sürecine ilişkin başından bu yana izlediği tavrı son dakikada değiştirerek Çekilme Anlaşması’nı yeniden müzakereye açma mesajı veren İngiltere Başbakanı Theresa May ve bu yönde oy kullanan Avam Kamarası, Brüksel’de topa tutuldu. AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Avrupa Parlamentosu’nda (AP) Brexit’in tartışıldığı oturumda mevcut anlaşmanın en iyi ve tek belge olduğunun altını çizerek, “Yeniden müzakere edilmeyecek” dedi.

31.01.2019Dünya
AP’den Brexit sonrası vizesiz seyahate ‘yeşil ışık’

AP’den Brexit sonrası vizesiz seyahate ‘yeşil ışık’

Avrupa Parlamentosu (AP) Sivil Özgürlükler Komitesi, Brexit sonrasında AB ve İngiliz vatandaşlarına karşılıklı olarak vize muafiyeti uygulanması teklifine onay verdi. Buna göre, Brexit’in ardından AB ve İngiltere arasındaki seyahatlerde vatandaşlar karşılıklı olarak 180 gün içinde 90 günlük vizesiz giriş imkanı bulacak.

30.01.2019Avrupa
SPD Bavyera, yeni yöneticilerini seçti: Ertuğ yeniden parti yönetiminde

SPD Bavyera, yeni yöneticilerini seçti: Ertuğ yeniden parti yönetiminde

Bad Windsheim’de iki gün süren SPD Bavyera kurultayında aralarında Avrupa Parlamentosu Milletvekili İsmail Ertuğ’un da yer aldığı parti yöneticileri seçildi. Kurultaya Türk delegeler Bavyera Milletvekili Arif Taşdelen, Nürnberg Belediye Meclis üyesi Aynur Kır, Nürnberg Nordostbahnhof Başkanı Abdurrahman Gümrükçü de katıldı.

29.01.2019Avrupa
İngilterede Brexit için kritik gün

İngiltere'de Brexit için kritik gün

İngiliz parlamentosu Başbakan Theresa May'in Brexit anlaşmasının reddedilmesinin akabinde ülkenin izleyeceği yolu belirleyecek bir dizi oylama yapacak.

29.01.2019Dünya