MENÜ

Avrupa Birliği Komisyonu

Avrupa Birliği Komisyonu ile ilgili tüm haberleri, son dakika Avrupa Birliği Komisyonu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Avrupa Birliği Komisyonu haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 24.939 Avrupa Birliği Komisyonu haberi bulunmuştur.

Avrupa Birliği Komisyonu Haberleri

Avrupa’dan Türkiye’ye: Kararını ver

Avrupa’dan Türkiye’ye: Kararını ver

AVRUPA Birliği Komisyonu’nun Türkiye hakkında yayımladığı 19’uncu raporun olumsuz bir tablo çizmesi üyelik müzakerelerine yönelik tartışmaları alevlendirdi.

9.11.2016Dünya
En sert rapor

En sert rapor

AVRUPA Birliği Komisyonu’nun Türkiye hakkında açıkladığı 19’uncu İlerleme Raporu, şu ana kadar yayımlanan en sert belge olma özelliği taşıyor.

9.11.2016Dünya
Kati Piri: Vereceğimiz tek yanıt ilişkileri dondurmak

Kati Piri: Vereceğimiz tek yanıt ilişkileri dondurmak

Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Kati Piri açıklamada bulundu. Türkiye'nin "Avrupa itibarını kaybetti" açıklamasına cevap verdi. Piri, "İlişkileri dondurmak vereceğimiz tek yanıt" ifadelerini kullandı.

9.11.2016Dünya
En olumsuz İlerleme Raporu

En olumsuz İlerleme Raporu

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun bu çarşamba açıklayacağı İlerleme Raporu’nda Türkiye’ye yönelik ağır eleştiriler yer aldı. Şu ana kadar yayımlanan en sert ve olumsuz İlerleme Raporu halini alan belgede basın özgürlüğü ve yargı bağımsızlığı en yoğun eleştirilerin yer aldığı alanlar olarak göze çarpıyor.

6.11.2016Dünya
Avrupadan Cumhuriyet tepkisi

Avrupa'dan 'Cumhuriyet' tepkisi

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland, Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticilerine yönelik bugünkü operasyon konusunda bir bildiri yayınladı. Konuya ilişkin Avrupa Birliği Komisyonu'ndan da açıklama geldi.

31.10.2016Dünya
AB Komiseri’nden  sert Türkiye çıkışı

AB Komiseri’nden sert Türkiye çıkışı

AVRUPA Parlamentosu’nda Türkiye’deki gazetecilerin durumuna ilişkin ortak karar tasarısının tartışıldığı önceki gece düzenlenen oturuma Avrupa Birliği Komisyonu’nun Bölgesel Politikadan Sorumlu Üyesi Corina Cretu’nun çıkışı damga vurdu.

27.10.2016Dünya
ABden Kışanak açıklaması

AB'den 'Kışanak' açıklaması

Avrupa Birliği Komisyonu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gülten Kışanak ile Fırat Anlı’nın terör soruşturması kapsamında gözaltına alınmasına yönelik haberlerin ‘son derece endişe verici’ olduğunu belirtti.

26.10.2016Dünya
Vize muafiyeti yerinde sayıyor

Vize muafiyeti yerinde sayıyor

AVRUPA Birliği Komisyonu, Ankara ile Brüksel arasında varılan 18 Mart mutabakatının uygulanmasına yönelik üçüncü değerlendirme raporunu yayımladı.

28.09.2016Dünya
Vize muafiyeti için 7 kriter mesajı

Vize muafiyeti için 7 kriter mesajı

AVRUPA Birliği Komisyonu, Ankara ile Brüksel arasında 18 Mart’ta varılan ve vize muafiyetinin en önemli unsurlardan birini oluşturduğu mutabakatın uygulanışına ilişkin üçüncü değerlendirme raporunu bugün (Çarşamba) açıklayacak. AB, Hürriyet’in ulaştığı belgede, vize muafiyeti için gerekli 72 kriterden 7’sinin henüz karşılanmadığını belirterek, “Türkiye, AB’nin Türk vatandaşlarına yönelik vize taleplerini kaldırması için kalan vize liberalizasyonu kriterlerini karşılamak için mümkün olan en kısa zamanda gerekli önlemleri almalı” mesajı verdi.

27.09.2016Dünya
‘Varoluşsal krizdeyiz’

‘Varoluşsal krizdeyiz’

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, yıllık “Birliğin Durumu” konuşmasında AB’nin kısmi bir varoluşsal krizle karşı karşıya olduğunu söyledi. Juncker, Avrupa’nın ancak birlik için çalışılması halinde işleyeceğini vurguladı.

14.09.2016Dünya
Eski AB Komisyonu  Başkanı’na soruşturma

Eski AB Komisyonu Başkanı’na soruşturma

AVRUPA Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker selefi Jose Manuel Barroso hakkında etik soruşturması başlattı.

12.09.2016Dünya
Yine, yeniden ders saatleri: Azaltmalı mı, artırmalı mı

Yine, yeniden ders saatleri: Azaltmalı mı, artırmalı mı?

Öğretim süreleri, karar alıcıların sıklıkla değişiklik yaptığı alanların başında geliyor. Örneğin, Amerikan Başkanı Barack Obama 2009 yılında öğrencilerin okulda kalma süreleriyle ilgili ciddi bir tartışma başlattı. Obama, Amerikalı öğrencilerin diğer ülkelerdekilerle geleceğin meslekleri için rekabet edebilir hale gelmeleri amacıyla gün içinde daha uzun süre okulda kalmaları gerektiğini söyledi. Ülkemizde de öğretim sürelerinde değişiklik yapılması sık sık kamuoyuna yansıyor.

11.09.2016Eğitim
İlerleme Raporu 9 Kasımda

İlerleme Raporu 9 Kasım'da

AVRUPA Birliği Komisyonu bu yılki İlerleme Raporu’nu 9 Kasım’da yayımlamayı öngörüyor.

7.09.2016Dünya
Türk Sivil Havacılık Akademisi’nin temeli atıldı

Türk Sivil Havacılık Akademisi’nin temeli atıldı

Türk Sivil Havacılık Akademisi’nin temeli, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek tarafından İstanbul Atatürk Havalimanı bölgesinde bulunan inşaat alanında düzenlenen bir törenle atıldı. 2017 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanan projenin bölgedeki en büyük havacılık akademisi olması hedefleniyor.

7.09.2016Gündem
Türkiyeden Applea davet: Vergi teşviki sağlarız

Türkiye'den Apple'a davet: Vergi teşviki sağlarız

 AB'nin çıkardığı 13 milyar euroluk fatura ile  zor günler geçiren Apple'a Türkiye'den davet geldi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 'Apple Türkiye'ye taşınmalı' dedi.

30.08.2016Ekonomi
Alman gazeteci ve yazarlardan Türkiye kampanyası

Alman gazeteci ve yazarlardan Türkiye kampanyası

Almanya’dan yazar ve gazeteciler, Başbakan Angela Merkel ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’den Türkiye’de düşünce özgürlüğü konusunda daha fazla çabalamasını istedi.

28.08.2016Dünya
Zamana ters kelepçe

Zaman'a ters kelepçe

Önceki gün gözaltına alınan Zaman yazar, çalışan ve yöneticilerine ters kelepçe takıldı.

28.07.2016Gündem
AB: Basının özgürlüğü amaç olmalı

AB: Basının özgürlüğü amaç olmalı

OHAL kapsamında bazı medya kuruluşlarının kapatılıp bazı gazetecilerin gözaltına alınmasını değerlendiren Avrupa Birliği Komisyonu’nun Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn’ın sözcüsü Maja Kocijancic, “Bir aday ülke olarak Türkiye’nin basın özgürlüğünün de dahil olduğu mümkün olan en yüksek demokratik standart ve uygulamaları amaç edinmesine ihtiyacı var” dedi.

28.07.2016Dünya
‘Juncker yaptırım istemedi’ iddiası

‘Juncker yaptırım istemedi’ iddiası

AVRUPA Birliği Komisyonu’nun geçen hafta yaptığı olağan toplantısında darbe girişimi sonrasında Türkiye’ye yaptırım uygulanması fikrinin gündeme geldiği, ancak AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’in bunu engellediği iddia edildi.

27.07.2016Dünya
ABden Türkiyeye: İdam cezası geri gelirse...

AB'den Türkiye'ye: İdam cezası geri gelirse...

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, “Türkiye'nin idam cezasını geri getirmesi durumunda AB, üyelik sürecini anında durur” dedi. Juncker'e yanıt veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “İdam cezası konusunda görüş bildirebilirler ama tehditvari açıklama yaparlarsa bu ters teper” dedi.

25.07.2016Dünya
Aynı aileden iki karşıt kardeş: Abi AK Parti yöneticisi, kardeş darbe koordinatörü

Aynı aileden iki karşıt kardeş: Abi AK Parti yöneticisi, kardeş darbe koordinatörü

Başarısız darbe girişiminin sansasyonel sonuçlarından biri de, Genelkurmay Karargâhı’ndaki darbe girişimini koordine eden komutanlar arasında adı öne çıkan bir generalin, darbe girişiminin yöneldiği iktidar partisi yöneticisinin kardeşi çıkmasıydı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ı darbe bildirisini imzalaması için ikna etmeye çalışan isim olduğu da belirtilen bu general, Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Dönüşüm Daire Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli. Abisi ise AK Parti’de halen ekonomi işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Şaban Dişli idi.

Almanya, havaalanlarında güvenliği artırıyor

Almanya, havaalanlarında güvenliği artırıyor

İstanbul ve Brüksel’deki havalimanı saldırılarının ardından Almanya güvenliği daha da artırmayı planlıyor. Bu yönde atılacak adımların başında havaalanında uzmanların görevlendirilmesi geliyor.

3.07.2016Avrupa
İngilizce resmi dillerden çıkıyor

İngilizce resmi dillerden çıkıyor

Avrupa Birliği Hukuk Komisyonu Başkanı Danuta Maria Hübner, Birleşik Krallık'ın üyelikten ayrılması durumunda İngilizce'nin AB resmi dilleri arasından çıkarılacağını söyledi.

27.06.2016Dünya
Bu kez rest AB’den geldi

Bu kez rest AB’den geldi

AVRUPA Parlamentosu’nun TBMM’nin milletvekili dokunulmazlığına ilişkin kararının ele alındığı oturumunda konuşan Avrupa Birliği Komisyonu’nun Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, çok sert açıklamalar yaptı.

8.06.2016Dünya
ABden kalifiye işgücü için yeni atak

AB'den kalifiye işgücü için yeni atak

AB Komisyonu kalifiye işgücünün AB’ye yerleşebilmesi için revize edilmiş ortak bir Mavi Kart projesi için çalışıyor. Uygulamaya konacak bir göç ajandasıyla göçmen alımı da daha etkin bir biçimde şekillendirilecek.

5.06.2016Dünya
AB: Türkiye 69 ya da 70 kriteri yerine getirdi

AB: Türkiye 69 ya da 70 kriteri yerine getirdi

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye'nin vize muafiyeti için yerine getirmesi gereken 72 kriterden "69 ya da 70 tanesini karşıladığını" söyledi.

30.05.2016Dünya
‘Tehditlerden vazgeçilmeli’

‘Tehditlerden vazgeçilmeli’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB ile görüşmelerde netice alınmadığı takdirde Geri Kabul Anlaşması ile ilgili yasanın çıkmayacağına dair sözlerine AB Komisyonu Başkanı Juncker, “Tehditler kullanabileceğiniz en iyi diplomatik araç değil, dolayısıyla bazıları bunları kullanmayı bırakmalı” dedi.

26.05.2016Dünya
AB’nin Erdoğana yanıtı Japonya’dan geldi: Tehdidi bırakın

AB’nin Erdoğan'a yanıtı Japonya’dan geldi: Tehdidi bırakın

Vize muafiyeti sürecinde Terörle Mücadele Yasası bağlamında yaşanan tıkanıklığın gerginleştirdiği Ankara-Brüksel hattında karşılıklı mesajlar da yoğunlaştı.

26.05.2016Dünya
AB Komisyonundan Türkiye açıklaması

AB Komisyonu'ndan 'Türkiye' açıklaması

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean - Claude Juncker, "Şartların yerine getirilmesine değer veriyoruz, yoksa Türkiye ile AB arasındaki anlaşma gerçekleşmeyecek" dedi. Juncker'in açıklamalarıyla çelişen bir ifade kullanan AB Komisyonu sözcüsü ise Türkiye ile olan anlaşmanın çökmediğini söyledi.

12.05.2016Dünya
AP Türkiyenin vize serbestiyesini yarın görüşecek

AP Türkiye'nin vize serbestiyesini yarın görüşecek

AP yarın Türkiye'nin vize serbestisini görüşmek üzere olağanüstü toplanacak.

10.05.2016Dünya
Vizesiz Avrupa için büyük gün Çarşamba

Vizesiz Avrupa için büyük gün Çarşamba

Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri, Avrupa Birliği Komisyonu'nun, Türk vatandaşlarına Schengen ülkelerine vizesiz seyahati öngören tavsiye kararını Çarşamba günü AP Genel Kurulu'nda görüşecek.

9.05.2016Dünya
Türkiye’den anlaşmaya uymasını bekliyoruz

Türkiye’den anlaşmaya uymasını bekliyoruz

Avrupa Birliği (AB) ve Almanya’dan Başbakan Davutoğlu’nun istifasının ardından işbirliğinin sürmesi mesajları geldi. Almanya Başbakanı Merkel’in sözcüsü, “Bu AB ile Türkiye arasında yapılmış bir anlaşmadır” diyerek iki taraf arasında varılan mülteci uzlaşmasına sadık kalınılmasını beklediklerini söyledi.

6.05.2016Dünya
AP’de zemin çok kaygan

AP’de zemin çok kaygan

AVRUPA Birliği Komisyonu’nun vize muafiyeti tavsiyesinde bulunmasının ardından gözlerin çevrildiği, onay merkezlerinden biri olan Avrupa Parlamentosu’ndan gelen ilk sinyaller son derece olumsuz. Siyasi onayın en riskli kurumu olan AP, tüm kriterler karşılanmadan konunun onay sürecine sokulmasına karşı çıkıyor.

5.05.2016Dünya
Vizesiz Avrupa’ya ilk onay çıktı

Vizesiz Avrupa’ya ilk onay çıktı

Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye ile mülteci anlaşması paketinde yer alan ve pazarlıkları süren Türk vatandaşlarına vizesiz Avrupa konusunda ilk kararını verdi. AB Komisyonu, Türkiye’nin 72 şartın büyük bir kısmını yerine getirdiğini belirterek vize muafiyeti konusunda tavsiyede bulundu. Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi de onaylarsa 1982 yılından bu yana Almanya’nın girişimiyle uygulanan vize uygulaması 1 Temmuz 2016’dan itibaren son bulacak.

4.05.2016Dünya
AB Komisyonu’ndan tarihi öneri: Türk vatandaşlarına vize kalksın

AB Komisyonu’ndan tarihi öneri: Türk vatandaşlarına vize kalksın

Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden en önemli beklentileri arasında yer alan vize muafiyeti konusunda Brüksel’den olumlu haber geldi. Bu gelişme üzerine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ilk açıklamayı yaptı. Çavuşoğlu, "AB'nin sözünde durması gerekir" dedi.

4.05.2016Dünya
Vizede tarihi karar bugün

Vizede tarihi karar bugün

Türkiye ile AB arasında varılan mülteci anlaşması çerçevesinde Türkiye vatandaşlarına vizesiz Avrupa hakkı tanınmasını öngören karar bugün açıklanacak. AB Komisyonu’nun Türkiye’nin büyük ölçüde şartları karşıladığını belirterek vize muafiyeti getirilmesini tavsiye etmesi bekleniyor. Türkiye, vize muafiyeti için gerekli 72 kriterden 67’sini karşılıyor. Komisyon, geri kalan kritik şartların gecikmeksizin yerine getirilmesini talep edecek. Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Konseyi de onay verirse haziran sonu itibariyle vizesiz Schengen hedefi gerçek olabilir. Öte yandan İngiliz gazetesi Financial Times, 10 sayfalık raporun taslağına ulaştı.

3.05.2016Dünya
Avrupa’dan LGBTİ ödevi

Avrupa’dan LGBTİ ödevi

11 Nisan’da Brüksel’de bir toplantı yapıldı. Türkiye’nin yoğun gündemi nedeniyle arada kaynadı. Bir imza töreniydi ve başlığı “Batı Balkanlar ve Türkiye için EU/CoE Horizontal Facility” diye açıklanmıştı.

23.04.2016Dünya
Avrupa Birliğinden Googlea Android suçlaması

Avrupa Birliği'nden Google'a Android suçlaması

Avrupa Birliği Komisyonu’nun rekabetten sorumlu birimi Google’ı kendi uygulamalarını zorunlu tutarak Android’in gücünü kötüye kullanmakla suçluyor.

21.04.2016Teknoloji
Vizede kritik tarih 4 Mayıs

Vizede kritik tarih 4 Mayıs

AB Komisyonu, 4 Mayıs’a kadar vize serbestisi için gereken 72 şartın yerine getirilmesi halinde muafiyet sürecinin başlaması için tavsiyede bulunmaya hazırlandığını açıkladı. Türk kaynaklar kriterlerin 55’inin karşılandığını, diğerlerinin de en kısa sürede tamamlanacağını söylüyor.

20.04.2016Dünya
AB 4 Mayısta Türkiye kararını verecek

AB 4 Mayıs'ta 'Türkiye' kararını verecek

Avrupa Birliği Komisyonu, Ankara'nın 'vizesiz Avrupa' için gereken şartları yerine getirip getirmediğine 4 Mayıs'ta karar verileceğini açıkladı.

20.04.2016Dünya
Başbakan Davutoğlundan Avrupanın kalbinde mülteci sitemi

Başbakan Davutoğlu'ndan Avrupa'nın kalbinde 'mülteci' sitemi

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye'nin AB'ye vizesiz seyahat için gerekli olan tüm kriterleri yerine getirmesi gerektiğini ve bu kriterlerin Türkiye için "hafifletilmeyeceğini" söyledi. Bu açıklamanın ardından Strasbourg'daki Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa'nın kalbinde mültecilerle ilgili üzerine düşeni yapmayan ülkelere sitem etti: "Dostlarımız, maalesef, külfet paylaşımında gereken sorumluluğu üstlenmemiş, bölge ülkeleri yalnız bırakılmıştır."

19.04.2016Dünya

Yazar Sonuçları

AB'yle karar anına doğru

Bundan daha birkaç ay önce "birbirleri hakkında daha az birbirleriyle daha çok konuşma" kararı alan Türkiye ile Avrupa Birliği son dönemde atışmaktan başka bir şey yapmıyor. Gerek Ankara'dan gerekse Brüksel'den gelen sinyaller hayra alamet değil. İlişkilerin geleceğine yönelik karar anına her geçen gün biraz daha yaklaşılıyor.

9.11.2016

Bana mı sordun?

AHMET Hakan dünkü yazısının ‘Bana mı sordun?’ başlıklı bölümünde Türkiye’de yakın gelecekte kimin günah keçisi gösterileceğine işaret ediyor.

1.07.2016

Yeni Başbakan İngilizce konuşmayacak

İŞİN içerideki boyutu ön plandaydı elbette.

7.05.2016