MENÜ

Avrupa Birliği Komisyonu

Avrupa Birliği Komisyonu ile ilgili tüm haberleri, son dakika Avrupa Birliği Komisyonu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Avrupa Birliği Komisyonu haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 24.935 Avrupa Birliği Komisyonu haberi bulunmuştur.

Avrupa Birliği Komisyonu Haberleri

AB’yle ilişkilerde 2018 baharı kilit

AB’yle ilişkilerde 2018 baharı kilit

Brüksel’de önceki gün yapılan Türkiye-AB Siyasi Diyalog Toplantısı iki tarafın da pozisyonunu ortaya koyması açısından önemli oldu. AB kanadında 2017’ye yönelik beklentiler neredeyse sıfırlanmış durumda. Sonbahardaki Almanya ve Avusturya seçimlerinin ardından 2018 baharının kilit önemde olacağı yorumları yapılıyor.

26.07.2017Dünya
AB Komisyonu Başkanı Juncker’den Türkiye mesajı

AB Komisyonu Başkanı Juncker’den Türkiye mesajı

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, AB’nin Türkiye ile ilişkileri koparma niyetinde olmadığı mesajını verdi. Juncker, Alman Bild am Sonntag gazetesinde kaleme aldığı makalede, Türkiye’nin üyelik perspektifi konusunda ılımlı mesaj verdi.

16.07.2017Dünya
Avrupadan 15 Temmuz dayanışması

Avrupa'dan 15 Temmuz dayanışması

AVRUPA Birliği Komisyonu, 15 Temmuz mesajı yayımlayarak Türk halkıyla dayanışma içinde olduğunu belirtti.

14.07.2017Dünya
G20 nedir G20 Zirvesine katılacak ülkeler hangileri, hangi konular görüşülecek

G20 nedir? G20 Zirvesi'ne katılacak ülkeler hangileri, hangi konular görüşülecek?

İki gün sürece olan G20 Zirvesi bugün başlıyor. Almanya'nın ‘Birbirine bağlı bir dünyayı şekillendirmek' sloganıyla gerçekleştirdiği zirvede, kendi gündemi dışında, terörle mücadele, Suriye ve Ukrayna'daki ihtilaf gibi uluslararası konuların da ele alınması planlanıyor. Peki G20 nedir? G20 Zirvesi'ne katılacak ülkeler hangileri, hangi konular görüşülecek?

7.07.2017Gündem
Googlea Avrupadan çok ağır ceza: 2.42 milyar euro

Google'a Avrupa'dan çok ağır ceza: 2.42 milyar euro!

Google, rekabet kurallarını ihlâl ettiği gerekçesiyle Avrupa Birliği tarafından 2.42 milyar euro tutarında cezaya çarptırıldı. Google'ın bu cezaya cevabı ise bakın ne oldu?

28.06.2017Teknoloji
İşte Googlea rekor cezanın detayları Şimdi ne olacak...

İşte Google'a rekor cezanın detayları! Şimdi ne olacak...

Dünya teknoloji devi Google’a karşılaştırmalı alışveriş imkanı sunan “Google Shopping” hizmeti ile ilgili rekor ceza kesildi. AB Komisyonu tarafından kesilen 2.4 milyar Euro’luk cezanın gerekçesi olarak da, şirketin aynı koşullarda reklam aldığı e-ticaret platformlarını, eşit olmayan şartlarda listelediği öne sürüldü.

27.06.2017Ekonomi
2 banka için kurtarma paketi hazırlandı

2 banka için kurtarma paketi hazırlandı

İtalyan hükümeti, ülkede iflasın eşiğindeki iki bankanın kurtarılması için likidite desteği sağlanacağını açıkladı.

27.06.2017Ekonomi
AB, Türkiyeden 5 kat fazla mülteci aldı

AB, Türkiye'den 5 kat fazla mülteci aldı

Almanya'da yayımlanan Bild gazetesinin Avrupa Birliği Komisyonu'nun raporuna dayandırdığı haberine göre Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki anlaşmanın yürürlüğe girdiği 20 Mart 2016'dan bu yana AB'den Türkiye'ye bin 210 sığınmacı geri gönderilirken, 6 bin 254 Suriyeli de Türkiye'den AB ülkelerine kabul edildi.

27.06.2017Dünya
‘Erdoğan’ın önünde diz çökeceğimiz  anlamına gelmez’

‘Erdoğan’ın önünde diz çökeceğimiz anlamına gelmez’

ALMAN Der Spiegel dergisine verdiği demeçte Türkiye-AB ilişkilerine dair soruları da yanıtlayan Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, aday ülke Türkiye ile görüşmelere bağlı olduklarını, ancak Türkiye’den yeterli isteği göremediklerini söyledi. Juncker, “(Cumhurbaşkanı) Erdoğan ile görüşmelere devam ediyorsak, bu onun önünde diz çökeceğimiz anlamına gelmez” dedi.

10.06.2017Dünya
Emisyon skandalı yayılıyor: Fiat Chryslere dava açıldı

Emisyon skandalı yayılıyor: Fiat Chrysler'e dava açıldı

ABD Adalet Bakanlığı, otomotiv şirketi Fiat Chrysler'e emisyon kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açıldığını duyurdu.

23.05.2017Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB’yle buluşması  25 Mayıs’ta

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AB’yle buluşması 25 Mayıs’ta

AVRUPA Birliği Komisyonu Sözcüsü Margaritis Schinas, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 25 Mayıs’ta görüşeceğini duyurdu.

19.05.2017Dünya
ABden Fiat nedeniyle İtalya’ya yasal süreç

AB'den Fiat nedeniyle İtalya’ya yasal süreç

Avrupa Birliği Komisyonu, İtalya’ya emisyon yönetmeliklerinden kaynaklı sorumluluklarını yerine getirmediği gerekçesiyle yasal süreç başlatma kararı aldı.

17.05.2017Ekonomi
En kırmızı çizgimiz, ilişkiler kesilir dedi...

'En kırmızı çizgimiz, ilişkiler kesilir' dedi...

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, idamın yeniden gelmesinin Türkiye'nin Avrupa ailesini reddi olacağını, ilişkilerin kesileceğini söyledi. Alman Rheinische Post gazetesine konuşan Juncker, 16 Nisan referandumu sonrasında AB'nin Türkiye ile müzakereleri kesmesi yönündeki görüşleri için "Bu sembolik siyaset olur" dedi. Türkiye-AB müzakerelerinin zaten defacto olarak donmuş durumda olduğunu kaydeden Juncker, ilişkilerin kesilmesine AB Komisyonunun değil, üye ülkelerin karar verdiğini söyledi.

8.05.2017Dünya
ABden Türkiyeye önemli ekonomik işbirliği mesajı

AB'den Türkiye'ye önemli 'ekonomik işbirliği' mesajı

Avrupa Birliği Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu komiseri Hahn, "Türkiye Avrupa Birliği perspektifinden uzaklaşıyor. Dostane ilişkilerin tekrar kurulması halinde Türkiye ile Avrupa ekonomik anlamda işbirliği yapabilir" dedi.

2.05.2017Dünya
Son dakika: Avrupadan yine ortalığı karıştıracak Türkiye hamlesi

Son dakika: Avrupa'dan yine ortalığı karıştıracak Türkiye hamlesi

AP'nin bu yılki raporuna müzakereleri sekteye uğratma amaçlı vurgular damga vurdu. Raporda sert unsurlar yer alıyor.

27.04.2017Dünya
Hahn: İlişkileri tartışmanın zamanı geldi

Hahn: İlişkileri tartışmanın zamanı geldi

AP’da referandum sonrası gelişmelerin ve ilişkilerin geleceğinin ele alındığı Türkiye oturumu, Ankara açısından son derece olumsuz bir atmosferde geçti.

26.04.2017Dünya
Avrupa Birliği’nden ‘mesafeli’ açıklama

Avrupa Birliği’nden ‘mesafeli’ açıklama

REFERANDUM sonuçlarına ilişkin oldukça ‘mesafeli’ bir değerlendirme yapan Avrupa Birliği (AB), ABD gibi Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafından hazırlanacak raporu bekleyeceğini belirtti. Anayasa değişikliklerinin uygulanmasını öne çıkaran AB, geniş uzlaşı çağrısı yaptı.

16.04.2017Dünya
Son dakika.. İsveç şokta Kamyonlu dehşet... Ölü ve yaralılar var

Son dakika.. İsveç şokta! Kamyonlu dehşet... Ölü ve yaralılar var

İsveç'in başkenti Stockholm'de saat 16.00 sularında şehrin en işlek bölgelerinden Drottninggatan caddesinde kamyon dehşeti yaşandı. Kamyonlu bir saldırgan aracı mağazanın önündeki kalabalığa doğru sürdü. Saldırıda 4 kişi ölürken 9'u ağır 15 kişinin yaralandığı açıklandı. Saldırı sonrasında İsveç parlamentosunun giriş çıkışları, tüm metro istasyonları ve tren garı kapatıldı. İsveç polisi, Stockholm’deki kamyonlu saldırıyla ilgili bir şüphelinin gözaltına alındığını duyurdu. Polis yetkilileri, gözaltına alınan kişinin daha önce fotoğrafı basına dağıtılan kişi olup olmadığı konusunda açıklama yapmadı.

7.04.2017Dünya
Otoyol vergisinin önünde engel kalmadı

Otoyol vergisinin önünde engel kalmadı

Almanya’da Eyaletler Meclisi, Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt’in hazırladığı ve geçen hafta Federal Meclis tarafından kabul edilen otoyol vergisini onayladı.

31.03.2017Ekonomi
Kapıda vize 1 Nisanda başlıyor

Kapıda vize 1 Nisan'da başlıyor!

Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosluğu internet sitesinden yaptığı açıklamada, 'kapıda vize' olarak adlandırılan geçici vize uygulamasının 1 Nisan itibariyle başlayıp 30 Eylül’de sona ereceğini duyurdu.

30.03.2017Gündem
Avrupa Komisyonu, Türkiyenin AB Büyükelçisini çağırdı

Avrupa Komisyonu, Türkiye'nin AB Büyükelçisi'ni çağırdı

Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye'nin AB Büyükelçisi'ni çağırdı. Komisyon sözcüsü, Türk Büyükelçi'den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün kullandığı bazı ifadelerle ilgili açıklama istendiğini söyledi.

23.03.2017Dünya
Türkiyenin çıkışına ABden yanıt geldi

Türkiye'nin çıkışına AB'den yanıt geldi

Türkiye'nin AB ile arasındaki göçmen anlaşmasını lağvedilebileceğini ima etmesi üzerine Avrupa Birliği Komisyonu Sözcüsü'nden yanıt geldi. Sözcü, "AB, Türkiye ile göçmen anlaşmasına bağlıdır" dedi.

15.03.2017Dünya
Bakan Schengen ülkelerine de giremeyecek iddiasına yanıt geldi: Engelleyemezler

'Bakan Schengen ülkelerine de giremeyecek' iddiasına yanıt geldi: Engelleyemezler

Hollanda tarafından 'istenmeyen kişi' ilan edilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın bu yüzden, Schengen anlaşmasına dahil diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerine de giremeyeceği öne sürüldü. Bu iddiayı yorumlayan Vizesiz Avrupa Araştırma Grubu Başkanı Prof. Dr. Harun Gümrükçü ise “Böyle saçma bir yorum olamaz. Bakan Kaya ne yapmış? Hollanda’ya gizlice mi girmiş? Yoksa orada yasa dışı eylem mi yapmış? Orada tek yapılan diplomatik dokunulmazlığı olan bir bakanın kendi konsolosluğuna girmeye çalışması” dedi.

13.03.2017Dünya
Kapıda vizeye devam

Kapıda vizeye devam

AVRUPA Birliği Komisyonu, Yunanistan’da büyük tepkiye neden olan, Yunan adalarına girişte Türklere yönelik ‘kapıda vize’ uygulaması konusunda geri adım attı.

8.03.2017Ekonomi
Vize için 72 şarttan 7’si yerine getirilemedi

Vize için 72 şarttan 7’si yerine getirilemedi

ANKARA ile Brüksel’in üzerinde anlaştığı, mülteci krizi odaklı, 18 Mart mutabakatının üzerinden neredeyse bir yıl geçerken uygulamada her iki taraf açısından da sıkıntı yaşanıyor.

28.02.2017Dünya
AB ehliyetleri Divan’a taşıdı

AB ehliyetleri Divan’a taşıdı

Avrupa Birliği Komisyonu, sürücü belgelerinde gerekli kuralların uygulanmaması nedeniyle Hollanda, İsveç, Portekiz ve Hırvatistan’a karşı Avrupa Adalet Divanı’nda yargı süreci başlattı.

16.02.2017Dünya
‘Türkiye’ye hızlı vize serbestisine karşıyım’

‘Türkiye’ye hızlı vize serbestisine karşıyım’

AVRUPA Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Türkiye vatandaşları için vize serbestisi sağlanması sürecinin hızlandırılması taraftarı olmadığını söyledi.

25.12.2016Dünya
Gümrük Birliği ‘yetki’ bekliyor

Gümrük Birliği ‘yetki’ bekliyor

AVRUPA Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye ile 21 yıldır devrede olan ve artık günün şartlarına yanıt vermeyen Gümrük Birliği’nin modernize edilmesi için teknik süreci başlattı.

22.12.2016Ekonomi
PKK sorusuna cevap veremedi

PKK sorusuna cevap veremedi

Avrupa Birliği Komisyonu Başsözcü Yardımcısı Winterstein, terör örgütü PKK'nın Avrupa'daki faaliyetlerinin durdurulması için harekete geçip geçmeyeceklerine ilişkin soruları yanıtsız bıraktı.

13.12.2016Dünya
Dolar fiyatları güne böyle başladı

Dolar fiyatları güne böyle başladı

Lokal ve yabancı döviz satışları, global piyasalar ve kur tarafına yönelik tedbir içermemesi nedeniyle piyasaları tatmin etmeyen EKK açıklamaları ile dün gün içinde sert dalgalanma kaydeden dolar/TL bu sabah 3.44 civarında hareket ediyor.

9.12.2016Ekonomi
AB Komisyonu Başkanı Junckerden Türkiye açıklaması

AB Komisyonu Başkanı Juncker'den 'Türkiye' açıklaması

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Türkiye-AB ilişkilerine yönelik "Bizim onlara olduğu kadar, Türkiye'nin de Avrupa'ya ihtiyacı var" dedi.

2.12.2016Dünya
Almanya, G20 dönem başkanlığını devraldı

Almanya, G20 dönem başkanlığını devraldı

Almanya, bugün itibarıyla G20 dönem başkanlığını Çin'den devraldı.

1.12.2016Dünya
Çipras: Türkiye ile  kanallar açık tutulmalı

Çipras: Türkiye ile kanallar açık tutulmalı

CUMHURBAŞKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile ilişkilerin askıya alınması kararına mültecilerle ilgili ‘Sınırı açarız’ restine tepki gelmeye devam ediyor.

26.11.2016Dünya
AB vizesiz girişlere kontrol sistemi getiriyor

AB vizesiz girişlere kontrol sistemi getiriyor

Avrupa Birliği Avrupa’ya vizesiz seyahat edenlere internet üzerinden başvuru zorunluluğu getirmeye hazırlanıyor. Vize serbestisi sağlanması durumunda, yeni uygulama Türkiye’yi de etkileyecek.

17.11.2016Dünya
Junckerden Trump için iki kayıp yıl uyarısı

Juncker'den Trump için 'iki kayıp yıl" uyarısı

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, ABD'nin yeni başkanı seçilen Donald Trump'ın göreve başlamasının dünya için 'iki kayıp yıl' anlamına geleceğini söyledi.

12.11.2016Dünya
AB raporunun şifreleri

AB raporunun şifreleri

AVRUPA Birliği Komisyonu’nun önceki gün Türkiye için yayımladığı 19’uncu rapor eleştirinin en yaygın, ilerlemenin en düşük olduğu, en sert belge olma özelliğine sahip.

10.11.2016Dünya

Yazar Sonuçları

Katar krizi ve Türkiye'nin dış politika zaafları

Katar Krizi'nin başlayalı bir hafta oldu. Bu bir hafta zarfında Türkiye ile Katar arasındaki ilişkiler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olduk. Osmanlı döneminde Katar'la olan yakınlığımızın ne kadar köklü bir tarihi arka plan oluşturduğunu bir kez daha hatırladık.

11.06.2017

AB ile büyük kopmaya doğru mu?

16 Nisan tarihinde sandıktan -ister evet, ister hayır- hangi sonuç çıkarsa çıksın, bu referandumun net kaybedeninin Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri olacağı tartışma götürmez.

21.03.2017

İyi anlatmalılar

Referandumun tarihi bugün, yarın belli olacak. Ama hazırlıklar son sürat devam ediyor. “Evet” cephesi de, “Hayır” cephesi de şimdiden sokağa inmiş durumda...

9.02.2017

AB'yle karar anına doğru

Bundan daha birkaç ay önce "birbirleri hakkında daha az birbirleriyle daha çok konuşma" kararı alan Türkiye ile Avrupa Birliği son dönemde atışmaktan başka bir şey yapmıyor. Gerek Ankara'dan gerekse Brüksel'den gelen sinyaller hayra alamet değil. İlişkilerin geleceğine yönelik karar anına her geçen gün biraz daha yaklaşılıyor.

9.11.2016