MENÜ

Avrupa Birliği Komisyonu

Avrupa Birliği Komisyonu ile ilgili tüm haberleri, son dakika Avrupa Birliği Komisyonu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Avrupa Birliği Komisyonu haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 24.932 Avrupa Birliği Komisyonu haberi bulunmuştur.

Avrupa Birliği Komisyonu Haberleri

AB’den Türkiyeyi kızdıracak açıklama

AB’den Türkiye'yi kızdıracak açıklama

TÜRK sınırını geçtikleri için tutuklanan ve yargı süreçleri devam eden iki Yunan askeri konusunda Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Calude Juncker’den diplomatik sınırları zorlayan bir açıklama geldi.

18.04.2018Dünya
Avrupa Komisyonu Türkiye raporunu açıkladı

Avrupa Komisyonu Türkiye raporunu açıkladı

AVRUPA Birliği Komisyonu, eski ismi İlerleme Raporu, yeni ismi ise Türkiye Ülke Raporu olan belgeyi yayımladı. Raporda, "AB Türkiye'den dev adımlarla uzaklaştı" ifadesi yer aldı. ABD, Türkiye'nin mültecilerin konusundaki faaliyetlerini 'olağanüstü' ifadesiyle övdü.

17.04.2018Dünya
Almanya’dan Rusya’ya sert mesaj ‘Böyle devam edemez’

Almanya’dan Rusya’ya sert mesaj ‘Böyle devam edemez’

ABD’nin, İngiltere ve Fransa ile koordinasyon içinde Suriye’ye düzenlemeyi planladığı ancak henüz ne zaman ve nasıl yapılacağı netleşmeyen olası askeri operasyona katılmayacağını net şekilde açıklayan Almanya, kimyasal silah saldırısının sorumlularının cezasız kalmaması gerektiğini söyledi. Brüksel’de Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile bir araya gelen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Batı dünyasının uyum içinde hareket etmesi gerektiğini belirterek “Rusya’nın tavrını değiştirmesi olmazsa olmaz şart” dedi.

13.04.2018Dünya
AB ‘ikinci dilim 3 milyar’ı Türkiye’ye nasıl ödeyecek

AB ‘ikinci dilim 3 milyar’ı Türkiye’ye nasıl ödeyecek

AB Komisyonu, Avrupa’ya 2015 sonbaharında yaşanan mülteci akınını durdurmak için Türkiye AB arasında imzalanan mülteci sözleşmesini devam ettirmek istiyor. AB Bütçe Komisyonu Başkanı Günther Oettinger üye ülkeler arasında Türkiye’deki mülteciler için vaat edilen ikinci dilim 3 milyar euronun nasıl ödeneceği konusunda çıkan anlaşmazlığı önümüzdeki hafta içinde çözmeye çalışacaklarını açıkladı.

8.04.2018Avrupa
Hükümetten flaş vize serbestisi açıklaması

Hükümetten flaş vize serbestisi açıklaması

AB Bakanı Çelik, vize serbestisi konusunda bir AB heyetinin bu ay Türkiye'ye geleceğini, AB'nin görüşlerini ileteceğini bildirdi.

4.04.2018Gündem
AB’den Müslüman çıkışı

AB’den Müslüman çıkışı

Avrupa Birliği Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Müslüman toplumun tüm çeşitliliğiyle birlikte Avrupa’nın geleceğinde önemli rol oynayacağını belirtti.

28.03.2018Avrupa
Kritik gelişme... Vize heyeti Nisanda geliyor

Kritik gelişme... Vize heyeti Nisan'da geliyor

TÜRKİYE’nin vize muafiyeti için gerekli olan ancak henüz karşılanmayan yedi kriter için sunduğu pozisyon belgesine ilişkin çalışmaları tamamlama aşamasına gelen Avrupa Birliği Komisyonu, Ankara’ya teknik bir heyet göndermeyi planlıyor. Heyetin, belgeye ilişkin pürüzleri gidermek ve AB açısından kabul edilebilir hale gelmesini sağlamak amacıyla nisanda Türkiye’de olması öngörülüyor.

27.03.2018Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Zorlu bir dönemi geride bırakmış olmayı umuyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Zorlu bir dönemi geride bırakmış olmayı umuyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-AB ilişkilerinde zorlu bir dönemi geride bırakmış olmayı umduklarını belirterek, AB'ye "Gelin, güçlü, müreffeh ve istikrar abidesi Avrupa'yı hep birlikte inşa edelim." çağrısında bulundu.

26.03.2018Gündem
Avrupa’yı bölmek, ABD’nin çıkarına değil

Avrupa’yı bölmek, ABD’nin çıkarına değil

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, Avrupa ile ABD arasında yaşanabilecek bir ticaret savaşı konusunda Washington’u uyardı. Altmaier, böylesi bir savaşın her iki tarafın vatandaşlarının çıkarına olmadığını söyledi.

19.03.2018Avrupa
İrandan çarpıcı ABD iddiası Teröristleri helikopterle...

İran'dan çarpıcı ABD iddiası! Teröristleri helikopterle...

 İran Meclis Başkanı Ali Laricani, ABD'nin terör örgütü DEAŞ militanlarını Afganistan'a naklettiğini iddia etti.

15.02.2018Dünya
‘AB ile yeni dönem başladı’

‘AB ile yeni dönem başladı’

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, vize serbestisiyle ilgili çalışmanın tamamlanarak Avrupa Birliği’ne (AB) iletildiğini belirterek, “Bugün itibarıyla yeni bir sürecin başladığını ifade edebiliriz. Bu sağlanırsa şüphesiz Türkiye’deki AB algısı da değişecektir” dedi.

7.02.2018Dünya
AB Bakanından flaş vize açıklaması

AB Bakanı'ndan flaş vize açıklaması

AB Bakanı Ömer Çelik, "Vize ile ilgili çalışmayı tamamladık. Bugün yarın komisyona bu çalışma teslim edilecek. Türkiye üzerine düşen bütün mükellefiyetleri yerine getirmiştir. Bize göre 72 kriterin hepsi yerine getirilmişti" dedi.

7.02.2018Gündem
Güney Kıbrısta ikinci Anastasiadis dönemi

Güney Kıbrıs'ta ikinci Anastasiadis dönemi

Güney Kıbrıs'ta seçimin ikinci turunu da kazanan Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis görevine devam edecek. Anastasiadis, Ada'nın bölünmüşlüğüne son vermek üzere Kuzey Kıbrıs ile diyaloğu sürdüreceklerini belirtti.

5.02.2018Dünya
AB plastik çöpten vergi alabilir

AB plastik çöpten vergi alabilir

AB Komisyonu’nun bütçeden sorumlu üyesi Günther Oettinger, plastik çöpe vergi uygulanması önerisinin değerlendirildiğini söyledi. Oettinger, Avrupa’da açığa çıkan plastik çöplere dikkati çekti.

11.01.2018Dünya
Yeni dönem mesajı: Dürüstlük istiyoruz

Yeni dönem mesajı: Dürüstlük istiyoruz

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Kasım Gülpınar, AB Dönem Başkanlığı’nı devralmaya hazırlanan Bulgaristan’ın, 6 aylık programda Türkiye’ye yer vermemesiyle ilgili Brüksel’i işaret edip “Avrupa artık dürüst olmalı” dedi.

27.12.2017Gündem
Polonyanın yargı reformuna ABden yaptırım

Polonya'nın 'yargı reformuna' AB'den yaptırım

YARGI bağımsızlığını ve güçler ayrılığını tehlikeye sokacak yasal düzenlemeler nedeniyle Polonya’yı yaklaşık iki yıldır uyaran Avrupa Birliği Komisyonu, Varşova geri adım atmamakta ısrar edince tarihinde ilk kez bir üye ülke için resmi yaptırım mekanizmasını devreye soktu.

20.12.2017Dünya
ABden bir ilk ‘Nükleer opsiyonu’ devreye soktu

AB'den bir ilk! ‘Nükleer opsiyonu’ devreye soktu

POLONYA’yı defalarca uyarmasına rağmen beklediği yanıtı alamayan Avrupa Birliği Komisyonu, tarihinde ilk kez bir üye ülke için resmi yaptırım mekanizmasını devreye sokma kararı aldı.

20.12.2017Dünya
AB Komisyonundan IKEAya vergi şoku

AB Komisyonu'ndan IKEA'ya vergi şoku

Avrupa Birliği Komisyonu mobilya devi IKEA'nın vergi kaçırdığına dair iddialara dair soruşturma başlattı.  AB bir süredir uluslararası şirketler üzerindeki vergi denetimlerini arttırmıştı. IKEA, 1 milyar dolarlık vergiyi ödememekle suçlanıyor.

18.12.2017Ekonomi
Türkiye merakla bekliyordu... Avrupa döner kararını verdi

Türkiye merakla bekliyordu... Avrupa 'döner' kararını verdi

Avrupa Parlamentosu, fosfat katkı maddesi kullanıldığı için dondurulmuş döner etinin yasaklanmasına yol açabilecek düzenleme talebini geri çevirdi.

13.12.2017Dünya
Euro Grubunun yeni başkanı Portekizli Centeno

Euro Grubu'nun yeni başkanı Portekizli Centeno

Dört adayın olduğu Euro Grubu başkanlığı için yapılan seçimi Portekiz Maliye Bakanı Centeno kazandı. Centeno yılbaşında görevi Hollondalı Dijsselbloem'den devralacak.

5.12.2017Dünya
Dönerde tartışma büyüyor... Gıda Bakanlığı: AB yasaklarsa biz de yasaklayabiliriz

Dönerde tartışma büyüyor... Gıda Bakanlığı: AB yasaklarsa biz de yasaklayabiliriz

AB’nin kalp ve böbreğe zararlı gerekçesiyle dondurulmuş döner ile kebap, sosis ve benzer ürünlerde fosfatı yasaklama adımı, tartışma yarattı.

2.12.2017Ekonomi
ABden Türkiye mesajı:  Sözümüzü tutacağız

AB'den Türkiye mesajı: 'Sözümüzü tutacağız'

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, "Türk dostlarımızla ilişkilerimiz konusunda çok açık konuşmak istiyorum. Türkiye'ye sığınmacı programı çerçevesinde 3 milyar euro taahhüt ettik, önümüzdeki yıllarda da 3 milyar euro daha aktaracağız. AB bu sözünü tutacak." dedi.

8.11.2017Dünya
Avrupa’da ücretsiz kablosuz internet adımı

Avrupa’da ücretsiz kablosuz internet adımı

Avrupa Birliği Konseyi 2020’ye kadar Avrupa Birliği üyesi tüm ülkelerde, en az 6 bin noktada ücretsiz kablosuz internet erişimi sağlanacağını açıkladı.

10.10.2017Dünya
Amazona 250 milyon euroluk şok ceza

Amazon'a 250 milyon euroluk şok ceza

Avrupa Birliği, Amazon'un Lüksemburg'dan yasa dışı yolla elde ettiği vergi gelirleri için ceza ödeyeceğini bildirdi.

4.10.2017Teknoloji
Bölünme değil birlik zamanı

Bölünme değil birlik zamanı

İspanya’nın gayrimeşru ilan ettiği bağımsızlık referandumunun ardından Katalonya Özerk Yönetimi, katılımın yüzde 42.3 olduğunu ve yüzde 90 oranında ‘Evet’ oyu çıktığını açıkladı. İspanya yönetimi, bağımsızlık durumunda anayasal haklarına başvuracağını açıklarken AB Komisyonu “bölünme değil, birlik zamanı” mesajını verdi. AB orantısız güç kullanmakla suçlanan İspanyol polisine doğrudan yorum yapmazken “Şiddet, siyasetin unsuruolamaz” dedi.

2.10.2017Dünya
ABden İspanyaya tam destek...

AB'den İspanya'ya tam destek...

İspanya Adalet Bakanı Rafael Catala Katalonya'nın bağımsızlık ilan etmesi durumunda İspanya'nın anayasal gücünü kullanacağını söyledi. Catala İspanya Anayasası'nın 155'inci maddesini gönderme yaparak, bağımsızlık ilanı olursa özerkliğin askıya alınabileceğini aktardı. Öte yandan, Avrupa Birliği (AB), Katalonya'da dün yapılan bağımsızlık referandumunun İspanya Anayasasına göre yasal olmadığını belirtti. Ayrılan bölgenin kendisini AB’nin dışında bulacağını hatırlatan AB Komisyonu sözcüsü Schinas, “Komisyon, konunun hukuki boyutlarının ötesinde, bölücülük ve parçalanma değil birlik ve istikrar zamanı olduğuna inanıyor” dedi.

2.10.2017Dünya
8. İstanbul Finans Zirvesi için geri sayım başladı

8. İstanbul Finans Zirvesi için geri sayım başladı

8. kez düzenlenecek olan İstanbul Finans Zirvesi (IFS 2017) yarın başlayacak. İstanbul Finans Zirvesi'nde bu sene finansal teknolojiler ve risk yönetimini ele alınacak.

26.09.2017Ekonomi
Genç vekile Legion dhonneur nişanı

Genç vekile Legion d'honneur nişanı

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili ve TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Kasım Gülpınar, Fransa’nın Chevalier de la Legion d’honneur Nişanı aldı.

21.09.2017Gündem
“Birleşik Krallık boşanma tazminatı için 20 milyar Euro teklif edecek” iddiası

“Birleşik Krallık boşanma tazminatı için 20 milyar Euro teklif edecek” iddiası

Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May’in ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması (Brexit) karşılığında 20 milyar Euro ödenmesi için hazırlık yaptığı öne sürüldü.

20.09.2017Ekonomi
1 Ekimde hiçbir şey olmayacak

1 Ekim'de hiçbir şey olmayacak

İspanya hükümetinden üst düzey yetkili, ülkenin doğusundaki Katalonya özerk yönetiminin 1 Ekim’de yapmak istediği bağımsızlık referandumunu önlemek için her türlü yasal girişimin yapılacağını, “Askeri müdahale olasılığının da dışarıda bırakılmayacağını” söyledi.

8.09.2017Dünya
AB’den Interpol vurgusu

AB’den Interpol vurgusu

AVRUPA Birliği Komisyonu, İnterpol (Uluslararası Polis Teşkilatı) gibi uluslararası kurumların hükümet karşıtı yazarları tutuklama amacıyla istismar edilmemesi gerektiğini belirtti.

21.08.2017Dünya
Yumurta skandalında suç örgütleri şüphesi

Yumurta skandalında suç örgütleri şüphesi

Almanya Tarım Bakanı zehirli yumurta skandalına kasıtlı yol açılmış olabileceğini söyledi. Organize suç örgütlerine işaret eden Bakan Schmidt, suçluların cezalandırılmasını talep etti.

8.08.2017Dünya
Zehirli yumurta skandalı İngiltere ve Fransaya sıçradı

Zehirli yumurta skandalı İngiltere ve Fransa'ya sıçradı

Fipronil maddesi karışan yumurtalar Almanya, Belçika ve Hollanda'dan sonra iki ülkede daha tespit edildi. Üç ülkede konuyla ilgili soruşturma başlatıldı.

8.08.2017Dünya
Geleneksel ürünler tescil bekliyor

Geleneksel ürünler tescil bekliyor

Bakan Faruk Özlü, Türkiye’de 2.500 ürünün coğrafi işaret sahibi olabileceğini açıkladı. Metro Toptancı Market, 5 yıldır yürüttüğü proje ile yerel bazı lezzetlerin coğrafi ürün statüsüne alınıp Avrupa’da kendi yöre markasıyla satılması için çalışmalar yürütüyor. Bunun için üreticiye destek veriyor, yerli tohum kullanımını özendirmeye çalışıyor. Finike portakalı, Taşköprü sarımsağı bu sayede Avrupa’da raflara kendi adlarıyla çıktı.

3.08.2017Ekonomi

Yazar Sonuçları

3 milyar Euro’nun ne kadarını Türk KOBİ’ler alacak?

Bu hafta Brüksel’den, Avrupa Birliği Komisyonu’ndan herkese merhaba. Yaklaşık bir haftadır dünyanın en büyük teknoloji ve inovasyon hibe fonu olan Avrupa Birliği (AB) Horizon 2020 (Ufuk 2020) programı çerçevesinde Avrupa’nın en inovatif ve teknolojik şirketlerini seçip 2,5 milyon Euro hibe ediyoruz.

17.02.2018