MENÜ

Avrupa Birliği Komisyonu

Avrupa Birliği Komisyonu ile ilgili tüm haberleri, son dakika Avrupa Birliği Komisyonu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Avrupa Birliği Komisyonu haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 24.940 Avrupa Birliği Komisyonu haberi bulunmuştur.

Avrupa Birliği Komisyonu Haberleri

AB Komiseri’nden şaşırtan vize çıkışı

AB Komiseri’nden şaşırtan vize çıkışı

AVRUPA Birliği Komisyonu’nun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos, Türkiye’nin vize muafiyeti için kriterleri karşılamaya ‘çok yakın’ olduğunu söyledi.

29.11.2018Dünya
Karabük Belediye Başkan adayı Burhanettin Uysal kimdir

Karabük Belediye Başkan adayı Burhanettin Uysal kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin 2019'un mart ayında yapılacak yerel seçimlerde Karabük Belediye Başkan adayı olarak Burhanettin Uysal'ın aday gösterileceğini açıkladı. Peki Burhanettin Uysal kimdir?

24.11.2018Gündem
Ak Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatma Şahin kimdir

Ak Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatma Şahin kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin 2019'un mart ayında yapılacak yerel seçimlerde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Fatma Şahin'in aday gösterileceğini açıkladı. Peki Fatma Şahin kimdir?

24.11.2018Gündem
Piri’den müzakerelere ‘resmi askı’ çağrısı

Piri’den müzakerelere ‘resmi askı’ çağrısı

AVRUPA Parlamentosu raportörü Hollandalı parlamenter Kati Piri, taslak Türkiye raporunda Avrupa Birliği Komisyonu’na ve üye ülkelere Ankara ile üyelik müzakerelerinin resmen askıya alınması çağrısında bulundu. Bu talebe rağmen demokratik diyaloğa bağlı olunduğu mesajını veren Piri, aday ülkelere sağlanan katılım öncesi yardımların Türkiye için yeniden formüle edilmesini de istedi.

15.11.2018Dünya
AB Komisyonu’na Türkiye karşıtı aday

AB Komisyonu’na Türkiye karşıtı aday

HIRİSTİYAN Demokrat çizgiye sahip Avrupa Halk Partisi (EPP), gelecek yıl mayısta yapılacak seçimlerde Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’in koltuğuna aday olarak Alman parlamenter Manfred Weber’i (46) seçti.

8.11.2018Dünya
‘İktidarın randevu vermemesi kötü sürpriz oldu’

‘İktidarın randevu vermemesi kötü sürpriz oldu’

TÜRKİYE-AB Karma Parlamento Komisyonu, önümüzdeki dönemde yoğunlaşacak toplantılar ve temaslar nedeniyle dört bakanlıktan brifing aldı.

20.10.2018Gündem
İş Bankası alarmı

İş Bankası alarmı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İş Bankası’nda Atatürk’ten miras kalan hisselerle ilgili “Konuyu Meclis’e getirip bu hisselerin Hazine’ye devrini sağlayacağız” sözlerinin ardından harekete geçen CHP, Meclis’te izlenecek yol, hukuk alanında yapılacak girişimler ve sahada yürütülecek planlamalarla ilgili üç ayrı çalışma grubu oluşturdu. Milletvekilleri de seçim bölgelerinde partinin bu konudaki yaklaşımını anlatacak, kamuoyunun nabzını tutacak.

18.10.2018Gündem
‘Dizel araçları az gelişmiş ülkelere göndermek havamızı temizlemez’

‘Dizel araçları az gelişmiş ülkelere göndermek havamızı temizlemez’

AB Komisyonu üyesi Elzbieta Bienkowska, eski dizel araçların Batı ve Orta Avrupa’ya göre az gelişmiş Doğu Avrupa ülkelerine ihraç edilmesinin hava kirliliğini de batıdan doğuya aktaracığını söyledi.

8.10.2018Avrupa
AP ‘iyileşme yok’ dedi 70 milyon Euro kesti

AP ‘iyileşme yok’ dedi 70 milyon Euro kesti

Geçen yıl genişleme sürecinde bir ilke imza atarak Türkiye’nin aday ülke olmasından dolayı yararlandığı fonlarda kesintiye giden Avrupa Parlamentosu (AP), bu kez de iyileşme beklentisiyle ‘dondurduğu’ kaynağı iptal etti.

2.10.2018Dünya
APden Türkiyeye ikinci siyasi kesinti

AP'den Türkiye'ye ikinci 'siyasi' kesinti

GEÇEN yılın sonunda ilk kez Türkiye’nin yararlandığı fonlarda ‘siyasi’ nitelikli kesintiye giden Avrupa Parlamentosu (AP), benzer nitelikli ikinci bir karara imza atmaya hazırlanıyor.

26.09.2018Dünya
İlk Rum gazı boru hattıyla Mısır’a

İlk Rum gazı boru hattıyla Mısır’a

Kıbrıs Rum yönetimi ile Mısır, adanın güneyinde 7 yıl önce bulunan ilk doğalgaz yatağı Afrodit’ten çıkartılacak gazın, Mısır’a boru hattıyla taşınması ve sıvılaştırılarak tanker gemilerle Avrupa pazarlarına satılması konusunda anlaştı. Boru hattını, bölgeyi kiralayan yabancı petrol şirketleri döşeyecek.

19.09.2018Dünya
AB VE BM’den İdlib mesajı

AB VE BM’den İdlib mesajı

Avrupa Birliği (AB), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘silahtan arındırılmış bölge’ kararına olumlu yaklaştı.

18.09.2018Dünya
Juncker: Avrupanın faturasını dolarla ödemesi saçmalık

Juncker: Avrupa'nın faturasını dolarla ödemesi saçmalık

Dünya ekonomisi 'dolar'a tepki göstermeye devam ediyor. Rusya'nın dolarla ilgili sert açıklamalarının ardından bir darbe de Avrupa Birliği'nden geldi. Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Strasbourg'daki toplantıda dolar ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

13.09.2018Dünya
Juncker’in koltuğuna Türkiye karşıtı aday

Juncker’in koltuğuna Türkiye karşıtı aday

GELECEK yıl görev süresi dolacak olan ve bir daha göreve talip olmayacağını açıklayan Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in koltuğuna ilk resmi talip Alman parlamenter Manfred Weber oldu.

5.09.2018Dünya
Sabit saatle örnek olduk

Sabit saatle örnek olduk

SABİT saat uygulamasında Türkiye Avrupa Birliği’ne (AB) örnek oldu.

4.09.2018Ekonomi
AB’de yaz-kış saati  uygulaması kalkıyor

AB’de yaz-kış saati uygulaması kalkıyor

AVRUPA Birliği Komisyonu, yaklaşık 40 yıllık bir uygulamayı kenara bırakarak yaz saati-kış saati ayrımını ortadan kaldırma kararı aldı.

31.08.2018Dünya
Avrupa Birliğinden Trumpa vergi gözdağı

Avrupa Birliği'nden Trump'a vergi gözdağı

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, 'Eğer Amerika otomobil vergilerini artırırsa biz de aynısını yaparız.' açıklamasında bulundu.

31.08.2018Dünya
Google rekabeti ihlalden savunma yaptı

Google "rekabeti ihlal"den savunma yaptı

Rekabet Kurulunca, "Google'ın mobil işletim sistemi, mobil uygulama ve hizmetlerin sunumuna ilişkin davranışlarının ve cihaz üreticileriyle imzaladığı sözleşmelerin rekabeti ihlal ettiği" iddiasıyla yürütülen soruşturmada sözlü savunma toplantısı gerçekleştirildi.

28.08.2018Teknoloji
Geçen ay 4,3 milyar euroluk para cezasına çarptırılmıştı Dünya devi Googledan Türkiyede savunma

Geçen ay 4,3 milyar euroluk para cezasına çarptırılmıştı! Dünya devi Google'dan Türkiye'de savunma

Rekabet Kurulunca, rekabeti ihlal ettiği iddiasıyla haklarında soruşturma yürütülen Google LLC, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti ve Google International LLC'nin sözlü savunması alındı.

28.08.2018Ekonomi
Fas ABnin düzensiz göçle mücadele desteğini yeterli bulmuyor

Fas AB'nin "düzensiz göçle mücadele" desteğini yeterli bulmuyor

Fas hükümeti, Avrupa Birliği'nin (AB) ülkeye düzensiz göçle mücadele konusundaki mali desteğinin, "Fas'ın çabası ve fedakarlığı" oranında olmadığını açıkladı.

3.08.2018Dünya
ABD ve AB gümrük kararını geri çekme konusunda uzlaştı

ABD ve AB gümrük kararını geri çekme konusunda uzlaştı

ABD Başkanı Donald Trump ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, gümrükler konusunda uzlaşmaya vardıklarını açıkladılar.

26.07.2018Ekonomi
Google’a AB’den 4.3 milyar Euro ceza

Google’a AB’den 4.3 milyar Euro ceza

AVRUPA Birliği Komisyonu, geçen yıl devasa bir ceza kestiği internet devi Google’a bu kez çok daha ağır bir darbe vurdu. 2017’de arama motorunun yaygın kullanımından yarar sağlayarak kendi ürünlerini ön plana çıkarmak ve rakip şirketlerin ürünlerini alt sıralara indirmekten 2.4 milyar Euro ceza alan Google, şimdi de Android işletim sistemiyle ilgili hakim pozisyonu nedeniyle 4.34 milyar Euro cezaya çarptırıldı. Ceza, rekabet alanında AB Komisyonu’nun şu ana kadar bir şirkete verdiği en yüksek ceza olma niteliğine sahip.

18.07.2018Ekonomi
Fatma Seniha Nükhet Hotar kimdir

Fatma Seniha Nükhet Hotar kimdir?

Fatma Seniha Nükhet Hotar, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü olmasının ardından araştırılan isim oldu. Daha önce iki dönem milletvekilliği de yapan Nükhet Hotar, alınan karar ile Dokuz Eylül Üniversitesi'nin yeni rektörü oldu. Peki, Fatma Seniha Nükhet Hotar kimdir ve nerelidir? İşte, merak edilen isim hakkında bazı bilgiler

15.07.2018Gündem
AB: Juncker siyatik ve kramptan sendeledi

AB: Juncker siyatik ve kramptan sendeledi

BRÜKSEL’de önceki gün sona eren NATO Zirvesi’nin en dikkat çeken ve tartışmaya neden olan görüntülerinden birine Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker imza attı.

13.07.2018Dünya
Juncker ayakta duramadı

Juncker ayakta duramadı

Brüksel'de sona eren NATO Zirvesi’nin en dikkat çeken ve tartışmaya neden olan görüntülerinden birine Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker imza attı. NATO Zirvesi’nin ilk günü sonunda düzenlenen çalışma yemeği galasına katılan Juncker ayakta durmakta zorlandı. Birkaç kez sendeleyen Juncker, ayakta kalabilmek için NATO liderlerinden yardım almak zorunda kaldı.

12.07.2018Dünya
Juncker ayakta duramadı

Juncker ayakta duramadı

Brüksel’de sona eren NATO Zirvesi’nin en dikkat çeken ve tartışmaya neden olan görüntülerinden birine Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker imza attı. NATO Zirvesi’nin ilk günü sonunda düzenlenen çalışma yemeği galasına katılan Juncker ayakta durmakta zorlandı. Birkaç kez sendeleyen Juncker, ayakta kalabilmek için NATO liderlerinden yardım almak zorunda kaldı.

12.07.2018Haber
ÖRAV, eğitimcileri desteklemeye devam ediyor

ÖRAV, eğitimcileri desteklemeye devam ediyor

Öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimi alanında çalışan Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV), yeni projeler ve ulaştığı eğitimci sayısını arttırarak, 2017-2018 eğitim öğretim yılını tamamladı.

19.06.2018Eğitim
Liseliler dünya sorunlarına çözüm arıyor

Liseliler dünya sorunlarına çözüm arıyor

Cağaloğlu Anadolu Lisesi öğrencilerinin bu yıl 3'üncüsünü düzenlediği 'Model G20 Zirvesi' başladı. Üç gün sürecek zirvede öğrenciler, dünya liderlerinin çözüm aradığı sorunları tartışacak.

5.06.2018Eğitim
Fransız bakandan İran kararına sert tepki: Amerika’nın tebaası mıyız

Fransız bakandan İran kararına sert tepki: Amerika’nın tebaası mıyız

ABD’nin İran ile nükleer anlaşmadan çıkması ve ekonomik ambargo için düğmeye basmasının ardından Avrupa, kendi şirketlerini koruyacak yollar bulmaya çalışıyor. ABD yaptırımlarına karşı önlem önerileri üzerinde çalıştıklarını söyleyen Fransa Ekonomi Bakanı Le Maire, “ABD’nin kararlarına itaat eden, pantolonunun paçasına yapışan tebaa mı olmak istiyoruz” diyerek sert çıktı.

11.05.2018Dünya
Avrupa karşı atak hazırlığında

Avrupa karşı atak hazırlığında

ABD Başkanı Donald Trump’ın, kendi ülkesinin de onayıyla devreye sokulan ve 12 yıllık diplomatik çabanın ürünü olan İran ile nükleer anlaşmadan (JCPOA) çekilme kararı almasına Avrupa’dan verilen tepkiler giderek sertleşmeye başladı.

11.05.2018Dünya
AB’den Türkiye mesajı: Sırtımızı  dönmedik

AB’den Türkiye mesajı: Sırtımızı dönmedik

AVRUPA Parlamentosu ile Avrupa Birliği Komisyonu’nun ortaklaşa düzenlediği, “Türkiye’de Medya ve İfade Özgürlüğünün Durumu” başlıklı konferansın kapanış konuşmasını yapan AB Komisyonu’nun Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, AB’nin Türkiye’ye sırtını dönmediğini söyledi.

4.05.2018Dünya
AB’den radikal çözüm: Üye ülkelere yeni yaklaşım

AB’den 'radikal' çözüm: Üye ülkelere yeni yaklaşım

ÜYE ülkelerinden bazılarının hukukun üstünlüğü alanındaki ilke ve kurallara uymamasıyla başa çıkamayan Avrupa Birliği Komisyonu’ndan radikal bir öneri geldi.

2.05.2018Dünya
AB yalan habere savaş açıyor

AB yalan habere savaş açıyor

Yalan haberlerle mücadeleyi sertleştiren AB Komisyonu, medya organları ve internet platformlarında geçerli olacak bir ‘davranış kodeksi’ hazırlığında.

28.04.2018Avrupa
TAKDERden Gürültü Farkındalık Günü açıklaması

TAKDER'den 'Gürültü Farkındalık Günü' açıklaması

Avupa Birliğinin bir kuruluşu olan Avrupa Çevre Ajansı (EEA- European Environment Agency) tarafından, kişilerin ve toplumun sağlığı ve iyiliği üzerinde gürültünün olumsuz etkileri konusunda farkındalığın arttırılması amacıyla, her yıl Nisan ayında bir gün “Gürültü Farkındalık Günü” (International Noise Awareness Day) olarak kabul edilmiştir. Bu vesileyle Türk Akustik Derneği olarak aşağıdaki bilgilerin toplumumuzla paylaşılması önemli görülmektedir:

26.04.2018Ekonomi
AKPM: OHAL’i kaldırın

AKPM: OHAL’i kaldırın

AVRUPA Birliği Komisyonu’nun geçen hafta açıkladığı Türkiye Raporu’nun öncelikli mesajları arasında yer alan olağanüstü halin (OHAL) kaldırılması çağrısına bir yenisi eklendi.

25.04.2018Dünya
Avrupadan 24 Haziran temennisi

Avrupa'dan 24 Haziran temennisi

Türkiye hakkında geçen hafta en eleştirel raporunu açıklayan Avrupa Birliği Komisyonu’ndan önemli bir seçim mesajı geldi.

23.04.2018Dünya
Merakla beklenen proje için kritik açıklama: Süreç başladı

Merakla beklenen proje için kritik açıklama: Süreç başladı

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Halkalı- Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi Çerkezköy- Kapıkule Kesimi İnşası için, " Özellikle bu projenin müşavirliği ile ilgili ihale süreçleri başladı. Yakın zamanda inşallah yapım ihalesiyle ilgili süreçleri başlatmış olacağız. Asya ile Avrupa arasındaki yük hareketliliğinde taşımacılıkta Türkiye önemli bir koridor" dedi.

20.04.2018Ekonomi
AB’nin 2019  beklentileri

AB’nin 2019 beklentileri

AVRUPA Birliği Komisyonu tarafından açıklanan Türkiye Raporu, 2016’dan bu yana üyelik sürecinde Ankara’nın attığı adımlara yönelik tespitlerle birlikte önümüzdeki yıla yönelik beklentileri de içeriyor. AB müktesebatına uyum çerçevesinde teknik adımların yanı sıra Kopenhag kriterlerine uyum açısından da Brüksel’in önemli beklentileri var.

18.04.2018Dünya
AB raporuna eleştiri: Vizyonsuz içeriksiz

AB raporuna eleştiri: Vizyonsuz içeriksiz

Avrupa Birliği Komisyonu’nun Türkiye Raporu’nu eleştiren AB Bakanı Ömer Çelik, “İlişkilerin yoğunluğu, boyutu, perspektifini anlamaktan uzak, vizyonsuz, içeriksiz, gelişmelerin gerisinde bir rapor. AB, FETÖ tehdidini anlamamış” dedi.

18.04.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Dış piyasalar gergin

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haftanın son işlem gününde 3.206 puan kayıpla 90.541 puandan kapandı. Bu düşüş borsanın dış piyasaların çekim alanına girdiğinin göstergesiydi. Dış piyasalarda geçtiğimiz aylarda yaşanan iyimserlik havası yerini gergin bir görünüme bıraktı. ABD’deki faiz artışı ve küresel ekonomilerde büyümenin gelecek yıllarda yerini durgunluğa bırakabileceği değerlendirmeleri de dış borsaları olumsuz etkiledi.

27.10.2018

İyi ki hayatımızda ÇEVKO var

YENİ Plastik Ekonomisi, Döngüsel Ekonomi gibi giderek daha sıklıkla karşımıza çıkan yeni ekonomik modellere ne kadar aşinayız?

19.05.2018