MENÜ

Ateizm Derneği

Ateizm Derneği ile ilgili tüm haberleri, son dakika Ateizm Derneği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Ateizm Derneği haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 30 Ateizm Derneği haberi bulunmuştur.

Ateizm Derneği Haberleri

Namaz kılmayan hayvandır sözlerine Sokratesli savunma

'Namaz kılmayan hayvandır' sözlerine Sokrates'li savunma

Prof. Dr. Mustafa Aşkar hakkında, bir televizyon kanalında iftar programında sarf ettiği, "namaz kılmayan hayvandır" sözleri nedeniyle, "halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçundan dava açıldı. Prof. Aşkar savcılık ifadesinde, "Sokrates'in 'insan konuşan bir hayvandır' şeklindeki beyanının da bir hüküm cümlesi değil, ancak ilmi bir tespit olduğunu, kendisinin de bu minvalde ergonomik açıdan hayvanların namaz kılma yetisinin olmayacağına ilişkin ilmi bir tespit yapmak istediğini" iddia etti.

24.08.2016Gündem
Ateist sayısı artıyor mu

Ateist sayısı artıyor mu?

Türkiye’de toplumun en dışlanan kesimini oluşturuyorlar. “Ateistler bile...” diye başlayan cümlelerde kötü örnekler için özne durumundalar. Ancak son dönemde ateist sayısının arttığına dair haberler var. KONDA’nın verilerine göre son 6 yılda nüfusa oranları yüzde 2,3’ten yüzde 2,9’a yükselmiş vaziyette. Ateizmi masaya yatırdık.

22.08.2015Hayat
Ateizm Derneği Başkanına Erdoğana hakaretten dava

Ateizm Derneği Başkanı'na Erdoğan'a hakaretten dava

Ateizm Derneği Başkanı Tolga İnci hakkında, Facebook üzerinden yaptığı paylaşımlarla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "hakaret" ettiği iddiasıyla 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Savcılık söz konusu paylaşımda "Cumhurbaşkanı'nın bulunduğu makama yetersiz olduğu anlamını taşır nitelikte benzetmeler" yapıldığı, bunun da "hakaret" suçunu oluşturduğunu iddia ediyor.

22.07.2015Gündem
Aradığınız siteye ulaşılamıyor

Aradığınız siteye ulaşılamıyor

Aralarında Ateizm Derneği ve Fransız hiciv dergisi Charlie Hebdo’nun da olduğu birçok internet sitesi/sayfası kapatıldı. Gerekçe: Halkın dini değerlerini aşağılamak.

4.03.2015Gündem
Ateizm Derneği’nin internet sitesi kapatıldı

Ateizm Derneği’nin internet sitesi kapatıldı

Müslüman ülkeler içinde kurulan ilk ateist sivil toplum kuruluşu olan Ateizm Derneği’nin internet sitesi Ankara Gölbaşı 2. Sulh Hukuk Mahkemesi kararı ile kapatıldı.

4.03.2015Gündem
Muğlada ‘ateist mezarlığı’ ortalığı karıştırdı

Muğla'da ‘ateist mezarlığı’ ortalığı karıştırdı

Muğla’nın Datça İlçesi’nde açıldığı düşünülen ‘ateist mezarlığı’ ilçeyi karıştırdı.

12.02.2015Gündem
Nihat Hatipoğluna suç duyurusu

Nihat Hatipoğlu'na suç duyurusu

Dört ay önce kurulan Ateizm Derneği, Ramazan ayında ulusal bir televizyon kanalında yaptığı konuşmada ateistlerle ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu. Dernek adına suç duyurusunu Avukat Mehmet Emin Uçbağlar yaptı. Avukat Uçbağlar, dilekçesinde, "Ulusal bir televizyon kanalında 14 Temmuz'da yayınlanan programda, program sunucusu Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu adlı kişi seyircilerden gelen bir soruyu yanıtlarken ifade özgürlüğü ve eleştiri sınırlarını aşarak ayrıca sorulan soruyla da hiçbir bağlantısı olmadan ateistlere karşı hakaret ve küfre varan ifadeler kullandı ve küçümseyip aşağıladı" dedi.

13.08.2014Haber
Ateizm Derneği, Nihat Hatipoğluna dava açıyor

Ateizm Derneği, Nihat Hatipoğlu'na dava açıyor

'Ateistlerin en büyük babası Şeytan, yani öyle sayılırsa Şeytan onlardan çok daha temizdir' diyen Nihat Hatipoğlu'na Ateizm Derneği dava açıyor.

13.08.2014Gündem
Hayatın kıymetini bilebilmek için sıkıntı yaşamak lazım

Hayatın kıymetini bilebilmek için sıkıntı yaşamak lazım

Tasavvuf araştırmacısı-yazar Cemâlnur Sargut, ‘Kur’an ile Var Olmak’ adlı yeni bir kitap yayımladı. Sargut’la Kur’ân-ı Kerîm, Ramazan ve Kutsal Topraklar olmak üzere üç bölümden oluşan kitabını konuştuk.

3.06.2014Hayat
Ateizm Derneğine panik butonu

Ateizm Derneği'ne panik butonu

Ateizm Derneği’ne ulaşan hakaret ve tehdit mesajları dernek yöneticilerinin güvenlik endişesini artırınca acil durumlar için panik butonu ile önlem alındı.

5.05.2014Gündem
Onları damgalamayın

Onları damgalamayın

Basına yansıyan "Bütün otistikler ateisttir" açıklamalarına sert tepki gösteren uzmanlar, otizmin sosyal iletişim bozukluğu olduğunu belirterek, bu ifadelerin bilimsel veriye dayanmadığını; otistiklerle ailelerin "hedef gösterilmesine" ve "damgalanmasına" yol açabileceği uyarısında bulundu.

26.04.2013Sağlık
Ne insani ne vicdani

Ne insani ne vicdani

Dün açıklama yapan Adana Otistik Çocuklar Sağlık ve Eğitim Derneği Başkanı Sosyolog Fehmi Kaya'nın sözlerine bir tepki de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'den geldi.

23.04.2013Sağlık
Sırf onun yüzünden döneceğim

'Sırf onun yüzünden döneceğim'

"Otistik çocukların beyinlerinde inanç alanı olmadığı için Allah'a inanmayı bilmiyorlar" diyen Fehmi Kaya'nın açıklamaları üzerine bir tepki de Hürriyet Dünyası Yazarı Ayşegül Domaniç Yelçe ve çok uzaklardan ABD Güney Florida Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde ders veren bir Türk'ten geldi. İşte Ayşegül Domaniç Yelçe'nin yazısından o sözlere tepkiler...

23.04.2013Sağlık
Türkiyeyi ayağa kaldıran sözlere tepki

Türkiye'yi ayağa kaldıran sözlere tepki

“Otistik çocuklar beyinlerinde inanç alanı olmadığı için Allah'a inanmayı bilmiyorlar. Otistik çocuklara uygulanacak farklı terapi yöntemleriyle, çocuklarda farkındalık yaratmak gerekiyor” diyen sosyolog Fehmi Kaya'nın sözlerine tepkiler büyüyor.

23.04.2013Sağlık
Hizbullah’ın yeni stratejisi cemaatleşme

Hizbullah’ın yeni stratejisi cemaatleşme

HİZBULLAH’a yönelik olarak geçen hafta yapılan operasyonlarda örgütün yeni manifestosu ele geçirildi.

3.02.2011Gündem
Tanrı var mı yok mu

Tanrı var mı yok mu

Bir yanda kökten dincilik yükseliyor, bir yanda dine katı bir materyalizmle yaklaşan yeni ateizm akımı... Yeni ateistlerin karizması ve ukala tavrı, seslerini uluslararası camiada daha kolay duyurmalarını, daha çok insanı dinin insanlık için hiç de iyi bir şey olmadığına inandırmalarını kolaylaştırıyor. Bundan tedirgin olan ilahiyatçılar ve entelektüeller de kalemlerini kuşanıp onlara cevap veriyor, dinin gerekliliğini savunuyor. Bir tarafta dindarlar, bir tarafta bilim adamları, bir tarafta ateistler...

7.11.2009Gündem
ABD’de 43 milyon ateist var

ABD’de 43 milyon ateist var

ABD’de yaşayan 43 milyon kişi Tanrı’nın var olduğuna inanmıyor. Böylece ABD’deki ateistlerin sayısı dünyadaki 14 milyonluk Yahudi nüfusunun üç katını aşıyor.

23.05.2008Dünya
Bunları söyleyen Müslüman olamaz

'Bunları söyleyen Müslüman olamaz'

İmamhatipliler Vakfı'ndan Önder İmamhatipliler Derneği Eski Başkanı İbrahim Solmaz’ın konuşmasına tepki...

8.06.2007Eğitim
‘Zararlı unsurlar’a karşı dernek kurdu

‘Zararlı unsurlar’a karşı dernek kurdu

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekeriya Beyaz, başta kadın ve çocuk olmak üzere işçi, köylü, esnaf gibi sosyal grupların haklarını savunmak ve ulusal haklara sahip çıkmak amacıyla dernek kurdu.

17.01.2003Gündem
Sezer: Hacı Bektaş Veli’den öğreneceklerimiz var

Sezer: Hacı Bektaş Veli’den öğreneceklerimiz var

Cumnurbaşkanı Sezer, Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri’nde yaptığı konuşmada, “hiç kimsenin din duygularını kötüye kullanamayacağını” söyledi. Sezer, “Hacı Bektaş Veli’den öğrenecek çok şeyimiz var” dedi.

16.08.2001Gündem

Yazar Sonuçları

Üç-beş çanak çömlek

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da “Kelamdan kaleme” isimli sergiyi açış konuşmasında, IŞİD’i eleştirdi.

4.03.2015

Yuh artık

AKŞAM gazetesi manşetten “sallama” bir haber yapmış.

21.04.2014

Büyük göçün 30. yılı... Todor JIvkov’un acımasız zulmü

‘BULGARİSTAN’dan Zorunlu Göçün 30. Yılı’ etkinliği dün Bursa Uludağ Üniversitesi’nin Görükle Kampusu’nda yapıldı. Konuşmacıların anlattıkları ile geçmişlere gittik; ‘etnik arındırma siyaseti’ne karşı Bulgaristan Mestanlı, Kızanlık, Pazarcık, Varna, Burgaz’da yaşanan olaylarda Türklerin gösterdikleri mücadeleyi gözyaşları ile hatırladık.

9.10.2019

Otistik çocuklar genelde ne herhangi bir dini seçerler, ne de ateist doğarlar…

Merhabalar sevgili okurlar. Adana Otistik Çocuklar Sağlık ve Eğitim Derneği Başkanı Sosyolog Fehmi Kaya’nın “otistik çocukların farkında olmadan rahatsızlık nedeniyle doğuştan ateist oldukları” yönündeki iddiası büyük tepkilere neden oldu.

23.04.2013

Nereden mi çıktı bu ‘anime çocuk pornosu’

90’lı yıllar...
Başörtülülerin hakkını savunan ve bu konuda büyük riskler alan bir yazardı Gülay Göktürk.

22.04.2013

Felsefe hayata dahil

SEVGİLİ Cemal Süreya’nın “Şairin hayatı şiire dahil” dizesinden esinlenerek bu başlığı attım.

29.01.2013