MENÜ

Ateizm

Ateizm ile ilgili tüm haberleri, son dakika Ateizm haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Ateizm haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 163 Ateizm haberi bulunmuştur.

Ateizm Haberleri

Çok enteresan bir tuzaktır dedi bu uyarıyı yaptı

'Çok enteresan bir tuzaktır' dedi bu uyarıyı yaptı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İlahiyat fakültesi ve eğitim fakültesi okul öncesi eğitimden diplomasını alan öğretmenlerin Diyanet İşleri Başkanlığında işleri hazır” dedi.

1.11.2018Gündem
Diyanet deizme savaş açtı

Diyanet deizme savaş açtı

“İmam hatipliler deizme kayıyor” tartışması sonrasında Diyanet İşleri Başkanlığı harekete geçti. Özellikle internetteki yanlış bilgilerin gençleri olumsuz etkilediğini belirleyen başkanlık, bu konuda yapacağı çalışmalarla ilgili bir yol haritası hazırlamaya başladı.

21.09.2018Gündem
‘Adnan hoca’ kaçamadı: Adnan Oktar ve grubuna yönelik yapılan şafak baskınında 172 gözaltı

‘Adnan hoca’ kaçamadı: Adnan Oktar ve grubuna yönelik yapılan şafak baskınında 172 gözaltı

Kamuoyunda Adnan Hoca olarak bilinen Adnan Oktar ve grubuna yönelik İstanbul merkezli 4 ilde düzenlenen operasyonda, 172 kişi gözaltına alındı. Operasyonu öğrenince polisten kaçmaya çalışan Oktar, kovalamaca sonucu Sarıyer’de yakalandı. Şüphelilere organize suç örgütü kurmak, siyasi ve askeri casusluk, çocuk istismarının da dahil olduğu suçlamalar yöneltilen operasyonun ayrıntıları şöyle:

11.07.2018Gündem
Adnan Oktar kimdir

Adnan Oktar kimdir?

Adnan Oktar kimdir ve hakkında diğer merak edilen sorular internette şuan en çok aranan konular arasında yer alıyor. Vatandaşlar Adnan Oktar kimdir sorusu altında, Oktar hakkındaki bazı kişisel bilgilere ulaşmak istiyorlar. İşte kısaca Adnan Oktar ve kişisel bilgileri

11.07.2018Gündem
Dan Brown dünyanın en riskli sorusunu soruyor

Dan Brown dünyanın en riskli sorusunu soruyor

Dan Brown’ın son kitabı ‘Başlangıç’ salı günü dünyayla aynı anda Türkiye’de de yayımlandı. Din ve bilim tartışmasını tekrar gündeme getiren romanı ilk okuyanlardan Ertuğrul Özkök yazdı: “Müthiş bir merakla ve çok şey öğrenerek okudum. En iyi kitaplarından biri diyebilirim. Bu kitap Evrim Teorisi’nin savaşı kolay kolay bırakmayacağını anlatıyor...”

5.10.2017Kitap Sanat
Birbirinden ünlü sinema yıldızlarının ilginç dini inançları

Birbirinden ünlü sinema yıldızlarının ilginç dini inançları

Amerikalı ya da Avrupalı her sanatçının da Hristiyan olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Hollywood’un ilginç karakterlerinin yanında ilginç inançları da bulunuyor. İşte kendi yolunu seçmiş ünlülerin farklı inançları.

8.08.2017Hayat
Arap kanallarından Ramazanda reyting için sıra dışı kamera şakaları

Arap kanallarından Ramazan'da reyting için sıra dışı kamera şakaları

Batan gemilerden terör saldırılarına ve Paris Hilton'un da dahil olduğu bir uçak kazasına kadar çeşitli senaryolar, Kuzey Afrika'daki televizyon kazanlarının Ramazan'da sınırları zorladığı kamera şakaları arasında yer alıyor.

12.06.2017Dünya
Kafka’yı sevmek ve eleştirmek

Kafka’yı sevmek ve eleştirmek

‘Kafka’dan Yana Kafka’ya Karşı’ adlı kitap hem Günther Anders’ı Türkçe ile buluşturuyor hem de Kafka üzerine yazılan metinlerin arasına farklı bir görüş, ufku geniş bir bakış açısı ekliyor.

23.03.2017Kitap Sanat
Kojin Karatani’den bir başyapıt

Kojin Karatani’den bir başyapıt

Kojin Karatani, “Eğer sermaye, devlet, ulus ve dini aşmak istiyorsak, önce onların ne olduklarını anlamalıyız. Onları yalnızca reddetmek bizi hiçbir yere götürmez” diyor. ‘Dünya Tarihinin Yapısı’, işte bu teorik yolculuğun kitabı.

3.02.2017Kitap Sanat
Bir Teo-Politik Film: Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi

Bir Teo-Politik Film: Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi

'Hz. Muhammed: Allah'ın Elçisi', bir teo-politik metin olarak tanımlanabilir. Teolojik, çünkü bir dinin peygamberini bir mezhebin (Şiiliğin) kendine özgü dili ve duyarlılıkları açısından yorumluyor ve sunumunu bu yorum ekseni üzerinden yapılandırıyor. Politik, çünkü be teolojiyle yoğrulmuş bir ulusun ve devletin (İran İslam Cumhuriyeti'nin) kendine özgü toplumsal ve siyasal önceliklerini anlatının vazgeçilemez yan-anlamları olarak gövdesinde saklamakla kalmıyor, bu yan-anlamların bile isteye ana-ekseni belirlemelerine izin veriyor.

5.11.2016Gündem
Namaz kılmayan hayvandır sözlerine Sokratesli savunma

'Namaz kılmayan hayvandır' sözlerine Sokrates'li savunma

Prof. Dr. Mustafa Aşkar hakkında, bir televizyon kanalında iftar programında sarf ettiği, "namaz kılmayan hayvandır" sözleri nedeniyle, "halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçundan dava açıldı. Prof. Aşkar savcılık ifadesinde, "Sokrates'in 'insan konuşan bir hayvandır' şeklindeki beyanının da bir hüküm cümlesi değil, ancak ilmi bir tespit olduğunu, kendisinin de bu minvalde ergonomik açıdan hayvanların namaz kılma yetisinin olmayacağına ilişkin ilmi bir tespit yapmak istediğini" iddia etti.

24.08.2016Gündem
Prof. Dr. Mete Tunçaydan AK Parti ve Erdoğan yorumu: 16 yıl daha

Prof. Dr. Mete Tunçay'dan AK Parti ve Erdoğan yorumu: 16 yıl daha

Türkiye’de siyasal düşüncenin, özellikle de sol siyasetin kitabını yazan akademisyen Prof. Dr. Mete Tunçay bu sene 80 yaşında. Tunçay sol akımlarla ilgili derinlikli çalışmalarının yanı sıra tek parti dönemi ve erken Cumhuriyet konusundaki yetkinliğiyle haklı şöhrete sahip bir tarihçi. Toplumsal Tarih dergisinin Tunçay’ın 80. yaşı için hazırladığı dosyada kaleme aldığı yazıda Tanıl Bora şöyle bir hatırlatma yapıyor: “Mete Tunçay’ın ‘palto’sundan çok bahsedildi, Türkiye’nin siyasal tarihi üzerine çalışanların hep onun paltosundan çıktığı çok söylendi...” Akademideki yerleşik anlayışla kavgalı, eleştirel duruşu nedeniyle tepki görmeye alışık olan Tunçay, son 10 yılını soldan gelen ‘İslamcılara yaklaştı’ suçlamalarının gölgesinde geçirse de aldırmadı. AK Parti iktidarının toplam 30 yılı bulabileceğini iddia eden Prof. Tunçay, kimseye de lafını esirgemedi.

10.07.2016Gündem
‘Şaban’la Recep’in aşkına Ramazan engel olamaz’ pankartına dava

‘Şaban’la Recep’in aşkına Ramazan engel olamaz’ pankartına dava

Beyoğlu’nda geçtiğimiz yıl düzenlenen LGBT onur yürüyüşünde “Şaban’la Recep’in aşkına Ramazan engel olamaz” pankartını açan 3 şüpheli hakkında dava açıldı. İddianamede, 3 ayların herkes tarafından bilindiğine vurgu yapan savcılık, şüphelilerin 1’er yıla kadar hapislerini talep etti

26.05.2016Gündem
Adnan Oktar kimdir

Adnan Oktar kimdir?

Birbirinden bakımlı, güzel ve alımlı, dekolteleri ile göz alan kedicikleri ile gündemden düşmeyen Adnan Oktar kimdir? Adnan Oktar nerede ve ne zaman dünyaya geldi, çalışmaları nelerdir? Detaylar haberimizde…

29.03.2016Hayat
‘Tanrı yok’ dedi diye...

‘Tanrı yok’ dedi diye...

RUSYA’nın Stavropol kentinde yaşayan Viktor Krasnov’un (38) bir internet forumunda “Tanrı yok” yazdığı için “İnançlı Ortodoks Hıristiyanların duygularını incitmeyi” suç sayan yasa kapsamında 1 yıla kadar hapisle yargılandığı açıklandı.

3.03.2016Dünya
Ateist sayısı artıyor mu

Ateist sayısı artıyor mu?

Türkiye’de toplumun en dışlanan kesimini oluşturuyorlar. “Ateistler bile...” diye başlayan cümlelerde kötü örnekler için özne durumundalar. Ancak son dönemde ateist sayısının arttığına dair haberler var. KONDA’nın verilerine göre son 6 yılda nüfusa oranları yüzde 2,3’ten yüzde 2,9’a yükselmiş vaziyette. Ateizmi masaya yatırdık.

22.08.2015Hayat
36 saatte Vilnius

36 saatte Vilnius

Litvanya’nın başkenti, Baltık kıyılarının Tallinn, Riga gibi şehirlerine benzemiyor. Onların sokakları turistik ve ucuz, zevksiz hediyelik eşya tezgâhlarıyla dolu. Vilnius’un 13’üncü yüzyıldan kalma barok mimariye sahip tarihi bölgesindeyse çoğunluk ülke içinden gelenlerde. Dar sokaklarında Burberry, Max Mara gibi ünlü markaların yanı sıra yerel moda evleri de varlığını koruyor.

Ateizm Derneği Başkanına Erdoğana hakaretten dava

Ateizm Derneği Başkanı'na Erdoğan'a hakaretten dava

Ateizm Derneği Başkanı Tolga İnci hakkında, Facebook üzerinden yaptığı paylaşımlarla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "hakaret" ettiği iddiasıyla 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Savcılık söz konusu paylaşımda "Cumhurbaşkanı'nın bulunduğu makama yetersiz olduğu anlamını taşır nitelikte benzetmeler" yapıldığı, bunun da "hakaret" suçunu oluşturduğunu iddia ediyor.

22.07.2015Gündem
Almanyada Müslüman öğrencilere skandal sorular

Almanya'da Müslüman öğrencilere skandal sorular!

Almanya Hessen eyaletinde Müslüman öğrencilere skandal sorular soruluyor.İşte tepki çeken o skandal sorular.

20.06.2015Avrupa
Cumhurbaşkanı Erdoğandan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Iğdır'da konuştu.

1.06.2015Gündem
Aradığınız siteye ulaşılamıyor

Aradığınız siteye ulaşılamıyor

Aralarında Ateizm Derneği ve Fransız hiciv dergisi Charlie Hebdo’nun da olduğu birçok internet sitesi/sayfası kapatıldı. Gerekçe: Halkın dini değerlerini aşağılamak.

4.03.2015Gündem
Ateizm Derneği’nin internet sitesi kapatıldı

Ateizm Derneği’nin internet sitesi kapatıldı

Müslüman ülkeler içinde kurulan ilk ateist sivil toplum kuruluşu olan Ateizm Derneği’nin internet sitesi Ankara Gölbaşı 2. Sulh Hukuk Mahkemesi kararı ile kapatıldı.

4.03.2015Gündem
Nefret suçu

Nefret suçu

ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinin Chapel Hill kasabası, salı günü komşuları Craig Stephen Hicks tarafından öldürülen üç Müslüman gencin yasını tutuyor. Polisin ilk açıklamasında cinayetin otopark kavgası yüzünden yaşandığı söylense de gençlerin acılı yakınları, ‘Bu nefret suçu’ diyor.

12.02.2015Dünya
Muğlada ‘ateist mezarlığı’ ortalığı karıştırdı

Muğla'da ‘ateist mezarlığı’ ortalığı karıştırdı

Muğla’nın Datça İlçesi’nde açıldığı düşünülen ‘ateist mezarlığı’ ilçeyi karıştırdı.

12.02.2015Gündem
Zorunlu Osmanlıca dersi kararı tartışma yarattı

Zorunlu Osmanlıca dersi kararı tartışma yarattı

Liselerde Osmanlıca dersinin zorunlu olması önerisi tarihçileri ikiye böldü.

5.12.2014Gündem
1086 sayfanın 16’sı Alevilik

1086 sayfanın 16’sı Alevilik

Zorunlu din dersinin başladığı 4’üncü sınıftan 12’nci sınıfa kadar 2014-2015 öğretim yılında okutulacak din kültürü ve ahlak bilgisi kitaplarını Hürriyet tek tek taradı. Bir öğrencinin 9 yıl boyunca zorunlu olarak eğitim aldığı din kültürü kitapları toplam 1086 sayfadan oluşuyor. Ancak Alevilik-Bektaşilik için ayrılan sadece 16 sayfa. Yani kitapların sayfa toplamının yüzde 1.5’i Aleviliğe ayrılmış durumda.

24.09.2014Eğitim
1086 sayfanın 16’sı Alevilik

1086 sayfanın 16’sı Alevilik

Zorunlu din dersinin başladığı 4’üncü sınıftan 12’nci sınıfa kadar 2014-2015 öğretim yılında okutulacak din kültürü ve ahlak bilgisi kitaplarını Hürriyet tek tek taradı. Bir öğrencinin 9 yıl boyunca zorunlu olarak eğitim aldığı din kültürü kitapları toplam 1086 sayfadan oluşuyor. Ancak Alevilik-Bektaşilik için ayrılan sadece 16 sayfa. Yani kitapların sayfa toplamının yüzde 1.5’i Aleviliğe ayrılmış durumda.

23.09.2014Gündem
İçerik Sünni İslam ağırlıklı

İçerik Sünni İslam ağırlıklı

AİHM’nin ‘Zorunlu din dersi kaldırılsın’ kararının ardından Hürriyet’in yaptığı incelemeye göre bu yıl 4. sınıftan 12. sınıfa kadar zorunlu okutulan din dersi kitaplarında Alevilik, Bektaşilik’le birlikte sadece 7. sınıf ile 12. sınıfta tanıtılıyor. 8. ve 12. sınıfta Hıristiyanlık ve Yahudilik anlatılırken, 9. sınıfta ateizme de yer veriliyor. Bu yıl haziran ayında yayınlanan ve ders kitapları konusunda en kapsamlı araştırma olan ‘Ders kitaplarında İnsan Hakları III Projesi: Tarama Sonuçları’ başlıklı çalışma da bunu doğruluyor. ‘Biz Kimiz?, Ders Kitaplarında Kimlik, Yurttaşlık, Haklar’ başlıklı araştırma, Tarih Vakfı koordinatörlüğünde Avrupa Birliği’nin mali desteği ile İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ortaklığında yapıldı. Raporun yazarı ve Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Kenan Çayır, 1.5 yıl süren ve 2012-2013 eğitim yılında okutula

22.09.2014Gündem
Nihat Hatipoğluna suç duyurusu

Nihat Hatipoğlu'na suç duyurusu

Dört ay önce kurulan Ateizm Derneği, Ramazan ayında ulusal bir televizyon kanalında yaptığı konuşmada ateistlerle ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu. Dernek adına suç duyurusunu Avukat Mehmet Emin Uçbağlar yaptı. Avukat Uçbağlar, dilekçesinde, "Ulusal bir televizyon kanalında 14 Temmuz'da yayınlanan programda, program sunucusu Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu adlı kişi seyircilerden gelen bir soruyu yanıtlarken ifade özgürlüğü ve eleştiri sınırlarını aşarak ayrıca sorulan soruyla da hiçbir bağlantısı olmadan ateistlere karşı hakaret ve küfre varan ifadeler kullandı ve küçümseyip aşağıladı" dedi.

13.08.2014Haber
Ateizm Derneği, Nihat Hatipoğluna dava açıyor

Ateizm Derneği, Nihat Hatipoğlu'na dava açıyor

'Ateistlerin en büyük babası Şeytan, yani öyle sayılırsa Şeytan onlardan çok daha temizdir' diyen Nihat Hatipoğlu'na Ateizm Derneği dava açıyor.

13.08.2014Gündem
Çocuklara masal değil, bilimsel hikaye anlatın

Çocuklara masal değil, bilimsel hikaye anlatın

Bilimadamı Richard Dawkins çocuklara masal anlatmanın ilerleyen yaşlarda 'doğaüstücülüğe' yol açacağını savundu.

10.06.2014Hayat
Hayatın kıymetini bilebilmek için sıkıntı yaşamak lazım

Hayatın kıymetini bilebilmek için sıkıntı yaşamak lazım

Tasavvuf araştırmacısı-yazar Cemâlnur Sargut, ‘Kur’an ile Var Olmak’ adlı yeni bir kitap yayımladı. Sargut’la Kur’ân-ı Kerîm, Ramazan ve Kutsal Topraklar olmak üzere üç bölümden oluşan kitabını konuştuk.

3.06.2014Hayat
Ateizm Derneğine panik butonu

Ateizm Derneği'ne panik butonu

Ateizm Derneği’ne ulaşan hakaret ve tehdit mesajları dernek yöneticilerinin güvenlik endişesini artırınca acil durumlar için panik butonu ile önlem alındı.

5.05.2014Gündem
Her okula bir ateist el kitabı

Her okula bir ateist el kitabı

İngiltere Hümanistler Birliği (BHA) her okula bir ateizm el kitabı bağışladı.

2.05.2014Avrupa
Altaylının sorusu Ateistler Derneği temsilcilerine zor anlar yaşattı

Altaylı'nın sorusu Ateistler Derneği temsilcilerine zor anlar yaşattı

Kuruluşu medyada geniş yer bulan Ateistler Derneği'nin temsilcileri Habertürk ekranlarında Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtladılar. Amaçlarını ve neden böyle bir dernekleşmeye gittiklerini anlatan Kurucu Başkan Tolga İnci ve Kurucu Üye Selin Özkohen, Altaylı'nın bir sorusu karşısında zor anlar yaşadı. Altaylı, "Kimi insanlar var ki, dini ritüelleri hayat boyu yerine getirmeyip, ömrünün sonunda 'ya acaba öbür tarafta da bir şey varsa, orada da bir problem çıkmasın' diyerek ömrünün sonunda biraz yusufun da etkisiyle inancı artıyor. Bu korkunun sizlerde tezahür etmeyeceğini söyleyebilir misiniz ileri dönemlerde. Veya edenler olabilir mi? Derneğinizden istifa edenler olabilir mi ileriki yıllarda" dedi.

25.04.2014Haber
Yeter dediler ve kurdular

Yeter dediler ve kurdular

Kamuoyunda ateistlerle (tanrıtanımaz) ilgili çıkan haber ve yanlış bilgilere karşı bir grup ateist dernek kurdu. Amaçlarının hem haksızlığa uğrayan ateistlere hukuki destek vermek, hem de kendilerini daha iyi anlatmak olduğunu belirten dernek üyeleri, “Kesinlikle misyonerlik gibi bir hedefimiz yok” diyor. Aktif 11 kurucu üyesi, 90 kişilik de destekçi grubu olan derneğin Geçici Yönetim Kurulu Başkanı Tolga İnci, çalışmalarını şöyle anlatıyor:

20.04.2014Gündem
Radikal ateizm topluma zararlı ama...

Radikal ateizm topluma zararlı ama...

İngiliz evrimci biyolog ve yazar Richard Dawkins dünkü tweet’iyle ortalığı karıştırdı. Dawkins, radikal ateizmin de insanlık için radikal dincilik kadar zararlı olabileceğinin örneklerini sunuyor. Ama yine de ifade özgürlükleri korunmalı.

25.08.2013Gündem

Yazar Sonuçları

Büyük göçün 30. yılı... Todor JIvkov’un acımasız zulmü

‘BULGARİSTAN’dan Zorunlu Göçün 30. Yılı’ etkinliği dün Bursa Uludağ Üniversitesi’nin Görükle Kampusu’nda yapıldı. Konuşmacıların anlattıkları ile geçmişlere gittik; ‘etnik arındırma siyaseti’ne karşı Bulgaristan Mestanlı, Kızanlık, Pazarcık, Varna, Burgaz’da yaşanan olaylarda Türklerin gösterdikleri mücadeleyi gözyaşları ile hatırladık.

9.10.2019

Nurettin Yıldız’dan beklediğim fetvalar

ATEİZM ve deizme muazzam katkılar sunmaya bir türlü doyamayan Nurettin Yıldız adlı bir hoca var.

20.09.2019

Akşener'den Acun'a Türkiye'nin Facebook portresi

Meral Akşener'in seçmen tabanında karşılığı olup olmadığını Facebook verilerine bakarak söylemek mümkün mü? Acun Ilıcalı'nın hitap ettiği kitle mi daha geniş, yoksa jüri koltuğuna oturttuğu şarkıcılarınki mi? Peki sahiden Türkiye'de en az 1.3 milyon biseksüel erkek yaşıyor olabilir mi? 

31.10.2017

Üç-beş çanak çömlek

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da “Kelamdan kaleme” isimli sergiyi açış konuşmasında, IŞİD’i eleştirdi.

4.03.2015

Yuh artık

AKŞAM gazetesi manşetten “sallama” bir haber yapmış.

21.04.2014

Türkiye’de Musevi, ateist ya da Zerdüşt olmak

ESKİ Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, geçenlerde hükümetin Gülen cemaati ile girdiği çatışmadan söz ederken “Allah’tan başka hiç kimsenin önünde eğilmeyeceklerini” belirterek şöyle demiş:

14.03.2014