MENÜ

Atatürk Havalimanı Uçuş

Atatürk Havalimanı Uçuş ile ilgili tüm haberleri, son dakika Atatürk Havalimanı Uçuş haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Atatürk Havalimanı Uçuş haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.414 Atatürk Havalimanı Uçuş haberi bulunmuştur.

Atatürk Havalimanı Uçuş Haberleri

Vadiler ve göller diyarı: Abhazya

Vadiler ve göller diyarı: Abhazya

Kafkasya’daki 15 günlük gezimize Nalçik ve Maykop ile başlamıştık, büyük bölümünü ise Abhazya’ya ayırdık. İki yıl önce geldiğimizde gezip gördüğümüz yerlerin yanı sıra dağlarda ve atlardaydı aklımız.

8.12.2017Seyahat
Atatürk Havalimanı yakınında yine drone görüldü

Atatürk Havalimanı yakınında yine drone görüldü

Atatürk Havalimanı uçuş güzergahında görülen insansız hava aracı, polisi harekete geçirdi.

11.07.2016Gündem
THY uçağı kuş sürüsüne çarpınca 4 uçak pas geçti

THY uçağı kuş sürüsüne çarpınca 4 uçak pas geçti

Türk Hava Yolları’nın Maskat’tan İstanbul’a gelen uçağı Atatürk Havalimanı’na inişe geçtiği sırada, pist yakınlarında martılardan oluşan kuş sürüsüne çarpınca arkadan gelen 4 uçak pisti pas geçmek zorunda kaldı.

22.06.2016Gündem
Dev sahnede 563. yıl coşkusu

Dev sahnede 563. yıl coşkusu

İstanbul’un fethinin 563’üncü yıldönümü, Yenikapı miting alanında yüzbinlerce vatandaşın akın ettiği bir şölenle kutlandı. Kutlamaya Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım da katıldı. 563 kişilik Mehteran Birliği Konseri, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Bandosu ve Merasim Takımı konseri, Türk Hava Kuvvetleri Türk Yıldızları Gösterisi ve dünyanın en büyük 3D mapping sahnesinde üç boyutlu özel gösteri İstanbullularla buluştu.

29.05.2016Gündem
Atatürk Havalimanı 20 dakika uçuş trafiğine kapatıldı

Atatürk Havalimanı 20 dakika uçuş trafiğine kapatıldı

Türk Yıldızları’nın Pazar günü gerçekleştireceği gösteri nedeniyle hazırlık yapıldığı için, Atatürk Havalimanı’ndaki uçak trafiği 20 dakikalığına durduruldu.

26.05.2016Gündem
THY uçağı kuş sürüsüne çarptı, 3 uçak pisti pas geçti

THY uçağı kuş sürüsüne çarptı, 3 uçak pisti pas geçti

Atatürk Havalimanına inişi sırasında kuş sürüne giren THY'ye ait Köln-İstanbul tarifeli seferini yapan uçak, seferin tamamlanmasının ardından kontrol için hangara çekildi.

17.05.2016Gündem
İstanbul havalimanlarında radar arızası

İstanbul havalimanlarında radar arızası

Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nda radar sisteminde meydana gelen arıza sebebiyle hava trafiğinde gecikmeler yaşandı. Arıza sebebiyle pilotla kule arasında da 'gecikme' konuşmaları da kayıtlara yansıdı.İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nda smartsistemlerinde aksaklık yaşandı. Saat 12.00 sıralarında başlayan arızayaklaşık 1,5 saat sürdü. Bu sürede İstanbul’daki havalimanlarınayaklaşma hizmeti Ankara saha kontrol merkezi tarafından verildi.Türkiye Hava Trafik Kontrolörleri Derneği (TATCA), arızayla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “Bugün İstanbul smartsistemlerinde yaşanan aksaklığın ardından Atatürk ve Sabiha GökçenHavalimanları yaklaşma hizmetleri geçici olarak Türkiye Hava TrafikKontrol Merkezi (HTKM) bünyesinde bulunan Ankara saha kontrol merkezitarafından verilmektedir. Acil durum çözümü olarak daha öncedenplanladığı şekilde gerçekleşen bu uygulamada havacılık emniyetinitehlikeye atacak herhangi bir durum söz konusu değildir. EsenboğaHavalimanı’nın konuyla ilgisi yoktur.” denildi. Arıza sebebiyle pilotlarla Atatürk Havalimanı uçuş kontrol kulesigörevlileri arasında da konuşmalar gerçekleşti. Pilotlar daha ne kadarbekleyeceklerini sormaları üzerine kule görevlisiyle aralarında şudiyalog yaşandı: Kule: Efendim şuan 8. sıradasınız. 10'ar dakikalık arayla şimdi kalkıyor. Pilot: Şuan 80 dakika var değil mi kalkışımıza Kule: Mutabıkız Konuyla ilgili bir başka pilotun sorusu üzerine ise kule şöyle karşılık verdi: Kule: Şuan kalkışta 6. sıradasınız ama 30 dakikaya kadar düzelme olursa eğer, 30 dakikadan az olur beklemeniz. Pilot: Anladım.

21.01.2016Haber
Pilotla kule arasında müzik diyalogu

Pilotla kule arasında müzik diyalogu

Atatürk Havalimanı'nda pilotlarla hava trafik kontrol merkezi görevlilerinin iletişim kurduğu frekansa müzik karıştı. Pilot, kule görevlisini, “Bulunduğumuz pozisyonda müzik yayını var.” diye uyardı.  Radyo istasyonlarının frekansı zaman zaman pilot ve hava trafik kontrolörleri arasındaki iletişim hatlarına girebiliyor. Atatürk Havalimanı hava trafik kontrol merkezi ile pilot arasında yine ‘müzik’ diyaloğu yaşandı. Bir Türk uçağının pilotu müzik sesi duyması üzerine Atatürk Havalimanı uçuş kontrol kulesi ile irtibata geçti.  Pilot kule görevlisine, "Bulunduğumuz pozisyonda müzik yayını var." diye uyardı.

20.10.2015Haber
Pilottan kuleye leylek uyarısı

Pilottan kuleye 'leylek uyarısı'

Atatürk Havalimanı uçuş trafiğinde zaman zaman aksamaya neden olan leylek sürüleri için o an havada olan bir pilot, kuleyi uyardı.

11.09.2015Haber
Pilot, denizi kirleten gemiyi kuleye ihbar etti

Pilot, denizi kirleten gemiyi kuleye ihbar etti

Atatürk Havalimanı’na iniş için alçalan pilot, bir geminin Gemlik Körfezi’nde denizi kirlettiğini gördü. Uçuş kontrol kulesiyle irtibata geçen duyarlı pilot, durumun yetkililere bildirilmesini istedi. Atatürk Havalimanı’na inmek için alçalan bir uçağın pilotu, havada denizin kirletildiğine şahit oldu. Gemlik Körfezi’nde bir geminin denizi kirlettiğini gören pilot, olaya tepki gösterdi. Atıklarını boşaltan gemiyi ihbar etmek için Atatürk Havalimanı uçuş kulesiyle telsiz bağlantısı kuran pilot, yetkililerinden denizi kirleten gemiyi deniz polisine ihbar etmelerini istedi. Denize atıklarını boşaltan gemiyi uçuş kulesine bildiren çevreci pilot ile kule görevlileri arasında yaşanan telsiz konuşmaları ortaya çıktı.

7.05.2015Haber
Uçuş trafiğini tehlikeye sokma davası başladı

Uçuş trafiğini tehlikeye sokma davası başladı

Atatürk Havalimanı üzerinde uçurduğu uzaktan kumandalı hava aracıyla tehlike oluşturduğu ileri sürülen sanığın yargılaması başladı.

30.04.2015Gündem
Pilottan kuleye: Kanalınızda radyo dinleyen var mı

Pilottan kuleye: Kanalınızda radyo dinleyen var mı?

Atatürk Havalimanı'nda hava trafik kontrolörleri ile pilotlar arasında iletişimin sağlandığı frekansa radyo sesi karıştı. Pilot, "Kanalınızda radyo sesi dinleyen var mı acaba? Bilmiyorum ama ben radyo sesi duyuyorum devamlı." diye kuleyi uyardı. Hava trafik kontrolörleri ile pilotlar arasında iletişimin sağlandığı frekansa radyo sesi karıştı. Türk uçağının pilotu, uçuş kulesi görevlilerine frekansta radyo yayını duyduğunu söyledi. Pilot ile hava trafik kontrolörü arasında müzik yayını ile ilgili diyalogların ses kaydı da ortaya çıktı. Pilot, kuleyi, "Efendim, kanalınızda radyo sesi dinleyen var mı acaba? Bilmiyorum ama ben radyo sesi duyuyorum devamlı." diye uyardı. Geçen yıl da pilotlarla kule görevlileri arasında müzik yayınlarıyla ilgili diyaloglar yaşanmıştı. Atatürk Havalimanı uçuş kontrol kulesi frekansına arabesk müzik yayını karışınca kule ile pilotlar arasında ilginç diyaloglar olmuştu.

15.04.2015Haber
Uçak arıza yapınca iniş kalkışlar yarım saat durdu

Uçak arıza yapınca iniş kalkışlar yarım saat durdu

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda Suudi Arabistan Havayolları'na ait yolcuuçağının inişi sırasında meydana gelen arıza sebebiyle, havalimanındayarım saat iniş kalkışlar durduruldu. Atatürk Havalimanı Uçuş TrafikKontrol Merkezi'nin de pilotları konuyla ilgili bilgilendirmesikayıtlara yansıdı. Alınan bilgiye göre, Medine-İstanbul SabihaGökçen seferini yapan Suudi Arabistan Havayolları'na ait Airbus 330 tipiyolcu uçağı, dün saat 22.30 sıralarında Sabiha Gökçen Havalimanı'nainiş yaptı. Bu sırada uçakta hidrolik arıza meydana geldi. Arızanedeniyle uçak pistin ortasında kalırken, Sabiha Gökçen Havalimanıyaklaşık yarım saat iniş ve kalkışlara kapatıldı. AtatürkHavalimanı Uçuş Trafik Kontrol Merkezi'nin de pilotları konuyla ilgilibilgilendirmesi an be an kayıtlara yansıdı.Hava trafik kontrolörüpilotlara, “Sabiha Gökçen pistinde uçak kalması sebebiyle pist 30 dakikaboyunca Notamlı olacak bilginize, yaklaşma zamanı için arayacağım.”diye bilgilendirmede bulundu. Bazı pilotlar ise bu yüzden başkameydanlara gidecekleri bilgisini paylaştı. Havalimanına iniş yapamayanuçaklar havada tur atmak zorunda kaldı. Sabiha Gökçen Havalimanı’nainecek bazı uçaklar başka meydanlara yönlendirildi. Hidrolik arızasınedeniyle pistin ortasında kalan Suudi Arabistan uçağı pisttençekilirken, havalimanı saat 23.00 itibariyle yeniden uçuş trafiği deaçıldı.

4.03.2015Haber
Pilottan kuleye balon uyarısı

Pilottan kuleye balon uyarısı

İstanbul semalarında meteorolojinin hava tahmin ve ölçümü yapan balonu,THY'ye ait Airbus 330 tipi bir yolcu uçağına tehlikeli şekilde yaklaştı.Tehlikeli yaklaşma THY pilotunun Atatürk Havalimanı uçuş kulesi ileyaptığı telsiz konuşmalarına yansıdı.Meteoroloji Müdürlüğü'nün hava tahmin ve ölçüm yapan balonu, yaklaşıkbin 200 metre yükseklikte bulunduğu sırada yolcu uçağının yakınındangeçti.Bunun üzerine pilot, Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Merkezi'nebalonun çok yakın geçmesiyle ilgili bilgi verdi. Yaşanan olay, pilot ilekule arasında gerçekleşen telsiz konuşmasına da yansıdı.Türk Hava Yolları'nın İstanbul Atatürk Havalimanı'na iniş yapmak üzereyaklaşma yapan dış hat seferi gerçekleştiren Airbus 330 tipi uçağınınpilotu, olası bir tehlikeyi önlemek adına hava trafik kontrolörüne "4bin feette (1200 metre) meteoroloji balonu geçti. Çok yakın geçtik"bilgisini paylaştı.Kontrolör de pilota, "4 bin feette 20 milde meteoroloji balonuyla çokyakın geçtiniz. Mutabık mıyız?" sorusuna pilot, "Mutabıkız, yaklaşık 300feet (90 metre) altımızdan geçti ya da 200 feet (60 metre)" anonsuylacevap verdi.Uzmanlar, plastikten yapılan balonun veya vericinin motora girmesi halinde motora zarar vereceğini söylediler.

14.01.2015Haber
Atatürk Havalimanında Ebola karantinası

Atatürk Havalimanı'nda Ebola karantinası

12 Ağustos’ta Nijerya’dan gelen Ebola şüphelisi kadın hastaneye kaldırılırken önlem almamakla eleştirilen Sağlık Bakanlığı dünkü şüpheli vakada bu kez işi sıkı tuttu.

24.08.2014Sağlık
Kuleyle temasa geçip tekrar yükseldi

Kuleyle temasa geçip tekrar yükseldi

Leyleklerin göçü zaman zaman İstanbul Atatürk Havalimanı uçuş trafiğini de olumsuz etkiliyor. Atatürk Havalimanı üzerinde uçan bir leylek sürüsü bugün inişte olan bir Türk Hava Yolları (THY) uçağını pas geçirdi.

18.08.2014Avrupa
Leylek sürüsü uçağı pas geçirdi

Leylek sürüsü uçağı pas geçirdi

Leyleklerin göçü zaman zaman İstanbul Atatürk Havalimanı uçuş trafiğini de olumsuz etkiliyor. Atatürk Havalimanı üzerinde uçan bir leylek sürüsü bugün inişte olan bir Türk Hava Yolları (THY) uçağını pas geçirdi.

18.08.2014Gündem
Leylek sürüsü uçağı pas geçirdi

Leylek sürüsü uçağı pas geçirdi

Leyleklerin göçü zaman zaman İstanbul Atatürk Havalimanı uçuş trafiğini de olumsuz etkiliyor. Atatürk Havalimanı üzerinde uçan bir leylek sürüsü bugün inişte olan bir Türk Hava Yolları (THY) uçağını pas geçirdi. THY'nin Berlin'den İstanbul'a gelen TK-1728 sefer sayılı uçağının pilotu iniş yapacağı sırada 05-25 pisti olarak adlandırılan Florya -Ataköy istikametindeki pist başında göç eden leylek sürüsü gördü. Uçağın pilotu, kuleyle temasa geçerek pist başında leylek sürüsü olduğu için pas geçeceğini bildirdi. Uçak, saat tam 10.42'de pisti pas geçerek tekrar yükseldi. Havada kısa bir tur atan THY uçağı daha sonra saat 10. 58'de Atatürk Havalimanı'na sorunsuz iniş yaptı. DHMİ yetkilileri göçmen kuşlardan olan Leyleklerin göç mevsimi olduğu için zaman zaman bu tür olayları yaşadıklarını pilotların ve uçuş kulesindeki görevlilerin sık sık birbirlerin uyardıklarını söyledi. Murat ÇAKIR - İSTANBUL DHA

18.08.2014Haber
Pilot, Bir tur atacak kadar yakıtım var

Pilot, "Bir tur atacak kadar yakıtım var"

Atatürk Havalimanı uçuş trafiği dün felç olurken havada turlayan uçakların da yakıt kritiğine girmeleri ses kayıtlarına yansıdı. Atatürk Havalimanı'na inmek isteyen bir çok uçak farklı meydanlara indirilirken yakıt kritiğine giren bir uçağın pilotu ve Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kulesi Kontrolörü arasında ki telsiz konuşmaları şöyle geçti;Pilot, "Şu an bir tur atıyorum ancak bir tur atacak kadar yakıtım var" Kontrolör, "Atatürk'e genelde uçaklar inişi başaramıyor cors üzerinde oluşumlar ve Wind shear nedeniyle...Çorlu'ya diverd etmeyi düşünüyor musunuz? " Pilot, " Çorluya diverd ederiz yakıtımız yeter mi? bilmiyorum. Hesaplayalım "Haber: Murat ÇAKIR-İSTANBUL DHA

8.08.2014Haber
THY uçağı pisti pas geçti

THY uçağı pisti pas geçti

Türk Hava Yolları'nın Münih-İstanbul seferini yapan Airbus A-321 tipi uçağı, Atatürk Havalimanı'na ineceği sırada, bir yangın helikopterinin frekansı uzun süre meşgul etmesi nedeniyle iniş talimatı alamadığı için pisti pas geçmek zorunda kaldı.

6.08.2014Ekonomi
Atatürk Havalimanı uçuş bilgi ekranlarındaki sorun

Atatürk Havalimanı uçuş bilgi ekranlarındaki sorun

Atatürk Havalimanı iç ve dış hatlar terminallerinde bazı uçuş bilgi ekranlarında yaşanan sorunun giderildiği belirtildi.

10.07.2014Gündem
İstanbul Atatürk Havalimanı Avrupa şampiyonu

İstanbul Atatürk Havalimanı Avrupa şampiyonu

TAV Havalimanları tarafından işletilen İstanbul Atatürk Havalimanı, uçuş ağına eklenen 20 yeni destinasyonla Euro Annies 2014 Ödülleri'nde "En fazla yeni güzergaha sahip havalimanı" seçildi.

8.05.2014Ekonomi
ÖLÜM HAVADA YAKALADI

ÖLÜM HAVADA YAKALADI

Londra-Dubai seferini yapan Emirates Havayolları'na ait yolcu uçağı uçakta bulunan bir yolcunun rahatsızlanması sonucu Atatürk Havalimanı'na acil iniş yaptı. Yolcu tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.Emirates Havayolları'nın Londra-Dubai seferini yapan yolcu uçağı Türkiye Hava Sahası üzerindeyken uçakta bulunan 86 yaşındaki Hindistan uyruklu İngiliz vatandaşı Narendraprasa Patel adlı erkek yolcu aniden rahatsızlandı. Rahatsızlanan yolcuya ilk müdahale uçakta yapıldı. Yapılan kontrollerde yolcunun kalp rahatsızlığı geçirdiğinin anlaşılması üzerine uçağın kaptan pilotu, İstanbul Atatürk Havalimanı Uçuş Kontrol Kulesi ile irtibata geçerek acil iniş izni istedi. Kalp krizi geçiren Patel isimli yolcu yapılan tüm müdahalelere kurtarılamazken, Emirates Havayolları'na ait uçak Atatürk Havalimanı'na acil iniş yaptı.İbrahim YILDIZ/İstanbul/DHA

28.11.2013Haber
İki uçak Atatürk Havalimanına acil iniş yaptı

İki uçak Atatürk Havalimanı'na acil iniş yaptı

DELTA Havayolları’nın Atlanta-Dubai seferini yapan yolcu uçağı uçakta bulunan bir yolcunun aniden rahatsızlanması sonucu Atatürk Havalimanı’na acil iniş yaptı.

25.11.2013Gündem
İKİ UÇAK ATATÜRK HAVALİMANINA ACİL İNİŞ YAPTI

İKİ UÇAK ATATÜRK HAVALİMANI'NA ACİL İNİŞ YAPTI

DELTA Havayolları'nın Atlanta-Dubai seferini yapan yolcu uçağı uçakta bulunan bir yolcunun aniden rahatsızlanması sonucu Atatürk Havalimanı'na acil iniş yaptı. Aynı saatlerde Türk Hava Yolları'nın Mogadişu-İstanbul seferini yapan yolcu uçağında bulunan bir yolcu da kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Delta Havayolları'nın Atlanta-Dubai seferini yapan DL8 sefer sayılı Delta Havayolları'nın Dubai'ye giden Boeing 777-232 tipi uçağı Türkiye Hava Sahası üzerindeyken uçakta bulunan ABD'li ismi öğrenilemeyen erkek yolcu aniden rahatsızlandı. Rahatsızlanan yolcuya ilk müdahele uçakta yapıldı. Yapılan kontrollerde yolcunun kalp rahatsızlığı geçirdiğinin anlaşılması üzerine uçağın kaptan pilotu, İstanbul Atatürk Havalimanı Uçuş Kontrol Kulesi ile bağlantı kurarak acil iniş izni istedi. Murat ÇAKIR/İbrahim YILDIZ/İstanbul/DHA

25.11.2013Haber
ATATÜRK HAVALİMANINDA LEYLEK ALARMI

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA LEYLEK ALARMI

Leylek sürülerinin güneye göç etmeye başlaması nedeniyle Atatürk Havalimanı uçuş trafiğinde adeta alarm verildi. Hava trafik kontrolörleri ile pilotlar arasında son dönemlerde leylek sürüleriyle ilgili diyaloglar eksik olmuyor. Kule görevlileri de göçmen kuşlarla ilgili çok daha dikkatli davranıyor. Denize yakın olması nedeniyle Atatürk Havalimanı da leylek sürülerinin geçiş güzergahında bulunuyor. Olası çarpma tehlikelerine karşı da kule görevlileri uçuş trafiğinde leylek sürülerine göre düzenleme yapıyor. Pilotlar, leylek sürüleriyle ilgili kule görevlilerini uyararak arkadaki uçakların leylek sürüleriyle ilgili dikkatli olması gerektiğini söyleyerek sürekli bilgilendirme yapıyor. Özellikle pilotlar 700 metre de leylek sürüleri gördükleri bilgisini kule görevlileri ile paylaşıyor. Göç eden leylek sürülerin rüzgardan dolayı zaman zaman ani yön değişiklikleri yapması da uçaklar için tehlikeyi artırıyor.Murat ÇAKIR - İSTANBUL-DHA- KURGU: Levent SERT

3.09.2013Haber
THY uçağına bomba ihbarı

THY uçağına bomba ihbarı

Türk Hava Yolları'nın (THY) Hamburg-İstanbul seferini yapan uçağına bomba ihbarı yapıldı. Atatürk Havalimanı'na iniş yapan uçak ve yolcuları arayan polis, bomba izine rastlamadı.

31.08.2013Gündem
THY UÇAĞINA BOMBA İHBARI

THY UÇAĞINA BOMBA İHBARI

THY'nin Hamburg Fuhlsbuttel Havalimanı'ndan yerel saatle 11.30'da İstanbul'a gelmek için havalanan TK-1662 sefer sayılı TC-JML kuyruk tescilli Airbus 321 tipi 'Eminönü' adlı uçağına havadayken bomba ihbarı yapıldı. Bunun üzerine uçağın kaptan pilot, Atatürk Havalimanı Uçuş Kontrol Kulesi'ni bilgilendirdi. Atatürk Havalimanı'na saat 15.45'de iniş yapan uçak boş bir park alanına çekilirken uçaktan indirilen yolcular terminale alındı. Yolcuların bagajların uçağın altına getirilen özel x-ray cihazı ile kontrolden geçirilirken yolcularda terminalde tekrar aramadan geçirildi. Yapılan arama sonrası ihbarın asılsız olduğu anlaşıldı.Haber: Hüseyin ASLIYÜCE-İSTANBUL(DHA)

31.08.2013Haber
Doğum sancısı uçağı indirdi

Doğum sancısı uçağı indirdi

Emirates Hava Yolları'nda bulunan yolcunun doğum sancıları başlayınca Varşova-Dubai seferini yapan uçak Atatürk Havalimanı'na acil iniş yaptı.

10.07.2013Gündem
BU KEZ DE TÜRK SANAT MÜZİĞİ KARIŞTI

BU KEZ DE TÜRK SANAT MÜZİĞİ KARIŞTI

İstanbul Atatürk Havalimanı Uçuş Kontrol Kulesi ile bir Türk uçağının pilotu arasında geçtiğimiz günlerde yaşanan arabesk diyaloğu dikkat çekmişti. Hava trafik kontrolörleri ile pilotlar arasında iletişimin sağlandığı frekanstan pilot arabesk müziği duyduğunu belirtirken, bu olayın bir benzeri yine yaşandı. İstanbul Atatürk Havalimanı Kontrol Kulesi ile bağlantıya geçen bir Türk uçağının pilotu kule görevlilerine frekansta arka fonda Türk Sanat Müziği sesi duyduğunu söyledi. Bu tip yayınlar kule görevlileriyle pilotlar arasındaki konuşmalara girerek "Enterferans" denilen, uçakla kule arasında irtibatın kesilmesine neden olabiliyor. Daha önce bir yıl içinde Atatürk Havalimanı’nda pilotlar ve hava trafik kontrolörleri pistlere yaklaşma ve iniş hattında, Yalova, Beykoz, Samandıra havalimanı arası, Marmara Adası, Çamlıca gibi çeşitli yerlerde 45’den fazla “Enterferans” olayı rapor etmişti. İHA

9.07.2013Haber
‘Kule, telsizde müzik var’ ‘Anlaşıldı, ne tür müzik’

‘Kule, telsizde müzik var’ ‘Anlaşıldı, ne tür müzik?’

Atatürk Havalimanı Uçuş Kulesi ile bir Türk pilot arasındaki konuşmaya FM bandında bir radyodan müzik yayını girdi.

24.06.2013Gündem
Pilotla telsizdeki radyo yayınını kuleye bildirdi

Pilotla telsizdeki radyo yayınını kuleye bildirdi

Atatürk Havalimanı Uçuş Kulesi ile bir Türk Pilot arasındaki konuşmaya FM bandında bir radyodan müzik yayını girdi. Türk Pilot uçuş kulesine müzik yayını hakkında bilgi verince kule görevlileri bunun tespiti için pilottan yayın hakkında bilgi istedi.

24.06.2013Gündem
THY hostesine saldıran alkollü yolcu gözaltına alındı

THY hostesine saldıran alkollü yolcu gözaltına alındı

Türk Hava Yolları’nın (THY) Çin’in Guangzhou – İstanbul seferini yapan uçağındaki yolculardan M.K.’nın aldığı alkolün etkisiyle eline geçirdiği bir cam parçasıyla hostese saldırdığı ileri sürüldü. Kabin görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen ve kelepçelenen M.K., Atatürk Havalimanı’nda polise teslim edildi.

7.02.2013Gündem
İşte yeni İstanbul

İşte yeni İstanbul

Karadeniz'in kuzey şeridinde kurulacak yeni İstanbul'a dünyanın en büyük havalimanı inşa edilecek. 2020 Olimpiyat Köyü'nü de barındıracak bölgenin adı Yenişehir olacak.

2.06.2012Gündem
Majeste inişi

Majeste inişi

Brunei Sultanı Hassan El Bolkiah, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak Türkiye’ ye geldi.

7.04.2012Gündem
ALTIN KAPLAMALI UÇAĞINI KENDİSİ İNDİRDİ

ALTIN KAPLAMALI UÇAĞINI KENDİSİ İNDİRDİ

Dünyanın en zengin 2. kralı,Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetlisi olarak Türkiye'ye geldi. İçi altın kaplamalarla döşenmiş Boeing 747-400 tipi uçağıyla gelen Sultan Bolkiah ziyaret ettiği ülkelerde uçağının iniş ve kalkışını kendisi yaptığı için Atatürk Havalimanı'na da inişi kendisi gerçekleştirdi. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri daha önceden Atatürk Havalimanı uçuş kontrol kulesini nasıl hitap edileceği konusunda bilgilendirdi. Kule görevlilerinin İngilizce "Majesteleri ülkemize hoş geldiniz" sözlerine "teşekkür ederek" yanıt veren Bolkiah'in kendi kullandığı uçağı saat 06.35'te Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı.Enver ALAS-İSTANBUL-DHA

7.04.2012Haber
Brunei Darussalam Sultanı Haji Hassanal Bolkiah Mu’izzaddin Waddaula geldi

Brunei Darussalam Sultanı Haji Hassanal Bolkiah Mu’izzaddin Waddaula geldi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün daveti üzerine İstanbul’a gelen Brunei Darussalam Sultanı Haji Hassanal Bolkiah Mu’izzaddin Waddaula her seyahatinde olduğu gibi uçağını Atatürk Havalimanı’na kendisi indirdi. Brunei Sultanı’nın 20 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin 2. kralı konumunda.

7.04.2012Ekonomi
THY UÇAĞINDA BÜYÜK PANİK

THY UÇAĞINDA BÜYÜK PANİK

Sarhoş olduğu belirtilen İsveçli kadın yolcu, uçağın acil çıkış kapısını açmak isteyince korku dolu anlar yaşandı. 126 yolcu bulunan uçak Bulgaristan üzerinden tekrar İstanbul'a döndü. Edinilen bilgiye göre olay şöyle gelişti; İsveçli kadın bir yolcu çevresindeki yolcuları huzursuz edecek davranışlarda bulunmaya başladı. Acil çıkış kapısını açmaya çalışan sarhoş yolcu diğer yolcular tarafından engellendi. Uçağın kaptan pilotu Atatürk Havalimanı Uçuş Kontrol Kulesi ile görüşerek tekrar İstanbul'a dönmek için iniş izni aldı. Uçak Bulgaristan üzerinden dönerek Atatürk Havalimanı'na indi. Adının Anita Watdersson, olduğu öğrenilen kadın ifadesi alınmak üzere Dış Hatlar Büro Amirliği'ne götürüldü. Bu sırada kahkahalar atan Watdersson "Ben kahvemi içiyordum" dedi. Uçak ise bir süre sonra tekrar Stockholm'e havalandı. Haber-Kamera: Murat ÇAKIR - İSTANBUL DHA

2.11.2011Haber
Uçağın kapısını açmak istedi

Uçağın kapısını açmak istedi

THY'nin İstanbul Stokholm seferini yapan yolcu uçağındaki akli dengesi yerinde olmadığı sanılan bir kadının acil çıkış kapısını açmaya çalışması üzerine, uçak, havalandıktan bir süre sonra geri döndü.

2.11.2011Gündem
UÇAKTA KORKU DOLU ANLAR KAYITTA

UÇAKTA KORKU DOLU ANLAR KAYITTA

OSLO-İstanbul seferini yapan THY’ye ait uçak havadayken, Cuma Yaşar adlı yolcu, "Üzerimde bomba var" diyerek koltuğundan kalktı. Diğer yolcular tarafından etkisiz hale getirildiği belirtilen şüpheli, uçak, Atatürk Havalimanı’na acil iniş yaptığında polis tarafından gözaltına alındı.Uçağın pilotları ve Atatürk Havalimanı Uçuş Kontrol Kulesi yetkilileri arasında geçen konuşmalar olayın, atlatılan tehlikenin boyutlarını ortaya koydu.İşte o diyaloglar...(ENVER ALAS İSTANBUL- DHA)

6.01.2011Haber
THY uçağında yangın paniği

THY uçağında yangın paniği

THY’nin Boeing 777-300 ER tipi TK-60 sayılı Karadeniz uçağı, dün, saat 00.34’te, 284 yolcusu ve 14 mürettebatıyla İstanbul-Bangkok seferine havalanmak üzere Sefaköy tarafındaki 17 sol pist başına geldi.

4.12.2010Gündem
THY uçağında yangın paniği

THY uçağında yangın paniği

İstanbul- Bangkok seferini yapmak üzere pist başına gelen Türk Hava Yolları'na ait uçağın arka kargo bölümünden alınan yangın ikazıyla yapılan tahliye paniğine neden oldu. 30 yolcu hafif yaralandı.

4.12.2010Gündem