MENÜ

Atatürk Barajı

Atatürk Barajı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Atatürk Barajı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.675 Atatürk Barajı haberi bulunmuştur.

ADIYAMAN

Adıyaman, Adıyaman ilinin merkezi olan ilçedir. Atatürk Barajı'nın büyük bir kısmı Adıyaman ili sınırları içerisinde yer alır. Kommagene Krallığı'na ait kalıntılar ise Nemrut Dağı'nda yer alır. Yerleşimin eski adı Hısnımansûr (Mansur'un kalesi) olup, Cumhuriyet döneminde bugünkü adını almıştır.  Türkiye'nin en hızlı büyüyen şehirlerinden biridir.

 2012 yılında ISO 9001 belgesi alarak Türkiye'nin 2. ISO 9001 belgei üniversitesi olan Adıyaman Üniversitesi burada bulunmaktadır. Diyarbakır, Urfa, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Malatya illerinin ortasında kalır. Önceleri Malatya’ya bağlı bir ilçe iken, 1954 yılında Malatya’nın iki idari bölüme ayrılmasıyla il olmuştur. Trafik kodu 02’dir.

Atatürk Barajı Haberleri

Depremzede Samsatın konteynerde 3. yılı: Geçici konutların kalıcı göçebeleri

Depremzede Samsat'ın konteynerde 3. yılı: Geçici konutların kalıcı göçebeleri

Adıyaman’ın Samsat ilçesini önce 5.5 büyüklüğündeki 2 Mart 2017 depremi vurdu. Evlerin büyük bölümü hasar gördü. 24 Nisan 2018’de 5.1 büyüklüğündeki ikinci depremde ise bu büyüklükteki depremlere dayanması beklenen konutlar yerle bir oldu. Bu evleri, Atatürk Barajı sebebiyle 30 yıl evvel ilçenin taşınması sırasında devlet yapmıştı.22 Aralık 2018’de teslim edileceği söylenen deprem konutları ise bir türlü bitmedi. Samsat, yeni yıla konteynerde girdi. Okulu, esnafı, halkı, belediyesi hâlâ konteynerde. Samsatlıların soğuk ve nemli ‘evlerine’ konuk olduk, sorunlarını dinledik.

13.01.2019Gündem
GAPa hayat veren baraj yağışa doydu

GAP'a "hayat veren" baraj yağışa doydu

Son aylarda Fırat Havzası'na düşen aşırı yağışlar, Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından GAP'a hayat veren ve "barajların efendisi" olarak nitelendirilen Atatürk Barajı'na yaradı. GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil: "Atatürk Barajı şimdiden gelecek yılın sulama ihtiyacını karşılayacak duruma geldi. Şu an barajdaki su kotu 530 metreyi aştı. Sonbaharda düşen yağışla birlikte barajın dev yüzeyinde 2 metreyi bulan bir yükseliş oldu." açıklamalarında bulundu. Çiftçi Hüseyin Durmuş: "Bu yağış seneye baraj sayesinde bize sulama bereketiyle döner inşallah." ifadelerinde bulundu.

7.01.2019Ekonomi
Balıkçıların oltasına takıldı... Tam 170 santimetre...

Balıkçıların oltasına takıldı... Tam 170 santimetre...

Atatürk Barajında balıkçıların oltasına 53 kilo ağırlığında, 170 santim uzunluğunda turna balığı takıldı.

29.12.2018Gündem
Silvan Barajında iki yıl içinde su tutulacak

Silvan Barajı'nda iki yıl içinde su tutulacak

Atatürk Barajı'ndan sonra Türkiye'nin ikinci büyük sulama projesi olan Silvan Barajı'nda inşaat çalışmaları önemli ölçüde tamamlandı. Barajda 2020 yılının sonundan itibaren su tutulması planlanıyor.

12.12.2018Ekonomi
Ak Parti Eskişehir Belediye Başkan Adayı Burhan Sakallı kimdir

Ak Parti Eskişehir Belediye Başkan Adayı Burhan Sakallı kimdir?

Ak Parti Eskişehir Belediye Başkan Adayı Burhan Sakallı oldu. Adaylığın kamuoyuyla paylaşılmasının ardından Burhan Sakallı’nın hayatına ilişkin bilgiler araştırılmaya başlandı. Peki, Ak Parti Eskişehir Belediye Başkan Adayı Burhan Sakallı kimdir?

27.11.2018Gündem
GAPın iki dev barajı tamamlanıyor

GAP'ın iki dev barajı tamamlanıyor

Dünyanın en iddialı kalkınma yatırımlarından Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında Dicle Nehri üzerine inşa edilen Ilısu Barajı'nın yüzde 90'ının, Silvan Barajı'nın ise yüzde 50'sinin tamamlandığı belirtildi.

10.11.2018Ekonomi
Atatürk Barajında alabalık üretim atağı

Atatürk Barajı'nda alabalık üretim atağı

Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından GAP'a hayat veren ve gövde dolgu hacmi bakımından Türkiye'de birinci, dünyada altıncı sırada yer alan Atatürk Barajı'nda, alabalık üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla çalışma başlatıldı.

28.10.2018Ekonomi
Fırat Nehrinden 27 milyar dolar enerji geliri

Fırat Nehri'nden 27 milyar dolar enerji geliri

Dünyanın en iddialı kalkınma yatırımlarından olan GAP kapsamında bugüne kadar küçüklü büyüklü 15 baraj inşa edildi - Bunlardan Fırat Nehri üzerinde bulunan Keban, Karakaya, Birecik, Karkamış ve Atatürk Barajı 25 yılda 30 milyar megavatsaat enerji üretti

25.10.2018Ekonomi
Baraj suları çekildi, kayadaki resimler ortaya çıktı

Baraj suları çekildi, kayadaki resimler ortaya çıktı

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde suları çekilen Atatürk Barajı kıyısında balıkçılar tarafından Paleolitik döneme ait kaya resimleri bulundu.

17.10.2018Seyahat
Şans eseri bulundu Kıyafetleriyle suya atladılar

Şans eseri bulundu! Kıyafetleriyle suya atladılar

Her yerinden tarih fışkıran Adıyaman’da tarihe ışık tutacak olan yeni bir yer keşfedildi. Görüntü almak isteyen gazeteciler ellerinde kamera ve fotoğraf makineleri ile sarp kayalıklardan kıyafetleriyle suya atladılar.

12.10.2018Gündem
Atatürk Barajı’nı inşa eden dev şirket konkordato istedi

Atatürk Barajı’nı inşa eden dev şirket konkordato istedi

Ünlü spor yorumcusu Ömer Üründül’ün babasının, iki ortağı ile kurduğu ve Türkiye’nin en büyük barajı olan Atatürk Barajı’nı inşa eden Palet İnşaat, konkordato talep etti. Yarım asrı deviren şirket adına açılan davada, kısa vadeli borçların ödenmesinde güçlük çekildiği kaydedildi. Ömer Üründül de, şirketin üç ortağından biri. Üründül ise, şirketin yönetiminde bulunmadığını, hissesinin ise sembolik olduğunu kaydetti.

2.10.2018Ekonomi
Gübrede indirim ve prim desteği çiftçiyi sevindirdi

Gübrede indirim ve prim desteği çiftçiyi sevindirdi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin, kimyevi gübrede yüzde 15'lere varan indirim sağlanacağını ve buğday ile arpada prim desteğinin artırılacağını açıklaması GAP çiftçisini memnun etti.HRÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen: "Çiftçilerimiz yurt dışından gelen gübreler yerine yerli gübreleri tercih etmeli. Yerli gübre kullanımı hem maliyetleri düşürür hem de dışa bağımlığı ortadan kaldırmış olur."dedi. Çiftçi Kemal Aktaş: "Bu yıl şükürler olsun ürünlerimiz verimli ve bereketli. Bunun yanında verilecek yeni destekler çiftçileri daha da memnun etti.Bazı büyük firmalar gübreyi pahalıya satıyor. Yani yapılan indirimler çiftçiye fazla yansımıyor. Bayiler dolar kuruna göre veya kafalarına göre fiyatları değiştiriyor. Bunun sıkı takibini istiyoruz." açıklamalarında bulundu.

26.09.2018Ekonomi
GAPın başkentinde beyaz altın mesaisi

"GAP'ın başkenti"nde "beyaz altın" mesaisi

Türkiye'nin toplam pamuk üretiminin yarısına yakınının gerçekleştirildiği "GAP'ın başkenti" Şanlıurfa'da, hasada başlayan işçiler gün boyunca güneşin altında yoğun mesai harcıyor.

16.09.2018Ekonomi
Adıyamanda Roma dönemine ait askeri gözetleme kulesi bulundu

Adıyaman'da Roma dönemine ait askeri gözetleme kulesi bulundu

Adıyaman'ın Gerger ilçesinde Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen askeri gözetleme kulesi kalıntısı bulundu.

13.08.2018Gündem
Piknik yolunda feci kaza: 3 ölü, 4 yaralı

Piknik yolunda feci kaza: 3 ölü, 4 yaralı

Şanlıurfa’nın Bozova ilçesinde otomobilin kamyonete arkadan çarpması sonucu meydana gelen trafik kazasında aynı aileden 3 kişi öldü, 4 kişi de yaralandı.

5.08.2018Gündem
Bahçeliye: Ayrılsın o zaman

Bahçeli'ye: Ayrılsın o zaman

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhur İttifakı’nda af tartışması ve MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin AK Partili vekil adaylarına uyarıları konusunda “Ciddiye alınmıyor, sert çıkacağına ayrılsın o zaman” dedi. Adana’ya giderken uçakta bir grup gazeteci ile sobbet eden Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

10.06.2018 Gündem
Türkiyeden Iraka güvence... Devam edecek

Türkiye'den Irak'a güvence... Devam edecek!

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Dicle Nehri'nde Irak'a giden bir gram suyu tutmuyoruz, gelen su geçiyor. Bir zahmet kendi içlerine baksınlar, sulama sistemlerini ona göre modernize etsinler, Musul Barajı'nı ele alsınlar." dedi. Öte yandan Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Erdoğan'ın talimatı üzerine Ilısu Barajı’ndan Irak'ın Dicle Nehri’ne su akışının devam edeceğini belirterek, "Bu andan itibaren Ilısu Baraj’ından Irak'ın Dicle Nehri’ne su akışı devam edecek." dedi.

7.06.2018Ekonomi
Kılıçdaroğlu: Türkiye’nin büyük bir değişime ve dönüşüme ihtiyacı var

Kılıçdaroğlu: Türkiye’nin büyük bir değişime ve dönüşüme ihtiyacı var

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "24 Haziran’da sandığa gidecek ve vicdanının sesini dinleyecek herkese sesleniyorum. Türkiye’nin büyük bir değişime ve dönüşüme ihtiyacı var" dedi.

3.06.2018Gündem
Öyle bir hata yaptı ki... Atatürk Barajına uçtu

Öyle bir hata yaptı ki... Atatürk Barajı'na uçtu!

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde sürücüsünün el frenini çekmeyi unuttuğu park halindeki otomobil bir süre sonra hareket ederek Atatürk Barajı'na uçtu.

21.05.2018Gündem
Yıkım ve inşa bir arada...

Yıkım ve inşa bir arada...

Adıyaman’ın Samsat ilçesinde pazartesi gecesi meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremde geçen yılki depremde hasar gören neredeyse bütün binalar yıkıldı. Hafriyat çalışması sürerken bir yandan da geçen yılki depremden sonra başlayan yeni konutların yapımı tüm hızıyla devam ediyor.

25.04.2018Gündem
Akan suyun yarısı depolanıyor

Akan suyun yarısı depolanıyor

Türkiye Baraj Güvenliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasan Tosun, baraj ve göletlerin sayısından çok topladığı su miktarının önemli olduğuna dikkati çekerek, "Türkiye'de akışa geçen su miktarı, yaklaşık 185 milyar metreküp. Büyük barajlarda topladığımız su miktarı da 90 milyar metreküp civarı." dedi.

9.04.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Tren kazaları ve gazetecilik açığı

Hürriyet, Ankara’da dokuz kişinin yaşamını yitirdiği tren kazasının meydana geldiği günden bu yana hem kazanın meydana geliş biçimiyle ilgili bilgileri yayımladı, hem de kazanın nedenlerini irdeledi.

14.01.2019

Dilek ağacının altında dünyanın en eski tapınağı

Göbeklitepe, arkeolojik buluntular ortaya çıkmadan önce, bölge halkının tepedeki asırlık ağacın altında toplanıp dilek tuttuğu, kurbanlar kestiği bir ziyaret! 12 bin yıl önceki ilk tapınağın izi bile bilinmezken, yine kutlu sayılan bu tepe, insanlığın belki ilk kıblesi.

14.05.2018