MENÜ

Astrofizik

Astrofizik ile ilgili tüm haberleri, son dakika Astrofizik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Astrofizik haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 431 Astrofizik haberi bulunmuştur.

Astrofizik Haberleri

Bakan Varank: Teknofest’i uluslararası bir boyuta taşımak istiyoruz

Bakan Varank: Teknofest’i uluslararası bir boyuta taşımak istiyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Yıkıcı teknolojilerde çocuklarımızı yetiştirmek istiyoruz. Türkiye'nin 81 ilinde 100 tane Deneyap Atölyesi açıp tasarım kodlama, siber güvenlik gibi yıkıcı teknolojilerde çocuklarımızı yetiştirmek istiyoruz" açıklamasında bulundu.

18.06.2019Ekonomi
ODTÜden dünyaca ünlü Türk bilim insanlarına ödül

ODTÜ'den dünyaca ünlü Türk bilim insanlarına ödül

Ortadoğu Teknik Üniversitesinin 63. kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen ODTÜ Günü Ödül Töreni'nde, farklı alanlardaki dünyaca ünlü Türk bilim insanlarına ödül verildi.

2.06.2019Teknoloji
Einstein’ın Görelilik Teorisi’ni 103 yıl  sonra ispatladık

Einstein’ın Görelilik Teorisi’ni 103 yıl sonra ispatladık

KARA DELİĞİ GÖRÜNTÜLEYEREK ÇIĞIR AÇAN EKİBİN İÇİNDEKİ TEK TÜRK

21.04.2019Hürriyet Pazar
AK Parti Sözcüsü Çelik: İtiraz hakkımız vakit geçirilmeden kullanılacaktır

AK Parti Sözcüsü Çelik: İtiraz hakkımız vakit geçirilmeden kullanılacaktır

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik AK Parti Genel Merkezi'nde, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı sırasında yaptığı açıklamada İstanbul'da 'olağanüstü itiraz' başvurusu için "Birleştirme tutanakları büyükşehirle ilgili ortaya çıktığı zaman, arkadaşlarımızın verdiği teknik bilgi bu, o süreçten sonra itiraz hakkımızı kullanma imkanımız var. Dolayısıyla o süreci bekliyoruz. Belli bir sürenin geçmesi gerekiyor, o YSK'nin o işlemi gerçekleştirmesine bağlı. O işlem gerçekleştikten sonra 7 gün içerisinde itiraz hakkımız var. İtiraz hakkımız ivedilikle, vakit geçirilmeden kullanılacaktır" dedi.

12.04.2019Gündem
Kara delik fotoğrafının arkasındaki kişi 29 yaşındaki Katie Bouman

Kara delik fotoğrafının arkasındaki kişi 29 yaşındaki Katie Bouman

M87 Galaksisi'nin merkezinde yer alan süper masif kara deliğin fotoğrafının elde edilmesini sağlayan algoritmanın arkasında 29 yaşındaki Katie Bouman var.

12.04.2019Teknoloji
NASAnın karadelik fotoğrafını çeken ekipte Özel bir Türk

NASA'nın karadelik fotoğrafını çeken ekipte 'Özel' bir Türk

NASA'nın günler öncesinde bilim tarihine yön verecek bir çalışma olarak duyurduğu karadelik fotoğrafı, 10 Nisan Çarşamba günü dünya gündemini oluşturdu. 55 milyon ışık yılı uzakta olmasına rağmen 8 teleskop ve özel yöntemlerle görüntülenen karadelik, bilim tarihi açısından ‘bu görüntü öncesi ve sonrası’ olarak yorumlandı. NASA'nın karadelik fotoğrafını çeken ekip içerisinde Türk bilim insanı Prof. Dr. Feryal Özel de yer aldı

11.04.2019Teknoloji
Canavar görüntülendi

Canavar görüntülendi

Bilim insanları ilk kez dev kütleli bir karadelik fotoğrafladı. Fotoğraf, ABD Ulusal Bilim Vakfı tarafından eşzamanlı gerçekleştirilen 5 basın toplantısıyla dünyaya duyuruldu.

11.04.2019Dünya
Kara delik fotoğrafı ne anlatıyor | NASA ilk kez dünya ile paylaştı

Kara delik fotoğrafı ne anlatıyor? | NASA ilk kez dünya ile paylaştı

ABD Ulusal Bilim Vakfı, kara deliğin çevresini gözlemlemek için kurulan Event Horizon Teleskobu'ndan (EHT) elde edilen kara delik fotoğraflarını bugün dünya ile paylaştı. Bununla beraber milyonlarca vatandaş da kara delik fotoğrafının ne anlattığını merak etmeye ve sorgulamaya başladı. Peki, kara delik fotoğrafı ne anlatıyor? Kara delik nedir?

10.04.2019Gündem
Son dakika... İlk kara delik fotoğrafı yayınlandı

Son dakika... İlk kara delik fotoğrafı yayınlandı

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı öncülüğündeki astrofizikçiler ilk kara delik fotoğrafını tüm dünya ile paylaştı.

10.04.2019Dünya
Doğu Anadolu Gözlemevindeki DR2nin tasarımı tamamlandı

Doğu Anadolu Gözlemevi'ndeki "DR2"nin tasarımı tamamlandı

Türkiye'nin en büyük çaplı ve ilk kırmızı ötesi teleskobunun yer alacağı Doğu Anadolu Gözlemevi'nin ileriye dönük optik kalitesini artıracak Derotator 2'nin (DR2) tasarımının tamamlandığı bildirildi.

18.03.2019Teknoloji
Evrenin uzak noktasında 83 gök ada keşfedildi

Evrenin uzak noktasında 83 gök ada keşfedildi

Gök bilimciler, evrenin uzak noktasında enerjilerini süper kütleli kara deliklerden alan 83 gök ada keşfetti.

14.03.2019Teknoloji
3 bin metredeki gözlemevi dondurucu soğuğa dayanıklı olacak

3 bin metredeki gözlemevi dondurucu soğuğa dayanıklı olacak

Türkiye'nin en büyük çaplı ve ilk kırmızı ötesi teleskobunun yer alacağı Doğu Anadolu Gözlemevinin (DAG) sıfırın altında 40 derece soğuğa dayanıklı hale getirileceği bildirildi.

13.03.2019Teknoloji
İmzalar atıldı Türkiyenin en büyüğü olacak

İmzalar atıldı! Türkiye'nin en büyüğü olacak!

Atatürk Üniversitesi (ATAÜ) ile Işık Üniversitesi arasında Türkiye'nin en büyük çaplı ve ilk kırmızı ötesi teleskobuna sahip olacak Doğu Anadolu Gözlemevi'nin (DAG) hayata geçirilmesinde rol oynayacak bilimsel ve eğitsel çalışmalar alanında 2 protokol imzalandı.

25.02.2019Gündem
TÜBİTAK ve ATASAMdan savunma sanayisinde iş birliği

TÜBİTAK ve ATASAM'dan savunma sanayisinde iş birliği

Türkiye'nin 2023 vizyon projelerinden DAG'ın yürütücüsü ATASAM İle TÜBİTAK'a bağlı UZAY, ülkenin Milli Teknoloji Hamlesi çerçevesinde iş birliğine gidecek.

18.02.2019Ekonomi
TÜBİTAK ve ATASAMdan savunma sanayisinde iş birliği

TÜBİTAK ve ATASAM'dan savunma sanayisinde iş birliği

Erzurum'da yapımı süren ve ülkenin 2023 vizyon projelerinden Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) projesini yürüten Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) ile Uzay Teknolojileri Araştırma Merkezi (UZAY) arasında, DAG ve savunma sanayisini de kapsayan iş birliği protokolü imzalandı.

18.02.2019Teknoloji
Kazada eski rektör yardımcısı da hayatını kaybetti. Yaşamını yitiren profesör, bilim anlatmak için yola çıkmıştı

Kazada eski rektör yardımcısı da hayatını kaybetti. Yaşamını yitiren profesör, 'bilim' anlatmak için yola çıkmıştı

Ankara'da, Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile yol kontrolü yapan kılavuz trenin çarpışması sonucu meydana gelen kazada yaşamını yitiren, Ankara Üniversitesi eski rektör yardımcılarından Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Berahitdin Albayrak'ın, bilimsel bir etkinliğe konuşmacı olarak katılmak üzere Konya'ya gelmek üzere trene bindiği belirlendi. Albayrak'ın vefatı üzerine, halka bilimin anlatılacağı program iptal edildi.

13.12.2018Gündem
Son dakika... Ankaradaki tren kazasıyla ilgili 3 kişi gözaltına alındı

Son dakika... Ankara'daki tren kazasıyla ilgili 3 kişi gözaltına alındı

Ankara - Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren, Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz istasyonunda yol kontrolüyle görevli kılavuz tren ile çarpıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, kazada 9 kişinin hayatını kaybettiğini ve 86 kişinin de yaralandığını açıkladı. Hayatını kaybeden yolcuların yakınları Adli Tıp Kurumu'nun önünde önünde gözyaşı döktü. Sağlık Bakanı Koca son yaptığı açıklamada, hızlı tren kazasının yaşandığı yerde yaralı kalmadığını bildirdi. Tren kazasıyla ilgili kusuru bulunduğu gerekçesiyle TCDD personeli 3 kişi gözaltına alındı. Olay yeri inceleme ekipleri tren üzerinde bulunan kameranın görüntü kaydettiği sabit diski bularak incelemek üzere merkeze götürdü.

13.12.2018Gündem
Güneşe çok benzeyen bir yıldız keşfedildi

Güneş'e çok benzeyen bir yıldız keşfedildi

Gök bilimciler, Dünya'dan 184 ışık yılı uzakta Güneş'e çok benzeyen bir yıldız keşfetti.

21.11.2018Teknoloji
Güneşe çok benzeyen bir yıldız keşfedildi

Güneş'e çok benzeyen bir yıldız keşfedildi

Gök bilimciler, Dünya'dan 184 ışık yılı uzakta Güneş'e çok benzeyen bir yıldız keşfetti.

20.11.2018Dünya
O cisim güneş yelkenlisi

O cisim güneş yelkenlisi

Geçen yıl başka bir yıldız sisteminden Güneş Sistemi’ne giren ‘Oumuamua’ adlı gökcisminin ne olduğuna dair tartışmalar sürüyor. Bazı araştırmacılara göre cisim aslında UFO yani yapay bir uzaylı nesne olabilir.

3.11.2018Dünya
Türk bilim insanı Yıldız, üniversitelilere NASAdan seslendi

Türk bilim insanı Yıldız, üniversitelilere NASA'dan seslendi

NASA'da görev yapan Türk bilim insanı Dr. Umut Yıldız, video konferans yöntemiyle canlı bağlantı kurarak Sakarya Üniversitesi öğrencilerinin merak ettiği soruları cevapladı.

18.10.2018Eğitim
Türk bilim insanı Yıldız, öğrencilere NASAdan seslendi

Türk bilim insanı Yıldız, öğrencilere NASA'dan seslendi

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı'nda (NASA) görev yapan Türk bilim insanı Dr. Umut Yıldız, Sakarya Üniversitesi'nce düzenlenen konferansa video konferans yöntemiyle konuşmacı olarak katıldı.

18.10.2018Teknoloji
Bilim ve teknoloji ile yoksulluk bitecek

"Bilim ve teknoloji ile yoksulluk bitecek"

Türk Fizik Derneği Başkanı Prof. Dr. Baki Akkuş, "Bilim ve teknoloji sayesinde, yüksek teknoloji ürün üretmenin ne kadar önemli olduğunu, refahın artacağını, yoksulluğun biteceğini, herkesin insanca yaşayacağı bir ekonomik güce ulaşacağını toplumun her kesimine yaymamız gerekmektedir." dedi.

5.09.2018Teknoloji
YÖK Başkanı Saraç’a onur ödülü

YÖK Başkanı Saraç’a onur ödülü

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’a, 5-9 Eylül’de düzenlenecek Türk Fizik Derneği 34’üncü Uluslararası Fizik Kongresi’nde ‘Türk Fizik Derneği Özel Onur Ödülü’ verilecek.

4.09.2018Eğitim
YÖKten 700 TL burs YÖK Başarı Bursu başvuru şartları

YÖK'ten 700 TL burs! YÖK Başarı Bursu başvuru şartları

2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından, üniversite eğitimi almaya hak kazanan öğrenciler burs arayışı içine girdi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) 47 lisans programında eğitim gören öğrencilere, bu yıl burs vereceğini açıkladı. Peki, YÖK Başarı Burslarına kimler başvuru yapabilir?

4.09.2018Gündem
Uzay bilimciler ERÜde bir araya gelecek

Uzay bilimciler ERÜ'de bir araya gelecek 

ERÜ, 3-7 Eylül tarihleri arasında, 21. Ulusal Astronomi Kongresi (UAK-2018) ile 10. Ulusal Astronomi Öğrenci Kongresi’ne ev sahipliği yapacak. Kongre kapsamında Türk Astronomi Derneği’nin Genel Kurulu’da ERÜ’de yapılacak.

1.09.2018Eğitim
YÖK Başarı Burslarına kimler başvuru yapabilir 2018 YÖK bursu

YÖK Başarı Burslarına kimler başvuru yapabilir? 2018 YÖK bursu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından verilen başarı bursları hakkındaki araştırmalar son günlerde hız kazandı. YÖK tarafından belirlenen 47 bölümde eğitim hayatına devam eden öğrenciler, YÖK Başarı Burslarına dair başvuru şartları ve diğer detayları öğrenmek istiyor. Peki, YÖK Başarı Burslarına kimler başvuru yapabilir?

14.08.2018Gündem
YÖK Başarı Bursları başvurusu nasıl yapılır YÖKten 700 TL burs müjdesi

YÖK Başarı Bursları başvurusu nasıl yapılır? YÖK'ten 700 TL burs müjdesi

Yükseköğretim Kurulunca, 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılında 47 lisans programına ‘YÖK Başarı Bursu’nun verileceği açıklandı. Söz konusu açıklamanın ardından çok sayıda üniversite öğrencisi, YÖK Başarı Bursları hakkında merak ettikleri detayları araştırmaya başladı. Peki, YÖK Başarı Bursları başvuruları nasıl alınır? YÖK Başarı Burslarına kimler başvuru yapabilir?

9.08.2018Gündem
Marsta ilk defa göl bulundu

Mars'ta ilk defa göl bulundu

Bilim insanları Mars'ta ilk defa buz yüzeyin altında sudan oluşan geniş çaplı bir göl bulunduğunu duyurdu.

25.07.2018Teknoloji
Son dakika... Marsta su birikintisi bulundu

Son dakika... 'Mars'ta su birikintisi bulundu'

İtalya'daki Bologna Ulusal Astrofizik Enstitüsünden gökbilimciler, Mars Express uydusuyla yaptıkları gözlemlerde Kızıl Gezegen'in güney kutup dairesinin güneyinde buz örtüsü altına gizlenmiş bir su gölü olduğunu keşfetti.

25.07.2018Dünya
Uzay Bilimleri ve Teknolojileri nedir Mezunları ne iş yapar

Uzay Bilimleri ve Teknolojileri nedir? Mezunları ne iş yapar?

Uzay Bilimleri ve Teknolojileri üniversiteye hazırlanan adaylarda merak uyandıran ve belki de biraz heyecan veren bölümlerden biri olarak son zamanlarda rağbet gören, adaylar tarafından araştırılan bir bölümdür. Uzay Bilimleri ve Teknolojileri mezunları hem ulusal hem de uluslar arası uzay projelerinde görev alabileceklerdir.

21.07.2018Gündem
Astrofizikte heyecan verici keşif

Astrofizikte heyecan verici keşif

Bilim adamları, Dünya'ya ulaşana dek 3,7 milyar ışık yılı seyahat eden bir atom-altı parçacığın izini sürdü.

12.07.2018Dünya
Ege Üniversitesinden yıldızlar arası keşif

Ege Üniversitesi'nden yıldızlar arası keşif

Ege Üniversitesi'nden bilim insanları, Avustralya ve Birleşik Krallık'tan araştırmacıların işbirliğiyle yıldızlar arası ortamda düşünülenden çok daha fazla 'yağ benzeri' moleküller olduğunu saptadı.

5.07.2018Kampüs
Ege Üniversitesinden yıldızlar arası keşif

Ege Üniversitesi'nden yıldızlar arası keşif

Ege Üniversitesinden (EÜ) bilim insanları, Avustralya ve Birleşik Krallık'tan araştırmacılarla yıldızlar arası ortamda düşünülenden çok daha fazla "yağ benzeri" moleküller olduğunu tespit etti.

4.07.2018Teknoloji
Samanyolunun bir ucundan diğerine ışık hızıyla 200 bin yılda gidilebilir

Samanyolu'nun bir ucundan diğerine ışık hızıyla 200 bin yılda gidilebilir

Samanyolu Galaksisi'nin bir ucundan diğerine gitmenin, ışık hızıyla 200 bin yıl süreceği bildirildi.

3.07.2018Teknoloji
Galaksiye Dadaş gözü

Galaksiye Dadaş gözü

Erzurum’da yapımına 2012’de başlanan, Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne (ATASAM) bağlı çalışacak Doğu Anadolu Gözlemevi’nin inşaatının % 80’i tamamlandı. 4 metre çapındaki teleskopuyla Türkiye’nin astrofizik alanında büyük sıçrama yapmasını sağlayacak merkezin son halini görüntüledik, gelişmeleri dinledik.

23.06.2018Gündem
ABD’nin süperi Çinliyi geçti

ABD’nin süperi Çinliyi geçti

ABD’nin yeni süper bilgisayarı Summit’in (Zirve), bu alanda dünya lideri Çin’in Sunway TaihuLight bilgisayarından iki kattan daha fazla hızlı olduğu açıklandı.

16.06.2018Dünya
ABD dünyanın en hızlı süper bilgisayarını yaptı

ABD dünyanın en hızlı süper bilgisayarını yaptı

ABD'nin yeni süper bilgisayarı Summit'in (Zirve), bu alanda şu anda dünya lideri olan Çin'in Sunway TaihuLight bilgisayarından iki kattan daha fazla hızlı olduğu açıklandı.

12.06.2018Teknoloji
Bir adam, bir kadın, bir köpek

Bir adam, bir kadın, bir köpek

Bir adam, bir kadın ve bir köpek ekseninde dönen, bazen güldürüp bazen hüzünlendiren hikâyesiyle ‘Jules’, sevgiye, sadakate, fedakârlığa adanmış; birbirimizi ve kendimizi nasıl gördüğümüze dair sevimli bir roman. Fransız yazar Didier van Cauwelaert’den...

7.06.2018Kitap Sanat
Mardinde NASAlı bir kız kardeş

Mardin'de NASA'lı bir kız kardeş

NASA Hubble kadrosuna kabul edilmiş ilk ve tek Türk bilim insanı olan Prof. Dr. Feryal Özel, Mardin’de bilim okumak isteyen liseli kız öğrenciler için kurulan ‘Kız Kardeşler Laboratuvarı’nı ziyaret etti. Öğrencilerin hem uzayla hem de uzayı araştıracak kariyere giden yollarla ilgili sorularını yanıtladı.

8.05.2018Gündem
Dünya’nın düz olduğuna inanan gençlerin sayısı artıyor

Dünya’nın 'düz' olduğuna inanan gençlerin sayısı artıyor

Dünya’nın ‘düz’ olduğuna dair komplo teorileri özellikle gençler arasında hızla yayılıyor. Bu teoriyi savunanlar, Dünya’nın gerçek şeklinin düz olduğunu ve bunun insanlardan saklandığını iddia ediyor.

4.04.2018Dünya
Samanyolu komşu galaksi Andromedaya doğru genişliyor

Samanyolu 'komşu galaksi Andromeda'ya doğru genişliyor'

Bilim insanları, güneş sistemimizi de içinde bulunduran Samanyolu Galaksisi'nin genişlediğini ve komşu galaksi Andromeda'ya doğru yayıldığını tespit etti.

4.04.2018Teknoloji

Tiangong-1: Çinliler kontrolü kaybetti, Dünya'ya düştü!

Çin, ilk uzay istasyonu Tiangong-1'i fırlattığında, ABD ve Rusya'nın da taraf olduğu "uzay savaşlarında" büyük hamlesini yapmıştı. Ancak bundan 5 yıl sonra Tiangong-1 kontrolünü kaybetti. Dünya'ya düşmesi halinde ne olacağı ise yıllarca tartışıldı. Pazartesi günü Dünya'ya yeniden giren uzay aracının büyük bir kısmı, Büyük Okyanus'un güneyinde atmosfere girer girmez yanarak infilak etti. Tiangong-1'in doğuşu ve "evine" geri dönüş hikayesini fotoğraflarla derledik.

3.04.2018Teknoloji

Yazar Sonuçları

A... Öteki dünyanın kapısı gerçekten yuvarlakmış

HARVARD-SMITHSONIAN Astrofizik Merkezi çarşamba günü, kainatın oluşumu ve muhtemel sonu ile ilgili olağanüstü bir kanıtı açıkladı.

12.04.2019