MENÜ

Askerlik

Askerlik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Askerlik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 14.459 Askerlik haberi bulunmuştur.

Askerlik hizmeti, herhangi bir ülkede belirli bir yaşa gelen vatandaşların, zorunlu olarak, belirli bir süre orduda görev yapması veya anlaşmalı oldukları bir süre boyunca meslek olarak icra etmesi. Ayrıca askerlik veya vatanî görev olarak da bilinir.Ordular, mesleği askerlik olan kişilerin dışında, ya belirli bir süre için zorunlu askerlik hizmetine alınan yetişkin kişilerden ya da gönüllülerden oluşur. Bir tür zorunlu askerlik hizmeti Antik Mısır'da da uygulanırdı. Napolyon Savaşları sırasında Fransa'da, bütün sağlıklı erkekleri askere alındı. Daha sonra Prusya, erkekleri askerlik eğitimi için bir süre askere çağırmaya başladı. Böylece, az sayıda askerden oluşan asıl ordu, savaş zamanında hizmet etmeye hazır, eğitim görmüş yedek askerlerin katılmasıyla büyüyordu.

Amerikan İç Savaşı'nda (1861-65) Güney ve Kuzey, zorunlu askerlik usulüne başvurdular. Ama, 19. yüzyıl boyunca ABD'de ve İngiltere'de barış zamanında zorunlu askerlik uygulanmadı. I. Dünya Savaşı'nda, İngiliz ordusu düzenli askerlerden ve gönüllülerden oluşuyordu. 1930'larda ABD ve İngiltere, oldukça küçük düzenli ordularla yetindiler. Almanya ve Japonya ise, zorunlu askere alma usulü uyguladılar ve büyük ordular kurdular. 1939'da İngiltere zorunlu askere almayı yeniden uygulamaya başladı.

II. Dünya Savaşı, hemen bütün ülkelerin orduya bakışlarını değiştirdi. Çoğunlukla iki yıllık bir süre için gençler askere alınarak güçlü ordular kuruldu. İngiltere'de zorunlu askerlik 1960'a değin sürdü. Günümüzde İngiltere'nin kara, hava ve deniz kuvvetleri gönüllülerden oluşmaktadır. ABD zorunlu askere almayı Vietnam Savaşı nedeniyle sürdürdü ve bu uygulamaya ancak 1973'te son verebildi.


Askerlik Haberleri

Tunç Başaran kimdir kaç yaşında

Tunç Başaran kimdir kaç yaşında?

Tunç Başaran, Türk Sinemasında birçok filmin yapımcılığı ve yönetmenliğini üstlenmiştir. Uçurtmayı Vurmasınlar ve Abuzer Kadayıf filmi de bunlar arasında yer almaktadır. Atıf Yılmaz, Halit Refiğ gibi isimlerin asistanlığını üstlenmiştir. En büyük eğitimi ise Mehduh Ün'ün asistanlığını yaparken aldığını itiraf eder. Peki, Tunç Başaran kimdir ve kaç yaşındadır? İşte, o isim hakkında bazı bilgiler

13.11.2018Magazin
Bedelli askerlik 4. celp dönemi ne zaman açıklanacak Bedelli askerlik celp döneminde son durum

Bedelli askerlik 4. celp dönemi ne zaman açıklanacak? Bedelli askerlik celp döneminde son durum

Bedelli askerlik celp dönemleri için sorgulamalar devam ediyor. 3 Ağustos'ta başlayan ve 4 Kasım akşamına kadar devam eden bedelli askerlik müracaat sürecinin ardından 4. celp dönemi için beklentiler başladı. 633 bin 844 kişinin başvuru işlemini tamamladığını duyuran Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, celp dönemi tarihleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Peki, bedelli askerlik 4. celp dönemi ne zaman yapılacak? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

12.11.2018Gündem
Eşine bedelli askerlik kredisini çektirip boşanma davası açtı

Eşine bedelli askerlik kredisini çektirip boşanma davası açtı

İşsiz koca önce eşine bedelli askerlik kredisi çektirdi, daha sonra evi terk etti, ardından da boşanma davası açtı. Kredi çekip ortada kalan kadın ise tazminat davası açtı.

12.11.2018Gündem
2018/2 Jandarma lojistik uzman erbaş alımı | Başvuru şartları neler

2018/2 Jandarma lojistik uzman erbaş alımı | Başvuru şartları neler?

İçişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi, sözleşmeli olarak 1457 uzman erbaş istihdam edecek. Söz konusu alımlara yönelik detaylar, Devlet Personel Başkanlığı’nın resmi sayfası üzerinden ilan edildi. Peki, Jandarma Genel Komutanlığı uzman çavuş alımı başvuru şartları neler?

12.11.2018Gündem
Bursa Büyükşehir Belediyesi zabıta alımı yapıyor Başvuru nasıl yapılıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi zabıta alımı yapıyor! Başvuru nasıl yapılıyor?

Bursa Büyükşehir Belediyesi lise ve üniversite mezunu zabıta alımı yapmaya hazırlanıyor. KPSS'den en az 70 puan alan kadın ya da erkek adayların başvurabileceği zabıta alımı ilanı 26-30 Kasım tarih aralığında tamamlanacak. Peki, Bursa Büyükşehir Belediyesi zabıta alımı başvuru şartları neler olacak? İşte, o detaylar

11.11.2018Gündem
Bedelli askerlik 4. celp dönemi başvuruları ne zaman açıklanacak Milli Savunma Bakanı Hulusi Akardan tarih açıklaması

Bedelli askerlik 4. celp dönemi başvuruları ne zaman açıklanacak? Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan tarih açıklaması

Bedelli askerlik başvuruları için verilen sürenin dolması ardından celp dönemi bilgileri gündeme geldi. Celp dönemleri açıklandığı takdirde yükümlüler, bilgilere e-Devlet ASAL bedelli sınıflandırma sonuç sorgulama sayfası üzerinden ulaşarak, 21 gün eğitim alacakları yerleri öğrenebilecek. Peki, 4. celp dönemi ne zaman açıklanacak? İşte bedelli askerlik celp dönemlerinde son durum.

10.11.2018Gündem
Yolunuz İstiklal’den geçsin

Yolunuz İstiklal’den geçsin

Kastamonu’nun yerlileri ona Cephane Yolu diyor. Kurtuluş Savaşı sırasında kullanılan ve İnebolu-Ankara arasında uzanan lojistik hattı, deniz kıyısından başlıyor, dik yokuşlara dönüşerek dağları, tepeleri, nehirleri aşıp bozkıra varıyor. Teknelerle gelen gönüllülerin, cephanenin kağnılarla cepheye ulaştırıldığı yol bu. 10 yıl önce İstiklal Yolu adıyla düzenlenip yürüyüş rotasına dönüştürülen güzergâh, geçen hafta milli park ilan edildi. Her mevsim güzel; Küre Dağları’nda sarının her tonunu bulabileceğiniz bu zamanlar bir başka güzel.

10.11.2018Hürriyet Pazar
Bedelli askerlik başvuru sayısı açıklandı

Bedelli askerlik başvuru sayısı açıklandı

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmede, bedelli askerlikle ilgili son müracaat tarihi olan 3 Kasım 2018 itibariyle 633 bin 844 kişi başvurusunu tamamladı bilgisine de yer verildi.

9.11.2018Gündem
Atilla Taş kimdir İşte Atilla Taşın biyografisi

Atilla Taş kimdir? İşte Atilla Taş'ın biyografisi

Gündemde yer alan haberlerin ardından Atilla Taş’ın hayatına ilişkin bilgiler yeniden merak konusu oldu. 'Ham Çökelek' şarkısıyla yıldızı parlayan Atilla Taş, son yıllarda siyasi yönüyle gündeme konu oluyor. Peki, Atilla Taş kimdir?

9.11.2018Gündem
BDDKya 150 personel alımı yapılacak… İşte başvuru şartları

BDDK'ya 150 personel alımı yapılacak… İşte başvuru şartları

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Devlet Personel Başkanlığı’nın resmi sayfası üzerinden personel alımı ilanı yayımladı. BDDK personel alımı sınavı için başvurular, 15 Kasım 2018 tarihi saat 14.00'da başlayıp, 26 Kasım 2018 tarihi saat 16.00’da sona erecek. Peki, BDDK personel alımı başvuru şartları neler?

9.11.2018Gündem
O öğrencilere 2’nci katliam

O öğrencilere 2’nci katliam

ABD’de son 10 günde yaşanan ikinci toplu katliamda en az 13 kişi öldü. California’nın Thousand Oaks kentinde bir barda eğlenirken silahlı saldırıya uğrayan öğrencilerden bir kısmının 2017’de Las Vegas’ta 59 kişinin öldüğü festival katliamındankurtulduğu ortaya çıktı.

8.11.2018Dünya
Bedelli askerlik 4. celp dönemi ne zaman açıklanacak Bedelli askerlik yerleri sorgulama

Bedelli askerlik 4. celp dönemi ne zaman açıklanacak? Bedelli askerlik yerleri sorgulama

Bedelli askerlik 4. celp döneminde silah altına alınacak yükümlülerin sevk tarihlerinin ne zaman beli olacağı, bedelli askerlik başvurularını tamamlayan ve beklemeye geçen vatandaşların en çok merak ettiği konu oldu. Konuya ilişkin en net açıklama Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan geldi. Akar, celp dönemleri ile ilgili tarih bilgisi paylaştı. Peki, bedelli askerlik 4. celp dönemi ne zaman açıklanacak?

8.11.2018Gündem
‘Gözaltına alınmaktan bıktım, artık dışarıya korkarak çıkıyorum’

‘Gözaltına alınmaktan bıktım, artık dışarıya korkarak çıkıyorum’

Mersin’de yaşayan ve askerliğini 1979 yılında yapan Ahmet Civanbay, 7 ay içinde 3 kere ’asker kaçağı’ diye gözaltına alındı. Genel Bilgi Toplama (GBT) sorgulamasında ’asker kaçağı’ olarak görünen Civanbay, hangi kuruma başvurduysa sorununu çözemedi

8.11.2018Gündem
Jandarma Genel Komutanlığı uzman erbaş başvurusu nasıl yapılır

Jandarma Genel Komutanlığı uzman erbaş başvurusu nasıl yapılır?

Jandarma uzman çavuş başvurusu için süreç devam ediyor. Toplamda 1457 uzman erbaş istihdam edeceğini açıklayan Jandarma Genel Komutanlığı, branşlar hakkında açıklama yaptı. Peki, Jandarma uzman çavuş alımı için başvuru süreci nasıl devam edecek? İşte, birçok kişinin merakla araştırdığı konuyla ilgili bazı bilgiler

8.11.2018Gündem
Bedelli askerlik celp tarihleri ne zaman açıklanacak Bakan Akardan bedeli açıklaması

Bedelli askerlik celp tarihleri ne zaman açıklanacak? Bakan Akar'dan bedeli açıklaması

Bedelli askerlik celp tarihleri için Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan önemli açıklamalar geldi. 800 bine yakın kişinin başvuruda bulunduğu bedelli askerlik başvurusu için 633 bin 844 kişinin ödemesini yaptığını açıklayan Bakan Hulusi Akar, bu kişilerin planlama içerisine dahil edildiğini ifade etti. Peki, bedelli askerlik celp tarihleri ne zaman açıklanacak? İşte, Bakan Akar'ın işaret ettiği 4. dönem celp tarihleri hakkında bazı bilgiler

7.11.2018Gündem
Akardan bedelli askerlik celp tarihleriyle ilgili önemli açıklama

Akar'dan bedelli askerlik celp tarihleriyle ilgili önemli açıklama

Milli Savunma Bakanı Akar, ABD'nin PKK'lı 3 üst düzey isim için ödül koymasına ilişkin, "Müttefiklerimizin bu adımını olumlu bulmakla beraber çok geç kaldığının altını çiziyorum" diye konuştu. Akar ayrıca bedelli askerlikle ilgili eğitim tarihleri ve yerlerinin en geç aralık ayının başında tamamen açıklanacağını söyledi.

7.11.2018Haber
Akardan bedelli askerlik celp tarihleriyle ilgili önemli açıklama

Akar'dan bedelli askerlik celp tarihleriyle ilgili önemli açıklama

Milli Savunma Bakanı Akar, ABD'nin PKK'lı 3 üst düzey isim için ödül koymasına ilişkin, "Müttefiklerimizin bu adımını olumlu bulmakla beraber çok geç kaldığının altını çiziyorum" diye konuştu. Akar ayrıca bedelli askerlikle ilgili eğitim tarihleri ve yerlerinin en geç aralık ayının başında tamamen açıklanacağını söyledi.

7.11.2018Gündem
Erciyes Üniversitesi sözleşmeli personel alımı başvuruları başladı... Başvuru şartları neler

Erciyes Üniversitesi sözleşmeli personel alımı başvuruları başladı... Başvuru şartları neler?

Erciyes Üniversitesi rektörlüğü tarafından yapılan açıklamayla birlikte toplamda 43 sözleşmeli personel alımı yapılacağı açıklandı. Yayınlanan başvuru kılavuzuyla birlikte adaylar başvuruların nasıl yapılacağı ve başvuru şartlarını merak ediyor. Peki, Erciyes Üniversitesi personel alımı başvuruları nasıl yapılır? Başvuru şartları neler?

6.11.2018Gündem
Şahin Bey kimdir

Şahin Bey kimdir?

Milli Mücadelede dönemi kahramanlarından Şahin Bey'in hayatı merak konusu oldu. Antep savunmasında şehit düşen Şahin Bey'in kim olduğunu merak eden vatandaşlar, Şahin Bey hakkına bilgi almak adına internette araştırma yapıyor. Peki, Şahin Bey kimdir?

6.11.2018Gündem
Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) tarihi MEB tarafından yayımlandı

Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) tarihi MEB tarafından yayımlandı!

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), sözleşmeli ve kadrolu aday öğretmenler için düzenlenen Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS), 9 Aralık 2018'de 81 il merkezinde tek oturumda yapılacak. İşte, Adaylık Kaldırma Sınavı hakkında bazı bilgiler

6.11.2018Eğitim
Sıla ve Ahmet Kural Google aramalarına damga vurdu

Sıla ve Ahmet Kural Google aramalarına damga vurdu!

Sıla ve Ahmet Kural arasındaki olay neticesinde Google'da yapılan aramaların büyük kısmı bu iki isme ait. Bakın Türkiye genelinde Google'da en çok neleri arıyoruz?

6.11.2018Teknoloji
Bedelli askerlikte son durum: 4. Celp dönemi tarihi ve yerleri duyurusu ne zaman yapılacak

Bedelli askerlikte son durum: 4. Celp dönemi tarihi ve yerleri duyurusu ne zaman yapılacak?

Bedelli askerlikte son duyurulara kilitlenen binlerce vatandaş, 4. celp dönemi tarihi ve yerleri için araştırmalarına devam ediyor. Türkiye genelinde yaklaşık 800 bin kişinin başvuruda bulunduğu bedelli askerlik için celp tarihleri hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlar, Milli Savunma Bakanlığı'nın yapacağı açıklamayı bekliyor. İşte, konuyla ilgili son gelişmeler ve bedelli askerlik yapacaklara yönelik gerçekleştirilecek 'Kadına şiddet' semineri hakkında bazı bilgiler

5.11.2018Gündem
AK Partide adaylık başvuruları başladı

AK Parti'de adaylık başvuruları başladı

AK Parti'de Mart 2019'da yapılacak yerel seçimler için adaylık başvuruları bugün başladı. AK Parti'de ilk kez E-Temayül Sistemi uygulanacak. Böylece her bir temayül yoklamasında kullanılan yaklaşık 3 ton kağıttan tasarruf sağlanacak ve yaklaşık 100 bin TL tasarruf yapılacak.

5.11.2018Gündem
Bedelli başvurusu süreci sona erdi... 4. celp dönemi ne zaman açıklanacak

Bedelli başvurusu süreci sona erdi... 4. celp dönemi ne zaman açıklanacak?

Bedelli başvurusu süreci ardından gözler celp dönemine çevrildi. Bedelli askerlik hizmetinden yararlanacak yükümlülerin temel askerlik eğitimlerinin en kısa sürede ve sorunsuz tamamlanması amacıyla hazırlanan celp takvimi, muhtemel durumlara ilişkin açıklamalar ile 'yoklama, celp, sevk ve temel eğitim süreci diyagramı' Milli Savunma Bakanlığı'nın internet sitesinde yayımlanacak. Peki, 4. celp dönemi ne zaman açıklanacak?

4.11.2018Gündem
Kurtuluş Savaşının umut yolu milli park oldu

Kurtuluş Savaşı'nın umut yolu "milli park" oldu

Milli Mücadele döneminde askerlere mühimmat ve tıbbi malzemelerin taşındığı İstiklal Yolu "milli park" ilan edildi. 3 il, 7 ilçe ve 21 köy olmak üzere toplam 31 yerleşim merkezinden geçen milli parkla ecdat yadigarlarının yaşatılması ve aidiyet duygusunun tesisi hedefleniyor.

4.11.2018Ekonomi
Bunu yapan artık yandı: Cezalar peşe peşe geliyor

Bunu yapan artık yandı: Cezalar peşe peşe geliyor

TOKAT’ın Turhal ilçesinde asker uğurlama konvoyunda drift yapan 2 otomobil sürücüsüne toplam 10 bin 20 lira para cezası kesildi. Konya Beyşehir'de de drift yaparken yakalanan iki sürücüye de ceza uygulandı. İstanbul'da ise drift yaparak trafikteki araçları tehlikeye düşürdüğü öne sürülen sürücü yakalanarak trafikten men edildi.

3.11.2018Gündem
Bedelli askerlik başvuruları pazar günü de yapılabilecek.. İşte detaylar

Bedelli askerlik başvuruları pazar günü de yapılabilecek.. İşte detaylar

Bedelli askerlik başvuruları yarın da alınacak. Bedelli askerlik müracaatları için askerlik şubeleri 4 Kasım Pazar günü de açık olacak.. Konu hakkında Ziraat Bankası'da resmi açıklama yaparak bedelli askerlik başvuruları için 4 Kasım Pazar günü mesai saatlerinin 10:00 - 17:00 arasında olacağını duyurdu.

3.11.2018Gündem
Bedelliyi son dakikada mahkeme kararı ile kazandı

Bedelliyi son dakikada mahkeme kararı ile kazandı 

Sivas'ta yaşayan Özkan Yelok, son gün akşam saatlerinde mahkeme tarafından verilen yaş büyütme kararı ile bedelli askerliğe hak kazandı. 

3.11.2018Gündem
Bedelli askerlik başvuru ücreti için hafta sonu bankalar çalışacak mı

Bedelli askerlik başvuru ücreti için hafta sonu bankalar çalışacak mı?

Bedelli askerlik başvuru süresinin uzatılmasıyla birlikte yüz binlerce aday hafta sonu bankaların çalışıp çalışmayacağını merak ediyor. Bedelli askerlik bedeli yatırmak isteyenler için Ziraat Bankası'nın il merkezindeki şubeleri cumartesi ve pazar günü açık olacak.

2.11.2018Gündem
Ziraat Bankası, hafta sonu bedellilere hizmet verecek

Ziraat Bankası, hafta sonu bedellilere hizmet verecek

Ziraat Bankası hafta sonu da bedelli askerlik kredisi ödemelerini almaya devam edecek

2.11.2018Gündem
Bedelli askerlik için flaş açıklama

Bedelli askerlik için flaş açıklama

Milli Savunma Bakanlığınca bedelli askerlik başvuruları nedeniyle askerlik şubelerinde hafta sonu mesaiye devam edileceği bildirildi. 

2.11.2018Gündem
Yeni sistemde kalıcı bedelli

Yeni sistemde kalıcı bedelli

MİLLİ Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ‘tek tip askerlik’ açıklamasından sonra askerlik süresi ve sistemin nasıl işleyeceğine dair kulislerde birçok seçenek konuşulmaya başlandı.

2.11.2018Gündem
Yılmaz Tatlıses kimdir İbrahim Tatlısesle akraba mı

Yılmaz Tatlıses kimdir? İbrahim Tatlıses'le akraba mı?

Çok sayıda ünlü şarkının bestecisi olan Yılmaz Tatlıses hayatını kaybetti. İbrahim Tatlıses'in meşhur olmasına büyük katkıda bulunan Yılmaz Tatlıses, bir süredir KOAH hastalığıyla mücadele ediyordu. Peki, Yılmaz Tatlıses kimdir, İbrahim Tatlıses'le akraba mı?

2.11.2018Magazin

Yazar Sonuçları

Türk oyunları da Türk dizileri gibi dünyayı fetheder mi?

Red Dead Redemption 2 oyunu, geçen hafta sonu piyasaya çıktı ve ilk üç gün 725 milyon dolar hasılat elde etti.

6.11.2018