MENÜ

Askerlik

Askerlik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Askerlik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 14.123 Askerlik haberi bulunmuştur.

Askerlik hizmeti, herhangi bir ülkede belirli bir yaşa gelen vatandaşların, zorunlu olarak, belirli bir süre orduda görev yapması veya anlaşmalı oldukları bir süre boyunca meslek olarak icra etmesi. Ayrıca askerlik veya vatanî görev olarak da bilinir.Ordular, mesleği askerlik olan kişilerin dışında, ya belirli bir süre için zorunlu askerlik hizmetine alınan yetişkin kişilerden ya da gönüllülerden oluşur. Bir tür zorunlu askerlik hizmeti Antik Mısır'da da uygulanırdı. Napolyon Savaşları sırasında Fransa'da, bütün sağlıklı erkekleri askere alındı. Daha sonra Prusya, erkekleri askerlik eğitimi için bir süre askere çağırmaya başladı. Böylece, az sayıda askerden oluşan asıl ordu, savaş zamanında hizmet etmeye hazır, eğitim görmüş yedek askerlerin katılmasıyla büyüyordu.

Amerikan İç Savaşı'nda (1861-65) Güney ve Kuzey, zorunlu askerlik usulüne başvurdular. Ama, 19. yüzyıl boyunca ABD'de ve İngiltere'de barış zamanında zorunlu askerlik uygulanmadı. I. Dünya Savaşı'nda, İngiliz ordusu düzenli askerlerden ve gönüllülerden oluşuyordu. 1930'larda ABD ve İngiltere, oldukça küçük düzenli ordularla yetindiler. Almanya ve Japonya ise, zorunlu askere alma usulü uyguladılar ve büyük ordular kurdular. 1939'da İngiltere zorunlu askere almayı yeniden uygulamaya başladı.

II. Dünya Savaşı, hemen bütün ülkelerin orduya bakışlarını değiştirdi. Çoğunlukla iki yıllık bir süre için gençler askere alınarak güçlü ordular kuruldu. İngiltere'de zorunlu askerlik 1960'a değin sürdü. Günümüzde İngiltere'nin kara, hava ve deniz kuvvetleri gönüllülerden oluşmaktadır. ABD zorunlu askere almayı Vietnam Savaşı nedeniyle sürdürdü ve bu uygulamaya ancak 1973'te son verebildi.


Askerlik Haberleri

İBB 500 zabıta alımı başvuruları ne zaman bitiyor | İBB zabıta alımı şartları

İBB 500 zabıta alımı başvuruları ne zaman bitiyor? | İBB zabıta alımı şartları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) yapacağı zabıta alımı için başvuruların bitmesine artık çok kısa bir süre kaldı. İBB'nin deniz zabıtası, turizm zabıtası, doğal afetler ve kaçak yapı yıkımlarındaki riskleri en aza indirmek amacıyla acil yardım ve afet yönetimi konusunda uzman olmak üzere çeşitli branşlarda yapacağı 500 zabıta alımı için başvuru şartları ve son başvuru tarihinin ne zaman olduğu merak ediliyor. Peki, İBB zabıta alımı başvuru şartları neler? Başvurular için son gün ne zaman?

14.08.2018Gündem
Nişanlısından ayrıldı, hayata küstü.  30 yıldır tek başına yaşıyor

Nişanlısından ayrıldı, hayata küstü. 30 yıldır tek başına yaşıyor

Sebze ve bakliyatlarını kendi yetiştirip, ormandaki kulübesinde teknolojiden uzak bir hayat yaşıyor.

13.08.2018Gündem
Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır Başvuru şartları neler

Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? Başvuru şartları neler?

Bedelli askerlik başvurusunun nasıl yapılacağı yüz binlerce kişi tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. 3 Ağustos'ta Resmi Gazetede yayımlanan KHK ile resmen yürürlüğe giren bedelli askerlik için başvurular başladı. Askeralma Genel Müdürlüğü (ASAL) tarafından alınan bedelli askerlik başvurularında ikinci aşama bankalar üzerinden gerçekleşiyor. Peki, bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır? Başvuru şartları neler?

12.08.2018Gündem
Bedelli farkının peşinde

Bedelli farkının peşinde

Bedelli askerlik için 2011’de 30 bin TL ödeyen avukat Baran Doğan, 10 Aralık 2014’te çıkarılan yasa ile bedelli askerlik bedelinin 18 bin TL olarak belirlenmesi üzerine açtığı davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıdı. Doğan dilekçesinde, “Şahsımdan fazladan alınan 12 bin TL’nin eşitlik ilkesi çerçevesinde yasal faizi ile birlikte iadesini talep ederim” dedi.

11.08.2018Gündem
Azmedip okudu, müftü oldu

Azmedip okudu, müftü oldu

Azmedip okudu, müftü oldu

11.08.2018İncirliova
750 deniz astsubayı törenle diplomalarını aldı

750 deniz astsubayı törenle diplomalarını aldı

750 deniz astsubayı törenle diplomalarını aldı

10.08.2018Altınova
Diyarbakırlı dede aranıyor

Diyarbakırlı dede aranıyor!

Ürdünlü Arva isimli kadın, 2'nci Dünya Savaşı öncesi Ürdün'e taşınıp, 1992 yılında vefat eden dedesinin gerçek ismini öğrenip, kentteki yakınları hakkında bilgi edinebilmek için Diyarbakır'da yerel bir gazeteye ilan verdi. İlanda bilgi veren kişiye para verileceği belirtildi.

10.08.2018Gündem
Ürdünlü torun, Diyarbakırlı dedesinin gerçek ismi ve yakınlarını gazete ilanı ile arıyor

Ürdünlü torun, Diyarbakırlı dedesinin gerçek ismi ve yakınlarını gazete ilanı ile arıyor

Ürdünlü torun, Diyarbakırlı dedesinin gerçek ismi ve yakınlarını gazete ilanı ile arıyor

10.08.2018Merkez
Bir asırlık dürbüne gözü gibi bakıyor

Bir asırlık dürbüne gözü gibi bakıyor

Bir asırlık dürbüne gözü gibi bakıyor

10.08.2018Sivas
Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönünün koruması tutuklandı

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü'nün koruması tutuklandı

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla "cumhurbaşkanına hakaret" suçunu işlediği gerekçesiyle gözaltına alınan ve Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü'nün koruması olduğu iddia edilen Mehmet Ali B, sevk edildiği hakimlikçe tutuklandı.

9.08.2018Gündem
TCDDye 73 personel alımı yapılacak... İşte Devlet Demir Yolları personel alımı ilanı

TCDD'ye 73 personel alımı yapılacak... İşte Devlet Demir Yolları personel alımı ilanı

TCDD ( Devlet Demir Yolları) bünyesinde yeni personelleri istihdam edeceğini duyurdu. Devlet Personel Başkanlığı'nın resmi sitesinden duyurduğu ilana göre, tren makinisti sanat kolunda 73 personel alımı yapılacak. İşte, TCDD personel alımı ilanında yer alan detaylar

9.08.2018Gündem
Bedelli Askerlik Kredisi Nedir

Bedelli Askerlik Kredisi Nedir?

Bedelli askerlik ile ilgili beklenen haber nihayet geldi. Bedelli askerliği yürürlüğe koyan düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Yürürlüğe giren düzenlemeye göre bedelli askerlik 15 bin TL karşılığında 21 günlük temel eğitimi içeriyor.

8.08.2018Ekonomi
Türkiyenin konuştuğu seri katil Askerlik detayı yakalatmış

Türkiye'nin konuştuğu seri katil! Askerlik detayı yakalatmış

Kayseri'de villanın güvenlik görevlisi emekli uzman çavuş Sami Yılmaz'ı gasp amacıyla av tüfeğiyle öldüren Hamdi Kayapınar'ı yakalayan polis ekipleri, cinayeti zanlının 1998-2001 yılları arasında da 6 kişiyi aynı amaç ve yöntemle öldürmesinden yola çıkarak aydınlattı.

8.08.2018Gündem
Bedelli askerlik ödemeleri PTTden yapılabiliyor

Bedelli askerlik ödemeleri PTT'den yapılabiliyor

PTT AŞ, bedelli askerlik ödemelerini almaya başladı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, PTT AŞ ile Muhasebat Genel Müdürlüğü arasında bedelli askerlik protokolü imzalandı.

8.08.2018Ekonomi
Vergi borçları için başvurular sürüyor

Vergi borçları için başvurular sürüyor

7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu kapsamında 31 Temmuz’da sona eren başvuru süresi, vatandaşların yoğun talebi üzerine Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 27 Ağustos 2018 tarihine kadar uzatıldı.

8.08.2018Ekonomi
Bedelliye 2 günde 200 bin başvuru

Bedelliye 2 günde 200 bin başvuru

MİLLİ Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın talimatıyla bedelli askerlik uygulamasına ilişkin çalışmalar hızlandırıldı.

7.08.2018Gündem
Bedelli askerlik başvurusu için son gün ne zaman Ödemeler nasıl yapılıyor

Bedelli askerlik başvurusu için son gün ne zaman? Ödemeler nasıl yapılıyor?

Bedelli askerlik başvuru şartları birçok vatandaşın gündemindeki konu olmaya devam ediyor. Kriterleri tutan vatandaşların E-Devlet aracılığıyla açılan ASAL ekranından başvurabileceği bedelli askerlik süreci, ödeme ve kriterleriyle sorgulanmaya başlandı. Peki, bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılacak? İşte, 3 Ağustos tarihinde başlayan ve 3 Kasım tarihinde sona erecek olan başvuru süreci ve ödemelerin yapılacağı kanallar hakkında bazı bilgiler

7.08.2018Gündem
Bedelli askerlik başvuruları sürüyor

Bedelli askerlik başvuruları sürüyor

Bedelli askerlik başvuruları sürüyor

7.08.2018Beyoğlu
Hulusi Akardan bedelli askerlik açıklaması

Hulusi Akar'dan bedelli askerlik açıklaması 

Hulusi Akar'dan bedelli askerlik açıklaması 

7.08.2018Ankara
Başkan Uçar, Datçada aftan sonra çığ gibi büyüyen kaçak yapı sorunu var

Başkan Uçar, "Datça'da aftan sonra çığ gibi büyüyen kaçak yapı sorunu var"

Başkan Uçar, "Datça'da aftan sonra çığ gibi büyüyen kaçak yapı sorunu var"

7.08.2018Datça
Son dakika… Bedelli askerlikle ilgili ilk rakam açıklandı

Son dakika… Bedelli askerlikle ilgili ilk rakam açıklandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın talimatıyla bedelli askerlik uygulamasına ilişkin çalışmalar hızlandırıldı. Düzenlemenin yasalaşmasının ardından iki gün içinde 200 bine yakın başvuru yapılırken Bakan Akar, "Hedefimiz gençlerimizin bedelli askerlik uygulamasından en kısa zamanda ve sorunsuz bir şekilde yararlanmasını sağlamaktır" dedi.

7.08.2018Gündem
Bedelli askerlikte işsizlik maaşı alabilecek mi İşinden ayrılanlar tazminat alabilecek mi

Bedelli askerlikte işsizlik maaşı alabilecek mi? İşinden ayrılanlar tazminat alabilecek mi?

Bedelli askerlik için başvuru işlemleri başlarken, bazı soruları da beraberinde getirdi. Özellikle, çalışanların gündeminde yer alan Bedelli askerlik yapacaklar kıdem tazminatı ve işşizlik maaşı alabilecek mi soruları, internetten araştırılan konuların başında yer aldı. 3 Kasım tarihine kadar devam edecek olan başvuru sürecinin ardından 21 günlük askerlik için birliklerine teslim olacak vatandaşlar, askerlik dönüşü işşizlik maaşına başvurabilecek. İşte, bedelli askerlikte tazminat ve işsizlik maaşı hakkında detaylı bilgiler

6.08.2018Gündem
Googleda Türkiye genelinde en çok yapılan aramalar

Google'da Türkiye genelinde en çok yapılan aramalar

Google, geçtiğimiz haftayı kapsayan Türkiye'de yapılan aramaları açıkladı. İşte Türk insanının Google'da en çok yaptıkları aramalar..

6.08.2018Teknoloji
İBB 500 zabıta alacak | İstanbul Büyükşehir Belediyesi zabıta istihdam ediyor

İBB 500 zabıta alacak | İstanbul Büyükşehir Belediyesi zabıta istihdam ediyor

İBB bünyesindeki boş zabıta kadrolarını doldurmak için, Devlet Memurları Kanunu'na tabi olarak istihdam edilecek zabıta memurları alacak. İstihdam edilecek adaylarda; 30 yaşını doldurmamış, 2016 KPSS (B) grubu sınavından en az 60 puan almak gibi şartlar aranacak. Peki, İBB zabıta alımı başvurusu nasıl yapılır? İBB zabıta alımı için şartlar neler?

5.08.2018Gündem
Garnizon Komutanı Arabacı, Kahtaya atandı

Garnizon Komutanı Arabacı, Kahta'ya atandı

Garnizon Komutanı Arabacı, Kahta'ya atandı

5.08.2018Korkuteli
Bedellinin adresi belirlendi

Bedellinin adresi belirlendi

Yasanın önceki gün yürürlüğe girmesiyle bedelli askerlik için 3 aylık başvuru süresi başlarken, zorunlu olan 21 günlük temel eğitimin yapılacağı birlikler de belli oldu. Milli Savunma Bakanlığı’nın uygulamaya yönelik çalışma taslağına göre, 3 Kasım’da sona erecek başvuruların ardından bakanlık tarafından bedelli askerlik yapacaklara ilişkin celp planlamaları hazırlanacak. Başvuruların sayısına göre bedelli askerlik yapacaklar için ayrı celp dönemleri oluşturulacak.

4.08.2018Gündem
22. Dönem POMEM sonuçları açıklandı | POMEM sonuç sayfası

22. Dönem POMEM sonuçları açıklandı | POMEM sonuç sayfası

22. Dönem POMEM sonuçları açıklandı. Binlerce adayın başvuruda bulunduğu Polis Akademi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen 22. Dönem POMEM sınav sonuçları Polis Akademisi Başkanlığının 'http://www.pa.edu.tr' internet sitesinden görüntülenebilir. İşte, POMEM sonuç sorgulama ekranı ve sürece dair merak edilen detaylar...

4.08.2018Gündem
Hint horozu kulisleri

Hint horozu kulisleri

Bir düşünce ve yayın kuruluşu olarak Kanatlı Hint Horozları Çoğaltma ve Koruma Derneği’ni dikkate alıyoruz. Bu hafta da kulağımızı onlara verdik.

4.08.2018Hürriyet Pazar
SGK uzmanından bedelli askerlik uyarısı: Çalışanların 2 seçeneği olacak

SGK uzmanından bedelli askerlik uyarısı: Çalışanların 2 seçeneği olacak!

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yürürlüğe giren bedelli askerliğe başvurular başladı. 21 gün askerlik süresini işveren ve çalışanlar açısından değerlendiren Sosyal Güvenlik Uzmanı Melis Elmen, bedelli askerlik yapacak çalışanların, bu süreçte izleyebileceği yolları anlattı.

4.08.2018Ekonomi
SGK Uzmanı: İşveren askere gidiyor diye çalışanını işten çıkaramaz

SGK Uzmanı: İşveren askere gidiyor diye çalışanını işten çıkaramaz

SGK Uzmanı: İşveren askere gidiyor diye çalışanını işten çıkaramaz

4.08.2018Merkez
Son dakika: Bedelli askerlikle ilgili flaş ayrıntılar

Son dakika: Bedelli askerlikle ilgili flaş ayrıntılar

Milli Savunma Bakanlığının bedelli askerliğin uygulanmasına yönelik çalışma taslağına göre, başvuru sayısı doğrultusunda ayrı celp dönemleri oluşturulacak. Ankara, Balıkesir, Burdur, İstanbul ve Samsun'daki eğitim merkezlerinin sadece bedelli askerlik yapacaklar için hazırlanması planlanıyor. Ara celp dönemlerinde ise Amasya, Erzincan, İzmir, Konya, Manisa, Sivas ve Tokat'taki kışlalarda bedelli askerlik yapacakların silah altına alınması öngörülüyor.

4.08.2018Gündem
Bedelli akını

Bedelli akını

1 Ocak 1994 ve öncesinde doğanları kapsayan bedelli askerliğe başvuru süresi başladı. Bedelliden yararlanmak isteyenler 15 bin TL ödeyerek 21 günlük temel eğitimin ardından askerlik hizmetini yapmış sayılacaklar. Kılavuzun yayınlandığı internet sitesine akın oldu.

3.08.2018Gündem
Erdoğan: 400 proje yeni dönemin ateşleyici gücü olacaktır (2)

Erdoğan: 400 proje yeni dönemin ateşleyici gücü olacaktır (2)

Erdoğan: 400 proje yeni dönemin ateşleyici gücü olacaktır (2)

3.08.2018Ankara
Coşkun Göğen kimdir

Coşkun Göğen kimdir?

Türk sinemasının kötü adamı Tecavüzcü Coşkun karakteriyle tanınan Coşkun Göğen, bu kez kötü bir haberle gündeme geldi. Coşkun Göğen’in kızı Dünya Göğen hayatını kaybetti. Haberlerin ardından Coşkun Göğen’in hayatı yeniden gündeme geldi. İşte, Coşkun Göğen’in hayatına dair bilgiler!

3.08.2018Magazin
Down sendromlu Mehmetin askerlik hayali gerçek oldu

Down sendromlu Mehmet'in askerlik hayali gerçek oldu

Down sendromlu Mehmet'in askerlik hayali gerçek oldu

3.08.2018Serik
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan 100 günlük eylem planını açıkladı

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan 100 günlük eylem planını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin 400 projeyi içeren 100 günlük eylem planını kamuoyuna açıkladı.

3.08.2018Gündem
Askerlik yoklaması nedir Askerlik yoklaması nasıl yaptırılır

Askerlik yoklaması nedir? Askerlik yoklaması nasıl yaptırılır?

'Askerlik yoklaması nedir?' sorusu askerlik çağına gelmiş erkeklerin cevabını en çok merak ettiği soruların başında geliyor. Askerlik yoklaması hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar, konuya dair detayları internetten sorguluyor. Peki, askerlik yoklaması nedir? İşte, merakla araştırılan 'Askerlik yoklaması nedir?' sorusunun yanıtı...

3.08.2018Gündem
MSB (Milli Savunma Bakanlığı) asal sayfasına giriş neden yapılamıyor

MSB (Milli Savunma Bakanlığı) asal sayfasına giriş neden yapılamıyor?

Bedelli kılavuzunun yayınlanması ardından MSB (Milli Savunma Bakanlığı) asal giriş sayfası günün en çok ziyaret edilen sayfalarından biri oldu. MSB ana sayfasında yaşanan erişim sona erdi ancak Askeralma Genel Müdürlüğü'nün resmi sayfasındaki sorun devam ediyor. Peki, MSB (Milli Savunma Bakanlığı) asal sayfasına giriş neden yapılmıyor?

3.08.2018Gündem
Bedelli askerlik başvuruları ASAL üzerinden yapılmaya başlandı... Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır

Bedelli askerlik başvuruları ASAL üzerinden yapılmaya başlandı... Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır?

Yüz binlerce kişinin heyecanla beklediği bedelli askerlik başvuruları başladı. Milli Savunma Bakanlığının yayımladığı kılavuzda detaylara yer verdiği bedelli askerlik başvuru süreci, 3 Kasım 2018 tarihine kadar devam edecek. İşte, bedelli askerlik başvurusu hakkında tüm detaylar.

3.08.2018Gündem
Adnan Oktar: Biz Keriz miyiz ya Ne askerliği

Adnan Oktar: Biz Keriz miyiz ya? Ne askerliği

Adnan Oktar’ın vatani görevini yapmak isteyenleri askere göndermediği ortaya çıktı. “Biz keriz miyiz ya? Ne gerek var askere gitmeye? Enayi misiniz, ölmeye başka adam mı yok?” dediği belirlenen Oktar'ın, vakti gelenleri yurtdışına gönderdiği öğrenildi.

3.08.2018Gündem
Son dakika... Bedelli askerlik düzenlemesi Resmi Gazetede

Son dakika... Bedelli askerlik düzenlemesi Resmi Gazete'de

Bedelli düzenlemesinin de yer aldığı "Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de (KHK) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete'de yayımlandı.

3.08.2018Gündem

Bedellide yakın muharebe ve yangın söndürme eğitimi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayını bekleyen bedelli askerlikle ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı.

2.08.2018Gündem
Meclis ne zaman açılacak İşte TBMM açılış tarihi

Meclis ne zaman açılacak? İşte TBMM açılış tarihi

Meclis ne zaman açılacak sorusu milyonlarca vatandaş tarafından meraklanan araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Beklentilerini meclisin açılacağı tarihe göre şekillendiren vatandaşlar, meclisin hangi tarihte açılacağını merak ediyor. Peki, meclis ne zaman açılacak? İşte TBMM açılış tarihi

2.08.2018Gündem
Zeytinburnunda polis denetimi 11 gözaltı

Zeytinburnu'nda polis denetimi 11 gözaltı

Zeytinburnu'nda polis denetimi 11 gözaltı

2.08.2018Zeytinburnu
İdonun tartışma yaratan fotoğrafı

İdo'nun tartışma yaratan fotoğrafı

İbrahim Tatlıses ve Derya Tuna'nın oğlu İdo Tatlıses bu fotoğrafını 'buralar yanıyor' notuyla paylaştı.

1.08.2018Magazin

Yazar Sonuçları

400 bin sağlık çalışanına müjde

Yıllardır fiili hizmet zammı bekleyen sağlık çalışanlarına bu hak verildi. Yeni düzenleme ile başta doktor, hemşire, eczacı olmak üzere sağlık alanında çalışanlara yılda 60 gün yıpranma payı hakkı tanındı. Böylece 400 bine yakın çalışan erken emekli olabilecek.

7.08.2018

Tarihin dersleri açısından Enver Paşa

ENVER Paşa yakın tarihimizde belirleyici rol oynamış son derece önemli bir tarihi şahsiyettir.

5.08.2018

Piyasaların gözü Türkiye-ABD ilişkisinde

İçinde Türkiye’nin de yer aldığı gelişen ülkeler için dış ekonomik konjonktürde aleyhte bir değişim var. Bu ülkelerde sermaye çıkışları yaşanırken, dış kaynak bulmak da zor ve pahalı. Türkiye ve ABD ilişkilerindeki durum da piyasaların hassas olduğu konular arasında. Haftaya piyasaların izleyeceği konuların başında Türkiye-ABD ilişkileri geliyor.

4.08.2018