MENÜ

Aşırı Sağcılar

Aşırı Sağcılar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Aşırı Sağcılar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 609 Aşırı Sağcılar haberi bulunmuştur.

Aşırı Sağcılar Haberleri

Trump, Netanyahuyu sattı

'Trump, Netanyahu'yu sattı'

İsrail’de resmi sonuç olmayan rakamlara göre, nisan ayında olduğu gibi gidilen erken seçimde de hükümeti kurabilmek için yeterli sandalye sayısına yine hiçbir parti ulaşamadı. ABD Başkanı Donald Trump'ın da İsrail seçimleri ile ilgili

19.09.2019Dünya
Gamalı haç bayraklarıyla yürümüşler

Gamalı haç bayraklarıyla yürümüşler

Yabancı ve İslam karşıtı parti AfD’nin Brandenburg Eyalet seçimlerinde liste başı adayı Andreas Kalbitz’in, aralarında NPD Lideri Udo Voight’un da bulunduğu 13 aşırı sağcı Almanla birlikte 2007 yılında Atina’daki neonazilerin yürüyüşüne katıldığı ortaya çıktı. Federal Kriminal Dairesi’nin (BKA) belge ve raporlarına göre Kalbitz, yürüyüşte gamalı haç da taşıdı.

30.08.2019Avrupa
Demokrasi sevdalıları umutlandırdı

Demokrasi sevdalıları umutlandırdı

Eski Doğu Almanya olarak bilinen Alman Demokratik Cumhuriyeti’nin (DDR) ‘kansız devrim’ yoluyla tarihe karışmasında, Leipzig ve Dresden başta olmak üzere birçok kentte düzenlenen ‘Pazartesi Gösterileri’ etkin rol oynadı.

26.08.2019Avrupa
SPD’de Sarrazin, CDU’da Maassen

SPD’de Sarrazin, CDU’da Maassen

Almanya’da Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) sonra Hıristiyan Demokrat Birlik Parti’de (CDU) de ‘partiden ihraç’ tartışmaları gündeme yerleşti. Eski Doğu Almanya sınırları içinde oluşturulan yeni eyaletlerden Saksonya’nın Chemnitz kentinde yaklaşık bir yıl önce Suriye ve Iraklı üç sığınmacı, bir Alman vatandaşını bıçaklayıp öldürdü, iki Alman’ı da ağır yaraladı.

19.08.2019Avrupa
AfD yine mültecileri kullanıyor

AfD yine mültecileri kullanıyor

Almanya’nın üç doğu eyaletinde seçimler var. Brandenburg ve Saksonya’da 1 Eylül’de, Thüringen’de ise 27 Ekim’de sandık başına gidilecek. Üç eyalette seçim kampanyası kızışırken, aşırı sağcı ve İslam karşıtı parti AfD sandıktan birinci parti çıkmak için yarışıyor.

15.08.2019Avrupa
Irkçı saldırıyı kınadı, hedef oldu

Irkçı saldırıyı kınadı, hedef oldu

SPD Başkan Yardımcısı Ralf Stegner’in, ABD’deki saldırıyı sosyal medya hesabından, “Teksas’ta yine korkunç cinnet. Bunun elbette kolay silah sahibi olmakla hiç alakası yok... Silah lobisinin dediği gibi... Ve ABD başkanın da dediği gibi” sözleriye kınaması, neonaziler ve AfD’nin hedefi oldu.

6.08.2019Avrupa
Neonazilerle yakınlık kulüpten uzaklaştırdı

Neonazilerle yakınlık kulüpten uzaklaştırdı

Almanya Üçüncü Lig’ine bu sezon yükselen Chemnitzer FC Kulübü, 32 yaşındaki takım kaptanı Daniel Frahn’ı neonazilere yakın durduğu gerekçesiyle kovdu. Yönetim tarafından yapılan açıklamada, Frahn’ın neonazilere yakın durmakla kulübe zarar verdiği belirtildi.

6.08.2019Avrupa
Sığınmacıların sırtından oy avcılığı

Sığınmacıların sırtından oy avcılığı

Hafta başında Almanya’nın ‘bankalar kenti’ olarak bilinen Frankfurt ana garında tren bekleyen Alman bir anne ile 8 yaşındaki oğlunu, sonradan Eritreli ve ruh hastası olduğu saptanan biri rayların üzerine itti.

3.08.2019Avrupa
Tehlikeli tırmanış

Tehlikeli tırmanış

Almanya’da şimdi bir de peron katilleri türedi. Bu kişiler, kurbanını hiç tanımıyor. Kurbanıyla hiçbir alıp veremediği de yok. Peronda tren bekliyormuş gibi sinsice duruyor. Tren tam istasyona girerken, kalleşçe arkadan kurbanına yaklaşıp aniden trenin önüne itip kaçıyor. Sebebi yok.

31.07.2019Avrupa
500 aşırı sağcı, 8 bin kişinin sokağa çıktığını görünce vazgeçti

500 aşırı sağcı, 8 bin kişinin sokağa çıktığını görünce vazgeçti

Almanya’nın Kassel şehrinde aşırı sağcıların eylem düzenleyeceği haberi üzerine yaklaşık 8 bin kişi karşı protesto için sokağa çıktı. Aşırı sağcılar eylemden vazgeçti. Adalet Bakanı Christine Lambrecht, nefreti körükleyen insanların gösteri yapacak olmasını ‘çirkin’ ve ‘ikiyüzlü’ olarak tanımladı.

21.07.2019Avrupa
AfD’de kavga 9 kişiyle birlikte istifa etti

AfD’de kavga! 9 kişiyle birlikte istifa etti

Almanya’da yabancı ve İslam karşıtı parti AfD içinde kavga yaşanıyor. Parti içi aşırı sağ kanatla ılımlı kanat arasındaki siyasi yön kavgası, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde yönetimin istifasıyla son buldu. AfD’nin Kuzey Ren Vestfalya Teşkilatı Eş Başkanı Helmut Seifen ile 9 yönetim kurulu üyesi istifa etti. Aşırı milliyetçi kanadın temsilcisi eş başkan Thomas Röckemann ile iki yönetim kurulu üyesi ise kaldı.

7.07.2019Avrupa
AB Zirvesi’nden sonunda uzlaşı çıktı

AB Zirvesi’nden sonunda uzlaşı çıktı

AVRUPA Birliği kurumlarının yeni yöneticilerini belirlemek için pazar günü başlayan, 20 saat süren pazarlıklar nedeniyle pazartesiye sarkan, 24 saat askıya alındıktan sonra dün dört saatten fazla gecikmeyle tekrar toplanan zirveden zorla da olsa uzlaşı çıktı. AB liderleri, hem siyasi partiler hem de üye ülkeler arasında yaşanan derin görüş ayrılıkları nedeniyle masaya gelen çok sayıda isim ve defalarca değişen listeler üzerinden pazarlık yaptı. Sonunda en fazla tartışma yaratan atama olan AB Komisyonu Başkanı için Almanya Savunma Bakanı Ursula Von Der Leyen üzerinde anlaşıldı.

3.07.2019Dünya
‘Chemnitz İhtilalcileri’ne terör örgütü davası: Saldırı düzenleyip sol örgütlerin üzerine yıkacaklardı

‘Chemnitz İhtilalcileri’ne terör örgütü davası: Saldırı düzenleyip sol örgütlerin üzerine yıkacaklardı

Almanya’da sokaklarında yabancı avına çıkılan Chemnitz’de ortaya çıkarılan aşırı sağcı Chemnitz İhtilalcileri, terör örgütü kurma suçuyla yargılanacak. Federal Savcılığın iddianamesine göre örgüt, 3 Ekim’de Berlin’de büyük bir saldırı düzenleyecek ve saldırıyı ‘sol örgütler yapmış gibi’ gösterecekti.

25.06.2019Avrupa
Polisin yakasındaki o amblemler ne anlama geliyor

Polisin yakasındaki o amblemler ne anlama geliyor

Almanya’nın Ostritz kentinde aşırı sağcıların düzenlediği rock konserinde görev yapan bir polisin yakasındaki şüpheli amblemler tepki çekti. Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı emniyete bu işaretlerin anlamını sordu.

24.06.2019Avrupa
Neonaziler bira içemesin diye hepsini satın aldılar

Neonaziler bira içemesin diye hepsini satın aldılar

Almanya, Kassel Valisi Lübcke'nin katil zanlısının aşırı sağcı çıkmasını tartışırken, ülke genelinde neonaziler Ostritz kentinde toplanarak gövde gösterisi yaptı. Ostritz sakinleri ise neonazilere bira satışını önlemek için süpermarketlerde satılan tüm biraları satın aldı ve ‘barış festivali’ adı altında karşı gösteri düzenledi.

23.06.2019Avrupa
‘Varsayımlar doğru çıkarsa, çok tehlikeli demektir’

‘Varsayımlar doğru çıkarsa, çok tehlikeli demektir’

Almanya Başbakanı Angela Merkel Vali Lübcke cinayetiyle ilgili devlet kurumlarına güven kaybına karşı uyarırken, iki bakandan çok önemli çağrı yapıldı. İçişleri Bakanı Horst Seehofer, cinayetin, aşırı sağ tehlikenin ne kadar ciddi olduğunu gösterdiğini söyleyip aşırı sağa karşı mücadeleyi artıracaklarını vurgularken, Dışişleri Bakanı Heiko Maas ise kamuoyunu aşırı sağa karşı gösterilere çağırdı.

23.06.2019Avrupa
Demokratlar neredesiniz

Demokratlar neredesiniz?

Almanya’da ‘NSU’ kısa adıyla tanınan Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütü teröristleri, 2000-2007 yılları arasında ülkenin çeşitli kesimlerinde 8’i Türk, biri Yunan ve biri Alman kadın polis olmak üzere suçsuz günahsız 10 kişiyi katletti. Bu cinayetler Alman medyasında genelde hep ‘döner cinayetleri’ olarak yer aldı.

22.06.2019Avrupa
Hani sağ gözlerini açacaklardı

Hani sağ gözlerini açacaklardı

Almanya’da polis ve adli makamlar aşırı sağ cinayetler konusunda ‘sağ gözü kör’ olarak itham ediliyor. Son yaşanan Kassel Valisi Walter Lübcke cinayeti, Almanya’nın bu konuda hiçbir önlem almadığını gözler önüne serdi.

19.06.2019Avrupa
APde aşırı sağcılar adını değiştirdi

AP'de aşırı sağcılar adını değiştirdi

Avrupa Parlamentosu'ndaki aşırı sağcı ve popülist partilerden oluşan Uluslar ve Özgürlükler Avrupası, yeni üyelerle genişlemenin ardından adını Kimlik ve Demokrasi olarak değiştirdi.

13.06.2019Dünya
Almanya’yı karıştıran cinayete Alanya Kebap’ta gece tatbikatı

Almanya’yı karıştıran cinayete Alanya Kebap’ta gece tatbikatı

Almanya’da geçen yıl ölümle sonuçlanan bıçaklı cinayetin ardından sokaklarında yabancı avına çıkılan Chemnitz’de, olayın yaşandığı Alanya Kebap’ın önünde tatbikat yapıldı.

13.06.2019Avrupa
Diktatör Franconun mezar yerinin değiştirilmesi kararına durdurma

Diktatör Franco'nun mezar yerinin değiştirilmesi kararına durdurma

İspanya'da Yüksek Mahkeme, 10 Haziran'da diktatör Franco'nun kalıntılarının anıt mezardan çıkarılıp başka mezarlığa taşınmasına ilişkin hükümetin aldığı kararı geçici olarak durdurdu.

4.06.2019Dünya
İftarı basıp Kuran yaktılar

İftarı basıp Kuran yaktılar

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’daki Belediye Meydanı’nda düzenlenen ve 2 bin kişinin katıldığı iftar programı, aşırı sağcıların provokasyonuna sahne oldu. İslam karşıtı aşırı sağcı Stram Kurs, iftar yapılan meydanda Kur’an-ı Kerim yakıp canlı yayın yaptı.

2.06.2019Avrupa
Avusturya’da asıl tehlike Müslümanlar değil, aşırı sağcılar

Avusturya’da asıl tehlike Müslümanlar değil, aşırı sağcılar!

Avusturya Meclisi’nde başörtüsü takarak ayrımcı yasağı protesto eden bağımsız milletvekili Martha Bissmann, Avusturya’da tehlikenin başörtüsü ya da Müslümanlar olmadığını, ülkeyi asıl tehdit eden oluşumun aşırı sağ ve ayrımcı yaklaşım tarzı olduğunu söyledi. Bissman, ‘İbiza skandalı’ndan sonra Avrupa’daki merkez sağ partilerin Avusturya’daki gibi aşırı sağcılarla koalisyon kurmadan önce çok daha fazla düşünmek zorunda olduklarını söyledi.

31.05.2019Avrupa
Bu kez kipa takmaya çağırdı

Bu kez kipa takmaya çağırdı

Önceki gün ‘tehlikeli olabileceği’ endişesiyle “Her zaman her yerde kipa takmayın” uyarısında bulunan hükümetin antisemitizm komiseri Felix Klein, bu kez tüm Almanya’ya çağrıda bulunarak cumartesi günü Yahudilerle dayanışma adına kipa takmalarını istedi.

28.05.2019Avrupa
Tüm gözler oradaydı... Dikkat çeken sonuçlar

Tüm gözler oradaydı... Dikkat çeken sonuçlar

Yaklaşık 427 milyon seçmenin kayıtlı olduğu Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde 23 Mayıs'ta İngiltere ve Hollanda, 24 Mayıs'ta İrlanda ve Çekya (24 ve 25 Mayıs), 25 Mayıs'ta Slovakya, Malta ve Letonya'da seçmenler oylarını kullandı.  AB ülkelerinden bugün sandık başına giden Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, İspanya, İsveç, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Polonya, Portekiz, Slovenya, Yunanistan, Romanya ve İtalya'da oy kullanma işlemi sona erdi.

26.05.2019Dünya
Avrupa karşıtlarına karşı çıkın

Avrupa karşıtlarına karşı çıkın

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri başladı. Bazı ülkelerde perşembe, bazılarında cuma günü seçmenler sandık başı yaptı. Bazı ülkelerde de cumartesi ve pazar günü seçmenler Avrupa’nın kaderini belirlemek için oy kullanıyor.

25.05.2019Avrupa
AB’nin en büyük korkusu ‘yalan haber’

AB’nin en büyük korkusu ‘yalan haber’

Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkelerde 23-26 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri yaklaşırken, Birlik, yakın zamanda mücadeleyi artırdığı yalan haberin seçimlere olası etkilerinden endişe duyuyor.

20.05.2019Avrupa
Almanya İçişleri Bakanından önemli açıklamalar

Almanya İçişleri Bakanı'ndan önemli açıklamalar

Almanya İçişleri Bakanı Seehofer, "Yabancı terör ve aşırı örgütler Almanya'yı eylem yeri olarak kullanmasın diye devlet elinden geleni yapacak. Bu özellikle de PKK için geçerli." dedi.

14.05.2019Dünya
Siyasi suçların yarısını aşırı sağcılar işledi

Siyasi suçların yarısını aşırı sağcılar işledi

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında, 2018’de işlenen siyasi motifli suçların yer aldığı raporu tanıttı. Geçen yıl 7 bin 700 ırkçı motifli suç işlendiğini belirten Seehofer, mültecilere ve Yahudilere yönelik artan nefrete karşı uyardı.

14.05.2019Avrupa
Müslüman ve Hıristiyanlar iftar sofrasında buluştu

Müslüman ve Hıristiyanlar iftar sofrasında buluştu

Avrupa’daki Türk toplumu iftar sofralarında bir araya geliyor. Almanya, İngiltere, Fransa ve İsveç’te düzenlenen iftar programlarında hem Müslüman ve Hırıstiyanlar aynı sofrada buluştu hem de aşırısı sağa tepki gösterildi.

12.05.2019Avrupa

‘Yasaklar delmek içindir’ denir, ya yasalar?

Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasa Koruma Teşkilatı, ülkedeki aşırı sağcı grupların birbirleriyle yoğun bir ağ kurdukları yönünde ciddi bulgular olduğunu açıkladı. Hatta sığınmacılar, göçmenler ve İslam karşıtı aşırı sağcıların kamu düzenini bozup, iç savaş senaryoları hazırlığı içinde oldukları yönünde ciddi ipuçları bulunduğunu da.

8.05.2019Avrupa
Laschet: Aşırı sağcılar Avrupa için tehdit

Laschet: Aşırı sağcılar Avrupa için tehdit

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri 23-26 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. 96 milletvekiliyle AP’ye en çok milletvekili gönderecek olan Almanya’da seçmenler 26 Mayıs Pazar günü sandık başına gidecek. Almanya dahil birçok ülkede aşırı sağcılar ve sağ popülistlerin AP’ye güçlü girmesi bekleniyor.

5.05.2019Avrupa
Almanya’da 12 bin 700 şiddete hazır neonazi var

Almanya’da 12 bin 700 şiddete hazır neonazi var

Almanya İçişleri Bakanlığı resmen açıkladı. Her iki aşırı sağcıdan biri şiddete hazır. Aralarında silah hastaları var.

3.05.2019Avrupa
Son dakika... Bakan Çavuşoğlundan AB üyeliği açıklaması

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan AB üyeliği açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "AB üyeliği hala Türkiye için stratejik hedef. AB bizi almak istemiyorsa kararını vermeli." dedi.

30.04.2019Dünya
Türkiye aleyhtarı hava körükleniyor

Türkiye aleyhtarı hava körükleniyor

Avrupa’da Türkiye aleyhtarı hava yine revaçta. Yaklaşık dört hafta sonra Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri var. Türkiye karşıtı zehirli kampanyanın başını aşırı sağcılar ve muhafazakar Hıristiyan Demokratlar çekiyor.

30.04.2019Avrupa
İspanya’da belirsizlik: Sanchez kazandı, ama çoğunluğu alamadı...

İspanya’da belirsizlik: Sanchez kazandı, ama çoğunluğu alamadı...

İSPANYA’da dört yıl içinde üçüncü kez yapılan parlamento seçimlerinden yine belirsizlik çıktı.

30.04.2019Dünya
Almanyada 467 Neonazi ortadan kayboldu

Almanya'da 467 Neonazi ortadan kayboldu

Almanya'da haklarında tutuklama kararı bulunan 467 Neonazi'nin arandığı bildirildi.

18.04.2019Dünya
Aşırı sağcılardan kara propaganda... Notre Dame fırsatçıları

Aşırı sağcılardan kara propaganda... Notre Dame fırsatçıları

Paris’teki Notre Dame Katedrali’ne zarar veren yangının büyük olasılıkla restorasyon çalışmaları sırasında çıktığı üzerinde duruluyor. Ancak yangın, Batılı aşırı sağcılar ve komplo teorisyenlerinin ırkçı söylemlerini körükledi. Sağcı popülistler, yangınla ilgili olarak Müslümanları hedef alan İslamofobik açıklamalarıyla dikkat çekti.

18.04.2019Gündem
Engelli, kadın, çocuk ayırmadılar: Aşırı sağcılar herkese saldırdı

Engelli, kadın, çocuk ayırmadılar: Aşırı sağcılar herkese saldırdı

Almanya’da aşırı sağcıların saldırıları hakkında verilen bilgiye göre; 2018 yılında her gün ortalama beş kişiye saldırı düzenlediler. Üçte ikisi ırkçı motifli olan saldırılarda aile, kadın, çocuk, engelli ayırmadılar.

2.04.2019Avrupa
Gazze’yi yatıştırma hamlesi

Gazze’yi yatıştırma hamlesi

9 Nisan’da seçimlere hazırlanan İsrail Başbakanı Netanyahu yönetimi, Gazze sınırında tansiyonu düşürmek için Hamas’a yönelik bazı adımlar atmaya başladı. Önceki gün Gazze’ye ticari ürün girişinin sağlandığı tek nokta olan Kerm Ebu Salim ve yolcu geçişinin sağlandığı Beyt Hanun (Erez) sınır kapılarını açan İsrail, dün de Filistinli balıkçılara yönelik ablukayı 6 milden 15 mile çıkardı.

2.04.2019Dünya
Avrupa’da aşırı sağ tedirginliği

Avrupa’da aşırı sağ tedirginliği

23-26 Mayıs tarihleri arasında Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri yapılacak. Ama son dönemlerde Avrupa’da, Avrupa’nın geleceği konusunda tam bir tedirginlik yaşanmakta. Özellikle de ‘Avrupa’nın lokomotifi’ konumundaki ülkelerde. İngiltere ‘Brexit’ (AB’yi terk etmek) diyor.

27.03.2019Avrupa
Taciz, hakaret, mala zarar verme, duvara yazı yazma...

Taciz, hakaret, mala zarar verme, duvara yazı yazma...

AA’nın, ‘21 Mart Uluslararası Irkçılıkla Mücadele Günü’ dolayısıyla Alman hükümetinin, aşırı sağcıların işlediği suçlara ilişkin Federal Meclisteki soru önergelerine verdiği yanıtlardan derlediği bilgilere göre, ülkede mülteci akınının yaşanmasının ardından 2016’da aşırı sağcıların işlediği suçlar 23 bin 555 ile rekor sayıya ulaştı.

21.03.2019Avrupa
Almanyada aşırı sağcıların işlediği suçlar bir hayli yüksek

Almanya'da aşırı sağcıların işlediği suçlar bir hayli yüksek

Almanya'da geçen yıl aşırı sağcılar tarafından 19 bin 105 suç işlendi. Ülkede Ocak-Eylül 2018 döneminde Müslümanlara ve camilere yönelik 578 saldırı yapıldı, en az 40 kişi yaralandı.

21.03.2019Dünya
Bu düşmanlık niye

Bu düşmanlık niye?

Günümüzde ‘İslamofobya’ olarak bilinen İslam düşmanlığı, hiç şüphesiz yeni bir olgu değildir. Hep vardı. Ancak 11 Eylül 2001’de El Kaide teröristlerinin kaçırdıkları uçaklarla ABD Dünya Ticaret Merkezi’ne (İkiz kuleler) giriştikleri terör saldırından sonra İslam düşmanlığı arttı.

18.03.2019Avrupa
İstihbarat uyardı: Beyaz yakalılar ve hızla silahlanıyorlar...

İstihbarat uyardı: Beyaz yakalılar ve hızla silahlanıyorlar...

Belçika İstihbarat Servisinin kamuya açtığı bilgiler, Avrupa’da ‘beyaz yakalı aşırı sağ’ın hızla yükselişe geçtiğini ve aşırı sağcıların silahlanmaya ve atış talimlerine başladığını ortaya koydu.

17.03.2019Avrupa
Can güvenliği için ülkesinden kaçıp geldikleri Almanya’da saldırıya uğradılar

Can güvenliği için ülkesinden kaçıp geldikleri Almanya’da saldırıya uğradılar

Can güvenlikleri olmadığı endişesiyle ülkelerini terk eden mülteciler, sığındıkları Almanya’da saldırıya uğradı. Almanya’ya sığınan mültecilere 2018 yılında çoğunluğu aşırı sağcılar tarafından gerçekleştirilen iki bin saldırı düzenlendi.

17.03.2019Avrupa
Alman ordusunda ‘aşırı sağ’ krizi

Alman ordusunda ‘aşırı sağ’ krizi

Alman basını, Alman ordusundaki aşırı sağcı yapılanmaların tahmin edilenden çok daha büyük bir boyutta olduğunu yazdı. Buna göre orduda şu anda 450 asker aşırı sağ şüphesiyle inceleme altında.

10.03.2019Dünya
NSU’dan önce ‘olmayan’ aşırı sağcı teröristlere 12 ayrı terör davası

NSU’dan önce ‘olmayan’ aşırı sağcı teröristlere 12 ayrı terör davası

Almanya’da sekizi Türk, biri Yunan ve bir de polis memuru olmak üzere en az 10 kişiyi katleden NSU terör çetesinden sonra aşırı sağcılar mercek altına alındı. Sol Parti’nin soru önergesini cevaplandıran federal hükümet, NSU’dan önce hiç bir dava açılmayan aşırı sağ teröre NSU’dan sonra 12 ayrı terör dava açıldığını açıkladı.

26.02.2019Avrupa
Belçika’da Türk öğrenciler ile polis arasında kavga

Belçika’da Türk öğrenciler ile polis arasında kavga

Belçika’nın Lokeren kentinde Türk gençler ile polis arasında kavga yaşandı. Çıkan yumruklu kavgada 2 genç ve 2 polis yaralanırken, geçlerden biri defalarca polis köpeği tarafından ısırıldı. Kavganın ardından aşırı sağcı Belçikalılar, Belediye Meclisi oturumunu bastı.

26.02.2019Dünya
5 ülkenin aşırı sağcıları, siyahlar giyerek Nazi destekçisi genarali andı

5 ülkenin aşırı sağcıları, siyahlar giyerek Nazi destekçisi genarali andı

Almanya, Çekya, Macaristan ve Estonya’dan neonazi grupların da aralarında bulunduğu 2 bin aşırı sağcı, Sofya’da siyahlar giyerek Nazi destekçisi genaleri andı. İzinsiz yürüyüşte Yahudi, Türk ve İslam karşıtı sloganlar atıldı.

17.02.2019Avrupa