MENÜ

Arslantepe Höyüğü

Arslantepe Höyüğü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Arslantepe Höyüğü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 40 Arslantepe Höyüğü haberi bulunmuştur.

Arslantepe Höyüğü Haberleri

Arslantepe UNESCO kalıcı listesine girme yolunda

Arslantepe UNESCO kalıcı listesine girme yolunda

Binlerce yıllık geçmişiyle UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Malatya'daki Arslantepe Höyüğü'nün kalıcı listeye dâhil edilmesi için resmi başvuruda bulunuldu.

20.03.2019Seyahat
Arslantepe Höyüğü Kalıcı Kültür Mirası Listesine aday

Arslantepe Höyüğü 'Kalıcı Kültür Mirası Listesi'ne aday

Anadolu'nun en eski şehir devletinin kurulduğu Malatya'daki Arslantepe Höyüğü, Hititler'den Roma ve Bizans'a kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yaptı. UNESCO, Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Arslantepe Höyüğü'nün kalıcı listeye girmesi için çalışmalar yapıldı. Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi, höyüğün kalıcı listede yer alması için kesin kararını Mart 2020'de açıklayacak.

19.03.2019Gündem
Malatyada bulundu: Çok önemli bir buluntu

Malatya'da bulundu: Çok önemli bir buluntu

Binlerce yıllık geçmişiyle UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Malatya'daki Arslantepe Höyüğü'nde, iki yıl önceki kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan ve üzerinde Asur süsleme motifleri bulunan fil dişinden yapılmış keçi kabartmalı tablet, Asur ve Arslantepe arasındaki bağı ortaya çıkardı. Kazı Başkanı Roma La Sapienza Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Marcelle Frangipane yaptığı açıklamada, "Fil dişi tablet çok önemli bir buluntu. Bir mobilyanın dekorasyonu olabilir. Güzel bir sanat eseri ama höyüğün tarihi açısından önemli" dedi.

19.10.2018Gündem
Dünya Gümrük Örgütü 13. PICARD Konferansı 9 Ekimde

Dünya Gümrük Örgütü 13. PICARD Konferansı 9 Ekim'de

Ticaret Bakanlığı ve Dünya Gümrük Örgütü iş birliğiyle düzenlenen 13. PICARD Konferansı, 9-11 Ekim'de Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

7.10.2018Ekonomi
Geçmiş ile geleceği buluşturan defile

Geçmiş ile geleceği buluşturan defile

Anadolu topraklarının zengin tarihi kültürünü yansıtan, ilk şehir devletinin kurulmasına sahne olan Malatya’daki Arslantepe Höyüğü, duvarlarına renkli figürler işlenmiş kerpiçten sarayı, 5 bin 500 yıllık geçmişe sahip tapınağı, kılıç ve mızrakları Ahmet Giray’ın koleksiyonuna ışık tuttu...

20.09.2017Keyif
Laiklik bu sarayda doğdu

Laiklik bu sarayda doğdu

Günümüzün en çok konuşulan konularının çıkış noktası burası... Dünyanın ilk sarayı burada yapıldı, ilk silahları burada üretildi, ilk makbuz da burada kesildi. Dahası laikliğin ilk uygulandığı yer de burası. Malatya Arslantepe’deki 5300 yılına dayanan saray, ‘Devletin atası benim’ diyor.

4.07.2015Seyahat
“Gelecek turizmde” diyoruz, turizmin geleceğine yol alıyoruz

“Gelecek turizmde” diyoruz, turizmin geleceğine yol alıyoruz

Gelecek Turizmde bu sene de sürdürülebilir turizmde katkı sağlayabilecek yeni fikirleri bekliyor.

14.05.2015Advertorial
Su çekildi insan iskeletleri çıktı

Su çekildi insan iskeletleri çıktı

Elazığ'ın Baskil ilçesine bağlı İmikuşağı köyünde Karakaya baraj gölünün suyu çekilince, ortaya 3 bin 500 yıl önce Hitit dönemine ait olduğu tahmin edilen bir höyüğün mezarlığındaki insan iskeletleri çıktı.

18.08.2006Gündem
Roma’da Arslantepe rüzgarı esiyor

Roma’da Arslantepe rüzgarı esiyor

Malatya civarındaki Arslantepe kazılarından çıkarılan arkeolojik eserler sergisi, Roma’da büyük ilgi gördü. 9 Ocak 2005 tarihine kadar devam edecek olan sergideki eserlerin arasında "dünyanın en eski kılıcı" da yer almakta.

3.12.2004Spor

Yazar Sonuçları

Malitiya'dan Malatya'ya 5 bin yıllık tarih

Bahar ayları gelince tatilleri fırsat bilip Anadolu’ya geziler düzenlemeyi çok seviyorum. Bu baharda da Anadolu’nun daha önce gitmediğim şehirlerini bol bol keşfettiğim verimli seyahatler planladım. Bu keşiflerden biri de Malatya oldu. Rotamızı Malatya’ya çevirmemizin ana nedeni hiç kuşkusuz çeşit çeşit kayısılarını ve lezzetlerini tatmaktı. Oysa keşfettiklerimiz bundan çok daha derin ve doyurucu oldu hepimiz için. Malatya’yı bu kadar özel kılan neler keşfettik gelin birlikte göz atalım.

14.05.2019