MENÜ

Arkeologlar

Arkeologlar ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Arkeologlar haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.515 Arkeologlar haberi bulunmuştur.

Arkeologlar Haberleri

Müze otel için geri sayım

Müze otel için geri sayım

Antakya’da 5 katmanda, 13 medeniyetin izlerini taşıyan, aralarında dünyanın en büyük mozaiğinin de olduğu, Helenistik dönemden İslami döneme kadar 30 bin eserin bulunduğu alan hem müze hem de otel olarak ağustos ayı sonunda hayata geçiyor.

10.08.2019Ekonomi
Etiyopyada insanoğlunun yüksekte kurduğu en eski yaşam alanı keşfedildi

Etiyopya'da insanoğlunun yüksekte kurduğu en eski yaşam alanı keşfedildi

Arkeologlar, Etiyopya dağlarında yaklaşık 30 bin yıl önce avcıların yaşadığına ilişkin bulgulara ulaştı.

10.08.2019Teknoloji
Eskişehirdeki kazıda 4 bin 500 sene öncesine ait şaşırtan detaylar

Eskişehir'deki kazıda 4 bin 500 sene öncesine ait şaşırtan detaylar

Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde bulunan Küllüoba Höyüğü’nde yapılan araştırmalar sonucunda insanoğlunun yaklaşık 4 bin 500 sene önce köpek eti tükettiği ortaya çıktı. Küllüoba Kazı Evi’nde görevli Arkeozoolog Can Yummi Gündem, köpek etlerinin pişirilerek ve kaynatılarak tüketildiğini söyledi.

7.08.2019Gündem
İzmirdeki tepki çeken görüntü ile ilgili açıklama geldi

İzmir'deki tepki çeken görüntü ile ilgili açıklama geldi!

İZMİR'in Konak ilçesinde, yerine alışveriş merkezi yapılmak üzere yıkılan 120 yıllık iş merkezinin zemininde, Milattan Sonra 2'nci yüzyılda inşa edildiği anlaşılan Roma hamamı kalıntılarına rastlandı. Aradan geçen 3 yıla rağmen, su içinde kalan ve yosun bağlayan kalıntıların ne olacağı belirsizliğini korurken, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, kalıntıların içinde kaldığı suyun tahliye edilmesi için çalışmalara başlandığı, ancak çevrede bulunan rögarların yoğun su tahliyesinden dolayı tıkandığı belirtildi.

6.08.2019Gündem
Fransızlardan İznik Gölü araştırmalarına 410 bin Euro destek

Fransızlardan İznik Gölü araştırmalarına 410 bin Euro destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle Bursa Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Şahin başkanlığında İznik Gölü’nde jeologlarla birlikte sürdürülen araştırmalara, Fransa Ulusal Araştırma Ajansı’dan 48 ay için 410 bin Euro destek geldi.

31.07.2019Avrupa
Körler ülkesi aydınlanıyor

Körler ülkesi aydınlanıyor

Körler Ülkesi olarak bilinen Khalkedon (Kadıköy) gözlerini açmaya başladı. 2018 Mayıs ayında Marmaray projesi kapsamında İstanbul Arkeoloji Müzesi tarafından başlatılan kurtarma kazılarında, Khalkedon antik kentine ait çok önemli mimari kalıntılar, mezarlar, küçük buluntular ve 6 bine yakın sikke bulundu. T planlı, 4 adet nişi bulunan bir başka yapının ise anıtmezar olduğu düşünülüyor.

31.07.2019Gündem
İstanbul bir hayaletler şehridir

İstanbul bir hayaletler şehridir

Dünyanın önde gelen dört Bizans tarihçisiyle buluştuk, şehirlerin şehrini konuştuk: Atatürk ve Jön Türkler Bizans’a nasıl bakardı? Ortalama bir Bizanslının günü nasıl geçerdi? Fatih İstanbul’da kimin intikamını aldığını söyledi? Osmanlı mimaride ve sanatta Bizans’ı aştı mı?

28.07.2019Hürriyet Pazar
Molozların arasında bulunmuştu Çok önemli bir eser çıktı

Molozların arasında bulunmuştu! Çok önemli bir eser çıktı

Bursa'nın İznik ilçesinde geçtiğimiz yıllarda molozların arasından bulunan ve bir çay bahçesinde sergilenen tarihi eser, Kültür Bakanlığı'nın talimatıyla İznik Müzesi'ne taşındı.

27.07.2019Gündem
Tarlasını sürerken 200 yıllık tahıl ambarı buldu

Tarlasını sürerken 200 yıllık tahıl ambarı buldu

Elazığ'ın Baskil ilçesinde tarlasını traktörle süren çiftçinin pulluğuna 200 yıllık olduğu değerlendirilen tahıl ambarı takıldı. Arkeologlar tarafından gün yüzüne çıkarılan tahıl ambarının müzede sergileneceği bildirildi.

24.07.2019Gündem
Sagalassos UNESCO yolunda

Sagalassos UNESCO yolunda

İlk yerleşimin MÖ 4200 yıllarına kadar gittiği Burdur’daki Sagalassos antik kenti UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmeye hazırlanıyor. Kazıların 1990’dan beri Belçikalı bilim heyeti tarafından yapıldığı kentte arkeologlar 3 gün önce mitolojide ‘şans, talih tanrıçası’ olan Thyke’nin heykel başını buldu. Kazı Başkanı Prof. Dr. Jeroen Poblome, “Taze taze, bu sabah çıktı” diyerek heykel başını basın mensuplarına gösterdi.

21.07.2019Gündem
Sagalassos Antik Kentine turist ilgisi

Sagalassos Antik Kenti'ne turist ilgisi

Burdur'un Ağlasun ilçesinde "aşkların ve imparatorların şehri" olarak bilinen, 1750 rakımdaki 5 bin yıllık antik kenti, senenin ilk 6 ayında 27 bin 740 kişi ziyaret etti.

18.07.2019Seyahat
İznikte tarihi eser sanılan taş, moloz parçası çıktı

İznik'te tarihi eser sanılan taş, moloz parçası çıktı

BURSA'nın İznik ilçesinde, 3 gün önce bulunan ve tarihi eser zannedilen taşın incelemesi yapıldı. Taşın moloz yığını parçası olduğu tespit edildi.

16.07.2019Gündem
Mısırda Bent piramidi ziyaretçilere açıldı

Mısır'da Bent piramidi ziyaretçilere açıldı

Eğimli kenarlarıyla Mısır'daki diğer piramitlerden daha farklı bir görüntüsü olan Bent Piramidi ziyarete açıldı. Ziyaretçiler, başkent Kahire yakınlarında bulunan piramit çevresinde keşfedilen mumya ve maskeleri de görebilecek.

16.07.2019Seyahat
İznikte bulundu Büyük heyecan yarattı

İznik'te bulundu! Büyük heyecan yarattı

Bursa'nın İznik ilçesinde daha önce bulunan 4 lahitin ardından '1'inci derece arkeolojik sit alanı' ilan edilerek koruma altına alınan bölgede bir lahit ve mezar odasına daha rastlandı.

12.07.2019Gündem
Bagajdan Roma dönemine ait kadın heykeli çıktı

Bagajdan Roma dönemine ait kadın heykeli çıktı

Denizli'de polis tarafından durdurulan otomobillin bagajında Roma dönemine ait '3 başlı kadın' heykeli bulundu. 4 kişi gözaltına alındı.

8.07.2019Gündem
Düzcenin antik tarihi bölge turizmini canlandıracak

Düzce'nin antik tarihi bölge turizmini canlandıracak

Düzce'deki Prusias ad Hypium Antik Kenti ile UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunan 8 asırlık Ceneviz Kalesi'nde, Kültür Bakanlığı koordinesinde yürütülen kazı çalışmalarıyla bölge tarihinin gün ışığına çıkarılması ve turizmin canlandırılması amaçlanıyor.

24.06.2019Seyahat
Yazılıkaya’nın 3 bin 200 yıllık sırrı

Yazılıkaya’nın 3 bin 200 yıllık sırrı

Arkeologlar yıllardır Çorum’un Boğazkale ilçesindeki Yazılıkaya Açıkhava Tapınağı’nın sırlarını çözmeye çalıştı. Tapınakta yaklaşık 3 bin 200 yıl önce kayalara yontulmuş 90’dan fazla figür bulunuyor. Tapınak, dünyanın en büyüleyici arkeolojik anıtları arasında ve UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde. İsviçreli arkeologlarla doğa bilimcilerden oluşan bir ekip Yazılıkaya Açıkhava Tapınağı’nda kayaya oyulmuş figürlerin mükemmel bir takvim işlevinde kullanılmış olabileceğini keşfetti.

21.06.2019Avrupa
Evin garajında kalıntı buldu, polis ve arkeologlar harekete geçti

Evin garajında kalıntı buldu, polis ve arkeologlar harekete geçti

Bursa'da babası öldükten sonra kullanılmayan marangoz atölyesini oto yıkamaya çevirmeye karar veren genç adam, su giderlerini yapabilmek için kazdığı sırada 4 metre derinlikte lahite benzer taş görünce polise ihbarda bulundu. Polis ekipleri taşın sırrını çözemeyince Müzeler Müdürlüğü'ne ihbarda bulundu. Olay yerine gelen arkeologlar gizemli taşın sırrını araştırmak için inceleme başlattı.

12.06.2019Haber
Evin garajını kazarken buldu, sırrı çözülemedi

Evin garajını kazarken buldu, sırrı çözülemedi

Bursa'da babası öldükten sonra kullanılmayan marangoz atölyesini oto yıkamaya çevirmeye karar veren genç adam, su giderlerini yapabilmek için kazdığı sırada 4 metre derinlikte lahite benzer taş görünce polise ihbarda bulundu. Polis ekipleri taşın sırrını çözemeyince Müzeler Müdürlüğü'ne ihbarda bulundu. Olay yerine gelen arkeologlar gizemli taşın sırrını araştırmak için inceleme başlattı.

12.06.2019Gündem
Örtü yırtıldı mozaikler saçıldı... Xsanthos acil müdahale bekliyor

Örtü yırtıldı mozaikler saçıldı... Xsanthos acil müdahale bekliyor

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Xsanthos (Ksanthos) antik kentindeki mozaikler korumasız şekilde açığa çıktı. Sanat şaheseri mozaikler eski kazı başkanlığı döneminde jeotekstil örtüyle korunuyordu. Örtü yıllar içinde aşınınca mozaikler açığa çıktı. Koruma önlemi de olmayınca mozaiği oluşturan küçük taş parçaları etrafa saçılmaya başladı. Üstündeki betimlemeler ise gün geçtikçe yok oluyor.

6.06.2019Gündem
Türk Buz Kızının yeniden gömülmesi için kampanya başlattı

Türk Buz Kızı'nın yeniden gömülmesi için kampanya başlattı

Sibirya’da bulunan Türk Buz Kızı mumyasının kötü uğur getirdiğine inanan bölgede yaşayan halk mumyanın tekrar gömülmesi için kampanya başlattı.

5.06.2019Dünya
Aizanoi Antik Kentinin çarşısında kazı çalışmaları yapılacak

Aizanoi Antik Kenti'nin çarşısında kazı çalışmaları yapılacak

Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti'nin "agora" olarak adlandırılan çarşısında kamulaştırma sonrası çalışma başlayacak.

28.05.2019Seyahat
Cinayet gününü gözyaşları içinde anlattı

Cinayet gününü gözyaşları içinde anlattı

Olympos Antik Kenti kazılarında doktora yaparken, tartıştığı S.P. (32) tarafından kalbinden bıçaklanması sonucu yaşamını yitiren Sinan Sertel’in (32) cenazesi morgdan alındı. Sertel’i öldüren S.P.’nin cinayeti gerçekleştirmeden bir ay öncesi ‘Siz doğayı katlediyorsunuz, sistemin köpeğisiniz’ dediği, cinayet günüyse Sertel’e cep telefonundan mesaj atarak görüşmeye çağırdığı ileri sürüldü.

20.05.2019Gündem
Haydarpaşada ortaya çıktı... 1700 yıllık...

Haydarpaşa'da ortaya çıktı... 1700 yıllık...

Tarihi Haydarpaşa Garı’na giden tren raylarının yapımı sırasında ortaya çıkan ve 1700 yıl kadar öncesine ait olduğu öne sürülen arkeolojik kalıntılar, İHA tarafından havadan görüntülendi. Görüntülerde geniş bir alana yayılan kent gözler önüne serilirken, kalıntıların 500 metre uzaklıktaki Ayrılık Çeşme durağına uzandığı öğrenildi.

11.05.2019Gündem
En iyi 10 23 Nisan etkinliği... Çocukların bayramı böyle kutlanır

En iyi 10 23 Nisan etkinliği... Çocukların bayramı böyle kutlanır!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ülkenin dört bir yanında birbirinden renkli etkinliklerle kutlanıyor. İster Anıtkabir, İlk Meclis, Troya Antik Kenti gibi tarihi önemi olan yerleri gezin, ister özel müzelerin ve alışveriş merkezlerinin eğlenceli aktivitelerine katılın... Çocukların en çok seveceği programları jürimize sorduk.

Anadolunun gizli DNA hazinesini bulacak ilk laboratuvar

Anadolu'nun gizli 'DNA' hazinesini bulacak ilk laboratuvar

Anadolu'da son 10-15 bin yıldaki uygarlıklardan kalma mumyalaşmış insan kalıntılarının DNA analizlerini yaparak geçmiş dönemlere ışık tutacak "Antik DNA Laboratuvarı" Hacettepe Üniversitesi bünyesinde açılacak.

19.04.2019Teknoloji
19 yıl önce bulundu, 2 bin yıllık fiyat listesi olduğu ortaya çıktı

19 yıl önce bulundu, 2 bin yıllık fiyat listesi olduğu ortaya çıktı

Muğla'nın Yatağan ilçesinde bulunan 2 bin yıllık meclis duvarlarında, Roma Dönemi'nde satılan ürünlere ait fiyat listesi ortaya çıkarıldı.

15.04.2019Seyahat
Filipinlerde bulunan fosiller yeni bir insan türüne ait

'Filipinler'de bulunan fosiller yeni bir insan türüne ait'

Filipinler'de bulunan fosil kemik ve dişlerin şimdiye kadar bilinmeyen bir insan türüne ait olduğu belirtildi.

11.04.2019Teknoloji
Kamboçyada antik mezarlar bulundu

Kamboçya'da antik mezarlar bulundu

Güneydoğu Asya ülkesi Kamboçya'da antik mezarlar bulundu.

9.04.2019Keyif
2500 yıl sonra ‘canlı’ açılış

2500 yıl sonra ‘canlı’ açılış

Amerikan Discovery kanalında “Bilinmez Keşif: Mısır Canlı” isimli belgesel programında eski Mısır’da üst düzey bir rahibeye ait olduğu sanılan 2 bin 500 yıllık lahit canlı yayında açıldı.

9.04.2019Dünya
Irak’ta 4 bin yıllık kayıp şehir bulundu

Irak’ta 4 bin yıllık kayıp şehir bulundu

Fransız arkeologlar, Irak’ta dünyanın bilinen ilk krallığına ait 4 bin yıllık bir şehir buldu.

4.04.2019Dünya
Ceneviz surları için acil durum

Ceneviz surları için acil durum

Galata’da Cenevizlilerden kalma yaklaşık 700 yıllık surda meydana gelen açılma üzerine, koruma kurulu Beyoğlu Belediyesi’nden acil önlem almasını istedi.

4.04.2019Kitap Sanat
Yer Muğla... 2 bin yıllık fiyat listesi olduğu anlaşıldı

Yer Muğla... 2 bin yıllık fiyat listesi olduğu anlaşıldı

MUĞLA'nın Yatağan ilçesindeki bulunan 2 bin yıllık meclis duvarlarında, Roma Dönemi'nde satılan tüm ürünler ile verilen hizmetlerinin karşılığının yazdığı ortaya çıktı. 19 yıl önce bulunan duvardaki yazılar arkeologlar tarafından yeni çözülünce üstünde 2 bin yıllık fiyat listesi olduğu anlaşıldı.

3.04.2019Gündem
Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin:  Haydi Kızlar Yönetime diyoruz

Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin: 'Haydi Kızlar Yönetime' diyoruz

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı’nın yeniden aday gösterdiği Fatma Şahin, CNN TÜRK'te 40 programında Buket Aydın'ın sorularını yanıtladı.

27.03.2019Gündem
Troya nedir Çanakkale Troya müzesi nerede

Troya nedir? Çanakkale Troya müzesi nerede?

Milattan önce 3000 yıllarına dayanan kalıntıları ile arkeoloji tarihi için son derece önemli bir yere sahip olan Troya Antik Kenti, son günlerde gündemdeki merkezler arasında yer almaya devam ediyor. Truva olarak da bilinen bölge, çağlar öncesi insanlarının tercih ettiği bölgeler arasında yer almıştır. Peki, 2014 yılında yapımına başlanan ve 2019 yılında 75 milyon lira maliyetle yenilenen Troya müzesi nerede yer alıyor? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

18.03.2019Gündem
İnternetten 150 TLye satışa çıkardılar Olacak iş değil....

İnternetten 150 TL'ye satışa çıkardılar! 'Olacak iş değil'....

Genelde ikinci el eşyaların satıldığı bir internet sitesinde tarihi yapıya ait mimari parçanın 150 lira fiyat belirlenerek satışa çıkarılmasına arkeologlar büyük tepki gösterdi.

17.03.2019Gündem
Göbeklitepe kültür turizminin vazgeçilmezi oldu | Göbeklitepe nerede

Göbeklitepe kültür turizminin vazgeçilmezi oldu | Göbeklitepe nerede?

Göbeklitepe, turizm ve seyahat acentelerinin 2019 yılı öncelikleri arasına girdi. Göbeklitepe, 2012 yılında UNESCO ‘Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınmış, Bahreyn'de düzenlenen 42. Dünya Miras Komitesi Toplantısı'nda da Dünya Miras Listesi'ne dahil edilmişti. Peki, Göbeklitepe nerede?

11.03.2019Gündem
TürkAkımda Kıyıköy alım terminalinin yüzde 50si tamamlandı

TürkAkım'da Kıyıköy alım terminalinin yüzde 50'si tamamlandı

Kıyıköy Gaz Alım Terminali İnşaat Müdürü Erol Yazıcı, "Gaz alım terminalinin inşaatına Mart 2018'de başlandı. Şu an itibarıyla yüzde 50'yi aştık. Şimdiye kadar 3,5 milyon saat çalışıldı. Bin 700’ü şantiyede aktif olmak üzere 2 bine yakın kişinin çalıştığı bir süreç oldu" açıklamasında bulundu.

11.03.2019Ekonomi
Ara Güler’in çığlığını duyun

Ara Güler’in çığlığını duyun!

Fotoğrafçının tesadüfen keşfedip dünyaya tanıttığı Afrodisyas antik kenti fotoğrafları, ilginç hikâyeleriyle birlikte Ara Güler Müzesi’nde.

Tesadüfen keşfedildi, defineciler talan etti

Tesadüfen keşfedildi, defineciler talan etti!

Gümüşhane'de taş ocağı çalışması sırasında tesadüfen bulunan mağara, defineciler tarafından talan edildi. Duvarlarında geçmişi M.Ö. 10’uncu yüzyıla kadar uzanan freskler bulunan ve 'Dağ Manastırı' olarak adlandırılan mağara, turizme kazandırılmak isteniyor.

28.02.2019Seyahat
Gümüşhanede taş ocağı çalışması sırasında tesadüfen bulundu

Gümüşhane'de taş ocağı çalışması sırasında tesadüfen bulundu!

GÜMÜŞHANE'nin İkisu Mevkii'nde taş ocağı çalışması sırasında tesadüfen bulunan, içinde fresklerin bulunduğu, sarp kayalıklar içindeki mağara, defineciler tarafından talan edildi. Duvarlarında, geçmişi M.Ö. 10'uncu Yüzyıla'a kadar uzanan ve 'Dağ Manastırı' olarak adlandırılan mağaranın, turizme kazandırılması isteniyor.

26.02.2019Gündem
Yenikapı sikkeleri internette satılık

Yenikapı sikkeleri internette satılık

Bir yandan devlet yurtdışına kaçırılan eserleri geri getirmek için milyonlarca lira harcıyor diğer yandan defineciler Anadolu arkeolojisini yağmalıyor. Arkeologlardan oluşan Arkeofili isimli internet sitesi, definecilerin kendi aralarında yazıştıkları üyeli ve şifreli web sitelerine sızdı. İstanbul Yenikapı kazılarından çıkarıldığı iddia edilen sikkelerin bile burada satıldığı görüldü.

24.02.2019Ekonomi
Alman arkeoloğa tiyatro oyunuyla teşekkür

Alman arkeoloğa tiyatro oyunuyla teşekkür

8000 yıllık Latmos Antik Kenti‘ni ortaya çıkaran ve tüm dünyaya tanıtan Alman arkeolog Anneliese Peschlow‘a vefa borcunu ödemek isteyen Aydınlılar, ‘Latmos‘a Rahmet Geldi’ adlı oyunu Berlin’de sahneleyecek.

20.02.2019Avrupa
SİT üstü  GES iptal

SİT üstü GES iptal

DANIŞTAY 14. Dairesi, 1. ve 2. Derece arkeolojik sit alanlarında Güneş Enerjisi Santralı (GES) kurulmasına izin veren Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun kararını iptal etti.

10.02.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Vatanımıza sahip çıkalım

Şirket 1 milyar dolarlık yatırım yapacakmış. 2 bin kişi iş bulacakmış. 2 bin kişi için 1 milyar doların çok büyük bir israf olduğu açık değil mi? Hakikatle bağdaşmayacak fakat ayrıntılı açıklaması yapılmayan bu rakamların bir rezalet olduğu açık. Bu Kanadalı şirket acaba dünyanın başka neresinde böyle işler yapabiliyor. Ormanlar ve madenlerle dolu Kanada’da halk bu tür yerleşim yerlerine yakın girişimleri sessizce izliyor mu?

4.08.2019

Tarihi değiştiren dünya mirası: Göbeklitepe

Ülkemizin her noktasının ayrı bir güzelliği ve önemi var. Şanlıurfa’da gerek etli yemekleri, kebabı, çiğ köftesi, içli köftesi, özellikle isot olmak üzere baharatları ve tarihiyle tanınmış farklı bir kültür şehri. Özellikle 2019 yılının Göbeklitepe yılı olarak ilan edilmesinin ardından Şanlıurfa’ya akın akın yerli ve yabancı turist yağıyor.

11.04.2019

Kararsızlar anketçilerin son dakika sigortası mıdır?

O bir türlü cevaplanamayan soru önümüzde: Anket firması rapor yazıyor...

4.03.2019

Define avına çıktım, Bizans sikkesi buldum!

Tartışmalı konuyu tüm boyutlarıyla sahada araştırdık: Aramak serbest, çıkarmak yasak; defineciler kurnaz, arkeologlar öfkeli...

3.03.2019