MENÜ

Arap Birliği

Arap Birliği ile ilgili tüm haberleri, son dakika Arap Birliği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Arap Birliği haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 9.725 Arap Birliği haberi bulunmuştur.

Arap Birliği Haberleri

Son dakika: BMden Filistin halkı için karar

Son dakika: BM'den Filistin halkı için karar

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda, Filistin halkı için koruma talep eden karar tasarısı kabul edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında açıklamalarda bulunurken aldığı haber sonrasında kararı, "ABD yine hüsrana uğradı" sözleriyle yorumladı.

13.06.2018Dünya
Filistin, büyükelçiliğini Kudüse taşıyan Paraguayı kınadı

Filistin, büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyan Paraguay'ı kınadı

Filistin, ABD ve Guatemala'nın ardından Güney Amerika ülkesi Paraguay'ın da Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını kınadı.

21.05.2018Dünya
70 yıldır evlerinin anahtarı ceplerinde

70 yıldır evlerinin anahtarı ceplerinde

Filistinli Said El Haj, Lübnan’da bir mülteci kampında doğdu. 18 yaşında üniversite okumak için Türkiye’ye geldi, tıp eğitimi aldı... Bugün ailesi Lübnan, Kanada, Almanya, Fransa gibi farklı ülkelerde yaşıyor. Filistinli bir çocuk olmanın tüm zorluklarını çeken El Haj, acının insani ve siyasi boyutuyla ilgili onlarca makale ve kitap yazdı. Said El Haj ile sefalet içindeki Filistin halkının yaşam savaşını, Kudüs katliamını, İslam dünyasının duruşunu konuştuk. Mülteci halde yaşayan Filistinliler için “70 yıl geçtiği halde insanlar hâlâ dönüş hayaliyle yaşıyorlar. Yaşlılar hâlâ evlerinin tapularını, anahtarlarını taşıyor” diyor.

20.05.2018Gündem
Diplomatik restleşme

Diplomatik restleşme

ABD’nin elçiliğini Kudüs’e taşımasına karşı protestolar sırasında İsrail ordusunun onlarca Filistinliyi öldürüp yüzlerce göstericiyi yaralaması Türkiye ile İsrail’in arasını yeniden açtı. Ankara’nın ‘bir süre ülkenize dönün’ mesajı verdiği İsrail Büyükelçisi Eitan Naeh dün ülkesine uçtu. İsrail hükümeti, Naeh’in havalimanından çıkışı sırasında kameralara izin verilmesi nedeniyle Türk Maslahatgüzârı Umut Deniz’i Dışişleri’ne çağırarak protesto etti.

16.05.2018Dünya
BM Raportörü: İsrail savaş suçu işlemiş olabilir

BM Raportörü: İsrail savaş suçu işlemiş olabilir

Arap Birliği’nin İnsan Hakları Daimi Komitesi, dün yaptığı açıklamada Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne “İsrail işgalinin suçlarını” soruşturması çağrısı yaptı.

15.05.2018Dünya
Katliama kim ne dedi Dikkat çeken detay

Katliama kim ne dedi? Dikkat çeken detay

ABD'nin Tel Aviv büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve İsrail askerlerinin Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan 58 Filistinliyi öldürüp 2 bin 771 Filistinliyi yaralamasına dünyadan farklı tepkiler geldi. Türkiye sert tepkiyi gösterirken, Avrupa ülkeleri ve Rusya katliamı kınamaktan kaçındı.

14.05.2018Dünya
Son dakika İsrail askerleri ateş açtı... Ölü ve yaralılar var

Son dakika! İsrail askerleri ateş açtı... Ölü ve yaralılar var

ABD Başkanı Donald Trump'ın dünyanın karşı çıkmasına rağmen ABD'nin İsrail Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma kararı bugün uygulamaya koyuldu. Çoğu Avrupa ülkesi dünyayı öfkelendiren tören için Kudüs'e temsilci göndermeyerek net bir mesaj verirken, Filistinliler bugün kapsamlı protesto yürüyüşleri düzenliyor. Sosyal medyadan durumla ilgili son rakamları paylaşan yerel kaynaklar, İsrail askerinin ateş açması sonucu Gazze'de 55 kişinin hayatını kaybettiğini, 448 kişinin gerçek mermiyle yaralandığını aktardı. Toplamda yaralı sayısının en az 1693 olduğu belirtiliyor.

14.05.2018Dünya
Selim Kuneralp: Dünyayı sıradan insanlar yönetiyor

Selim Kuneralp: Dünyayı sıradan insanlar yönetiyor

Dünyada diplomasi dilinin farklı konuşulduğu bir haftaya tanık olduk. Sahneye önce Trump ve Macron çıktı. Öyle samimi pozlar verildi ki, masadaki nükleer anlaşma konusu ikinci plana düştü. El ele tutuştular, öpüştüler, espriler havada uçuştu. Sonra Kuzey ve Güney Kore’nin ‘tarihi buluşması’nda iki liderin vücut dili öne çıktı. Pek de alışık olmadığımız bu dil ne anlama geliyor? Macron ve Trump’tan yeni bir Bush-Blair ortaklığı çıkar mı? Türkiye’nin eski AB Daimi Temsilcisi Selim Kuneralp ile hem yeni tip siyasetçileri hem de Kore’de büyükelçilik yapması nedeniyle iki Kore’nin buluşmasını konuştuk. “Artık eski siyasiler yok” görüşünde...

29.04.2018Gündem
Putin’den işbirliği mesajı

Putin’den işbirliği mesajı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye ve Irak’ta DEAŞ’ın yenilgisinden sonra bölgede siyasi çözüm ve yapılanma süreçlerine Arap Birliği ile yardımcı olabileceklerini söyledi.

15.04.2018Dünya
Arap Birliği Zirvesi Dahran’da toplandı

Arap Birliği Zirvesi Dahran’da toplandı

Suudi Arabistan’ın ev sahipliği yaptığı 29. Arap Birliği Zirvesi, 15 ülkenin devlet başkanlarının katılımıyla dün toplandı.

15.04.2018Dünya
Arap Birliğinde Suudi Arabistana füze saldırılarına kınama

Arap Birliği'nde Suudi Arabistan'a füze saldırılarına kınama

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el-Useymin, Husilerin (Şii Ensarullah Hareketi) Yemen'den Suudi Arabistan topraklarına yönelik balistik füze saldırılarını kınadı.

15.04.2018Dünya
Putinden Arap Birliğine işbirliği teklifi

Putin'den Arap Birliği'ne işbirliği teklifi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye ve Irak'ta terör örgüt DEAŞ yenilgisinden sonra bölgede siyasi çözüm ve yapılanma süreçlerine Arap Birliği ile yardımcı olabileceklerini söyledi.

15.04.2018Dünya
Arap basını yazdı... Arap Birliğinde Türkiye karşıtı metin

Arap basını yazdı... Arap Birliği'nde 'Türkiye karşıtı' metin

İngiltere merkezli Şarkül Avsat gazetesi Suudi Arabistan'ın bugün düzenlenecek Arap Birliği Zirvesi'nde Birleşik Arap Emirlikleri'nin yönlendirmesiyle, Türkiye karşıtı bir bildirinin çıkartılmasının hedeflendiğini yazdı.

15.04.2018Dünya
Suriye: Batıyı sorumlu tutarız

Suriye: Batı'yı sorumlu tutarız

BM'ye bağlı Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (KSYÖ/OPCW) Suriye'nin kimyasal silah saldırısı düzenlendiği iddia edilen Duma bölgesinde cumartesi incelemelere başlayacağını duyurmasının ardından Suriye hükümetinden açıklama geldi.

12.04.2018Dünya
Prens, Türkiye’ye ‘şer üçgeni’ dedi mi

Prens, Türkiye’ye ‘şer üçgeni’ dedi mi

SUUDİ Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Mısır’a yaptığı ziyaret sırasında Türkiye, İran ve militan grupları ‘şer üçgeni’ diye tanımladığı öne sürüldü. Mısır’da yayınlanan Al-Şoruk gazetesine göre hafta başında Kahire’ye ziyarette bulunan 32 yaşındaki Veliaht Prens, Türkiye’yi İslami Hilafeti’ni yeniden oluşturmaya çalışmakla suçladı. Prens, Mısırlı gazete editörlerine yaptığı açıklamada, ‘günümüzde şer üçgeni, İran, Türkiye ve radikal dinci gruplardan oluşuyor’ dedi.

7.03.2018Dünya
Arap Birliği: ABD’nin kararı provokatif

Arap Birliği: ABD’nin kararı provokatif

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, ABD yönetiminin, Tel Aviv’deki büyükelçiliğini 14 Mayıs’ta Kudüs’e taşıma planının, “provokatif ve yanlış bir karar” olduğu değerlendirmesinde bulundu.

25.02.2018Dünya
Bakandan Arap Birliği Genel Sekreterine Afrin tepkisi

Bakan'dan Arap Birliği Genel Sekreteri'ne Afrin tepkisi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Afrin operasyonunu eleştiren Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ebu Gayt’a tepki gösterdi. Çavuşoğlu, Türkiye’ye eleştiriler yöneltmeye kalkan Arap Birliği’nin, Suriye’de askeri harekatlar düzenleyen ABD başta olmak üzere diğer Batılı ülkelere sessiz kaldığını söyledi. Çavuşoğlu, "Siz sisteminizden bahsediyorsunuz. Sisteminiz bir üye ülkenizin liderinin yarım milyon insanı öldürmesini, kimyasal silah kullanmasını da önleyecek kadar güçlü olabilse keşke" dedi.

19.02.2018Haber
Bakandan Arap Birliği Genel Sekreterine Afrin tepkisi...

Bakandan Arap Birliği Genel Sekreteri'ne Afrin tepkisi...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Afrin operasyonunu eleştiren Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ebu Gayt’a tepki gösterdi. Çavuşoğlu, Türkiye’ye eleştiriler yöneltmeye kalkan Arap Birliği’nin, Suriye’de askeri harekâtlar düzenleyen ABD başta olmak üzere diğer Batılı ülkelere sessiz kaldığını söyledi. Çavuşoğlu, "Siz sisteminizden bahsediyorsunuz. Sisteminiz bir üye ülkenizin liderinin yarım milyon insanı öldürmesini, kimyasal silah kullanmasını da önleyecek kadar güçlü olabilse keşke" dedi.

19.02.2018Dünya
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlundan Arap Birliği Genel Sekreterine tepki

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Arap Birliği Genel Sekreteri'ne tepki

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Afrin operasyonu hakkında eleştirel ifadeler kullanan Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ebu Gayt’a tepki gösterdi.

18.02.2018Gündem
ABDden yüzyılın anlaşması planı: Suudi Prens detayları paylaşmış

ABD'den 'yüzyılın anlaşması' planı: Suudi Prens detayları paylaşmış

Filistin yönetiminin, ABD'nin Filistin-İsrail barış sürecine temel olması için hazırladığı ve "yüzyılın anlaşması" olarak isimlendirdiği plandan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman aracılığıyla haberdar edildiği belirtildi. Filistin yönetimi planın "İran'a karşı İsrail-Arap ittifakı" üzerine kurulu olduğunu belirtti.

10.01.2018Dünya
Kızıl krallık: Ürdün

Kızıl krallık: Ürdün

Ortadoğu’nun kalbinde yer alan Ürdün, kültürü, doğası, kutsal hikaye zenginliğiyle merak uyandırıyor. Buralara gitme fikri bile insanı heyecanlandırmaya yetiyor. Ürdün’e sadece gitme hayali peşindeydim. Uzaklara uzanmak oralara gitmek hep bitmeyen sevdamdı benim. İşte size Ürdün gezi rehberi…

9.01.2018Seyahat
Belçikalı Türkler 3 partiyle seçime hazırlanıyor

Belçikalı Türkler 3 partiyle seçime hazırlanıyor

Hollanda’da olduğu gibi Belçika’da Türkiye kökenli siyasetçiler, kendi kurdukları partiler bünyesinde mücadele etmeye hazırlanıyor. Belçika’da gelecek yıl yapılacak yerel seçimlerde Türkiye kökenli göçmenlerin kurduğu üç ayrı partinin yarışması bekleniyor.

12.12.2017Dünya
Ankara yol haritasında İslam dünyasını bekleyecek

Ankara yol haritasında İslam dünyasını bekleyecek

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etme kararına sert tepki gösteren Ankara, buna karşı yol haritasını, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yapacağı telefon görüşmeleri, hafta sonunda Arap Birliği Dışişleri Bakanları toplantısı ve önümüzdeki çarşamba günü İstanbul’da toplanacak İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) zirvesinden çıkacak kararlardan sonra netleştirmeyi planlıyor. İİT Zirvesi’ne özellikle Arap dünyasından katılımın hangi seviyede olacağı merak ediliyor. Zirveyle ilgili davetin gönderildiği öğrenildi.

7.12.2017Gündem
Son dakika... ABDden skandal Kudüs kararı

Son dakika... ABD'den skandal Kudüs kararı

Beyaz Saray, ABD Başkan Donald Trump'ın bugün yapacağı konuşmada ülkesinin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıklayacağı ve büyükelçiliğin Kudüs'e taşınması talimatı vereceğini açıkladı.

6.12.2017Dünya
Dünyadan Trump’a çağrı: Vazgeç

Dünyadan Trump’a çağrı: Vazgeç

ABD Başkanı Trump’ın ‘Kudüs’ hamlesi dünyanın tepkisini çekti. Dün Filistin lideri Mahmud Abbas’ı ve bölge liderlerini arayarak ABD Elçiliği’ni Kudüs’e taşıma niyetinden bahseden Trump’a peş peşe uyarılar geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amerika bütün işlerini bitirdi, şimdi bu mu kaldı” derken, Rusya Devlet Başkanı Putin de devreye girdi.

5.12.2017Dünya
Mahmut Abbas: Kabul edilemez

Mahmut Abbas: Kabul edilemez

FİLİSTİN Devlet Başkanı Mahmut Abbas, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti saymasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

4.12.2017Dünya
Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacak mı

Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacak mı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Filistinlilerin hak iddialarına rağmen Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağı söylentileri Ortadoğu’da tepki çekiyor.

4.12.2017Dünya
Son dakika Türkiye Kudüs konusunda BMyi uyardı

Son dakika! Türkiye Kudüs konusunda BM'yi uyardı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak resmen tanımaya hazırlandığı iddialarına ilişkin değerlendirmesinde herkesin "bölgeyi yeni felaketlere ve çatışmalara sürükleyecek adımlardan kaçınması" gerektiğini söyledi.

4.12.2017Dünya
Kudüs iddiaları üzerine Arap Birliği toplanıyor

'Kudüs' iddiaları üzerine Arap Birliği toplanıyor

Arap Birliği'nin, ABD'nin "Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma planlarını" görüşmek üzere, yarın olağanüstü toplanacağı bildirildi.

4.12.2017Dünya
Abbastan engelleyin çağrısı

Abbas'tan 'engelleyin' çağrısı!

Filistin Devlet Başkanı Abbas, birçok ülkenin lideriyle ve uluslararası kuruluşla yazışmalar yaparak, ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyarak burayı İsrail'in başkenti olarak tanımaya hazırlanması girişiminin engellenmesini istedi.

4.12.2017Dünya
İtalya, Leyla Halid’i kapıdan çevirdi

İtalya, Leyla Halid’i kapıdan çevirdi

İtalya makamlarının, Filistin direnişinin önde gelen isimlerinden Leyla Halid’in ülkeye girişine izin vermediği bildirildi.

29.11.2017Dünya
Haririden Ruhaniye: Sen karışamazsın

Hariri'den Ruhani'ye: "Sen karışamazsın"

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, İran destekli Hizbullah’ın silahlarına yönelik çözüm üretmenin bölgesel bir konu olduğunu ve Lübnan'ın bu konuyla ilgili hiçbir şey yapamayacağını belirtti.

27.11.2017Dünya
Dünya basını felaket senaryosunu tartışıyor... Son seçenek savaşırız

Dünya basını felaket senaryosunu tartışıyor... "Son seçenek savaşırız"

Dünya basını, Suudi Arabistan ve İran arasında son dönemde iyice açığa çıkan gerginliğin 'yeni bir cephede' savaşa dönüşme ihtimalini tartışıyor. Hurriyet.com.tr’ye konuşan Orta Doğu uzmanları, on yıllardır bölgede süregelen Suudi Arabistan ve İran rekabetinin Yemen, Katar ve Lübnan'daki gelişmelerle yeni ve tamiri zor bir boyut aldığı görüşünde. ABD basınına konuşan ismi açıklanmayan üst düzey İranlı bir yetkili ise "İran barışçıl bir ulustur ancak son seçenek olarak savaşmaya hazırız" ifadesini kullandı.

23.11.2017Dünya
Bütün ülkeler İranı eleştirdi... Türkiyeli yanıt

Bütün ülkeler İran'ı eleştirdi... 'Türkiyeli yanıt"

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyir, Arap Birliği dışişleri bakanlarının Kahire'deki toplantısında ülkesinin İran'ın saldırganlığına kayıtsız kalmayacağını söyleyeren İran'ı kınadı. Arap Birliği'ndeki ülkelerin sert açıklamalarıyla eş zamanlı açıklama yapan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Türkiye ve Rusya'yla Suriye'de bir diyalog sürecine hazırlık yaptıklarını ifade ederken, Suriye'de ateşkesin sağlanmasını başardıklarını ve bölgedeki tansiyonu artıran tarafın Suudi Arabistan olduğunu söyledi.

20.11.2017Dünya
Hariri’den istifasını geri çekme sinyali

Hariri’den istifasını geri çekme sinyali

LÜBNAN’ın istifa eden Başbakanı Saad Hariri, önceki akşam verdiği TV röportajında, ülkesine ‘yakında dönebileceğini’ ve ‘istifasını geri çekebileceğini’ ifade etti.

13.11.2017Dünya
Suudi Arabistandan acil İran çağrısı

Suudi Arabistan'dan acil 'İran' çağrısı

Suudi Arabistan'ın, İran'ın bölge ülkeleri üzerindeki müdahalelerini değerlendirmek üzere Arap Birliği üyesi ülkelere dışişleri bakanları düzeyinde acil toplantı yapılması çağrısında bulunduğu belirtildi.

13.11.2017Dünya
‘Arap Baharı’na karşı nefeslenme’

‘Arap Baharı’na karşı nefeslenme’

Suudi Arabistan’da kadınlara otomobil kullanma hakkından sonra geçen hafta dev bir sıçrama geldi. Veliaht Prens Muhammed bin Selam, ‘Ilımlı İslam’a döneceklerini açıkladı. Bu gelişme, özellikle İslam dünyasında ABD-İsrail ekseninde yeni bir cephe hattı olarak yorumlandı. Bugünlerde ‘Müslüman Kalarak Avrupalı Olmak’ adlı kitabı yayımlanacak İslam felsefesi profesörü İsmail Kara’yla hem ılımlı İslam’ı hem Suudi Arabistan’ı konuştuk. Prof. Dr. Kara’ya göre bu gelişme, Arap Baharı korkusundan bir nefeslenme girişimi...

29.10.2017Gündem
Referanduma tepkiler artıyor

Referanduma tepkiler artıyor

IKBY’nin tek taraflı bağımsızlık referandumuna dünyadan tepki yağıyor. ABD’den “Hayal kırıklığına uğradık” açıklaması gelirken, Avrupa Birliği, üzüntü duyduklarını belirtti. Rusya, “Irak’ın toprak bütünlüğünden yanayız” dedi. Tek tebrik İspanya’dan ayrılmak için halk oylamasına hazırlanan Katalonya’dan geldi. IKBY lideri Barzani ise ‘zafer’ ilan etti, Bağdat ve komşu ülkelere diyalog çağrısı yaptı.

26.09.2017Dünya
Mescid-i Aksada çatışma: Gergin dönüş

Mescid-i Aksa'da çatışma: Gergin dönüş

İsrail, iki haftadır süren eylemlerin ardından Mescid-i Aksa’daki ‘güvenlik’ tedbirlerini tamamen kaldırdı. Filistinliler, İsrail’in geri adımını kutlarken Müslüman dini liderler, halka protestoları durdurma ve namazlarını Aksa’da kılma çağrısı yaptı. Ancak, Harem-i Şerif’e giren cemaate İsrail polisi müdahale etti. 113 kişi yaralandı.

27.07.2017Dünya
Bahçeliden Alperen Ocaklarına tepki

Bahçeli'den Alperen Ocakları'na tepki

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İsrail'e sert tepki gösterdi, "İsrail'in yöntemi terörden farksızdır" dedi. Bahçeli, İstanbul’da sinagog kapısını tekmeleyip taş atan Alperen Ocakları üyelerine de tepki gösterdi. Bahçeli, "Musevi vatandaşlarımıza ait mabetlerin tahrip edilmesini kabul edemeyiz. İsrail gibi davranamayız. Yanlışa yanlışla karşılılık veremeyiz. Türkiye’deki sinagoglara yapılacak en ufak saldırı elimizi zayıflatmakla kalmayacak din özgürlüğüne saldırı olacaktır. Son günlerdeki bazı olayları endişeyle seyrettiğimi söylemek isterim" dedi.

25.07.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Arap dünyasında dostlarımız kim?

SUUDİ Arabistan yöneticilerinin Türkiye karşıtı tavırları artık Türk dizilerini yasaklayacak boyutlara tırmandı. Satın alıp göstermekte oldukları 6 Türk dizisini kaldırmanın maliyeti 50 milyon dolarmış, yine de kaldırmışlar.

7.03.2018

Sen bittin Kılıçdaroğlu!

“SEN bittin Kılıçdaroğlu” dedi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu.

11.12.2017

İşte Ortadoğu

ÖNCEKİ gün Irak’ın Şii Başbakanı İbadi, Amerika’nın tavsiyesiyle oluşturulan “Suudi Arabistan ve Irak Koordinasyon Kurulu” toplantısına katılmak için Suudi başkenti Riyad’a gitti, Kral Selman tarafından törenle karşılandı.

23.10.2017

Sakarya Valisi ne diyor?

SAKARYA Valisi İrfan Balkanlıoğlu aradı.

24.07.2017