MENÜ

Arap Birliği

Arap Birliği ile ilgili tüm haberleri, son dakika Arap Birliği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Arap Birliği haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 9.608 Arap Birliği haberi bulunmuştur.

Arap Birliği Haberleri

Filistinde yeni hükümet kurma sinyalleri

Filistin'de yeni hükümet kurma sinyalleri

Fetih Hareketi Merkez Komitesi, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) çatısı altındaki gruplar ile bağımsız kişilerden oluşacak yeni bir hükümetin kurulması yönünde tavsiye kararı aldı.

28.01.2019Dünya
Arap Birliğinin temsil düzeyi düşük zirvesi Lübnanda başlıyor

Arap Birliği'nin 'temsil düzeyi düşük' zirvesi Lübnan'da başlıyor

Arap Birliği Ekonomik ve Sosyal Gelişim Zirvesi, lider düzeyinde yalnızca Katar Emiri Şeyh Temim ve Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Abdulaziz'in katılımıyla Lübnan'da başlıyor.

20.01.2019Dünya
Son dakika... Katardan flaş Suriye kararı

Son dakika... Katar'dan flaş Suriye kararı

Katar, Suriye'deki büyükelçiliğini açmayı düşünmediğini duyurdu.

14.01.2019Dünya
Brezilyanın büyükelçiliğini Kudüse taşıması engellenmeli

"Brezilya'nın büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması engellenmeli"

Arap Birliği Genel Sekreteri Ebu Gayt, Brezilya'nın Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasına engel olmak için tüm imkanları seferber etme çağrısında bulundu.

7.01.2019 Dünya
Lübnanın ardından Tunustan da yeşil ışık... Suriye hamlesi

Lübnan'ın ardından Tunus'tan da yeşil ışık... Suriye hamlesi

Tunus Cumhurbaşkanlığı Temsilcisi Lezher el-Karavi eş-Şabi, Arap Birliğinin, Suriye'nin askıya aldığı üyeliğini tekrar aktif hale getirmesi halinde "sevinç duyacaklarını" söyledi.

6.01.2019Dünya
Körfez’den Esad’a jest

Körfez’den Esad’a jest

Suriye Enformasyon Bakanlığı, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Şam’daki büyükelçiliğini yedi yıl sonra tekrar açtığını duyurdu. Karar, Suriye cephesinde diplomatik zafer olarak nitelendirildi.

28.12.2018Dünya
Guardian: Suriye Arap Birliği’ne geri dönebilir

Guardian: Suriye Arap Birliği’ne geri dönebilir

İngiliz Guardian gazetesi, Suriye’nin Arap Birliği’ne yeniden kabul edilme yolunda olduğunu yazdı.

27.12.2018Dünya
Sudandaki olaylar iç mesele

'Sudan'daki olaylar iç mesele'

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Hüsam Zeki, "Sudan'daki olaylar ülkenin iç meselesidir." dedi.

25.12.2018Dünya
Arap Birliğinden Kudüs Filistinin başkentidir yazılı pul

Arap Birliği'nden 'Kudüs Filistin'in başkentidir' yazılı pul

Arap Birliği, üzerinde "Kudüs Filistin'in başkentidir" yazılı ortak pul basıyor.

24.12.2018Dünya
Arap Birliği Batı Şeria için olağanüstü toplanıyor

Arap Birliği Batı Şeria için olağanüstü toplanıyor

Arap Birliği, Filistin’in talebi üzerine İsrail’in işgali altındaki Batı Şeria’da yükselen gerilimi görüşmek üzere daimi temsilciler seviyesinde salı günü olağanüstü toplanacak.

16.12.2018Dünya
Arap Birliğinden Avustralyanın Kudüs kararına tepki

Arap Birliği'nden Avustralya'nın Kudüs kararına tepki

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Avustralya Başbakanı Scott Morrison'ın Kudüs'ün batısını İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını gözden geçirmesi çağrısında bulundu.

16.12.2018Dünya
Bahreyn Dışişleri Bakanından Avustralyanın Kudüs kararına destek

Bahreyn Dışişleri Bakanı'ndan Avustralya'nın Kudüs kararına destek

Sosyal medya kullanıcıları, Bahreyn Dışişleri Bakanı Halid bin Ahmed Al Halife'nin paylaşımına yine Twitter üzerinden cevap vererek onu İsrail'i desteklemekle suçladı.

16.12.2018Dünya
AB liderleri Brükselde toplanacak

AB liderleri Brüksel'de toplanacak

Avrupa Birliği'nin 28 lideri, Brexit, dış politika, ekonomik ve parasal birlik konularını görüşmek için yarın Brüksel'de bir araya gelecek.

12.12.2018Dünya
Arap dünyasında uzay çalışmaları için siyasi irade eksik

"Arap dünyasında uzay çalışmaları için siyasi irade eksik"

Suriyeli astronot Muhammed Faris, Arap dünyasında uzay çalışmaları alanında münferit çalışmalar olsa da uydu ve roket üretimi de yapılacak "Arap Uzay Ajansı" adında bir çatı örgütü için siyasi irade eksikliğinin hissedildiğini söyledi.

6.12.2018Teknoloji
Böyle karşıladı: Ev sahibine evinde hoş geldin denmez

Böyle karşıladı: Ev sahibine evinde hoş geldin denmez

Tunus Cumhurbaşkanı El-Baci Kaid es-Sibsi, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın ülkesine ziyaretine ilişkin, "(Veliaht Prens bin Selman'a) Kendi ülkenize hoş geldiniz diyoruz. Aslında bizim geleneklerimizde 'ev sahibine evinde hoş geldin denmez' şeklinde bir atasözümüz de vardır." dedi.

27.11.2018Dünya
Ateşkes

Ateşkes

İsrail’in Gazze’ye gizli operasyonuyla başlayan gerilim kontrol altında... Filistinli gruplar, Mısır arabuluculuğunda ateşkese varıldığını duyurdu. Önceki gece ve dün sabaha dek süren saldırılarda biri İsrail, diğerleri Gazze’de olmak üzere 7 kişi hayatını kaybetti.

14.11.2018Dünya
Suikasta uğramıştı... 40 yıl sonra ilk kez ortaya çıktı

Suikasta uğramıştı... 40 yıl sonra ilk kez ortaya çıktı

Mısır yönetimi tarafından 40 yıl sonra açıklanan Mısır-İsrail Camp David Anlaşması’nın gizli ek belgelerinde Mısır ve İsrail’in Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde Filistinlilere “tam özerklik” verilmesi konusunda anlaştığının ortaya çıkması Mısır’da gündem oldu.

22.09.2018Dünya
BM temsilcisi Mistura: Suriye saldırı için tarih verdi

BM temsilcisi Mistura: Suriye saldırı için tarih verdi

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, İdlib'de yaşananlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Mistura, "Türkiye ile Rusya arasındaki görüşmeler İdlib'deki sorunu kan dökülmeden çözebilir." dedi. Mistura ayrıca "Suriye medyası, hükümetin İdlib'e saldırı için 10 Eylül'ü son tarih olarak verdiğini" söyledi. İdlib'de olası bir saldırıda 4 milyon sivilin hayatından endişe ediliyor, ayrıca bu saldırının ülkede büyük bir göç dalgasını başlatacağı belirtiliyor.

4.09.2018Dünya
İbrahim Kalın: ‘Adalete inanan herkes, bu kanunu reddetmelidir’

İbrahim Kalın: ‘Adalete inanan herkes, bu kanunu reddetmelidir’

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Adalete ve barışa inanan herkes, bu kanunu reddetmelidir. İsrail’i 'Yahudi halkının tarihi anavatanı' olarak tanımlayan yasa, 'İsrail’de sadece Yahudilerin kendi kaderini tayin hakkı olduğunu' söylüyor. Bu ifadeler, İsrail’de yaşayan Filistinli azınlığa ve mezkur Yahudi devletinde resmi bir konumu olmayan milyonlarca yerlerinden edilmiş ve işgal altındaki Filistinliye ürkütücü bir mesaj niteliğinde" dedi.

21.07.2018Gündem
Bahreyn İsrail ile ilişki kurduğu iddiasını kabul etmedi

Bahreyn İsrail ile ilişki kurduğu iddiasını kabul etmedi

Bahreyn yönetimi, medyada yer alan "İsrail ile diplomatik ilişki kurduğu" yönündeki haberlerin asılsız olduğunu belirtti.

21.06.2018Dünya
Son dakika: BMden Filistin halkı için karar

Son dakika: BM'den Filistin halkı için karar

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda, Filistin halkı için koruma talep eden karar tasarısı kabul edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında açıklamalarda bulunurken aldığı haber sonrasında kararı, "ABD yine hüsrana uğradı" sözleriyle yorumladı.

13.06.2018Dünya
Filistin, büyükelçiliğini Kudüse taşıyan Paraguayı kınadı

Filistin, büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyan Paraguay'ı kınadı

Filistin, ABD ve Guatemala'nın ardından Güney Amerika ülkesi Paraguay'ın da Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını kınadı.

21.05.2018Dünya
70 yıldır evlerinin anahtarı ceplerinde

70 yıldır evlerinin anahtarı ceplerinde

Filistinli Said El Haj, Lübnan’da bir mülteci kampında doğdu. 18 yaşında üniversite okumak için Türkiye’ye geldi, tıp eğitimi aldı... Bugün ailesi Lübnan, Kanada, Almanya, Fransa gibi farklı ülkelerde yaşıyor. Filistinli bir çocuk olmanın tüm zorluklarını çeken El Haj, acının insani ve siyasi boyutuyla ilgili onlarca makale ve kitap yazdı. Said El Haj ile sefalet içindeki Filistin halkının yaşam savaşını, Kudüs katliamını, İslam dünyasının duruşunu konuştuk. Mülteci halde yaşayan Filistinliler için “70 yıl geçtiği halde insanlar hâlâ dönüş hayaliyle yaşıyorlar. Yaşlılar hâlâ evlerinin tapularını, anahtarlarını taşıyor” diyor.

20.05.2018Gündem
Diplomatik restleşme

Diplomatik restleşme

ABD’nin elçiliğini Kudüs’e taşımasına karşı protestolar sırasında İsrail ordusunun onlarca Filistinliyi öldürüp yüzlerce göstericiyi yaralaması Türkiye ile İsrail’in arasını yeniden açtı. Ankara’nın ‘bir süre ülkenize dönün’ mesajı verdiği İsrail Büyükelçisi Eitan Naeh dün ülkesine uçtu. İsrail hükümeti, Naeh’in havalimanından çıkışı sırasında kameralara izin verilmesi nedeniyle Türk Maslahatgüzârı Umut Deniz’i Dışişleri’ne çağırarak protesto etti.

16.05.2018Dünya
BM Raportörü: İsrail savaş suçu işlemiş olabilir

BM Raportörü: İsrail savaş suçu işlemiş olabilir

Arap Birliği’nin İnsan Hakları Daimi Komitesi, dün yaptığı açıklamada Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne “İsrail işgalinin suçlarını” soruşturması çağrısı yaptı.

15.05.2018Dünya
Kudüs’te kutlama Gazze’de katliam: 60 ölü, 2770 yaralı

Kudüs’te kutlama Gazze’de katliam: 60 ölü, 2770 yaralı

ABD Başkanı Trump’ın dünyayı hiçe sayarak aldığı hukuksuz karar, dün onlarca kişinin canı pahasına yerine getirildi. Tel Aviv’deki Amerikan büyükelçiliği, Kudüs’e taşınırken; Gazze’de gösteri yapan en az 60 sivil, İsrail kurşunlarıyla hayatını kaybetti. İsrail’in 2014’te Gazze’ye yönelik saldırılarında bacaklarını kaybeden ve gösterilere tekerlekli sandalyesiyle katılan 29 yaşındaki Fadi Abu Salah da dün İsrail güçlerinin ateşinde hayatını kaybetti. 2700’ü aşkın Filistinlinin yaralandığı katliam sonrası BM Güvenlik Konseyi acil toplantıya çağrıldı.

14.05.2018Dünya
Katliama kim ne dedi Dikkat çeken detay

Katliama kim ne dedi? Dikkat çeken detay

ABD'nin Tel Aviv büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve İsrail askerlerinin Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan 58 Filistinliyi öldürüp 2 bin 771 Filistinliyi yaralamasına dünyadan farklı tepkiler geldi. Türkiye sert tepkiyi gösterirken, Avrupa ülkeleri ve Rusya katliamı kınamaktan kaçındı.

14.05.2018Dünya
Son dakika İsrail askerleri ateş açtı... Ölü ve yaralılar var

Son dakika! İsrail askerleri ateş açtı... Ölü ve yaralılar var

ABD Başkanı Donald Trump'ın dünyanın karşı çıkmasına rağmen ABD'nin İsrail Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma kararı bugün uygulamaya koyuldu. Çoğu Avrupa ülkesi dünyayı öfkelendiren tören için Kudüs'e temsilci göndermeyerek net bir mesaj verirken, Filistinliler bugün kapsamlı protesto yürüyüşleri düzenliyor. Sosyal medyadan durumla ilgili son rakamları paylaşan yerel kaynaklar, İsrail askerinin ateş açması sonucu Gazze'de 55 kişinin hayatını kaybettiğini, 448 kişinin gerçek mermiyle yaralandığını aktardı. Toplamda yaralı sayısının en az 1693 olduğu belirtiliyor.

14.05.2018Dünya
Selim Kuneralp: Dünyayı sıradan insanlar yönetiyor

Selim Kuneralp: Dünyayı sıradan insanlar yönetiyor

Dünyada diplomasi dilinin farklı konuşulduğu bir haftaya tanık olduk. Sahneye önce Trump ve Macron çıktı. Öyle samimi pozlar verildi ki, masadaki nükleer anlaşma konusu ikinci plana düştü. El ele tutuştular, öpüştüler, espriler havada uçuştu. Sonra Kuzey ve Güney Kore’nin ‘tarihi buluşması’nda iki liderin vücut dili öne çıktı. Pek de alışık olmadığımız bu dil ne anlama geliyor? Macron ve Trump’tan yeni bir Bush-Blair ortaklığı çıkar mı? Türkiye’nin eski AB Daimi Temsilcisi Selim Kuneralp ile hem yeni tip siyasetçileri hem de Kore’de büyükelçilik yapması nedeniyle iki Kore’nin buluşmasını konuştuk. “Artık eski siyasiler yok” görüşünde...

29.04.2018Gündem
Putin’den işbirliği mesajı

Putin’den işbirliği mesajı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye ve Irak’ta DEAŞ’ın yenilgisinden sonra bölgede siyasi çözüm ve yapılanma süreçlerine Arap Birliği ile yardımcı olabileceklerini söyledi.

15.04.2018Dünya
Arap Birliği Zirvesi Dahran’da toplandı

Arap Birliği Zirvesi Dahran’da toplandı

Suudi Arabistan’ın ev sahipliği yaptığı 29. Arap Birliği Zirvesi, 15 ülkenin devlet başkanlarının katılımıyla dün toplandı.

15.04.2018Dünya
Arap Birliğinde Suudi Arabistana füze saldırılarına kınama

Arap Birliği'nde Suudi Arabistan'a füze saldırılarına kınama

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el-Useymin, Husilerin (Şii Ensarullah Hareketi) Yemen'den Suudi Arabistan topraklarına yönelik balistik füze saldırılarını kınadı.

15.04.2018Dünya
Putinden Arap Birliğine işbirliği teklifi

Putin'den Arap Birliği'ne işbirliği teklifi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye ve Irak'ta terör örgüt DEAŞ yenilgisinden sonra bölgede siyasi çözüm ve yapılanma süreçlerine Arap Birliği ile yardımcı olabileceklerini söyledi.

15.04.2018Dünya
Arap basını yazdı... Arap Birliğinde Türkiye karşıtı metin

Arap basını yazdı... Arap Birliği'nde 'Türkiye karşıtı' metin

İngiltere merkezli Şarkül Avsat gazetesi Suudi Arabistan'ın bugün düzenlenecek Arap Birliği Zirvesi'nde Birleşik Arap Emirlikleri'nin yönlendirmesiyle, Türkiye karşıtı bir bildirinin çıkartılmasının hedeflendiğini yazdı.

15.04.2018Dünya
Suriye: Batıyı sorumlu tutarız

Suriye: Batı'yı sorumlu tutarız

BM'ye bağlı Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (KSYÖ/OPCW) Suriye'nin kimyasal silah saldırısı düzenlendiği iddia edilen Duma bölgesinde cumartesi incelemelere başlayacağını duyurmasının ardından Suriye hükümetinden açıklama geldi.

12.04.2018Dünya
Prens, Türkiye’ye ‘şer üçgeni’ dedi mi

Prens, Türkiye’ye ‘şer üçgeni’ dedi mi

SUUDİ Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Mısır’a yaptığı ziyaret sırasında Türkiye, İran ve militan grupları ‘şer üçgeni’ diye tanımladığı öne sürüldü. Mısır’da yayınlanan Al-Şoruk gazetesine göre hafta başında Kahire’ye ziyarette bulunan 32 yaşındaki Veliaht Prens, Türkiye’yi İslami Hilafeti’ni yeniden oluşturmaya çalışmakla suçladı. Prens, Mısırlı gazete editörlerine yaptığı açıklamada, ‘günümüzde şer üçgeni, İran, Türkiye ve radikal dinci gruplardan oluşuyor’ dedi.

7.03.2018Dünya
Arap Birliği: ABD’nin kararı provokatif

Arap Birliği: ABD’nin kararı provokatif

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, ABD yönetiminin, Tel Aviv’deki büyükelçiliğini 14 Mayıs’ta Kudüs’e taşıma planının, “provokatif ve yanlış bir karar” olduğu değerlendirmesinde bulundu.

25.02.2018Dünya
Bakandan Arap Birliği Genel Sekreterine Afrin tepkisi

Bakan'dan Arap Birliği Genel Sekreteri'ne Afrin tepkisi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Afrin operasyonunu eleştiren Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ebu Gayt’a tepki gösterdi. Çavuşoğlu, Türkiye’ye eleştiriler yöneltmeye kalkan Arap Birliği’nin, Suriye’de askeri harekatlar düzenleyen ABD başta olmak üzere diğer Batılı ülkelere sessiz kaldığını söyledi. Çavuşoğlu, "Siz sisteminizden bahsediyorsunuz. Sisteminiz bir üye ülkenizin liderinin yarım milyon insanı öldürmesini, kimyasal silah kullanmasını da önleyecek kadar güçlü olabilse keşke" dedi.

19.02.2018Haber
Bakandan Arap Birliği Genel Sekreterine Afrin tepkisi...

Bakandan Arap Birliği Genel Sekreteri'ne Afrin tepkisi...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Afrin operasyonunu eleştiren Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ebu Gayt’a tepki gösterdi. Çavuşoğlu, Türkiye’ye eleştiriler yöneltmeye kalkan Arap Birliği’nin, Suriye’de askeri harekâtlar düzenleyen ABD başta olmak üzere diğer Batılı ülkelere sessiz kaldığını söyledi. Çavuşoğlu, "Siz sisteminizden bahsediyorsunuz. Sisteminiz bir üye ülkenizin liderinin yarım milyon insanı öldürmesini, kimyasal silah kullanmasını da önleyecek kadar güçlü olabilse keşke" dedi.

19.02.2018Dünya
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlundan Arap Birliği Genel Sekreterine tepki

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Arap Birliği Genel Sekreteri'ne tepki

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Afrin operasyonu hakkında eleştirel ifadeler kullanan Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmet Ebu Gayt’a tepki gösterdi.

18.02.2018Gündem
ABDden yüzyılın anlaşması planı: Suudi Prens detayları paylaşmış

ABD'den 'yüzyılın anlaşması' planı: Suudi Prens detayları paylaşmış

Filistin yönetiminin, ABD'nin Filistin-İsrail barış sürecine temel olması için hazırladığı ve "yüzyılın anlaşması" olarak isimlendirdiği plandan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman aracılığıyla haberdar edildiği belirtildi. Filistin yönetimi planın "İran'a karşı İsrail-Arap ittifakı" üzerine kurulu olduğunu belirtti.

10.01.2018Dünya
Kızıl krallık: Ürdün

Kızıl krallık: Ürdün

Ortadoğu’nun kalbinde yer alan Ürdün, kültürü, doğası, kutsal hikaye zenginliğiyle merak uyandırıyor. Buralara gitme fikri bile insanı heyecanlandırmaya yetiyor. Ürdün’e sadece gitme hayali peşindeydim. Uzaklara uzanmak oralara gitmek hep bitmeyen sevdamdı benim. İşte size Ürdün gezi rehberi…

9.01.2018Seyahat
Belçikalı Türkler 3 partiyle seçime hazırlanıyor

Belçikalı Türkler 3 partiyle seçime hazırlanıyor

Hollanda’da olduğu gibi Belçika’da Türkiye kökenli siyasetçiler, kendi kurdukları partiler bünyesinde mücadele etmeye hazırlanıyor. Belçika’da gelecek yıl yapılacak yerel seçimlerde Türkiye kökenli göçmenlerin kurduğu üç ayrı partinin yarışması bekleniyor.

12.12.2017Dünya

Yazar Sonuçları

Davos kulislerinde konuşulan zafer maçı

Davos’un en telaşlı anlarından biri açılış gecesidir...

23.01.2019

Suriye’de yarış

SURİYE’de ABD askerini çektikten sonra yerini kim alacak? ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen hafta sürpriz bir şekilde Suriye’de bulunan 2 bin askerini çekeceğini açıklamasının ardından kartlar yeniden dağıtılırken en çok da bu soruya yanıt aranıyor.

28.12.2018

Eyy mütedeyyin insan bak bize Kur'an okutan insana neler yapıyorlar

12 Haziran 2009 günü yazdığım yazının başlığı şuydu:

28.12.2018

Arap dünyasında dostlarımız kim?

SUUDİ Arabistan yöneticilerinin Türkiye karşıtı tavırları artık Türk dizilerini yasaklayacak boyutlara tırmandı. Satın alıp göstermekte oldukları 6 Türk dizisini kaldırmanın maliyeti 50 milyon dolarmış, yine de kaldırmışlar.

7.03.2018

Sen bittin Kılıçdaroğlu!

“SEN bittin Kılıçdaroğlu” dedi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu.

11.12.2017