MENÜ

Anzak Günü

Anzak Günü ile ilgili tüm haberleri, son dakika Anzak Günü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Anzak Günü haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 254 Anzak Günü haberi bulunmuştur.

Anzak Günü Haberleri

Dedelere vefa

Dedelere vefa

Çanakkale Kara Savaşları’nda 104 yıl önce hayatlarını kaybedenler torunları tarafından anıldı. Üniversite, askeri lise ve harp okulu öğrencileri ile izciler ve vatandaşlardan oluşan yaklaşık 5 bin kişi 57’nci Alay’a Vefa Yürüyüşü gerçekleştirdi. Yeni Zelanda ve Avustralya’dan gelenler de ‘Şafak Ayini’yle dedelerini bir kez daha andı. Törenlerde hüzünlü anlar yaşandı.

26.04.2019Gündem
‘Ortak acılar barısın aracı olsun’

‘Ortak acılar barısın aracı olsun’

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, yeni nesillere düşen görevin Çanakkale’de kanla, canla taşa, toprağa, denize kazınan dostluk mesajına sahip çıkmak olduğunu belirtti.

26.04.2019Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Anzak Günü mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Anzak Günü mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anzak Günü münasebetiyle mesaj yayımladı .

25.04.2019Gündem
Prens William Christchurchü ziyaret edecek

Prens William Christchurch'ü ziyaret edecek

İngiltere Veliaht Prensi William, Anzak Günü dolayısıyla gideceği Yeni Zelanda'da Christchurch şehrini ve cami saldırısı kurbanlarının ailelerini ziyaret edecek.

18.04.2019Dünya
Savaşın anmasına terörün gölgesi

Savaşın anmasına terörün gölgesi

Çanakkale Savaşı’nın kilit anlarından Anzak Çıkarması’nın 101’inci yılı, Şafak Ayini ile anıldı. Katılımın geçtiğimiz yıllara oranla önemli ölçüde az olması, Türkiye ve dünya genelindeki terör saldırılarına bağlandı.

25.04.2016Gündem
Prens Harry’den Kraliçe adına Anzak askerlerine çelenk

Prens Harry’den Kraliçe adına Anzak askerlerine çelenk

İngİlİz Kraliyet Ailesi’nin üyesi Prens Harry, Çanakkale Savaşları’nda hayatını kaybeden Avustralya ve Yeni Zelanda askerleri için Londra’da düzenlenen Anzak Günü törenlerinde çelenk bıraktı.

25.04.2016Dünya
Anzak Koyunda duygu seli

Anzak Koyu'nda duygu seli

ÇANAKKALE'de, Anzak Çıkarması'nın 101'inci yıldönümünde, Arıburnu önündeki Anzak Koyu'nda Şafak Ayini yapıldı.

25.04.2016Ege
Çanakkale Anzak Koyu’nda, 101 yıl önceyi andılar

Çanakkale Anzak Koyu’nda, 101 yıl önceyi andılar

ÇANAKKALE’de, Anzak Çıkarması’nın 101’inci yıldönümünde, Arıburnu önündeki Anzak Koyu’nda Şafak Ayini yapıldı. Merasim Kıtası’nın yerini almasıyla başlayan tören öncesinde, yaklaşık 2 bin Anzak, geceden geldikleri koyda, dedeleri için dua etti, sabaha kadar ayini bekledi. Katılımın geçen yıllara göre daha az olmasının son dönemdeki terör olaylarından kaynaklandığı ileri sürüldü. Geçen yıl ki törenlere on binden fazla Avustralyalı ve Yeni Zelandalı katılmıştı

25.04.2016Gündem
Avustralyada kanguru bombası davası

Avustralya'da 'kanguru bombası' davası

Avustralya’da üzerine IŞİD sembolü çizilmiş bir kanguruyu patlayıcılarla doldurup, Anzak Günü'nde polis merkezinin önüne bırakmak istediğini söyleyen Sevdet Ramadan Besim isimli genç, bombalı saldırı planı yapmakla suçlanıyor.

28.01.2016Dünya
Çanakkale barış için geçilecek

Çanakkale barış için geçilecek

Çanakkale Savaşı’nın 100’üncü yıldönümü nedeniyle bu yıl ilk kez Gelibolu Yarımadası’nda uluslararası bir yüzme etkinliği yapılacak. Avustralyalı, İngiliz sporcuların da aralarında bulunduğu 800’e yakın yüzücü 1915 metre açıktan ilk çıkarmalardan birinin yapıldığı Anzak Koyu’na ‘Barış için’ kulaç atacak.

27.07.2015Seyahat
Avustralya polisi, bombalı saldırı hazırlığında olan bir genci yakaladı

Avustralya polisi, bombalı saldırı hazırlığında olan bir genci yakaladı

Avustralya polisi, Melbourne'de düzenlediği operasyonda 17 yaşında bir genci terör şüphesiyle gözaltına aldı.

9.05.2015Dünya
Avustralyada Şafak Ayini

Avustralya'da Şafak Ayini

Avustralya genelinde Anzak Günü dolayısıyla sabah erken saatlerde Şafak Ayini ile başlayan törenlere yüz binlerce kişi katıldı.

25.04.2015Avrupa
Anzakları Şileli kürekçiler karşılayacak

Anzaklar'ı Şileli kürekçiler karşılayacak

Şile Belediyesi’nin desteği ve Şile Su Sporları Kulübü’nün girişimleri ile Şile’den 24 sporcu, 24 Nisan gecesi 1400’ü aşkın Anzak’ın katılımıyla Gelibolu’da gerçekleşecek Anzak Günü’nde Şile ve Türkiye’yi temsil edecek.

23.04.2015Diğer
Çanakkale’de duygulandıran hazırlık

Çanakkale’de duygulandıran hazırlık

ÇANAKKALE Savaşları’nın ve Anzak Çıkarmasının 100’üncü yıldönümünü nedeniyle 24-25 Nisan tarihlerinde düzenlenecek anma törenleri için tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki hazırlıklar aralıksız sürüyor.

22.04.2015Ege
Avustralya ve Yeni Zelanda, Çanakkale Savaşını nasıl anıyor

Avustralya ve Yeni Zelanda, Çanakkale Savaşı'nı nasıl anıyor?

Avustralya ve Yeni Zelanda'da Çanakkale Savaşı'ndan 90 yıl sonra doğan çocuklara 'Anzak kelimesi hangi sözcüklerin ilk harflerinden oluşmuştur' diye sorulunca verilen yanıtlar ilginç.

22.04.2015Dünya
Anzak törenlerine hain saldırı planı

Anzak törenlerine hain saldırı planı

İngiltere'de 14 yaşında bir genç, Avustralya'daki 25 Nisan Anzak Günü törenlerine yönelik saldırı planıyla bağlantılı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

20.04.2015Avrupa
Çanakkale Savaşının 100. yılında dostluk için çaldılar

Çanakkale Savaşı'nın 100. yılında dostluk için çaldılar

Anzak torunu gitarist Gareth Jay, Çanakkale Türküsü'nü, Çanakkale torunu Psikolog Serdar Vatansever ise The Band Play Waltzing Matilda'yı seslendirdi. Çanakkale Savaşı'nın 100. yılında ülkelerinin savaş şarkılarını söyleyen iki sanatçı, bu anlamda bir ilke imza attı.

20.04.2015Gündem
Çanakkale savaşının 100. yılında dostluk için çaldılar

Çanakkale savaşının 100. yılında dostluk için çaldılar

Anzak torunu gitarist Gareth Jay, Çanakkale Türküsü'nü,Çanakkale torunu Psikolog Serdar Vatansever ise The Band Play WaltzingMatilda'yı seslendirdi. Çanakkale Savaşı'nın 100. yılında ülkelerinin savaşşarkılarını söyleyen iki sanatçı, bu anlamda bir ilke imza attı.  Serdar Vatansever, geçen sene  24 Nisan'da düzenlenenAnzak Günü'ne Türklerin alınmadığını öğrenince hayal kırıklığı yaşadı. Busırada Avustralyalı ünlü gezgin Huw Kinkston ile tanışan ve  Kinkston'ınÇocukları Kurtarın projesi kapsamında bu yıl Gelibolu'dan başlayıp yineGelibolu'da bitecek olan projesinden etkilenen Vatansever, "Niçin bu günüAvustralyalı ve Yeni Zelandalı dostlarımızla beraber anamıyoruz" dedi veduygularını anlatmak için Avustralyalı sanatçı Gareth Jay ile bir araya geldi. İNTERNETTEN TÜRKÇE ÖĞRENDİ Skype üzerinde iletişime geçen hatta birbirlerine şarkısözlerini öğreten iki sanatçı, atalarının savaştığı Çanakkale Savaşı'nın 100,yılında bir ilke imza attı ve dostluk için çaldı. TÖRENE BİRLİKTE KATILAMAYACAKLAR  Avustralya’nın Çanakkale Türküsü olarak tanımlanabilecek TheBand Play Waltzing Matilda adlı şarkıyı bir Türk olarak Serdar Vatansever,Çanakkale Türküsü'nü de Avustralyalı gitarist Gareth Jay seslendirdi. Anzak Koyu'ndaki anma törenine birlikte katılamayacak olan iki sanatçı, belkiaynı anda orada bulunamayacağız ancak şarkımız ile orada olacağız diyor.Haber: Murat KIVANÇ

20.04.2015Haber
Avustralyada Anzak Günü törenlerinde saldırı planlayan iki kişi gözaltına alındı

Avustralya'da Anzak Günü törenlerinde saldırı planlayan iki kişi gözaltına alındı

Avustralya'nın Melbourne kentinde polis, 25 Nisan Anzak Günü törenlerinde saldırı düzenlemeyi planladıkları belirtilen iki kişiyi gözaltına aldı.

18.04.2015Dünya
Vogue Avustralya dergisi Türkiye’ye 17 sayfa ayırdı

Vogue Avustralya dergisi Türkiye’ye 17 sayfa ayırdı

Vogue Avustralya dergisi, Anzak Günü’nün yüzüncü yılı onuruna yeni sayısında Türkiye’ye 17 sayfa ayırdı.

13.04.2015Magazin
Çanakkale kruvazyier sezonunu açtı

Çanakkale kruvazyier sezonunu açtı

ÇANAKKALE Limanı'na 371 yolcusuyla yanaşan 'Hamburg' adlı gemi ile kent için bu yılın kruvaziyer sezonu açıldı.

2.04.2015Ege
Çanakkale Valisi Çınar, haka dansı ile karşılandı

Çanakkale Valisi Çınar, haka dansı ile karşılandı

ÇANAKKALE Valisi Ahmet Çınar, davetli olarak gittiği Yeni Zelanda’da, 2005 yılı itibariyle Gelibolu Yarımadası’ndaki Anzak törenlerinde yasaklanan Haka dansı ile karşılandı. Ziyaretiyle ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Vali Çınar, 25 Nisan’daki Anzak törenlerine ziyaretçi sayısının sınırlandığını, gelemeyenler için 100’üncü yıl nedeniyle bu yıla mahsus olmak üzere 8 Ağustos’ta da tören düzenleneceğini açıkladı.

2.04.2015Gündem
Meşalelerin yanmasıyla Gelibolu Oyunları başlayacak

Meşalelerin yanmasıyla Gelibolu Oyunları başlayacak

TÜRKİYE'nin ev sahipliğinde ve Cumhurbaşkanlığı'nın himayesinde Çanakkale Savaşı'nda yer almış yedi ülkenin üniversiteli sporcuları, 25-29 Nisan tarihleri arasında Çanakkale'de toplanıyor. Sporcuların eşliğinde bugün Ankara, Avustralya ve Yeni Zelanda'dan yola çıkan meşaleler, oyunları başlatmak için Çanakkale'de buluşacak.

18.03.2015Ege
Gelibolu Oyunlarını başlatacak meşaleler Avustralya, Yeni Zelanda ve Ankaradan yola çıktı

Gelibolu Oyunlarını başlatacak meşaleler Avustralya, Yeni Zelanda ve Ankara'dan yola çıktı

Dünya tarihini değiştiren en önemli olaylardan biri olan Çanakkale Savaşı’nın 100. Yılında, savaşa katılan ülkelerin dostluğunu pekiştirecek bir organizasyon düzenleniyor.

18.03.2015Diğer
Çanakkale anmasına İngiliz Prensi Charles ve oğlu Harry geliyor

Çanakkale anmasına İngiliz Prensi Charles ve oğlu Harry geliyor

24 Nisan'da Çanakkale'de gerçekleştirilecek Çanakkale savaşlarının 100’üncü yıldönümü törenlerine, İngiltere Veliaht Prensi Charles, oğlu Prens Harry ile birlikte katılacak.

6.03.2015Dünya
Çanakkale zaferi

Çanakkale zaferi

Russel Crowe’un başrolünü Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz’la paylaştığı Son Umut filmi, Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı yapacak. Nisanda 100 ülkede gösterime girecek film için NuLook İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Yıldırım, “100 milyon dolar harcasak böyle tanıtım yapamayız” dedi.

11.01.2015Ekonomi
Bizimkisi savaşla başlayan bir saygı hikâyesi

Bizimkisi savaşla başlayan bir saygı hikâyesi

Aralarında 12 bin kilometre bulunan iki kültürün karşılaşmasının 100’üncü yılı vesilesiyle 2015 boyunca, ‘Türkiye’de Avustralya Yılı’ başlığı altında birçok etkinlik düzenlenecek. Büyükelçi Larsen, bu yıl Anzak Günü’ne katılabilmek için 40 bin Avustralyalının başvurduğunu söyledi.

21.12.2014Gündem
Melbourne’e dostluk anıtı dikilecek

Melbourne’e dostluk anıtı dikilecek

Türkİye ve Avustralya arasında Çanakkale Savaşı'ndan sonra başlayan dostluğu simgeleyecek ‘Avustralya-Türkiye Dostluk Anıtı’, Avustralya'nın Melbourne kentinde Anzak Günü anma törenlerinin düzenleneceği 25 Nisan 2015 tarihinde açılacak.

27.08.2014Keyif
Anzak Koyunda şafak ayini

Anzak Koyu'nda şafak ayini

Çanakkale Kara Savaşları'nın 99. yılı dolayısıyla düzenlenen anma törenleri kapsamında Gelibolu Yarımadası'ndaki Anzak Koyu'nda, "Şafak Ayini" düzenlendi.

25.04.2014Gündem
Çanakkale ruhuna ayıp

Çanakkale ruhuna ayıp

ÇANAKKALE Deniz Zaferi’nin 99’uncu yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü törenlerine hazırlanılırken Anzaklar’ın 89 yıllık bir ayıbı ortaya çıktı.

18.03.2014Gündem
Anzak ayıbı

Anzak ayıbı

AVUSTRALYA'da, Çanakkale Savaşları sırasında yaralı Anzak askerini kucağına alıp siperine götürecek kadar centilmence davranan şehitlerimizin kemiklerini sızlatacak bir heykel yapıldığı ortaya çıktı.

17.03.2014Ege
100üncü yıldönümünde Çanakkale için maç

100'üncü yıldönümünde Çanakkale için maç

Avustralya basınında çıkan bir habere göre iş adamı İsmail Özsoy, Çanakkale Savaşı’nın 100’üncü yıldönümünde İstanbul’da bir dostluk maçı düzenlemek için, “Türk hükümetinden yüzde 90 destek aldığını” açıkladı.

6.01.2013Gündem
Türkiyeden Anzaklara 100üncü yıl sözü

Türkiye'den Anzaklara 100'üncü yıl sözü

Türkiye’nin Avustralya Büyükelçisi Reha Keskintepe, Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yıldönümünde Gelibolu’da yapılacak Anzak Günü törenlerine mümkün olduğunca çok sayıda Avustralyalının gelişine izin verileceğini duyurdu.

12.12.2012Gündem
Birinciliğim Anzak halkına armağan olsun

Birinciliğim Anzak halkına armağan olsun

48.’si düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun 4. etabını Robabank’tan Avustralyalı bisikletçi Mark Renshaw kazandı.

25.04.2012Spor
Savaş dostları

Savaş dostları

Çanakkale Kara Savaşları’nın 97’nci yıldönümü nedeniyle anma törenleri düzenlendi. Gelibolu'daki Anzak Koyu'nda, 'Şafak Ayini' yapıldı. Yıllar önce bu topraklara işgal kuvveti olarak gelen Anzakların torunları her yıl olduğu gibi bu yıl da Çanakkale'de kendi ülkelerinde gibiydi. Törenlerde Anzakların torunları, Çanakkale Savaşı’na katılan ve şehitlik-gazilik madalyalarını taşıyan onların torunlarını, çocuklarını uzun süre alkışladı. Savaşın acımasızlığına karşı bir insanlık anıtı olarak yükselen Çanakkale’den dünyaya geçilen bu kare Atatürk hümanizmini ve Türk insanının gerçek kahramanlara verdiği önemin bir göstergesi oldu.

25.04.2012Gündem
ÇANAKKALEDE ANZAK GÜNÜ ANMA TÖRENLERİ YAPILDI

ÇANAKKALE'DE ANZAK GÜNÜ ANMA TÖRENLERİ YAPILDI

Çanakkale Savaşları'nın 97.yıl dönümü ile Anzak Günü Anma Törenleri gerçekleştirildi.Anzak törenleri sabah saat 05.30'da Anzak Koyu'nda Şafak Töreni'nin icrası ile başladı.Törenin sona ermesinden sonra Avustralya (Lone Pine) ve Yeni Zelanda Anıtı'nda törenler düzenlendi.

25.04.2012Haber
Zafer Inglinskynin

Zafer Inglinsky'nin

47. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun ikinci gününde koşulan 181 KM'lik Kuşadası-Turgutreis etabını 4.23.28'lik derecesi ile Valentin İnglinsky kazandı.

25.04.2011Spor
Anzak Koyunda şafak ayini

Anzak Koyu'nda şafak ayini

Çanakkale Kara Savaşlarının 96. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen anma törenleri kapsamında Gelibolu'daki Anzak Koyu'nda “şafak ayini” düzenlendi. Düzenlenen ayine yabancı ajansların ilgisi büyük oldu. Ajanslar Çanakkale'den onlarca fotoğraf geçti.

25.04.2011Gündem
Yeni Zelanda’ya PKK teşekkürü

Yeni Zelanda’ya PKK teşekkürü

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, dün Yeni Zelanda Temsilciler Meclisi Başkanı Lockwood Smith’le bir araya geldi.

4.10.2010Gündem
O savaştan Türk Milleti doğdu

O savaştan Türk Milleti doğdu

Anzak Çıkarması’nın 95’inci yıldönümü nedeniyle savaşta yaşamlarını kaybeden Yeni Zelandalıları anmak için Çanakkale’deki törenlere katılan ve ardından İstanbul’a gelen Yeni Zelanda Gazi İşleri Bakanı Judith Collins, savaşta bir günde 50 öğrencisini kaybeden İstanbul Erkek Lisesi’ni ziyaret etti.

27.04.2010Gündem
Yeni Zelandada Anzak kutlamalarına giden helikopter düştü

Yeni Zelanda'da Anzak kutlamalarına giden helikopter düştü

Yeni Zelenda'da Anzak Günü kutlamalarına katılmaya giden bir askeri helikopterin düşmesi sonucu 3 kişi öldü, 1 kişi ağır yaralandı.

25.04.2010Dünya
Rekor sayıda işadamıyla geliyorlar

Rekor sayıda işadamıyla geliyorlar

Yeni Zelanda Başbakanı John Key, Anzak Günü törenlerine katılmak üzere Çarşamba günü Türkiye’ye geliyor.

19.04.2010Ekonomi

Yazar Sonuçları

Golan'dan Brezit'e

Geçen hafta İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Düzeyinde Açık Katılımlı Acil İcra Komitesi toplantısı İstanbul’da yapıldı. İİT İstanbul Toplantısı’nın amacı esasen Yeni Zelanda’da Cristchurch şehrinde 2 camiye yapılan ve 50 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısıydı.

26.03.2019

29 Mayıs’tan 7 Haziran’a bakış...

Bugün 29 Mayıs. Bundan 562 yıl önce bugün Bizans, bir başka deyimle Doğu Roma İmparatorluğu tarihe karışmıştı. Onu tarihe gömen Osmanlı Devleti ise 1453’ten itibaren “İmparatorluk” olmuştu.

28.05.2015

2 Tören, 1 Tarih

“Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada dost bir vatanın topraklarındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Onlar bu topraklar için canlarını verdikten sonra, artık bizim de evlatlarımızdır.”

27.04.2015

10 soruda Obama ve Ermeni Soykırımı tartışması

1915 Olayları'nın 100'üncü yıldönümünün anılacağı 24 Nisan'dan önce Washington'daki durum

16.04.2015

Ölüm orucuna neden hep ‘mahpus’takiler yatar!

CEZAEVLERİNDE herhangi bir sorun söz konusu olduğu zaman ulusal ve uluslararası kamuoyunun dikkatini çekmek için iki yöntem uygulanıyor: ‘Açlık grevi’ ve ‘ölüm orucu’...

27.10.2012