MENÜ

Antartika

Antartika ile ilgili tüm haberleri, son dakika Antartika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Antartika haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 355 Antartika haberi bulunmuştur.

Antartika Haberleri

‘Yedi Dünya, Bir Gezegen’ ve duygular şelale

‘Yedi Dünya, Bir Gezegen’ ve duygular şelale

BBC Earth yapımı yeni belgesel-dizi etkileyici olduğu kadar çözüm de öneriyor. Yedi bölümden oluşan ‘Yedi Dünya, Bir Gezegen’, Sir David Attenborough’nun sunumu ve Hans Zimmer’in müzikleri eşliğinde, her bölümde farklı bir kıtayı ele alıyor.

Malta’nın 5 katı buzdağı koptu

Malta’nın 5 katı buzdağı koptu

ANTARKTİKA'nın kuzeydoğusundaki Amery buz sahanlığında 315 milyar ton ağırlığında bir buzdağının kıtadan koparak ayrıldığı açıklandı.

2.10.2019Dünya
Antarktikadan 315 milyar tonluk buz dağı koptu

Antarktika'dan 315 milyar tonluk buz dağı koptu

Antartika'nın kuzeydoğusundaki Amery buz sahanlığında 315 milyar ton ağırlığında bir buz dağının kıtadan koparak ayrıldığı bildirildi.

1.10.2019Dünya
İklim değişikliği kıyı şehirlerindeki riski artırıyor

İklim değişikliği kıyı şehirlerindeki riski artırıyor

İklim değişikliği, deniz seviyesinin yükselmesine, okyanus sıcaklığının artmasına, buzul kütlelerinin erimesine ve donmuş toprakların çözülerek milyarlarca ton metan gazının atmosfere salınmasına yol açıyor. Deniz seviyesinin yükselmesine bağlı olarak dünyada 2 milyar, Türkiye'de ise kıyı şehirlerinde yaşayan 30 milyon insan yüksek risk grubunda yer alıyor.

25.09.2019Ekonomi
İklim değişikliği kıyı şehirlerindeki riski artırıyor

İklim değişikliği kıyı şehirlerindeki riski artırıyor

İklim değişikliği, deniz seviyesinin yükselmesine, okyanus sıcaklığının artmasına, buzul kütlelerinin erimesine ve donmuş toprakların çözülerek milyarlarca ton metan gazının atmosfere salınmasına yol açıyor.

25.09.2019Teknoloji
Antarktika’da ‘demir’ bulundu

Antarktika’da ‘demir’ bulundu

Bilim insanları, Antarktika kıtasında yıldız patlamalarından arda kalan 60 izotoplu demir elementi keşfetti.

23.08.2019Dünya
Kansız elmas

Kansız elmas

Zor şartlarda ve insanların ölümleriyle gündeme gelen elmas madenciliğine yepyeni bir yaklaşım ‘Appsilon’ adındaki Türk startup’tan geldi. İnce bir elmas taşını doğayı taklit ederek laboratuvar ortamında büyüten Appsilon, dünyada 7 startup’tan biri oldu.

23.05.2019Ekonomi
Antarktika bütün insanlık için bir misyon

'Antarktika bütün insanlık için bir misyon'

Türkiye Antarktika Araştırma Üssü Çalışma Grubu Koordinatörü Doç. Dr. Demir, "Antarktika bütün insanlık için bir misyon, Türkiye de üzerine düşeni yapacak. Antarktika'nın korunması geleceğimizin korunması demek." dedi.

19.04.2019Teknoloji
Beyaz kıta Antarktika

Beyaz kıta Antarktika

Türkiye'nin bu yıl 3'üncü ulusal bilim seferini düzenlediği Antarktika, zorlu coğrafyası ve doğasıyla tarih boyunca kaşiflerle bilimsel araştırma ekiplerinin gözde noktalarından biri olurken, dünyanın en soğuk, rüzgarlı ve kurak kıtasında sadece bilimsel araştırmaların yapıldığı üslerin faaliyet göstermesine izin veriliyor.

14.03.2019Seyahat
Turistler rotayı Antarktikaya çevirdi

Turistler rotayı Antarktika'ya çevirdi

Zorlu coğrafyası ve doğasıyla Antarktika, araştırma ekiplerinin ardından farklı heyecanlar arayan turistlerin de yeni gözdesi oldu.

12.03.2019Seyahat
Antarktika  macerası hayalimdi

Antarktika macerası hayalimdi

Antarktika’da gerçekleştirdiği dalışla kıtada tüpsüz dalış yapan ilk Türk kadını olarak tarihe geçen Şahika Ercümen, macerasını ANKAmall’da bir araya geldiği Ankaralılarla paylaştı.

11.03.2019Keyif
Balığa Limon Sıkmak Zararlı mı

Balığa Limon Sıkmak Zararlı mı?

Balığa limon sıkmak hemen hepimizin yaptığı bir alışkanlık. Peki bu işlemin aslında balığın yararlarını azalttığını söylesek ne dersiniz? Koruyucu Tıp Uzmanı Dr. Ali Fuat Aytekin açıkladı.

Antarktikada geçici bilim üssü

Antarktika'da geçici bilim üssü

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter hesabından da bilim üssünün fotoğraflarını paylaştı. Varank, "Antarktika’da al sancağımız göndere çekildi. 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında Türkiye’nin beyaz kıtadaki geçici üssünü kurduk." dedi.

25.02.2019Gündem
Son dakika: Bakan Varank müjdeyi verdi: Geçici bilim üssümüzü kurduk

Son dakika: Bakan Varank müjdeyi verdi: Geçici bilim üssümüzü kurduk

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Şunun müjdesini veriyorum; arkadaşlarımız resimleri yolladılar. Antarktika'da geçici bilim üssümüzü kurduk." dedi.

25.02.2019Gündem
Wings For Life World Run 6 kıtada aynı anda koşulacak

Wings For Life World Run 6 kıtada aynı anda koşulacak

Omurilik felcinin tedavisi için yapılan araştırmalara fon sağlamak ve bu konuda farkındalık yaratmak için dünyanın 6 kıtasında ve 12 farklı şehirde aynı anda koşulacak Wings For Life World Run, Türkiye’de 5 Mayıs'ta İzmir’de düzenlenecek.

14.02.2019Diğer
Antarktika Türk bilim insanlarına “laboratuvar” oldu

Antarktika Türk bilim insanlarına “laboratuvar” oldu

Türk bilim insanları, 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında kutup biyoçeşitliliğinden canlı bilimlerine, ekolojiden deniz bilimlerine kadar farklı alanlardaki çalışmalarını "beyaz kıta"ya taşıdı. "Bilim ve barış kıtası" diye adlandırılan Antarktika, böylece Türk bilim insanlarının araştırmalarına laboratuvar oldu.

13.02.2019Gündem
Antarktika soğuğunda giyiyorlar Hepsi yerli üretim...

Antarktika soğuğunda giyiyorlar! Hepsi yerli üretim...

Türkiye'nin 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi'ne katılan bilim insanları, hava sıcaklığının sıfırın altında seyrettiği kıtada yerli üretim özel kıyafetlerle çalışmalarını gerçekleştiriyor.

6.02.2019Ekonomi
Türkiye Antarktikada meteorolojik çalışma yapacak

Türkiye Antarktika'da meteorolojik çalışma yapacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 3. Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında Antarktika'da meteorolojik çalışmalar yapılacağını belirterek, "Meteoroloji konusunda dünyayla yarışan bir ülke olmaya kararlıyız." ifadesini kullandı.

23.01.2019Teknoloji
Amerikalı maceraperest bir ilki gerçekleştirdi Daha önce deneyen hayatını kaybetmişti...

Amerikalı maceraperest bir ilki gerçekleştirdi! Daha önce deneyen hayatını kaybetmişti...

Amerikalı sporcu ve maceraperest Colin O'Brady hiçbir yardım almadan Antarktika kıtasını baştan sona geçen ilk insan oldu. 54 gün süren maceranın son 32 saatinde yaşadıkları ise çok şaşırtıcı…

17.01.2019Seyahat
Antartika eriyor

Antartika eriyor

CALIFORNIA ve Utrecht üniversiteleri ile NASA’nın yürüttüğü araştırma, Antarktika’daki buzulların erime oranının 2001-2017 arasında yılda ortalama yüzde 280 arttığını ortaya koydu.

16.01.2019Dünya
Bakan Varank tarih verdi 25 Ocakta başlıyor

Bakan Varank tarih verdi! 25 Ocak'ta başlıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 3’ncü Antarktika Bilim Seferi’nin 25 Ocak 2019 tarihinde başlayacağını açıkladı. Bu sefere 11 Türk bilim insanı ve 4 yabancı araştırmacının katılacağını ifade eden Bakan Varank, “Buraya gidecek heyetimiz orada ilk defa geçici Türk Bilim Üssü kurma çalışmalarını gerçekleştirecek” dedi.

2.12.2018Haber
Eksi 70 derecede ilginç yaşam Buzulbilimcinin zor anları...

Eksi 70 derecede ilginç yaşam! Buzulbilimcinin zor anları...

Concordia Araştırma İstasyonu Antartika Platosu üzerine kurulu ve yıl boyunca çalışan bir yer. Ancak Concordia'nın en önemli özelliği neredeyse hiçliğin ortasına kurulu olması. En yakın yerleşim yerine 500 km uzakta olan Concordia, bu açıdan dünyanın en izole edilmiş yeri olarak kabul ediliyor. Cyprien Verseux ise bir buzulbilimci ve astrobiyolojist. Şu sıralar Concordia İstasyonu'nda çalışıyor.. İklimle ilgili araştırmalar yapmadığı boş zamanlarında bir blog yazıyor ve böyle zor bir bölgede yaşadığı şeyleri anlatıyor. Özellikle yemek yerken yaşadığı zorluklar oldukça ilgi çekici…

11.10.2018Seyahat
Makarna yaptı havada kaldı İnanılmaz şartlarda çalışıyorlar...

Makarna yaptı havada kaldı! İnanılmaz şartlarda çalışıyorlar...

Cyprien Verseux çalıştığı alandan fotoğraflar paylaştı... Makarnalar, yumurtalar havadaydı... Kimse inanamadı, ancak hem gerçek hem de sebebi çok ilginç...

9.10.2018Ekonomi
New York’ta BiP sesleri

New York’ta BiP sesleri

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “Tüm dünyada BiP’i kullandırma, indirme ve Türkiye’nin dijital ihracatını hızlandırma hamlesi olarak adlandırdığımız bu süreci New York’tan başlatıyoruz” dedi. BiP’in yurtdışındaki ilk reklamları New York’ta, ünlü Times Meydanı’nda dijital ekranlarda yayınlandı.

4.10.2018Ekonomi
Belediye başkanları ve gönüllüler ‘iklim krizi’ne dikkat çekti

Belediye başkanları ve gönüllüler ‘iklim krizi’ne dikkat çekti

İklim İçin Ses Ver (Rise For Climate) adlı ‘8 Eylül Küresel İklim Eylem Günü’nde Türkiye’nin 15 ayrı noktasında iklim değişikliğine dikkat çekmek ve yaşanmakta olan iklim krizi hakkında çözümler üretmeleri için yerel yönetimlere çağrıda bulunan çeşitli etkinlikler düzenlendi. Küresel iklim hareketi gönülleri, dünyada da, Antartika dahil olmak üzere 95 ülkede, 900’den fazla etkinlikle, eş zamanlı olarak meydanlardaydı.

9.09.2018Ekonomi
Küresel ısınmada domino etkisi uyarısı

Küresel ısınmada domino etkisi uyarısı

Bilim insanları, küresel sıcaklık ortalamasındaki artışın kritik karbon rezervlerinin açığa çıkmasına yol açacak düzeye ulaşması halinde dünyada kontrolü mümkün olmayan iklim dengesizlikleri yaşanabileceği uyarısında bulundu.

7.08.2018Teknoloji
Antartikada gizli dağlar ve vadiler keşfedildi

Antartika'da gizli dağlar ve vadiler keşfedildi

Bilim adamları, Antartika'da buz örtüsünün altında sıra dağların ayırdığı dev buzul vadileri keşfetti.

2.08.2018Teknoloji
Kral penguenlerinin sayısında büyük düşüş

Kral penguenlerinin sayısında büyük düşüş

Bilim adamları kral penguenlerin nüfusunda son 30 yılda belirgin düşüş olduğunu bildirdi.

31.07.2018Teknoloji
İşte Kanlı Ay tutulmasından dikkat çeken fotoğraflar

İşte Kanlı Ay tutulmasından dikkat çeken fotoğraflar

21. yüzyılın en uzun "kanlı ay" tutulmasının yaşandığı bu gece; Dünya'nın Güneş ile Ay arasına gireceği tutulma sırasında yerkürenin gölgesi, 1 saat 43 dakika boyunca Ay'ın görünen yüzünü tamamıyla örttü. Türkiye’den de gözlenebilen tutulma, dün gece saat 20:13’te başladı ve 02:30 civarında sona erdi. İşte Kanlı Ay tutulmasından dikkat çeken fotoğraflar

28.07.2018Gündem
Cumhuriyeti şahlandırma sözü

Cumhuriyeti şahlandırma sözü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ilk mesajı, “Kılavuzumuz yine demokrasi, milli iradenin üstünlüğü olacaktır. 81 milyon tamamının Cumhurbaşkanı olduğumuzun bilinciyle milletimize layık olmaya çalışacağız. Milletimize 95 yıllık Cumhuriyetimizi yeni bir yönetim anlayışıyla şahlandırmanın sözünü veriyoruz” oldu. Erdoğan, Beştepe’de Cumhurbaşkanlığı Göreve Başlama Töreni’nde özetle şunları söyledi:

9.07.2018Gündem
Su ayıları gerçekten ölümsüz mü

Su ayıları gerçekten ölümsüz mü?

Tardigatlar olarak bilinen su ayılarının, diğer canlıların dayanamadığı her türlü şarta dayanabildiği belirlendi.

9.07.2018Teknoloji
Rekor geldi Dünyanın en soğuk bölgesi

Rekor geldi! Dünyanın en soğuk bölgesi

ABD’li bilim insanları, yeryüzündeki en düşük hava ısısının -98 derece olduğunu ortaya koydu. Rekor seviyedeki soğuk Antarktika’da kuzeyinde tespit edilirken, uygun şartlarda hava ısısının daha da düşebileceği belirtildi.

28.06.2018Dünya
Okyanus dalgaları Antarktika buz sahanlığının çökmesini hızlandırıyor

Okyanus dalgaları Antarktika buz sahanlığının çökmesini hızlandırıyor

Bilim insanları, deniz buzu kaybının beraberinde getirdiği şiddetli okyanus dalgalarının, Antarktika buz sahanlığının çökmesini tetiklediğini belirtti.

16.06.2018Teknoloji
Antartikadaki erime alarm seviyesinde

Antartika'daki erime alarm seviyesinde

Güney yarım kürede Antartika'da erimenin alarm seviyesinde hızlandığı, 1992-2017 yılları arasında 3 trilyon ton buzulun kaybedildiği bildirildi.

13.06.2018Teknoloji
Atnalı Adasına Türk üssü

Atnalı Adası'na Türk üssü

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye’nin Antarktika kampını 2019’da Horseshoe (Atnalı) Adası’na kuracağını açıkladı. Özlü, “Şanlı bayrağımız, dünyanın öbür ucunda da dalgalanmaktadır. Antarktika artık Türkiye’nin kapsama alanındadır” dedi.

7.06.2018Gündem
TÜBİTAK’tan yeni doktora bursu

TÜBİTAK’tan yeni doktora bursu

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TÜBİTAK bünyesinde yeni bir burs programı başlatılacağını belirterek, “Önümüzdeki günlerde yaklaşık 1000 doktora öğrencisine TÜBİTAK kanalıyla burs vereceğiz ve bunlar daha çok endüstriyel araştırmalar üzerine olacak” dedi.

5.05.2018Eğitim
En yüksek dağın zirvesi mi, kutuplar mı Gezegenimizdeki en soğuk yer neresi

En yüksek dağın zirvesi mi, kutuplar mı? Gezegenimizdeki en soğuk yer neresi?

Dünya’daki en soğuk yer, kral penguenlerinin evi olarak bildiğimiz Antartika; yani Güney Kutup Bölgesi, Sıfırın altında 93 derecenin ölçüldüğü (2010, Ağustos) Fuji Tepesi 3.800 metre yüksekliğinde.

5.04.2018Teknoloji
Anktartikada 1.5 milyon Adelie pengueninden oluşan dev koloni keşfedildi

Anktartika'da 1.5 milyon Adelie pengueninden oluşan dev koloni keşfedildi

Anktartika'nın sembollerinden Adelie penguenlerinin neslinin bir süredir tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyleniyordu. Bilim insanları, yarımadanın en kuzey noktasındaki Weddell Denizi yakınlarında bulunan kayalık takımada Danger Islands'ta (Tehlike Adaları) 1.5 milyon penguenden oluşan dev koloniyi keşfetti.

3.03.2018Dünya
Varlıklarından kimsenin haberi yoktu

Varlıklarından kimsenin haberi yoktu!

Antartika'da, daha önce varlığı bilinmeyen 1,5 milyon Adelie penguen sürüsü keşfedildi.

2.03.2018Dünya
NASA’nın yayımladığı görüntüler korkutuyor

NASA’nın yayımladığı görüntüler korkutuyor

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından geliştirilen yenilikçi bir görüntüleme tekniği Antarktika buzullarındaki ciddi kayıpların ulaştığı boyutu gözler önüne serdi.

22.02.2018Teknoloji

Yazar Sonuçları

İklim için Biz Varız

Dünya medyasının dikkatleri bugünlerde iki başkente, Londra ve Madrid’e çevrilmiş durumda.

4.12.2019

Ah o geleceğin bayramları!

Bir ara reklamcılar ne ağlattı bizi.

8.08.2019

Şahika'nın şahane Antartika çıkarması

‘Rol model’ kelimesinin tam karşılığı... Tutkulu, çalışkan, disiplinli, azimli, hayal kuran, kafaya takan, gerçekleştiren, özgür, bağımsız, cesur, güzel... Ve yaşadığımız gezegenin geleceğini düşünen... Çocukların işte bu genç kadını örnek almaları gerekiyor: Şahika Ercümen. Yanlış anlaşılmasın, kimsenin serbest dalışçı olması gerekmiyor, dünya rekoru kırması gerekmiyor; Şahika bize başka mesajlar veriyor. Kendinden müthiş bir şey yarattı o. Evden çıkamayan, alerjik bünyeli bir astım hastasıyken, dünya şampiyonu bir dalışçı oldu. Bunları da sadece fiziksel kondisyonuyla yapmadı; zihniyle, beyniyle başardı. Bir ay boyunca Antarktika’daydı. Bir orası kalmıştı dalmadığı, orada da daldı, üstelik Türkiye’yi temsilen. Bakın neler anlattı...

17.03.2019

Ankara’dan Antarktika’ya

Ankara’dan yola çıkan doğa tutkunu İrfan Güray, geçen hafta Antarktika’dan döndü. 59 yaşındaki Güray, ortağı da olduğu şirketin yöneticiliğini yapan bir elektrik mühendisi.

1.05.2018
Ankaradan Antartikaya

Ankara'dan Antartika'ya

Ankara’dan yola çıkan doğa tutkunu İrfan Güray, geçen hafta Antarktika’dan döndü. 59 yaşındaki Güray, ortağı da olduğu şirketin yöneticiliğini yapan bir elektrik mühendisi.

30.04.2018

192 ülkede ışık gördü, Lifecell ile dünyaya açıldı

TURKCELL Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça ve Lifecell Genel Müdürü Doğuş Kuran’ın katıldığı, “Tarkan fizy konserleri”ni başlattıkları Almanya turunun Berlin durağındaki sunumunda ekrana şu rakamı yansıttı:

1.04.2018