MENÜ

Anma

Anma ile ilgili tüm haberleri, son dakika Anma haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Anma haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 22.774 Anma haberi bulunmuştur.

Anma Haberleri

Fransa, Ruanda Soykırımına ilişkin uyarılarımı göz ardı etti

'Fransa, Ruanda Soykırımı'na ilişkin uyarılarımı göz ardı etti'

Fransa'nın, Ruanda'da 6 Nisan 1994'te başlatılan ve 800 bin kişinin katledildiği soykırımdan 4 yıl önce, soykırım riskine dair uyarıları dikkate almadığı ortaya çıktı.

15.03.2019Dünya
Prof. Dr. Kemal Karpat İstanbul’da anıldı

Prof. Dr. Kemal Karpat İstanbul’da anıldı

Osmanlı ve Türkiye tarihi alanındaki çalışmalar yapan Prof. Dr. Kemal Karpat, İstanbul’da anıldı. Anma törenini düzenleyen vakıf üniversitesi, Kemal Karpat’ın adının verileceği Göç Araştırmaları Merkezi’nin en kısa zamanda araştırmacıların hizmetine açılacağını söyledi.

14.03.2019Eğitim
PTT, esir mektuplarını ailelere ulaştıracak

PTT, esir mektuplarını ailelere ulaştıracak

PTT AŞ Genel Müdürü Kenan Bozgeyik "PTT AŞ ile Türk Kızılay arasında imzalanan protokol kapsamında, 1912'den Kurtuluş Savaşı sonuna kadarki süreçte esir düşenlerin ve ailelerinin yazdıkları 30 bin mektup, PTT tarafından ailelere ulaştırılacak" dedi.

14.03.2019Ekonomi
Ruanda’nın davetini kabul edecek mi

Ruanda’nın davetini kabul edecek mi?

Fransa’yı 1994 yılında yaklaşık 800 bin vatandaşının soykırıma uğramasından sorumlu tutan Ruanda, Fransa Cumhurbaşkanı Emmauel Macron’u 7 Nisan’da gerçekleşecek 25’inci yıl anma törenine davet etti.

13.03.2019Avrupa
Erol Büyükburçun kızından sanat camiasına vefasızlık sitemi

Erol Büyükburç'un kızından sanat camiasına vefasızlık sitemi

Ünlü sanatçı Erol Büyükburç ölümün 4'üncü yıldönümünde ailesi ve sevenleri tarafından mezarı başında anıldı. Erol Büyükburç'un kızı Evren Büyükburç, sanat camiasına vefasızlık siteminde bulundu.

12.03.2019Magazin
Mehmet Akif Ersoy mezarı başında anıldı

Mehmet Akif Ersoy mezarı başında anıldı

İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy, marşın kabulünün 98. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.

12.03.2019Gündem
Minayı andılar

Mina'yı andılar

İş adamı Hüseyin Başaran'ın kızı Mina Başaran ve arkadaşlarını Dubai'den İstanbul'a getiren uçak geçtiğimiz yıl 11 Mart'ta İran'da düşmüştü.

12.03.2019Magazin
Çiçeklerle anıldı

Çiçeklerle anıldı

DUBAİ’den dönerken 11 Mart 2018 günü İran’da özel uçaklarının düşmesi sonucu sekiz arkadaşı ve iki pilotla birlikte hayatını kaybeden Mina Başaran, Göktürk’teki mezarı başında anıldı.

12.03.2019Gündem
Feci kazadan 1 yıl sonra... Gözyaşı döktüler

Feci kazadan 1 yıl sonra... Gözyaşı döktüler

İran'da yaşanan jet kazasında hayatını kaybeden Mina Başaran ölüm yıldönümünde Eyüpsultan, Göktürk'te bulunan mezarı başında anıldı.

11.03.2019Gündem
Statta gövde gösterisi Golcü futbolcuya para cezası

Statta gövde gösterisi! Golcü futbolcuya para cezası

FC Chemnitz taraftarlarının ölen bir neonazi için düzenledikleri anmaya destek veren takımın golcüsü Daniel Fahn, para cezası aldı. Önce anmayı savunan kulüp yönetimi ise tepkiler artınca inceleme başlattı.

11.03.2019Avrupa
İrandaki uçak kazasında ölen pilot binbaşı Melike Kuvvet mezarı başında anıldı

İran'daki uçak kazasında ölen pilot binbaşı Melike Kuvvet mezarı başında anıldı

BİRLEŞİK Arap Emirlikleri'nden İstanbul'a gelirken İran'da düşen özel jette hayatını kaybeden 11 kadın arasında bulunan pilot binbaşı Melike Kuvvet, öğrencileri ve ailesi tarafından mezarı başında anıldı.

11.03.2019Gündem
DT İstiklal Şairini anıyor

DT 'İstiklal Şairi'ni anıyor

Devlet Tiyatroları, İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’u, ‘12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’nde ücretsiz sahneleyeceği oyunla anacak.

11.03.2019Kitap Sanat
Çanakkale Zaferinin 104ncü yılı için program belli oldu - İşte 18 Mart Çanakkale Zaferi şiirleri

Çanakkale Zaferi'nin 104'ncü yılı için program belli oldu - İşte 18 Mart Çanakkale Zaferi şiirleri

Çanakkale Zaferi'nin 104. Yılı için hazırlıklar günler öncesinden başladı. Şehitler Abidesi’nin bulunduğu bölgede ise hummalı bir çalışma sürerken; okullarda da 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin anlam ve önemini hatırlatan şiirler ezberleniyor. İşte 18 Mart programı ve Çanakkale Zaferi için yazılan şiirlerden örnekler

11.03.2019Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğandan İstiklal Marşı mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'İstiklal Marşı' mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Aziz milletimiz için bir bağımsızlık beyannamesi olan İstiklal Marşımız, ülkemizin beka mücadelesinde sahip çıkmamız gereken ruhu, birlik ve beraberliğimizden gelen gücümüzü bugüne taşıyan kurucu bir metindir" dedi.

11.03.2019Gündem
Okullar ne zaman kapanacak,  yaz tatili için kaç gün kaldı

Okullar ne zaman kapanacak, yaz tatili için kaç gün kaldı?

Bahar aylarının yaklaşmasıyla birlikte okulların kapanış tarihine yönelik araştırmalar da hız kazandı. Hem yazılı ve sözlülerle geçen yoğun bir dönemi geride bırakmak için gün sayan öğrenciler hem de yaz tatili planlarını eğitim-öğretim dönemi takvimine göre yapacak olan veliler, ‘Okullar ne zaman kapanacak, yaz tatili için kaç gün kaldı?’ sorularına internet üzerinden yanıt arıyor. İşte, bu yılın takvimine göre, okulların kapanış tarihi

10.03.2019Gündem
Türk Edebiyat Vakfı Başkanı Kabaklı: Azerbaycan edebiyatının Yunus Emresi Nesimidir

Türk Edebiyat Vakfı Başkanı Kabaklı: Azerbaycan edebiyatının Yunus Emre'si Nesimi'dir

Azerbaycanlı Şair İmâdeddin Nesîmî'yi anma programında konuşan Türk Edebiyat Vakfı Başkanı Serhat Kabaklı, "Nesimi, Azerbaycan edebiyatında Yunus Emre'dir" dedi.

9.03.2019Gündem
Yüzlerce taraftar Eren ve Mert için toplandı

Yüzlerce taraftar Eren ve Mert için toplandı

MKE Ankaragücü taraftarlarını taşıyan deplasman otobüsünün kaza yapması üzerine hayatlarını kaybeden Eren Açıkgöz ve Mert Turgut Çakır, Eskişehir’de farklı takımlara gönül vermiş yüzlerce taraftar tarafından lokma dağıtılarak anıldı. Taraftarlar bir kez daha sağduyu çağrısı yaptı...

Çetin Bey’siz 29 yıl

Çetin Bey’siz 29 yıl

SUADİYE’deki evinin önünde 7 Mart 1990 günü uğradığı silahlı saldırıda, henüz 55 yaşındayken hayatını kaybeden Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çetin Emeç ile şoförü Sinan Ercan, ölümlerinin 29. yılında mezarları başında anıldı. Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar, “Türkiye’nin boynunun borcu, Çetin Emeç’in de, Uğur Mumcu’nun da, Abdi İpekçi’nin de, diğer basın şehitlerimizin de asıl katillerinin, karanlık güçlerin yüzünü açığa çıkartmak ve hesap sormak. Biz bunu bekliyoruz” dedi.

8.03.2019Gündem
Çetin Emeç mezarı başında anıldı

Çetin Emeç mezarı başında anıldı

7 Mart 1990'da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çetin Emeç, ölümünün 29’uncu yılında mezarı başında anıldı.

7.03.2019Gündem
Kandillerde oruç tutulur mu Üç aylar orucunun fazileti nedir

Kandillerde oruç tutulur mu? Üç aylar orucunun fazileti nedir?

Regaip Kandili ve diğer kandillerde oruç tutulur mu sorusu, üç aylara girilmek üzere olunan bu günlerde birçok vatandaşın gündeminde yer alıyor. İbadetlerini doğru ve eksiksiz bir şekilde gerçekleştirmek isteyen binlerce Müslüman, Diyanet İşleri Başkanlığının verdiği bilgilere odaklandı. Peki, kandillerde ve üç aylarda oruç tutmanın fazileti nedir? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

6.03.2019Gündem
Tıp Bayramı ne zaman Tıp Bayramı’nın tarihçesi

Tıp Bayramı ne zaman? Tıp Bayramı’nın tarihçesi

1976'dan beri sadece 14 Mart günü değil, 14 Mart'ı içine alan hafta boyunca kutlama yapılmakta ve bu hafta Tıp Haftası olarak kabul edilmektedir. Peki, Tıp Bayramı ne zaman ve nasıl ortaya çıktı? İşte Tıp Bayramı’nın tarihçesi...

6.03.2019Gündem
Çanakkale Deniz Zaferinin 104üncü yılı hazırlığı

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 104'üncü yılı hazırlığı

Çanakkale Zaferi'nin 104. yılında düzenlenecek törenler için hazırlıklar sürüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar, yabancı heyetler ve vatandaşların katılımıyla 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 104'üncü yılı dolayısıyla Şehitler Abidesi'nde törenin yapılacağı alanda hazırlıklar sürüyor.

4.03.2019Seyahat
Biz Müslüm Gürses ailesiyiz

Biz Müslüm Gürses ailesiyiz!

Müslüm Gürses, vefatının 6’ncı yılında anıldı. Usta sanatçının Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma törenine hayat arkadaşı Muhterem Nur başta olmak üzere Gürses’in arkadaşları ve sevenleri de katıldı.

4.03.2019Magazin
Müslüm Gürses unutulmadı

Müslüm Gürses unutulmadı

Arabesk müziğin unutulmaz ismi Müslüm Gürses, ölümünün 6'ıncı yılında hayat arkadaşı Muhterem Nur, arkadaşları ve sevenleri tarafından Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki kabri başında anıldı.

3.03.2019Magazin
61 yıl önce Üsküdar faciasında hayatını kaybedenler anıldı

 61 yıl önce Üsküdar faciasında hayatını kaybedenler anıldı

1 Mart 1958 tarihinde İzmit Körfezi'nde fırtınaya kapılarak batan Üsküdar vapurunda hayatını kaybeden çoğu öğrenci 300’den fazla kişi, Kocaeli'de mezarları başında anıldı.

1.03.2019Gündem
Doğum gününde anıldı

Doğum gününde anıldı

2008’de, henüz 26 yaşındayken hayatını kaybeden müzisyen Serhan Şeşen, doğum günü olan 27 Şubat’ta şarkılarla anıldı.

1.03.2019Keyif
Gençler Yaşar Kemali anlattı

Gençler Yaşar Kemal'i anlattı

Türk edebiyatının usta kalemi Yaşar Kemal, aramızdan ayrılışının dördüncü yılında, liseli öğrencilerin hazırladığı panel, müzik, tiyatro, okuma atölyesi, belgesel gösterimi ve sergiyle Sarıyer’de anıldı.

28.02.2019Kitap Sanat
Bakan Soylu: Millete açık toplantı yapın da boyunuzun ölçüsünü görelim

Bakan Soylu: "Millete açık toplantı yapın da boyunuzun ölçüsünü görelim"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Biz ne güzel açık açık AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi bir araya geldik, salonlarda toplantı yapıyoruz. Madem HDP'den, PKK'dan bu kadar destek alıyorsunuz, Kılıçdaroğlu, Temel Karamollaoğlu oturun, onlarla beraber bizim yaptığımız gibi millete açık, şeffaf toplantılar yapın da boyunuzun ölçüsünü görelim." dedi.

27.02.2019Gündem
Kadınlar Günü ne zaman 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün trajik tarihi

Kadınlar Günü ne zaman? 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün trajik tarihi

Kadınlar Günü’nün ortaya çıkışı her yıl olduğu gibi bu yıl da günler öncesinden merak konusu oldu. Çeşitli platformlar üzerinden paylaşılan Kadınlar Günü mesajları ardından tarih araştırmaları da hız kazandı. Peki, Kadınlar Günü ne zaman, kadınların toplumdaki- çalışma hayatındaki önemini hatırlatan bu anlamlı gün nasıl ortaya çıktı?

27.02.2019Gündem
Kanser kronik hale gelecek

Kanser kronik hale gelecek

18’inci Vehbi Koç Ödülü’nün sahibi olan Harvard Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Toner, son gelişmelerin kanserin kandan çok erken dönemde yakalanmasına ve farklı ilaç ve genetik yöntemlerle tedavisine olanak sağlayacağını söyledi: “Kanserin hep bir adım arkasındaydık, inşallah bundan sonra bir adım önünde olmaya başlayacağız. Kanser de diyabet, kalp ve damar hastalıkları gibi kronik hastalık olacak.”

27.02.2019Gündem
İDSO usta gazeteci Çetin Emeçi anacak

İDSO usta gazeteci Çetin Emeç'i anacak

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO), 01 Mart  2019 Cuma akşamı klasik müzik şöleni sunacak. İDSO Denizbank konserinde gazeteci Çetin Emeç aramızdan ayrılışının  29. yılında sevgi, saygı ve özlem dolu bir konserle anılacak.

26.02.2019Kitap Sanat
5. Sarıkamış Kış Oyunları Festivali’ne doğru

5. Sarıkamış Kış Oyunları Festivali’ne doğru

Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde 2 Mart Cumartesi günü düzenlenecek organizasyon kapsamında, kardan heykellerin yapımına başlandı. Kars’ın Sarıkamış ilçesinde bu yıl 5.’si düzenlenecek Kış Oyunları Festivali öncesi çalışmalar hızlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kars Valiliği, Sarıkamış Kaymakamlığı, Sarıkamış Belediyesi, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ve Spor Toto Teşkilat Başkanlığının katkılarıyla Sarıkamış Cıbıltepe Kayak Merkezi’nde 2 Mart Cumartesi günü düzenlenecek organizasyon kapsamında kardan heykeller oluşturuluyor.

26.02.2019Seyahat
Sabahattin Ali doğduğu yer Bulgaristan’da anıldı

Sabahattin Ali doğduğu yer Bulgaristan’da anıldı

Eserleri çok satan listesinde yer almaya devam eden yazar Sabahattin Ali, doğum gününde doğduğu yer olan Bulgaristan’ın Ardino (Eğridere) kasabasında anıldı.

25.02.2019Dünya
Hocalı şehitleri için Avrupa’da anma

Hocalı şehitleri için Avrupa’da anma

1992’de, 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gece Ermenilerce katletilen 613 Azerbaycan vatandaşı, Avrupa’nın çeşitli kentlerinde anıldı.

24.02.2019Avrupa
Yaşar Kemal’in seveceğine inandığım  işler yapmaya çalışıyorum

Yaşar Kemal’in seveceğine inandığım işler yapmaya çalışıyorum

Dört yıl önce aramızdan ayrılan Yaşar Kemal için, 27 Şubat’ta Sarıyer’de bir anma programı düzenleniyor. Ünlü yazarımızın eşi Ayşe Semiha Baban’ın organize ettiği programda meddah gösterisinden halkoyununa, öğrenci panelinden konuşmalara kadar pek çok etkinlik yer alacak.

Malcolm X vefatının 54. yılında ABDde anıldı

Malcolm X vefatının 54. yılında ABD'de anıldı

ABD'de ırkçılıkla mücadelenin sembol isimlerinden Malcolm X, vefatının 54. yılında mezarı başında ve suikasta kurban gittiği salonda düzenlenen etkinliklerle anıldı.

22.02.2019Dünya
Dostumuz Gerhard Kasper’e doğum günü kutlaması

Dostumuz Gerhard Kasper’e doğum günü kutlaması

Dostum Mesut Ilgım bana bir e-posta atarak bir zamanlar İstanbul’da Avusturya’nın Kültür Ofisi’nin başında olan Herr Gerhard Kasper’in 100. yaşına bastığını hatırlattı. Bu vesileyle Gerhard Kasper’le ilgili anılarımı hatırladım.

20.02.2019Kitap Sanat
Bu son yolculuğumuz Ünlü sanatçı Sedat Öztopraka veda

"Bu son yolculuğumuz" Ünlü sanatçı Sedat Öztoprak'a veda

Geçtiğimiz günlerde hayata veda eden, İstanbul Devlet Opera ve Balesi solist sanatçılarından ve eski müdürlerinden Sedat Öztoprak, son yolculuğuna uğurlandı.

19.02.2019Magazin
Macron, 11 Mart’ı terör kurbanlarını anma günü ilan etti

Macron, 11 Mart’ı terör kurbanlarını anma günü ilan etti

Elysee Sarayı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un terör mağdurlarını anmak için 11 Mart’ı ulusal gün olarak belirlediği kaydedildi. Açıklamada, bununla ilgili bir kararname de çıkarılacağı ifade edildi.

16.02.2019Avrupa

Yazar Sonuçları

Sosyal demokratlarda ilk kez alternatif bir program ‘Almaya yakınız’

Seçimlere 30 gün kaldı. CHP İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı Ekrem İmamoğlu, gazetecilerin ve partili adayların karşısına ‘ciddi’ bir hazırlık yapmıştı.

1.03.2019

Belediyelerden beklediğim

Belediye başkan adaylarının çalışmalarını anlattıkları konuşmalarında benim saptadığım eksiklerden söz edeceğim.

28.02.2019

Ceyhun Atuf Kansu’nun 100’üncü doğum yıldönümü

Türk şiirinin ustalarından Ceyhun AtufKansu’nun doğumunun 100. yıldönümü olan 2019’da çeşitli etkinlikler yapılacak.

26.02.2019