MENÜ

Ankara Barosu

Ankara Barosu ile ilgili tüm haberleri, son dakika Ankara Barosu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Ankara Barosu haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.895 Ankara Barosu haberi bulunmuştur.

Ankara Barosu, Osmanlı Devleti döneminde Anadolu şehirlerinde dernek statüsüyle kurulan barolardan birisidir. Ankara Barosu'nun dernek statüsündeki oluşumunun kuruluş tarihi, kurucuları ve amacı henüz tam olarak bilinmemektedir. Fakat 1924'den önceki oluşumunun ilk başkanının Salih Sırrı olduğu bilinmektedir. Salih Sırrı'nın başkanlık döneminin başlangıcının olarak 1920 olarak belirtilmesi Ankara Barosu'nun geçmişinin bu tarihe kadar gittiğinin kabul edilmesine neden olmuştur. Günümüzde Ankara Barosu Türkiye'nin üye sayısı itibariyle İstanbul Barosu'ndan sonra ikinci büyük barosudur. Bünyesinde 27 kurul ve 10 merkez bulunan Ankara Barosu, çıkardığı süreli bilimsel dergiler ve kitaplarla uygulama ve teoride Türk hukukunun etkin aktörlerinden birisidir.

Ankara Barosu Haberleri

‘Adaletimiz ihtişamlı olmak zorunda’

‘Adaletimiz ihtişamlı olmak zorunda’

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı’nda düzenlenen 2019-2020 Adli Yıl Açılış törenine İstanbul Adalet Komisyonu Başkanı Okan Albayrak, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, hâkimler ve savcılar ile çok sayıda adliye personeli katıldı.

3.09.2019Gündem
Komşusu gürültü yapanlar dikkat İşte yapmanız gerekenler

Komşusu gürültü yapanlar dikkat! İşte yapmanız gerekenler

Apartmanda yaşama kurallarına aykırı davranan kişilere yönelik hukuki yaptırımlar bulunuyor. Komşusu ses yapan, rahatsız edici davranışlarda bulunanlara karşı dava açabilirsiniz...

15.07.2019Ekonomi
Sucuklu yumurtadan 3 yıl istendi

Sucuklu yumurtadan 3 yıl istendi

Şanlıurfa’daki bir bölükte görevli Uzman Çavuş Levent Y. hakkında, askeriyeye ait erzak deposundan sucuk, yumurta, peynir aldığı gerekçesiyle disiplin soruşturması açıldı. Savunması alınan Levent Y. ise, sahurda sucuklu yumurta yaparak askerlerle birlikte yediklerini ancak malzemeleri evinden getirdiğini söyledi. Disiplin kuruluna sevk edilen Y.’nin 3 yıla kadar hapsi istendi.

6.07.2019Gündem
Mobil katiller... Köpekleri ‘Kısırlaştırıyoruz’ diye öldürüyorlar

Mobil katiller... Köpekleri ‘Kısırlaştırıyoruz’ diye öldürüyorlar

TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu, mobil faaliyet gösteren bir kısırlaştırma veterinerlik şirketinin, çeşitli illere giderek çok sayıda sokak hayvanının ölümüne neden olduğunu ortaya çıkardı.

28.05.2019Gündem
Yürüyen merdivende etek altı fotoğraf skandalı

Yürüyen merdivende etek altı fotoğraf skandalı!

ANKARA'da, kamu kurumunda birim sorumlusu Veli İlhan C. (35) hakkında, AVM'nin yürüyen merdiveninde önündeki avukat kadının, cep telefonu ile etek altı fotoğraf ve görüntülerini çektiği iddiasıyla 'cinsel taciz' suçundan dava açıldı.

14.05.2019Gündem
‘Aday olmakla mağdur olmuş’

‘Aday olmakla mağdur olmuş’

CHP’nin İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı Ekrem İmamoğlu, rakibi AK Partili Binali Yıldırım’ın “Gerçekte mağdur benim” sözlerine yanıt verdi. İmamoğlu, “Belki aday olmakla mağdur olmuş olabilir. Gerçek mağduriyet 16 milyon insanın mağduriyetidir” dedi.

11.05.2019Gündem
Ankarada isyan ettiren olayda yeni gelişme Beyaz renkli otomobil aranıyor

Ankara'da isyan ettiren olayda yeni gelişme! Beyaz renkli otomobil aranıyor

Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde bir araçtan atıldığı iddia edilen zehirli tavuk etinden yiyip telef olan köpeklerin sayısı 16'ya yükseldi. Klinikte 7 köpeğin tedavisi sürerken polis, olayla ilgili plakasının sahte olduğu belirlenen beyaz renkli otomobildeki 3 kişiyi arıyor. Köpeklerin zehirlenmesiyle ilgili tepkiler sürerken, Ankara Barosu da şüpheliler hakkında suç duyurusunda bulundu.

10.04.2019Gündem
Baba cinayetinin perde arkası: ‘Okula gitmek istiyorum’

Baba cinayetinin perde arkası: ‘Okula gitmek istiyorum’

Ankara Keçiören’de yaşayan ve açık lisede okuyan Berfin Ö. (16) eğitimine devam etmek istiyordu.

21.03.2019Gündem
Düşüren merdivenler mahkemelik

Düşüren merdivenler mahkemelik

Ankara Barosu’na kayıtlı avukat Nuran Özdemir, 8 Mart’ta duruşmaya katılmak üzere geldiği Ankara Adliyesi’nin C kapısı merdivenlerinden yüzüstü düşerek yaralandı. Hastaneye kaldırılan Özdemir’in çenesinde hasar oluştuğu, dudaklarının çarpmanın etkisiyle şiştiği, sol el bileği ile sol dizinin zedelendiği ve yüz çevresinin ezildiği belirlendi. Özdemir, tedavisinin ardından taburcu edildi.

15.03.2019Gündem
‘Aday olamaz’ başvurusuna YSK’dan ret

‘Aday olamaz’ başvurusuna YSK’dan ret

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AK Parti İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı Binali Yıldırım’ın, TBMM Başkanlığı’ndan geç istifa ettiği için adaylığının iptal edilmesi gerektiği yönündeki talebi oyçokluğuyla reddetti. Karşı oy kullanan YSK üyesi hâkim Cengiz Topaktaş, Yıldırım’ın 1 Aralık 2018’de görevinden ayrılması gerektiğini savunarak, “Geçici aday listesinden çıkarılmasına karar verilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

5.03.2019Gündem
Tacizci avukat... Çocuk müvekkilini ve suçlanan çocuğu istismardan 5.5 yıl

Tacizci avukat... Çocuk müvekkilini ve suçlanan çocuğu istismardan 5.5 yıl

Baro tarafından görevlendirildiği davada hem 17 yaşındaki kız çocuğu kendi müvekkili hem de aynı yaştaki davacıya cinsel içerikli mesajlar ve fotoğraf gönderen avukat S.K., 5 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, verdiği cezada iyi hal indirimi yapmadı.

3.03.2019Gündem
Yapay zeka hukuk merkezi

Yapay zeka hukuk merkezi

Ankara Barosu Yasa İzleme Enstitüsü bünyesinde Yapay Zekâ Hukuk Merkezi kuruldu. Merkez bu alanda bir ilk olma özelliğini taşıyor.

13.02.2019Gündem
Şule Çet davasında çok konuşulacak ifadeler

Şule Çet davasında çok konuşulacak ifadeler

Üniversite öğrencisi Şule Çet'in ölümüyle ilgili "cinayet", "nitelikli cinsel saldırı" ve "hürriyeti tahdit" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 39'ar yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand suçlamaları kabul etmedi. Sanıklardan Aksu, olay gecesi genç kızın ev arkadaşına yolladığı "Bu adam bana abayı yakmış, Allahım salmıyor" mesajının eve gitmek istememesinin bahanesi olduğunu, Çet'in pencereden kendisinin atladığını savundu, bir müşteki avukatına ise "Dedektif gibi soru soruyorsunuz" diyerek tepki gösterdi.

6.02.2019Gündem
Küçük kızları istismar sonucu hamile kalmıştı Annesi ve babası konuştu...

Küçük kızları istismar sonucu hamile kalmıştı! Annesi ve babası konuştu...

Ankara'da, 15 yaşındayken otomobiline bindiği H.M.D.'nin (26) cinsel istismarı sonucu hamile kalıp doğum yapan Ş.A.'nın (17), istismarcıyla evlenmesine mahkemenin ret kararı vermesi, çocuğun annesi Filiz ve babası Halis A. tarafından sevinçle karşılandı. Halis A., koruma altındaki kızı ve torununun kendilerine verilmesini isteyerek, "Ben kızımın arkasındayım, karşı tarafa da asla vermem" dedi. Filiz A. da "Sonuna kadar kızımın arkasındayım. Kimseye vermeyeceğim onu. Eğer devlet uygun görürse onu yanıma da alacağım" diye konuştu.

1.02.2019Gündem
O düğün yapılmayacak

O düğün yapılmayacak

Cinsel istismar sonucu bir bebek dünyaya getiren 16 yaşındaki lise öğrencisi Ş.A.’nın istimarcısı ile evlenmek için açtığı davada Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi “Çocuk yaşta anne olmanın, eş olmanın, evlenmenin sorumluluğunu üstlenmesinin getireceği yükümlülükleri sağlıklı şekilde değerlendiremediği anlaşılmıştır” raporu sundu.

29.01.2019Gündem
Geçici süreler tamamlandı, konkordatoda kesin mühlet aşamasında kritik uyarılar

Geçici süreler tamamlandı, konkordatoda kesin mühlet aşamasında kritik uyarılar

Ankara Barosu’na üye Av. Ümit Erkan Durna, konkordato kesin mühlet sürecine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Geçen yılın ortalarında konkordato başvurusunda bulunanların kesin mühlet aşamasına geldiğini hatırlatan Av. Durna, çekişmeli alacaklar ve rehinli alacaklara ilişkin önemli uyarılarda bulundu.

27.01.2019Ekonomi
Barodan nafaka uyarısı: Gerekirse devlet ödesin

Barodan nafaka uyarısı: Gerekirse devlet ödesin

YOKSULLUK nafakasının sınırlandırılmasına ilişkin yasal çalışma sürerken Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi, uzmanların katılımıyla düzenlediği çalıştay sonrası sonuç bildirgesi yayınladı. Bildirgede, yoksulluk nafakasının süresiz olduğu yönündeki iddianın doğru olmadığı belirtildi.

24.01.2019Gündem
Soruşturma açtık

Soruşturma açtık

İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, Hürriyet’in “Gözaltı Sergisi” haberi üzerine, geçen hafta Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün bir operasyonunda gözaltına alınan kadınların suç aletleriyle birlikte medyanın önünde “sergilenmesi” konusunda ilk günden soruşturma açtıklarını bildirdi.

22.01.2019Gündem
Yatağa bağlayıp kızgın maşayla işkence yaptı...Mahkemeden örnek karar

Yatağa bağlayıp kızgın maşayla işkence yaptı...Mahkemeden örnek karar

ANKARA'da, boşandıktan sonra tekrar bir araya geldiği 3 çocuğunun annesi eski eşine, kendisini aldattığı gerekçesiyle bir hafta boyunca evde kızgın maşayla işkence yaptığı iddia edilen tutuklu sanık İlhami K., indirim uygulanmadan üst sınırdan 30 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Davayı takip eden Ankara Barosu Gelincik Merkezi Başkanı avukat Aslı Koçak Arıhan, "Bu karar umarım diğer mağdur kadınların da susmamasını sağlar" dedi.

18.01.2019Gündem
YSK’dan ilk Binali Yıldırım kararı: Önümüze gelecek, ilke kararı alamayız

YSK’dan ilk Binali Yıldırım kararı: Önümüze gelecek, ilke kararı alamayız

YÜKSEK Seçim Kurulu (YSK), TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na görevinden ayrılmadan aday olup olmayacağı konusunda ilke kararı alınması talebini, ‘konunun gündemlerine gelme ihtimali’ bulunduğu gerekçesiyle reddettti.

18.01.2019Gündem
AK Parti Kalecik Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan kimdir

AK Parti Kalecik Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan kimdir?

Avukat Duhan Kalkan, 2019 Yerel Seçimlerinde AK Parti'nin Kalecik Belediye Başkan Adayı olarak belirlenen isim oldu. Bu gelişmenin ardından Duhan Kalkan'ın özgeçmişi merak ve araştırma konusu oldu. Peki, AK Parti Kalecik Belediye Başkan Adayı Duhan Kalkan kimdir? İşte, Duhan Kalkan hakkında merak edilenler...

1.01.2019Gündem
Duruşma salonu kan gölüne döndü

Duruşma salonu kan gölüne döndü

Ankara 27. Asliye Ceza Mahkemesi duruşma salonunda taraflar arasında kavga meydana geldi. Birbirlerini yaralayan kişilerden birinin ağır yaralı olduğu öğrenildi. Olayda, 6-7 kişinin yaralandığı öğrenildi. Ankara Barosu'na üye bir avukat "Duruşma salonunun içi kan gölü gibiydi" dedi.

20.12.2018Gündem
İşkencecinin bahanesine bak Papağana eziyet eden Özdemir elendi diye yapmış

İşkencecinin bahanesine bak! Papağana eziyet eden Özdemir elendi diye yapmış

Papağanına yaptığı işkence videosunu sosyal medyada paylaştıktan sonra yaşanan büyük infial üzerine polis tarafından gözaltına alınan bir televizyon programı eski yarışmacısı Murat Özdemir, savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Özdemir polisteki ifadesinde “Yarışmadan haksız yere diskalifiye edildim, alkolün etkisiyle ne yaptığımı bilmiyorum” dedi.

19.12.2018Gündem
Ticari uyuşmazlıklara da zorunlu arabuluculuk geliyor

Ticari uyuşmazlıklara da zorunlu arabuluculuk geliyor

Altı milletvekili tarafından Meclis Başkanlığına sunulan kanun teklifine göre ticari uyuşmazlıklarda işçi-işveren uyuşmazlıklarında olduğu gibi zorunlu arabuluculuk sistemi geliyor.

14.11.2018Ekonomi
Mahkeme, tatile gidemeyen ailenin ödediği ücretin iadesine karar verdi

Mahkeme, tatile gidemeyen ailenin ödediği ücretin iadesine karar verdi

Ankara Barosu’na üye avukat Murat Can, eşi ve çocukları ile bir tur şirketinin organize ettiği tatil turu paketinden satın aldı. Tur şirketine bağlı Ankara'daki acente, Can Ailesi için gerekli olan biletleri hazırlayarak teslim etti. Ancak acente personeli, Can çiftinin 9 aylık bebekleri için de pasaport çıkarılması gerektiği yönünde bir bilgilendirmede bulunmadı. Can çifti çocukları ile havaalanına gitti. Toplam 3 ailenin katılacağı tura Can Ailesi, bebeklerinin pasaportu olmadığı için katılamadı. Aile olayı yargıya taşıdı. Ankara Tüketici Mahkemesi Can Ailesi’nin tur için ödediği ücretin iadesine karar verdi. Can ailesi, manevi tazminat ödenmesi için de kararı Bölge Adliye Mahkemesine taşıdı.

13.11.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Hayvanların sesi olun

Önce Ankara Batıkent’ten okurum G.M.’nin e-postası:

29.07.2019

Komşu gürültüsü ve klima hukuku

APARTMANDA komşu gürültüsü büyük problem. Üst katınıza üçer çocuklu dört aile birlikte taşındıysa ve komşu gürültüsünden uyuyamaz hale geldiyseniz yasal olarak ne yapabilirsiniz?

15.07.2019

6 ay dönmezse boşanma davası açabilirsiniz

Eşiniz evi terk etti, ‘terk’ nedeniyle boşanma davası açabilir misiniz? Yanıtı ‘evet’. ‘Evlilik birliğinden doğan yükümlülükleri yerine getirmemek amacıyla ortak hayata son verilmiş olması’ ve bu ayrılığın ‘en az altı ay sürmesi’ halinde aile mahkemesinde terk nedeniyle boşanma davası açılabilir.

13.05.2019

Böyle mi kazanacaksınız?

Diyalog kurma çabası yok.

11.05.2019

Devletten hâkimine 14 avukatına 5 bin TL

Devletin milyonlarca liralık davalarına bakan ve ‘kamu gücünü’ temsil eden 20 yıllık bir kamu avukatı 5 bin 490 lira maaş alıyor. Devlet, aynı meslek grubundan birinci sınıf hâkim-savcıya ise 14 bin 600 lira maaş veriyor. Bu yüzden kamu avukatlığından kaçış sürüyor. Hazine’nin 1300 olan avukat sayısı 800’e indi.

8.04.2019

Zayıflatmayan diyetisyeni, dil öğretmeyen kursu şikâyet hakkı var mı?

“Bir ayda 7 kilo verin”, “Hiçbir efor harcamadan zayıflayın. Ücretsiz diyetisyen”, “Bir günde on yaş gençleşin”, “Bir ayda bülbül gibi İngilizce konuşun”... Tüketiciler internetten bu tip ürün, uygulama ve kurs reklamlarının bombardımanı altında. Okurlarımdan e-posta ve telefon yoluyla bu tip hizmet alarak mağdur oldukları yönünde onlarca şikâyet geliyor.

25.02.2019

Bir gün düşünüp 14 gün içinde vazgeçebilirsiniz

Devremülk aldınız, vazgeçmek istiyorsunuz. 14 gün içinde cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. Bu süreyi geçirmemeye dikkat edin, sözleşme bedelinin yüzde 2’si oranında tazminat ödemek zorunda kalırsınız...

4.02.2019

Ticari uyuşmazlık da arabulucuya

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 1 Ocak 2019’dan itibaren açılacak tüm ticari uyuşmazlıklara ilişkin davalarda arabuluculuk yoluna başvurmanın zorunlu hale getirildiğini açıkladı. Gül, ortalama 541 gün süren ticari davaların bir haftada çözüme kavuşturulmasının hedeflendiğini söyledi.

10.12.2018