MENÜ

Anayasa Mahkemesi

Anayasa Mahkemesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Anayasa Mahkemesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 29.843 Anayasa Mahkemesi haberi bulunmuştur.

Anayasa mahkemesi birincil olarak anayasal hukukla uğraşan yüksek mahkemedir. Temel yetkisi, işleme sokulması düşünülen veya işleme sokulan yasaların, veya bazı temel yasama uygulamalarının ilgili ülkenin anayasasıyla bağdaşıp bağdaşmadığının tespitidir. Bazı ülkelerde bu şekilde adlandırılmayan; fakat yine aynı görevi yürüten çeşitli mahkemeler de mevcuttur.

 

Devamı...

Anayasa Mahkemesi Haberleri

Üçüncü cinsiyet meclisten geçti İsteyen kadın ve erkeğin yanında diğer şıkkını seçebilecek

Üçüncü cinsiyet meclisten geçti! İsteyen kadın ve erkeğin yanında 'diğer' şıkkını seçebilecek

Almanya'da doğum belgelerinde üçüncü cinsiyeti seçmek artık mümkün. Perşembe akşamı Federal Meclis'te oylanarak kabul edilen düzenleme, cuma günü Eyalet Temsilciler Meclisinde de onaylandı.

15.12.2018Avrupa
Adalet Bakanı Gül’den AİHMin Selahattin Demirtaş kararına tepki

Adalet Bakanı Gül’den AİHM'in Selahattin Demirtaş kararına tepki

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AİHM’in eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın tutuklamasını haklı gördükten sonra tutuklamanın siyasi nedenle olduğunu açıklamasının kabul edilemeyeceğini belirterek “AİHM tutuklamanın makul suç şüphesi yerinde olduğunu tespit etmiştir. Elbette bu konuyla ilgili siyasi, nedenle demesi kabulü mümkün değildir.” dedi.

13.12.2018Gündem
AYM’den memurları ilgilendiren çok önemli karar

AYM’den memurları ilgilendiren çok önemli karar

ANAYASA Mahkemesi (AYM), kamu kurumunun bölge müdürlüğünde çalışan memurun, annesinin sağlık sorunlarına rağmen aynı kuruma bağlı liman başkanlığında görevlendirilmesi işleminde ’hak ihlali’ olduğuna karar verdi. ’Aile hayatına saygı’ hakkının ihlal edildiğine hükmeden mahkeme, başvurucuya tazminat ödenmesini de kararlaştırdı.

12.12.2018Gündem
12 Eylül’ün son mahkumu da tahliye edildi

12 Eylül’ün son mahkumu da tahliye edildi

ANAYASA Mahkemesinin, “hak ihlali var” kararının ardından, kamuoyunda 12 Eylül’ün son mahkumu olarak bilenen Hasan Gülbahar için Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi “cezaların mahsup edilmesi” kararı verdi. İnfaz savcılığının yaptığı hesap sonrası Gülbahar, bu gece saat 1’de bulunduğu Tekirdağ Cezaevi’nden tahliye edildi.

12.12.2018Gündem
Bütçede İş Bankası tartışması

Bütçede İş Bankası tartışması

Meclis’te bütçe görüşmeleri devam ederken AK Parti ile CHP arasında CHP’nin İş Bankası hisseleri üzerinden tartışma yaşandı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Bu ticari faaliyet devam ettiği sürece CHP Hazine yardımı almamalı” diyen AK Partili Ahmet Özdemir’e “Devletin imkânlarını sömürenler, Atatürk’ün vasiyetiyle, partisinin yapmış olduğu bu hizmete laf söyleyemezler” diye karşılık verdi.

12.12.2018Gündem
Orduevine giriş yasağı şahsıma değil TSK’ya yönelik söylemler içindi

Orduevine giriş yasağı şahsıma değil TSK’ya yönelik söylemler içindi

ANAYASA Mahkemesi’nin emekli Albay Hüsnü Şimşek’e altı ay süreyle TSK’nın sosyal tesislerine giriş yasağının yasal dayanağının olmadığı, ifade özgürlüğüne müdahale edildiği gerekçesiyle verilen ihlal ve 4 bin lira tazminat kararı üzerine dönemin Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Hürriyet’e açıklama yaptı.

12.12.2018Gündem
Orduevlerine giriş yasağına tazminat

Orduevlerine giriş yasağına tazminat

Anayasa Mahkemesi (AYM), eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel tarafından konulan orduevi yasağının ifade özgürlüğüne müdahale olduğu gerekçesiyle, emekli albayın ihlal başvurusunu kabul etti. AYM, emekli albaya 4 bin lira tazminat ödenmesine hükmetti. Karar, Genelkurmay’a girişi yasaklanan ve davaları reddedilen askerlere de tazminat yolunu açıyor.

11.12.2018Gündem
Reform Eylem Grubu bugün toplanıyor

Reform Eylem Grubu bugün toplanıyor

5. Reform Eylem Grubu Toplantısı (REG) bugün Adalet Bakanlığı’nın ev sahipliğinde yapılıyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin REG Toplantısı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı’nda düzenlenmişti. Ankara Hâkimevi’nde yapılacak toplantıya, ev sahibi Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katılacak.

11.12.2018Gündem
Erdoğandan İnsan Hakları Günü mesajı

Erdoğan'dan 'İnsan Hakları Günü' mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “10 Aralık İnsan Hakları Günü” münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Erdoğan mesajında, "Türkiye, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin ruhuna uygun şekilde, tarihinden ve kadim değerlerinden ilham alarak, önümüzdeki dönemde de vatandaşlarının özgürlük alanlarını genişletmeye devam edecektir" dedi.

10.12.2018Gündem
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hürriyet’e konuştu: Yargısal aktivizm  geride kaldı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hürriyet’e konuştu: Yargısal aktivizm geride kaldı

ADALET Bakanı Abdulhamit Gül, “Andımız kararının ardından bu mütalaa sizi endişelendirdi mi” sorusu üzerine Danıştay’ın ideolojik bir tutum içinde olmadığını belirterek, “Geçmişte yargısal aktivizm örneklerini çok gördük. Ben o düzeyde olmadığını düşünüyorum. Bu tür gündemler artık geride kaldı” dedi.

9.12.2018Gündem
Doktorlara hızır acil genelgesi

Doktorlara hızır acil genelgesi

Hayati tehlike ya da önemli bir sağlık sorunu yaşayanlara acil müdahale çok önemli. Bu amaçla Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarını ve hastaları yakından ilgilendiren bir genelge yayınladı. Buna göre kamu ve özel sağlık kurumlarında çalışanların ihtiyaç halinde ulaşabilmeleri için işyerlerine 30 dakika mesafede ikamet etmeleri istendi.

7.12.2018Gündem
Pakistan hükümetinden 4 ayda ikinci istifa

Pakistan hükümetinden 4 ayda ikinci istifa

Pakistan Bilim ve Teknoloji Bakanı Azam Svati istifa etti.

6.12.2018Dünya
Danıştay Savcısı: ‘TSK’daki türban serbestisi iptal edilsin’

Danıştay Savcısı: ‘TSK’daki türban serbestisi iptal edilsin’

Halkın Kurtuluş Partisi’nin (HKP) Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) türban serbestinin iptali için geçen yıl Danıştay’da açtığı davada ilginç bir gelişme yaşandı.

6.12.2018Gündem
Sosyal medyadan sitem hakkı

Sosyal medyadan sitem hakkı

Anayasa Mahkemesi 2. Bölümü, sosyal medyadan üstleri hakkındaki “Eyyyy rütbeli zevat size de ölüm var bize de. Bunun hesabını orada Allah zaten soracak burada da Emniyet-Sen...” yorumu nedeniyle hakkında kınama cezası verilen polis H.Ö.’nün ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine ve yeniden yargılama yapılmasına karar verdi.

6.12.2018Gündem
Pamukova’da ihlal ve tazminat

Pamukova’da ihlal ve tazminat

ANAYASA Mahkemesi (AYM) İstanbul-Ankara seferini yapan yolcu treninin 2004’te Sakarya Pamukova’da raydan çıkması sonucu 37 kişinin öldüğü ve 90 kişinin de yaralandığı tren faciasıyla ilgili ihlal ve tazminat kararı verdi.

6.12.2018Gündem
Anayasa Mahkemesinden 2004teki tren kazası için hak ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi'nden 2004'teki tren kazası için ''hak ihlali'' kararı

Anayasa Mahkemesi, Sakarya'da 2004'te 37 kişinin öldüğü, 90 kişinin yaralandığı ve halen yargılaması süren tren kazasına ilişkin yaşam hakkının usul boyutunun ihlal edildiğine hükmetti.

5.12.2018Gündem
AYM: Erişim engeli özgürlük ihlali

AYM: Erişim engeli özgürlük ihlali

Anayasa Mahkemesi’nden (AYM) internet haber sitelerine iyi haber geldi. AYM, bir internet sitesindeki yayın nedeniyle verilen erişim engeli kararını basın ve ifade özgürlüğüne aykırı bularak yeniden yargılama yapılmak üzere dosyayı İstanbul 7. Sulh Ceza Hâkimliği’ne gönderdi. AYM, internet yayınına erişimin engellenmesi tedbirinin ilk bakışta (prima facia) haklılık varsa örneğin başvurucunun çıplak fotoğrafı veya video görüntüsü yayınlanmışsa meşru kabul edilebileceğine dikkat çekti. Karar internet haber siteleri açısından örnek niteliği taşıyor.

5.12.2018Gündem
Türk anneyi ağlatan karar...

Türk anneyi ağlatan karar...

İzmirli Dilek Güneş ile Selanikli Georgios Tsakiridis'in yaşadığı büyük aşk sonrasında dünyaya gelen kızları 3 yaşındaki Melis için verdikleri velayet mücadelesinde, Atina Aile Mahkemesi anneyi, Türk mahkemesi ise babayı haklı buldu.

3.12.2018Gündem
Tahliye talebi reddedildi... Gerekçe: AİHM’nin kararı  kesin değil

Tahliye talebi reddedildi... Gerekçe: AİHM’nin kararı kesin değil

AVRUPA İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ‘serbest bırakılması’ yönündeki kararının ardından eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tahliye edilmesi için yapılan başvuru Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nce reddedildi.

1.12.2018Gündem
Yargı zirvesinde yargıya eleştiri yağdı

Yargı zirvesinde yargıya eleştiri yağdı

Adalet Bakanlığı’nın, yeni dönem yargısının yol haritası niteliğini taşıyan Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin güncellenmesi amacıyla yaptığı toplantıda üç yüksek yargı başkanından yargıya eleştiri yağdı. İlk kez Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve baro başkanları ile hukuk fakültesi dekanlarının da davet edildiği seminerde katılımcıların görüşleri şöyle:

30.11.2018Gündem
Demet Şenere mahkemeden kötü haber

Demet Şener'e mahkemeden kötü haber

Demet Şener'in evlilik birliği içerisinde eşi İbrahim Kutluay ile yasak aşk yaşadığı iddiasıyla Edvina Sponza'ya açtığı 500 bin TL'lik dava reddedildi. (DHA)

29.11.2018Magazin
Uyuşturucu satıcısına katlamalı cezaya vize

Uyuşturucu satıcısına katlamalı cezaya vize

Anayasa Mahkemesi, okul, yurt, hastane, kışla veya ibadethane gibi tedavi, eğitim, askeri ve “sosyal amaçla” toplu bulunulan bina ve tesisler ile bunlara 200 metreden yakın mesafedeki yerlerde uyuşturucu suçu işlenmesi halinde cezaların yarı oranında artırılmasına ilişkin düzenlemeye vize verdi.

29.11.2018Gündem
Yarbay Ali Tatarı intihara sürüklemişti... 15 yıl istendi

Yarbay Ali Tatar'ı intihara sürüklemişti... 15 yıl istendi

Kamuoyunda "Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpas davaları" olarak bilinen Amirallere Suikast ve Balyoz soruşturmalarında görev yapan eski Yargıtay üyesi Süleyman Pehlivan'ın 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

28.11.2018Gündem
Son dakika: Ahmet Zeki Üçoka işkence davasından beraat

Son dakika: Ahmet Zeki Üçok'a işkence davasından beraat

Hava Kuvvetleri eski savcısı, emekli  hakim albay Ahmet Zeki Üçok, Kayseri 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 3 Astsubay' a hipnozla  işkence yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti..

27.11.2018Gündem
Yargıtaydan belediyelere kötü, vatandaşa iyi haber O bedel alınmayacak

Yargıtay'dan belediyelere kötü, vatandaşa iyi haber! O bedel alınmayacak

Yargıtay, belediyeler ve vatandaşları yakından ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Yüksek mahkeme, kanalizasyon hizmeti olmayan semtteki aboneden atık su bedeli alınamayacağına hükmetti.

25.11.2018Ekonomi
Yeniden Refah ya da Yeni Refah

Yeniden Refah ya da Yeni Refah

ESKİ başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan, parti kuruyor.

23.11.2018Gündem
İHTK, AİHM’ye başvuruyu azalttı

İHTK, AİHM’ye başvuruyu azalttı

Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Tazminat Komisyonu’na (İHTK), son beş yılda 8 bin 863 başvuru yapıldı.

23.11.2018Gündem
Erdoğan-Bahçeli görüşmesi yorumu: CHP’den korkuyorlar

Erdoğan-Bahçeli görüşmesi yorumu: CHP’den korkuyorlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti ve MHP’nin yerel seçimlerde ittifak görüşmeleriyle ilgili kurmaylarına yaptığı değerlendirmede, “Korkuyorlar arkadaşlar. ‘CHP gelmesin, kaybetmeyelim’ diye ne yapacaklarını şaşırdılar. Ne yaparlarsa yapsınlar biz kazanacağız” dedi.

22.11.2018Gündem
Gabon Cumhurbaşkanı Riyad’dan ‘dönemedi’

Gabon Cumhurbaşkanı Riyad’dan ‘dönemedi’

SUUDİ gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından uluslararası boykota rağmen 24 Ekim’de Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen yatırım konferansına katılan Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo hâlâ ülkesine dönmedi...

21.11.2018Dünya

Yazar Sonuçları

Ergenekon’un ‘beraatına’ dikkat

Ergenekon davasında savcı beraat görüşü açıklayınca “Kumpas çöktü” diye yayınlar yapılıyor.

5.12.2018

Tüketici ve kentsel dönüşüm uyuşmazlığı da arabulucuya gidecek

Yargı Reformu Stratejisi Belgesi hazırlandı. Taslak belgede bakın neler var? Hâkim yardımcılığı mesleki yeterlilik sınavı geliyor. İş uyuşmazlıkları gibi ‘tüketici davaları, kentsel dönüşüm uyuşmazlıkları, ticari davalar, icra takipleri, fikri ve mülkiyet ile aile hukuku uyuşmazlıklarında’ arabulucuya gitmek dava şartı haline getiriliyor. İşte o belge ve yeni vizyon: Güven veren ve erişilebilir bir yargı sistemi...

3.12.2018

Aşıda neler oluyor?

Anayasa Mahkemesi (AYM) anne-baba rızası olmadan çocuğa zorunlu aşı yaptırılmasını Anayasa’nın “kişinin dokunulmazlığı, maddi ve manevi varlığını” düzenleyen 17. ve “temel hak ve hürriyetlerin ancak kanunla sınırlanabileceğine” ilişkin 13. maddesine aykırı bularak ihlal kararı verdi.

26.11.2018